Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Ogrenciyken Isci Oturumu Alma Rehberi

Turk ve Alman devlet daireleri: Turk Konsoloslugu'ndaki islemler, yabancilar dairesi, saglik sigortasi, isci vizesi, askerlik, ehliyet...
mertjan

Re: Ogrenciyken Isci Oturumu Alma Rehberi

Mesaj gönderen mertjan » Pzt Oca 13, 2020 8:21 pm

Staatsmann yazdı: Pzr Oca 12, 2020 7:13 pm Bilmiyorum o konuyu malesef. Saglik sigortasi ödemeyenlerde sorun cikmiyor ama RV`de bilgim yok. Geriye dönük ödeme yapilip yapilamayacagini "deutsche Rentenversicherung" a gidip sorabilirsin.
tesekkürler. okdugum kadariyla, insanlarin da yararlanmalari icin buraya yazayim;

gecen seneye yönelik RV yatiracaksaniz, (mesela 2019´un) 2020 senesinin 31 Mart tarihine kadar yapabiliyorsunuz. Tabii gidip bunu teyit etmedim, edersem tekrar yazarim.

mertjan

Mesaj gönderen mertjan » Pzt Oca 13, 2020 8:23 pm

ayrica bugun Wuppertal Ausländerbehörde´ye konuyla ilgili bilgi almak icin gittim (Infoschalter) ama arkadaslarin hicbirseyden haberi yok.

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Çrş Oca 15, 2020 3:14 am

Ne onlara sor ne calisana sor Yabancilar Dairesinde. Bahane bulup isci vizesine gecisine izin vermeyebilirler.
Rentenversiherung'a gidip sor geriye dönük ödeme oluyor mu ne kadar oluyor diye
Postmodern Kommentare fundamentalistischer Mentalitaeten
Fundamentalist zihniyetlerin postmodern yorumlari

SevtapKulova

Mesaj gönderen SevtapKulova » Prş Oca 16, 2020 11:26 am

Rente ile alakasi yok. Geçiş yapabilirsin. Rente ödemeleri süresiz oturuma başvurduğunda önemli olacak zira 60 ay rente ödemesi gerekiyor.

mertjan

Mesaj gönderen mertjan » Cum Oca 17, 2020 8:30 pm

Staatsmann yazdı: Çrş Oca 15, 2020 3:14 am Ne onlara sor ne calisana sor Yabancilar Dairesinde. Bahane bulup isci vizesine gecisine izin vermeyebilirler.
Rentenversiherung'a gidip sor geriye dönük ödeme oluyor mu ne kadar oluyor diye
izin vermeme gibi bir durum olabiliyor mu? simdi plani buna göre yapiyoruz da taklaya gelmeyelim :D

Asdfg

Mesaj gönderen Asdfg » Cmt Oca 18, 2020 1:53 am

fak3 yazdı: Cmt Haz 08, 2019 6:17 pm Evet arkadaslar baya büyük bir hata yapmisim. Yasayi okudum direk acik acik yaziyor:

Der türkische Arbeitnehmer kann sich nicht auf die Rechte aus Absatz 1 berufen, wenn
er eine Beschäftigung im Lohn- oder Gehaltsverhältnis bei einem zweiten Arbeitgeber
ausübt, ohne die Erfordernisse des zweiten Spiegelstrichs dieser Vorschrift zu erfüllen
(„Güzeli“, Rn. 34).

Bir bucuk ay once basladi ek isimin vertragi. Iptal etme hakkim falan var ama sanmiyorum birseyi degistirecegini. Baya üzüldüm. Yazik oldu, planlarimi bu yasaya göre yapiyordum. Gerci okul bitti gibi ama sinirsiz oturum alma izni falan hepsi silbastan isleme konacak simdi.
Yani mesela biri bir yerde werkstudent olarak 1 sene çalıştı sonra bi de minijob buldu bu arkadaş işçi vizesine ilk işinde. Başvuramıyor mu anlamadım biraz daha açıklar mısın?

