Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Ogrenciyken Isci Oturumu Alma Rehberi

Turk ve Alman devlet daireleri: Turk Konsoloslugu'ndaki islemler, yabancilar dairesi, saglik sigortasi, isci vizesi, askerlik, ehliyet...
Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Re: Ogrenciyken Isci Oturumu Alma Rehberi

Mesaj gönderen Staatsmann » Çrş Ara 11, 2019 6:37 pm

hisokisenko yazdı: Sal Ara 10, 2019 5:16 pm Daha once hic soran olmamis. Baslik altinda tum yazilanlari ele alicak olursak ve bu hakedise olanak saglayan yasada da ayrica belirtilmedigine gore;

Bir yillik erasmus ogrenci vizesi ile Almanyada hem okuyup hem calisip, gerekli sartlari sagladiktan sonra bu hakdan faydalanmak icin bir engel goremiyorum. Sonuc olarak yasada ogrenciligin ne sekilde oldugundan bahsetmiyor. Veya ben mi yaniliyorum? Nihayetinde yasada ogrenciligin seklinden bahsedilmemis. Bilgisi olan varsa ve aydinlatirsa sevinirim.
Bir yil kesintisiz calisman sart. 12 Ay boyunca evrakli legal bir sekilde calisirsan basvurabilirsin.. Ancak unutma sonraki yillarda ayni is yerinde calismis olma mecburiyetin var. Eger isten cikarsan ya da cikartilirsan oturumun uzatilmaz
Postmodern Kommentare fundamentalistischer Mentalitaeten
Fundamentalist zihniyetlerin postmodern yorumlari

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Çrş Ara 11, 2019 6:39 pm

aytuger yazdı: Sal Ara 10, 2019 7:14 pm Arkadaslar,

Simdi benim Ocak ayina baslar baslamaz ayni is yerinde 1 sene olmus olacak. 1 ay full time olarak calistim fakat calismam gereken gun sayisini asmadim. Son 6 ay para girislerini kontrol ederken sikinti yasarmiyim?
önemli degil, bakmazlar süreyi asmadiysan da sorun yok.

fak3

Mesaj gönderen fak3 » Çrş Ara 11, 2019 7:19 pm

03.12 de gorusmem vardi ve yine ogrenci vizesi aldim. Butun 3 senedir calistigimi gosteren evraklari falan goturdum ama kadin bana Sie werden schlechter gestellt dedi. Dezavantajli kismi da niederlassungserlaubnis icin bir bes sene daha calismam gerekiyormus. Dedim gecmise yonelik sayilmiyor mu? Sayiliyor dedi. Ama niederlassungserlaubnis icin bir 5 sene daha gerekecek dedi. Dogru mu bu? Okulda sadece bitirme tezi ve 2 tane yan dal hausarbeit i kaldi. O yüzden okulu bitirip basvurun 2 sene sonra niederlassungserlaubnis alirsiniz dedi. Okul yine benim 2020 yaz sonu bitecek. Biraz uzuldum olmadigina dogrusu. Ama niederlassungserlaubnis icin bir bes sene daha calismam gerekecekse okulu bitirip oyle gecicem isci vizesine napayim

Kullanıcı avatarı
hisokisenko

Mesaj gönderen hisokisenko » Prş Ara 12, 2019 5:42 pm

Staatsmann yazdı: Çrş Ara 11, 2019 6:37 pm Bir yil kesintisiz calisman sart. 12 Ay boyunca evrakli legal bir sekilde calisirsan basvurabilirsin.. Ancak unutma sonraki yillarda ayni is yerinde calismis olma mecburiyetin var. Eger isten cikarsan ya da cikartilirsan oturumun uzatilmaz
Evet, farkindayim. Yazilanlarin hepsini bastan sona okudum. Daha once kimse boyle birsey denememis. Ilk bakista hukiki anlamda bir sorun yok yasada anladigima gore. Teoride hersey okey fakat pratik ne olacagi konusunda supheliyim :)

Tum kosullar saglandiktan sonra kendimi gocmen burosunda isci oturumuna basvururken hayal ettim de, memur suratima bakip; ulan tek akilli sen misin ya! minvalinde basarsa reddi hic sasirmam :) Yasada bug buldukdan sonra pesinden kovalayip suratimizda patlamasi daha buyuk ihtimal :)

Bu konuda ucreti karsiliginda hukuksal anlamda profesyonel destek verebilecek(ornek caseler ile birlikte), onerebileceginiz avukat/danismanlik burosu varsa tavsiyelerinize acigim.

