Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Ogrenciyken Isci Oturumu Alma Rehberi

Turk ve Alman devlet daireleri: Turk Konsoloslugu'ndaki islemler, yabancilar dairesi, saglik sigortasi, isci vizesi, askerlik, ehliyet...
Vedatt

Mesaj gönderen Vedatt » Pzr Şub 06, 2011 4:28 pm

Calisma amaciyla verilecek oturma izni icin sonuclanan ogrenime uygun bir isin bulunmasi ve bu isin bir yabanci tarafindan yapilabilme olanaginin bulunmasi gereklidir (bu genel olarak, ongorulen isyerinin bir Alman vatandasi veya bir Avrupa Birligi vatandasi veya ulkede uzun zamandan beri yasayan bir ucuncu ulke vatandasi tarafindan doldurulamamasi durumunda mumkundur).

Isci oturumun yoksa Universite bittikten 1 yil sonra is bulunmasi lazim, fakat yukarida yazdigim sartlara dayali bir is olmasi gerekiyormus heralde bize Almanyada isi, yeni is yeri acmis Araplar vercek .Dogru anladiysam heralde bize isverinin ne Alman ne Eu ulkesi vatandasi olmamasi lazim boyle anladim walla.Zaten universite mezununa hitap eden isler bu kisiler tarafindan verilebilinir.
Anlamadim valla.1 yil icinde mumkun olmaz heralde boyle bir is bulmak:(
Isci oturumu almak istememin nedeni ise bu iste; mezun olduktan sonra 1 yil sureye bagli kalmamak yani 1 yil icine gelecegimi sikistirmamak.En azindan isci oturumum varken mezun olsam bile yani calisarak alanimla is bulana kadar calisip oturumumu devam ettiririm, 2-3 yil... Fakat;

Isci oturumu alsan, BWL bolumune uygun degil yani staj werkstudent falan yapmalisin oda dedigin gibi okulu aksatir son zamanlarda zaman falan uyusmaz o zman tehlike yaratir yani riskli.Isci oturumu almasak 1 yil icinde is bulmalisin o iste yukaridaki sartlara uygun olmasi lazmmis buda hemen hemen coookkk zor.

Isci oturumu bence sozelciler en cokta ogretmenlik gibi bolumleri okuyanlar icin uygun gibi gozukuyor herhangi bi ogretmenlik okusak , Almanyaya gelip ogretmenlik okuyan bir Turk icin ogretmen olmasi zor gozukuyor heralde degil mi ?:help:help.

Vedatt

Mesaj gönderen Vedatt » Pzt Şub 07, 2011 10:24 pm

[quote]Vedatt tarafindan yazilan metin:
Calisma amaciyla verilecek oturma izni icin sonuclanan ogrenime uygun bir isin bulunmasi ve bu isin bir yabanci tarafindan yapilabilme olanaginin bulunmasi gereklidir (bu genel olarak, ongorulen isyerinin bir Alman vatandasi veya bir Avrupa Birligi vatandasi veya ulkede uzun zamandan beri yasayan bir ucuncu ulke vatandasi tarafindan doldurulamamasi durumunda mumkundur).

Isci oturumun yoksa Universite bittikten 1 yil sonra is bulunmasi lazim, fakat yukarida yazdigim sartlara dayali bir is olmasi gerekiyormus heralde bize Almanyada isi, yeni is yeri acmis Araplar vercek .Dogru anladiysam heralde bize isverinin ne Alman ne Eu ulkesi vatandasi olmamasi lazim boyle anladim walla.Zaten universite mezununa hitap eden isler bu kisiler tarafindan verilebilinir.
Anlamadim valla.1 yil icinde mumkun olmaz heralde boyle bir is bulmak:(
Isci oturumu almak istememin nedeni ise bu iste; mezun olduktan sonra 1 yil sureye bagli kalmamak yani 1 yil icine gelecegimi sikistirmamak.En azindan isci oturumum varken mezun olsam bile yani calisarak alanimla is bulana kadar calisip oturumumu devam ettiririm, 2-3 yil... Fakat;

Isci oturumu alsan, BWL bolumune uygun degil yani staj werkstudent falan yapmalisin oda dedigin gibi okulu aksatir son zamanlarda zaman falan uyusmaz o zman tehlike yaratir yani riskli.Isci oturumu almasak 1 yil icinde is bulmalisin o iste yukaridaki sartlara uygun olmasi lazmmis buda hemen hemen coookkk zor.

