Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Ogrenciyken Isci Oturumu Alma Rehberi

Turk ve Alman devlet daireleri: Turk Konsoloslugu'ndaki islemler, yabancilar dairesi, saglik sigortasi, isci vizesi, askerlik, ehliyet...
12345

Mesaj gönderen 12345 » Sal Oca 19, 2010 3:09 am

Herkese merhabalar,

almanyaya ogrenci olarak gelenlerin ortak sorunlarindan birisi, hatta bazen en onemlisi"oturum ve calisma izni". Benim de boyle bir sorunum vardi ve aylik 260 euro kazandigim is dolayisiyla isci oturum aldim. Bu konuda basima gelenler, yaptigim arastirmalar ve avukatimdan ogrendigim bilgileri biraraya topladim, istedim ki baskalari da bu haktan faydalansin.

isci oturumunun nelerdir
almanyadaki avantajlari:
ogrenci oturumunun calisma izni kisitlidir,
isci oturumunda boyle bir kisitlama yoktur.
ogrenci oturumunda birkac donem okuduktan sonra bolum degistirmeniz mumkun degildir,
isci oturumuyla calistiginiz muddetce kimse sizin bolum degistirmenize karismaz.
ogrenci oturumunda her yil gectiginiz dersleri belgelemeniz gerekir, yabancilar dairesi sizin performansinizi begenmezse oturum uzatma isteginizi reddedebilir,
isci oturumu ile okul basarinizdan bagimsiz olarak oturum alirsiniz.
Ogrenci oturumuna sahip oldugunuz muddetce bir finansore ihtiyac duyarsiniz, sosyal yardima ihtiyac duydugunuzda da finansorunuz oldugundan dolayi reddedilirsiniz,
isci oturumuna sahip oldugunuzda daha fazla sosyal haktan yararlanabilirsiniz.

turkiyedeki avantajlari (askerlik konusunda):
Lisans ogrencisi olarak askerliginizi 29 yasina kadar tecil ettirebilirsiniz, isci statusunu aldiginizda 38 yasina kadar askerliginizi tecil ettirebilirsiniz. Ogrenci oturumu ile dovizli askerlige basvuramazsiniz, isci oturumu ile dovizli askerlige basvurabilirsiniz.

Gereken sartlar
Turkiye cumhuriyeti vatandasi olmak (baska ulkelerden gelenler bu hakka sahip degiller) almanya da bir yuksek ogrenim kurumunda ogrenci olmak en az 1 sene resmi ve kesintisiz olarak ayni is yerinde calismis ve calismaya devam ediyor olmak.

yanlis bilinenler
Aslinda pek cok kisi bu yasayi su yada bu sekilde duymus, kulaktan dolma bilgiye sahipler. Bir cok ogrenci ve hatta bazi hukukcular dahi bu haktan yararlanabilmek icin "400 euro nun uzerinde" gelir olmasi gerektigini zannediyor. Oysa durum boyle degil, aylik 200 euro kazandiginiz bir is ile dahi bu yasalardan faydalanabilirsiniz. Ben aylik 260 euro kazandigim is dolayisiyla bu haktan faydalandim.

isveren tarafindan iscinin maasi ve calisma suresinin ilgili kurumlara bildirilmesi, yasalar cercevesinde belirlenmis vergilerin odenmesi zorunludur. 400 Euro nun altinda olsa dahi maasin %19,5 i kadar renntenversicherung odenmesi sarttir. Bazi isletmelerde Krankenversicherung isveren tarafindan karsilanir. Calisan kisi ogrenci degilse ilaveten maasinin %6,5 i kadar Arbeitslosenversicherung ve %1,7 si kadar Pflegeversicherung odenmesi de zorunludur.
Eger calistiginiz yerden "lohnsteuerbescheinigung" aliyorsaniz tum bu odemelerin dokumu bu belgede yer alir.

