Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Ogrenciyken Isci Oturumu Alma Rehberi

Turk ve Alman devlet daireleri: Turk Konsoloslugu'ndaki islemler, yabancilar dairesi, saglik sigortasi, isci vizesi, askerlik, ehliyet...
mertjan

Re: Ogrenciyken Isci Oturumu Alma Rehberi

Mesaj gönderen mertjan » Pzr Kas 01, 2020 3:30 pm

galiloo yazdı: Cmt Eki 24, 2020 3:16 am bir yıllık çalışmanın ardından yapılan başvuruda mı direkt beş yıl verdiler?
evet öyle oldu. sinirsiz is anlasmam var.

aida

Mesaj gönderen aida » Çrş Kas 04, 2020 12:05 pm

Merhaba, işçi vizesine geçmiştim daha önce. Şuan benim şirkette 4 yılım doldu ve çalışma iznimde çalıştığım şirketin adı yazıyor. Şimdi yeni bir iş buldum ve oraya geçmek istiyorum yalnız bu durumu Ausländerbehördeye haber vermem gerekiyor mu? İşe önümüzdeki ay başlayacağım ama o zamana kadar Ausländerbehörde'den randevu almam mümkün görünmüyor.
Sizce yeni işe başlasam ve bir sonraki vize görüşmemde onlara durumu belirtsem sorun olur mu? 4 yılım nasıl olsa doldu.

ulas361

Mesaj gönderen ulas361 » Pzr Kas 15, 2020 8:20 pm

Merhaba. Isci oturumuna gecisde illa Uni ogrencisi olma sarti varmi Ausbildung yaparken gecilebilinirmi. Zaten hali hazirda ausbildung yaptigimiz icin calisiyoruz.
1 yili doldurdum pflege heim da calisiyorum sizce isci oturumuna basvurabilirmiyim?

Daisy07

Mesaj gönderen Daisy07 » Pzt Kas 16, 2020 1:43 am

Duisburg-Essen Üniversitesi’nde bir yıllık %100 İngilizce bir master programından kabul aldım. 7 ekim de visam çıktı. Ekim sonunda Almanya’ya geldim. Fakat hâlihazırda master öğrencisi olmama rağmen ve Ankara’dan visaya başvururken de master öğrencisi olarak başvurmuş olmama rağmen visa türüm 16B olarak basılmıştır. Elbette ben bunun anlamını bilmediğim için buna çok takılmadım. Birkaç gün önce bir iş yerinden iş teklifi aldım ve çalışma iznim olup olmadığını sordular(part time) (bu arada henüz daha oturum kartım elime ulaşmadı) ben de iş yerine gönderdiğim başvuru evraklarının arasında visamın fotoğrafını gönderdim ve bana dediler ki 16B dil kursu veya hazırlık eğitimi kapsamında olan öğrencilerine verilen bir visa türüdür. Dolayısıyla bu visa ile burada part-time haftada 20 saatlik çalışma hakkınız yok dediler. Ankara’dan visasını alan (biri benimle aynı bölümd,birisi ise başka bir şehirde başka bir iki yıllık master programında olan) arkadaşıma da 16B visa’nın basılmış olduğunu öğrendim. Bu kişilerde benimle aynı dönemde Ankara’dan başvurmuşlardı. Birkaç gündür oldukça endişeliyim part-time olarak çalışarak burada gündelik ihtiyaçlarımı gidermek istiyordum fakat bu beni endişelendirdi. Ausländerbehörde’ye gittim (randevu hiçbir şey almadan sadece konuşmak için). Fakat oradaki tercüman da (Türk) bana bu visa türü ile çalışmamın mümkün olmadığını söyledi. Ben de master öğrencisi olduğumu söyledim ve öğrenci belgemi gösterdim. Oradaki tercüman bunu görünce şaşırdı ve içerideki memura göstermeye gitti. Ve öğrenci belgelerimin hem İngilizce hem almanca belgelerini aldı. Biz okul vasıtasıyla Ausländerbehörde ‘ye belgelerimizi mail olarak göndermiştik, sürecimizi master programı yöneticileri koordine ediyordu. Dolayısıyla böyle bir sonuç ortaya çıkınca çok şaşırdım. Bölüme bilgi verdim. Bölüm de Ausländerbehörde ile iletişime geçeceğini söyledi fakat oldukça endişeliyim.
NOT: Meldebescheinigung, sigorta kartım,Tax ID dahil tüm belge ve evraklarım elime ulaştı banka hesabı bile açabiliyorum. !!
Bu duruma ilişkin aşağıdaki sorularıma yanıt verirseniz çok mutlu olurum:
1. Şuanda oturum kartını beklemeli miyim? Oturum kartım geldiği zaman bu statü değişecek mii? Galiba 16C kapsamında olmalıyım master öğrencisi olduğum için.
2. Bu durumda hangi kurum ile bağlantıya geçmeliyim sorun için? Ankara’daki büyükelçilik ve okulun uluslar arası ofis ya da Ausländerbehörde ile mi iletişime geçmeliyim?
3. Benimle aynı durumda olan aynı tarihlerde visa almış kişilerinde 16B olarak mı gözüküyor? (Visa için Ankara’ya başvuran iki yıllık bir master programından tam kabul almış kişiler mesela)
4. Bu durum benim mezuniyet sonrası 18 aylık iş arama visa başvuruma etki eder mi?(ASIL ÖNEMLİ SORU BU !!!)
5. Oldukça zor bir durumda olduğumu hissediyorum vereceğiniz tüm tavsiyelere açığım.

