Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Ogrenciyken Isci Oturumu Alma Rehberi

Turk ve Alman devlet daireleri: Turk Konsoloslugu'ndaki islemler, yabancilar dairesi, saglik sigortasi, isci vizesi, askerlik, ehliyet...
ulas361

Re: Ogrenciyken Isci Oturumu Alma Rehberi

Mesaj gönderen ulas361 » Sal Mar 03, 2020 2:13 pm

Merhaba arkadaslar Ausbildung yaparkende isci oturumuna gecilebilinirmi acaba?

aida

Mesaj gönderen aida » Sal Mar 10, 2020 11:35 pm

Merhaba, ben bir is yerinde 2 yil calistiktan sonra isci vizesine gecis yaptim. Daha sonra sirketin ekonomik sıkıntıları dolayısıyla isten cikarildim 3 yılımın dolmasına 6-7 ay kala. Hemen aynı statüde çalışabileceğim bir iş buldum (yine minijob) avukat yardımıyla yabancılar dairesine başvurdum ve çalışma iznimdeki işyeri adını değiştirdiler, 2 senelik oturum aldım. ( Aslında 5 yıllık vereceklerini ama pasaportumun geçerlilik süresi yetmediğinden 2 yıl verdiklerini söylediler). Bu şirkette de 1,5 sene çalıştım şuana kadar. Sizce iş değiştirdiğim için süreç 0’dan mı başladı yoksa ilk çalıştığım şirket beni elimde olmayan bir sebepten dolayı çıkardığı için orada çalıştığım 2 yıl 3 ay da hesaplandı mı? Eğer öyleyse 4 yılım dolmak üzere. Daha önce böyle bir durum yaşayan biri var mı aramızda? Kafam çok karıştı benim. Doğru düzgün bir işe başlamak istiyorum artık oturum sıkıntısı olmadan :(

lavarche

Mesaj gönderen lavarche » Prş Mar 12, 2020 12:52 pm

meltem41 yazdı: Pzr Mar 01, 2020 9:33 pm Merhaba bu soruna cevap bulabildin mi? Bende Minijob düsünüyorum ama calisabilir miyim bilmiyorum. Sonradan sorun cikmasini istemiyorum.
Merhaba,
Yok cevap bulamadım hala. Ben bu oturuma gecmeyi düşünüyorum ama tek işle geçinmek zor olacak. En azından ek işte çalışabilseydik daha rahat olurdu. Ama iznimiz olmuyor sanırım çünkü oturum izninde iş yerinin adı yazıyor galiba. Arkadaşlar bu oturumu olanlara sormak istiyorum devletten yardım alabiliyor musunuz işçi oturumu olursa?

HerrZerro

Mesaj gönderen HerrZerro » Pzt Mar 16, 2020 6:06 pm

Selam arkadaslar,
Bugün bir avukata bilgi almak icin gittim bana dedi ki ögrenciysen bu haktan yararlanamazsin. Cok gecen oldugunu söyledim buradaki bilgilere dayanarak ama bana kesinlikle bu bilgi teyit edemiyorum gibi birseyler söyledi. Ben de ögrenci vizesinden gecisin mümkün oldugunda israr edince, ben bir daha bakip arastiracagim dedi. Hic böyle bir mahkeme karari okuyan var mi? Buraya yazarsa sevinirim benim de icime kurt düstü.
Yani burada cogu kisi gecis yaptigini söylüyor ama gercekten yasal olarak mümkün mü yoksa Ausländerbehörde'deki memurlar insiyatifiyle ya da bilgisizligi sayesinde mi gecis yapmis bu kisiler.
Gesetzi okudum ama ögrencilikle ilgili birsey yazmamislar ve ayrica bu mahkeme kararini buldum internette: http://curia.europa.eu/juris/document/d ... 6#Footref1

Sonuc kisminda söyle yaziyor:
VI – Ergebnis
...
Ein türkischer Staatsangehöriger, dem die Einreise in einen Mitgliedstaat zu dem Zweck erteilt wurde, ein Studium in diesem Land zu absolvieren, und der neben seinem Studium eine Nebenbeschäftigung ausübt, fällt nicht in den Anwendungsbereich des Art. 6 Abs. 1 des Beschlusses Nr. 1/80.
Ama bu dava Ingiltere'de acilmis Almanya'yi baglar mi bilemiyorum.

