Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Ogrenciyken Isci Oturumu Alma Rehberi

Turk ve Alman devlet daireleri: Turk Konsoloslugu'ndaki islemler, yabancilar dairesi, saglik sigortasi, isci vizesi, askerlik, ehliyet...
kanguru

Re: Ogrenciyken Isci Oturumu Alma Rehberi

Mesaj gönderen kanguru » Cum Haz 07, 2019 11:12 am

Merhaba.
Ögrenci vizemi uzattirken bana o an 170 euro ödemem gerektigi söylendi. Bende ödemeyi yapmak icin asagi indim. Kasadaki kisi siz Türksünüz, bu miktar fazla deyip memuru aradi. Sonra ödemem gereken miktar 28,80 euro olarak güncellendi. Ödeme makbuzu üstünde ise bu yazili:
§52a Abs. 2 Nr. 1A AufenhtV: Aufenthaltstitel für assoziationsberechtigte türkische Staatsangehörige ab dem 24. Lebensjahr.
Bunun ögrenci vizesi ile ne alakasi olabilir? Verdigim evraklar arasinda 2 aylik maas belgemde vardi. Ayrica sinirsiz calisma kontratimda var firmamla ama o kagidi yanlis anlasilma olmasin diye getirmemistim yanimda.

Seli

Mesaj gönderen Seli » Cum Haz 07, 2019 4:50 pm

Merhaba, arkadaslar. Ben Almaniyada ogrenciyim. Ogrenci vizem var. Calismak icin isbasvurusu yaptim ve full time is buldum. Universiteni iptal edip calismak istiyorum. Simdi ben ogrenci vizemi is vizesine degismem mi lazim? Boyle bir sey yasayan oldu mu. Lutfen bilgisi olanlar benimle paylassin :roll:

kanguru

Mesaj gönderen kanguru » Cum Haz 07, 2019 5:54 pm

Seli yazdı: Cum Haz 07, 2019 4:50 pm Merhaba, arkadaslar. Ben Almaniyada ogrenciyim. Ogrenci vizem var. Calismak icin isbasvurusu yaptim ve full time is buldum. Universiteni iptal edip calismak istiyorum. Simdi ben ogrenci vizemi is vizesine degismem mi lazim? Boyle bir sey yasayan oldu mu. Lutfen bilgisi olanlar benimle paylassin :roll:
Merhaba.
Bu konuda ciddi isen tavsiyem bu basligi didik didik okuman. Istedigin hersey yazili.
Eger okulu birakipta is hayatina atilmak istiyorsan calisma vizesine basvurmak bunlardan biri. Ancak bu vizeye basvurabilmen icin calisacagin firmada en az 1 yildir calisiyo olman lazim ve bu sürecte emekliligin yatiyo olmali. O zaman basvurma hakkin dogar. Haftalik saatin önemli degil. Aldigin maasta kriter degil. Ama ilk yil tabi ki haftada en fazla 20 saat calisabilirsin. Cünkü dedigimiz gibi ilk sene ögrenci vizen gecerli. 1 seneni doldurdun, firmanin "izni" ile vizeye basvurdun ve vizen cikti diyelim. Artik tam zamanli calisma hakkin dogdu. Sonraki sart ise 3 yil boyunca bu firmada calismak zorundasin. Eger 3 yil icinde isten cikarilirsan sinirdisi edilmen büyük ihtimal. 3 yilini da doldurdun bu firmada diyelim. 4. yilinda da bu firmadan cikabilirsin, ama ayni sektörde calismak zorundasin. 4. yilini da doldurduktan sonra bi aksilik olmazsa sinirsiz oturum iznin hayirli olsun. Ama öyle bi firma olmali ki seni 3 yil boyunca isten cikarmamali.
(Vizeye basvururken ne evraklarin gerektigini basligi en bastan okursan tek tek ögrenirsin)
:)

fak3

Mesaj gönderen fak3 » Cmt Haz 08, 2019 4:29 pm

Merhaba,

simdi ilk sayfadaki ilk mesajdaki bir bilgi dikkatimi cekti: %19,5 luk rentenversicherung yatmasi gerekli yaziyor, ayrica pflegeversicherung un belli bir oranda yatmasi gerektiginden de bahsedilmis. Ben simdi benim Abrechnung u kontol ettim ve rentenversicherung %19 oraninda yatmiyor. %10 gibi bir oranda. Ayrica pflegeversicherung da ödemiyorum. Ögrenci statüsünde ve Steuerklasse 1 oldugumdan dolayi sanirim. Sizde de durum böyle mi? Buradan bir sorun cikabilir mi?