lavarche

Mesaj gönderen lavarche » Cmt Oca 18, 2020 7:19 pm

Hayır öyle bir şey yok. Ben bu yasayı araştırıyorum bu günlerde ve bir suru Mahkeme dosyası okudum. Birincisi bu oturumu sadece bir işten dolayı alabilirsin. Sorun şurda olabilir diyelim ki sen öğrencisin 120 Tam 240 Yarım gün çalışabiliyorsun ya. İşte eğer bunu aşarsan senelik, bazı durumlarda vermeyebiliyorlarmış oturumu. Ama benim anlamadığım sen tek iş üzerinden başvuru yapınca zaten tek işin Abrechnung’larını vereceksin ve o iş 120 günü aşmıyorsa sorun olmaz diye düşünüyorum.

aytuger

Mesaj gönderen aytuger » Çrş Oca 22, 2020 6:34 pm

ogrenci hazirlik (Studentvorbereitender) vizesi ile gelip ayni isyerinde bir sene calismis olanlar bu haktan (Ankara antlasmasi)faydalanabiliiyor mu?. Avukat bana bu tartisilan bir konu mahkemeye gidebilirsin dedi

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Çrş Oca 22, 2020 6:43 pm

Calisma hakkin varsa olur. Almanya'da yasal olarak bulunurken calisma iznin varsa, gerekli sartlari da tamamlarsan olur, olmali, ancak ögrenci vizesini suistimal ettigini öne sürerek isi yokusa sürebilir, yildirmaya calisabilirler. O yüzden avukat öyle demistir.
Postmodern Kommentare fundamentalistischer Mentalitaeten
Fundamentalist zihniyetlerin postmodern yorumlari

lavarche

Mesaj gönderen lavarche » Cum Oca 24, 2020 3:46 pm

Merhaba Arkadaşlar,
Yine bir sorum olacaktı. Bilen birisi cevaplarsa sevinirim. Mesela bu oturuma geçtik ve iki sene boyunca aynı yerde çalışma zorunluğumuz oluyor. Peki aynı anda başka bir yerde daha çalışabilir miyiz bu oturum varken, yani ek iş olarak? Yoksa sadece tek bir yerde çalışma hakkımız mı oluyor? Sanki öyle bir şey okudum gibi hatırlıyorum forumda. Bilenler cevaplarsa sevinirim. Teşekkürler.

Mkyc01

Mesaj gönderen Mkyc01 » Prş Şub 06, 2020 5:43 pm

RV ile ilgili kesin biseyler yok mu ? Isci Vizesinr geçen arkadaşlar yorum yapabilir mi ? Bende 10 aydır aynı işyerinde çalışıyorum fakat RV ödemedim geçmede bir sıkıntı ortaya çıkar mı ? Deutsche Renteversicherungu aradığımda geriye yönelik ödeme yapılamadıgını eğer ödemek istersem 2 ay ara verip, tekrar yeni bir iş sözleşmesiyle işe başlamam gerektiğini söyledir. Biraz garip geldi :/
Aller Anfang ist schwer.

emre069

Mesaj gönderen emre069 » Cum Şub 07, 2020 4:11 pm

Merhaba Arkadaslar,

7 yildir Almanyadayim okulum bitmek üzere sayilir, 2 yildir da Ziraat Bank International'de calisiyorum Werkstudent olarak. 3. yilimida bankada calisacagim. Ve Isci vizesine gecmek istiyorum. Yorumlarin cogunu okudum fakat Isci vizesine gecenler cok nadir gibi. Bana bu konuda bilgisi olan ve isci vizesine gecmis biri detayli yazabilir mi ? Hepinize tesekkur ederim !

aytuger

Mesaj gönderen aytuger » Cmt Şub 15, 2020 7:57 pm

Aranizda bu vizeyi alamayip mhkeme yoluna gitmis olan var midir? Tahmini ne kadar suruyor ve bu surede gecici oturum nasil aliniyor?

mertjan

Mesaj gönderen mertjan » Cum Şub 28, 2020 2:08 pm

Selamlar. Bugün Ausländerbehördede terminim vardi.

Bu olayi sordum, kadin gidip Teamleiter ile konustu, geri geldi. Sadece kalifiye isler icin oluyor, senin isin kalifiye degil dedi. Asik suratli bir arkadasti kendisi. Derdimi bir türlü anlatamadim. ARB 1/80 diyorum anlamiyor.
Cikarken tamam ben avukatimla calisirim dedim.

