Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Ogrenciyken Isci Oturumu Alma Rehberi

Turk ve Alman devlet daireleri: Turk Konsoloslugu'ndaki islemler, yabancilar dairesi, saglik sigortasi, isci vizesi, askerlik, ehliyet...
galiloo

Re: Ogrenciyken Isci Oturumu Alma Rehberi

Mesaj gönderen galiloo » Sal Ağu 30, 2022 2:33 am

merhabalar,

bir hafta önce iş aynı işyerindeki 3 yıl 4 aylık süreyi tamamlamanın verdiği gazla bu oturuma başvurdum. Aralık 2022'den sonra o işyerinden çıkarılacağım çünkü kapatılıyor; ama minijob aynı iş kolunda bir iş daha buldum, orada da altı aydır çalışıyorum.

bugün randevu maili attılar ve mailde şöyle yazıyor:
zwecks Erteilung eines Aufenthaltstitels gem. § 4 AufenthG (ARB 1/80) haben wir einen Termin für Sie reserviert.

benim sorum şu: Art. 6 diye bir şey daha var. bu art. 6 ile § 4 AufenthG arasındaki farkı bilen, gören, daha önce işitmiş birisi var mı?

teşekkürler.

Hayalperest

Mesaj gönderen Hayalperest » Cum Eyl 02, 2022 5:18 am

Ben iki aydir cevap bekliyorum.Sana kaç gün içinde cevap geldi?
En son Hayalperest tarafından Cum Eyl 02, 2022 5:21 am tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Hayalperest

Mesaj gönderen Hayalperest » Cum Eyl 02, 2022 5:21 am

Hayalperest yazdı: Pzr Tem 03, 2022 7:56 pm

quasarr

Mesaj gönderen quasarr » Pzt Eyl 05, 2022 2:55 pm

Lokman yazdı: Sal Ağu 02, 2022 10:16 pm Ben bu arkadasin iddia ettigi durumun dogrulugundan emin degilim. Iddia kaynagi olarak gösterilen metin, "Allgemeine Anwendungshinweise des Bundesministeriums des Innern zum Beschluss Nr. 1/80 des Assoziationsrats EWG/Türkei" isimli, 26. Kasim 2013 tarihli bir mevzuattan alintilanmis olup, sahsi kanaatimce sadece henuz "Art 6. ARB 1/80" kapsaminda isci oturumu almamis kisiler icin gecerlidir. Ki ayni metinde belirtildigi gibi, üc yillik süre doldurulmadan yapilan isveren degisikligine yönelik verilen oturum izni, hukuki acidan gecersizdir ("anlamsizdir"). Ayrica asagida bize ogrenciyken isci oturumu alma hakki sunan 1/80 Sayılı Ortaklık Konseyi Kararı'nin 6. maddesininin 1. fikrasini sizinle birlikte incelemek isterim (Art 6. Abs. 1 ARB 1/80):

"Aile bireylerinin serbestce işe girmelerine ilişkin 7.nci madde hükümleri saklı kalmak
kaydıyla, bir üye devletin işgücü piyasasına yasal olarak dahil bulunan bir Türk işcisi :

- O üye devlette bir yıllık yasal calışmadan sonra, eğer iş mevcut ise, aynı işverenin
yanında calışma iznini yeniletme hakkına sahiptir; (1. yarim cümle)

- O üye devlette, üc yıllık yasal işten sonra ve Topluluk üye devletleri işcilerine
tanınan öncelik saklı kalmak kaydıyla, dilediği bir işveren yanında, ancak aynı
meslek icin, o üye devletin iş bulma kurumlarına kayıtlı ve normal şartlarda
yapılmış bir iş teklifine başvurma hakkına sahiptir; (2. yarim cümle)

- O üye devlette, dört yıllık yasal calışmadan sonra, dilediği bütün ücretli işlere
serbestce girme hakkına sahiptir. (3. yarim cümle)"

Eger iddianizda hakliysaniz, yukaridaki fikranin ikinci ve ücüncü yarim cümlelerinin hukuki acidan gereksiz kaldigi görülebilir. Yani bir yildan sonra isci oturumu alip, ayni meslek dalinda isveren degistirme hakkina sahip oluyorsam ikinci yarim cümlenin; diledigim herhangi bir is kolunda is basvurusu yapma hakkina sahip oluyorsam, ücüncü yarim cümlenin bu fikraya eklenmesi gereksizdir. Dolayisiyla bu yarim cümleler hükümsüzdür.