fak3

Mesaj gönderen fak3 » Cmt Haz 08, 2019 5:03 pm

Bir sorum daha var: Ben bu 2,5 yildir Werkstudent olarak calistigim isin yaninda gecen Mayis ayinda baska bir ise daha basladim. Daha az calisiyorum orada ama ek is. Böyle olunca asil isverendeki Steuerklasse falan degisti. Daha fazla vergi vermeye basladim. Simdi Wikipedia da bu yasayi okudum da orada ilk bir yil icinde ek bir ise baslandiginda süre sifirdan basliyor yaziyor. Beni etkileyebilir mi bu durum? Basvurumda bu ek isten (zaten 6 aylik befristet) hic bahsetmesem nasil olur sizce?

fak3

Mesaj gönderen fak3 » Cmt Haz 08, 2019 5:40 pm

fak3 yazdı: Cmt Haz 08, 2019 5:03 pm Bir sorum daha var: Ben bu 2,5 yildir Werkstudent olarak calistigim isin yaninda gecen Mayis ayinda baska bir ise daha basladim. Daha az calisiyorum orada ama ek is. Böyle olunca asil isverendeki Steuerklasse falan degisti. Daha fazla vergi vermeye basladim. Simdi Wikipedia da bu yasayi okudum da orada ilk bir yil icinde ek bir ise baslandiginda süre sifirdan basliyor yaziyor. Beni etkileyebilir mi bu durum? Basvurumda bu ek isten (zaten 6 aylik befristet) hic bahsetmesem nasil olur sizce?
Simdi bu ek isle ilgili kisma dair wikipedia da verilen kaynagi (mahkeme karari) okudum. https://eur-lex.europa.eu/legal-content ... 30&from=DE

Benim konumdan cok farkli bir konu. Ikinci bir isten ziyade ilk isini birakip baska isverenlerde calisan, isine 17 kere ara vermis biri ile ilgili bir karar bu. Simdi bir avukata mail attim bununla alakali. Sanirim avukat araciligi ile basvuracagim. Eger sizin tavsiye edeceginiz bir avukat varsa bana özel mesaj gönderirseniz sevinirim. Selamlar

fak3

Mesaj gönderen fak3 » Cmt Haz 08, 2019 6:17 pm

Evet arkadaslar baya büyük bir hata yapmisim. Yasayi okudum direk acik acik yaziyor:

Der türkische Arbeitnehmer kann sich nicht auf die Rechte aus Absatz 1 berufen, wenn
er eine Beschäftigung im Lohn- oder Gehaltsverhältnis bei einem zweiten Arbeitgeber
ausübt, ohne die Erfordernisse des zweiten Spiegelstrichs dieser Vorschrift zu erfüllen
(„Güzeli“, Rn. 34).

Bir bucuk ay once basladi ek isimin vertragi. Iptal etme hakkim falan var ama sanmiyorum birseyi degistirecegini. Baya üzüldüm. Yazik oldu, planlarimi bu yasaya göre yapiyordum. Gerci okul bitti gibi ama sinirsiz oturum alma izni falan hepsi silbastan isleme konacak simdi.

meltem41

Mesaj gönderen meltem41 » Sal Tem 30, 2019 6:58 pm

merhaba arkadaslar,

Ögrenci oturumumu dün isci oturumuna cevirdim. Bu sürecte yaptiklarimi basvurmak isteyenlere yardimci olmasi icin yazmak istedim. ilk olarak bir avukatla görüstüm ve Avukat benim icin basvuru dilekcesi yazdi.basvuruyu kendim yapabilecegimi bosyere fazladan para odememe gerek olmadigini söyledi (dilekce icin 100 Euro ödedim). Bu dilekceyle birlikte son Lohnabrechnung, Arbeitsvertrag, pasaport ve oturumun fotokopilerini postalamami söyledi.( Ben bütün Lohnabrechnunglarin kopilerini gönderdim). 25.06.2019 tarihinde postaladigim dilekceye 17.07.2019 da cevap aldim. Ve benden istedikleri evraklar;