Adüll

Mesaj gönderen Adüll » Prş Ara 10, 2020 1:52 am

Merhaba arkadaşlar
Şartlı master kabulü alarak Almanyaya geldim . Bir yıldır çalışıyorum . Geçenler de yabancılar dairesinde randevum vardı ve sadece üç ay oturum verdiler üç ay içinde testDaf sınavını onayla dediler :( işçi vizesine çevirmek istiyorum böyle bir şey mümkün mü ? ( Sorduğum da görevli memur öğrenci olarak geldiğiniz için mümkün değil dedi ) bu konu da tecrübesi olan varsa yazabilir mi
Avukt aracılığı ile dilekçe yazmalı mıyım
Teşekkür ederim şimdiden 🙏🙏🙏🙏🙏🙏

Kartal34

Mesaj gönderen Kartal34 » Pzt Ara 14, 2020 1:23 am

Adüll yazdı: Prş Ara 10, 2020 1:52 am Merhaba arkadaşlar
Şartlı master kabulü alarak Almanyaya geldim . Bir yıldır çalışıyorum . Geçenler de yabancılar dairesinde randevum vardı ve sadece üç ay oturum verdiler üç ay içinde testDaf sınavını onayla dediler :( işçi vizesine çevirmek istiyorum böyle bir şey mümkün mü ? ( Sorduğum da görevli memur öğrenci olarak geldiğiniz için mümkün değil dedi ) bu konu da tecrübesi olan varsa yazabilir mi
Selamlar,
1 yıllık oturum bitiminden sonra sınavı gecemeďiğiniz takdirde 1 yıl daha uzatılmıyormuydu ? Neden 3 ay vermişler size ?

Adüll

Mesaj gönderen Adüll » Sal Ara 15, 2020 10:51 pm

Valla bende anlamadım normal de öyle mi olması gerek miyor mu :(

Kartal34

Mesaj gönderen Kartal34 » Sal Oca 05, 2021 10:47 pm

Yasada 12 ay boyunca aynı iş yerinde çalışan lar işçi vizesine geçebilir diyor fakat öğrenci adayı vizesiyle olmaz diye bir ibare yazmıyor. Bence bunu söylemeyi deneyin.

Kartal34

Mesaj gönderen Kartal34 » Sal Oca 05, 2021 10:48 pm

ulas361 yazdı: Pzr Kas 15, 2020 8:20 pm Merhaba. Isci oturumuna gecisde illa Uni ogrencisi olma sarti varmi Ausbildung yaparken gecilebilinirmi. Zaten hali hazirda ausbildung yaptigimiz icin calisiyoruz.
1 yili doldurdum pflege heim da calisiyorum sizce isci oturumuna basvurabilirmiyim?
Merhaba bir başlık açmıştınız ausbildung ile ilgili.. Size ulaşacağım bir mail adresiniz varmı bir konuda görüşmek istiyorum.

Daisy07

Mesaj gönderen Daisy07 » Sal Oca 12, 2021 7:20 pm

Merhabalar. Duisburg'da yüksek lisans yapıyorum. Yüksek lisansımın süresi 1 yıl ve araştırdığımda ARB 1/80'e göre bir yıl boyunca bir kurumda çalışan birisi işçi oturumuna bu maddeye bağlı olarak başvurabiliyormuş. Öncelikle okulum 30 Eylül tarihinde bitiyor ve ben 30 Kasım tarihinde işe başladım. Bir yılımı doldurmuş olmuyorum. Okulum bitemezse ve bir dönem uzatma gibi bir opsiyonum olmadığı takdirde (okul ilişiği kesmek isterse) benim iki aylık vizemi uzatma ihtimalim var mıdır? Varsa nasıl yapabilirim? Daha oturum kartımı alamadım bu arada. Vize uzatma gibi bir seçeneğim yoksa da nasıl bu sorunu çözebilirim?

