Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

AT-11 Belgesi ve Özel Sağlık Sigortası Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Turk ve Alman devlet daireleri: Turk Konsoloslugu'ndaki islemler, yabancilar dairesi, saglik sigortasi, isci vizesi, askerlik, ehliyet...
John

Re: AT-11 Belgesi ve Özel Sağlık Sigortası Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Mesaj gönderen John » Çrş Eyl 01, 2021 4:45 pm

Bugün ben de bi 10 firmayi aradim ama dedigin gibi 102 EUR'dan daha düsügü yok. Yaptir 102 EUR, Almanya'ya gelince girersin bir ise. HKK da tercih edilen bir sigorta, bizim firmada da var bir sürü kullanan, AOKdan daha kötüdür ya da iyidir diye bir sey yok. Ise girince ve 5-6 bin EUR üzerinde brüt kazanmaya baslayinca bu firmalar arasi gecis hesaplari önem kazaniyor. Öncesinde pek bir önemi yok. Belki bir sansa ögrencilere daha ucuz sunan vardir diye arastirdim ama cok pahalli cidden, hatta aylik 115 EUR diyen de vardi. Sanki her hafta kan idrar tahlili yaptiracaksin.

450 EUR isleri minijob oluyor, firma karsilamaz saglik sigortani o yüzden tielzeit dedikleri yari zamanli ise girmen lazim. Minijoblar da genellikle adam düdükleme isi oluyor servis sektöründe; fazla calistirdiklarina cok sahit oldum, özellikle yabancilari düdükleyip fazla mesaileri ödemiyorlar cünkü issiz cok piyasada bir de yabanci ögrenciler hakklarini aramayi beceremiyorlar. Zeitarbeit firmasinda ise ne calisirsan onu kazanirsin. Taseron firma demek Türkce'de. Amelelik yapmak istemiyor cogu insan o yüzden tercih etmiyor, ama bana kalirsa daha iyi. Ben fabrikada'da calistim, postanenin büyük sevkiyat hangarinda calistim ve hakkimi aldim kardesim. Hele bir de gece mesaisi verirlerse deme keyfine, 2 kat para alirsin gececiysen, basinda gezen sef olmaz, tak kulakligi(normalde yasak) indir yükü kaldir yükü. Kafan rahat. Teilzeit calisirsan AT/11 e gerek kalmaz. Bana Staplerschein da yaptirmislardi, yani forklift kullaniyordum. Ehliyetim yok ama forklift kullanma sertifikam var :) Gece tir bosaltirdim, sonra doldururdum böyle böyle hep depolarda calistim, iyiydi.

zeitundraum

Mesaj gönderen zeitundraum » Çrş Eyl 01, 2021 5:21 pm

Merhabalar tekrardan,
Açıkçası ben bu AT11 belgesini alamamam konusunda hala ikna olamadım, bugün Ankara SGK müdürlüğünü aradım bana ilgili maddeyi söylemeleri için, 30 dk hatta beklettikten sonra telefon birden kapandı, tekrar aradım tekrar aynısı oldu. Ben şuan babam üzerinden sigortalıyım annem üzerinden de GSS ödüyoruz. Sırf babamın son giriş tarihi üzerinden 1 yıl geçmedi diye belgeyi vermeme gibi bir durumu hiç mantığım almadı. Daha önce böyle bir durumla karşılaşmış mıydınız? Normal mi yani bu?

Birde ayrıntılı cevaplarınız için tekrar teşekkür ederim.

John

Mesaj gönderen John » Prş Eyl 02, 2021 12:35 pm

Memurdan memura degisiyor olabilir. Bence baska subelere de gidip sansinizi deneyin. Böyle bir deneyimim yok.

