Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Is kazasi ya da yol kazasi

Turk ve Alman devlet daireleri: Turk Konsoloslugu'ndaki islemler, yabancilar dairesi, saglik sigortasi, isci vizesi, askerlik, ehliyet...
Kullanıcı avatarı
welly275

Is kazasi ya da yol kazasi

Mesaj gönderen welly275 » Cum Haz 01, 2018 11:55 am

Arkadaslar, Almanya‘da insanlar biraz fazla hak hukuk arayisinda oldugundan cogu konuda alinmis mahkeme kararlari var. simdi herkesin basina gelebilece bir konuya degineyim, basima geldi cogunuz bilmeyebilirsiniz.

bisiklete bindiniz gidiyosunuz. bisiklet yolunda ilerliyosunuz. yol birlesimine geldiniz. tali yoldan aracin biri ana yola girmeye calisiyo. burada yol hakki sizin. aracin durup size yol vermesi gerekiyo ve zorunda bunu yapmaya. ters yönde olmaniz farketmez. her türlü yol hakki sizin.

diyelim ki araci kullanan sizi farketmedi ve vurdu. umarim olmaz böyle bisey ama olmaz demeyin oluyo. suan hastaneden yazdigimi belirterek ve dikkatli oldugumu sanan biri olarak yaziyorum.

böyle bir durumda farkli sigorta kapsamlari var. mesela isten ciktiniz, eve gidiyosunuz. bu durumda is yeri üzerinden kaza sigortasi kapsamindasiniz, is yerinden cikip oraya buraya gitmeden ve yolu gereksiz uzatmadan ve baska yere ugramadan evin kapisindan girinceye dek sigortaniz mevcut. eger doktora giderseniz ve yolu degistirirseniz sigortaniz olmaz. sadece doktora gidinceye kadar sigortalisiniz mesela yol üzerindeyse.

bu kapsam sadece isyeri olarak degil, okul vs icin de gecerli. yani okul da ayni sekilde sizi kaza sigortasi kapsamina aliyo. okul da ögrencilerini sigorta kapsamina aliyo.

is yeri ve okul bünyesinde olan kazalar zaten kapsam icersinde ama ordan ciktiktan sonra da sigortaniz mevcut ve wegeunfall olarak gecer kaza türü.

böyle durumda sigorta nasil haklar ya da hizmetler sagliyo, bunu isci calisan yani isyeri üzerinde sigorta kapsami üzerinde olanlar icin yaziyorum. okul üzerinden oldugunda nasil farkliliklar var ya da farklilik var mi bilmiyorum.
  • tüm hastane masraflari sigorta tarafindan karsilaniyo.
  • kazazede fizyoterapi vs icin cebinden hicbir ödeme yapmiyo
  • günlük 70€ya kadar hastalik parasi aliyosunuz.
  • tedaviye gitmek icin harcadiginiz ulasim giderleri sigorta kapsaminda
  • is yerleri calisanina mazereti ne olursa olsun gelmediginde en fazla 6 hafta ödeme yapar. istersen komada kal, farketmez. sonrasinda kisisel sigorta var mi o önemli. yoksa devlet yardimlarina basvurmak durumda kalir kisi. is yeri kaza sigortasi ise bu asamada ödemeyi devralir ve yarali parasi adi altinda size ödeme yapar, tabi ki maasiniz kadar olmaz. %60 ya da %80 gibi duyumlarim var. daha tam bilmiyorum.
  • eger ki kazadan dolayi maluliyet ortaya ciktiysa, maluliyet emekliligi gibi secenek de sunuyo.
bu yazdiklarim suan genel bilgi. isin icerisinde oldugumdan zamanla duydukca tecrübe ettikce daha kesin bilgiler yazarim, örnegin isimler ve düzgün oranlar.

diceksiniz mahkeme kararini niye söyledim. simdi kazada aracin sürücüsü sizi suclu görebilir ama bisiklet sürücüsünün %100 hatali olmadigina dair kararlar mevcut. hatta bazi kararlar araci kullanani %100 hatali görüyo. bu durum karsi tarafa ödeme yapmaniz, zarar tazmini acisindan önemli. ayni sekilde, siz de karsi tarafa tazminat hakkina sahipsiniz. schmerzensgeld ve schadenersatz davalari acabiliyorsunuz. burada hata orani önemli. alacaginiz ve ödeyeceginiz miktar hata orani kadar olur. tabi bu suan icin bildiklerim. ilerleyen aylarda daha detayli yazarim.

bunun disinda kazazede olarak yarali parasi ya da türkiyedeki adiyla kan parasi olsa gerek, tazminat talep etme hakkiniz var. bunun miktarini suan icin bilmiyorum ama ögrenince yazarim.

umarim basiniza gelmez ve böle bisey yasamazsiniz. ama yasadiginiz takdirde iyi okuyun iyi arastirin. farkli durumlar icin farkli kapsamlar veya kisitlamalar olabilir. benim dediklerim sadece yukarida anlattigim örnek icin gecerli.

John Steinbeck

Re: Is Kazasi ya da yol kazasi

Mesaj gönderen John Steinbeck » Cum Haz 01, 2018 12:07 pm

Geçmiş olsun.

