Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Oturum Uzatma Problemi

Turk ve Alman devlet daireleri: Turk Konsoloslugu'ndaki islemler, yabancilar dairesi, saglik sigortasi, isci vizesi, askerlik, ehliyet...
dirame97

Oturum Uzatma Problemi

Mesaj gönderen dirame97 » Pzt Eki 01, 2018 5:08 pm

Arkadaslar merhaba. Ben su an 4. semesterde Informatik bachelor okuyorum. 2015 sonunda Almanya'ya geldim ve 2016 Wise de okula basladim. Okula basladiktan sonra vizem iki senelik uzatildi ve bu aralik ayinda süresi bitiyor.

Oturum uzatmak icin randevu aldim. Ama problemim su ki ECTS sayim cok az Toplamda 3 dersten gectim ve 16 ECTS var( Ama en kötü notum 1.7 , bir tane 1.0 ve 1,3 var)
Sinav denemelerim tabiki 3 den fazla oldu fakat bir cogunda ilk semester lerde sisteme fazla alisamayip ders calisma sistemimi oturtamadigim icin kaldim.
Simdi sorum su acaba vize uzatma basvurum red edilebilir mi ? (Bu arada termin bu ayin 18 inde ve ben bu ayin 11 inde bir sinava daha giricem ve iyi hazirlandigimdan gecicegimi düsünüyorum ve ders zor oldugundan 10 ECTS getiriyor + olarak 08.11 de baska bir sinav icin anmelden yaptim ama ona Ausländerbehörde'de ki termin den sonra girecegim o da 5 ECTS getiriyor. Yani toplamda 31 ECTS olucak iki dersinde sinavini gecersem.)

Bunlari göz önünde bulundurarak bana yardimci olabilecek birileri varsa cok sevinirim.
Yazim hatalari icin özür dilerim. Stres altinda ve hizli yazmaya calistigim icin imla kurallarina pek dikkat etmedim.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Re: Oturum Uzatma Problemi

Mesaj gönderen Physiker » Sal Eki 02, 2018 10:42 am

Red edilmez, en kötü senaryoda bir dönem daha gecici oturum (Fixionsbescheinigung veya Duldung) verirler ve bu dönem daha cok ders gecip gecmeyecegine bakarlar.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

dirame97

Mesaj gönderen dirame97 » Sal Eki 02, 2018 7:07 pm

Cevabiniz icin tesekkür ederim.

Dedigim gibi su an 16 ECTS var ve iki sinava daha giricem toplamda 15 ECTS getiren. Ama sinav sonuclari en erken 3 hafta sonra aciklaniyor ve benim Terminim ayin 18 inde sizce not dökümümü verirken iki sinava daha girdigimi ve sonuclarini bekledigimi belirtmeli miyim? Yoksa bu konu ile ilgili bisey söylersem adamlari daha cok killandirip bu konuda dikkatlerini daha mi cok üzerime cekerim?

En son vize aldigimda dil sinavini gecip Immatrikulation yaptiktan sonra 2 senelik vize vermislerdi. Su an 4. semester yeni bitti ve 5. semester icindeyim. Yani hali Regelstudienzeit icinde bulunuyorum. Tekrar iki sene uzatirlar mi?

https://www.europa-uni.de/de/struktur/g ... cht_EU.pdf

Bu linkde 2. bölümde böyle bir paragraf var.

"Die Erteilung und Verlängerung der Aufenthaltserlaubnis erfolgt in der Regel für 2 Jahre (kürzere
Geltungsdauer z.B. bei Gaststudenten), solange das Studium noch nicht abgeschlossen ist und die
zulässige Studiendauer (siehe 4.) nicht überschritten wird. "

4. Bölümde zulässige Studiendauer'a baktigimda ise söyle bir paragraf var.

" Die zulässige Studiendauer ergibt sich aus der an der Universität in der jeweiligen
Fachrichtung üblichen durchschnittlichen Studiendauer zuzüglich 3 Semester. Dazu existiert an
der Universität eine aktualisierte Übersicht.
Sollten Sie Ihr Studium bis zu diesem Zeitpunkt noch nicht abgeschlossen haben, kann über eine
weitere Verlängerung nur dann entschieden werden, wenn eine Prognosebescheinigung vorgelegt
wird"

Bu konuda bilginiz varsa ve yardimci olursaniz cok sevinirim. Cevabiniz icin tekrardan tesekkürler

dirame97

Mesaj gönderen dirame97 » Sal Eki 02, 2018 7:41 pm

Veya söyle bir imkan da var sanirim. Aufenthaltserlaubnis 01.12 de bitiyor ve bana 18.10 da termin verdiler. Neden bu kadar erken Termin verdiler onuda bilmiyorum.
Fakat arayip telefonla tekrar Termin i daha ileriki bir tarihe ertelesem mi? En azindan girecegim sinav sonucu gelene kadar zaman kazanmak icin.

dirame97

Mesaj gönderen dirame97 » Pzt Eki 08, 2018 2:05 pm

Güncel

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Çrş Eki 10, 2018 12:01 pm

Normalde zaten oturum bitmeden 6 hafta önce randevu verilir. Yukardaki cevabim disinda baska birsey olmaz endise etme.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

dirame97

Mesaj gönderen dirame97 » Pzt Şub 18, 2019 7:47 pm

Physiker yazdı: Çrş Eki 10, 2018 12:01 pm Normalde zaten oturum bitmeden 6 hafta önce randevu verilir. Yukardaki cevabim disinda baska birsey olmaz endise etme.
Dediginiz gibi oldu oturumu 1 sene daha uzattilar. Ama bit sene sonunda Regelstudienzeit i dolduracagim icin , oturumumu tekrar uzatmak icin okula basvurup okulu ne kadar sürede bitireceğimi ve başarı belgemi isteyeceklerini söylediler. Bu dönemde bütün dersleri geçtim. Önümüzdeki dönemde planladığım gibi başarılı geçerse yaklaşık 85-90 civarı kredim olmuş olacak. Sizce bu sene sonunda tekrar oturum uzatmaya gittiğimde ne gibi bir sonuçlar karşılaşırım red durumu olur mu ?
Cevabınız için şimdiden teşekkürler