Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Ogrenciyken Isci Oturumu Alma Rehberi

Turk ve Alman devlet daireleri: Turk Konsoloslugu'ndaki islemler, yabancilar dairesi, saglik sigortasi, isci vizesi, askerlik, ehliyet...
muhammet88

Re: Ogrenciyken Isci Oturumu Alma Rehberi

Mesaj gönderen muhammet88 » Prş Haz 04, 2020 9:52 am

mmmurooo yazdı: Çrş Haz 03, 2020 10:30 pm Merhaba arkadaslar,

Isci vizesine gectimiz zaman calistigimiz sirkette aushilfe olarak calisip baska bir sirkette Vollzeit calisabilir miyiz? Bu konu hakkinda beni bilgilendirir misiniz? Tesekkur ederim ...
Ayni is kolu olmasi lazim mesela Verkäufer olarak basladigin is ile basvurduysan isci vizesine diger sirkette de Verkäufer olarak calismak zorundasin ve 36 ay dolmadan ilk is yerini terkedersen vize uzatma talebin muhtemelen reddedilir. Dört yil ayni is kolunda ve belirttigim gibi 3 yil ayni is yerinde kalma zorunlulugunuz var. Tavsiyem Ausländerbehörde`den izin almadan bu tarz ataklara kalkismamaniz yönünde olur süreci mahvedebilirsiniz.

kemalmunchen

Mesaj gönderen kemalmunchen » Pzr Haz 14, 2020 2:47 am

Merhaba herkese. Ben 14 aydır bir Türk restoranında Servicekraft olarak çalışıyordum ve süresiz Vertrag'ım var. Ankara Antlaşması için başvuruya hazırlanırken problem oldugunu düşündüğüm bir şey fark ettim. Buraya sormak istiyorum.

İşe girdiğim ilk aylar için brüt 500+ alıyordum. Patron benden habersiz ekim 2019 ve kasım 2019'da beni 450 Euro olarak göstermiş. Aralık 2019'da yeniden 500+ olarak ödeme yapmaya başlamışlar. Bunu ancak şimdi fark ettim.

İşe başlama tarihim: Mart 2019
Mart 2019'dan Eylül 2019'a kadar Lohnabrechnung'lardaki Eintritt hanesinde Mart 2019 yazıyor.
Ekim 2019 ve Kasım 2019'da Eintritt hanesinde Ekim 2019 yazıyor
Aralık 2019'da yeniden 500+ ödeme yapmaya başladıklarında, Aralık 2019'dan şimdiye kadar olan Lohnabrechnung'larda Eintritt 1 Aralık 2019 olarak görünüyor.

Ben şimdi bu şartlarda Ankara'ya başvursam alabilir miyim? Cuma günü bir Türk avukata sordum alamazsın hata yapmışlar dedi. Pazartesi günü de patronum muhasebecisini arayıp geriye dönük düzeltme olup olmayacağını soracak.

Üniversiteye halen kayıtlıyım ancak sınavlara 3 dönemdir girmiyorum. Bu nedenle öğrenci olarak uzatma yaparlar mı emin de değilim.

Teşekkür ediyorum cevaplarınız için.

technonur

Mesaj gönderen technonur » Pzt Haz 15, 2020 6:22 am

kemalmunchen yazdı: Pzr Haz 14, 2020 2:47 am Merhaba herkese. Ben 14 aydır bir Türk restoranında Servicekraft olarak çalışıyordum ve süresiz Vertrag'ım var. Ankara Antlaşması için başvuruya hazırlanırken problem oldugunu düşündüğüm bir şey fark ettim. Buraya sormak istiyorum.

İşe girdiğim ilk aylar için brüt 500+ alıyordum. Patron benden habersiz ekim 2019 ve kasım 2019'da beni 450 Euro olarak göstermiş. Aralık 2019'da yeniden 500+ olarak ödeme yapmaya başlamışlar. Bunu ancak şimdi fark ettim.

İşe başlama tarihim: Mart 2019
Mart 2019'dan Eylül 2019'a kadar Lohnabrechnung'lardaki Eintritt hanesinde Mart 2019 yazıyor.
Ekim 2019 ve Kasım 2019'da Eintritt hanesinde Ekim 2019 yazıyor
Aralık 2019'da yeniden 500+ ödeme yapmaya başladıklarında, Aralık 2019'dan şimdiye kadar olan Lohnabrechnung'larda Eintritt 1 Aralık 2019 olarak görünüyor.

Ben şimdi bu şartlarda Ankara'ya başvursam alabilir miyim? Cuma günü bir Türk avukata sordum alamazsın hata yapmışlar dedi. Pazartesi günü de patronum muhasebecisini arayıp geriye dönük düzeltme olup olmayacağını soracak.

