Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Almanya'da çalışma izninin kapsamı

Turk ve Alman devlet daireleri: Turk Konsoloslugu'ndaki islemler, yabancilar dairesi, saglik sigortasi, isci vizesi, askerlik, ehliyet...
Bilu1

Almanya'da çalışma izninin kapsamı

Mesaj gönderen Bilu1 » Pzt Nis 02, 2018 3:08 am

Ausländerbehörde'den aldığım çalışma izni kağıdında aynen şu yazıyor. "Nur gültig zum ... (Okulun adi) Selbstständige Tätigkeit nicht gestattet. Beschäftigung bis zu 120 Tage oder 240 halbe Tage im Jahr sowie Ausübung studentischer Nebentätigkeiten erlaubt. Erlischt bei Inanspruchnahme von Leistungen nach SGB II und XII"

Simdi 2 tane sorum var;

1-) benim 120 tam gün veya 240 yarim gün çalışma hakkim oluyor ama yarim gün dedikleri maksimum kaç saat? Bir almanca kaynakta 3 saat gibi bir şey okumuştum ama kaynak fi tarihinden kalma olduğu için güncelliği konusunda emin değilim.

2-) Yılda 120 tam gün veya 240 yarim gün ve Öğrenci işleri yazıyor. Anlamadığım nokta mesela HiWi işi ya da Praktikum olarak iş bulursam bu bulduğum iş yıllık 120 gün çalışma hakkımdan düşmüyor mu? Mesela ben şuan okulun yanında çalışabileceğim paradan ziyade tecrübe amaçlı aylık 30 saat civarı olan HiWi job ya da Praktikum denilen işlere başvuruyorum. Ama tatilde daha çok zamanım olacak bu HiWi job ya da Praktikum un yanında sadece para kazanmak amacı ile başka bir iş daha bulursam, burda yeniden 120 gün çalışma hakkim mi oluyor yoksa ben hakkımı HiWi olarak mi doldurmuş oluyorum? Ya da okul zamanında ücretsiz olarak Praktikum yapsam bu 120 gün hakkından düşer mi? Sonuçta para vs almıyorum sadece eğitim amaclı olsa.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Re: Almanya'da çalışma izninin kapsamı

Mesaj gönderen Physiker » Pzt Nis 02, 2018 5:52 pm

Yarim gün 4 saate kadar olan isler oluyor. HIWI veya bölümle ilgili praktikum yaparsan 120 gün izinden sayilmiyor.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

Bilu1

Mesaj gönderen Bilu1 » Cum Nis 06, 2018 10:09 pm

Physiker yazdı: Pzt Nis 02, 2018 5:52 pm Yarim gün 4 saate kadar olan isler oluyor. HIWI veya bölümle ilgili praktikum yaparsan 120 gün izinden sayilmiyor.
Çok teşekkür ederim cevap için

maligk

Mesaj gönderen maligk » Pzr Nis 08, 2018 5:56 pm

Bilu1 yazdı: Pzt Nis 02, 2018 3:08 am Ausländerbehörde'den aldığım çalışma izni kağıdında aynen şu yazıyor. "Nur gültig zum ... (Okulun adi) Selbstständige Tätigkeit nicht gestattet. Beschäftigung bis zu 120 Tage oder 240 halbe Tage im Jahr sowie Ausübung studentischer Nebentätigkeiten erlaubt. Erlischt bei Inanspruchnahme von Leistungen nach SGB II und XII"

Simdi 2 tane sorum var;

1-) benim 120 tam gün veya 240 yarim gün çalışma hakkim oluyor ama yarim gün dedikleri maksimum kaç saat? Bir almanca kaynakta 3 saat gibi bir şey okumuştum ama kaynak fi tarihinden kalma olduğu için güncelliği konusunda emin değilim.

2-) Yılda 120 tam gün veya 240 yarim gün ve Öğrenci işleri yazıyor. Anlamadığım nokta mesela HiWi işi ya da Praktikum olarak iş bulursam bu bulduğum iş yıllık 120 gün çalışma hakkımdan düşmüyor mu? Mesela ben şuan okulun yanında çalışabileceğim paradan ziyade tecrübe amaçlı aylık 30 saat civarı olan HiWi job ya da Praktikum denilen işlere başvuruyorum. Ama tatilde daha çok zamanım olacak bu HiWi job ya da Praktikum un yanında sadece para kazanmak amacı ile başka bir iş daha bulursam, burda yeniden 120 gün çalışma hakkim mi oluyor yoksa ben hakkımı HiWi olarak mi doldurmuş oluyorum? Ya da okul zamanında ücretsiz olarak Praktikum yapsam bu 120 gün hakkından düşer mi? Sonuçta para vs almıyorum sadece eğitim amaclı olsa.
Merhaba, ilk satirda okul adi yazan cumleyle alakali bir sey sormak istiyorum. Ayni ibare bir arkadasimin oturum kartinda da yaziyor. Bu yazi sadece o okulda okumasi gerektigi veya dil kursu alabilecegi anlamina mi geliyor? Tasinirken bir problem yasanir mi? Bu konuyla ilgili bilginiz varsa ve paylasabilirseniz sevinirim.
İyi gunler

Bilu1

Mesaj gönderen Bilu1 » Çrş Nis 11, 2018 12:37 am

maligk yazdı: Pzr Nis 08, 2018 5:56 pm Merhaba, ilk satirda okul adi yazan cumleyle alakali bir sey sormak istiyorum. Ayni ibare bir arkadasimin oturum kartinda da yaziyor. Bu yazi sadece o okulda okumasi gerektigi veya dil kursu alabilecegi anlamina mi geliyor? Tasinirken bir problem yasanir mi? Bu konuyla ilgili bilginiz varsa ve paylasabilirseniz sevinirim.
İyi gunler
Sorun olmaz değiştir. Ben ilk almanyaya geldiğimde okulun kayıt tarihini kaçırdığım için 3-4 ay AStA'nin dil kursuna gittim. Oturum alırken de dil kursu üzerinden aldım sonra oturum kartımi almaya gittiğimde çoktan yaz sömestrina geçtiğimiz okuldan kayıtlı olduğuma dair belgeyi almıştım. Sonra yabancılar dairesi bana ilk oturumumu verirken dil kursu öğrencisi (kursun tam adı ile birlikte) ve sadece kursun tatil gunlerinde çalışma hakkı vardır diye yazılmış. Ben de oturum iznimi alırken dedim ben o kursu bıraktım okula kayıt yaptim bu da belgesi. Sonra beni bi 10 dk kadar beklettiler o yazıyı değiştirip yenisini verdiler hiç problem olmadi.

maligk

Mesaj gönderen maligk » Çrş Nis 11, 2018 10:23 am

Anladim, cok tesekkür ederim cevabiniz icin.

Iyi günler.