Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Ogrenciyken Isci Oturumu Alma Rehberi

Turk ve Alman devlet daireleri: Turk Konsoloslugu'ndaki islemler, yabancilar dairesi, saglik sigortasi, isci vizesi, askerlik, ehliyet...
ulkuton

Re: Ogrenciyken Isci Oturumu Alma Rehberi

Mesaj gönderen ulkuton » Cum Ağu 30, 2019 5:43 pm

emekgunes yazdı: Cum Ağu 30, 2019 1:51 pm 1-Kazandigin 450€ kesintisiz eline gecer, sen Rentenversicherung kendi rizanla odemek istemedigin surece (At-11 ile ilgili hic bir sey bilmiyorum)
2-Werkstudent olarak alaninla alakasiz bir is yerinde calisabilirsin.Bu tamamen o sirketin bu kontrati sunup sunmadigina bagli.Ornegin garson,bisikletli kurye vs.
3-800€ kazandigin bir iste (Werkstudent olmak sarti ile) bir takim vergilerden muhafsin (orn. Arbeitslosigkeit Steuer) fakat Rentenversicherung odemek zorundasin.Bu da demektir ki eline 700€ civari net bir para gecer.Bu paradan da Krankenversicherung unu kendin odersin (Calistigin sirket yarisini bazen karsilayabiliyor diye biliyorum)

Bildigim kadariyla yazdim.Fakat onerim almanca kaynaklardan kendin arastirmandir.Iyi gunler.
Teşekkür ederim bilgilendirme için. İyi günler

Dogancan

Mesaj gönderen Dogancan » Çrş Eyl 11, 2019 6:58 pm

Bochum üniversitesinin dil kursundayım b1 yeni bitti oturumumda 31mart.2020 ye kadar. Bunun yanımda çalışıyorum werkstudent olarak 9 aydır ama 2 ayım minijob bundan dolayı sorum şu elimde 12 abrechnung olduğu zaman gidip işci vizesine çevirebilir miyim. İşverenden aldıgım arbeit Beschädigung da o mini jobların başlangınç tarihinide werkstudent olarak göstermiş. Sıkıntı olur mu? Hem üninin dil kursuna giderken bu hakkımız var mı ? Hemde 12 kağıdın olması yeterli mi?

Dogancan

Mesaj gönderen Dogancan » Pzt Eyl 30, 2019 11:05 am

Erhan lale burda mı acaba veya iletişim bilgisi olan var mı ?

heidelberger

Mesaj gönderen heidelberger » Pzt Eki 07, 2019 6:49 pm

fak3 yazdı: Cmt Haz 08, 2019 6:17 pm Evet arkadaslar baya büyük bir hata yapmisim. Yasayi okudum direk acik acik yaziyor:

Der türkische Arbeitnehmer kann sich nicht auf die Rechte aus Absatz 1 berufen, wenn
er eine Beschäftigung im Lohn- oder Gehaltsverhältnis bei einem zweiten Arbeitgeber
ausübt, ohne die Erfordernisse des zweiten Spiegelstrichs dieser Vorschrift zu erfüllen
(„Güzeli“, Rn. 34).

Bir bucuk ay once basladi ek isimin vertragi. Iptal etme hakkim falan var ama sanmiyorum birseyi degistirecegini. Baya üzüldüm. Yazik oldu, planlarimi bu yasaya göre yapiyordum. Gerci okul bitti gibi ama sinirsiz oturum alma izni falan hepsi silbastan isleme konacak simdi.
Fak3 selam, tam olarak anlamdadım. Şimdi ben 2 yıldır aynı yerde çalışıyorum öğrenci vizem ile. Zaten işçi vizesine geçiş hakkım olduğu için acele etmiyorum istediğim zaman değiştirebileceğimi bildiğim için. Şimdi ben 2. bir iş bulursam eğer ilk işimin yanında haktan yararlanamıyor muyum ? Teknik olarak olarak Spiegelstrichs 2 deyim zaten ama öğrenci vizemde kaldığım için hersey silbaştan mı olur ?

Cemo375

Mesaj gönderen Cemo375 » Cmt Eki 12, 2019 3:16 pm

Herkese Selamlar

Ben su an Almanyadan şartlı kabul aldim ancak burda duz lise mezunu olmadigim icin StudienKolleg egitimine tabii tuttular Almanya da ozel bir dil kursuna odememi yaptim 6 aylik bi program (konaklamayi halamin yanina yapacagim) A1 Almancam var aralikta A2 yi alacagim ardindan B1 programini da alacagim daha sonra sertifika sonrasin da vize basvurusu yapacagim bu muhtemelen 2020 Yaz aylarini bulacak ama dedigim gibi kabul aldim ve simdiden kurs odememi vs yaptim ancak isci vizesi cok kafama yatti calismayi seven birisiyim kafama su takildi ben dil kursuna basladigim da boyle bi talepte basvuruda avukat vs araciyla yapabiliyor muyum ? Eger boyle bir imkan var ise cafe sektorunde cok guzel bi sekilde calisabilirim ona gore bi planlama yapabilirim