zeitundraum

Mesaj gönderen zeitundraum » Cum Eyl 03, 2021 6:57 pm

Firmaların bağzıları (Örn. DAK) sigorta yapabilmek için orada olmam gerektiğini söylüyor. AOK, AT11 olmadan hiçbir şekilde yapamayız (vermiyorlar dediğimde neden veremediklerine dair belge isteyin ve bize gönderin dedi, dün dilekçe ile talep ettim SGK dan) ve belgenizin Türkiye ye gelmesi 15 gün alır diyor. HKK da yurt dışındaysa yapamayız diyor. Audi BKK yı deneyeceğim birde, iyi bir sigorta deniyor. Şimdi adres kısımına orada bulunan bir tanıdığımın adresini mi yazmalıyım yoksa, TR de olmama rağmen kendi adresimi mi yazmalıyım, IBAN içinde aynı sorum var, bir Alman hesabım yok henüz, bunuda oradaki tanıdığımın üzerinden yapmam gerekiyor diye düşünüyorum. Birde vize görüşmesinde kesinlikle bu sigortayı mı sunmam gerekiyor (gesetzliche) yoksa geçici seyahat sağlık sigortası vs. gibi sigortalar yaptırsam sıkıntı yaşar mıyım (vize görüşmem 16 eylülde belge geç kalırsa diye soruyorum) ?
Şimdiden teşekkürler.

John

Mesaj gönderen John » Cum Eyl 03, 2021 10:32 pm

Vize almaya giderken özel seyahat saglik sigortan olmasi lazim. Bu geseztliche krankenversicherung isini sen gelince yaptirman yeterli olur. Vizeden ögrenci oturumuna gectiginde bu gerekli, öncesinde gerekli degil. HKKdan sasma, geldiginde hem iban numaran da olur, kafan rahat yaptirirsin saglik sigortani. Vizede de sorun cikmaz cünkü prosedür bu. Baska yolu yok saglik sigortasi yaptirmanin. AOK sana telefonda ne derse desin, sen onlarin ofisine gitsen oradaki memura ben ogrenciyim turist sigortasiyla geldim, saglik sigortam yok, bunu da üniversiteye kayitta ve Ausländerbehorde de istiyorlar desen sana direk sigorta yaparlar. AT11 sormaz bile, sordu diyelik yok diyeceksin. Turkiyedeki durumunu aciklamana gerek yok, cunku arastiramazlar. Kimse SGKyi aramaz.

Almanyadaki tanidigin kim bilmiyorum ama bu kadar ögrenci Almanyada tanidigi olmadan vize aliyor. Sen bence hic karistirma, kimseye muhtac olma yardim isteme. Kendi ayaklarin üzerinde durup aslanlar gibi vizeni oturumunu alirsin.

zeitundraum

Mesaj gönderen zeitundraum » Cmt Eyl 04, 2021 11:11 am

Tamamdır, şimdi seyahat sağlık sigortası yaptıracağım, tahmini Almanya’ya gidiş tarihimden (1 ekim -20 ekim olarak düşündüm) 20 gün itibaren kapsayacak şekilde. Şirket olarak da Allianz dan yaptırmayı düşündüm, 148TL tutuyor 20 gün yapınca. Seyahat sağlık sigortasını hangi şirketten yaptığımın bir önemi olur mu? (39F Merkblatt da 30.000 Euro ya kadar olması gerektiği yazıyordu sadece.)
Birde şöyle bir durum var, vize randevum 16 eylülde, sömestr 1 ekimde başlıyor(Vorlesungszeit 18 ekim), vizemin 2 haftada gelmesi ve benim tam sömestr başlangıcına yetişmem çok düşük ihtimal. 1 ekim 18 ekim arası Online-Vorkurs u var okulun ona katılmak istiyorum ama katılım için de immatrikulation şartmış. Yani benim yinede bu gesetzliche Krankenversicherung u buradan yaptırmam vorteilhafter olacak gibi. Yaptırabilirsem tabii.

Tekrardan çok teşekkür ederim, ben vize için gesetzliche yaptırmak zorundayım sanıyordum, dün merkblatt dan da check ettim seyehat sağlık sigortası gerekiyormuş. İçimi rahatlattınız gerçekten :)