http://de.wikipedia.org/wiki/Geringf%C3 ... 3%A4ftigte

Calistiginiz is yerinin okudugunuz bolum ile alakasi olmasi gibi bir zorunluluk yok, ornegin bir arkadasim makine muhendisligi okuyordu ve restoranda calistigindan dolayi bu hakki elde etti.

yasalar 1 - calisma izni
Alman is kanunu\'nun 9. maddesinin 9. bendi (9 Nr.9 Arbeitsgenehmigunggsverordnung ArGV) uyarinca, Almanyada universite ve yuksekokul ogrenimi goren yabanci ogrencilar yilda uc ay sureyle calisabilir. Calisma izni almadan calisabilecekleri sure 90 tam gun veya 180 yarim gun olarak belirlenmis.
http://www.aufenthaltstitel.de/argv.html

Yani Avrupa Birligi disindaki ulkelerden gelen yabanci ogrenciler senelik 90 gun calisma hakkina sahiptir. Bu oturma izni statusunde yer alan bir kuraldir, Normal sartlar altinda auslaenderbehordenin bunu pasaportta ilaveten belirtmesi mumkundur fakat bazi sehirlerde yapmiyorlarmis. Her halukarda bu sartlari tamamliyorsaniz yabancilar dairesinden ilave bir izin almaniza gerek yoktur

yasalar 2 - isci statusu almak
Bahsettigimi "ogrencinin calisma izni" istendiginde "haftada 10 saatlik" calisma planiyla tum yila yayilabilir. Bu durumda turkiye ve avrupa arasinda yapilan bir ortaklik konseyi karari devreye giriyor:
Turkiye ile Avrupa Birligi Ortaklik Konseyi nin 1/80 sayili kararinin 6. maddesine (Art 6 Abs. 1 Spiegelstriche 1 ARB 1 /80) gore, bir yil boyunca ayni is yerinde calisan kisi, calismaya bagli olarak calisma izni alir. Kisi ayni is yerinde uc yil calisirsa, ayni is kolunda is akdini uzatma hakkina sahiptir, yani baska bir is yerinde calisarak ta oturumunu uzatabilir.

Hep sorulan soru su:
2 yil once bir yerde 1 sene boyunca calismistim, bundan faydalanarak basvurabilir miyim?
Hayir, 1 yildir calistiginiz yerde calismaya devam ediyorsaniz, ayni is yerinde calismak icin isci oturumu icin basvurabilirsiniz. Yani o is yerinde toplam 3 yil boyunca calismadan ayrilirsaniz, baska bir yerde calissaniz dahi vizeniz uzatilmayacaktir. Okula devam etseniz dahi, ogrenci statusunu kaybettiginiz icin vizenizin uzatilmamasi mumkun. Eger calistiginiz yerde 3 yili tamamlayacaginiza inanmiyorsaniz riske etmenizi tavsiye etmem.

Bahsi gecen madde sadece "turkiye cumhuriyeti yurttaslari" icin gecerlidir.

http://www.aufenthaltstitel.de/stichwort/arb180.html

dikkat edilmesi gereken hususlar
turkiye cumhuriyeti vatandasiysaniz, yabanci ogrenci olarak bir yil yahut daha uzun suredir ayni is yerinde calisiyorsaniz bu yasadan faydalanmak icin basvurabilirsiniz. Eger basvurunuz kabul edilirse, o is yerinde 3.yili doldurana kadar sahip olacaginiz oturum "ayni is yerinde calismak sartiyla" olacaktir, yani 3 yil boyunca ayni yerde kesintisiz olarak calismaniz gerekiyor, aksi halde oturma izniniz uzatilmayacaktir.

