Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Ogrenciyken Isci Oturumu Alma Rehberi

Turk ve Alman devlet daireleri: Turk Konsoloslugu'ndaki islemler, yabancilar dairesi, saglik sigortasi, isci vizesi, askerlik, ehliyet...
atillakoeln

Re: Ogrenciyken Isci Oturumu Alma Rehberi

Mesaj gönderen atillakoeln » Sal Tem 24, 2018 2:31 pm

muhammet88 yazdı: Pzr Kas 12, 2017 2:29 pm Exmatrikulation sonrasi yapilacak pek birşey yok açıkcası. Tavsiyem yakin bir bölüme derslerinizi saydirip devam etmeniz yönünde olur. Benim okuduğum Fachhochschule bu konuda epey toleranslı.Mesaj yoluyla irtibata geçerseniz buradan yardim etmeye çalışırız. iyi günler
En son atillakoeln tarafından Sal Tem 24, 2018 2:35 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.

atillakoeln

Mesaj gönderen atillakoeln » Sal Tem 24, 2018 2:33 pm

BayernBeyi yazdı: Pzt Tem 23, 2018 3:52 pm Merhaba arkadaşlar
Bir yıldır aynı firmada çalışıyorum okuduğum bölüm üzerine.Vetragim bir yıldı ve bir yıl dolduğu için bir yılı kaldırıldıgina dair ve aynı şekilde istediğim kadar devam edebileceğim dair imza attım okul bitince normal vollzeit olarak devam edebilirim.isci vizesi için bu işlerinden hariç rentenversicherung da hesaplanıyor mu? Unbefristet vetrag olması sorun mu yoksa 2 yıllik mi olmalı?

Kullanıcı avatarı
ultrasalgeria

Mesaj gönderen ultrasalgeria » Sal Tem 24, 2018 9:12 pm

atillakoeln yazdı: Sal Tem 24, 2018 2:24 pm Merhaba Arkadaslar ARB 1/80 den gecen ay itibari ile (Haziran 2018) oturumumu isci oturumuna cevirdim. Bu konu ile güncel olarak ilgilenen arkadaslar varsa sorularini yanitlayabilirim. Almanya`ya gelmeden önce bu forum bana cok yardimci olmustu, bende ilgilenen arkadaslara biriktirdigim tecrübeleri aktarabilirim. Lisans egitimimi Türkiye`de yaptim ve Almanya`da yüksek lisansimi bitirmek üzereyim. ARB 1/80 ile ilgili kisaca sunlari söyleyebilirim; eger iyi bir bölüm okuyorsaniz, yani iyi bir maas ile is bulma imkani yüksek olan bir bölüm, bu haktan yararlanmaniza gerek yok. Eger mezun olarak aldiginiz is arama izninin sonunda istenen yüksek maasli bir isi bulamayacaginizi düsünüyorsaniz veya herhangi bir bölümde okulunuzu yarim birakip, ki tavsiye etmem, Almanyda kalmayi istiyorsaniz bu kanun dan yararlanmak isinize yarayacaktir. ARB 1/80 Almanya`da kalmanin iyi bir yolu ve Türkiye vatandaslarina verdigi haklar diger ülke vatandaslarinin aldiklari haklardan fazla. Sizi kolay kolay Almanyadan cikartamiyorlar. ARB 1/80 den oturumunuzu garantiledikten sonra zaman icinde Alman vatandasligina (Einbürgerung) gecebilirsiniz yada sartlari yerine getirip süresiz yasama ve calisma izni(Daueraufenthalt) veya süresiz oturma izni (Niederlassungserlaubnis) alabilirsiniz. Basarilar. Atilla
Merhabalar, benim lisans bölümüm biraz sözel ağırlıklı olduğu için çok fazla geleceği olduğuna, özellikle AB dışından gelen bir insana sponsor olabilecek kadar önemli olacağına inanmıyorum. Şu anda dil kursundayım ve önümüzdeki yıl yüksek lisansa başlamayı planlıyorum tabii yüksek lisansım da lisans bölümümle benzer olmak zorunda, sizce işçi vizesi yolunu tercih etmeli miyim? Bir de biraz daha spesifik bir durum için size e-mail yoluyla ulaşma şansım var mı acaba? Selamlar.