aytuger

Mesaj gönderen aytuger » Cum Eki 18, 2019 9:36 pm

Arkadaslar 14 aydir ayni firmada calisiyorum ogrenci adayi vizesiyle geldim. Ankara antlasmasini kullanmak istiyorum fakat gecen sene aralik ayinda unpaid vacation aldim bu vize almami etkilermi?. Vermediler diyelim aufenthalterlaubnis 18 ay verildi max 2 sene veriliyor ondan once 6 ay studium vorbereitung sprach kurs vizesi aldim buna dahil mi? 6 ay daha alip Ole gecebilirmiyim daha sonra Ankara antlasmasia?

Sagolun

onurkolpak

Mesaj gönderen onurkolpak » Pzr Eki 20, 2019 7:18 pm

Merhaba sevgili arkadaşlar. Çok önemli bir konuda yardımınıza ihtiyacım var.

Almanya'da üniversiteye henüz bu ay başladım. Buna ek olarak yine henüz bu ay bir firmada haftada sadece 4 saat çalışarak saatliği 19,50€ olarak süresiz Vertrag aldım. Bu iş üzerinden gelecek sene işçi oturumuna başvurmayı düşünüyorum.

Yukarıda sözünü ettiğim işten maalesef yetince gelir elde edemiyorum. Bu işe ek olarak süreli Vertrag veren başka yerlerde de çalışmayı düşünüyorum (yılda 240 yarım gün iznini aşmayacak şekilde).

Esas soru şu:
Seneye kadar bu 2 işi beraber götürebilir miyim? Seneye zaten işçi oturumuna çevirince artık ek iş hakkım olmayacak, bunu biliyorum ama şimdi henüz öğrenciliğe dayanan çalışma iznimle yani ek iş hakkım varken çalışırsam, seneye 1.işten işçi oturumu alabilir miyim?

onurkolpak

Mesaj gönderen onurkolpak » Pzr Eki 20, 2019 8:17 pm

fak3 yazdı: Cmt Haz 08, 2019 6:17 pm Evet arkadaslar baya büyük bir hata yapmisim. Yasayi okudum direk acik acik yaziyor:

Der türkische Arbeitnehmer kann sich nicht auf die Rechte aus Absatz 1 berufen, wenn
er eine Beschäftigung im Lohn- oder Gehaltsverhältnis bei einem zweiten Arbeitgeber
ausübt, ohne die Erfordernisse des zweiten Spiegelstrichs dieser Vorschrift zu erfüllen
(„Güzeli“, Rn. 34).

Bir bucuk ay once basladi ek isimin vertragi. Iptal etme hakkim falan var ama sanmiyorum birseyi degistirecegini. Baya üzüldüm. Yazik oldu, planlarimi bu yasaya göre yapiyordum. Gerci okul bitti gibi ama sinirsiz oturum alma izni falan hepsi silbastan isleme konacak simdi.
Bence ilgili maddeyi yanlış anlamışsınız. Örneğin; x pozisyonunda çalıştınız 7 ay boyunca. Aynı pozisyonda başka bir işverende de 5 ay çalıştınız. Böyle yaparsanız bu oturum için hakkınız olmaz demek istiyor. Ben öyle anladım.

onurkolpak

Mesaj gönderen onurkolpak » Pzt Eki 21, 2019 4:56 am

fak3 yazdı: Cmt Haz 08, 2019 6:17 pm Der türkische Arbeitnehmer kann sich nicht auf die Rechte aus Absatz 1 berufen, wenn
(„Güzeli“, Rn. 34).
Yazmış olduğunuz Güzeli davası şu:
http://curia.europa.eu/juris/showPdf.j ... d=6634214

Yapılan ek işlerle alakalı bir dava değil. Işçi oturumuna geçildiğinde "aynı iş ve aynı işveren" şartına uymamış Sayın Güzeli. Dolayısıyla alıntılamış olduğunuz madde de sizin ek işinizle alakalı değil.

Siz kanun cercevesinde 2 iş yaptınız, birine olan Vertrag ise halen sürüyor sanırım. Hani sizde geriye doğru bunu 2 işten dolayı işletirler mi bunu bilemiyorum. Ama hemen şimdi, o eski işinizle işçi oturumuna çevirmek isteseniz 1 senelik olarak hemen çevirebilirsiniz sanırım.

heidelberger

Mesaj gönderen heidelberger » Pzt Eki 21, 2019 4:15 pm

onurkolpak yazdı: Pzr Eki 20, 2019 8:17 pm Bence ilgili maddeyi yanlış anlamışsınız. Örneğin; x pozisyonunda çalıştınız 7 ay boyunca. Aynı pozisyonda başka bir işverende de 5 ay çalıştınız. Böyle yaparsanız bu oturum için hakkınız olmaz demek istiyor. Ben öyle anladım.