Ayrica herkese tesekkurler bunca emek icin. Iyi forumlar.

karakaya__

Mesaj gönderen karakaya__ » Cum Ara 13, 2019 12:41 am

Staatsmann yazdı: Sal Ara 10, 2019 4:29 am Kanunda bir degisiklik olmadi. Avukat herseyi bilmeyebilir tabi. Buradaki yazilar fazlasiyla isine yarar.
Çok teşekkürler cevabınız için...

karakaya__

Mesaj gönderen karakaya__ » Cum Ara 13, 2019 12:59 am

Bu arada arkadaşlar çalıştığımız iş yerinin GmbH yada şahıs firması olması fark edermi?

Teşekkürler...

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Cum Ara 13, 2019 6:33 pm

fak3 yazdı: Çrş Ara 11, 2019 7:19 pm 03.12 de gorusmem vardi ve yine ogrenci vizesi aldim. Butun 3 senedir calistigimi gosteren evraklari falan goturdum ama kadin bana Sie werden schlechter gestellt dedi. Dezavantajli kismi da niederlassungserlaubnis icin bir bes sene daha calismam gerekiyormus. Dedim gecmise yonelik sayilmiyor mu? Sayiliyor dedi. Ama niederlassungserlaubnis icin bir 5 sene daha gerekecek dedi. Dogru mu bu? Okulda sadece bitirme tezi ve 2 tane yan dal hausarbeit i kaldi. O yüzden okulu bitirip basvurun 2 sene sonra niederlassungserlaubnis alirsiniz dedi. Okul yine benim 2020 yaz sonu bitecek. Biraz uzuldum olmadigina dogrusu. Ama niederlassungserlaubnis icin bir bes sene daha calismam gerekecekse okulu bitirip oyle gecicem isci vizesine napayim
Okulun gercekten söyledigin zamanda bitecekse hic düsünme isci vizesine gecmeyi. Elini ayagini baglar sonra. Mezun ol is bul daha iyi olur senin icin. Mezun olduktan sonra 18 ay is arama süren var.
Eger bu süreye kadar suanki is yerinde calisirsen, 18 ay sonunda da is bulamaz isen o zaman yine isci oturumuna basvurabilirsin plan b olarak.

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Cum Ara 13, 2019 6:33 pm

karakaya__ yazdı: Cum Ara 13, 2019 12:59 am Bu arada arkadaşlar çalıştığımız iş yerinin GmbH yada şahıs firması olması fark edermi?

Teşekkürler...
Yasal bir yer olsun yeterli.

fak3

Mesaj gönderen fak3 » Cum Ara 13, 2019 11:34 pm

Staatsmann yazdı: Cum Ara 13, 2019 6:33 pm Okulun gercekten söyledigin zamanda bitecekse hic düsünme isci vizesine gecmeyi. Elini ayagini baglar sonra. Mezun ol is bul daha iyi olur senin icin. Mezun olduktan sonra 18 ay is arama süren var.
Eger bu süreye kadar suanki is yerinde calisirsen, 18 ay sonunda da is bulamaz isen o zaman yine isci oturumuna basvurabilirsin plan b olarak.
Tesekkürler cevabin icin. Evet okulun o iki hausarbeitini onumuizdeki yaz semester inda verebilecegim. Iste o zamana kadar da bitirme tezini halledersem yine onumuzdeki sonbahari bulacak diplomayi almam. Ama o zamana kadar su anki is yerimde neredeyse 4 sene calismis olacagim. 5 sene calistiktan sonra niederlassungserlaubnis oluyor diye yaziliyordu burada. Kadinin soylediginin bir dayanagi var mi sence? Yani gecmise donuk calistigim sureler sayiliyormus ama niederlassungserlaubnis almak icin basvuru tarihinden itibaren esas aliniyormus. Böyle mi oluyor gercekten? Yoksa simdi basvursam iki sene sonra niederlassungserlaubnis alabilir miyim?