Aslında orada bisiklet kullanan, kuralları iyi bilen birisi Almanya’da Bisiklet Sürmek isimli konu açıp anlatsa çok iyi olurdu. Youtube’da aramada yaptım onlarca market videosu var ama tek kişi bu konu hakkında bilgi vermemiş.

John

Mesaj gönderen John » Cum Haz 01, 2018 12:25 pm

well275, çok geçmiş olsun Allah beterinden saklasın. En yakın zamanda sağlığına kavuşman dileğiyle. Güzel bir başlık hazırlamışsın, daha ayrıntılı bilgileri bekliyoruz. Kaç ay yatacaksın? Kırık, ezilme çok var mı?
John Steinbeck yazdı: Cum Haz 01, 2018 12:07 pm Geçmiş olsun.

Aslında orada bisiklet kullanan, kuralları iyi bilen birisi Almanya’da Bisiklet Sürmek isimli konu açıp anlatsa çok iyi olurdu. Youtube’da aramada yaptım onlarca market videosu var ama tek kişi bu konu hakkında bilgi vermemiş.
Onlar kendileri de bilmez ki bisiklet kurallarını, Almancayı bile yarım yamalak öğrenmiş %90'ı, hiç samimi bulmuyorum. Millet yokluktan izliyor, kaliteli içerik yapan yok.

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Cum Haz 01, 2018 5:14 pm

sagolun. John sen naptin kac ay degil kac gün desen daha iyiydi :) kafaya darbe oldugundan en az 48 saat gözetim altinda tutuyolar. bende 3 gece 2 gün oldu. yarin taburcuyum eger durum aynen sorunsuz seyrederse. kaburgada bi kirik var, biraz sol tarafta ezilme var. kafaya darbe ve tek dikislik yara var kask olmadigindan. görenler arabanin üstüne düstügümü söylüyo. yani o yüzden sansliyim galiba.

neyse konu ben degilim, baslik baska. zamanla yavas yavas doldururum bosluklari ve neler yapilmasi gerektigini.

bisiklet kurallari cok karmasik degil. bol bol vaktim var. belki bu aksam yazarim kurallar neler. aslinda temel kurallar. eger trafik tabelalarini ve temel kurallari biliyosan cok farkli degil.

seth93

Mesaj gönderen seth93 » Cum Haz 01, 2018 6:28 pm

Öncelikle geçmiş olsun umarım en yakın zamanda sağlığınıza kavuşursunuz.

Onun dışında çok faydalı bir konu olmuş, Almanya da bahsettiğiniz durum gibi pek çok hukuki bilinmesi gereken konu var, malum Türkiye'de oradaki kuralların çoğu yok olsa bile suistimal edilebiliyor. Türkiye'den Almanya'ya yaşamaya giden biriside bilmediğinden dolayı eminim ki bu hatalara düşe düşe öğreniyordur, eğer herkes başına gelenleri bu site üzerinden anlatırsa harika bir rehber olacaktır.

maploping

Mesaj gönderen maploping » Cum Haz 01, 2018 10:16 pm

welly275, bir şeyim yok demişsin ama durumun baya kötüymüş. Kırık, ezilme, dikiş falan... Geçmiş olsun.

John

Mesaj gönderen John » Cum Haz 01, 2018 10:21 pm

welly275 yazdı: Cum Haz 01, 2018 5:14 pm sagolun. John sen naptin kac ay degil kac gün desen daha iyiydi :) kafaya darbe oldugundan en az 48 saat gözetim altinda tutuyolar. bende 3 gece 2 gün oldu. yarin taburcuyum eger durum aynen sorunsuz seyrederse. kaburgada bi kirik var, biraz sol tarafta ezilme var. kafaya darbe ve tek dikislik yara var kask olmadigindan. görenler arabanin üstüne düstügümü söylüyo. yani o yüzden sansliyim galiba.
Tekrardan çok geçmiş olsun. Ne bileyim niye kaç ay dedim, ramazan vakti vitaminsiz kaldık herhalde ondan daha kötüyü düşündüm :) bir ay falan yatacaksan gelelim Münih'e ziyarete. Bir şey lazım olursa yine elimizden geldiğince yapmaya çalışırız. Adres ver, çiçek yollayalım arkadaşımıza :)
Daha ehliyeti çevirmediğim için trafik kuralları hakkında hiçbir bilgim yok. Başlığı da takip listeme aldım. Herkese faydalı olacaktır.

Kullanıcı avatarı
welly275

Re: Is kazasi ya da yol kazasi

Mesaj gönderen welly275 » Cmt Haz 02, 2018 12:39 am

John, bu konusmanin sonun celenk göndermeye gelcek gibi haha :D

maploping sagolasin.

bisiklet kurallari icin ayri baslik acarim.