hunterqb

Mesaj gönderen hunterqb » Çrş Tem 25, 2018 1:24 am

atillakoeln yazdı: Sal Tem 24, 2018 2:24 pm Merhaba Arkadaslar ARB 1/80 den gecen ay itibari ile (Haziran 2018) oturumumu isci oturumuna cevirdim. Bu konu ile güncel olarak ilgilenen arkadaslar varsa sorularini yanitlayabilirim. Almanya`ya gelmeden önce bu forum bana cok yardimci olmustu, bende ilgilenen arkadaslara biriktirdigim tecrübeleri aktarabilirim. Lisans egitimimi Türkiye`de yaptim ve Almanya`da yüksek lisansimi bitirmek üzereyim. ARB 1/80 ile ilgili kisaca sunlari söyleyebilirim; eger iyi bir bölüm okuyorsaniz, yani iyi bir maas ile is bulma imkani yüksek olan bir bölüm, bu haktan yararlanmaniza gerek yok. Eger mezun olarak aldiginiz is arama izninin sonunda istenen yüksek maasli bir isi bulamayacaginizi düsünüyorsaniz veya herhangi bir bölümde okulunuzu yarim birakip, ki tavsiye etmem, Almanyda kalmayi istiyorsaniz bu kanun dan yararlanmak isinize yarayacaktir. ARB 1/80 Almanya`da kalmanin iyi bir yolu ve Türkiye vatandaslarina verdigi haklar diger ülke vatandaslarinin aldiklari haklardan fazla. Sizi kolay kolay Almanyadan cikartamiyorlar. ARB 1/80 den oturumunuzu garantiledikten sonra zaman icinde Alman vatandasligina (Einbürgerung) gecebilirsiniz yada sartlari yerine getirip süresiz yasama ve calisma izni(Daueraufenthalt) veya süresiz oturma izni (Niederlassungserlaubnis) alabilirsiniz. Basarilar. Atilla
Hocam bu durum Auslaenderbeörde inisiyatifi dahilinde mi ? Çünkü Türk nüfusunun çok az olduğu şehirler veya landkreislar var bu durumu anlatmak biraz daha zor olabilir özellikle ARB 1/80i.selamlar..

Muriel

Mesaj gönderen Muriel » Prş Ağu 09, 2018 11:35 pm

Muriel yazdı: Çrş Tem 11, 2018 10:19 am Merhaba,

Lieferungfirma aracılığı ile bir yerde çalışıyor ve 1 yılı doldurduysak işçi oturumuna başvurabiliyor muyuz? Kontratı asıl çalışılan yerle, değil lieferungfirma ile imzalıyorum. Ama sözleşmede çalışılan firmanın ismi bulunuyor
Teşekkürler.
Bilgisi olan var mı?

helmuthelga

Mesaj gönderen helmuthelga » Prş Ağu 16, 2018 4:11 pm

Atilla bey ben bu oturuma basvuracagim ama bir kac soru aklimda özelden nasil iletisime gecebiliriz?

aida

Mesaj gönderen aida » Cum Ağu 31, 2018 2:33 pm

Selam arkadaşlar, ben 2 yıldır bir firmada çalışıyorum ve ARB den yararlanabilmek için bir avukat aracılığıyla işçi vizesine başvurdum 2 hafta önce. İşin kötü yanı daha cevap alamadan bu ayın sonunda işten çıkarılıyorum. Firma sahibi Türk ve en azından ben cevap alana kadar idare etmesi için dil döktüm fakat ikna olmadı.
Benim sorum, kaç hafta içinde Auslaenderbehörde den cevap alırım ve kendime hemen aynı işi yapabileceğim başka bir işyeri bulsam yine de sorun yaşar mıyım sizce?

caglaray

Mesaj gönderen caglaray » Sal Eyl 04, 2018 2:57 pm

Arkadaslar selamlar , ben 3yildan biraz fazla bir süredir ayni isyerinde haftada 20saat bütün sosyal ödemeleri yatirarak araliksiz calisiyorum. okulum seneye bitiyor ve is arama sürecinde calismam gereken 4 yilida dolduracagim yani baska bir is kolunda calisma iznim olacagi icin rahat rahat is aramak istiyorum.

