Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Ogrenciyken Isci Oturumu Alma Rehberi

Turk ve Alman devlet daireleri: Turk Konsoloslugu'ndaki islemler, yabancilar dairesi, saglik sigortasi, isci vizesi, askerlik, ehliyet...
muhammet88

Re: Ogrenciyken Isci Oturumu Alma Rehberi

Mesaj gönderen muhammet88 » Pzt Kas 11, 2019 9:12 pm

Arkadaşlar ben öğrenci vizesinden işçi vizesine geçiş yaptım hatta 01.03.2020’de 5 yıl dolacak. Bu ay sonu Termin var yalnız sınırsız vize için müracaat etmek istiyorum. Siz nasıl unbefristete Aufenthaltserlaubnis aldınız? Dilekçe örneğiniz varsa çok memnun olurum.

muhammet88

Mesaj gönderen muhammet88 » Pzt Kas 11, 2019 9:18 pm

Arkadaşlar unbefristete Aufenthaltserlaubnis için başvuracağım bu ay sonu Terminimden önce dilekçe vermek istiyorum. 57 ay oldu. Dilekçe örneğiniz var mı ? Ne yazmam gerekiyor?

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Çrş Kas 13, 2019 5:34 am

Dilekceye gerek yok diye biliyorum.
Isci oturumuna gectikten sonraki 5 yillik süren tamamlandiysa , otomatikmen sinirsiz vermeleri lazim. Görüsme sirasinda bunu belirtebilirsin.
Postmodern Kommentare fundamentalistischer Mentalitaeten
Fundamentalist zihniyetlerin postmodern yorumlari

mmmurooo

Mesaj gönderen mmmurooo » Prş Kas 14, 2019 4:39 pm

Staatsmann yazdı: Çrş Kas 13, 2019 5:34 am Dilekceye gerek yok diye biliyorum.
Isci oturumuna gectikten sonraki 5 yillik süren tamamlandiysa , otomatikmen sinirsiz vermeleri lazim. Görüsme sirasinda bunu belirtebilirsin.
isci vuzesinden sonra 5 yil tamamlaninca sinirsiz vize geliyor yoksa toplam 5 yil calisinca mi ?

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Cum Kas 15, 2019 1:53 am

Basvurduktan bes yil sonra.

A)
Bir is yerinde 1 sene calistiktan sonra ARB1/80'e basvuru hakkin dogar
A1)
Bir yil boyunca her ay resmi olarak calismis olman sart. Kac para kazandigin sart degil, her ay düzenli maas bordosunu alman lazim. 450 Avroluk islerde bazen sigorta ödememeyi secebiliyorsunuz, özellikle daha dil kursunda olanlar vs. Bunun da bir önemi yok.

B)
Bu ayni is yerinde toplamda 2 yil daha calismak zorundasin, yani ayni is yerinde basvuru yili dahil 3 yil doldurmalisin
B1)
Basvurudaki 1 yil + akabindeki 2 yil daha ayni is yerinden cikmamalisin.Aksi halde anlasma geregi oturum hakkini kaybedebilirsin is yerin iflas etmedigi sürece...
3 sene ayni is yerinde calistiktan sonra da geriye dönük basvuru yapabilirsin. Yani 3 sene calistiktan sonra isci oturumuna basvurursan üstüne 3 sene daha calismak zorunda degilsin. Geriye dönük hesaplanir.

C)
Yukaridaki sartlari tamamladiginda, 4. yilini ayni is kolu olma sartiyla baska is yerinde de yapabilirsin.
C1) Yani 1 yil calistin isci oturumuna basvurdun + üstüne 2 yil daha ayni is yerinde calistin etti 3 yil, sonra 4. yilina girdiginde ayni is kolu ya da benzerleri oldugu sürece is yerini degistirebilirsin. 4. yil dolup 5. yila girerken tamamen özgürsün, Almanya basbakani bile olabilirsin.
Bu maddede yabancilar dairesine göre esneklik saglanabilir... Sana 4. yilda direk tam özgürlük saglayabilir ama normal prosedür yukaridaki gibidir.