BirFacitas

Mesaj gönderen BirFacitas » Cmt Haz 02, 2018 12:43 am

Gecmis olsun,umarim en yakin zamanda sagliginiza kavusursunuz.
Sizi birer kivilcim olarak gonderiyorum,alevler olarak geri donmelisiniz!
Mustafa Kemal ATATURK

kiss25

Mesaj gönderen kiss25 » Cmt Haz 02, 2018 2:43 am

welly cok gecmis olsun cok üzüldüm Allah acil sifalar versin
Arkadaslar ben erkegim =)

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Cum Haz 15, 2018 3:50 pm

sagolun.

simdi gelelim devaminda evrak isleri nasil oldu.

yukarda bahsetmistim. sirket üzerinden yapilan is kazalarina karsi yapilan sigortada 6nci haftadan sonra maas almaya devam edersiniz. bu da maasinizin %80i kadar. yani gayet iyi bi miktar :)

bütün islemler krankenkasse üzerinden devam ediyo yani doktor diyelim rapor yazdi bunu yine eskisi gibi krankenkasseye ibraz ediyosunuz. örnegin; eger aokya bagli iseniz aok muhatabiniz. arka planda krankenkasse ve berufsgenossenschaft kendi arasinda para isini hallediyo siz bisey ödemiyosunuz.

eger ki kaza yolda oldu ve araba vurdu diyelim, yine arka planda berufsgenossenschaft karsi tarafin sigortasiyla para islerini hallediyo ve hastane vs masraflarini onlardan aliyo :) sizin cebinizden yine saglik giderleri icin bisey cikmiyo. bu durum hatanin kismen ya da tamamen sizde olmasi halinde de gecerli.

diyelim ki kaza yaptiniz, bilinciniz yok, ambulans aliyo sizi götürüyo. polis geldiginde karsi tarafin bilgilerini alir ve sorusturma dosyasi acar. karsi tarafin bilgileri polistedir, yani merak etmeyin karsi tarafin bilgilerini eninde sonunda alacaksiniz. eger bilinciniz aciksa polis sizin bilgilerinizi de alir, degilse bu is sonra hastanede gerceklesir.

polis kaza ile ilgili karsi tarafin ifadesini almistir tabi ama sizinki de gerekiyo sorusturma icin. polis bunun icin sizin adresinize davetiye gönderir, gidersiniz ifadenizi verir orda karsi tarafin da bilgilerini alirsiniz. bu cagirma 3 4 hafta kadar sürebilir. tabi isterseniz avukatla gidebilirsiniz oraya sorun yok. hersey parayla alakali.

polis hakli ya da haksiz kararini kesin olarak vermez. genel kurallara göre gecici suclu secer. bundan sonra hersey sizinle ya da avukatiniz varsa avukatinizla karsi tarafin sigortasi arasinda gecer. ayni sekilde karsi taraf hasar tazmini icin eger hataniz varsa sizle ya da sigortaniz varsa sigortanizla onlarin arasinda gecer.

bu isler icin avukat zorunlu degil fakat isin cakalliklarini bilmediginiz icin, daha yüksek kan parasi alacakken daha au alabilirsiniz ya da daha az hasar ödeyecekken daha fazla ödeyebilirsiniz. o yüzden bilen biri iyidir. eger hataniz yoksa direk avukata gidin, avukat masraflari da karsi taraftan tazmin edilir.

simdi sigorta nedir: burada adi gecen sigorta haftpflichtversicherung dedigimiz sorumluluk sigortasi olarak cevirebilecegimiz sigortadir. eger arac söz konusu ise kfz-haftpflichtversicherung olarak gecer ve bunun karsiligi zorunlu arac sigortasidir. bu sadece araclar icin olur fakat sahsi olarak sorumluluk sigortasi yaptirilabilir. bu sizi 3ncü kisilere karsi yapacaginiz hasarlara karsi korur ayni sekilde kazalara karsi da korur.

ögrenciler icin tabi miktar önemli o yüzden güzel bi bisiklet dernegi var. Kisaltmasi adfc diye geciyo ve yillik üyelik ücreti 56€ tekil kisiler icin, ayni adreste yasayan kisiler icin yani aile üyeligi 68€ yillik. bu üyelik ücreti icinde rechtsschutz(hak ya da hukuk koruma) ve haftpflichtversicherung sigortalari var. belli bi katilim paylari mevcut tabi, sorumluluk sigortasinda 500€, hukuk sigortasinda 300€. bu katilim paylari üzerindeki tüm meblaglar sigorta tarafindan karsilaniyo. üyelik baslangicindan en erken 1 sonra sigortalar gecerli olur. yani 1 aydan önce sigorta disindasiniz :) ondan sonra bisikletle kaza yapsaniz sorun etmeyin, bildirin kazayi gerek avukat gerek hasar tazminlerinde maksimum ne kadar ödeyecekseniz bellidir kafa yormaniza gerek kalmaz.

kan parasi icin sigortayla anlastiniz ve parayi aldiniz diyelim, olay kapanmistir. sonra yok efenim beni kandirdilar yok bana az verdiler gibi seyler kabul edilmez. o yüzden iyi düsünün iyi pazarlik yapin. eger olay mahkemeye tasinirsa buna mahkeme karar verir zaten. ama sigorta firmasiyla pazarliklarda cok dikkatli olunmasi gerek.