Isci oturumu bence sozelciler en cokta ogretmenlik gibi bolumleri okuyanlar icin uygun gibi gozukuyor herhangi bi ogretmenlik okusak , Almanyaya gelip ogretmenlik okuyan bir Turk icin ogretmen olmasi zor gozukuyor heralde degil mi ?:help:help.[/quote]

Physiker sen ne dersin yazdiklarimahmmm

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Sal Şub 08, 2011 1:05 pm

sondan baslayim; almanya da devlet okullarinda ogretmen olabilmen icin alman vatandasi olman gerekiyor. sayet 2. bi iste calismiyorsan okul sonlarina dogru staj veya werkstudent turu isler yapman nerdeyse mecbur. isci oturumu almadan, universite bitince 1 yil zaman veriliyor sana ve bu surede bolumunle alakali is bulman isteniyor. Bu elbette imkansiz degil, yabanci olup burda okul bitirip is bulan bir cok kisi var.

Vedatt

Mesaj gönderen Vedatt » Sal Şub 08, 2011 4:06 pm

Dedigin gibi is bulanlar muhakkak ki vardir ama su kriterler kafami karistirdi; \'\' Calisma amaciyla verilecek oturma izni icin sonuclanan;ogrenim bittikten sonra verilen 1 yil sure icinde ogrenime uygun bir isin bulunmasi ve bu isin bir yabanci tarafindan yapilabilme olanaginin bulunmasi gereklidir. (Bu genel olarak, ongorulen isyerinin bir Alman vatandasi veya bir Avrupa Birligi vatandasi veya ulkede uzun zamandan beri yasayan bir ucuncu ulke vatandasi tarafindan doldurulamamasi durumunda mumkundur).\'\'
Ogrenim bittikten sonra oturum almak icin boyle bi is yeri nasil buluncak ki yaa Eu vatandasinin yaninda degil ,Alman vatandasinin yaninda ,uzun sureden beri Almanyada duran gocmenlerin is yerlerinde degil kimin yaninda is bulcaz oturum almamiz icin Almanyada Uzaylilarin yaninda mi is bulmak lazim.? O dusunduruyo beni.Internette arastirigim bu Isletme alanlarinda is arayan sirketlerde herlade is bulmamiz ise yaramiyacak oturum uzatmamiz icin, cunki adamlarin hemen hemen hepsi Alman ve Eu vatandasi:o

Boyle mi oluyor bu isler Physiker.:o:o

Duisburg Essende Turkce bolumu varmis sitede bi mesajda okumustum,aslinda en rahat ogretmenlik, Almanyada ogretmen olabilsek ogretmenlik okurdum,bastan isci oturumuda alip ogretmen olana kadar calisir yine oturumum devam ederdi mezunuiyetten sonra ogretmenlik icin beklerim 1-2 yil ama Alman vatandansligini alana kadar bekleyemem heralde,ogretmenlikte stajlar genelde hafta ici oldugundan,hafta sonlari calismamida etkilemezdi ne guzel olurdu...Malesef dediginin uzerine olamiyormusuz.:bye

EmRe67

Mesaj gönderen EmRe67 » Sal Şub 08, 2011 5:52 pm

[quote]Physiker tarafindan yazilan metin:
sondan baslayim; almanya da devlet okullarinda ogretmen olabilmen icin alman vatandasi olman gerekiyor. sayet 2. bi iste calismiyorsan okul sonlarina dogru staj veya werkstudent turu isler yapman nerdeyse mecbur. isci oturumu almadan, universite bitince 1 yil zaman veriliyor sana ve bu surede bolumunle alakali is bulman isteniyor. Bu elbette imkansiz degil, yabanci olup burda okul bitirip is bulan bir cok kisi var.[/quote]

-Lisans(Bachelor) egitimi bittikten sonra is bulmak icin bu 1 yil sureyi veriyorlar mi yoksa Master bittikten sonra mi veriyorlar bu 1 yil is bulma suresini?
-Isci oturumu olduktan sonra lisans egitimi bitttiginde direk mastere gecebiliriz fakat,normal ogrenci oturumumuz var iken Bachelor egitimi bittiginde direk yabancilar polisinden izin alarak mastere gecis yapabiliriz mi yani birdaha Turkiyeye donmemize gerek olacak mi master icin vize falan bu noktayi anlayamadim?