-Nationalpass
-Aufenthaltskarte mit dem dazugehörigen Zusatzblatt
-Aktuellen Rentenversicherungsverlauf
-Gehaltsabrechnungnaus 06/19
-Biometrisches Lichtbild
-Mietvertrag/Nachweis über die aktuelle Miethöhe in Form eines Kontoauszugs

Bütün bu evraklarla dün gittim ve bana okula devam edip etmedigimi sordular. Kayitli olup olmadigimi sordular. Bir de ne zamandan beri burada calistigimi sordular.
Sonra memur simdilik 1 yillik oturum vereceklerini seneye 2 ya da 3 yil vereceklerini söyledi.

Oturum icin 28 Euro ödedim. 1 ay sonra gidip oturum kartimi alabilecegimi söylendi.

Asagiya yolladigim Dilekceyi yazdim , ihtiyaci olan kendisine göre ayarlayip kullanabilir.

gonderenin adi soyadi, adresi tarih

Basvurulan ausländerbehördenin adi ve adresi

basvuranin adi soyadi, dogum tarihi ve dogum yeri
Antrag auf Erteilung einer Aufenthaltserlaubnis gemäß §4 Abs.5 AufenthG

Sehr geehrte Damen und Herren,

hiermit beantrage ich die Erteilung einer Aufenthaltserlaubnis gemäß Art.6 Abs.1 , 1. Spiegelstrich, Beschluss Nr. 1/80 des Assoziationstrat EWG-Türkei über die Entwicklung der Assoziation ARB 1/80, (gemäß § 4 Abs. 5 AufenthG ).

Ich bin türkische Staatsbürgerin und reiste am (tarih yazilacak) in die Bundesrepublik Deutschland ein, um ein Studium aufzunehmen. Ich lebe seit meiner Einreise ununterbrochen in der Bundesrepublik Deutschland und habe mich von diesem Zeitpunkt an nicht mehr in ausländerrechtlich relevanter Weise aus Deutschland entfernt.

Gleich nach meiner Einreise habe ich die Sprachschule besucht und anschließend mich an die ..... Universität immatrikuliert und führe mein Studium weiter.

Neben mein Studium arbeite ich siet dem (ise giris tarihi) bei der Firma (isyerinin adi), in (isyerinin adresi), als (yaptigim isin adi) mit einem unbefristeten und unbeschränkten Arbeitsverhältnis in ungekündigter Stellung. Der Arbeitsvertrag und die letzte Lohnabrechnung füge ich bei.

Da ich seit über einem Jahr bei demselben Arbeitgeber mit derselben Tätigkeit beschäftigt bin, bitte ich um Studium unabhängige Aufenthaltserlaubnis gemäß § 4 Abs. 5 AufenthG zu erteilen.

Mit freundlichen Grüßen

Umarim yardimci olur..

Asdfg

Mesaj gönderen Asdfg » Cmt Ağu 03, 2019 11:54 pm

meltem41 yazdı: Sal Tem 30, 2019 6:58 pm merhaba arkadaslar,

Ögrenci oturumumu dün isci oturumuna cevirdim. Bu sürecte yaptiklarimi basvurmak isteyenlere yardimci olmasi icin yazmak istedim. ilk olarak bir avukatla görüstüm ve Avukat benim icin basvuru dilekcesi yazdi.basvuruyu kendim yapabilecegimi bosyere fazladan para odememe gerek olmadigini söyledi (dilekce icin 100 Euro ödedim). Bu dilekceyle birlikte son Lohnabrechnung, Arbeitsvertrag, pasaport ve oturumun fotokopilerini postalamami söyledi.( Ben bütün Lohnabrechnunglarin kopilerini gönderdim). 25.06.2019 tarihinde postaladigim dilekceye 17.07.2019 da cevap aldim. Ve benden istedikleri evraklar;

-Nationalpass
-Biometrisches Lichtbild

Bütün bu evraklarla dün gittim ve bana okula devam edip etmedigimi sordular. Kayitli olup olmadigimi sordular. Bir de ne zamandan beri burada calistigimi sordular.
Sonra memur simdilik 1 yillik oturum vereceklerini seneye 2 ya da 3 yil vereceklerini söyledi.