Ayrica yukarida bahsettigim yasalar yuksek okul ogrencilerinin faydalanabilecegi yasalardir. ozel dil kursuna yahut studienkolleg e gidenlerin, bir yuksek ogrenim kurumunda staj yapanlarin, ogrenci degisim programi ile gelenlerin, ogretim gorevlilerinin, yuksekokul veya arastirma kurumlarinda gorevli bilim calisanlarinin, asistanlarin calisma izinleri farkli yasalarla belirlenmis olabilir, burada paylasilan deneyimlerle kimlerin bu hakka sahip oldugunu daha net ortaya koymayi umit ediyorum.

bu sartlari sagliyorum, ne yapmam gerekiyor?
Avukat araciligiya yahut bizzat basvurarak ilgili yasalari ve mahkeme sonuclarini belirten bir dilekce yazmaniz gerekiyor. Is sozlesmesi ve lohnsteuerabrechnung lar ile birlikte bir dilekce gondermeniz yerinde olur, boylece cok yuksek ihtimalle hizli ve masrafsiz sonuc alirsiniz, zira yasadan yararlanma hakkina sahipseniz zaten yabancilar dairesi bosuna mahkeme masrafi odememek icin oturum verecektir. Yabancilar dairesi sartlari sagladiginiz halde isteginizi reddedediyorsa bu reddi "gerekceleriyle birlikte yazili olarak" isteyin ve avukat araciligi dava acin.

dilekce ornegi
Altina imza atacaginiz bir dilekce oldugu icin yazinin tamamini anladiginizdan emin olun ve sizin durumunuza gore duzeltmeler yapin.
--------
Sehr geehrte Damen und Herren,

Ich mochte eine Aufenthaltserlaubnis nach Maßgabe des § 4 Abs. 5 AufenthG auszustellen, weil mir nach Art 6 Abs. 1 Spiegelstriche 1 ARB 1 /80 ein Aufenthaltsrecht zusteht.

Gemaeß Art 6 Abs. 1 ARB 1/80 hat ein turkischer Arbeitnehmer, der dem regulaeren Arbeitsmarkt eines Mitgliedstaates angehort, in diesem Mietgliedstaat nach einen Jahr ordnungsgemaeßer Beschaeftigung Anspruch auf Erneuerung seiner Arbeitserlaubnis bei dem gleichen Arbeitgeber, wenn er uber einen Arbeitsplatz verfugt.

Nachweislich anliegender Arbeitsvertraege arbeite ich durchgehend seit dem (ise baslama tarihi) als (meslek) in der Dienststelle: (isletme adi) mit einer wochentlichen Stundenzahl von (haftalik caslima suresi) Stunden.

In diesem Arbeitsverhaeltniss bin ich verpflichtet unselbstaendige Dienstleistungen auf freiwilliger, vertraglicher Basis im Rahmen der von einem Dritten bestimmten Arbeitsorganisation zu erbringen und habe dabei den Weisungen seines Vertragspartners hinsichtlich Zeit, Dauer und Ort der Ausfuhrungen Folge zu leisten hat. Dadurch erfullt er die Eigenschaften eines Arbeitnehmers im Sinne des Assoziierungsabkommens. (vgl. OVG Schleswig Holstein, Urteil vom 09.03.1993 – 4 L 175/92- , InfAuslR. 1993, 164ff.). Diese Vorschriften –wie Art. 39 EGV- verlangen weder eine bestimmte Mindestdauer der Arbeitszeit noch ein Mindesteinkommen, so dass Teilzeittaetigkeiten und Nebenbeschaeftigungen ausreichen. Ebenso ist eine sozialversicherungsfreie geringfugige Beschaeftigung geeignet, die Arbeitnehmereigenschaft im Sinne des Gemeinschaftsrechts zu vermitteln (vgl. dazu OVG NRW Beschluss vom 21.08.1998 – 18 B 2762/97 –InfAuslR. 1999, 101).

Ich bin mithin bereits laenger als ein Jahr bei einem Arbeitgeber beschaeftig, so dass die Voraussetzungen des Art. 6 Abs. 1 ARB 1/80 erfullt sind und mir daher aus diesem beschaeftigungsrechtlichen Anspruch die aufenthaltsrechtlichen Anspruche zustehen, ( vgl. EUGH, Urteil vom 16.12.1992 C -237-91; InfAuslR. 9/2009 S.325ff., VGH Urteil vom 84.04.2009 – 11 A 2264/08; OVG NRW Beschluss vom 21.08.1998 – 18 B 2762/97 –InfAuslR. 1999, 101).