D)
5. yildan sonra (60 ay) sinirsiz oturum ve vatandaslik icin hak dogar.
D1) Hemen sinirsiz vermeyebilirler... Sinirli sinirsiz gibi bir sey olabilir, Ingilizere bunu yapmaya basladi, sinirsiz veriyor ama her bes yilda bir yenileniyor.. Böyle olabilir... Böyle bir örnegini henüz görmedim duymadim Almanya'da..

mmmurooo

Mesaj gönderen mmmurooo » Cum Kas 15, 2019 9:16 pm

Staatsmann yazdı: Cum Kas 15, 2019 1:53 am Basvurduktan bes yil sonra.

A)
A1)
Bir yil boyunca her ay resmi olarak calismis olman sart. Kac para kazandigin sart degil, her ay düzenli maas bordosunu alman lazim. 450 Avroluk islerde bazen sigorta ödememeyi secebiliyorsunuz, özellikle daha dil kursunda olanlar vs. Bunun da bir önemi yok.

B)
Bu ayni is yerinde toplamda 2 yil daha calismak zorundasin, yani ayni is yerinde basvuru yili dahil 3 yil doldurmalisin
B1)
Basvurudaki 1 yil + akabindeki 2 yil daha ayni is yerinden cikmamalisin.Aksi halde anlasma geregi oturum hakkini kaybedebilirsin is yerin iflas etmedigi sürece...
3 sene ayni is yerinde calistiktan sonra da geriye dönük basvuru yapabilirsin. Yani 3 sene calistiktan sonra isci oturumuna basvurursan üstüne 3 sene daha calismak zorunda degilsin. Geriye dönük hesaplanir.

C)
Yukaridaki sartlari tamamladiginda, 4. yilini ayni is kolu olma sartiyla baska is yerinde de yapabilirsin.

D)
D1) Hemen sinirsiz vermeyebilirler... Sinirli sinirsiz gibi bir sey olabilir, Ingilizere bunu yapmaya basladi, sinirsiz veriyor ama her bes yilda bir yenileniyor.. Böyle olabilir... Böyle bir örnegini henüz görmedim duymadim Almanya'da..
Yani toplam 6 yil anladim tesekkur ederim

muhammet88

Mesaj gönderen muhammet88 » Pzr Kas 17, 2019 6:10 pm

Staatsmann yazdı: Cum Kas 15, 2019 1:53 am Basvurduktan bes yil sonra.

A)
A1)

B)
B1)

C)

D)
Ben 1,5 yıl aralıksız çalıştıktan sonra işçi vizesine geçiş yaptım hatta 20 ay olmuştu. Bu sürede bu 5 yıllık sürece dahil diye biliyorum. Çünkü 3-3,5 yıl sonra aynı iş kolunda olmak koşuluyla şirket değiştirdim. Hatta Ausländerbehörde‘de kadın 4.yıldan sonra dilediğin işi dilediğin şirkette yapabilirsin , serbestsin demişti. Yani tüm aralıksız çalışmış olduğunuz yıllar sürece dahil diye biliyorum.

muhammet88

Mesaj gönderen muhammet88 » Pzr Kas 17, 2019 6:14 pm

mmmurooo yazdı: Cum Kas 15, 2019 9:16 pm Yani toplam 6 yil anladim tesekkur ederim
Toplam 5 yıl 6 yıl değil. ARB 1/80 ‘e geçtikten 5 yıl sonra değil 60 aylık çalışma gerekliliği var sınırsız oturum hakkı için tabii her şey prosedüre uygun olarak yapılmalı. Hatta 5 yıl çalışıp öğrenci oturumundan direkt unbefristete Aufenthaltserlaubnis için başvuru bile yapabilirsiniz.

muhammet88

Mesaj gönderen muhammet88 » Çrş Kas 20, 2019 9:46 pm

Arkadaşlar unbefristet için 5 yıl(en az 60 ay çalışmış olmak) gerekliliğini Ausländerbehörde‘den öğrendim doğrusu açıklama yapmak zorunda kaldılar Termin öncesi Antrag auf die unbefristete Aufenthaltserlaubnis gönderdiğim için. Açıklamayı sizler için paylaşıyorum.
60 ay en az Rentenversicherungsbeiträge gerekiyor. Başvuru öncesi sonrası bahsi söz konusu değil.