Kafam karisti:D
@@EmRe@@

Vedatt

Mesaj gönderen Vedatt » Çrş Şub 09, 2011 5:40 pm

[quote]Vedatt tarafindan yazilan metin:
Dedigin gibi is bulanlar muhakkak ki vardir ama su kriterler kafami karistirdi; \'\' Calisma amaciyla verilecek oturma izni icin sonuclanan;ogrenim bittikten sonra verilen 1 yil sure icinde ogrenime uygun bir isin bulunmasi ve bu isin bir yabanci tarafindan yapilabilme olanaginin bulunmasi gereklidir. (Bu genel olarak, ongorulen isyerinin bir Alman vatandasi veya bir Avrupa Birligi vatandasi veya ulkede uzun zamandan beri yasayan bir ucuncu ulke vatandasi tarafindan doldurulamamasi durumunda mumkundur).\'\'
Ogrenim bittikten sonra oturum almak icin boyle bi is yeri nasil buluncak ki yaa Eu vatandasinin yaninda degil ,Alman vatandasinin yaninda ,uzun sureden beri Almanyada duran gocmenlerin is yerlerinde degil kimin yaninda is bulcaz oturum almamiz icin Almanyada Uzaylilarin yaninda mi is bulmak lazim.? O dusunduruyo beni.Internette arastirigim bu Isletme alanlarinda is arayan sirketlerde herlade is bulmamiz ise yaramiyacak oturum uzatmamiz icin, cunki adamlarin hemen hemen hepsi Alman ve Eu vatandasi:o

Boyle mi oluyor bu isler Physiker.:o:o

Duisburg Essende Turkce bolumu varmis sitede bi mesajda okumustum,aslinda en rahat ogretmenlik, Almanyada ogretmen olabilsek ogretmenlik okurdum,bastan isci oturumuda alip ogretmen olana kadar calisir yine oturumum devam ederdi mezunuiyetten sonra ogretmenlik icin beklerim 1-2 yil ama Alman vatandansligini alana kadar bekleyemem heralde,ogretmenlikte stajlar genelde hafta ici oldugundan,hafta sonlari calismamida etkilemezdi ne guzel olurdu...Malesef dediginin uzerine olamiyormusuz.:bye[/quote]

Physiker Oturum verilmesi icin, 1 yil icinde bulunacak is sartlarinin ,calisilacak yerin yukaridaki yazildigi gibi mi olmasi gerekiyor :help:help

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Prş Şub 10, 2011 12:20 am

vedat ayni seyleri sormaya basladin. cumle gayet basit anlasilir sekilde. illaki sana turkler is verecek diye bi kuralmi var? bir suru uluslararasi calisan firmalar da var. uzayliya gerek yok yani.

emre55 ; bachelor bitirdikten sonra master yapmiycam diyorsan 1 sene icinde is bulman gerekiyor masterdan sonra doktora yapmayacaksan 1 sene icinde is bul diyorlar. uniye devam ettigin surece basarili bi sekilde yani, kimse bisey demez.

EmRe67

Mesaj gönderen EmRe67 » Prş Şub 10, 2011 12:25 am

Tmm tesekkur ederim yani bachelor bittikten sonra basarili olursak Tr donmeden direk mastere geceris yapabiliriz:ap:lol
@@EmRe@@

Vedatt

Mesaj gönderen Vedatt » Prş Şub 10, 2011 9:14 pm

1 yil icinde bulunacak isin, calisma amaciyla verilecek oturma izni icin sonuclanan ogrenime uygun bir isin bulunmasi ve bu isin bir yabanci tarafindan yapilabilme olanaginin bulunmasi gereklidir (bu genel olarak, ongorulen isyerinin bir Alman vatandasi veya bir Avrupa Birligi vatandasi veya ulkede uzun zamandan beri yasayan bir ucuncu ulke vatandasi tarafindan doldurulamamasi durumunda mumkundur).

Bu cumleyi ben mi yanlis anladim,Oturum uzatman icin bulunacak isin Eu vatandasi veya Alman vatandasinin yaninda olmamasi lazim ,veya oturum uzatman icin is sahibinin Eu vatandasi veya Alman vatandasi olmamasi lazim.Ben bu sekil anladim dogrumu?
Eger yanlis anlayip sizi oyaladiysam gercekten cok uzgunum ozur dilerim...:blu

Dedigin uluslararasi sirketlerin de sahipleri Eu vatandasi veya Alman vatandasidir diye dusunuyorum Almanya gibi bir ulkede is kurduysa yatirim yaptiysa ve eger durum yukaridaki anladigim gibi ise mezuniyetten sonra is bulma imkanimiz cok cok dusuk gibi ...
Birde zaten anlatmak istediklerimde Turkleri kast etmemistim, zaten daha onceden soylemistin Turklerin sundugu is imkanlari Universite mezunlarina pek hitap etmiyor diye.:)

Ayrica Cevaplarin icin Tesekkur Ederim cookk sagol.

kaan_ist

Mesaj gönderen kaan_ist » Cum Şub 18, 2011 6:11 pm

meraba arkadaslar ben dil kursuna gidiyorum dsh hazirlik kursuna ve yaklasik 1,5 ay sonra calistigim yerde 1 yilim dolucak bende sizin gibi isci oturumuna basvurabilirmiyim? yada bunu nerden ogrenebilirim?