Benim de anladığım ve Güzeli davasından da anladığım tam olarak bu. Sanırım bir yanlış anlaşılma var. Yani yasadışı olmadığı sürece 2 işte çalışılabilir ve işin birinden işçi oturumu alınabilir.
Bu arada Güzeli, Sedef ve Panayır davalarını okurken hukuk almancam gelişti :)

mmmurooo

Mesaj gönderen mmmurooo » Sal Eki 29, 2019 12:42 pm

merhaba arkadaslar ,

ben 4 ay once aushilfe olarak ise basladim. 2 ay aushilfe olarak calistim simdi ise ayni is yerinde teilzeit calismaya devam ediyorum. Toplam 1 yili tamamlayinca isci vizesine gecis hakkim doguyor simdi ben nasil hesap yapmam gerek aushilfe basladigim tarihten itibaren mi yoksa teilzeit calismaya basdigim zamandan itibaren mi ? Ben isyerinde sordugumda Aushilfe kagitsiz diyorlardi . Beni bu konu hakkinda bilgilendirir misiniz ?

heidelberger

Mesaj gönderen heidelberger » Çrş Eki 30, 2019 2:47 pm

Aushilfe olarak başladığın tarihi esas alabilirsin. Yani işe giriş tarihin neyse 1 yılın başlangıç tarihi odur. Kazancının ve çalışma süresinin bu maddeye bir etkisi yoktur. (Ayda 1 saat gibi çok düşük çalışma süresi olmama kaydıyla tabi)
Aushilfe kağıtsız yani kayıtsız olması gibi bişey söz konusu bile değil. Probeschicht de dahi işveren kayıt altına almak zorunda. Eğer kayıt altına alınmamışsa da yapacak bişey yok kayıt altına alındığı tarih itibariyle 1 yılın başlar. Patronundan "şu tarihten beri bizde çalışmaktatır" gibi bir kağıt ve Lohnabrechnunglarını iste, hersey ortaya çıkar zaten.
Bir de 3 yılı doldurabileceğine inanmıyorsan burada hiç bulaşma derim. Ona göre iş seçimini baştan yapmak en doğrusu.
mmmurooo yazdı: Sal Eki 29, 2019 12:42 pm merhaba arkadaslar ,

ben 4 ay once aushilfe olarak ise basladim. 2 ay aushilfe olarak calistim simdi ise ayni is yerinde teilzeit calismaya devam ediyorum. Toplam 1 yili tamamlayinca isci vizesine gecis hakkim doguyor simdi ben nasil hesap yapmam gerek aushilfe basladigim tarihten itibaren mi yoksa teilzeit calismaya basdigim zamandan itibaren mi ? Ben isyerinde sordugumda Aushilfe kagitsiz diyorlardi . Beni bu konu hakkinda bilgilendirir misiniz ?

mmmurooo

Mesaj gönderen mmmurooo » Çrş Eki 30, 2019 8:12 pm

heidelberger yazdı: Çrş Eki 30, 2019 2:47 pm Aushilfe olarak başladığın tarihi esas alabilirsin. Yani işe giriş tarihin neyse 1 yılın başlangıç tarihi odur. Kazancının ve çalışma süresinin bu maddeye bir etkisi yoktur. (Ayda 1 saat gibi çok düşük çalışma süresi olmama kaydıyla tabi)
Aushilfe kağıtsız yani kayıtsız olması gibi bişey söz konusu bile değil. Probeschicht de dahi işveren kayıt altına almak zorunda. Eğer kayıt altına alınmamışsa da yapacak bişey yok kayıt altına alındığı tarih itibariyle 1 yılın başlar. Patronundan "şu tarihten beri bizde çalışmaktatır" gibi bir kağıt ve Lohnabrechnunglarını iste, hersey ortaya çıkar zaten.
Bir de 3 yılı doldurabileceğine inanmıyorsan burada hiç bulaşma derim. Ona göre iş seçimini baştan yapmak en doğrusu.
peki tesekkur ederim .

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Prş Eki 31, 2019 2:24 am

Kagitsizdan kastin "kacak" mi ? Ise baslangic tarihin sözlesmende yazar...
Postmodern Kommentare fundamentalistischer Mentalitaeten
Fundamentalist zihniyetlerin postmodern yorumlari

Zzzz

Mesaj gönderen Zzzz » Pzt Kas 04, 2019 3:18 am

Arkadaşlar merhaba öncelikle sayfalarca okudum başlığı ancak tam olarak anlayamadığım için iki sorum olacak eğer vakit ayırıp cevap verirseniz çok mutlu olurum.