onures26

Mesaj gönderen onures26 » Prş Oca 21, 2021 2:14 am

Herkese merhabalar, Düsseldorf'a geçen sene erasmus programıyla gelip aynı zamanda resmi bir firmada 12 ay boyunca çalıştım ve çalışmaya devam ediyorum. 11 Mart tarihinde vize uzatma randevum var. Bu randevuda forumdan edindiğim bilgiyle işçi otummuna geçmek istiyorum ve bunu avukat vasıtasıyla yapmak istiyorum. Uzmanlık alanı yabancı hakları ve oturum işleri olan bir tanıdığınız avukat varsa, (özellikle Düsseldorf civarı yada NRW'de)yazabilirseniz sevirim. Forumda paylaşılan avuklardan 2 tanesine yazdım ama cevap alamadım,Burada bulabildiğim 2 avukata mail attım ama cevap alamadım, corona nedeniyle olduğunu düşünüyorum.Daha önce oturum bu yasa ile oturum tipini değiştirmiş arkadaşların yardımını bekliyorum. Şimdiden teşekkürler.

aida

Mesaj gönderen aida » Pzr Oca 24, 2021 3:14 pm

Arkadaşlar çok aciiill.

3 yıl önce işçi vizesine geçtim ve hâlâ orada 450€ luk çalışıyorum. Vize randevum yaklaştı ve benden gelir ispatı istiyorlar bir steuerberater dan almam gerekiyormuş. Peki soruyorlae mı 450€ ile hem kira hem geçimini nasıl sağlıyorsun diye? Yoksa karışmıyorlar mı nasıl geçindiğine sonuçta 450€ ile işçi vizesine geçmemizi sorun yapmamışlardı.

Daha önce bu durumla karşılaşan oldu mu?

technonur

Mesaj gönderen technonur » Pzr Oca 24, 2021 4:06 pm

aida yazdı: Pzr Oca 24, 2021 3:14 pm Arkadaşlar çok aciiill.

3 yıl önce işçi vizesine geçtim ve hâlâ orada 450€ luk çalışıyorum. Vize randevum yaklaştı ve benden gelir ispatı istiyorlar bir steuerberater dan almam gerekiyormuş. Peki soruyorlae mı 450€ ile hem kira hem geçimini nasıl sağlıyorsun diye? Yoksa karışmıyorlar mı nasıl geçindiğine sonuçta 450€ ile işçi vizesine geçmemizi sorun yapmamışlardı.

Daha önce bu durumla karşılaşan oldu mu?
sormuyorlar sorsalar dahi herhangi bir sorun olmaz. yakinimin yaninda yasiyorum ( ailem, ablam vs ) dolayisiyla herhangi bir giderim olmuyor ve bu sekilde geciniyorum diyebilirsin yada ailem destekliyor diyebilirsin. Steuerberater den istemelerinin sebebi büyük ihtimal baska bir gelirin vs var mi diye tespit etmek icindir yasal bir sekilde ne kadar cok gelirin varsa sonucta sosyalden gecinme olasiligin o kadar azaliyor.

aida

Mesaj gönderen aida » Pzr Oca 24, 2021 5:19 pm

technonur yazdı: Pzr Oca 24, 2021 4:06 pm sormuyorlar sorsalar dahi herhangi bir sorun olmaz. yakinimin yaninda yasiyorum ( ailem, ablam vs ) dolayisiyla herhangi bir giderim olmuyor ve bu sekilde geciniyorum diyebilirsin yada ailem destekliyor diyebilirsin. Steuerberater den istemelerinin sebebi büyük ihtimal baska bir gelirin vs var mi diye tespit etmek icindir yasal bir sekilde ne kadar cok gelirin varsa sonucta sosyalden gecinme olasiligin o kadar azaliyor.

Teşekkürler, umarım dediğin gibi olur.