Ama Duisburg Auslanderbehörde`de giristeki arkadas bana sen 3 yil calissan bile bunun 1 yili gecerli olacak üstüne 4 yil daha calisip unbefristete Niederlassungerlaubnis alabilirsin dedi. Bu konuda aydinlatirsaniz cok sevinirim ve eger 3 kabul edilerek basvurabiliyorsam sizce avukatlami yoksa kendimmi basvurmaliyim ,yapan arkadaslar yardimci olursa cok sevinirim.

Kullanıcı avatarı
Informatiker

Mesaj gönderen Informatiker » Çrş Eyl 19, 2018 6:09 pm

Arkadaslar soruldu mu cevaplandi mi bilmiyorum. Elimden geldigince dikkatli olarak bütün 15 sayfayida inceledim ama gözümden mi kacti bilmiyorum fakat eger Arbeitsgeber tarafindan isten cikartilma gibi bir durum söz konusu olursa yani siz kendi isteginizle ayrilmiyorsunuz. O zaman belirli olan baska bir kural veya yasa var mi?

Ikinci sorum eger isci oturumuna sahip iken bir Uni de ögrenciyseniz Bafög Antrag yapabiliyor muyuz?

Ücüncü ve son sorum : Mesela ben su an Werkstudent olarak bir firmada calisiyorum 3 aydir. Diyelim ki bu firmada birinci senemi doldurduktan sonra isci oturumuna gectim. Daha sonra ayni isveren ve is kolunda gecirmem gereken zorunlu 3 sene devam ederken okuldan mezun oldum. O zaman artik ögrenci olmadigim icin dogal olarak Werkstudent olarakda calisamam. Velhasil okulu bitirdikten sonra is arama vizesine geciliyor mu? Veya kurallari nedir böyle bir sey basindan gecen var midir?

Biraz karisik gibi oldu sanki ama umarim derdimi anlatabilmisimdir. :)
Georg-August Universität
Angewandte Informatik

Kullanıcı avatarı
Informatiker

Mesaj gönderen Informatiker » Prş Eyl 20, 2018 6:09 pm

Yok mudur bu konuda bilgisi olan ?
Georg-August Universität
Angewandte Informatik

Kullanıcı avatarı
Informatiker

Mesaj gönderen Informatiker » Cum Eki 12, 2018 11:19 pm

Informatiker yazdı: Çrş Eyl 19, 2018 6:09 pm Arkadaslar soruldu mu cevaplandi mi bilmiyorum. Elimden geldigince dikkatli olarak bütün 15 sayfayida inceledim ama gözümden mi kacti bilmiyorum fakat eger Arbeitsgeber tarafindan isten cikartilma gibi bir durum söz konusu olursa yani siz kendi isteginizle ayrilmiyorsunuz. O zaman belirli olan baska bir kural veya yasa var mi?

Ikinci sorum eger isci oturumuna sahip iken bir Uni de ögrenciyseniz Bafög Antrag yapabiliyor muyuz?

Ücüncü ve son sorum : Mesela ben su an Werkstudent olarak bir firmada calisiyorum 3 aydir. Diyelim ki bu firmada birinci senemi doldurduktan sonra isci oturumuna gectim. Daha sonra ayni isveren ve is kolunda gecirmem gereken zorunlu 3 sene devam ederken okuldan mezun oldum. O zaman artik ögrenci olmadigim icin dogal olarak Werkstudent olarakda calisamam. Velhasil okulu bitirdikten sonra is arama vizesine geciliyor mu? Veya kurallari nedir böyle bir sey basindan gecen var midir?