Airwaves isimli arkadasin avukatina, iddia ettigi durumun dogrulugundan emin olup olmadigini tekrar sormak istiyorum. Ayrica Airwaves isimli arkadastan ricam, gercekten Art 6. ARB 1/80 kapsaminda bir oturum izni alip almadigini tekrar sorgulamasidir. Yazdiklarindan anladigim kadariyla kendisi kalifiye bir elemandir ve bu baglamda kendisine baska bir kanuna binaen oturum verilmis olabilir. Hizli bir kontrol icin ufak bir bilgi vereyim: Oturum kartinizin ön yüzünde "Anmerkungen" basligi altinda hangi hukuki dayanaga göre oturum aldiginiz muhtemelen yazar. Oraya bakip cevap yazabilirseniz cok sevinirim. Zira iddianizin dogrulugu kesinlikle benim de isime yarayacaktir.

Iyi günler dilerim
Lokman

Merhaba Lokman Bey,

Bu konu cok mühim, ben de acikcasi farkli bir iste calismayi isterim. Ben Lieferenda'da calisiyorum, paket servis isi. Ben bir de seyi merak ediyorum, simdi ben isci oturumunu aldim, baska bir sehirde yine Lieferando ile calisabilir miyim? Yani sirket OK dese, bu sehre gecip calismaya devam edersin dese, acaba Auslanderbehörde kabul eder mi ? Sonuca ayni isveren, ayni is ama lokasyon farkli sadece.

Bir de bu isin yaninda daha farkli bir iste mini job yapabilir miyiz?

Bu konularda bilginiz var mi acaba?

mertjan

Mesaj gönderen mertjan » Cum Eyl 09, 2022 4:33 am

merhabalar,

uzun bir süre sonra bir soru sorayim:)

ise baslarken minijob sözlesmem vardi, fakat oturumu aldiktan sonra bunu werkstudent´e cevirdim, yani ayni isverende yeni bir sözlesme.
ayni isverenin yaninda 3 senedir calisiyorum, yaptigim is de ayni.
bu bir sorun mu? bu konuda tecrübesi/bilgisi olan cevap verirse sevinirim.

Lokman

Mesaj gönderen Lokman » Cum Eyl 09, 2022 7:23 pm

quasarr yazdı: Pzt Eyl 05, 2022 2:55 pm Merhaba Lokman Bey,

Bu konu cok mühim, ben de acikcasi farkli bir iste calismayi isterim. Ben Lieferenda'da calisiyorum, paket servis isi. Ben bir de seyi merak ediyorum, simdi ben isci oturumunu aldim, baska bir sehirde yine Lieferando ile calisabilir miyim? Yani sirket OK dese, bu sehre gecip calismaya devam edersin dese, acaba Auslanderbehörde kabul eder mi ? Sonuca ayni isveren, ayni is ama lokasyon farkli sadece.

Bir de bu isin yaninda daha farkli bir iste mini job yapabilir miyiz?

Bu konularda bilginiz var mi acaba?
bildiğim kadariyla sirketin ayni kalmasi lazim. anlasmada ya da mevzuatta yerle ilgili bir ibare gördügümü hatirlamiyorum. is sözlesmenizde ayni sirketin adinin gecmesi ve pozisyonunuzun degismemesi lazim. benim oturumumda sirketin adresi bile var.

bu durumda benim soracagim sorular sunlar olurdu: kölnde yaptiginiz isi birakip frankfurta gittiginizde frankfurtta baska bir is sozlesmesi imzalamaniz gerekecek mi? isimleri ayni olsa da frankfurttaki sirket kölndekinden bagimsiz mi yoksa ikisi de ayni sirketin bayiisi mi?

bence bir sikinti olmayacaktir. lakin emin olmak icin bu soruyu direkt oturum basvurusu yapmak istediginiz yabancilar dairesine iletirseniz sizin icin daha hayirli olur. ve mail olarak, hatta mektupla sorun ki, cevap geldiginde elinizde yazili kanitiniz olussun.