Üniversiteye halen kayıtlıyım ancak sınavlara 3 dönemdir girmiyorum. Bu nedenle öğrenci olarak uzatma yaparlar mı emin de değilim.

Teşekkür ediyorum cevaplarınız için.
Alabilirsin hiçbir sorun olmaz cunku o ersteinrritt maas değişikliğinde falan sözleşme yenilendigi icin otomatik olarak yenileniyor ve sistem otomatik olarak eskisini abmeldung yapıp yenisini anmeldung yapıyor. bunun icin işveren size bir kağıt vermesi lazımdı sonradan da alabilrsiniz . Siz işverenden su tarihten beri düzenli olarak çalışmaktadır gibi bir yazı alın ve lohnabrechnunglari eksiksiz olarak ekleyin. 450 yada 500eu olmasi zaten önemli degil. Avukatın her dediğine kulak asmayin bilen bilmeyen ve bütün işleri daha da berbat eden çok avukat gördüm. Burada yazılanları iyice inceleyin. Ben avukatla başvurmak gibi bir hata ettim avukatla başvurduğum icin sanırım adamların etmediği kıllık kalmadı 11 ay bekledim en sonunda avukatı devreden çıkartıp kendim gittim auslanderbehordenin yetkilisiyle görüştüm 1 hafta içinde oturum aldim.

mmmurooo

Mesaj gönderen mmmurooo » Sal Haz 16, 2020 7:43 pm

muhammet88 yazdı: Prş Haz 04, 2020 9:52 am Ayni is kolu olmasi lazim mesela Verkäufer olarak basladigin is ile basvurduysan isci vizesine diger sirkette de Verkäufer olarak calismak zorundasin ve 36 ay dolmadan ilk is yerini terkedersen vize uzatma talebin muhtemelen reddedilir. Dört yil ayni is kolunda ve belirttigim gibi 3 yil ayni is yerinde kalma zorunlulugunuz var. Tavsiyem Ausländerbehörde`den izin almadan bu tarz ataklara kalkismamaniz yönünde olur süreci mahvedebilirsiniz.
beN suan lager da calisiyorum . Amazon a basvurdum ordada lager da caliscam tabi daha belli degil . Simdiki isimden cikmiyorum Aushilfe yani Minijob olarak devam edecegim.

kemalmunchen

Mesaj gönderen kemalmunchen » Çrş Haz 17, 2020 10:13 pm

Cevap için teşekkür ederim. Başvurumu gönderdim, sonuc bekliyorum.

Yine bu oturumla ilgili ilginc bir soru soracağım bir arkadasim icin. Ahmet isimli yazılımcı bi arkadaşım aile birlesimi ile Almanya'ya geldi ve burada home office olarak kendi işini kurdu. 1.5 sene oldu geleli ve boşanma aşamasında.

Kendi kurduğu işten Ankara Antlaşması kapsaminda işveren veya kendi işinde işçi olarak oturum alabilir mi, bilginiz var mi?

Çünkü boşanmadan sonra, evlilik en az 3 sene sürmediği için sınır dışı kararı çıkacak. Dolayısıyla şirket de kapanacak galiba nasıl oluyor bilmiyorum.

technonur

Mesaj gönderen technonur » Prş Haz 18, 2020 1:25 am

kemalmunchen yazdı: Çrş Haz 17, 2020 10:13 pm Cevap için teşekkür ederim. Başvurumu gönderdim, sonuc bekliyorum.

Yine bu oturumla ilgili ilginc bir soru soracağım bir arkadasim icin. Ahmet isimli yazılımcı bi arkadaşım aile birlesimi ile Almanya'ya geldi ve burada home office olarak kendi işini kurdu. 1.5 sene oldu geleli ve boşanma aşamasında.

Kendi kurduğu işten Ankara Antlaşması kapsaminda işveren veya kendi işinde işçi olarak oturum alabilir mi, bilginiz var mi?

Çünkü boşanmadan sonra, evlilik en az 3 sene sürmediği için sınır dışı kararı çıkacak. Dolayısıyla şirket de kapanacak galiba nasıl oluyor bilmiyorum.
eger ki sirketin durumu iyiyse yani kendini gecindirecek kadar birseyler kazaniyorsa böyle durumlarda yabancilar subesi gerekli esnekligi taniyor. ben mesela 1 yil sonunda isci oturumuna gecip kendi isimi kurduktan sonra tamamen öbür isi birakmistim ve herhangi bir sorun cikartmamislardi.

kemalmunchen

Mesaj gönderen kemalmunchen » Prş Haz 18, 2020 1:34 am

technonur yazdı: Prş Haz 18, 2020 1:25 am eger ki sirketin durumu iyiyse yani kendini gecindirecek kadar birseyler kazaniyorsa böyle durumlarda yabancilar subesi gerekli esnekligi taniyor. ben mesela 1 yil sonunda isci oturumuna gecip kendi isimi kurduktan sonra tamamen öbür isi birakmistim ve herhangi bir sorun cikartmamislardi.
Bunun ankara antlaşmasında kanunen dayanağı var mı acaba?
Normalde ingiltere'de uygulandığı gibi kendi işini kurarak da bu oturum alınıyor ancak almanya'da isveren olarak bu oturumu alani hic görmedim. Sadece isci kısmı uygulanıyor gibi. Arkadaşımın durumu da sıradışı. Is takdir yetkisine kalmasın. Hani ret alırsa ve hukuken hakki varsa mahkemeye bile gidebilsin.

