Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Almanya'da isvereni dava etme

Turk ve Alman devlet daireleri: Turk Konsoloslugu'ndaki islemler, yabancilar dairesi, saglik sigortasi, isci vizesi, askerlik, ehliyet...
Kullanıcı avatarı
Informatiker

Almanya'da isvereni dava etme

Mesaj gönderen Informatiker » Prş Haz 28, 2018 11:58 am

Merhabalar bilgisi olan varsa bir sorum olacak. Ben 2 hafta bir Hotelden werkstudent olarak kabul aldim. 3 gün önce is yerinde sef ile Arbeitsvertrag yaptik hersey imzalandi. Normalde ayin birinde ise basliyordum ve fakat bugün bir haber geldi. Sef Otelin baska sehirde oturan asil sahibine benim evraklarimi özetle herseyimi göndermis ve o kisinin beni onaylamasi gerekiyormus. Ama adam tarafindan sakalim oldugundan dolayi otel misafirlerini rahatsiz edecegim seklinde bir aciklama gelmis ve beni ise almaktan vazgecmisler.

Su an da eski isime de dogal olarak kündigung verdigimden dolayi issiz kaldim. Benim bu durumda yapabilecegim bir yaptirim veya islem var midir?
Georg-August Universität
Angewandte Informatik

Bilu1

Re: Almanya'da isvereni dava etme

Mesaj gönderen Bilu1 » Cum Haz 29, 2018 1:23 am

Informatiker yazdı: Prş Haz 28, 2018 11:58 am Merhabalar bilgisi olan varsa bir sorum olacak. Ben 2 hafta bir Hotelden werkstudent olarak kabul aldim. 3 gün önce is yerinde sef ile Arbeitsvertrag yaptik hersey imzalandi. Normalde ayin birinde ise basliyordum ve fakat bugün bir haber geldi. Sef Otelin baska sehirde oturan asil sahibine benim evraklarimi özetle herseyimi göndermis ve o kisinin beni onaylamasi gerekiyormus. Ama adam tarafindan sakalim oldugundan dolayi otel misafirlerini rahatsiz edecegim seklinde bir aciklama gelmis ve beni ise almaktan vazgecmisler.

Su an da eski isime de dogal olarak kündigung verdigimden dolayi issiz kaldim. Benim bu durumda yapabilecegim bir yaptirim veya islem var midir?
Sözleşmende (Arbeitsvertrag) ne yazıyor ona tekrar bir bak deneme süresi (Probezeit) vs mi o önemli. Çünkü genel olarak deneme süresi boyunca 3 iş günü öncesinden bildirmek şartı ile iki tarafında sözleşmeyi gerekçe bildirmeden iptal etme hakkı bulunuyor. Ama sözleşmende bunla ilgili bir madde yazması gerekiyor. Mesela "Wahrend der Probezeit gilt für beide Seiten eine Kündigungsfrist von drei Kalendertagen" vs tarzı bir ibare var mı? Ya da sözleşmeyi fes etme (Kündigung) bölümünde ne yazıyor onlara tekrar bak. Ama eğer sözleşmede iş veren tarafından bilmem kaç gün içinde fes edilebileceğine dair bir madde varsa hukuki olarak bir şey yapmanın zor olduğunu düşünüyorum. Onun yerine tekrar hotel ile iletişime geçip konuyu konuşabilirsin. Eğer sakalın öyle uzun yıllar uzattığın bir şey değilse yani 2-3 haftalık kestirebileceğin bir şey ise belki traş olmayı teklif edebilirsin. Yani tam olarak konunun ayrıntısını bilmiyorum yani neden sakaldan rahatsızlık duyduklarını bilmiyorum ama mesela benim çalıştığım yerde de bazı kurallar var piercing vs müşterilerin rahatsız olabileceği gerekçesi ile yasak. Çalışma süresi boyunca herkes piercinglerini çıkarıyor ve bu herkese gayet normal geliyor.