Lokman

Mesaj gönderen Lokman » Cum Eyl 09, 2022 7:29 pm

galiloo yazdı: Sal Ağu 30, 2022 2:33 am merhabalar,

bir hafta önce iş aynı işyerindeki 3 yıl 4 aylık süreyi tamamlamanın verdiği gazla bu oturuma başvurdum. Aralık 2022'den sonra o işyerinden çıkarılacağım çünkü kapatılıyor; ama minijob aynı iş kolunda bir iş daha buldum, orada da altı aydır çalışıyorum.

bugün randevu maili attılar ve mailde şöyle yazıyor:
zwecks Erteilung eines Aufenthaltstitels gem. § 4 AufenthG (ARB 1/80) haben wir einen Termin für Sie reserviert.

benim sorum şu: Art. 6 diye bir şey daha var. bu art. 6 ile § 4 AufenthG arasındaki farkı bilen, gören, daha önce işitmiş birisi var mı?

teşekkürler.
ikisi aslinda ayni sey canim. art 6. dediğin sey iki ulke arasinda imzalanan anlasmanin bir maddesi, § 4 AufenthG dedigin ise bu anlasma sayesinde oturum hakki kazananlara oturum izni verilmesi gerektigini söyleyen kanun maddesi. yani senin anlasmadan dogan hakkini kanunla güvence altina almis almanya.

oh ne güzel memurlar var be.. bize denk gelmedi böylesi :) seninki en azindan kanunu biliyor ve direkt randevu vermis,

Lokman

Mesaj gönderen Lokman » Cum Eyl 09, 2022 7:31 pm

xxway yazdı: Çrş Ağu 17, 2022 11:53 am Merhaba Almanya'dan
Bir sorum olacak. Şuan master öğrencisiyim ve zeitarbeit firma'da işe başladığım tarihten itibaren 10. ayda 1 yılım dolacak.
Zeitarbeit (iş acentesi) olur mu?

Teşekkürler!
bu süre icerisinde hep ayni firmada, ayni isi yaptiysan olur

Lokman

Mesaj gönderen Lokman » Cum Eyl 09, 2022 7:34 pm

ozcartman yazdı: Cum Ağu 26, 2022 7:58 pm Bir sorum var: 4 yıl aynı yerde çalıştıktan sonra da başvuru yapılabiliyor mu? Mantıken olması lazım ama yine de sormak istedim.

1 seneden sonra başvuru yapmadık. Aynı iş kolunda ve işverende devam ettik 4 sene daha. Sonra dedik ki başvuru yapalım. Mümkün mü?
arada isini uzun süreli ve sebepsiz yere birakmadiysan olur.

Lokman

Mesaj gönderen Lokman » Cum Eyl 09, 2022 7:36 pm

mertjan yazdı: Cum Eyl 09, 2022 4:33 am merhabalar,

uzun bir süre sonra bir soru sorayim:)

ise baslarken minijob sözlesmem vardi, fakat oturumu aldiktan sonra bunu werkstudent´e cevirdim, yani ayni isverende yeni bir sözlesme.
ayni isverenin yaninda 3 senedir calisiyorum, yaptigim is de ayni.
bu bir sorun mu? bu konuda tecrübesi/bilgisi olan cevap verirse sevinirim.
hayir bir sorun olmaz. basvurabilirsin.

ozcartman

Mesaj gönderen ozcartman » Cum Eyl 09, 2022 8:04 pm

Lokman yazdı: Cum Eyl 09, 2022 7:34 pm arada isini uzun süreli ve sebepsiz yere birakmadiysan olur.
Teşekkürler cevap için.

mertjan

Mesaj gönderen mertjan » Cmt Eyl 10, 2022 3:16 am

Lokman yazdı: Cum Eyl 09, 2022 7:36 pm hayir bir sorun olmaz. basvurabilirsin.
cevap icin tesekkürler.
bahsi gecen isci oturumunu zaten aldim, sadece 3. senenin sonundaki spiegelstrich 2´ye gecmek istiyorum, onu sormustum. sanirim farketmiyor?