Bu olayin kalifiye isle bir ilgisi yok sanirim? Avukat yolu göründü diyebilirim. Wuppertaldeyim bu arada. Bir kac aya 1 senem dolmus oluyor.

heidelberger

Mesaj gönderen heidelberger » Cum Şub 28, 2020 6:16 pm

mertjan yazdı: Cum Şub 28, 2020 2:08 pm Selamlar. Bugün Ausländerbehördede terminim vardi.

Bu olayi sordum, kadin gidip Teamleiter ile konustu, geri geldi. Sadece kalifiye isler icin oluyor, senin isin kalifiye degil dedi. Asik suratli bir arkadasti kendisi. Derdimi bir türlü anlatamadim. ARB 1/80 diyorum anlamiyor.
Cikarken tamam ben avukatimla calisirim dedim.

Bu olayin kalifiye isle bir ilgisi yok sanirim? Avukat yolu göründü diyebilirim. Wuppertaldeyim bu arada. Bir kac aya 1 senem dolmus oluyor.
Beamter'lar konuyu bilmiyorlar ya da bilmek istemiyorlar. Zaten ne sorarsan sor hayır diyorlar. Tavsiyem, forumda dilekçe örneği var kendine uyarlayıp bir gerekli evraklarla birlikte başvurman. (en az 1 yıl çalışmış olman lazım tabi.)
Sonrasında bırak sana 'yazılı' olarak hayır desinler. Hiç sanmıyorum hayır diyeceklerini ancak eğer derlerse hayır cevabıyla birlikte gidersin avukata.
Yazılı başvurularında işlerin değiştiğini kesin olarak söyleyebilirim.

meltem41

Mesaj gönderen meltem41 » Pzr Mar 01, 2020 9:33 pm

lavarche yazdı: Cum Oca 24, 2020 3:46 pm Merhaba Arkadaşlar,
Yine bir sorum olacaktı. Bilen birisi cevaplarsa sevinirim. Mesela bu oturuma geçtik ve iki sene boyunca aynı yerde çalışma zorunluğumuz oluyor. Peki aynı anda başka bir yerde daha çalışabilir miyiz bu oturum varken, yani ek iş olarak? Yoksa sadece tek bir yerde çalışma hakkımız mı oluyor? Sanki öyle bir şey okudum gibi hatırlıyorum forumda. Bilenler cevaplarsa sevinirim. Teşekkürler.
Merhaba bu soruna cevap bulabildin mi? Bende Minijob düsünüyorum ama calisabilir miyim bilmiyorum. Sonradan sorun cikmasini istemiyorum.

mertjan

Mesaj gönderen mertjan » Pzt Mar 02, 2020 4:34 am

Arkadaslar merhaba,
özellikle bu konuda bilgili avukat tavsiyesi yapar misiniz? (NRW'deyim, Wuppertal olsa daha iyi olur, olmasa da olur.)
forum boyunca Stephanie Bieling diye bir hanimefendiden bahsedilmis ve Münster'da. Var mi önerebileceginiz birileri ?

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Pzt Mar 02, 2020 12:00 pm

NRW degil, Almanya genelinde yabancilarla ilgili bütün konularda en ünlü avukat asagidakidir:

https://www.goethe8.de/
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

aytuger

Mesaj gönderen aytuger » Pzt Mar 02, 2020 12:07 pm

Bugun postayla benden istenen eksik evraklari berlin auslanderbehordedeki memura yolladim. Bu yolla vize alan vrmidir? Eve mektup mu atiyorlar mail mi atiyorlar ?Kac gunde cevap verirler?

mertjan

Mesaj gönderen mertjan » Pzt Mar 02, 2020 3:44 pm

Physiker yazdı: Pzt Mar 02, 2020 12:00 pm NRW degil, Almanya genelinde yabancilarla ilgili bütün konularda en ünlü avukat asagidakidir:

https://www.goethe8.de/
Tesekkürler. Ama burasi Kanzlei. Iclerinden hangisi 😄