Die Beschaeftigung von mir steht zudem im Einklag mit den aufenthalts- und arbeitserlaubnisrechtlichen Vorschriften des jeweiligen Mitgliedstaats. (Vgl. BVerwG, Urteil vom 24. Januar 1995 - 1 C 2.94 -, InfAuslR 1995, 223.).

Die vorgenannten Grunde genugen daher zum Erwerb der Rechtsposition nach Art. 6 Abs. 1 ARB 1/80, so dass hochst hilfsweise die entsprechende Aufenthaltserlaubnis nach Maßgabe des § 4 Abs. 5 AufenthG auszustellen ist.

Damit ich mein Studium ordnungsgemaeß fortfuhren kann und aufgrund der besonderen Arbeitssituation mochte ich daher um zeitnahe Bescheidung bitten.

Sofern Sie noch weitergehenden Sach- und Rechtsvortrag fur erforderlich halten, mochte ich sie hoflich um eine entsprechende Mitteilung ersuchen, fur die ich mich im Voraus bedanke und verbleibe

mit freundlichen Grußen
(imza)
------------------

ilk yildan sonrasi?
1 yil calistiniz, auslaenderbehordeye dilekce ve belirtilen belgelerle basvurdunuz. Simdiye kadar hem ben hem de arkadaslarim bu noktadan sonra dogrudan 1 yillik oturum aldik. Aldigimiz oturumda calistigimiz is yerinin ismi yaziyor ve "oturumun bu is yerinde calismaya bagli oldugu" da belirtilmis. Ayni is yerinde 3 yili doldurana kadar alacaginiz oturum "o is yerine endeksli" olur, 3. yili doldurmadan isten ayrilirsaniz tekrar oturum alamama ihtimaliniz var.

3. yildan sonrasi
3. Yili doldurduktan sonra ise farkli bir oturum aliyorsunuz, bu sefer is yeri adi yazmiyor, ayni is kolunda olmak sartiyla herhangi bir is yerinde calisabilirsiniz.

5. yil, suresiz oturum ve vatandaslik
60 ay (yani 5 yil) boyunca calismis olan kisiler suresiz oturma iznine ve alman vatandasligina basvurmaya hak kazanirlar. Bu konu ile ilgili henuz cok bilgim olmadigi icin henuz birsey yazmayacagim.

Tesekkur
Bu yaziyi hazirlarken Sayin Ali Gulen in 29 Eylul 2004 tarihinden itibaren yayinlanan "Ogrenci Nasil Oturum Alir?" adli yazisindan cok faydalandim, Ali Bey den izin almak ve tesekkur etmek istedim fakat gazetede gecen e-posta adresi aktif olmadigi icin kendisine ulasamadim.
Ayrica oturum problemimi cozen avukatima da tesekkur ediyorum, reklam olarak kabul edilebilecegi icin burada ismini vermeyecegim.

son soz
yabanci bir ulkede ogrenim gormek tek basina zor bir is, bir de farkli kurumlarin bunu daha guc hale getirmesini engellememiz gerekiyor. Ayni durumda olanlara elimden geldigince yardimci olmaya calisacagim.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Sal Oca 19, 2010 4:04 pm

Bilgiler icin tesekkur ediyoruz.

Ogrenciyken isci vizesi aldiktan sonra 3 yil ayni iste devam etmeli kismini biraz acabiliriz aslinda. Bunu dil kursunu uzun sureli tutan arkadaslar icin dusunebiliriz. simdi kafalar su noktada karisabilir iyice. Universite okurken aldiniz bu isci oturumunu. 3 yil icinde bu vize tekrar kalkabilir diye bi durum var. Okul bittikten sonra normal sartlarda 1 yil icinde is bulma zorunlulugu da yok, isci vizesi varsa. universite bittikten sonra kendi alaninizda is bulursaniz zaten bu prosedurler tekrarlaniyor. bu kismi bayagi karisik.

