Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Ogrenciyken Isci Oturumu Alma Rehberi

Turk ve Alman devlet daireleri: Turk Konsoloslugu'ndaki islemler, yabancilar dairesi, saglik sigortasi, isci vizesi, askerlik, ehliyet...
muhammet88

Re: Ogrenciyken Isci Oturumu Alma Rehberi

Mesaj gönderen muhammet88 » Sal Şub 26, 2019 9:52 pm

Staatsmann yazdı: Sal Şub 26, 2019 2:31 pm 4. Yildan sonra talep edebilirsin, ruh hali iyi ise calisanin sinirsiz verebilir ama genelde pasaportunun süresine bakip ona göre veriyorlar. Sen yine süresiz oturumu talep ediyorum de. Pasaportunun gecerlilik tarihine kadar da verirse sasirma...
60 ay’ı doldurduktan sonra bir süre çalışmayı düşünmüyorum eğitim için ara vereceğim. Pasaport süresine göre 2-3 yıl uzatırlarsa o süre zarfında çalışmam gerekiyor mu şu an olduğu gibi ara vermeden? Sosyal hakları mı veriyorlar mı ?

Bildiğim kadarıyla sınırsız olarak belirtiliyor fakat elektronik oturum kartlarının süresini pasaporta göre veriyorlar diye biliyorum.

chipper

Mesaj gönderen chipper » Çrş Mar 13, 2019 6:51 pm

Selam arkadaşlar,

Şimdi diyelim ki Almanya' da ki bir üni den Bachelor mezunu olduk ve tam zamanlı sözleşmeli bir iş bulduk; öğrenci vizesinden çalışma vizesine ve çalışma iznini hangi başlıkta geçebiliyoruz. Yani sormak istediğim kalifiye çalışan olarak örn. Mimar, Mühendis.. Blue Card alabilmek için gerekli bir yıllık brüt ücret var, ancak biz bunun altında bir miktara anlaştıysak işçi statüsüne geçip bahsedilen 1 yıl 3 yıl 5 yıllık durumlardan mı geçmemiz gerekiyor yoksa Blue Card harici kalifiye çalışan için başka bir iş ve oturum konusu var mı?

Aynı şekilde diyelim ki Almanya' ya okumak için geldik, ancak bazı sebeplerden fikrimiz değişti yada çalışmak daha makul geldi ve mesleğimize uygun da bir iş bulduk ancak henüz burada eğitime başlamadık; bu durumda bulduğumuz kalifiye iş için (Blue Card gerekliliğini karşılamayan bir miktardaki sözleşme ile) nasıl bir yol izleyip çalışma izni alabiliriz ya da çalışma izni alabilir miyiz. Yoksa Almanya' da kalifiye olarak çalışabilmenin tek yolu Blue Card ve belirtilmiş olan yıllık kazançlar mıdır?

Yani daha açık olarak ben mühendis olarak aylık brüt misal 2.500€ ya, yahut mühendis olmayarak aylık askeri ücretle veya biraz fazlasına çalışmak istediğimde bana yook öyle şey mi deniliyor?

pia

Mesaj gönderen pia » Cum Mar 15, 2019 3:00 pm

Merhaba arkadaslar,

Okuluma tezimi ve butun derslerimi verdim fakat professorlerin bunu okumasi yaklasik olarak 1 ay, okulun exmatriculation yapmasi da bir o kadar surecek.
Fakat soyle bir sorun var ki ben su anda is buldum ve iki hafta sonra baslayacak birini ariyorlar.

Bu durumda derslerim bittigi icin is arama/isci izni almam mumkun mudur tam olarak diplomam ve tez notum hazir olmasa da?