Lokman

Mesaj gönderen Lokman » Cmt Eyl 10, 2022 3:46 am

mertjan yazdı: Cmt Eyl 10, 2022 3:16 am cevap icin tesekkürler.
bahsi gecen isci oturumunu zaten aldim, sadece 3. senenin sonundaki spiegelstrich 2´ye gecmek istiyorum, onu sormustum. sanirim farketmiyor?
hayir, bu yuzden bu kanundan yararlanma hakkini elinden almazlar. memurlar bu oturumu verirken sadece calisma kosullarini arastirirlar; mesai süreni, mesai ücretini, ücretli tatil hakkini, sendikaliligini ve hastalik durumunda maasinin devam edip etmedigini.* eger sen werkstudent olduktan sonra calisma sartlarin "cok" kötülestiyse sikinti cikarabilirler. ama sende muhtemelen böyle bir durum yoktur, aksine daha da iyilesmistir. bu yuzden sana sikinti cikarmalari mantiksiz olur, kendi kararlarini yanlislamis olurlar.

* ayrintili bilgi icin bkz.: Allgemeine Anwendungshinweise des Bundesministeriums des Innern zum Beschluss Nr. 1/80 des Assoziationsrats EWG/Türkei und zu Artikel 41 Absatz 1 des Zusatzprotokolls zum Assoziierungsabkommen (AAH – ARB 1/80) – Fassung 2013 – vom 26. November 2013

mertjan

Mesaj gönderen mertjan » Cmt Eyl 10, 2022 3:05 pm

Lokman yazdı: Cmt Eyl 10, 2022 3:46 am hayir, bu yuzden bu kanundan yararlanma hakkini elinden almazlar. memurlar bu oturumu verirken sadece calisma kosullarini arastirirlar; mesai süreni, mesai ücretini, ücretli tatil hakkini, sendikaliligini ve hastalik durumunda maasinin devam edip etmedigini.* eger sen werkstudent olduktan sonra calisma sartlarin "cok" kötülestiyse sikinti cikarabilirler. ama sende muhtemelen böyle bir durum yoktur, aksine daha da iyilesmistir. bu yuzden sana sikinti cikarmalari mantiksiz olur, kendi kararlarini yanlislamis olurlar.

* ayrintili bilgi icin bkz.: Allgemeine Anwendungshinweise des Bundesministeriums des Innern zum Beschluss Nr. 1/80 des Assoziationsrats EWG/Türkei und zu Artikel 41 Absatz 1 des Zusatzprotokolls zum Assoziierungsabkommen (AAH – ARB 1/80) – Fassung 2013 – vom 26. November 2013
cevap icin tekrar tesekkürler.
bu belge var bende, ilk basvururken baya kurcalamistim. hatta gecen gün gene baktim, ama simdiki durumlar ilgili bir sey bulamadim:) eger böyle bir sey varsa sayfasini sizden rica edebilirim.

bunun disinda eylül bittiginde spiegelstrich 2´ye gecmek icin basvuracagim. burayi editlerim :)

sevgiler

galiloo

Mesaj gönderen galiloo » Sal Eyl 13, 2022 3:12 am

Hayalperest yazdı: Cum Eyl 02, 2022 5:18 am Ben iki aydir cevap bekliyorum.Sana kaç gün içinde cevap geldi?
benim öğrenci oturumum eylül sonu biteceği için çabuk verdiler herhalde. normalde, çok bekleyen arkadaşlarım var, hepimiz şokuz.

galiloo

Mesaj gönderen galiloo » Sal Eyl 13, 2022 3:13 am

Lokman yazdı: Cum Eyl 09, 2022 7:29 pm ikisi aslinda ayni sey canim. art 6. dediğin sey iki ulke arasinda imzalanan anlasmanin bir maddesi, § 4 AufenthG dedigin ise bu anlasma sayesinde oturum hakki kazananlara oturum izni verilmesi gerektigini söyleyen kanun maddesi. yani senin anlasmadan dogan hakkini kanunla güvence altina almis almanya.

oh ne güzel memurlar var be.. bize denk gelmedi böylesi :) seninki en azindan kanunu biliyor ve direkt randevu vermis,
inşallah oraya gidince de yapar bir kıyak da uğraştırmaz valla :) acayip panik oluyorum, risk aldım diye, bakalım n'olacak, perşembe günü gideceğim. :)

xxway

Mesaj gönderen xxway » Cmt Eyl 17, 2022 6:28 pm

Lokman yazdı: Cum Eyl 09, 2022 7:31 pm bu süre icerisinde hep ayni firmada, ayni isi yaptiysan olur
Yanıt için teşekkür ederim.

