Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Ogrenciyken Isci Oturumu Alma Rehberi

Turk ve Alman devlet daireleri: Turk Konsoloslugu'ndaki islemler, yabancilar dairesi, saglik sigortasi, isci vizesi, askerlik, ehliyet...
DaRTH_GouKeTSu

Re: Ogrenciyken Isci Oturumu Alma Rehberi

Mesaj gönderen DaRTH_GouKeTSu » Prş Mar 23, 2017 4:55 pm

Merhaba arkadaşlar,

yaklaşık olarak 8 yıldır Almanya' dayım. Okulumun son döneminde maalesef okuldan atıldım. 6 ay Staj artı 1.5 yıl da werkstudent olarak büyük bir firmada çalıştım. Şubat sonunda sözleşmem bittiği için ve de bitirme tezime başlayacağım için firma ile sözleşmemi uzatmadım. Şu anda geçici olarak başka bir bölüme geçicem ama o firma ile tekrar anlaşsam bile 1 aylık bir boşluk oluyor ? Bunun için sıkıntı çıkartırlar mı ? Nasıl bir yol izlememi tavsiye edersiniz ? Ekim sonunda vizem bitiyor ve yenisini almak bu sefer çok zor olacak.

Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Cum Mar 24, 2017 11:25 am

DaRTH_GouKeTSu yazdı:Merhaba arkadaşlar,

yaklaşık olarak 8 yıldır Almanya' dayım. Okulumun son döneminde maalesef okuldan atıldım. 6 ay Staj artı 1.5 yıl da werkstudent olarak büyük bir firmada çalıştım. Şubat sonunda sözleşmem bittiği için ve de bitirme tezime başlayacağım için firma ile sözleşmemi uzatmadım. Şu anda geçici olarak başka bir bölüme geçicem ama o firma ile tekrar anlaşsam bile 1 aylık bir boşluk oluyor ? Bunun için sıkıntı çıkartırlar mı ? Nasıl bir yol izlememi tavsiye edersiniz ? Ekim sonunda vizem bitiyor ve yenisini almak bu sefer çok zor olacak.

Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.
En ufak bir pürüzde cok büyük bir problem yasayacagin bir durum. Bu sebeple mutlaka bu islerde cok iyi olan bir avukatla calis.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

sena_mn

Mesaj gönderen sena_mn » Çrş Tem 12, 2017 1:34 pm

Merhaba arkadaslar,

ben lisans egitimimi Almanya`da bitirip Türkiye`ye dönmüstüm. Üc bucuk yildir Türkiye`deydim ve gecen Subattan beri tekrar Almanya`dayim master icin. 4,5 senedir bir Alman reklam ajansinda calisiyorum. Bunun 1 senesi Almanya`da 3 senesi Türkiye`de internet üzerinden. Yasadan faydalanabilmek icin calisma süresince Almanya`da ikame etme sarti araniyor mu? Bu yasanin Almanca orjinalini okuyabilecegim bir link varsa bana gönderebilir misiniz linki?

Simdiden tesekkurler.

sena_mn

Mesaj gönderen sena_mn » Çrş Tem 12, 2017 2:09 pm

cavabi buldum. 1 seneyi tekrar tamamlamam gerekiyormus.

Selamibynkl

Mesaj gönderen Selamibynkl » Prş Ağu 03, 2017 12:43 pm

İşçi vizesine geçmek için okulda başarılı mı olmak lazım , dersleri vermek mi lazım tam anlayamadım bu kısmın yani bu bir şart mı ?

muhammet88

Mesaj gönderen muhammet88 » Çrş Eyl 06, 2017 12:27 am

Arkadaşlar 2,5 yıldır minijob çalışıyorum ve bir yıl önce işçi vizesine geçiş yaptım (18 ayı doldurduktan sonra). Yalnız yabancı öğrencilere tanınan 10 yıllık süreyi doldurdugum için bana direkt işçi vizesi verdiler. Oturum kartımda yazmıyor ama açıklama kağıdında işyerimin adı yazıyor. Dilediğim işyerinde çalışmak için ne kadar daha aynı iş yerinde durmam gerekiyor? Başvuru öncesi çalışmış olduğum 1,5 yılda bu üç yılın içinde mi ?
Cevaplarsanız çok memnun olurum...