1Einem Ausländer ist die Niederlassungserlaubnis zu erteilen, wenn
1. er seit fünf Jahren die Aufenthaltserlaubnis besitzt,
2. sein Lebensunterhalt gesichert ist,
3. er mindestens 60 Monate Pflichtbeiträge oder freiwillige Beiträge zur gesetzlichen Rentenversicherung geleistet hat oder Aufwendungen für einen Anspruch auf vergleichbare Leistungen einer Versicherungs- oder Versorgungseinrichtung oder eines Versicherungsunternehmens nachweist; berufliche Ausfallzeiten auf Grund von Kinderbetreuung oder häuslicher Pflege werden entsprechend angerechnet,
4. Gründe der öffentlichen Sicherheit oder Ordnung unter Berücksichtigung der Schwere oder der Art des Verstoßes gegen die öffentliche Sicherheit oder Ordnung oder der vom Ausländer ausgehenden Gefahr unter Berücksichtigung der Dauer des bisherigen Aufenthalts und dem Bestehen von Bindungen im Bundesgebiet nicht entgegenstehen,
5. ihm die Beschäftigung erlaubt ist, sofern er Arbeitnehmer ist,
6. er im Besitz der sonstigen für eine dauernde Ausübung seiner Erwerbstätigkeit erforderlichen Erlaubnisse ist,
7. er über ausreichende Kenntnisse der deutschen Sprache verfügt,
8. er über Grundkenntnisse der Rechts- und Gesellschaftsordnung und der Lebensverhältnisse im Bundesgebiet verfügt und
9. er über ausreichenden Wohnraum für sich und seine mit ihm in häuslicher Gemeinschaft lebenden Familienangehörigen verfügt.
2Die Voraussetzungen des Satzes 1 Nr. 7 und 8 sind nachgewiesen, wenn ein Integrationskurs erfolgreich abgeschlossen wurde. 3Von diesen Voraussetzungen wird abgesehen, wenn der Ausländer sie wegen einer körperlichen, geistigen oder seelischen Krankheit oder Behinderung nicht erfüllen kann. 4Im Übrigen kann zur Vermeidung einer Härte von den Voraussetzungen des Satzes 1 Nr. 7 und 8 abgesehen werden. 5Ferner wird davon abgesehen, wenn der Ausländer sich auf einfache Art in deutscher Sprache mündlich verständigen kann und er nach § 44 Abs. 3 Nr. 2 keinen Anspruch auf Teilnahme am Integrationskurs hatte oder er nach § 44a Abs. 2 Nr. 3 nicht zur Teilnahme am Integrationskurs verpflichtet war. 6Darüber hinaus wird von den Voraussetzungen des Satzes 1 Nr. 2 und 3 abgesehen, wenn der Ausländer diese aus den in Satz 3 genannten Gründen nicht erfüllen kann.

lavarche

Mesaj gönderen lavarche » Pzr Kas 24, 2019 1:50 am

muhammet88 yazdı: Çrş Kas 20, 2019 9:46 pm Arkadaşlar unbefristet için 5 yıl(en az 60 ay çalışmış olmak) gerekliliğini Ausländerbehörde‘den öğrendim doğrusu açıklama yapmak zorunda kaldılar Termin öncesi Antrag auf die unbefristete Aufenthaltserlaubnis gönderdiğim için. Açıklamayı sizler için paylaşıyorum.
60 ay en az Rentenversicherungsbeiträge gerekiyor. Başvuru öncesi sonrası bahsi söz konusu değil.