Bu konu, iş kontratı çerçevesinde değerlendirilmeli diye düşünüyorum?? İş kontratında, işveren adı .... GMH şirketi olarak geçmekte ve ne olarak çalışacağın yazılmış. Çalışacağın yerler ise "müşteri (kunden)" olarak geçmekte. Kontrat, şu kişi adında ve şu şirket arasında geçmektedir diye başlamaktadır....

Eğer iş kontratı referans alınacaksa "bu süre icerisinde hep ayni firmada, ayni isi yaptiysan olur" ifadesi askıda kalabiir.

Lokman

Mesaj gönderen Lokman » Pzt Eyl 19, 2022 5:39 pm

xxway yazdı: Cmt Eyl 17, 2022 6:28 pm Yanıt için teşekkür ederim.

Bu konu, iş kontratı çerçevesinde değerlendirilmeli diye düşünüyorum?? İş kontratında, işveren adı .... GMH şirketi olarak geçmekte ve ne olarak çalışacağın yazılmış. Çalışacağın yerler ise "müşteri (kunden)" olarak geçmekte. Kontrat, şu kişi adında ve şu şirket arasında geçmektedir diye başlamaktadır....

Eğer iş kontratı referans alınacaksa "bu süre icerisinde hep ayni firmada, ayni isi yaptiysan olur" ifadesi askıda kalabiir.
eger sözleşmede meslek kesin olarak belirtilmisse bu konuda hakli olabilirsin. ben biraz yüzeysel bir yorum yaptim, kusuruma bakma lütfen. acikcasi bu konuda kesin bir söyleyemeyecegim.

Lokman

Mesaj gönderen Lokman » Pzt Eyl 19, 2022 5:59 pm

mertjan yazdı: Cmt Eyl 10, 2022 3:05 pm cevap icin tekrar tesekkürler.
bu belge var bende, ilk basvururken baya kurcalamistim. hatta gecen gün gene baktim, ama simdiki durumlar ilgili bir sey bulamadim:) eger böyle bir sey varsa sayfasini sizden rica edebilirim.

bunun disinda eylül bittiginde spiegelstrich 2´ye gecmek icin basvuracagim. burayi editlerim :)

sevgiler
benim bahsettigim seyler 21. sayfadaki 3.5.2 sayili maddenin ilk paragrafinda yazili.

arb 1/80 genel sartlar icerdigi icin, her sordugumuz soruya tatmin edici ve net cevaplar bulamayabiliyoruz malesef :( ama yine de gecmisteki mahkeme kararlarindan da yararlanilarak olusturulmus bu kilavuzu okuyunca genel bir bakis elde edebiliyoruz.

quasarr

Mesaj gönderen quasarr » Pzt Eyl 19, 2022 10:41 pm

Lokman yazdı: Cum Eyl 09, 2022 7:23 pm bildiğim kadariyla sirketin ayni kalmasi lazim. anlasmada ya da mevzuatta yerle ilgili bir ibare gördügümü hatirlamiyorum. is sözlesmenizde ayni sirketin adinin gecmesi ve pozisyonunuzun degismemesi lazim. benim oturumumda sirketin adresi bile var.

bu durumda benim soracagim sorular sunlar olurdu: kölnde yaptiginiz isi birakip frankfurta gittiginizde frankfurtta baska bir is sozlesmesi imzalamaniz gerekecek mi? isimleri ayni olsa da frankfurttaki sirket kölndekinden bagimsiz mi yoksa ikisi de ayni sirketin bayiisi mi?

bence bir sikinti olmayacaktir. lakin emin olmak icin bu soruyu direkt oturum basvurusu yapmak istediginiz yabancilar dairesine iletirseniz sizin icin daha hayirli olur. ve mail olarak, hatta mektupla sorun ki, cevap geldiginde elinizde yazili kanitiniz olussun.

Aynen, ben de sorun olacagini sanmiyorum. Bagimsiz degil, ayni sirket, adresi Berlin ve bircok ilde aktif. Ama bu ise girismeden yabancilar dairesine sormam mantikli dediginiz gibi.

Bu arada randevum 2 ay onceydi, kart filan geldi ama hala zusatsblatt gelmedi. Kac ayda geliyor bu meret acaba