Ayrica Erhan kardesim, sen bu ilk islemleri avukat araciligiylami yuruttun yoksa kendin mi ? bildigim kadariyla avukatsiz pek halledilmiyor bu olay. sayet tek basina basardiysan helal olsun:)

Bu arada konu sabitlenmistir.

12345

Mesaj gönderen 12345 » Sal Oca 19, 2010 8:48 pm

Rica ederim. Ben bu islemleri avukat araciligi ile yaptim fakat avukatin yazdigi dilekceyi kendiniz de gonderebilirsiniz. Oturumum cok kritik bir durumdaydi, avukatim basvuruyu ve ilgili belgeleri gonderdikten 2 hafta sonra oturumu verdiler.

3 yil konusu ile ilgili durum cok karisik degil. Bu hakkin temel dayanagi olan ARB 1/80 e suradan ulasabilirsiniz:
http://www.info4alien.de/gesetze/arb_1_80.htm (almanca)

anlasmada acikca deniyor ki:

*Bir yillik calismadan sonra, ayni isverende calismak kaydiyla oturum izni verilir.

*kisinin 3 yil calistiktan sonra ayni meslegi farkli bir is yerinde surdurme hakki vardir.

*Kisinin 4 yil boyunca calismis olmasi halinde, herhangi bir is yerinde ve herhangi bir meslegi icra etme hakki olur.

3 yili doldurmadan once isten ayrilirsaniz ne olur?
Ornegin ogrenci oturumunuzu uzatma basvurunuz reddedildi ve isci oturumu almak icin basvurdunuz. Bu durumda issiz kalirsaniz tekrar "ogrenci oturumu" almak icin basvursaniz dahi bu reddedilecektir.

Fakat ornegin oturumunuz kritik durumda olmamasina ragmen isci statusune gecmisseniz ve derslerini gecmeye devam eden basarili bir ogrenciyseniz, tekrar ogrenci oturumu icin basvurdugunuzda reddedilmezsiniz.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Çrş Oca 20, 2010 12:05 am

isveren tarafindan iscinin maasi ve calisma suresinin ilgili kurumlara bildirilmesi, yasalar cercevesinde belirlenmis vergilerin odenmesi zorunludur. 400 Euro nun altinda olsa dahi maasin %19,5 i kadar renntenversicherung odenmesi sarttir. Bazi isletmelerde Krankenversicherung isveren tarafindan karsilanir. Calisan kisi ogrenci degilse ilaveten maasinin %6,5 i kadar Arbeitslosenversicherung ve %1,7 si kadar Pflegeversicherung odenmesi de zorunludur.

Simdi bu kisima biraz takildim. Auf basis 400 Euro calisirsan ne isveren ne de sen bi kesintiye ugrarsin hic bi kesinti olmaz diye biliyorum.

3 yil olayi da soyle, diyelim ki ben simdi aldim isci vizesini ve garsonluk yaptim diyelim 1 yildir. simdi 1 yil sonra uniyi bitirsem ve doktor veya avukat olarak ise baslasam butun prosedur sifirlanacakmi yoksa bu garson olarak aldigim isci vizesindeki sure rentenversicherung olayini nasil etkileyecek :)

12345

Mesaj gönderen 12345 » Çrş Oca 20, 2010 3:37 pm

[quote]Physiker tarafindan yazilan metin:

Simdi bu kisima biraz takildim. Auf basis 400 Euro calisirsan ne isveren ne de sen bi kesintiye ugrarsin hic bi kesinti olmaz diye biliyorum.[/quote]

Is hukuku konusunda bilgim yok fakat daha once calistigim yerlerde 400 euro nun altinda maas almama ragmen isverenim tarafindan rentenversicherung odendi. Odenmemesi gibi bir durum oluyor mu, oluyorsa hangi sartlar altinda oluyor bunu bilemeyecegim. Asagidaki linkte konu hakkinda genel bilgiler mevcut:
http://de.wikipedia.org/wiki/Geringf%C3 ... 3%A4ftigte

Fakat muhim olan su: Yasa "rentenversicherung" a bagli degil. Resmi olarak 1 yil kesintisiz calismaniz gerekiyor.