1Einem Ausländer ist die Niederlassungserlaubnis zu erteilen, wenn
1. er seit fünf Jahren die Aufenthaltserlaubnis besitzt,
2. sein Lebensunterhalt gesichert ist,
3. er mindestens 60 Monate Pflichtbeiträge oder freiwillige Beiträge zur gesetzlichen Rentenversicherung geleistet hat oder Aufwendungen für einen Anspruch auf vergleichbare Leistungen einer Versicherungs- oder Versorgungseinrichtung oder eines Versicherungsunternehmens nachweist; berufliche Ausfallzeiten auf Grund von Kinderbetreuung oder häuslicher Pflege werden entsprechend angerechnet,
4. Gründe der öffentlichen Sicherheit oder Ordnung unter Berücksichtigung der Schwere oder der Art des Verstoßes gegen die öffentliche Sicherheit oder Ordnung oder der vom Ausländer ausgehenden Gefahr unter Berücksichtigung der Dauer des bisherigen Aufenthalts und dem Bestehen von Bindungen im Bundesgebiet nicht entgegenstehen,
5. ihm die Beschäftigung erlaubt ist, sofern er Arbeitnehmer ist,
6. er im Besitz der sonstigen für eine dauernde Ausübung seiner Erwerbstätigkeit erforderlichen Erlaubnisse ist,
7. er über ausreichende Kenntnisse der deutschen Sprache verfügt,
8. er über Grundkenntnisse der Rechts- und Gesellschaftsordnung und der Lebensverhältnisse im Bundesgebiet verfügt und
9. er über ausreichenden Wohnraum für sich und seine mit ihm in häuslicher Gemeinschaft lebenden Familienangehörigen verfügt.
2Die Voraussetzungen des Satzes 1 Nr. 7 und 8 sind nachgewiesen, wenn ein Integrationskurs erfolgreich abgeschlossen wurde. 3Von diesen Voraussetzungen wird abgesehen, wenn der Ausländer sie wegen einer körperlichen, geistigen oder seelischen Krankheit oder Behinderung nicht erfüllen kann. 4Im Übrigen kann zur Vermeidung einer Härte von den Voraussetzungen des Satzes 1 Nr. 7 und 8 abgesehen werden. 5Ferner wird davon abgesehen, wenn der Ausländer sich auf einfache Art in deutscher Sprache mündlich verständigen kann und er nach § 44 Abs. 3 Nr. 2 keinen Anspruch auf Teilnahme am Integrationskurs hatte oder er nach § 44a Abs. 2 Nr. 3 nicht zur Teilnahme am Integrationskurs verpflichtet war. 6Darüber hinaus wird von den Voraussetzungen des Satzes 1 Nr. 2 und 3 abgesehen, wenn der Ausländer diese aus den in Satz 3 genannten Gründen nicht erfüllen kann.
Merhaba,
Yani bu durumda ben diyelim ki 1 Temmuz 2019 tarihinde Werkstudent- Verkäufer olarak ise alindim ve Rentenversicherung'um yatiyor. 1 Temmuz 2020'de isci oturumuna basvuru yapma hakkim doguyor.
1) 1 Temmuz 2020'de basvuru yapsam daha 2 sene ayni isyerinde calismak zorundayim. Bunun yerine 1 Temmuz 2022 (yani 3. yil) bittiken sonra basvuru yapsam, isci oturumu verecekler ama is yerine bagli olmaksizin ayni is kolunda olmak sartiyla, öyle mi? Yoksa her sey bastan mi isleyecek daha gec basvurdugum icin?
2) 1 Temmuz 2024'de 5 senedir ise girmis olacagim, bu durumda bana Niederlassungserlaubnis mi verirler yoksa basvurmus oldugum tarihten itibaren mi 5 sene gecmis olmasi lazim?
Sizin dediklerinizden anladigim 5 sene ayni isyerinde calistim halen ama ögrenciyim, bu durumda bile direkt Niederlassungserlaubnis'e basvurabilirim. Dogru mu anladim? Umarim süreciniz iyi gecmistir. Tesekkürler. :D