Soruma bir cevap verebilecek bir arkadas yok mudur?
Georg-August Universität
Angewandte Informatik

Muriel

Mesaj gönderen Muriel » Cmt Eki 13, 2018 1:49 pm

Informatiker yazdı: Çrş Eyl 19, 2018 6:09 pm Arkadaslar soruldu mu cevaplandi mi bilmiyorum. Elimden geldigince dikkatli olarak bütün 15 sayfayida inceledim ama gözümden mi kacti bilmiyorum fakat eger Arbeitsgeber tarafindan isten cikartilma gibi bir durum söz konusu olursa yani siz kendi isteginizle ayrilmiyorsunuz. O zaman belirli olan baska bir kural veya yasa var mi?

ilk sorun için, eğer işçi oturumuna geçip 3 yıl dolmadan sözleşmen iptal edilir ve işten çıkarılırsan, tahminimce yabancılar şubesi ile sorun yaşaman olası. farklı bir yerde iş bulsan bile işçi oturumunu devam ettirmen/uzatman sanıyorum ki yabancılar şubesinin insiyatifine kalmış. tam olarak tecrübem yok ama okuduklarımdan aklımda kalanlar bunlar.

ikinci sorun için fikrim yok.

ücüncü sorun için ise bildiğim kadarıyla okul bittikten sonra 18 ay iş arama vizesi sadece öğrenci oturumu ile okulu bitirenlere veriliyor. işçi oturumuna geçtikten sonra bu hakkı kaybediyorsun. dolayısı ile öğrenci oturumunu tehlikeye atacak herhangi bir durum olmadıkça işçi oturumuna geçmek pek mantıklı gelmiyor bana.

HerrZerro

Mesaj gönderen HerrZerro » Cmt Eki 20, 2018 11:37 pm

Merhaba arkadaşlar
Benim aklıma takılan soru şu:
3 sene bir yerde çalıştıktan sonra başvuru yaparsak o üç seneyi referans alıp direk işçi vizesi verirler mi? Yoksa 1 seneden sonra başvurmam şart mı? 3 sene sonra olabiliyorsa hiç risk almadan vizeyi değiştirmiş oluruz.

muhammet88

Mesaj gönderen muhammet88 » Sal Kas 13, 2018 12:42 pm

HerrZerro yazdı: Cmt Eki 20, 2018 11:37 pm Merhaba arkadaşlar
3 sene bir yerde çalıştıktan sonra başvuru yaparsak o üç seneyi referans alıp direk işçi vizesi verirler mi? Yoksa 1 seneden sonra başvurmam şart mı? 3 sene sonra olabiliyorsa hiç risk almadan vizeyi değiştirmiş oluruz.
Bana sayılmadığını söylemişlerdi ama bilgi yanlış. Sayılıyor ister ilk yıl başvurunuzu yapın ister üçüncü yıl. Yalnız Arbeitsvertrag ve Lohnabrechnungen ler ile ispatlamanız gerekiyor. İlk üç yıl aynı iş yerinde kalmanız gerekiyor 4.yıl aynı iş kolunda farklı şirkette çalışabilirsiniz. 48 ay sonrası istediğiniz yerde istediğiniz işi yapabilirsiniz. Dilerseniz 5 yıl dolduktan sonra direkt unbefristet için bile başvurma hakkınız var öğrenci vizesinden.

redrays1

Mesaj gönderen redrays1 » Çrş Ara 19, 2018 7:40 am

muhammet88 yazdı: Sal Kas 13, 2018 12:42 pm Bana sayılmadığını söylemişlerdi ama bilgi yanlış. Sayılıyor ister ilk yıl başvurunuzu yapın ister üçüncü yıl. Yalnız Arbeitsvertrag ve Lohnabrechnungen ler ile ispatlamanız gerekiyor. İlk üç yıl aynı iş yerinde kalmanız gerekiyor 4.yıl aynı iş kolunda farklı şirkette çalışabilirsiniz. 48 ay sonrası istediğiniz yerde istediğiniz işi yapabilirsiniz. Dilerseniz 5 yıl dolduktan sonra direkt unbefristet için bile başvurma hakkınız var öğrenci vizesinden.
Merhaba, ben de minijob yapıyorum Ağustos 2018'den beri ama 450€ kazanmıyorum,300€ geçiyor elime ve yaptığım iş bölümümle alakasız (sözel bir bölüm okuyorum). Eğer bu işimi devam ettirirsem benimki de sayılır mı?