[quote]Physiker tarafindan yazilan metin:

3 yil olayi da soyle, diyelim ki ben simdi aldim isci vizesini ve garsonluk yaptim diyelim 1 yildir. simdi 1 yil sonra uniyi bitirsem ve doktor veya avukat olarak ise baslasam butun prosedur sifirlanacakmi yoksa bu garson olarak aldigim isci vizesindeki sure rentenversicherung olayini nasil etkileyecek :)[/quote]

Benim ilk mesajda bahsettigim konu rentenversicherung tan ve bir meslek erbabi olarak sahip olunan oturum izninden bagimsiz olarak ogrencinin statu degistirme imkani hakkinda. hukukcu degilim, farkli konularda (rentenversicherung ve avukat-doktor olarak oturum edinme hakki) sadece tahminde bulunabilirim:

1 yil garsonluk yaptiktan sonra baska bir ise girecekseniz eski isinizden ayrilacaksaniz once bunu auslaenderbehordeye bildirmeniz gerekiyor zira oturumunuz ilk isinize (bu ornekte garsonluga) bagli. Bir baska yerde garson olarak ise baslayacaksaniz auslaenderbehorde buna hakkiniz olmadigini soyleyecektir. Avukat yahut doktor olarak ise baslayacaksaniz isvereninizin basvurusuyla "meslek erbabi" olarak vize alma imkaniniz olabilir. Bu konuda bilgi sahibi degilim.

rentenversicherung vize den etkilenmez, tam tersi olabilir. 60 ay renteversicherung odemisseniz (isterseniz her ay bir baska is yerinde olmak uzere 60 farkli isyeri degistirmis olun) suresiz oturuma ve vatandasliga basvurma hakkiniz oluyor.

Sevgiler, Saygilar...

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Çrş Oca 20, 2010 10:35 pm

tekrardan tesekkurler. soru degil aslinda yorumdu ama senin yorumun daha iyi oldu. peki isin simdi duygusal yonunu sorayim :) yani bu islem sana ne kadara mal oldu avukat mahkeme vs ?

12345

Mesaj gönderen 12345 » Çrş Oca 20, 2010 10:47 pm

avukatim bu is icin 500 euro aldi ve islemler yaklasik 2 hafta surdu. Mahkeme gibi bir durum olmadi, yukarida yazdigim dilekce ornegine benzer bir dilekce yazdi ve bahsettigim evraklarla birlikte yabancilar dairesine gonderdi, 2 hafta sonra gelip vizenizi alabilirsiniz diye bir mektup yazdilar, ben de gittim aldim. Ayrica bir masrafim olmadi.

Alper Ayer

Mesaj gönderen Alper Ayer » Cmt Oca 23, 2010 2:46 pm

karisik ama guzel bir olay :) eline saglik...

nightmare

Mesaj gönderen nightmare » Prş Nis 01, 2010 8:21 pm

Arkadaslar anlamadigim bir nokta war bu konuda,haftalik 10 saat kendimizi calisiyor gostermemiz yeterli mi?ayda 40 saat yapiyo,yani bu 90 tam gun dedigi veya 180 yarim gun dedigi kac saate denk geliyo bu konuyu biraz daha aciklayabilirseniz sevinirim.tesekkurler

romeo-87

Mesaj gönderen romeo-87 » Prş Nis 01, 2010 8:27 pm

standart tam gun calisma saati 8 saat oluyor,yarim gunde iste yarisi,ona gore saatleri ayarlarsin.