HerrZerro

Mesaj gönderen HerrZerro » Pzt Mar 16, 2020 6:49 pm

Arkadaslar biraz daha arastirdiktan sonra farkettim ki bu mahkeme karari daha üst bir mahkeme karariyla (08/03/2008 tarihli) temyiz edilmis ve cikan nihai sonuc:
http://curia.europa.eu/juris/document/d ... 31342#ctx1
Tenor
Der Umstand, dass einem türkischen Staatsangehörigen gestattet worden ist, als Au-pair-Kraft oder als Student in das Hoheitsgebiet eines Mitgliedstaats einzureisen, kann ihm nicht die Eigenschaft als "Arbeitnehmer" nehmen und ihn nicht von der Zugehörigkeit zum regulären Arbeitsmarkt im Sinne von Art. 6 Abs. 1 des Beschlusses Nr. 1/80 des Assoziationsrats vom 19. September 1980 über die Entwicklung der Assoziation ausschließen. Dieser Umstand hindert den betreffenden Staatsangehörigen daher nicht daran, sich auf diese Vorschrift zu berufen, um eine Erneuerung seiner Arbeitserlaubnis zu erhalten und in den Genuss eines dementsprechenden Aufenthaltsrechts zu kommen.

mertjan

Mesaj gönderen mertjan » Prş Mar 19, 2020 2:10 am

HerrZerro yazdı: Pzt Mar 16, 2020 6:06 pm Selam arkadaslar,
Bugün bir avukata bilgi almak icin gittim bana dedi ki ögrenciysen bu haktan yararlanamazsin. Cok gecen oldugunu söyledim buradaki bilgilere dayanarak ama bana kesinlikle bu bilgi teyit edemiyorum gibi birseyler söyledi. Ben de ögrenci vizesinden gecisin mümkün oldugunda israr edince, ben bir daha bakip arastiracagim dedi. Hic böyle bir mahkeme karari okuyan var mi? Buraya yazarsa sevinirim benim de icime kurt düstü.
Yani burada cogu kisi gecis yaptigini söylüyor ama gercekten yasal olarak mümkün mü yoksa Ausländerbehörde'deki memurlar insiyatifiyle ya da bilgisizligi sayesinde mi gecis yapmis bu kisiler.
Gesetzi okudum ama ögrencilikle ilgili birsey yazmamislar ve ayrica bu mahkeme kararini buldum internette: http://curia.europa.eu/juris/document/d ... 6#Footref1

Sonuc kisminda söyle yaziyor:

Ama bu dava Ingiltere'de acilmis Almanya'yi baglar mi bilemiyorum.
bu konuda aydinlatabilecek kimse yok mu ?

mertjan

Mesaj gönderen mertjan » Prş Mar 19, 2020 2:22 am

HerrZerro yazdı: Pzt Mar 16, 2020 6:49 pm Arkadaslar biraz daha arastirdiktan sonra farkettim ki bu mahkeme karari daha üst bir mahkeme karariyla (08/03/2008 tarihli) temyiz edilmis ve cikan nihai sonuc:
http://curia.europa.eu/juris/document/d ... 31342#ctx1
Studenten und Au-Pair-Kräfte gehören dem regulären Arbeitsmarkt an. Der EuGH führt in der Entscheidung Payir,

„Rdnr. 35 Dazu ist zunächst hervorzuheben, dass der etwaige soziale Zweck der Studenten oder Au-Pair-Kräften erteilten Einreisegenehmigungen und des ihnen eingeräumten Rechts zu arbeiten für sich genommen nichts daran ändert, dass die von ihnen ausgeübte Tätigkeit regulär ist, und dass er daher kein Hindernis für ihre Zugehörigkeit zum regulären Arbeitsmarkt ist.“
sayfa bu: https://www.migrationsrecht.net/komment ... b-180.html

mahkeme karari da orda

lavarche

Mesaj gönderen lavarche » Prş Mar 19, 2020 12:22 pm

mertjan yazdı: Prş Mar 19, 2020 2:10 am bu konuda aydinlatabilecek kimse yok mu ?
Öğrenciler bu haktan KESİNLİKLE faydalanabiliyor ama 120 Tam 240 yarım gün kuralını aşarsan başvurduğunda o zaman yararlanamıyorsun. Migration konusunda uzman avukatla görüştüm.