Aslinda arayip sordugumda isci vizesi verilmesinin 2 ay surecegini soylediler ve bu durumda bu is yeri beni asla ise almayacak, ben ise is arama vizesine degistirip oyle calismaya baslayip (kontrat icin) ondan sonra isci vizesine basvurup vuramayacagimi sordum ama is bulduysan onu veremeziz dediler de teknik olarak mantikli aslinda :/

Bir de is arama vizesi icin de bloke hesap gerekiyor mu? Yardimci olabilirseniz cok sevinirim

fak3

Mesaj gönderen fak3 » Cum Mar 15, 2019 10:55 pm

Benim de bir sorum var: Daha önce yazmistim bu basliga isci oturumu almayi düsündügümü. Okul bitti ve direk master a basliyorum daha diplomayi almadan. 2 yildan fazla süredir de bir sirkette calisiyorum. Süresiz calisma kontratim. Gecen vizeyi uzatmaya gittigimde kadina acmistim konuyu ve kadin bana biz olumlu bakmiyoruz, Arbeitsagentur (ya da Arbeitsamt) tan belge almaniz lazim vs. gibi birseyler söyleyip islemin zorlu oldugunu kastetmeye calisti. Kadini seviyorum, iliskimiz de iyi ancak bu calisma vizesine gecmem hem sinirsiz oturum icin bana zaman kazandiracak hem de master yaparken yapacagim is icin bir zorunluluk. Randevuyu aldim Temmuz ayina calisma vizesi olarak isaretledim internette. Fakat bana gelen mailde yine ögrenci vizesi uzatimi olarak kayda gecirmisler. Ayni ögrenci vizesi uzatimi belgelerini yazmislar. Yani calisma vizesi vermek istemiyorlar. Ne yapmam lazim? Kadina yazabilirim, mail adresi var. Ya da basvuru günü direk burada yazilan belgelerle mi basvurayim sizce? Kabul alamayan oldu mu hic bugüne kadar?

chipper

Mesaj gönderen chipper » Sal Mar 26, 2019 1:25 pm

Öğrenci iken çalışma vizesine başvurma başlığı altında;

buraya yazan birkaç arkadaşın başardığını veya bilgi sahibi olabileceğini varsayarak;

aşağıdaki ilgili yasa maddelerinden hangisini hangisine dönüştürmek istiyoruz. benim tahminimce SS 16 yı SS 18 ile değiştirmek istiyoruz. bugün üniversiteye bağlı bir außländeramt a gittik ve öğrenci vizesinden çalışan vizesine geçmek istiyoruz ne yapmalıyız diye sorduk, burada başvurarak geçiş yapamazsınız ülkenize dönüp başvurmanız gerekiyor dedi. ya da diploma ile birlikte burada iş bulduğunuz takdirde geçiş yapabiliyormuşsunuz.

gelelim bunu neden istediğimize, haziran ayı başında 120 gün çalışma hakkımız bitiyor, diplomayı ağuztos sonu alabiliyoruz, çalışma izinsiz kaldığımız için sözleşmeli işimizi kaybediyoruz.

Bizim durum: 6 yıldır almanyada öğrenci oturumu var, üni de Bachelor arbeit bitmiş sadece tek saçmasapan bir dersin sınavı kalmış, tam zamanlı kendi alanında 1 yıllık iş sözleşmesi var, praktikum ve werk student lik şuanki mevcut sözleşmeli şirkette yapılmış, almanca bilgisi iyi

http://www.gesetze-im-internet.de/aufen ... index.html

http://www.gesetze-im-internet.de/aufen ... /__16.html

http://www.gesetze-im-internet.de/aufen ... /__18.html

Değişim için direk dilekçeyle gitmek istiyorum, biraz bilgi sahibi olduğumuzu bilmeliler.

fak3

Mesaj gönderen fak3 » Prş Mar 28, 2019 7:08 pm

Benim bildigim Türkiye ile Almanya arasinda gecerli olan bir anlasmaydi bu. Benim de durumum senin durumuna benzer, yukarida yazdim. Sürec konusunda bilgilendirirsen benim icin de cok faydali olur. Benim randevum Temmuz`da.