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Pzt Ara 16, 2019 2:59 am

Ikisi kesisiyor mu bilmiyorum.
Almanya da iki farkli süresiz oturum var.
Biri Daueraufenthalt-EU (Deutschland) digeri Niederlassungserlaubnis.

Niederlassungserlaubnis'in sartlari arasinda 60 ay her türlü sigorta ödemesi vs vs vs var. Yani bunu zaten isci oturumuna gecinde 5 yil aradan sonra tamamliyorsun.
Ama isci oturumuna 4 yil ögrenci oturumu ile calistiktan sonra gecmek istemenden dolayi mi böyle bir sey dedi emin olamadim.

SevtapKulova

Mesaj gönderen SevtapKulova » Cum Ara 27, 2019 5:42 am

Merhaba arkadaşlar ismim Sevtap, foruma yeni üye oldum oturum problemim var. Biraz uzun olacak ama okuyup fikir beyan ederseniz müteşekkir olurum.

Ben 2015 haziran ayında üniversiteyi bitirir bitirmez henüz daha 21-22 yaşındayken Almanya'ya ilk girişimi yapıp temmuzda oturum kartımı almıştım. O sıralar sevgilim vardı benim gibi öğrenciydi. Kendisi Almanya doğumlu Niederlassungserlaubnis sahibi bir T.C. vatandaşıydı ve biz evlendik. Evlilik aslında sadece kağıt üstüydü. Tam olarak ne sahteydi ne de gerçek.

"Şu an öğrenciyiz, ileride zaten evlenecez, şimdi nikah yapalım oturum işlemlerim kolaylaşsın" diye evlenmiştik.

Öğrenci olduğumuzdan dolayı ve sevgilim de ailesiyle yaşadığından dolayı aynı eve taşınamamıştık. Maalesef Ausländerbehörde evliliğin gerçek olmadığından şüphelenmişti. Çünkü ben bu eski çocuk yüzünden psikolojik olarak çok zor zamanlar geçirmiştim ve üniversite için gerekli dil belgesini de Almanya'ya giriş yaptığım tarihten itibaren nerdeyse 2 sene olacakken bile alamamıştım. Biliyorsunuz 2 sene içinde üniversite kaydı olmazsa sınır dışı edilme riski olduğu için eski sevgilim bu durumdan çok korktu (o zamanlar çok aşık olduğunu düşünüyordum) beni evlenmeye ve oturumu da bu şekilde garantilemem için ikna etmişti. Hem aynı eve taşınmamıştık hem evlilik olmasa benim sınır dışı edileceğimi biliyordu Behörde, bu nedenle şüphelenmişlerdi yani.

Neyse Ausländerbehörde'yi evliliğin gerçekliğe ikna edip 2017 Haziran'da oturum kartımı aldım. Tabii ben evlilikle oturum alınca benim eski sevgilim değişmeye başladı. Tahmin edeceğiniz üzere ayrıldık. Boşanma 2018 Mart ayında gerçekleşti. Tabii biz ayrılmadan aylar önce ben köpek gibi dil çalışmaya başlamıştım ve sonunda testdaf 4 aldım.

Evlilikle aldığım oturum 1 senelik olmasına rağmen (2018 Haziran'a kadar) termin alma ve üniversite okuyacağım şehre taşınma gibi sebeplerle evlilik oturumu Fiktionsbescheinigung ile 2019 Ocak ayına kadar sürdü. Nihayet yeniden öğrenci oturumumu alıp evlilikten tamamen kurtulmuştum. Kaydolduğum bölüm Bachelor. Ancak ben üniversitede bir Almana aşık oldum ve biz onunla aynı evde yaşamaya başladık. 1,5 senedir kaydolduğum bu bölümde hiçbir dersin sınavına giremedim bu yüzden. Biz 1 ay önce gene ayrıldık ve benim şimdiki oturum mayıs 2020'de bitecek. Mevcut bölümle uzatmaya gidersem kesinlikle uzatmazlar oturumu ve zaten bu bölüm yerine Master yapmak istiyorum veya TRde okudugum bölüme almanyada kaydolup dersleri saydırmak ve mezun olmak istiyorum.