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Çrş Eyl 06, 2017 1:52 am

3 sene ayni firmada ve ayni pozisyonda calisman gerekiyo. daha sonra da 2 sene ayni pozisyonda baska firmada calisabilirsin. ancak 5 sene sonunda sinirsiz oturum yani niderlassungserlaubnis aldiginda diledigin isyeri ve pozisyonda calisabilirsin. yanlis hatirladigim bir iki noktasi olabilir. üc asagi 5 yukari bu sekilde.

muhammet88

Mesaj gönderen muhammet88 » Cmt Eyl 16, 2017 11:02 pm

welly275 yazdı: Çrş Eyl 06, 2017 1:52 am 3 sene ayni firmada ve ayni pozisyonda calisman gerekiyo. daha sonra da 2 sene ayni pozisyonda baska firmada calisabilirsin. ancak 5 sene sonunda sinirsiz oturum yani niderlassungserlaubnis aldiginda diledigin isyeri ve pozisyonda calisabilirsin. yanlis hatirladigim bir iki noktasi olabilir. üc asagi 5 yukari bu sekilde.
ayni pozisyonda aynı işi yapacağım bunda sıkıntı yok. Sormak istediğim işçi vizesine 18 ay dolduktan sonra geçtim.Çalışmış olduğum bu 1,5 yıllık sürede bu 3 yılın içinde mi ?
toplamda 2,5 yıldır çalışıyorum ama 1 yıl önce işçi vizesine geçtim .Aynı iş yerinde daha ne kadar çalışmam gerekiyor?

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Pzt Eyl 18, 2017 4:55 pm

benim tahminim kabul olmasi gerek o sürenin ama tahmin sadece. ben de tam bilgi sahibi degilim. bunu en iyi sekilde yabancilar dairesi cevaplar

reco

Mesaj gönderen reco » Sal Eyl 19, 2017 12:18 pm

Merhaba arkadaslar,

bu konu hakkinda bir defa yazmistim. Gayet yararli bilgiler edindim ve son olarak bir kac soru sorarak gelecek haftaki randevuma gidip su isi halledecegim insallah. Bu hafta itibari ile calistigim firmada 4. senem bitti arkadaslar. Bu surenin ilk iki senesinde maasim 450 euronun altinda oldugundan dolayi RV kesintisi olmamisti ( Gerek Welly275 gerek Staatsman bu konu hakkinda onceki sayfalarda da yazmislardi) fakat iki seneden beri benim maasim 500 euronun uzerinde hesabima geciyor ve bundan da ortalama 33-38 euro arasinda RV kesintisi oluyor. Bu saatten sonra bana, gerekli belgeler ile ausländerbehördeye gitmek kaliyor. Bunu avukat ile yapacaktim ama yazdigim avukattan geri dönus olmayinca Staatsman‘in dedigi gibi kendim basvurmaya karar verdim. Tek korktugum nokta gelebilecek olan su soru olacak: " Dört yildir nerdeydin, neden simdi?" Buna baglantili olarak isci oturumu alirsam sureyi simdiden baslatma gibi bir durum söz konusu olabilir mi? Yani gecmiste calismis oldugum 4 seneyi gözardi edip "Haydi sen sifirdan basla, bir sene sonra gel yine uzatir, 3. senenin sonunda istedigin firmada calisirsin gibi birsey derler mi?

Böyle bir durum söz konusu olursa bu haktan yararlanmanin bir anlami olmaz benim icin. Ausländerbehördede benim evraklarimla ugrasan memur iyi bir kadin ama biraz crazy, cok konusuyor. Söyle ki, gecen sene oturum kartimi almaya gittigimde nerden baksan 1 saat gibi muhabbet etmistik Suriye`den gelenler hakkinda. Muhtemelen kadinin bu yasa hakkinda bir bilgisi vardir; muhtemelen diyorum, cünkü iki arkadasim da ayni Behördede uzattilar ancak bana söylediklerine göre memurlar mevzu hakkinda sifir bilgiye haizler.