kanguru

Mesaj gönderen kanguru » Prş Nis 04, 2019 9:36 am

Arkadaslar merhaba. Sanirim Almanya'da en az 5 yil boyunca emeklilik sigortasi yatarsa sinirsiz oturum iznine basvurma hakki doguyor(Üniversite mezuniyetinden sonra 2.5 yil sanirim bu süre). Benim ögrenci vizem boyunca simdiye kadar 3.5 sene emekliligim yatirildi. Eger ögrenci vizem ile 1.5 yil daha yatirilirsa basvuru hakkim doguyor mu yoksa bu 5 yil olayi sadece calisma vizesi ile bu yillari dolduranlar icin mi gecerli?

kanguru

Mesaj gönderen kanguru » Prş Nis 04, 2019 9:45 am

fak3 yazdı: Cum Mar 15, 2019 10:55 pm Benim de bir sorum var: Daha önce yazmistim bu basliga isci oturumu almayi düsündügümü. Okul bitti ve direk master a basliyorum daha diplomayi almadan. 2 yildan fazla süredir de bir sirkette calisiyorum. Süresiz calisma kontratim. Gecen vizeyi uzatmaya gittigimde kadina acmistim konuyu ve kadin bana biz olumlu bakmiyoruz, Arbeitsagentur (ya da Arbeitsamt) tan belge almaniz lazim vs. gibi birseyler söyleyip islemin zorlu oldugunu kastetmeye calisti. Kadini seviyorum, iliskimiz de iyi ancak bu calisma vizesine gecmem hem sinirsiz oturum icin bana zaman kazandiracak hem de master yaparken yapacagim is icin bir zorunluluk. Randevuyu aldim Temmuz ayina calisma vizesi olarak isaretledim internette. Fakat bana gelen mailde yine ögrenci vizesi uzatimi olarak kayda gecirmisler. Ayni ögrenci vizesi uzatimi belgelerini yazmislar. Yani calisma vizesi vermek istemiyorlar. Ne yapmam lazim? Kadina yazabilirim, mail adresi var. Ya da basvuru günü direk burada yazilan belgelerle mi basvurayim sizce? Kabul alamayan oldu mu hic bugüne kadar?
Malesef sana cevap veren olmamis ama bence bir avukat araciligi ile basvur. Belli ki tatli dilden anlamiyorlar.

aida

Mesaj gönderen aida » Cmt Nis 13, 2019 7:51 am

Selam arkadaşlar, buraya daha önce de işçi oturumuna geçiş sürecimle ilgili yazmıştım. Bir şirkette 3 seneyi doldurmadan (2 yıl çalıştıktan sonra) bir avukat aracılığıyla işçi oturumuna başvurmuştum (ARB 1/80). Malesef başvurup vize aldıktan kısa bir süre sonra işten çıkarıldım. Yalvar yakar patrondan, ihtarname mektubundaki işten çıkarılma sebebine “ekonomik nedenlerden dolayı işçi azaltmamız gerekiyordu” diye yazmasını istedim ( Aus betrieblichen Gründen...)
Ve hemen ardından aynı iş faaliyetlerini yapacagim baska bir ise girdim. Vize görüsmesine cagrildigimda da, isyeri degistirmek zorunda kaldigimi belirttim fakat memur bunu kabul etmedi. Bence ARB konusunda hic bir fikri yoktu ve bana uzun süreli vize veremeyecegini söyleyip sadece 3 aylik „fiktionsbescheinigung“ verdi. Avukatimla görüsecegimi belirtip bir sonraki aya yabancilar ofisine randevu aldim.
Daha sonra avukatimla iletisime gecip durumu izah ettim. Avukatim tek bir mektup gönderdi, derhal oturumumun uzaltilmasi gerektigiyle ilgili. 1 ay sonra randevuya gittigimde bana 5 yillik oturum vereceklerini söylediler fakat malesef pasaport süremin bitis tarihine yani 2021 yilina kadar oturum aldim. Calisma iznine ne yazdiklarini kartim daha gelmedigi icin tam olarak bilemiyorum, su sirkette calismak kaydiyla yazmislardir büyük ihtimalle.
Sonuc olarak riskli durumlarda mutlaka avukatla basvurmanizi tavsiye ediyorum. Avukat Wuppertal‘de, Jörg Gorenflo. Çok yoğun olduğu için sadece ilk görüşmemiz yüzyüze gerçekleşti daha sonra mektup göndererek iletişime geçtim sürekli. Telefonda konuşmak için bile sekreterinden randevu almıştım.