Oturum icin 28 Euro ödedim. 1 ay sonra gidip oturum kartimi alabilecegimi söylendi.

Asagiya yolladigim Dilekceyi yazdim , ihtiyaci olan kendisine göre ayarlayip kullanabilir.

hiermit beantrage ich die Erteilung einer Aufenthaltserlaubnis gemäß Art.6 Abs.1 , 1. Spiegelstrich, Beschluss Nr. 1/80 des Assoziationstrat EWG-Türkei über die Entwicklung der Assoziation ARB 1/80, (gemäß § 4 Abs. 5 AufenthG ).

Ich bin türkische Staatsbürgerin und reiste am (tarih yazilacak) in die Bundesrepublik Deutschland ein, um ein Studium aufzunehmen. Ich lebe seit meiner Einreise ununterbrochen in der Bundesrepublik Deutschland und habe mich von diesem Zeitpunkt an nicht mehr in ausländerrechtlich relevanter Weise aus Deutschland entfernt.

Gleich nach meiner Einreise habe ich die Sprachschule besucht und anschließend mich an die ..... Universität immatrikuliert und führe mein Studium weiter.

Neben mein Studium arbeite ich siet dem (ise giris tarihi) bei der Firma (isyerinin adi), in (isyerinin adresi), als (yaptigim isin adi) mit einem unbefristeten und unbeschränkten Arbeitsverhältnis in ungekündigter Stellung. Der Arbeitsvertrag und die letzte Lohnabrechnung füge ich bei.

Da ich seit über einem Jahr bei demselben Arbeitgeber mit derselben Tätigkeit beschäftigt bin, bitte ich um Studium unabhängige Aufenthaltserlaubnis gemäß § 4 Abs. 5 AufenthG zu erteilen.

Mit freundlichen Grüßen

Umarim yardimci olur..
ne kadar süredir bu is yerinde calisiyorsun ve avukat kimdi acaba ?

meltem41

Mesaj gönderen meltem41 » Pzr Ağu 04, 2019 12:19 am

15 aydir calisiyorum. Aslinda dilekceyi hazirlayan Avukat degil Avukatlik bürosunda danismanlik ve bürokratik islerde yardimci olan biri. Avukatlik meslegi degil. Ismi Taciddin Yatkin

Asdfg

Mesaj gönderen Asdfg » Pzr Ağu 04, 2019 12:26 am

tesekkurler bilgiler icin. Bende 3 aydir minijob yapiyorum basvurabilirim ondan sordum seni bayagi iyi karsilamislar yabancilar ofisinde normalde cok ters davraniyorlar diye duymustum

meltem41

Mesaj gönderen meltem41 » Pzr Ağu 04, 2019 1:03 am

Asdfg yazdı: Pzr Ağu 04, 2019 12:26 am tesekkurler bilgiler icin. Bende 3 aydir minijob yapiyorum basvurabilirim ondan sordum seni bayagi iyi karsilamislar yabancilar ofisinde normalde cok ters davraniyorlar diye duymustum
Bende basta stres yaptim zorluk cikarirlar diye ama baya rahat gecti :)

dogakdm

Mesaj gönderen dogakdm » Pzr Ağu 04, 2019 4:23 pm

meltem41 yazdı: Sal Tem 30, 2019 6:58 pm merhaba arkadaslar,

-Nationalpass
-Biometrisches Lichtbild

Mit freundlichen Grüßen

Umarim yardimci olur..
Merhaba acaba hangi işi yapıyorsun? Ve okula devam edip diplomanı alıcakmısın? Banada mantıklı geldi bu ama acaba mezun olduktan sonra mezun olduğun alanda çalışamıyormusun?

meltem41

Mesaj gönderen meltem41 » Pzr Ağu 04, 2019 7:38 pm

merhaba,
Hasta bakim Firmasinda calisiyorum. Ben zaten üniversite mezunuyum su an okudugum bölüm yine ayni ve lisans tekrari oldugu icin devam etmeyi düsünmüyorum. Kendi meslegimde is aramaya da devam edecegim. Eger bulursam, yabanci daireyle görüsecegim. Kabul edip etmeyeceklerini bilmiyorum.