zagreus81

Mesaj gönderen zagreus81 » Sal Tem 12, 2011 12:38 am

BEN SU ANA KADAR HIC BAHSI GECMEMIS BIR OLAYI ANLATMAK ISTIYORUM. ARKADASIMIN ANLATTIGINA GORE 2 AYRI ISLE BASVURUP KABUL ALANLAR BILE OLMUS. BEN BIREBIR TANIMIYORUM AMA ARKADASIMIN WUPPERTAL UNI DEN ARKADASI BUNU YAPMIS... SU AN IKI ISYERINE BAGLI OLARAK CALISIYORMUS. ZATEN BU MATEMATIK OLARAK TA MUMKUN IKI YERE 100 euro dan devam etsen kagit uzerinde alinabilir gibi duruyor ama ben birebir yasamadim sadece duyduklarimi aktardim arkadaslar...

BU ARADA GURKAN VIZENI DEGISTIRDIN MI?

eternal

Mesaj gönderen eternal » Cmt Tem 23, 2011 10:24 am

arkadaslar daha once sorulduysa uzgunum bulamadim.benim sorum su ben almanyada informatik okumak istiyorum.akrabamin kuafor salonu var isci oturumu alabilmek icin orada calissam veya sigortami yatirtip calisiyo gozuksem(turkiye usulu orda tutarmi bilemem).Meslegimle alakasiz bir is oldugu icin sorun cikar mi?Ayrica Garsonluk yapanlarin isci oturumu aldigini okudumm.Sonucta kimsenin orda garsonluk bolumu :) okudugunu sanmiyorum...

adzeson

Mesaj gönderen adzeson » Cum Eki 07, 2011 7:05 pm

Siteye bir suredir giremiyordum. Bayagi gelismis ve guncelligini koruyor. Yonetici arkadaslara tesekkur ederim.
Benim sorum calisma izni ve vizesiyle alakali oldugu icin buraya yazmanin uygun olacagini dusundum.
Ben Master of International Business bolumu diplomami 2 hafta icerisinde aliyorum.
ve dun full-time 2 yillik kontratli is teklifi aldim. Ogrencilige bagli olarak aldigim oturum iznim 2012 haziran ayina kadar devam ediyor.
Bu noktadan sonra yapmam gereken burokratik olarak neler var acaba?
Calisma iznim 90 tam gun olarak devam edecekmi yoksa full-time calisabilecekmiyim?
isyerinin yapmasi gereken nedir? benim icin yabancilar dairesine isci oturumu basvurusumu yapmasi gerekiyor? basvurmasa bile bu yil sonuna kadar 90 tam gun, 2012 mart ayina kadarda 90 tam gun calismaya devam etmemde bir sakinca varmi?
Yani konu cok karisik. Okul bize 1 yil daha kalabilecegimizi soyluyor ama calisma izni konusunda bilgi veremiyor. Is teklifimide bu sebeple kaybetmekte istemiyorum.

Mezun olduktan sonra calisma izni alma konusunda bilgisi olan arkadaslar bilgilerini paylasirlarsa cok sevinirim.

Murat

adzeson

Mesaj gönderen adzeson » Pzt Kas 28, 2011 10:52 am

guncel

deneme

Mesaj gönderen deneme » Cmt Ara 24, 2011 4:49 am

guncel

cglryvz

Mesaj gönderen cglryvz » Prş Haz 21, 2012 9:44 pm

bir soruda benden ..
peki bu 400 € basis yada daha dusuk bir miktarla calismaya baslamak icin ne yapmak gerekiyor ?
Tesekkurler simdiden..

jaymz

Mesaj gönderen jaymz » Pzt Eyl 10, 2012 3:07 pm

merhaba arkadaslar.. peki stundenlohn calisanlar bu haktan faydalanabiliyorlar mi ? ne kadar saat ders verirsem o kadar para aliyorum isimde. 400 euroyu gecmiyo maasim. Ama oyle durumlar oluyo ki 1 ay boyunca ders vermedigim icin maas da almiyorum. bu durumda bu haktan faydalanabilir miyim ?

akliselim

Mesaj gönderen akliselim » Pzr Eyl 30, 2012 9:17 pm

buraya almanyada yasayan Turk ogrenciler icin gerekli onemli bir pdf dosyasi yuklemek istiyorum yardimci olabilir misiniz

FarukDemir

Mesaj gönderen FarukDemir » Pzr Eyl 30, 2012 11:51 pm

[quote]akliselim tarafindan yazilan metin:

buraya almanyada yasayan Turk ogrenciler icin gerekli onemli bir pdf dosyasi yuklemek istiyorum yardimci olabilir misiniz[/quote]

Dosyayi bana mail ile gonderirseniz yardimci olabilirim.
[center]Ihtiyacin olan tek sey; Sonuna kadar inanmak..[/center]