Bu noktada sizden fikir istiyorum. Şu an mevcut bölüm 3.dönemde. Okudugum kadarıyla 3.Semester'e kadar bölüm değişikliğine izin veriliyor. Ben şimdi mevcut bölüm olan bachelor yerine master bir bölüme kaydolsam sizce sorun yaparlar mı? Sicilim oldukça kötü maalesef.
Bir de işçi oturumuna çevirebilmek için 1 hafta önce bir yerde işe başladım. Güvenilir bir yer. Ben istemedikçe işten çıkarmazlar (tanıdık). Mastere kaydolup da yine yapamazsam seneye işçi oturumuna çevirmeyi düşünüyorum.

Şöyle özetliyim:
- TR'de konsolosluğa master yapacam diye beyanda bulunup vize almıştım.
- Geldiğimde ise 1.uzatmada X Üniversitesi Wirtschaftsinformatik (bachelor) kabulü vermiştim (hiçbir şey dememişlerdi)
- 2. seneye yaklasırken evlenip evlilik oturumu almıştım
- Sonra boşanma ve Y Üniversitesi Informatik alanında bachelor ile öğrenci oturumu
- Şimdi 3. dönemdeyim ve bu sefer Z Üniversitesi'nde mastere kaydolmak istiyorum

Oldukca uzun oldu. İnşallah okumussunuzdur :)

SevtapKulova

Mesaj gönderen SevtapKulova » Cum Ara 27, 2019 8:31 pm

Kimse yazmamış ya :(

muhammet88

Mesaj gönderen muhammet88 » Cmt Ara 28, 2019 3:33 pm

lavarche yazdı: Pzr Kas 24, 2019 1:50 am Merhaba,
Yani bu durumda ben diyelim ki 1 Temmuz 2019 tarihinde Werkstudent- Verkäufer olarak ise alindim ve Rentenversicherung'um yatiyor. 1 Temmuz 2020'de isci oturumuna basvuru yapma hakkim doguyor.
1) 1 Temmuz 2020'de basvuru yapsam daha 2 sene ayni isyerinde calismak zorundayim. Bunun yerine 1 Temmuz 2022 (yani 3. yil) bittiken sonra basvuru yapsam, isci oturumu verecekler ama is yerine bagli olmaksizin ayni is kolunda olmak sartiyla, öyle mi? Yoksa her sey bastan mi isleyecek daha gec basvurdugum icin?
2) 1 Temmuz 2024'de 5 senedir ise girmis olacagim, bu durumda bana Niederlassungserlaubnis mi verirler yoksa basvurmus oldugum tarihten itibaren mi 5 sene gecmis olmasi lazim?
Sizin dediklerinizden anladigim 5 sene ayni isyerinde calistim halen ama ögrenciyim, bu durumda bile direkt Niederlassungserlaubnis'e basvurabilirim. Dogru mu anladim? Umarim süreciniz iyi gecmistir. Tesekkürler. :D
5 yıllık süreci tamamlamadığım için 57 aydır çalışıyorum ve çalışmış olduğum minijob işi (450euro) yetersiz gördükleri için 6 aylık Fiktionsbescheinigung verdiler. Doğrusu ben istedim 6 ay-1 yıllık kısa vize istiyorum dedim 60 aylık gerekli süreyi doldurunca tekrar Niederlassungserlaubnis için başvurmak istediğimi söyledim. Bu önümüzdeki beş ay içinde Teilzeit bir işe gireceğim ve istedikleri “Leben in Deutschland’’ testi yazacağım. Haziran 2020’de alırım diye umut ediyorum. Size daha önce burada belirttiğim gibi başvuru sonrası 5 yıl çalışmak gibi bir şey söylemediler. En az 5 yıldır Almanya’da olmak ve en az 60 ay sigortalı çalışma gerekliliği var. Ben bunu daha önce bildiğim için Minijob çalışmama rağmen Rentenversicherunglarımı Arbeitgeber’e düzenli ödettim ve düzenli arşivledim. Yalnız Niederlassungserlaubnis için “Nachweis der Sicherung des Lebensunterhalts” ibaresi var yani kendi kendini finanze edebilecek güçte olmanı istiyorlar. Haliyle en azından 700-800 euro kazanabileceğiniz bir Teilzeit işte çalışmanızı istiyorlar Niederlassungserlaubnis sonrası Arbeitslosengeld vermemek için. Ben bunu anladım görüşmede.

