Giris yapamayanlarin dikkatine
  • Sifremi unuttum özelligini kullanarak yeni sifre talebinde bulunmalisiniz.
    • Öncelikle gelen maildeki linke tiklayip, yeni sifreyi aktif hale getirin
    • Daha sonra maildeki yeni sifre ile giris yapin.
    • Yeni sifre belirlemek icin giris yaptiktan sonra buraya tiklayin
  • Mail adresi güncel olmadigi icin maili alamayanlar bu baslik altinda cözüme ulasabilirler.
  • Buradan yeni sistemle ilgili hata, sikayet, tavsiye, memnuniyet vs gibi konularda fikrinizi iletebilirsiniz.

Ogrenciyken Isci Oturumu Alma Rehberi

Turk ve Alman devlet daireleri: Turk Konsoloslugu'ndaki islemler, yabancilar dairesi, saglik sigortasi, isci vizesi, askerlik, ehliyet...
Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Re: Ogrenciyken Isci Oturumu Alma Rehberi

Mesajgönderen Staatsmann » Cmt Oca 05, 2019 1:46 am

dirame97 yazdı:
Çrş Oca 02, 2019 5:23 am
Herkese merhabalar, acaba aylik calisma saatleri sürekli degisen bir isci olarak bu haktan yararlanilabilir mi? Su an calistigim firmada Werkstudent olarak calisiyorum. Aylik net bir maas yok asgari ücretle saat ücreti üzerinden calisiyorum. Aylik elime gecen para minimum 380 € ortalama olarak ise 420-450 € arasinda. yani 45-50 saatlik bir calismam var aylik ortalama ve RV ödüyorum. Asagidaki fotografta yapmis oldugum Arbeitsvertrag dan bir kesit var. Görüldügü gibi orada belirtilen aylik minimum olan 32 saatlik calisma süresi var. Yani 32 saatten az olarak calisilmasi yasak kaldi ki ben her zaman 32 saatin üzerindeyim yukarida da belirttigim gibi. Yardimci olabilecek biri varsa cok sevinirim.

Arbeitsvertrag foto: https://ibb.co/4P9n4DK
Seninki de sayilir.
Vizeye gecis sartlarini iyice oku. 3 sene kesin calisacaksan ayni is yerinde ona göre risk al.
Postmodern Kommentare fundamentalistischer Mentalitaeten
Fundamentalist zihniyetlerin postmodern yorumlari
dirame97

Mesajgönderen dirame97 » Cmt Oca 05, 2019 2:08 am

Staatsmann yazdı:
Cmt Oca 05, 2019 1:46 am
Seninki de sayilir.
Vizeye gecis sartlarini iyice oku. 3 sene kesin calisacaksan ayni is yerinde ona göre risk al.
Cevap icin tesekkürler. Vizeye gecis sartlarini okudum. Is yerimde 3 sene calisma ile ilgili bir sikintim yok. Sadece önceki postlara aylik , haftalik flexibel calisma saatleri ve aylik kazanc miktarinin degismesi konusunda bir aciklik getirilmemis. Sartlar konusunda bir sikintim yok sadece korkum bu nedenden dolayi basvurumun red edilmesi.
Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesajgönderen Staatsmann » Cmt Oca 05, 2019 2:13 am

Sürekli kesintisiz calisman yeterli. Kazanc artabilir yahut azabilir. Ayni statüde ayni sözlesme ile calisman yeterli.
dirame97

Mesajgönderen dirame97 » Cmt Oca 05, 2019 2:24 am

Staatsmann yazdı:
Cmt Oca 05, 2019 2:13 am
Sürekli kesintisiz calisman yeterli. Kazanc artabilir yahut azabilir. Ayni statüde ayni sözlesme ile calisman yeterli.
Sürekli kesintisizden kasit bir sene boyunca is yerinde resmi ve belgeli olarak calisiyor görünmek degil mi? Demek istedigim nokta mesela subat ayi sinavlarim var o yüzden ocak ayi icinde cok az calisacagim(calisiyorum). Fakat yazin uni vorlesungsfreiezeit da iken vollzeit yani aylik 160 saate kadar calisma ma izin var. Benimde zaten her zaman yaptigim sey bu sekilde oldu. Yazin cok calisip kenara kpara atip kisin ise az bir miktar kazanip biriktirilen parayla giderleri dengelemek. Bu acidan da bir problem yok anladigim kadariyla. Önemli olan resmi olarak is yerinde 1 sene boyunda calismak yanlis anlamadiysam?
Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesajgönderen Staatsmann » Pzr Oca 06, 2019 4:10 am