karakaya__

Mesaj gönderen karakaya__ » Sal Kas 26, 2019 11:34 pm

Selamlar ben Mainz’da bu sene mastera başladım. Bu formu başından beri okudum ve bu hakkı bir sene sonra kullanmayı düşünüyorum. Bu hakımızın olduğundan emin olmak için Mainz’daki Türk konsolosluğu hukuk danışmanına sordum ama bana çok olumsuz konuştu. Bu durumu öğrenciler sürekli kullandındıkları için engellemeler yapıyorlar ve pasaportunuzdaki vizenizle zaten bunu yapabilmenizin imkanıda yok dedi.(halbuki 120tam gün, 240yarım gün herkezde oldugu gibi 2yıl oturum iznim var). Gerçekten böyle bir hakkımızın olup olmadığını nereden nasıl öğrenebilirim. Sonra sorun yaşamamak için doğru ve kesin bilgiler gerekiyor. Yardımcı olursanız sevinirim, şimdiden cevabınız için teşekkürler.

Kullanıcı avatarı
hisokisenko

Mesaj gönderen hisokisenko » Çrş Kas 27, 2019 4:44 pm

karakaya__ yazdı: Sal Kas 26, 2019 11:34 pm Selamlar ben Mainz’da bu sene mastera başladım. Bu formu başından beri okudum ve bu hakkı bir sene sonra kullanmayı düşünüyorum. Bu hakımızın olduğundan emin olmak için Mainz’daki Türk konsolosluğu hukuk danışmanına sordum ama bana çok olumsuz konuştu. Bu durumu öğrenciler sürekli kullandındıkları için engellemeler yapıyorlar ve pasaportunuzdaki vizenizle zaten bunu yapabilmenizin imkanıda yok dedi.(halbuki 120tam gün, 240yarım gün herkezde oldugu gibi 2yıl oturum iznim var). Gerçekten böyle bir hakkımızın olup olmadığını nereden nasıl öğrenebilirim. Sonra sorun yaşamamak için doğru ve kesin bilgiler gerekiyor. Yardımcı olursanız sevinirim, şimdiden cevabınız için teşekkürler.
Ayni durumdayim. Netlestirmek adina ben de arastiriyorum. Birsey bulursam paylasiyor olacagim.

Der Mann

Mesaj gönderen Der Mann » Prş Kas 28, 2019 11:48 am

Selamlar,

benim de 03.12' de randevum var ve görüşmeye gideceğim kadını görevliyi mail ile bilgilendirdim başvurumu işçi vizesi için yapacağıma dair. 2 yıl 10 aydır çalışıyorum bir şirkette Mainz'de. Görüşmeden sonra burada bilgilendirim tekrar sizi kısaca.

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Cmt Kas 30, 2019 4:04 am

karakaya__ yazdı: Sal Kas 26, 2019 11:34 pm Selamlar ben Mainz’da bu sene mastera başladım. Bu formu başından beri okudum ve bu hakkı bir sene sonra kullanmayı düşünüyorum. Bu hakımızın olduğundan emin olmak için Mainz’daki Türk konsolosluğu hukuk danışmanına sordum ama bana çok olumsuz konuştu. Bu durumu öğrenciler sürekli kullandındıkları için engellemeler yapıyorlar ve pasaportunuzdaki vizenizle zaten bunu yapabilmenizin imkanıda yok dedi.(halbuki 120tam gün, 240yarım gün herkezde oldugu gibi 2yıl oturum iznim var). Gerçekten böyle bir hakkımızın olup olmadığını nereden nasıl öğrenebilirim. Sonra sorun yaşamamak için doğru ve kesin bilgiler gerekiyor. Yardımcı olursanız sevinirim, şimdiden cevabınız için teşekkürler.
Biz burada hayal görüpte mi bu yorumlari yaptik ? :D Gercek yahu, yaziyoruz iste, en bastan bir oku bu sayfalari.