Soruna gelecek olursak yapabilirsen ama illaki sorun çıkarırlar, ortamı gererler. Sağlam bir avukatla yapmanı tavsiye ederim.

muhammet88

Mesaj gönderen muhammet88 » Cmt Ara 28, 2019 3:45 pm

Staatsmann yazdı: Pzt Ara 16, 2019 2:59 am Ikisi kesisiyor mu bilmiyorum.
Almanya da iki farkli süresiz oturum var.
Biri Daueraufenthalt-EU (Deutschland) digeri Niederlassungserlaubnis.

Niederlassungserlaubnis'in sartlari arasinda 60 ay her türlü sigorta ödemesi vs vs vs var. Yani bunu zaten isci oturumuna gecinde 5 yil aradan sonra tamamliyorsun.
Ama isci oturumuna 4 yil ögrenci oturumu ile calistiktan sonra gecmek istemenden dolayi mi böyle bir sey dedi emin olamadim.
Dostum bu başvuru sonrası 5 yıl çalışmak gerektiği nerede yazıyor? Böyle bir kanuna rastlamadım. Zaten en az 1 yıl aralıksız çalıştıktan sonra başvurabiliyorsun bu azami 6 yıl eder. Ben 18 ay çalıştıktan sonra başvurumu yaptım ve geçen ay görüşmem vardı kadın benden 60 aylık çalıştığıma dair kağıt istedi ve görüşmede asla sizin en az 1-1,5 yıl daha çalışmanız gerekiyor gibi bir cümle söylemedi. 4 ay var daha dedi benim hesapladığım gibi ve minijob yetersiz bu parayla geçinemezsin dedi. Teilzeit iş bulup, istediği ek belgeleri tamamlayıp zaman dolunca tekrar başvuracağım.
Ama bu başvuru sonrası 5 yıl olayına bir açıklama getirin artık. Nerde yazıyor? Kim söylüyor? Kanun nerde ? Nerde bu devlettt :D

SevtapKulova

Mesaj gönderen SevtapKulova » Cmt Ara 28, 2019 6:11 pm

muhammet88 yazdı: Cmt Ara 28, 2019 3:45 pm Dostum bu başvuru sonrası 5 yıl çalışmak gerektiği nerede yazıyor? Böyle bir kanuna rastlamadım. Zaten en az 1 yıl aralıksız çalıştıktan sonra başvurabiliyorsun bu azami 6 yıl eder. Ben 18 ay çalıştıktan sonra başvurumu yaptım ve geçen ay görüşmem vardı kadın benden 60 aylık çalıştığıma dair kağıt istedi ve görüşmede asla sizin en az 1-1,5 yıl daha çalışmanız gerekiyor gibi bir cümle söylemedi. 4 ay var daha dedi benim hesapladığım gibi ve minijob yetersiz bu parayla geçinemezsin dedi. Teilzeit iş bulup, istediği ek belgeleri tamamlayıp zaman dolunca tekrar başvuracağım.
Ama bu başvuru sonrası 5 yıl olayına bir açıklama getirin artık. Nerde yazıyor? Kim söylüyor? Kanun nerde ? Nerde bu devlettt :D
Başvuru sonrası 5 sene şartı yok da şu var:
60 ay (yani 5 sene) Rentenversicherung ödemek şartlardan biri. Ama Daueraufenthalt EU'da bu şart var mı yok mu biraz muallak.