Sürekli kesintisizden kasit 7/24 degil elbette. Yukarida yazdigim gibi gelir artar iner, calisma saatleri degisebilir sorun degil.
Kullanıcı avatarı
Tryst

Mesajgönderen Tryst » Cum Oca 11, 2019 12:12 pm

Merhaba, konuda emegi gecen herkese cok tesekkürler.

Tüm sayfalari okudum ama basvuruyu Ausländerbehörde ye teslim etme kisminda net bir sonuca ulasamadim bu yüzden birkac sorum var;

1- Basvuruyu posta yolu ile yollamak mi daha iyi yoksa gidip elden vermek mi?
2- Ausländerbehörde de bu islemlere bakan departmanin adini bilen var mi? Ögrenci islerine bakan departmanla mi muhattap olmaliyiz?
3- Basvuruyu Asländerbehördeye ilettikten bir yanit alana kadar ortalama ne kadar bir süre gecmekte? Tecrübe etmis olan arkadaslar hangi sehirde ve ne kadar sürdügünü yazabilir mi? Bu sayede illere göre ortalama bir süre elde edebiliriz. (Bir yerde 5 dakikada basvurdugunu yazan bir kisi vardi, bir yerde yaklasik 2 hafta sürdügünü söyleyen biri, bir yerde bir ay olmasina ragmen cevap alamadigindan yakinan bir arkadas vardi. Bu yüzden soruyorum.)

3 yildan fazladir calisiyorum, sartlari sagliyorum. Basvuruyu kendim yapmayi planliyorum. Berlin de bu islemleri gerceklestirmis olup Berlin Ausländerbehörde ile ilgili öneri ve uyarilarda bulunmak isteyenlere minnettar olurum :)

Simdiden herkese tesekkürler.
kkzuo

Mesajgönderen kkzuo » Pzr Oca 13, 2019 2:17 pm

Merhaba arkadaşlar,

Anlamadığım konu şu: Bildiğiniz gibi çalışma izni öğrenciler için şu anda yılda 120 gün. Yani işçi oturumunu alabilmek için illa ki haftada 20 saat çalışıp bunu 1 yıla mı yaymak gerekiyor? Ben mesela günde 8 saat çalışıyorum yani şu anki çalışma iznimle en fazla 6 aya kadar çalışabilirim. Zaten sözleşmemde buna göre yapıldı. İşçi oturumu hakkından yararlanamıyor muyum?

Vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkür ederim.
leon91

Mesajgönderen leon91 » Pzt Oca 14, 2019 10:29 pm

Herkese merhaba,

Şu an öğrenci vizesi ile Almanya’da bulunmaktayım, yaklaşık 2 yıldır Werkstudent olarak bir şirkette çalışıyorum, sözleşmem bu ay sonu bitiyor ve tam zamanlı bir iş için teklif yaptılar. Okulumun bitmesine daha var ve bu tam zamanlı pozisyona girmem için işçi vizesine geçiş yapmam gerekiyor. Bu şartlarda geçiş yapabilir miyim? Tam olarak hangi belgelerle başvurmam gerekiyor? Bu işçi vizesi ne kadar zamana çıkar çünkü teklif resmileştiğinde Werkstudent kontratımın sonuna gelirsem, arada oluşacak olası 1 aylık boşluk sorun yaratır mı? Ve teklif geldiğinde imzalayıp mı Ausländerbehörde ye gitmem gerekiyor, imzalayıp işçiye çeviremezsem ne olacak?