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Cmt Kas 30, 2019 4:05 am

Der Mann yazdı: Prş Kas 28, 2019 11:48 am Selamlar,

benim de 03.12' de randevum var ve görüşmeye gideceğim kadını görevliyi mail ile bilgilendirdim başvurumu işçi vizesi için yapacağıma dair. 2 yıl 10 aydır çalışıyorum bir şirkette Mainz'de. Görüşmeden sonra burada bilgilendirim tekrar sizi kısaca.
Bilgilendirmene gerek yoktu aslinda.
Görüsmeye gittiginizde, burada da yazan gerekli belgelerin hepsini ama hepsini ama hepsini eksiksiz ama hic eksiksiz götürüp, randev vaktin gelince merhaba isci oturumuna gecmek istiyorum diyebilirsiniz.

Physio

Mesaj gönderen Physio » Pzt Ara 02, 2019 3:07 am

fak3 yazdı: Cmt Haz 08, 2019 6:17 pm Evet arkadaslar baya büyük bir hata yapmisim. Yasayi okudum direk acik acik yaziyor:

Der türkische Arbeitnehmer kann sich nicht auf die Rechte aus Absatz 1 berufen, wenn
er eine Beschäftigung im Lohn- oder Gehaltsverhältnis bei einem zweiten Arbeitgeber
ausübt, ohne die Erfordernisse des zweiten Spiegelstrichs dieser Vorschrift zu erfüllen
(„Güzeli“, Rn. 34).

Bir bucuk ay once basladi ek isimin vertragi. Iptal etme hakkim falan var ama sanmiyorum birseyi degistirecegini. Baya üzüldüm. Yazik oldu, planlarimi bu yasaya göre yapiyordum. Gerci okul bitti gibi ama sinirsiz oturum alma izni falan hepsi silbastan isleme konacak simdi.
Merhaba, merak ettim ne oldu durumun ? Ben de merak ediyorum bu 3 sene içinde aynı işverende devam etmek koşuluyla başka bir yerde Minijob vs yan iş yapma durumunda kararın ne olacağını. Paylaşırsan hepimiz için güzel olur.

karakaya__

Mesaj gönderen karakaya__ » Çrş Ara 04, 2019 11:52 am

Staatsmann yazdı: Cmt Kas 30, 2019 4:04 am Biz burada hayal görüpte mi bu yorumlari yaptik ? :D Gercek yahu, yaziyoruz iste, en bastan bir oku bu sayfalari.

Formu en baştan defalarca okudum ama dediğim gibi Mainz’daki Türk konsolosluğunun avukatıyla da görüştüm ve olumsuz konuştu, engelliyorlar dedi. Ben bu yüzden soruyorum, emin olmak için. Yoksa tabi ki hayal değil ama değişen bir şeyler mi oldu, yoksa avukatın bu konuda çok bilgisi yok ve beni geçiştirdimi diye de düşünüyorum.

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Sal Ara 10, 2019 4:29 am

Kanunda bir degisiklik olmadi. Avukat herseyi bilmeyebilir tabi. Buradaki yazilar fazlasiyla isine yarar.

Kullanıcı avatarı
hisokisenko

Mesaj gönderen hisokisenko » Sal Ara 10, 2019 5:16 pm

Daha once hic soran olmamis. Baslik altinda tum yazilanlari ele alicak olursak ve bu hakedise olanak saglayan yasada da ayrica belirtilmedigine gore;

Bir yillik erasmus ogrenci vizesi ile Almanyada hem okuyup hem calisip, gerekli sartlari sagladiktan sonra bu hakdan faydalanmak icin bir engel goremiyorum. Sonuc olarak yasada ogrenciligin ne sekilde oldugundan bahsetmiyor. Veya ben mi yaniliyorum? Nihayetinde yasada ogrenciligin seklinden bahsedilmemis. Bilgisi olan varsa ve aydinlatirsa sevinirim.

aytuger

Mesaj gönderen aytuger » Sal Ara 10, 2019 7:14 pm

Arkadaslar,

Simdi benim Ocak ayina baslar baslamaz ayni is yerinde 1 sene olmus olacak. 1 ay full time olarak calistim fakat calismam gereken gun sayisini asmadim. Son 6 ay para girislerini kontrol ederken sikinti yasarmiyim?