mertjan

Mesaj gönderen mertjan » Prş Mar 19, 2020 8:26 pm

lavarche yazdı: Prş Mar 19, 2020 12:22 pm Öğrenciler bu haktan KESİNLİKLE faydalanabiliyor ama 120 Tam 240 yarım gün kuralını aşarsan başvurduğunda o zaman yararlanamıyorsun. Migration konusunda uzman avukatla görüştüm.
bana bu avukatin bilgilerini atar misin lütfen ? Nrw ise tabi-

HerrZerro

Mesaj gönderen HerrZerro » Cmt Mar 21, 2020 11:31 am

Evet arkadaslar yine sasirmadim avukatin bilgisizligine, iletisimim daha iyi olur diye bir türk avukata gitmistim.
Üstte yazdigim mahkeme karari kesinlikle bu haktan ögrencilerin yararlanabildigini acikca belirtiyor.
mertjan yazdı: Prş Mar 19, 2020 8:26 pm bana bu avukatin bilgilerini atar misin lütfen ? Nrw ise tabi-
Hayir Berlin'de. Ama NRW icin uzmanlik alani Ausländerrecht olan avukatlari internetten bulabilirsin.

lavarche

Mesaj gönderen lavarche » Pzt Mar 23, 2020 2:40 pm

mertjan yazdı: Prş Mar 19, 2020 8:26 pm bana bu avukatin bilgilerini atar misin lütfen ? Nrw ise tabi-
Brigitte Faßbender & Nicole Kettner
Beethovenplatz 8
D-53115 Bonn

0228 / 69 15 08

kanzlei@advokat-bonn.de

Ben Frau Faßbender ile konusmustum. Migrationsrecht konusunda uzman. Ücreti biraz pahali ama aklindaki tüm sorulara cevap alabilirsin. Iletisime gecebilirsin. Gerci bu zamanlarda seyehat etmeni önermem ve randevu verecegini de zannetmiyorum güncel durum yüzünden. Herkese saglikli günler dilerim.

aytuger

Mesaj gönderen aytuger » Prş Mar 26, 2020 7:39 pm

Selamlar,

Tam 1 aydir bu vizeye gecemiyorum. Benden eksik evraklarimi memur maille yollamami soyledi cevap gelmedi tekrar gittim bu sefer postayla yolla dedi baska bir memur postayla yolladim bu sefer araya corona girdi. Operasyon auslanderbehordede durdu mu durmadi mi haberim yok. vizem dun bitti. Sans eseri Ayin 31 ine randevu buldum 7. kez gidecegim. Vizem bittigi halde yine sonuca ulasmama ihtimali varmidir?

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Cmt Mar 28, 2020 2:04 am

Var, olağanüstü bir durum şuan vizeniz bitse de önemli değil.
Ama belgelerinizi eksiksiz vermeye çalışın.
Tek seferde halletmiştim işlerimi eksiksiz belge ile.
Ne kadar çok işiniz uzarsa o kadar zorlanırsınız.

Temiz iş yapın bu konuda.
Postmodern Kommentare fundamentalistischer Mentalitaeten
Fundamentalist zihniyetlerin postmodern yorumlari

mertjan

Mesaj gönderen mertjan » Prş Nis 02, 2020 4:23 am

Arkadaslar, avukat arastirmalarim sonucu Ünal Zeran adli Hamburg‘tan bir avukata rastladim. Bu beyefendi ile calisan biri varsa, tecrübelerini paylasmasini isteyecegim.

keremz

Mesaj gönderen keremz » Pzt Nis 06, 2020 3:55 pm

Arkadaşlar hepinize Münster'den selamlar!

Ben geçen Eylül ayında Erasmus programı ile Almanya'ya geldim. Burada gerçekten kalmak istiyorum. İlk seçenek olarak dil sertifikası ve sonrasında hayalimdeki bölüm olan Wirtschaftsinformatik bölümüne başvurmayı hayal ediyordum. Ancak her şeyin maalesef hayallerimdeki gibi kolay olamayacağını bilerek araştırmaya koyuldum.