serhads65

Mesaj gönderen serhads65 » Cmt Eyl 04, 2021 3:32 pm

zeitundraum yazdı: Cmt Eyl 04, 2021 11:11 am Tamamdır, şimdi seyahat sağlık sigortası yaptıracağım, tahmini Almanya’ya gidiş tarihimden (1 ekim -20 ekim olarak düşündüm) 20 gün itibaren kapsayacak şekilde. Şirket olarak da Allianz dan yaptırmayı düşündüm, 148TL tutuyor 20 gün yapınca. Seyahat sağlık sigortasını hangi şirketten yaptığımın bir önemi olur mu? (39F Merkblatt da 30.000 Euro ya kadar olması gerektiği yazıyordu sadece.)
Birde şöyle bir durum var, vize randevum 16 eylülde, sömestr 1 ekimde başlıyor(Vorlesungszeit 18 ekim), vizemin 2 haftada gelmesi ve benim tam sömestr başlangıcına yetişmem çok düşük ihtimal. 1 ekim 18 ekim arası Online-Vorkurs u var okulun ona katılmak istiyorum ama katılım için de immatrikulation şartmış. Yani benim yinede bu gesetzliche Krankenversicherung u buradan yaptırmam vorteilhafter olacak gibi. Yaptırabilirsem tabii.

Tekrardan çok teşekkür ederim, ben vize için gesetzliche yaptırmak zorundayım sanıyordum, dün merkblatt dan da check ettim seyehat sağlık sigortası gerekiyormuş. İçimi rahatlattınız gerçekten :)
Hocam merhabalar, 8 Eylül'de görüşmem var fakat daha sağlık sigortası yapmadım. 3 aylık Allianz da yapsam konsolosluk sıkıntı yaratır mı bana? Oraya gidince orda gerekli sigortayı yaparım artık. Ama öğrenmek istediğim, burda 3 aylık seyahat sigortası yapsam Allianz dan sorun yaşar mıyım?

zeitundraum

Mesaj gönderen zeitundraum » Cmt Eyl 04, 2021 4:08 pm

Merhabalar hocam, bende aynı sorunun cevabını arıyorum, ona göre yaptıracağım Allianz, daha önce yaptırıp sıkıntısız vizesini alabilen varsa, yazarsa çok yardımcı olur. Allianz ın sitesinden baktığımda Vize paketi olarak bir paket var, bunun vize için uygun olacağını düşünüyorum ama bilmiyorum bende. Allianz ı arayacağım.

John

Mesaj gönderen John » Pzr Eyl 05, 2021 1:24 pm

Benim tecrübe ettiğim bir konu değil ama eğer şartları sağlıyorsa gözü kapalı yaptırın derim.

Zeitundraum kardeşim, şimdi senin okulun sen yabancı öğrenci olduğun için mağduriyetini anlayacaktır ve eğer sen bir mail atarsan sana bir çözüm yolu sunacaktır oryantasyonla ilgili. Ben okurken İrandan öğrenciler 1 ay gecikmeli gelmişti ve okul hiçbir sorun onlara çıkarmamıştı.
Hepinize Allah zihin açıklığı versin, güzel notlarla okulunuzu bitirin, güzel stajlar yapın, sosyalleşin ve keyif alın. Almanca öğrenin, C1 seviye kurs bitirin. Kendinize stres yapmayın arkadaşlar, sağlık en önemli şey. Stres yapan sağlığını kaybeder. Bir probleminiz olursa bir başlık açtım, oraya yazın ben sizi çeker kurtarırım her derdinizden: viewtopic.php?f=8&t=15528

karlmarx

Mesaj gönderen karlmarx » Pzt Eyl 13, 2021 1:24 pm

Merhaba,

Care Concept Comfort paketi ile sigorta yaptırmayı düşünüyorum ancak 450 Euro'dan (öğrenciyim) fazla kazanacağım bir işe girdiğimde bu sigorta bir problem teşkil eder mi? Örneğin Lieferando gibi işlerde?

peripadisah

Mesaj gönderen peripadisah » Sal Eyl 14, 2021 5:05 pm

A/T 11 belgesini 25 yaşını geçtiğim için alamıyorum. Okul sadece Statutory Health Insurance kabul ediyor(TK, AOK, DAK). TK ile görüştüm fakat onlar da sadece Almanya’da çalışmakta olan yada oturum izni olan kişilere exemption olmadan sigorta yapabildiklerini söylediler. Almanya ve Türkiye arasındaki bu anlaşma bütün işleri karıştırıyor.
25 yaş üzeri olup TK veya AOK’tan sigorta yaptırabilen herhangi birisi varsa yardımcı olabilir mi?

peripadisah

Mesaj gönderen peripadisah » Sal Eyl 14, 2021 5:07 pm

Yada AT11 olmadan Befreiungsbescheinigung alabilen var mı TK yada AOK’tan?