Şartlardan bir diğeriyse 5 senedir oturum sahibi olmak. Öğrenci oturumunda geçirilen sürelerse yarı yarıya hesaplanıyor.

Ama süresiz almasınız da aynı iş kolunda toplam 4 sene dolunca (ilk 3 senesi aynı işyerinde olmak zorunda) herhangi bir iş kolu serbestisi geliyor. Oturumda süresiz yazmasa da fiilen süresiz gibi özgür oluyorsunuz.

Bir de biri benim soruma cevap verse ya yukarda yazdım :(

muhammet88

Mesaj gönderen muhammet88 » Cmt Ara 28, 2019 8:39 pm

SevtapKulova yazdı: Cum Ara 27, 2019 5:42 am Merhaba arkadaşlar ismim Sevtap, foruma yeni üye oldum oturum problemim var. Biraz uzun olacak ama okuyup fikir beyan ederseniz müteşekkir olurum.

Ben 2015 haziran ayında üniversiteyi bitirir bitirmez henüz daha 21-22 yaşındayken Almanya'ya ilk girişimi yapıp temmuzda oturum kartımı almıştım. O sıralar sevgilim vardı benim gibi öğrenciydi. Kendisi Almanya doğumlu Niederlassungserlaubnis sahibi bir T.C. vatandaşıydı ve biz evlendik. Evlilik aslında sadece kağıt üstüydü. Tam olarak ne sahteydi ne de gerçek.

"Şu an öğrenciyiz, ileride zaten evlenecez, şimdi nikah yapalım oturum işlemlerim kolaylaşsın" diye evlenmiştik.

Öğrenci olduğumuzdan dolayı ve sevgilim de ailesiyle yaşadığından dolayı aynı eve taşınamamıştık. Maalesef Ausländerbehörde evliliğin gerçek olmadığından şüphelenmişti. Çünkü ben bu eski çocuk yüzünden psikolojik olarak çok zor zamanlar geçirmiştim ve üniversite için gerekli dil belgesini de Almanya'ya giriş yaptığım tarihten itibaren nerdeyse 2 sene olacakken bile alamamıştım. Biliyorsunuz 2 sene içinde üniversite kaydı olmazsa sınır dışı edilme riski olduğu için eski sevgilim bu durumdan çok korktu (o zamanlar çok aşık olduğunu düşünüyordum) beni evlenmeye ve oturumu da bu şekilde garantilemem için ikna etmişti. Hem aynı eve taşınmamıştık hem evlilik olmasa benim sınır dışı edileceğimi biliyordu Behörde, bu nedenle şüphelenmişlerdi yani.

Neyse Ausländerbehörde'yi evliliğin gerçekliğe ikna edip 2017 Haziran'da oturum kartımı aldım. Tabii ben evlilikle oturum alınca benim eski sevgilim değişmeye başladı. Tahmin edeceğiniz üzere ayrıldık. Boşanma 2018 Mart ayında gerçekleşti. Tabii biz ayrılmadan aylar önce ben köpek gibi dil çalışmaya başlamıştım ve sonunda testdaf 4 aldım.

Evlilikle aldığım oturum 1 senelik olmasına rağmen (2018 Haziran'a kadar) termin alma ve üniversite okuyacağım şehre taşınma gibi sebeplerle evlilik oturumu Fiktionsbescheinigung ile 2019 Ocak ayına kadar sürdü. Nihayet yeniden öğrenci oturumumu alıp evlilikten tamamen kurtulmuştum. Kaydolduğum bölüm Bachelor. Ancak ben üniversitede bir Almana aşık oldum ve biz onunla aynı evde yaşamaya başladık. 1,5 senedir kaydolduğum bu bölümde hiçbir dersin sınavına giremedim bu yüzden. Biz 1 ay önce gene ayrıldık ve benim şimdiki oturum mayıs 2020'de bitecek. Mevcut bölümle uzatmaya gidersem kesinlikle uzatmazlar oturumu ve zaten bu bölüm yerine Master yapmak istiyorum veya TRde okudugum bölüme almanyada kaydolup dersleri saydırmak ve mezun olmak istiyorum.