Öncelikle ben 6 aydır bir şirkette teilzeit olarak çalışıyorum ve rentenversicherung um yatıyor. Öğrenciyim aynı zamanda. Bu çalıştığım şirket alanımla alakalı değil baristalık yapıyorum gözlemlediğim kadarıyla kimseyi işten atma yok herkes 6-7 sene çalışıyor bu şirkette kendi ayrılana kadar. Ancak ben yine de riske atmak istemiyorum. Şimdi size sorum şu olacak

1) Çalıştığım şirkette 3-4 sene çalıştıktan sonra işçi oturumuna başvursuğumda tekrar o şirkette bi üç sene daha çalışmak zorunda değilim değil mi süre zaten dolmuş oluyor. Yani ben önümüzdeki 3 sene boyunca da teilzeit çalışmaya devam edebilirim. O yüzden nha 1 senem dolunca başvuru yapmışım ha 3 pek önemli değil. Hatta belki işten ayrılırım diye 3 senenin sonunda başvuru yapnayı düşünüyorum.

2. Sorum kendi profesyonel alanımda (dans-performans sanatları) freelance işler bulduğumda ve atıyorum iki haftalık sözleşme imzaladığımda bu diğer işin sürecini silbaştan mı yapıyor. Çünkü anladığım kadarıyla bazıları 3 sene çalışmasına rağmen ek iş yapınca sorun yaşamış. Ya da yaşamış mı? Bu kısmı anlamadım ve benim için çok önemli. Çünkü almanyaya ömrümü starbucks a vermeye gelmedim. Bu olayı da askerlik durumundan dokayı düşünüyorum yaşım küçük değil çünkü.

Bir önemi var mı bilmiyorum ama eyalet NRW.

Cevap verirseniz çok mutlu olurum.

Sevgilerimle

Herkese başarılı bir kariyer diliyorum.
Birlik olalım dirlik olalım :)

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Sal Kas 05, 2019 4:33 pm

1) Yapabilirsin daha da saglikli olur.
Ama 4 sene de gecse, anindad sinirsiz isci oturumu vermiyorlar. 5. seneye kadar süreli, 5 ya da 6. seneden sonra süresiz oturum verirler.

2) Ikinci yapacagin is sana kalmis... Kagitli ve vergi ödenen bir is olursa bunun ilk isci oturumuna basvurdugun is üzerinde bir etkisi yok ancak ikinci isinden aligin kazanc ilk isine göre yüksekse sorun cikabilir diye TAHMIN ediyorum, emin degilim ama. Vergileme sistemini incele bir; Midijob + minijob sorun degil... Midi+midijob sorun.. Cok vergi gider calistigina degmez.

mmmurooo

Mesaj gönderen mmmurooo » Sal Kas 05, 2019 5:25 pm

Staatsmann yazdı: Prş Eki 31, 2019 2:24 am Kagitsizdan kastin "kacak" mi ? Ise baslangic tarihin sözlesmende yazar...
sozlesmem var tabiki ama ordaki aushilfe calisanlar bana oyle demiserdi ondan oyle yazdim .

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Sal Kas 05, 2019 5:35 pm

Sözlesmen varsa kagitsiz degilsin, maas bordosunu iste ilk girdigin aydan itibaren anlarsin hersey yolunda mi diye.

Zzzz

Mesaj gönderen Zzzz » Prş Kas 07, 2019 3:11 pm

Staatsmann yazdı: Sal Kas 05, 2019 4:33 pm 1) Yapabilirsin daha da saglikli olur.
Ama 4 sene de gecse, anindad sinirsiz isci oturumu vermiyorlar. 5. seneye kadar süreli, 5 ya da 6. seneden sonra süresiz oturum verirler.

2) Ikinci yapacagin is sana kalmis... Kagitli ve vergi ödenen bir is olursa bunun ilk isci oturumuna basvurdugun is üzerinde bir etkisi yok ancak ikinci isinden aligin kazanc ilk isine göre yüksekse sorun cikabilir diye TAHMIN ediyorum, emin degilim ama. Vergileme sistemini incele bir; Midijob + minijob sorun degil... Midi+midijob sorun.. Cok vergi gider calistigina degmez.
Cevabınız için çok teşekkür ederim sevgilerimle.

mmmurooo

Mesaj gönderen mmmurooo » Prş Kas 07, 2019 11:18 pm

Staatsmann yazdı: Sal Kas 05, 2019 5:35 pm Sözlesmen varsa kagitsiz degilsin, maas bordosunu iste ilk girdigin aydan itibaren anlarsin hersey yolunda mi diye.
Tmm tesekkur ederim.