Siz hemen 1 sene sonra isci oturumu aldiniz ve direkt izin almadan nasil kendi işinizi kurabildiniz? Aldığınız oturumda sadece o isyerinde çalışabilir diye ibare oluyor. Önce izin aldınız galiba?

technonur

Mesaj gönderen technonur » Prş Haz 18, 2020 10:09 am

kemalmunchen yazdı: Prş Haz 18, 2020 1:34 am Bunun ankara antlaşmasında kanunen dayanağı var mı acaba?
Normalde ingiltere'de uygulandığı gibi kendi işini kurarak da bu oturum alınıyor ancak almanya'da isveren olarak bu oturumu alani hic görmedim. Sadece isci kısmı uygulanıyor gibi. Arkadaşımın durumu da sıradışı. Is takdir yetkisine kalmasın. Hani ret alırsa ve hukuken hakki varsa mahkemeye bile gidebilsin.

Siz hemen 1 sene sonra isci oturumu aldiniz ve direkt izin almadan nasil kendi işinizi kurabildiniz? Aldığınız oturumda sadece o isyerinde çalışabilir diye ibare oluyor. Önce izin aldınız galiba?
Böyle bir durumda tabi garantisi yok çünkü Ankara antlaşması sadece işçi olanlar geçerli. Ben şirketi kurmadan önce yabancılar şubesine projemi anlatmıştım ve yeterli finansmanı saglayabilecegime dair belgeler vermiştim. Zaten sirket şahıs şirketi degilde gmbh olduğu icin ve calisanimda olduğu icin sorun yaşamadım. Normal şartlar altında da girişimci oturumu alabilir fakat şartları biraz ağır. En az 10 tam zamanlı işçi çalıştırmak, bölgenin ihtiyacı olan birseye çözüm sunmak vs gibi.

kemalmunchen

Mesaj gönderen kemalmunchen » Cmt Haz 20, 2020 7:04 pm

Işçi oturumuna geçmek isteyen baska bir arkadasim var. 9 ay aynı yerde ve ayni pozisyonda çalışmış. Ancak 9 aydan sonra Leihfirma degil de direkt firmadan sözleşme almis. Bu durumda bildigim kadarıyla oturumu ceviremez degil mi?

kemalmunchen

Mesaj gönderen kemalmunchen » Cmt Haz 27, 2020 8:21 am

Araştırdım olmuyormuş. Isveren değişmiş sayılıyor çünkü.
Bu arada benim kendi başvurum için baska bi sorum var. Şu an işçi oturumundan cevap bekliyorum. Isci oturumunu verirlerse 9-10 ay sonra Niederlassungserlaubnis için 5 sene ikamet şartı ile 60 ay sigorta şartını tamamlıyor olacağım (2.5 sene evlilikle kaldığım süre var geçmişte). Öğrenci oturumu da yarı yarıya sayılıyor biliyorum.

9 ay sonra Niederlassungserlaubnis'e başvurabilirim değil mi? Illa aynı işte 4 sene kalma şartım yok sanırım?

HerrZerro

Mesaj gönderen HerrZerro » Prş Tem 09, 2020 10:47 am

Merhabalar herkese,

Ben 15.03.19 tarihinde werkstudent olarak calismaya basladim. Aklima takilan sey yabanci ögrenci olarak yilda 120 tam gün calisma hakkim var. Ama bu 120 gün 15.03.19 - 14.03.20 kadar mi yoksa sadece 2019 yilinda 120 gün, 2020 yilinda 120 gün ... seklinde mi gecerli?
Oturum kartinda: "... Beschäftigung 120 oder 240 halben Tagen im Jahr sowie Ausübung studentischer Nebentätigkeit gestattet." yaziyor.