Bu noktada sizden fikir istiyorum. Şu an mevcut bölüm 3.dönemde. Okudugum kadarıyla 3.Semester'e kadar bölüm değişikliğine izin veriliyor. Ben şimdi mevcut bölüm olan bachelor yerine master bir bölüme kaydolsam sizce sorun yaparlar mı? Sicilim oldukça kötü maalesef.
Bir de işçi oturumuna çevirebilmek için 1 hafta önce bir yerde işe başladım. Güvenilir bir yer. Ben istemedikçe işten çıkarmazlar (tanıdık). Mastere kaydolup da yine yapamazsam seneye işçi oturumuna çevirmeyi düşünüyorum.

Şöyle özetliyim:
- TR'de konsolosluğa master yapacam diye beyanda bulunup vize almıştım.
- Geldiğimde ise 1.uzatmada X Üniversitesi Wirtschaftsinformatik (bachelor) kabulü vermiştim (hiçbir şey dememişlerdi)
- 2. seneye yaklasırken evlenip evlilik oturumu almıştım
- Sonra boşanma ve Y Üniversitesi Informatik alanında bachelor ile öğrenci oturumu
- Şimdi 3. dönemdeyim ve bu sefer Z Üniversitesi'nde mastere kaydolmak istiyorum

Oldukca uzun oldu. İnşallah okumussunuzdur :)
Sevtap hanim aile birlesimi ile ilgili gerekli prosedür nedir bilmiyorum yalniz biz ögrenciler gibi evlilik yoluyla gelen Türk vatandaslari da bir kac yil calisirsa bosanma sürecini uzatarak Niederlassungserlaubnis alabiliyor.
Eskiden bir ögrenci Almanya`da 10 yila kadar oturum izni alabiliyordu Auslaänderbehörde tolerans gösterdigi takdirde fakat sonradan kurallari katilastirdilar Regelstudienzeit+3 Semester en fazla okuyabilirsin demeye basladilar türlü zorluklar cikardilar. Ben okulumu 2012 yilinda 6 semester sonra degistirmistim sorun cikmamisti ayni bölüme gecis yaptigim ve derslerimi saydirdigim icin. Bence yapmaniz gereken en dogru sey ilk önce Ausländerbehörde ile konusup daha sonra bölüm degisikligine veya master programiniza baslamaniz olur.
sevgiler...

mertjan

Mesaj gönderen mertjan » Cmt Oca 11, 2020 8:40 pm

Selam dostlar.
Bu basligi bastan sona okudum. Fakat spesifik bir sorum olacak.
Almanya‘ya master icin geldim, c1‘i verdim ve evlendim. Yürmedi, Trennungsjahrdayim. Aile oturumum var ve okula kayitliyim ayni zamanda.

Soru su; bahsi gecen isci oturumuna sahip oldugum aile oturumu ile gecebilir miyim? Yoksa ögrenciye gecip mi isciye gecmeliyim :)

Tesekkürler. Saygilar.

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Cmt Oca 11, 2020 10:29 pm

Almanya`da yasal olarak kalmani ve calisma hakkini saglayan her vize türü ile gecebilirsin.

mertjan

Mesaj gönderen mertjan » Pzr Oca 12, 2020 5:08 pm

Staatsmann yazdı: Cmt Oca 11, 2020 10:29 pm Almanya`da yasal olarak kalmani ve calisma hakkini saglayan her vize türü ile gecebilirsin.
Tesekkürler. Peki Minijob olayinda (450€ kadar olan bir isim var) geriye dönük RV ödemesi nasil oluyor ? Cünkü RV yatmadi benim.

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Pzr Oca 12, 2020 7:13 pm

Bilmiyorum o konuyu malesef. Saglik sigortasi ödemeyenlerde sorun cikmiyor ama RV`de bilgim yok. Geriye dönük ödeme yapilip yapilamayacagini "deutsche Rentenversicherung" a gidip sorabilirsin.