Öncelikle C1 Hochschule sertifikası için yapılan sınavları incelediğimde dil bilgimin yakın ama henüz yeteli olmadığını açıkça gördüm. Ayrıca dil sertifikasını alıp okula başvursam bile, minimum 1 yıllık bloke hesap ücretini ben ve ailem maalesef karşılayamayız.

Araştırmalarım neticesinde bu başlığa denk geldim ve daha fazla uzatmadan soruma geçeyim.
Ben geçen şubat ayında burada bir kantinde garson olarak çalışmaya başladım. Mevcut durumda vizem 31.07.2020'de sona eriyor. ANcak okulun Free-Mover isimli bir programının da olduğunu öğrendim. Bu program sayesinde bir dönem daha okula devam edebileciğimi öğrendim.

Bu şartlar altında ben Free-Mover olarak çalışmaya devam edebilir miyim? Eğer devam edebilirsem önümüzdeki şubat ayında aynı iş yerinde bir yılımı doldurmayı başarabilirsem bu söz konusu haktan yararlanabiliyor muyum?

Bu arada pasaportumda vize türüm Studium (§34 AUFENTHV) TATIGK. GEM. 16 III AUFENTHG AUFENTHALTSDAUER ENTSCPRICHT GÜLTIG olarak gözüküyor.
Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Kullanıcı avatarı
KEINEBEGRENZUNG

Mesaj gönderen KEINEBEGRENZUNG » Sal Nis 14, 2020 4:00 pm

1 seneyi doldurup işçi oturumuna geçtikten sonra öğrenci oturumunun çalışma şartlarına göre (120 tam 240 yarım gün) çalışmak zorunda kalmıyoruz anladığım kadarıyla değil mi? Veya hala herhangi bir sınır oluyor mu çalışma saatleri veya ücretlerinde?
"Insubordination may only be the evidence of a strong mind"

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Çrş Nis 15, 2020 2:34 am

KEINEBEGRENZUNG yazdı: Sal Nis 14, 2020 4:00 pm 1 seneyi doldurup işçi oturumuna geçtikten sonra öğrenci oturumunun çalışma şartlarına göre (120 tam 240 yarım gün) çalışmak zorunda kalmıyoruz anladığım kadarıyla değil mi? Veya hala herhangi bir sınır oluyor mu çalışma saatleri veya ücretlerinde?
Oturumu aldigin an sinirsiz calisma ve kazanma hakkin oluyuor.
Postmodern Kommentare fundamentalistischer Mentalitaeten
Fundamentalist zihniyetlerin postmodern yorumlari

mmmurooo

Mesaj gönderen mmmurooo » Cum May 08, 2020 10:49 am

Merhaba arkadaslar ,
Corona nedeniyle calistigim sirket nisan ayinda calismayi durdurdu ve calisanlari Kurzarbeit yapti. Nisan ayi hic calismadim simdi ise gelecek ay ayda 10 gun Vollzeit sinirini asabilir miyim ? Bu konu hakkinda bir bilgili biri bana bilgi verirse sevinirim .... Bir sorum da su arkadaslar calisma sinirinda yila mi bakiliyor ? Yoksa oturum tarihleri arasinda ne kadar calistigina mi ? Cevaplariniz icin simdiden tesekkur ederim .

muhammet88

Mesaj gönderen muhammet88 » Sal May 26, 2020 8:13 pm

Arkadaslar bugün Niederlassungserlaubnis`i bu yasadan faydalanarak 63 ayin sonunda aldim yalniz kartin süresi pasaport bitim tarihine kadar ama önemli olan Niederlassungserlaubnis/unbefristet ibaresi elbette. Paneldeki yardimsever arkadaslara tesekkürlerimi sunarim.

mmmurooo

Mesaj gönderen mmmurooo » Çrş Haz 03, 2020 10:30 pm

Merhaba arkadaslar,

Isci vizesine gectimiz zaman calistigimiz sirkette aushilfe olarak calisip baska bir sirkette Vollzeit calisabilir miyiz? Bu konu hakkinda beni bilgilendirir misiniz? Tesekkur ederim ...