Sayet hersey olumlu gecer de oturumu alirsam, 4. senem doldugundan beri baska islerde calisabiliyorum normalde. Yani baska is ve firmada calismak icin can attiigimdan degil, okulun son dönemindeyim. Belki büyük bir firmada Praktikum yapabilir ya da Werkstudent olarak calisabilirim, malumunuz su an calistigim firma kücük bir firma ve gelecekteki is basvurularinda pek dikkate alinmiyor. Dolayisiyla son dönemde bir Praktikum yapip, gelecekteki is görüsmeleri icin bir nevi avantaj elde etmek istiyorum. Bu konu hakkinda da azicik olsa aydinlatirsaniz cok memnun olurum.

Son olarak, Belgeler...
Arkadaslar söyle belgeler ile gidecegim:
1- Vertrag
2- Lohnabrechnunglar ( 48 adet :)
3- Sigortalilik durumum AOK
4-Dilekce
5- Resim vs.
6- RV ile ilgili herhangi bir evrak?

Simdiden herkese cevaplarindan ötürü cok tesekkür ediyorum. Welly275 ve Staatsman ! Bu forumda cidden cok iyi islere imza atiyorsunuz. Basarilarinizin devamini diliyorum...

muhammet88

Mesaj gönderen muhammet88 » Prş Eyl 21, 2017 7:39 pm

reco yazdı: Sal Eyl 19, 2017 12:18 pm Merhaba arkadaslar,

bu konu hakkinda bir defa yazmistim. Gayet yararli bilgiler edindim ve son olarak bir kac soru sorarak gelecek haftaki randevuma gidip su isi halledecegim insallah. Bu hafta itibari ile calistigim firmada 4. senem bitti arkadaslar. Bu surenin ilk iki senesinde maasim 450 euronun altinda oldugundan dolayi RV kesintisi olmamisti ( Gerek Welly275 gerek Staatsman bu konu hakkinda onceki sayfalarda da yazmislardi) fakat iki seneden beri benim maasim 500 euronun uzerinde hesabima geciyor ve bundan da ortalama 33-38 euro arasinda RV kesintisi oluyor. Bu saatten sonra bana, gerekli belgeler ile ausländerbehördeye gitmek kaliyor. Bunu avukat ile yapacaktim ama yazdigim avukattan geri dönus olmayinca Staatsman‘in dedigi gibi kendim basvurmaya karar verdim. Tek korktugum nokta gelebilecek olan su soru olacak: " Dört yildir nerdeydin, neden simdi?" Buna baglantili olarak isci oturumu alirsam sureyi simdiden baslatma gibi bir durum söz konusu olabilir mi? Yani gecmiste calismis oldugum 4 seneyi gözardi edip "Haydi sen sifirdan basla, bir sene sonra gel yine uzatir, 3. senenin sonunda istedigin firmada calisirsin gibi birsey derler mi?

Böyle bir durum söz konusu olursa bu haktan yararlanmanin bir anlami olmaz benim icin. Ausländerbehördede benim evraklarimla ugrasan memur iyi bir kadin ama biraz crazy, cok konusuyor. Söyle ki, gecen sene oturum kartimi almaya gittigimde nerden baksan 1 saat gibi muhabbet etmistik Suriye`den gelenler hakkinda. Muhtemelen kadinin bu yasa hakkinda bir bilgisi vardir; muhtemelen diyorum, cünkü iki arkadasim da ayni Behördede uzattilar ancak bana söylediklerine göre memurlar mevzu hakkinda sifir bilgiye haizler.
Sayet hersey olumlu gecer de oturumu alirsam, 4. senem doldugundan beri baska islerde calisabiliyorum normalde. Yani baska is ve firmada calismak icin can attiigimdan degil, okulun son dönemindeyim. Belki büyük bir firmada Praktikum yapabilir ya da Werkstudent olarak calisabilirim, malumunuz su an calistigim firma kücük bir firma ve gelecekteki is basvurularinda pek dikkate alinmiyor. Dolayisiyla son dönemde bir Praktikum yapip, gelecekteki is görüsmeleri icin bir nevi avantaj elde etmek istiyorum. Bu konu hakkinda da azicik olsa aydinlatirsaniz cok memnun olurum.

Son olarak, Belgeler...
Arkadaslar söyle belgeler ile gidecegim:
1- Vertrag
2- Lohnabrechnunglar ( 48 adet :)
3- Sigortalilik durumum AOK
4-Dilekce
5- Resim vs.
6- RV ile ilgili herhangi bir evrak?