İSTANBUL3434

Mesaj gönderen İSTANBUL3434 » Prş Nis 18, 2019 11:46 pm

Merhaba arkadaşlar
Master öncesi bir dil okulunda eğitim görmekteyim ve vizemde dil okulunun ismi de yazıyor.
Sorum şu; bu süreçte çalışma izmim var mı part yime olarak
Bilen cevaplasın lütfen çok ihtiyacım var

emrkrn123

Mesaj gönderen emrkrn123 » Cum Nis 19, 2019 12:56 pm

İSTANBUL3434 yazdı: Prş Nis 18, 2019 11:46 pm Merhaba arkadaşlar
Master öncesi bir dil okulunda eğitim görmekteyim ve vizemde dil okulunun ismi de yazıyor.
Sorum şu; bu süreçte çalışma izmim var mı part yime olarak
Bilen cevaplasın lütfen çok ihtiyacım var
Merhaba, öncelikle oturum karti icin basvurman gerekli.Oturum kartini alirken yaninda bir sayfa veriyolar orda calisma izninin olup olmadigini ogrenebiilirsin.

İSTANBUL3434

Mesaj gönderen İSTANBUL3434 » Cmt Nis 20, 2019 7:34 pm

emrkrn123 yazdı: Cum Nis 19, 2019 12:56 pm Merhaba, öncelikle oturum karti icin basvurman gerekli.Oturum kartini alirken yaninda bir sayfa veriyolar orda calisma izninin olup olmadigini ogrenebiilirsin.
Teşekkür ederim; Oturum kartı için hangi işlemleri yapmam gerekiyor? 3 aylık giriş yaptım 1 yıla uzatma durumunda mı kartı veriyorlar

emrkrn123

Mesaj gönderen emrkrn123 » Cmt Nis 20, 2019 7:51 pm

İSTANBUL3434 yazdı: Cmt Nis 20, 2019 7:34 pm Teşekkür ederim; Oturum kartı için hangi işlemleri yapmam gerekiyor? 3 aylık giriş yaptım 1 yıla uzatma durumunda mı kartı veriyorlar
Rica ederim.Ausländerbehördeden randevu aliyosun onlar sana gerekli belgeleri yaziyor zaten.Genel olarak istenilen belgeler:

Saglik sigortasi
Bloke hesap
Pasaport
Resim
Okul kaydi/Dil kursu kaydi
kira sözlesmesi

3 aydan uzun kalmak izin oturum karti/oturum izni alma sart

İSTANBUL3434

Mesaj gönderen İSTANBUL3434 » Cmt Nis 20, 2019 10:45 pm

emrkrn123 yazdı: Cmt Nis 20, 2019 7:51 pm Rica ederim.Ausländerbehördeden randevu aliyosun onlar sana gerekli belgeleri yaziyor zaten.Genel olarak istenilen belgeler:

Saglik sigortasi
Bloke hesap
Pasaport
Resim
Okul kaydi/Dil kursu kaydi
kira sözlesmesi

3 aydan uzun kalmak izin oturum karti/oturum izni alma sart
Çok teşekkür ederim😊

Baris2011

Mesaj gönderen Baris2011 » Pzr May 26, 2019 5:42 pm

Merhaba arkadaşlar,
Ben eylül ayında Ausbildung için Berlin'de okula baslayacam.Ayni zamanda bir firma da staj yapacağım ve dil kursuna gideceğim. Yani yoğun olacağım.
Ben 1 yıl sonra staj yaptığım için öğrenci vizesini işçi vizesine çevirmek için başvurabilir miyim acaba?
Yoksa sadece lisans öğrencileri mi bu işçi vizesine başvurabilirler?
Bu soruma cevap verirseniz çok sevinirim.