Belki basvuru yapmis olanlar Ausländerbehörde'nin nasil hesap yaptigini görmüslerdir.
Simdiden tesekkürler.

mmmurooo

Mesaj gönderen mmmurooo » Çrş Tem 29, 2020 2:09 am

Merhaba arkadaslar ,

Bana hizli cevap verirseniz sevinirim . Ben 1 yil Lagerda Teilzeit calistiktan sonra isci vizesine bavurdum . Suan hala islem asamasinda . Ve bu arada maasi iyi Vollzeit is buldum ve eski isimi birakip orda calismak istiyorum . Acaba yeni buldugum iste calisabilir miyim ? Bana bu konu hakkinda bilgi verirseniz sevinirim .... Simdiden tesekkur ederim .

mertjan

Mesaj gönderen mertjan » Pzt Ağu 10, 2020 10:06 pm

selamlar,
acil bir sorum olacak. 12 ayim doldu.
Fakat universiteden exmatrikulation mektubu aldim.
bu konuda nasil sikinti yasarim? veya yasar miyim? yapabilecegim bir sey var mi?
lütfen bana dönün..

Grbzeg.

Mesaj gönderen Grbzeg. » Cum Ağu 14, 2020 12:20 am

Arkadaşlar 3 senedir öğrenci olarak stuttgartta yaşamaktayım ve 01.09.2019 tarihinden beri bir fırında düzenli olarak çalışmaktayım. Benim sorum forumdaki dilekçe örneği güncel midir? ve güncel olarak götürülmesi gereken belgeler hakkında bana yardımcı olabilecek var mıdır?

Hali hazırda discord ya da skype üzerinden yardımcı olabilecek biri varsa çok memnun olurum şimdiden çok teşekkürler.

BayernBeyi

Mesaj gönderen BayernBeyi » Pzt Eyl 28, 2020 7:23 pm

Merhabalar

3 yildir düzenli werkstudent olarak calisyorum. Bu semester okulu bitiriyorum.Bu ay ögrenci vizemi 2 sene daha uzattirdim.

Isci vizesine simdi mi basvurmaliyim ? yoksa mezuniyetten sonra mi? iki sene ögrenci vizem var isci vizesi cevirmek mantikli mi?

Eger 3. senden sonra isten cikarsam ve bir süre is bulamazsam isci vizesi alma sansini kaybediyor muyum?
yada halen hakkim oluyor mu ?

Bilgisi ve tecrübesi olan cevaplarsa sevinirim

mertjan

Mesaj gönderen mertjan » Prş Eki 15, 2020 4:44 pm

Bu oturumu bugün aldim. Direkt 5 sene verdiler. Bilgi almak isteyen olursa yardimci olurum.

sellegelen

Mesaj gönderen sellegelen » Cum Eki 23, 2020 12:11 pm

mertjan yazdı: Prş Eki 15, 2020 4:44 pm Bu oturumu bugün aldim. Direkt 5 sene verdiler. Bilgi almak isteyen olursa yardimci olurum.
Merhaba,ben de basvuru yapmak istiyorum,süreç ve belgeler hakkında bilgi verir misiniz rica etsem. Ben 3 yıldır aynı is yerinde calisiyorum. Tesekkür ederim simdiden

ceyk

Mesaj gönderen ceyk » Cum Eki 23, 2020 10:43 pm

mertjan yazdı: Prş Nis 02, 2020 4:23 am Arkadaslar, avukat arastirmalarim sonucu Ünal Zeran adli Hamburg‘tan bir avukata rastladim. Bu beyefendi ile calisan biri varsa, tecrübelerini paylasmasini isteyecegim.
Bana bir email atmisti, baska bir avukati önerdi cünkü kendisi tatildeymis ama o arkadasi bana asla dönmedi :)

galiloo

Mesaj gönderen galiloo » Cmt Eki 24, 2020 3:16 am

mertjan yazdı: Prş Eki 15, 2020 4:44 pm Bu oturumu bugün aldim. Direkt 5 sene verdiler. Bilgi almak isteyen olursa yardimci olurum.
bir yıllık çalışmanın ardından yapılan başvuruda mı direkt beş yıl verdiler?

mertjan

Mesaj gönderen mertjan » Pzr Kas 01, 2020 3:29 pm

sellegelen yazdı: Cum Eki 23, 2020 12:11 pm Merhaba,ben de basvuru yapmak istiyorum,süreç ve belgeler hakkında bilgi verir misiniz rica etsem. Ben 3 yıldır aynı is yerinde calisiyorum. Tesekkür ederim simdiden
merhaba,
- sitedeki mektup,
- ögrenci iseniz hala ögrenci oldugunuza dair ögrenci belgesi,
- 12 aylik lohnabrechnung,
- arbeitsvertrag
- arbeitgeberbescheinigung ungekündigtes arbeitsverhältnis

bu belgeleri posta ile yabancilar dairesine yolluyorsun, bir kac hafta sonra pasaport resim ve 28€ istiyorlar. ondan sonraki bir kac haftada da kartinin hazir olduguna dair bir mektup geliyor. herhangi bir konusma vs. olmadi.