peripadisah

Mesaj gönderen peripadisah » Sal Eyl 14, 2021 5:12 pm

zeitundraum yazdı: Cum Eyl 03, 2021 6:57 pm Firmaların bağzıları (Örn. DAK) sigorta yapabilmek için orada olmam gerektiğini söylüyor. AOK, AT11 olmadan hiçbir şekilde yapamayız (vermiyorlar dediğimde neden veremediklerine dair belge isteyin ve bize gönderin dedi, dün dilekçe ile talep ettim SGK dan) ve belgenizin Türkiye ye gelmesi 15 gün alır diyor. HKK da yurt dışındaysa yapamayız diyor. Audi BKK yı deneyeceğim birde, iyi bir sigorta deniyor. Şimdi adres kısımına orada bulunan bir tanıdığımın adresini mi yazmalıyım yoksa, TR de olmama rağmen kendi adresimi mi yazmalıyım, IBAN içinde aynı sorum var, bir Alman hesabım yok henüz, bunuda oradaki tanıdığımın üzerinden yapmam gerekiyor diye düşünüyorum. Birde vize görüşmesinde kesinlikle bu sigortayı mı sunmam gerekiyor (gesetzliche) yoksa geçici seyahat sağlık sigortası vs. gibi sigortalar yaptırsam sıkıntı yaşar mıyım (vize görüşmem 16 eylülde belge geç kalırsa diye soruyorum) ?
Şimdiden teşekkürler.

Kardeşim aynı cevabı ben de TK’dan aldım, aynı sorunu yaşıyorum; sen halledebildin mi? Güncelleyebilirsen çok yardımcı olursun

peripadisah

Mesaj gönderen peripadisah » Sal Eyl 14, 2021 5:24 pm

canttransfer yazdı: Pzt Tem 12, 2021 1:32 pm merhabalar, AT11 hakkım olmadığı için AOK, TK gibi şirketlerden birinden öğrenci sağlık sigortası yaptırmam gerekecek. Enrollment için de bu sigortaya ihtiyacım var. Almanya'ya gitmeden bu sigortayı Türkiye'deyken halletmem mümkün olur mu?
Benzer bir sorun yaşıyorum çözebildin mi acaba?

Güneş

Mesaj gönderen Güneş » Sal Eyl 14, 2021 5:29 pm

Bsktn yazdı: Cmt Ağu 28, 2021 12:22 pm Çok açiklayici bir yazi çok teşekkürler. Bununla birlikte bir bilgiyi düzeltir misiniz. Evli kadinlar, eşleri üzerinden AT11 alabiliyor. Ben evliyim, dün AT11 aldim.
Selamlar,
Evli bir bayan olarak AT11 belgesini nereden aldınız acaba ve almak için Sizden hangi belgeler istendi? Ben de aynı durumdayım da.
Yanıt için şimdiden teşekkür ederim.

peripadisah

Mesaj gönderen peripadisah » Sal Eyl 14, 2021 5:35 pm

peripadisah yazdı: Sal Eyl 14, 2021 5:05 pm A/T 11 belgesini 25 yaşını geçtiğim için alamıyorum. Okul sadece Statutory Health Insurance kabul ediyor(TK, AOK, DAK). TK ile görüştüm fakat onlar da sadece Almanya’da çalışmakta olan yada oturum izni olan kişilere exemption olmadan sigorta yapabildiklerini söylediler. Almanya ve Türkiye arasındaki bu anlaşma bütün işleri karıştırıyor.
25 yaş üzeri olup TK veya AOK’tan sigorta yaptırabilen herhangi birisi varsa yardımcı olabilir mi?

Expatrio üzerinden (fintiba yerine) TK anlaşmalı sigorta ve bloke hesap açabiliyormuşuz. AT11 belgesine ulaşamayanlar ve zorunlu devlet sigortası istenen durumlarda kullanılabilir.