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Pzr May 26, 2019 10:34 pm

Ögrenci olmak sart degil ama staj yapmak buna dahil mi onu bilmiyorum. Isci olarak calisman lazim, en iyi bilgiyi gidecegin sehrin bagli oldugu konsoloslugun ücretsiz avukatlik servisine basvuraracak ya da dogrudan yabancilar dairesine mail atarak elde edebilirsin.
Postmodern Kommentare fundamentalistischer Mentalitaeten
Fundamentalist zihniyetlerin postmodern yorumlari

lavarche

Mesaj gönderen lavarche » Pzt Haz 03, 2019 9:30 pm

Merhabalar. Öncelikle bilgilendirici gönderiniz ve yorumlarınız için teşekkürler. Ben bir şey sormak istiyordum. Mesela diyelim ki bu şekilde oturum iznimizi değiştirdik. Sonra 1 sene boyunca aynı yerde çalışırken diyelim ki o çalıştığımız şirket battı ya da kapandı. Bu durumda oturumumuzun durumu ne olur. İptal mi olur? Bunu sormak istemiştim.
Teşekkürler.

fak3

Mesaj gönderen fak3 » Prş Haz 06, 2019 11:33 am

Merhaba herkese,

ben bu temmuz ayinda vize uzatmaya gidecegim. 2,5 yildir burada calisiyorum werkstudent olarak. Tek sorun vize randevusu alirken calisma vizesi olarak isaretlememe ragmen onay maili ogrenci vizesi uzatimi olarak geldi ve ögrenci vizesi icin istenen belgeler yazilmis. Bir sorun yasamak istemiyorum dogrusu agustos ayinda türkiye ye gidecegimden. Buradan bir arkadas bana cüzi bir miktar karsiliginda 100 Euro gibi basvuru suresinde yardimci olabilir mi? Veya bu isle ilgilenen bir avukat tavsiye edebilir misiniz? Avukatlik ücretleri ne kadar oluyor bu islem icin?

Kullanıcı avatarı
eren_f2007

Mesaj gönderen eren_f2007 » Prş Haz 06, 2019 2:03 pm

lavarche yazdı: Pzt Haz 03, 2019 9:30 pm Merhabalar. Öncelikle bilgilendirici gönderiniz ve yorumlarınız için teşekkürler. Ben bir şey sormak istiyordum. Mesela diyelim ki bu şekilde oturum iznimizi değiştirdik. Sonra 1 sene boyunca aynı yerde çalışırken diyelim ki o çalıştığımız şirket battı ya da kapandı. Bu durumda oturumumuzun durumu ne olur. İptal mi olur? Bunu sormak istemiştim.
Teşekkürler.
Merhaba, eger ögrenciligin devam ediyorsa yeniden ögrenci oturumuna gecis yaparlar. etmiyorsa muhtemelen sinir disi edilirsin.

Kullanıcı avatarı
eren_f2007

Mesaj gönderen eren_f2007 » Prş Haz 06, 2019 2:06 pm

fak3 yazdı: Prş Haz 06, 2019 11:33 am Merhaba herkese,

ben bu temmuz ayinda vize uzatmaya gidecegim. 2,5 yildir burada calisiyorum werkstudent olarak. Tek sorun vize randevusu alirken calisma vizesi olarak isaretlememe ragmen onay maili ogrenci vizesi uzatimi olarak geldi ve ögrenci vizesi icin istenen belgeler yazilmis. Bir sorun yasamak istemiyorum dogrusu agustos ayinda türkiye ye gidecegimden. Buradan bir arkadas bana cüzi bir miktar karsiliginda 100 Euro gibi basvuru suresinde yardimci olabilir mi? Veya bu isle ilgilenen bir avukat tavsiye edebilir misiniz? Avukatlik ücretleri ne kadar oluyor bu islem icin?
Merhaba,
herhangi bir yardima ihtiyac olmadan halledebilirsin. Oturum uzatmaya gittiginde , sayfanin basinda ki dilekce ile birlikte gidersin, maas kagitlarin, sözlesmelen vs yaninda olursa isleme alirlar basvurunu.