Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Almanya'da en uygun fiyata nasıl belgelerime aslı gibidir damgası vurduranilirim?

Turk ve Alman devlet daireleri: Turk Konsoloslugu'ndaki islemler, yabancilar dairesi, saglik sigortasi, isci vizesi, askerlik, ehliyet...
Bilu1

Almanya'da en uygun fiyata nasıl belgelerime aslı gibidir damgası vurduranilirim?

Mesaj gönderen Bilu1 » Çrş Tem 11, 2018 2:02 pm

Arkadaşlar şimdi benim başvuru yapmak istediğim üni diyorki ya belgelerin orijinalinin yolla ya da fotokobisini yollayacaksan fotokobilerinin üstünde yetkili bir kurumdan ıslak imzalı aslı gibidir yazısı olması lazım diyor. Yani kısaca "beglaubigt" yaptırmaktan bahsediyor. Orijinali yolla ihtimalim zaten yok hepsinden 1 tane var orijinal. Ben şuan almanyadayim bulunduğum yerde türk konsolosluğu var ama internet sitesinde baktığımda bu işlem için belge başı 17€ istiyor ve cidden çok fazla. Bir arkadaşım Rathaus'da belge başı 12€ olması gerekiyor dedi. Şuan benim en az 5-6 belgeye o damgayı vurdurmam lazım ki bu da 70€ civarına denk geliyor. Sizce bunu en uyguna nerde yaptırabilirim? Bide ben turkiyede liseden diplomami aldıktan sonra 5 adet fotokobi çekip okul müdürüne aslı gibidır yaptırmıştım ama basılan kase türkçe o geçerli olur mu yoksa türkçe olduğu için anlamazlar diplomanin türkçesine de mi aslı gibidir tekrar bastırmak lazim? Ama müdürün 5 tane fotokobide islak imzası var.

Erswelle

Re: Almanya'da en uygun fiyata nasıl belgelerime aslı gibidir damgası vurduranilirim?

Mesaj gönderen Erswelle » Cum Tem 20, 2018 6:14 pm

cevap vermek için biraz geç kalmış olabilirim ama Bürgeramtlar'da Almanca dokümanlara beglaubigt damgası alabilirsin. Örneğin Düsseldorf'ta belge başına 2 Euro istiyorlar, ama Düsselpass varsa bedava yaptırabilirsin. Diğer eyaletleri bilmiyorum ama Düsseldorf'ta gelir durumun asgari geçim durumunun altındaysa Düsselpass alarak birçok haktan yararlanabiliyorsun (ücretsiz ya da indirimli) belki diğer eyaletlerde de var olabilir. Bürgeramt'a sorarak ya da Rathaus'un sitesinden bakarak öğrenilebilir.

Türkçe belgeler için de Türk Konsolosluklarının Eğitim Ateşeliğine gidersen orada Almanca beglaubigt damgası basıyorlar.