nightmare

Mesaj gönderen nightmare » Prş Nis 01, 2010 8:42 pm

Tesekkurler Romeo o zaman
haftada 10 saat olmasi yillik 480 saat felan oluyo,boylece behordenin dedigi 90 tam gun(720 saat yillik) asilmamis oluyo..Biraz mathematik yaptik ama:)

nightmare

Mesaj gönderen nightmare » Cum Nis 02, 2010 5:59 pm

Arkadaslar bir sorum olacak;ben suan NRW de uni ogrencisiyim,ama akrabam beni Baden-Wurttemberg eyaletinde kendi firmasinda calisiyo gosterecek bu bi problem olur mu?tesekkurler

romeo-87

Mesaj gönderen romeo-87 » Cmt Nis 03, 2010 1:42 am

iki farkli sehir hatta iki ayri eyalet,ne kadar inandirici olur bilemiyorum.bence riske girme,pirince giderken evdeki bulgurdan olma yani.hem senin hemde seni calismis gibi gostrecek yakininin basi derde girebilir.

nightmare

Mesaj gönderen nightmare » Pzt Nis 05, 2010 5:50 pm

[quote]romeo-87 tarafindan yazilan metin:
iki farkli sehir hatta iki ayri eyalet,ne kadar inandirici olur bilemiyorum.bence riske girme,pirince giderken evdeki bulgurdan olma yani.hem senin hemde seni calismis gibi gostrecek yakininin basi derde girebilir.[/quote]

Tesekkurler romeo.

prodigysrcan

Mesaj gönderen prodigysrcan » Pzr Haz 27, 2010 10:36 am

Bir insanin 2 farkli oturumu ayni anda olabiliyormu.Mesela unide okuyoruz basariliyiz diyelim bir senede bir is yerinde calisip calisma oturumuna basvurduk ve kabul edildi,Bu durumda ogrenci oturumu iptal olup direk calisma oturumu mu geliyor yoksa derslerde basariliysan ve de calisiosan tum sene iki oturumada sahip olurmusun???

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Pzr Haz 27, 2010 12:07 pm

Emin degilim ama soyle olabilir ; iki oturum olmaz pasaportda,olsa olsa isci vizesine gecersin ve diger haklarin ayni ogrenci vizesiymis gibi devam eder..Yani pasaportunda ogrenci degilde,isci vizesi yazar ve calisma haklarin degisir vs..

prodigysrcan

Mesaj gönderen prodigysrcan » Pzr Haz 27, 2010 5:54 pm

Sonucta isci oturumuyla okula devam edebiliosan o zaman sorun yok.Mesela amerikada calisma vizesiyle okula gidemiodun :) Isci oturumunu kaybedersen birsekilde acaba okula devam ettigini gosterdiginde ogrenci oturumuna geri gecisinde sorun cikartirlarmi ? Cok ince sorular oldu bunlarda yaw ehehehe :) Bunlari kesin bilen adamda cok azdir zaten.

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Pzt Haz 28, 2010 1:14 pm

Aynen kesin bilen adam cok azdir,belki Physiker..

miran

Mesaj gönderen miran » Pzr Tem 04, 2010 11:31 pm

Hocam konuya hakim danismanlik yapabilecek avukatlari ozelmesajdan gonderebilirsiniz. ????

Simdiden tesekkur ederim.

12345

Mesaj gönderen 12345 » Cum Tem 23, 2010 1:55 am

[quote]miran tarafindan yazilan metin:
Hocam konuya hakim danismanlik yapabilecek avukatlari ozelmesajdan gonderebilirsiniz. ????

Simdiden tesekkur ederim.[/quote]

Arkadaslar, reklam olmamasi icin simdiye kadar kendi avukatimin iletisim bilgilerini vermek istememistim. Fakat bazen cevap atmam geciktigi icin bazi arkadaslarin magdur oldugunu farkettim. Yabanci haklari konusunda uzman ve auslaenderbehorde de uzun sure calismis olan avukatimin iletisim bilgileri soyle:

Stefanie Bieling
Rechtsanwaeltin
Lambertikirchplatz 4
48143 Munster
stefaniebieling@t-online.de
Tel.: 0251-2707687-0
Fax.: 0251-2707687-77

umarim faydasi dokunur....