John

Mesaj gönderen John » Çrş Eyl 15, 2021 10:11 pm

Cok efsanevi bilgilerle karsinizdayim. Bununla ilgili baslik da açabilirim. En optimal gesetzliche Krankenversicherung firmasini sizler için paylaşıyorum. Ciddi anlamda mesai harcadım, almanca telefonda konuştum bilgi aldım, İnşallah birilerinin işini görür. Benim favorim Barmer. Sebebine gelince:

Barmer aylık 112 Eur istiyor, HKK icin 105 EUR demiştik ancak bir fark var. Barmer sizlere 1 yıl sonunda Erfolgsbonus olarak 100€ geri veriyor. Bu da basit bir matematik hesabıyla 103,67 EUR aylık harcamanıza denk geliyor. Sadece bununla sınırlı da değil, doğrudan whatsapp'tan görüşebileceğiniz bir partneriniz var, size ingilizce almanca destek olabilir. Herhangi bir probleminizi, hastalığınızda ihtiyacınız olan ilacınızı, acil durumda ihtiyacınız olan doktor randevunuzu sizlere ayarlayabilir. Örneğin doktoru aradınız, 3 hafta sonra gel dediler, yer yok dediler, hop partneri araya sokup daha hızlı bir şekilde randevu alabilirsiniz.

Şimdi bu 100€ yu geri almaya gelelim. Asıl meselemiz bu. Nasıl geri alıyoruz? 7 tane şarttan 4ünü karşılarsanız size 100€ nuzu geri veriyorlar. Bunların içinde aile hekiminden yaptıracağınız basit bir check up testi, spor yapmanız ve sağlığınıza dikkat ettiğinizi kanıtlama, sigara içmeme, uyuşturucu kullanmama gibi basit şeyler var. Alkol problem değil onu da sordum. Obez ya da aşırı zayıf olmamanız lazım. Aile hekiminiz sizi muayene edip bu formu imzaladığı takdirde paranızı geri alabilirsiniz.

Bir de arkadaşlarınızı da bu sigortaya geçirirseniz, kişi başına 25 EUR bonus alıyorsunuz. Birbirinize destek olun arkadaşlar.

Ayrıntılı bilgi Almanca (bazısı ingilizce) linkteki dosyaya koydum. Erfolgsbonus .pdf dosyası da var, inceleyin. Anlamadığınız yeri aciklayabilirim.
https://www.dropbox.com/sh/ognepqe9k817 ... ZkiWa?dl=0

En uygun bunu buldum. Kesinlikle hiçbir çıkar, gelir kazanma, Barmer'den komisyon alma durumum yok. Ben TK'dan sigortalıyım. :) Kronik hastalığımdan dolayı değiştirmeye kalksam bana girer açıkçası. Kimse hastalıklı adama sigortayı ucuzdan vermek istemez. Ama sizlere faydalı olabilir diye öğrendiklerimi paylaştım. Kolay gelsin. Link çalışıyor mu diye kontrol ettim, siz de bakın, olmadı başka platforma koyacağım formları. Benim konustuğum adamın iletişim bilgilerini de koydum, whatsapp'tan ulasabilirsiniz, mail atabilirsiniz. İngilizcesi de gayet iyi.

Bsktn

Mesaj gönderen Bsktn » Prş Eyl 16, 2021 5:18 pm

Güneş yazdı: Sal Eyl 14, 2021 5:29 pm Selamlar,
Evli bir bayan olarak AT11 belgesini nereden aldınız acaba ve almak için Sizden hangi belgeler istendi? Ben de aynı durumdayım da.
Yanıt için şimdiden teşekkür ederim.
Merhaba, sadece AT11 icin gerekli olan ögrenci belgem, sömestir zamanlari belgesini türkceye cevirttrip, bir de okul tanima belgedi alip gittim. 5dkkada verdiler. Yer: Izmir

Güneş

Mesaj gönderen Güneş » Prş Eyl 16, 2021 6:21 pm

Bsktn,
Harika, çok teşekkür ederim. Ben de aynı şeyi Bursa için deneyeceğim. Umarım sorun çıkarmazlar

Bsktn

Mesaj gönderen Bsktn » Cum Eyl 17, 2021 8:53 pm

Güneş yazdı: Prş Eyl 16, 2021 6:21 pm Bsktn,
Harika, çok teşekkür ederim. Ben de aynı şeyi Bursa için deneyeceğim. Umarım sorun çıkarmazlar
Hic sorun cikmaz umarim, ne demek rica ederim