Simdiden herkese cevaplarindan ötürü cok tesekkür ediyorum. Welly275 ve Staatsman ! Bu forumda cidden cok iyi islere imza atiyorsunuz. Basarilarinizin devamini diliyorum...
Bildiğim kadariyla 3 yil ayni is yerinde kalma sarti var eger ki bu üc il icinde is yerinizi degistirirseniz tekrar vize alamama ihtimaliniz var. Ama 4 yil calismissiniz normalde hukuken 1 yil sonra unbefristete Aufenthaltserlaubnis vermeleri gerekiyor.( 60 ay) Benimde sorunum ayni 18 ay dolduktan sonra isci oturumuna gectim ve suan 2,5 yildir ayni is yerinde calisiyorum. 6 ay sonra is yerimi degistirebilir miyim ? Yardım lütfen arkadaslar...

muhammet88

Mesaj gönderen muhammet88 » Prş Eyl 21, 2017 7:51 pm

muhammet88 yazdı: Cmt Eyl 16, 2017 11:02 pm ayni pozisyonda aynı işi yapacağım bunda sıkıntı yok. Sormak istediğim işçi vizesine 18 ay dolduktan sonra geçtim.Çalışmış olduğum bu 1,5 yıllık sürede bu 3 yılın içinde mi ?
toplamda 2,5 yıldır çalışıyorum ama 1 yıl önce işçi vizesine geçtim .Aynı iş yerinde daha ne kadar çalışmam gerekiyor?
Arkadaşlar bilginiz varsa çok memnun olurum ? 1,5 yıl dolduktan sonra isci vizesine gectim 2,5 yıldır aynı firmadayım. Yıl sonunda vizemi uzatacagım ama mart 15.de 3 yil doluyor iş yerinde. Bu tarihten itibaren 3 yil doldu diyerek kafama göre is yerimi degistirebilir miyim ? :roll:

Haco de Lucia

Mesaj gönderen Haco de Lucia » Cum Eki 06, 2017 1:50 pm

Ben de is yerinde 2 yilimi doldurduktan sonra isci oturumuna gecmistim ve 2 yilimi da saydilar. Is yeriyle olan sözlesmenin üstünde yazan ise baslama tarihini baz aldilar. Önümüzdeki hafta )is yerinde 3. yilimi doldurmus olarak) tekrar oturum uzatma görüsmem var. detaylari yazarim.
Como el Agua..!

Makineci

Mesaj gönderen Makineci » Cmt Eki 07, 2017 7:47 am

Bi kaç yıl çalıştıktan sonra başvuralabiliyorsa , bana göre en mantiklisi lisans sırasinda 3-3.5 sene bi işte çalışıp , lisansdan mezun oluncada o çalıştığımız 3-3.5 seneyide saydırıp işci oturumuna başvurmak. Böylece 1 veya yarım sene içinde 4 yillik süreyi doldurmuş oluruz. Ondan sonra da meslegimizde devam ederiz. Hem böylece 18 aylik iş bulma süresi ile kısıtlanmamiş oluruz...

muhammet88

Mesaj gönderen muhammet88 » Prş Eki 19, 2017 4:52 pm

Haco de Lucia yazdı: Cum Eki 06, 2017 1:50 pm Ben de is yerinde 2 yilimi doldurduktan sonra isci oturumuna gecmistim ve 2 yilimi da saydilar. Is yeriyle olan sözlesmenin üstünde yazan ise baslama tarihini baz aldilar. Önümüzdeki hafta )is yerinde 3. yilimi doldurmus olarak) tekrar oturum uzatma görüsmem var. detaylari yazarim.
Avukatimda ayni sekilde söylemisti. Gelismeleri paylasirsan memnun olurum.