dirame97

Mesaj gönderen dirame97 » Çrş Oca 02, 2019 5:23 am

Herkese merhabalar, acaba aylik calisma saatleri sürekli degisen bir isci olarak bu haktan yararlanilabilir mi? Su an calistigim firmada Werkstudent olarak calisiyorum. Aylik net bir maas yok asgari ücretle saat ücreti üzerinden calisiyorum. Aylik elime gecen para minimum 380 € ortalama olarak ise 420-450 € arasinda. yani 45-50 saatlik bir calismam var aylik ortalama ve RV ödüyorum. Asagidaki fotografta yapmis oldugum Arbeitsvertrag dan bir kesit var. Görüldügü gibi orada belirtilen aylik minimum olan 32 saatlik calisma süresi var. Yani 32 saatten az olarak calisilmasi yasak kaldi ki ben her zaman 32 saatin üzerindeyim yukarida da belirttigim gibi. Yardimci olabilecek biri varsa cok sevinirim.

Arbeitsvertrag foto: https://ibb.co/4P9n4DK

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Cmt Oca 05, 2019 1:44 am

HerrZerro yazdı: Cmt Eki 20, 2018 11:37 pm Merhaba arkadaşlar

muhammet88 adli arkadasin yaptigi yorum dogru.
Postmodern Kommentare fundamentalistischer Mentalitaeten
Fundamentalist zihniyetlerin postmodern yorumlari

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Cmt Oca 05, 2019 1:45 am

redrays1 yazdı: Çrş Ara 19, 2018 7:40 am Merhaba, ben de minijob yapıyorum Ağustos 2018'den beri ama 450€ kazanmıyorum,300€ geçiyor elime ve yaptığım iş bölümümle alakasız (sözel bir bölüm okuyorum). Eğer bu işimi devam ettirirsem benimki de sayılır mı?
Sayilir.

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Cmt Oca 05, 2019 1:46 am

dirame97 yazdı: Çrş Oca 02, 2019 5:23 am Herkese merhabalar, acaba aylik calisma saatleri sürekli degisen bir isci olarak bu haktan yararlanilabilir mi? Su an calistigim firmada Werkstudent olarak calisiyorum. Aylik net bir maas yok asgari ücretle saat ücreti üzerinden calisiyorum. Aylik elime gecen para minimum 380 € ortalama olarak ise 420-450 € arasinda. yani 45-50 saatlik bir calismam var aylik ortalama ve RV ödüyorum. Asagidaki fotografta yapmis oldugum Arbeitsvertrag dan bir kesit var. Görüldügü gibi orada belirtilen aylik minimum olan 32 saatlik calisma süresi var. Yani 32 saatten az olarak calisilmasi yasak kaldi ki ben her zaman 32 saatin üzerindeyim yukarida da belirttigim gibi. Yardimci olabilecek biri varsa cok sevinirim.

Arbeitsvertrag foto: https://ibb.co/4P9n4DK
Seninki de sayilir.
Vizeye gecis sartlarini iyice oku. 3 sene kesin calisacaksan ayni is yerinde ona göre risk al.

dirame97

Mesaj gönderen dirame97 » Cmt Oca 05, 2019 2:08 am

Staatsmann yazdı: Cmt Oca 05, 2019 1:46 am Seninki de sayilir.
Vizeye gecis sartlarini iyice oku. 3 sene kesin calisacaksan ayni is yerinde ona göre risk al.
Cevap icin tesekkürler. Vizeye gecis sartlarini okudum. Is yerimde 3 sene calisma ile ilgili bir sikintim yok. Sadece önceki postlara aylik , haftalik flexibel calisma saatleri ve aylik kazanc miktarinin degismesi konusunda bir aciklik getirilmemis. Sartlar konusunda bir sikintim yok sadece korkum bu nedenden dolayi basvurumun red edilmesi.