Cevaplayabilirseniz çok mutlu olurum, şimdiden teşekkür ederim.
Kullanıcı avatarı
Tryst

Mesajgönderen Tryst » Sal Oca 15, 2019 3:31 pm

leon91 yazdı:
Pzt Oca 14, 2019 10:29 pm
Herkese merhaba,

Şu an öğrenci vizesi ile Almanya’da bulunmaktayım, yaklaşık 2 yıldır Werkstudent olarak bir şirkette çalışıyorum, sözleşmem bu ay sonu bitiyor ve tam zamanlı bir iş için teklif yaptılar. Okulumun bitmesine daha var ve bu tam zamanlı pozisyona girmem için işçi vizesine geçiş yapmam gerekiyor. Bu şartlarda geçiş yapabilir miyim? Tam olarak hangi belgelerle başvurmam gerekiyor? Bu işçi vizesi ne kadar zamana çıkar çünkü teklif resmileştiğinde Werkstudent kontratımın sonuna gelirsem, arada oluşacak olası 1 aylık boşluk sorun yaratır mı? Ve teklif geldiğinde imzalayıp mı Ausländerbehörde ye gitmem gerekiyor, imzalayıp işçiye çeviremezsem ne olacak?

Cevaplayabilirseniz çok mutlu olurum, şimdiden teşekkür ederim.
En az bir yil ayni isyerinde calismis olman gerekiyor. Yani söylediklerine göre gecis yapabilirsin. Okuduklarimdan anladigim kadariyla arada 1 aylik bozluk olamaz bir sekilde cözmek gerekiyor. Ama yilin basindayiz ve senin yillik 120 gün calisma iznin var. Bu da sana yaklasik 4 ay bir süre kazandiriyor. 4 ay icinde isciye gecersen sorun olmayacaktir diye tahmin ediyorum. Ama bu tamamen sahsi fikrimdir, hic bir resmi dayanagim yok bunu hatirlatmak isterim.

Yakinda ben de gecis yapacagim ve tam olarak hangi belgeler ile hangi departmana basvuracagim konusunda tam net olarak bilgiye sahip degilim.

Konuyu okurken edindigim bilgilere göre;
  • Isci vizesine gecis yapmak istedigine dair dilekce (Birinci sayfada var)
  • Arbeitsvertrag (Birden fazla ise hepsi)
  • Lohnabrechnung(Hepsi)
  • Lohnsteuerabrechnung(Bundan emin degilim ama saniyorum gerekiyordur. Bu her yil sonunda verilen belge.)
  • Versicherungsverlauf
  • Sigortali olduguna dair belge (sigorta karti yetiyordur herhalde)
  • Fotograf
Kendimce faydasi olabilecegini düsündügüm ve basvuruma eklemeyi planladigim belgeler;
  • Universiteden aldigim master ile alakali transkript
  • Bachelor bittigi icin bachelor diplomam
Staatsmann yazdı:
Prş Oca 01, 1970 2:00 am
welly275 yazdı:
Prş Oca 01, 1970 2:00 am
leon91

Mesajgönderen leon91 » Çrş Oca 16, 2019 8:43 pm

Tryst yazdı:
Sal Oca 15, 2019 3:31 pm
En az bir yil ayni isyerinde calismis olman gerekiyor. Yani söylediklerine göre gecis yapabilirsin. Okuduklarimdan anladigim kadariyla arada 1 aylik bozluk olamaz bir sekilde cözmek gerekiyor. Ama yilin basindayiz ve senin yillik 120 gün calisma iznin var. Bu da sana yaklasik 4 ay bir süre kazandiriyor. 4 ay icinde isciye gecersen sorun olmayacaktir diye tahmin ediyorum. Ama bu tamamen sahsi fikrimdir, hic bir resmi dayanagim yok bunu hatirlatmak isterim.

Yakinda ben de gecis yapacagim ve tam olarak hangi belgeler ile hangi departmana basvuracagim konusunda tam net olarak bilgiye sahip degilim.

Konuyu okurken edindigim bilgilere göre;
  • Isci vizesine gecis yapmak istedigine dair dilekce (Birinci sayfada var)
  • Arbeitsvertrag (Birden fazla ise hepsi)
  • Lohnabrechnung(Hepsi)
  • Lohnsteuerabrechnung(Bundan emin degilim ama saniyorum gerekiyordur. Bu her yil sonunda verilen belge.)
  • Versicherungsverlauf
  • Sigortali olduguna dair belge (sigorta karti yetiyordur herhalde)
  • Fotograf
Kendimce faydasi olabilecegini düsündügüm ve basvuruma eklemeyi planladigim belgeler;
  • Universiteden aldigim master ile alakali transkript
  • Bachelor bittigi icin bachelor diplomam
Teşekkürler cevap için, senin için de hayırlısı olsun.

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir