Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

AT-11 Belgesi ve Özel Sağlık Sigortası Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Turk ve Alman devlet daireleri: Turk Konsoloslugu'ndaki islemler, yabancilar dairesi, saglik sigortasi, isci vizesi, askerlik, ehliyet...
burningred

Re: AT-11 Belgesi ve Özel Sağlık Sigortası Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Mesaj gönderen burningred » Cum Eyl 21, 2018 3:23 pm

wuppi yazdı: Prş Haz 07, 2018 9:52 pm yukarda acikladim nasil aldigimi. her defasinda ayni seyleri döndür dolas anlatir oldum. sehirden sehire farklilik gösteriyo demek ki aok daki memurlarin ne yaptigi. ben yabancilar polisine hic at 11 in orjinalini götürmedim cünkü o hep aok da oluyo, oraya veriyorum yani. aok dan sigorta kagidi alirkende dedigin gibi sigortadan muaftir gibi bisi yazan belge veriyolar, bu ise yaramayacagi icin yabancilar polisinde(yoksa aok yi arayip 6 aylik sigorta oldugunu ögrenirler, yada at 11 in fotokopisini görüp anlarlar vs.), farkli yollara basvuruyorum. kimisinde okula kaydolucam, okuldan saglik sigortasi kagidi istiyolar diyerek üzerinde herhangi bir süre belirtilmeyen saglik sigortasi aok dandir belgesi aldim ve onu aslinda yabancilar polisine götürdüm, kimisinde de aok ya durumu izah edip aslinda geldigim günden beri düzenli olarak 6 ayda bir evragi aok ya teslim ettigimi belirten ekstra belgeler istedim aok dan. yoksa elbette ki olmaz. kac kere daha yazmam lazim bilmiyorum. aok nin verdigi belgede süre yazmiyor demissin, ben normal sekilde yabancilar polisi icin belge lazim dedigimde üzerinde süre olan ve sigortadan muaftir ibareli belgeler aliyorum. ve isime gelmiyo. bende yan yollardan halletmeye calistim hep ve basarili oldu bu durum.
Merhaba,

bu başlığı okurken denk geldim sanırım Wuppertalda okuyorsunuz. Başlıkla ve konuyla alakasız olacak o yüzden kusura bakmayın ama bir sorum var. Bergische Universität Wuppertalda okuyorsunuz herhalde. Orada okuduğunuzu varsayarak soruyorum. Ben de Ekim'in 16 sında Wuppertala geleceğim, üniversitenin hazırlık kursuna başlayacağım. 22sinde de placement testim var. Eğer siz de orada Almanca hazırlık okuduysanız ya da bu teste girdiyseniz testin içeriği ve sorular hakkında bilgi verebilir misiniz? Teşekkürler şimdiden.

John

Mesaj gönderen John » Cum Eyl 21, 2018 4:50 pm

efes34 yazdı: Cum Eyl 21, 2018 8:44 am Sayın @john öncelikle emekleriniz için teşekkürler, vize işlemlerimiz 28 ağustosta başladı, pazartesi uçuşumuz var, yeşil pasoportu az önce konsolosluktan aldık vize işlemlerimiz devam ediyor bitince mail gelecek. şimdi pazartesi kızım annesiyle uçuyor ve pasaportunu geri gönderecek, aok ve ya tka da gider gitmez tk sigortası yaptırmayı 1 kaç ay sonra at 11 i ibraz etmeyi planlıyoruz. Türk büyükelçiliğinden pasaportunun olmadığı süre için bir belge alabilir miyiz ve tk aok işlerini bu belgeyle yapabilir miyiz? (dil okulu 1 ekimde başlıyor ve oturma iznimiz olmadığı için henüz yeşil pasaportla veya büyükelçilikten alma ihtimali olan bir belgeyle) okuluna devam etmesinde bir sıkıntı olur mu(kaydımız yapıldı internet üzerinden)
teşekkürler
Turist girişiyle ona sigorta yapmazlar diye biliyorum. Yani öğrenci vizeli pasaportunu alana kadar Turist olacak ki bu durumda nasıl bir yol izlendiğini açıkçası ben bilmiyorum. Ben de yeşil passaport sahibiyim, vizem çıkınca gittim. Üniversiteye 18 gün geç başladım çok da sallamadılar, bir sürü yabancı öğrenci geç gelmişti benim gibi. Siz isterseniz yine de pasaportun renkli fotokopilerini götürün şansınızı deneyin, ne olur ne olmaz. Pek bana olur gibi gelmedi ama bu benim tahminim tabi. Türk büyükelçiliği Turist olarak gideceğiniz için size belge verir mi onu da bilmiyorum. Benim tahminim vermez hatta üstüne azarlar niye geldiniz vizeniz çıkmadan geri dönmeniz lazım falan filan :) . Bileti aldıysanız artık geri dönüş yok, büyük denizde boğulacaksın. Kızınızı yolcu edin, sonra bakarsınız ne olacak. Çözülmeyecek sıkıntı yoktur, Allah yolunu açık etsin.

John

Mesaj gönderen John » Cum Eyl 21, 2018 4:57 pm

Isil yazdı: Prş Eyl 20, 2018 6:19 pm aok´nin paragozlulugu olsa gerek. hic de demedi yasal olarak böyle birsey yapilmaz diye. ben bugun aok´ya gittim dediginiz gibi at11 i verince aok´dan direkt cikaracaklar(18ay aok´da kalma muhabbetini acmadi bile memur). zaten 25 yasimi gecince techniker krankenkasse´ye gecicem, aok´yi pek begenmedim
doğru anladın.

efes34

Mesaj gönderen efes34 » Cum Eyl 21, 2018 9:39 pm

John yazdı: Cum Eyl 21, 2018 4:50 pm Turist girişiyle ona sigorta yapmazlar diye biliyorum. Yani öğrenci vizeli pasaportunu alana kadar Turist olacak ki bu durumda nasıl bir yol izlendiğini açıkçası ben bilmiyorum. Ben de yeşil passaport sahibiyim, vizem çıkınca gittim. Üniversiteye 18 gün geç başladım çok da sallamadılar, bir sürü yabancı öğrenci geç gelmişti benim gibi. Siz isterseniz yine de pasaportun renkli fotokopilerini götürün şansınızı deneyin, ne olur ne olmaz. Pek bana olur gibi gelmedi ama bu benim tahminim tabi. Türk büyükelçiliği Turist olarak gideceğiniz için size belge verir mi onu da bilmiyorum. Benim tahminim vermez hatta üstüne azarlar niye geldiniz vizeniz çıkmadan geri dönmeniz lazım falan filan :) . Bileti aldıysanız artık geri dönüş yok, büyük denizde boğulacaksın. Kızınızı yolcu edin, sonra bakarsınız ne olacak. Çözülmeyecek sıkıntı yoktur, Allah yolunu açık etsin.
Teşekkürler

bikmazefe

Mesaj gönderen bikmazefe » Cum Eyl 28, 2018 5:22 pm

Merhaba,

Berlin'de Erasmus yapıyorum şu an. Vize sürecinde AT-11 belgem Almanya'daki kalışımın son bir ayını kapsamadığı için kabul edilmemişti, ben de seyahat sigortası yaptırmıştım. Fakat şu an okul seyahat sigortasını kabul etmiyor, özel sağlık sigortası yapmam gerektiğini söylediler. Barmer isimli bir firmaya yönlendirdiler, 90 euro gibi bir fiyat verdi onlar da.

Şu an AT-11 belgemi kullanmam mümkün mü? Kapsam dışı olan son bir ay için bir sigorta yaptırsam mesela?

John

Mesaj gönderen John » Cum Eyl 28, 2018 8:27 pm

bikmazefe yazdı: Cum Eyl 28, 2018 5:22 pm Merhaba,

Berlin'de Erasmus yapıyorum şu an. Vize sürecinde AT-11 belgem Almanya'daki kalışımın son bir ayını kapsamadığı için kabul edilmemişti, ben de seyahat sigortası yaptırmıştım. Fakat şu an okul seyahat sigortasını kabul etmiyor, özel sağlık sigortası yapmam gerektiğini söylediler. Barmer isimli bir firmaya yönlendirdiler, 90 euro gibi bir fiyat verdi onlar da.

Şu an AT-11 belgemi kullanmam mümkün mü? Kapsam dışı olan son bir ay için bir sigorta yaptırsam mesela?
Bence al AT-11'ini git TK'ya Versicherungsbescheinigung belgesi al. Bununla okula kayıt olabilirsin. O kapsam dışı 1 ay muhtemelen semester dışında falandır, eğer değilse niye AT-11 kapsamıyor onu anlamadım. Öğrenci belgeni alınca bir daha ailenden birine Türkiye'de yolla, gitsinler yabancılar bürosuna tüm semester'ı kapsayan AT-11 alsınlar. Fotokopi yollasan da olur, ben PDF yolluyorum emaille.

bikmazefe

Mesaj gönderen bikmazefe » Cum Eyl 28, 2018 10:22 pm

John yazdı: Cum Eyl 28, 2018 8:27 pm Bence al AT-11'ini git TK'ya Versicherungsbescheinigung belgesi al. Bununla okula kayıt olabilirsin. O kapsam dışı 1 ay muhtemelen semester dışında falandır, eğer değilse niye AT-11 kapsamıyor onu anlamadım. Öğrenci belgeni alınca bir daha ailenden birine Türkiye'de yolla, gitsinler yabancılar bürosuna tüm semester'ı kapsayan AT-11 alsınlar. Fotokopi yollasan da olur, ben PDF yolluyorum emaille.
Merhaba,

Mesajda belirtmeyi unutmuşum, Ocak ayında 25 yaşımı doldurduğum için kapsamıyor AT-11. 11 Ocak’ta bitiyor kapsamı, sömestr sonu ise 16 Şubat.

John

Mesaj gönderen John » Prş Eki 04, 2018 10:49 pm

TK'dan artık AT-11 alamadığında, normal öğrenci sağlık sigortası yaptırabilmeni sağlayacak bir belge alman gerekebilir. Buna T/A 9/1 deniyor. Istersen sana bunu mail atsınlar, sen de Türkiye'deki SGK'dan bunu doldurmalarını iste. Bununla beraber artık normal sağlık sigortası yaptırabilirsin TK'dan.

Not: Dikkat! "GEREKEBİLİR" diyorum, gerekli demiyorum. Memurun insiyatifinde bazen hiç istemeyebiliyorlar ekstra bir belgeyi, bazen ise istiyorlar. Gitmişken TK'ya sor, normal sağlık sigortası yaptırabilmem için size başka hangi belgeleri getirmeliyim diye. Bakarsın bizim de bilmediğimiz bir şey isterler.

fstsrp

Mesaj gönderen fstsrp » Sal Eki 09, 2018 1:44 pm

arkadaşlar 20 yaşındayım ve herhangi bir üniversiteye kaydım bulunmuyor(kazandım fakat kayıt yaptırmadım almanyada okuyacağım için).Yaşım gereği babamın bağ-kurundan da yararlanamıyorum.at-11 belgesini almamın bir yolu var mı?

sofiel

Mesaj gönderen sofiel » Çrş Eki 10, 2018 5:04 pm

Merhaba,

Seneye Martın sonunda erasmusla Almanya'ya gideceğim. AT 11 belgesi almak istiyorum. Normalde annem emekli ve ondan yararlanıyorum ancak şu anda bi şirkette staj yapıyorum. Bu yüzden kendi üzerimde sigortam. Martın başında stajım bitecek ama vize alırken hala stajda olacağım. Bu durum için ssk yı aradığımda biri alabilirsin dedi başka biri de alamazsın dedi. Daha önceden aynı durumda olan var mı? Siz nasıl hallettiniz? yardımcı olursanız çok minnettar olacağım çok kafam karıştı

John

Mesaj gönderen John » Çrş Eki 10, 2018 11:37 pm

fstsrp yazdı: Sal Eki 09, 2018 1:44 pm arkadaşlar 20 yaşındayım ve herhangi bir üniversiteye kaydım bulunmuyor(kazandım fakat kayıt yaptırmadım almanyada okuyacağım için).Yaşım gereği babamın bağ-kurundan da yararlanamıyorum.at-11 belgesini almamın bir yolu var mı?
SGK'dan sağlık sigortasına sahip olduğun anda AT-11'i alırsın. İlla babana bağlı olmak zorunda da değilsin. Sağlık sigortan nasıl Türkiye'de devam ediyorsa, ona takiben AT-11 alabilirsin. Gidip bunu SGK'ya sorman gerekiyor. AT-11 Almak = Türkiye'de geçerli bir sağlık sigortasına sahip olmaktır.
sofiel yazdı: Çrş Eki 10, 2018 5:04 pm Merhaba,

Seneye Martın sonunda erasmusla Almanya'ya gideceğim. AT 11 belgesi almak istiyorum. Normalde annem emekli ve ondan yararlanıyorum ancak şu anda bi şirkette staj yapıyorum. Bu yüzden kendi üzerimde sigortam. Martın başında stajım bitecek ama vize alırken hala stajda olacağım. Bu durum için ssk yı aradığımda biri alabilirsin dedi başka biri de alamazsın dedi. Daha önceden aynı durumda olan var mı? Siz nasıl hallettiniz? yardımcı olursanız çok minnettar olacağım çok kafam karıştı
Arkadaşa yanıt verdim, size de aynısını yapıştırıyorum: AT-11 Almak = Türkiye'de geçerli bir sağlık sigortasına sahip olmaktır.
Bunu en iyi SGK'ya gidip sorarsınız, Türkiye'de sağlık sigortanızın neye göre devam ettiğini öğrenirsiniz. Ama şöyle oldu, böyle oldu da memur bana belgemi vermiyor diyorsanız, Istanbul'daki Maltepe SGK merkezinin numarasını verdik orayı arayın ve eğer olumlu yanıt verirlerse gidip memurlara istanbul ile iletişime geçmelerini söyleyin. Bu da olmazsa artık bizim yapabileceğimiz bir şey yok. Tavsiyeler bu kadar, gerisi sizin bileğinize memurun insiyatifine kalmış.

efes34

Mesaj gönderen efes34 » Sal Eki 16, 2018 5:53 pm

2 saatlik uğraşla hamburg tk dan 3 aylık at 11 imizi ibraz ederek Versicherungsbescheinigung ve
nationaler anspruchsnachweis anlage 3 belgelerini alabildik. şu an c1 c2 için dil okulundayız ve
kasım sonunda bitiyor 2. belgenin geçerlilik tarihi 21-12-2018. bu tarihte herhangi bir okulda olmayacağız
kabul aldığımız okullarda biri yaz sezonunda yani ocak şubat 2018 gibi başlıyor dil sınavını geçersek başlayacağız umarım
1-öğrenci belgesi olmadan tk yı uzatmak için türkiyeden yeniden at11 belgesi alabilir miyiz?
2-bir de TK nın sgk ile bağlantı kurarak uzatması gibi bir seçenek okumuştum sanki . : eğer öyle bir
ihtimal varsa buradakilere laf anlatmak çok zor 15 yere telefon ettiler.
belgeyi vermeleri 1.5 saat sürdü.
-Belgeyi vermeden tk yaptırıp sonra belgeyi ibraz yolunu denemek istemedim çünkü
topikte bununla ilgili çok tecrübe okumadım.
Sayın John 21 aralık için nasıl bir yol izleyeyim
Şimdiden teşekkürler.
(edit: ek bilgiler: ikametgahımızı aldık, banka hesabı açıldı, oturma izni için 24 ekimde randevumuz var. vizemiz 6 aylık : nisanda bitiyor yeşil pasaport var 23 yaşında bekar bayan emeklisandığı emeklisi annesinin sgksından yararlanıyor
ben öğrencinin babası olarak yazıyorum)

John

Mesaj gönderen John » Sal Eki 16, 2018 11:44 pm

efes34 yazdı: Sal Eki 16, 2018 5:53 pm 2 saatlik uğraşla hamburg tk dan 3 aylık at 11 imizi ibraz ederek Versicherungsbescheinigung ve
nationaler anspruchsnachweis anlage 3 belgelerini alabildik. şu an c1 c2 için dil okulundayız ve
kasım sonunda bitiyor 2. belgenin geçerlilik tarihi 21-12-2018. bu tarihte herhangi bir okulda olmayacağız
kabul aldığımız okullarda biri yaz sezonunda yani ocak şubat 2018 gibi başlıyor dil sınavını geçersek başlayacağız umarım
1-öğrenci belgesi olmadan tk yı uzatmak için türkiyeden yeniden at11 belgesi alabilir miyiz?
2-bir de TK nın sgk ile bağlantı kurarak uzatması gibi bir seçenek okumuştum sanki . : eğer öyle bir
ihtimal varsa buradakilere laf anlatmak çok zor 15 yere telefon ettiler.
belgeyi vermeleri 1.5 saat sürdü.
-Belgeyi vermeden tk yaptırıp sonra belgeyi ibraz yolunu denemek istemedim çünkü
topikte bununla ilgili çok tecrübe okumadım.
Sayın John 21 aralık için nasıl bir yol izleyeyim
Şimdiden teşekkürler.
(edit: ek bilgiler: ikametgahımızı aldık, banka hesabı açıldı, oturma izni için 24 ekimde randevumuz var. vizemiz 6 aylık : nisanda bitiyor yeşil pasaport var 23 yaşında bekar bayan emeklisandığı emeklisi annesinin sgksından yararlanıyor
ben öğrencinin babası olarak yazıyorum)
1) Bu tamamen SGK'nın elinde bir şey, biz burada ne desek boş. Memur tamam buyrun derse alırsınız, yok derlerse alamazsınız.
2) TK SGK ile bağlantı kurmaz. Yani ben çok acayip şeyler yaşadım, siz nerede okuduysanız bu bilgiyi ya bir istisnadır ya da öyle bir şey varsa bile yine TK'daki memurun insiyatifine kalmıştır. İşin komik yanı, SGK'daki memurlar Almanca bilmez, hadi ingilizce anlaştılar diyelim ne yazık ki bizim SGK memuru kendini adam gibi izah edemez. Şöyle bir şey oldu, Magdeburg'taki TK'ya gittiğimde oradaki memurlardan (6 kişi vardı) hiçbiri ingilizce bilmiyordu. Sorun sadece bizim taraftan kaynaklanmayabiliyor. Siz şansınızı deneyin. Tabiki 15 yeri arayacaklar çünkü bilgisizler, pek çok memur gibi. Burada 1,5 saat değil 3 saat beklemediğnize ve 10 kere TK'ya git gel yapmadığınıza dua edin diyorum. Mağdur olma ihtimaliniz de vardı.
3) Para iadesiyle iligli bu başlıkta herhangi bir tecrübe yok ama bunu tecrübe eden forum içerisinde bir sürü arkadaşımız var. Bunlardan birisi yakın zamanda buraya benim ricam ile kendi başından geçenleri belirtecek inşallah. Ondan sonra bize güvenmeyen, inanmayanlar da aydınlanırlar.