Physio

Mesaj gönderen Physio » Cum Ağu 16, 2019 10:18 am

Merhaba, bu yasadan yararlanan biri bu 3 senelik süreç içerisinde yaptığı işe ek olarak freelance bir iş de yapabiliyor mu ? Yani bu yasayla yararlandığımız işyerinde çalışmaya devam edip yan iş olarak da bağımsız bir iş (başka bir işyerine bağlı olmadan) yapabiliyor muyuz ?

Dogancan

Mesaj gönderen Dogancan » Pzt Ağu 26, 2019 1:49 pm

Şartlı kabul alıp çalışma izni olanlar 1 yıl çalıştığında bu haktan yararlanabiliyor mu ? Sonuçta rente falan hepsi ödeniyor

Kullanıcı avatarı
eren_f2007

Mesaj gönderen eren_f2007 » Pzt Ağu 26, 2019 2:06 pm

Evet

ulkuton

Mesaj gönderen ulkuton » Pzt Ağu 26, 2019 11:54 pm

Arkadaşlar merhabalar,
Birkaç sorum var da internet sitelerinde de tam cevabını bulamadım. Cevaplayabilirseniz çok memnun olurum.

1. Biliyorsunuz öğrenci vizesinde haftalık 20 saat çalışma hakkı veriyor. Haftada mesela 10 saat çalışırsam bu minijob oluyor ve vergiden muaf oluyoruz diye biliyorum. Normalde bir kişinin AT-11'i varsa çalıştığı süre boyunca geçerliliği durduruluyor ve aylık public sigortayı ödemesi gerekiyor. Minijob içinde bu geçerli mi yoksa aylık kazandığımız 450 Euro hiç kesintisiz bir şekilde mi elimize geçiyor.
2. Haftada 20 saat çalışırsak werkstudent statüsünde çalışmış oluyoruz diye biliyorum. Bütün sitelerde werkstudent bölümle alakalı bir işmiş gibi bahsediliyor. Yani ben minijob contentinde bir işte (barista gibi) haftada 20 saat çalışamaz mıyım yoksa illa sektörle alakalı mı olması lazım?
3. Son olarak, deneyimleyen arkadaşlar: kesilen vergi oranı nedir acaba? aylık 800 Euro kazandığımızı varsayalım; 90 Euro sigorta; vergi kesintisi ne kadar olur örneğin?

Teşekkürler

ulkuton

Mesaj gönderen ulkuton » Prş Ağu 29, 2019 8:55 pm

Arkadaşlar bir önceki mesajda sorulan soruların cevabını bilen var mı? Teşekkürler

emekgunes

Mesaj gönderen emekgunes » Cum Ağu 30, 2019 1:51 pm

1-Kazandigin 450€ kesintisiz eline gecer, sen Rentenversicherung kendi rizanla odemek istemedigin surece (At-11 ile ilgili hic bir sey bilmiyorum)
2-Werkstudent olarak alaninla alakasiz bir is yerinde calisabilirsin.Bu tamamen o sirketin bu kontrati sunup sunmadigina bagli.Ornegin garson,bisikletli kurye vs.
3-800€ kazandigin bir iste (Werkstudent olmak sarti ile) bir takim vergilerden muhafsin (orn. Arbeitslosigkeit Steuer) fakat Rentenversicherung odemek zorundasin.Bu da demektir ki eline 700€ civari net bir para gecer.Bu paradan da Krankenversicherung unu kendin odersin (Calistigin sirket yarisini bazen karsilayabiliyor diye biliyorum)

Bildigim kadariyla yazdim.Fakat onerim almanca kaynaklardan kendin arastirmandir.Iyi gunler.