Dogancan

Mesaj gönderen Dogancan » Sal Şub 02, 2021 2:19 am

Merhaba Aida sorununu hallettin mi. Benimde şirket coronadan dolayı kapalı şuana kadar Kurzarbeitergeld aldım ama vetrag sürem şubat gibi biticek ve 8 ayım kalmış olucak. 3 yıl doldurma için acaba sen nasıl hallettin?
aida yazdı: Sal Mar 10, 2020 11:35 pm Merhaba, ben bir is yerinde 2 yil calistiktan sonra isci vizesine gecis yaptim. Daha sonra sirketin ekonomik sıkıntıları dolayısıyla isten cikarildim 3 yılımın dolmasına 6-7 ay kala. Hemen aynı statüde çalışabileceğim bir iş buldum (yine minijob) avukat yardımıyla yabancılar dairesine başvurdum ve çalışma iznimdeki işyeri adını değiştirdiler, 2 senelik oturum aldım. ( Aslında 5 yıllık vereceklerini ama pasaportumun geçerlilik süresi yetmediğinden 2 yıl verdiklerini söylediler). Bu şirkette de 1,5 sene çalıştım şuana kadar. Sizce iş değiştirdiğim için süreç 0’dan mı başladı yoksa ilk çalıştığım şirket beni elimde olmayan bir sebepten dolayı çıkardığı için orada çalıştığım 2 yıl 3 ay da hesaplandı mı? Eğer öyleyse 4 yılım dolmak üzere. Daha önce böyle bir durum yaşayan biri var mı aramızda? Kafam çok karıştı benim. Doğru düzgün bir işe başlamak istiyorum artık oturum sıkıntısı olmadan :(

galiloo

Mesaj gönderen galiloo » Prş Şub 04, 2021 10:58 pm

bir iş yerinde iki yıldır çalışıyorum ve korona dolayısıyla toptan şirketi kapatmayı düşünüyor patronum. hala işçi vizesine başvurmadım, korktuğum için. aynı zamanda da bir yerde master yapıyorum. size işçi vizesine başvurmalı mıyım, yoksa bir yıl daha öğrenci vizesi verecekler, bununla devam mı etmeliyim?

sınırsız iş anlaşmam var bu arada. başvursam direkt 5 yıl verirler mi, onu kullanamaz mıyım?

sametbasli

Mesaj gönderen sametbasli » Prş Şub 11, 2021 10:17 am

Merhaba sartli kabul sirasinda sadece resmi tatillerde calisma vardı? Siz ektsradan calisma iznimi aldınız? Ve hangi sehirdensiniz yanıtlarsanız sevinirim ?

fuatbaslik

Mesaj gönderen fuatbaslik » Cum Şub 12, 2021 12:33 am

Merhabalar herkese,
Çok önemli bir konuya değinmek istiyorum. ÇOOK ÖNEMLİ HERKESE FAYDA SAĞLAYABİLİR.
Öncelikle Almanya’ya okumaya geldim( hala da okuyorum) ve oturumumu işçi oturumuna çevirdim. 2 buçuk yıldırda bir yerde çalışıyorum.
Sorum şu şekilde. Herkesin de bildiği gibi aynı şirkette 3 yıl çalışmak sonraki bir yılda(isteğe göre) aynı iş kolunda çalışmam lazım. Geçen sene nitelikli işgücü yasası çıktı. Acaba ben bundan faydalanabiliyor muyum? Yani başka bir iş yerinden kabul alırsam işimi sorunsunz bir şekilde değişterebiliyor muyum? Sonuçta artık nitelikli iş gücü yasası var. Bu sebepten benim oturumumu iptal edecek durum olmaz diye düşünüyorum. Bu konuda bana yardımcı olabilecek birisi var mı ?

Adüll

Mesaj gönderen Adüll » Cmt Şub 20, 2021 3:12 am

sametbasli yazdı: Prş Şub 11, 2021 10:17 am Merhaba sartli kabul sirasinda sadece resmi tatillerde calisma vardı? Siz ektsradan calisma iznimi aldınız? Ve hangi sehirdensiniz yanıtlarsanız sevinirim ?
Öyle bir şey denmedi bana :) sizden ilk defa duydum

Adüll

Mesaj gönderen Adüll » Cmt Şub 20, 2021 3:14 am

fuatbaslik yazdı: Cum Şub 12, 2021 12:33 am Merhabalar herkese,
Çok önemli bir konuya değinmek istiyorum. ÇOOK ÖNEMLİ HERKESE FAYDA SAĞLAYABİLİR.
Öncelikle Almanya’ya okumaya geldim( hala da okuyorum) ve oturumumu işçi oturumuna çevirdim. 2 buçuk yıldırda bir yerde çalışıyorum.
Sorum şu şekilde. Herkesin de bildiği gibi aynı şirkette 3 yıl çalışmak sonraki bir yılda(isteğe göre) aynı iş kolunda çalışmam lazım. Geçen sene nitelikli işgücü yasası çıktı. Acaba ben bundan faydalanabiliyor muyum? Yani başka bir iş yerinden kabul alırsam işimi sorunsunz bir şekilde değişterebiliyor muyum? Sonuçta artık nitelikli iş gücü yasası var. Bu sebepten benim oturumumu iptal edecek durum olmaz diye düşünüyorum. Bu konuda bana yardımcı olabilecek birisi var mı ?
Bu konuda bir fikrim yok :( isci vizesine nasil cevirdiniz acaba ? Ben korkudan avukata verdim ☹️