muhammet88

Mesaj gönderen muhammet88 » Pzt Kas 06, 2017 2:50 pm

Haco de Lucia yazdı: Cum Eki 06, 2017 1:50 pm Ben de is yerinde 2 yilimi doldurduktan sonra isci oturumuna gecmistim ve 2 yilimi da saydilar. Is yeriyle olan sözlesmenin üstünde yazan ise baslama tarihini baz aldilar. Önümüzdeki hafta )is yerinde 3. yilimi doldurmus olarak) tekrar oturum uzatma görüsmem var. detaylari yazarim.
Netice ne oldu ? :roll:

huok4418

Mesaj gönderen huok4418 » Pzt Kas 06, 2017 5:18 pm

arkdaşlar selam,
berlinde yuksek lisans yapıyorum, master tezine 2 sınav kala bir dersten 3. defa kaldım ve exmatrkulation oldum. dersin yuzde 50lik bolumunden kaldım(biraz aptallık biliyorum, sunum yapmam gerekiyordu yapmadım ). okula dilekce yazdım ve pskolojik sorunlarım oldugu için okula gitmedim ve denemedigim bir sınavın yuzde 50lik bolumunden kaldığımı belirttim. (bu arada doktora gidip pskolojik tedavi almam gerektigine dair bir belge aldım. ama bu belgeyi dilekceye koymadım.) okul cevap verdi ve nedenlerimi kabul etmedigini soyledi. o yuzden bana 1 ay sure verdi bu 1 ay icersinde dava acabilcegimi belirttiler.
boyle bir durumla karsılasan var mı?
almanyadan pek ayrılmaya niyetim yok, bu yuzden ne yapmalıyım bilen var mı?
avukata gidip sansımı denemelimiyim?
yada direk baska bir uni mi bulmam gerekiyor?
bu konuda bilgisi olan bana yardımcı olursa cok sevinirim
tesekkurler
Huseyin

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Çrş Kas 08, 2017 2:10 pm

Gecmis olsun öncelikle. Psikolojik sebepler veya saglik sorunlarinda ögrenci sinavi iptal etme hakki oldugu icin o tür bir itirazi kabul etmezler. Su asamada yapilacak pek bir sey gözükmüyor maalesef. Baska bir üniversiteye kayit olup deneyebilirsin ama orda da yabancilar dairesinin kabul etmesi biraz zor gibi gözüküyor.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

muhammet88

Mesaj gönderen muhammet88 » Pzr Kas 12, 2017 2:29 pm

huok4418 yazdı: Pzt Kas 06, 2017 5:18 pm arkdaşlar selam,
berlinde yuksek lisans yapıyorum, master tezine 2 sınav kala bir dersten 3. defa kaldım ve exmatrkulation oldum. dersin yuzde 50lik bolumunden kaldım(biraz aptallık biliyorum, sunum yapmam gerekiyordu yapmadım ). okula dilekce yazdım ve pskolojik sorunlarım oldugu için okula gitmedim ve denemedigim bir sınavın yuzde 50lik bolumunden kaldığımı belirttim. (bu arada doktora gidip pskolojik tedavi almam gerektigine dair bir belge aldım. ama bu belgeyi dilekceye koymadım.) okul cevap verdi ve nedenlerimi kabul etmedigini soyledi. o yuzden bana 1 ay sure verdi bu 1 ay icersinde dava acabilcegimi belirttiler.
boyle bir durumla karsılasan var mı?
almanyadan pek ayrılmaya niyetim yok, bu yuzden ne yapmalıyım bilen var mı?
avukata gidip sansımı denemelimiyim?
yada direk baska bir uni mi bulmam gerekiyor?
bu konuda bilgisi olan bana yardımcı olursa cok sevinirim
tesekkurler
Huseyin
Exmatrikulation sonrasi yapilacak pek birşey yok açıkcası. Tavsiyem yakin bir bölüme derslerinizi saydirip devam etmeniz yönünde olur. Benim okuduğum Fachhochschule bu konuda epey toleranslı.Mesaj yoluyla irtibata geçerseniz buradan yardim etmeye çalışırız. iyi günler

muhammet88

Mesaj gönderen muhammet88 » Pzr Kas 12, 2017 2:34 pm

muhammet88 yazdı: Pzr Kas 12, 2017 2:29 pm Exmatrikulation sonrasi yapilacak pek birşey yok açıkcası. Tavsiyem yakin bir bölüme derslerinizi saydirip devam etmeniz yönünde olur. Benim okuduğum Fachhochschule bu konuda epey toleranslı.Mesaj yoluyla irtibata geçerseniz buradan yardim etmeye çalışırız. iyi günler
http://www.muthmann-gorenflo-rechtsanwaelte.de/
Avukatlık işi olan arkadaşlara Avukat Jörg Gorenflo'yu tavsiye ederim.
Olmazı olduran güçlü bir adam.
;)