Şansınızı deneyin, SGK'ya gidin; eğer AT-11 vermezlerse durumu TK'ya izah ettirip sigorta yaptırın. T/A 9/1 getirin sigorta yapmamız için derlerse o zaman işler iyicene arap saçına dönecek, baştan uyarıyorum. Bu son dediğim belge ile benim de başım dertte. Bakalım aralık ayında ben nasıl çözeceğim.

efes34

Mesaj gönderen efes34 » Çrş Eki 17, 2018 6:49 am

At-11 yenileyebilirsek pdf sini mail le mi tk ya gönderelim elden mi götürelim: herhalde kayıtlarında at-11imize göre sigorta yaptıkları vardır diye umuyorum. Bir daha 2-3 saat uğraşmayız ya da gitgel yapmayız umarım.
Tekrar teşekkürler bilgiler için

efes34

Mesaj gönderen efes34 » Cmt Eki 27, 2018 5:19 pm

@john :

Bir yıllık oturma izni aldık. Daha önce sorulduysa kusura bakmayın lütfen. Tüm topiği okumuştum 3-4 ay önce ama unuttum konusu geçtiyse de
Üniversite şubatta başlıyor. dil kursumuz 1 aralıkta bitiyor . 3 aylık at11imiz var 22 aralığa kadar: Tk dan Versicherungsbescheinigung ve nationaler anspruchsnachweis anlage 3 belgelerini geçen hafta almıştık.
1- Oturma izni belgesi ibraz edilerek SGK dan yeni at-11 alınabilir mi
2-Alınamazsa tk ya ayda 90 euro ödeyerek sigortamız devam eder mi ve sonradan at 11 alınırsa tekrar işleme girer mi TK da
Teşekkürler şimdiden

John

Mesaj gönderen John » Cmt Eki 27, 2018 11:03 pm

efes34 yazdı: Cmt Eki 27, 2018 5:19 pm @john :

Bir yıllık oturma izni aldık. Daha önce sorulduysa kusura bakmayın lütfen. Tüm topiği okumuştum 3-4 ay önce ama unuttum konusu geçtiyse de
Üniversite şubatta başlıyor. dil kursumuz 1 aralıkta bitiyor . 3 aylık at11imiz var 22 aralığa kadar: Tk dan Versicherungsbescheinigung ve nationaler anspruchsnachweis anlage 3 belgelerini geçen hafta almıştık.
1- Oturma izni belgesi ibraz edilerek SGK dan yeni at-11 alınabilir mi
2-Alınamazsa tk ya ayda 90 euro ödeyerek sigortamız devam eder mi ve sonradan at 11 alınırsa tekrar işleme girer mi TK da
Teşekkürler şimdiden
1 ve 2'ye toplu cevap vereyim. AT-11 verip vermeme tamamen memurun insiyatifinde bir şey. Yakın bir zamanda bir hanım arkadaşım nasıl olduysa ona söylediğim "kadınlar için ekstra olan" haklarını yurtdışı işlemleri bölümü ve genel sekreterliğe ileterek (1-2 saatlik bir uğraş sonucu) 6 aylık AT-11'ini öğrenci belgesi olmadan almış. Yani artık ben ne desem boş, SGK memuru değilim. Öğrenci belgesi olduğu halde de vermediklerini gördük bu forumda. Şimdi AT-11'i oturumla verebilirler de vermeyebilirler de. Prosedür gereği öğrenci belgeleri istemeleri gerekiyor. TK size 90 euro'ya sigorta yapar mı, orasını da gidip sormak gerekiyor. Sonradan AT-11 aldığınızda size para iadesi yapmaları için, para ödenen sürecin AT-11 kapsamında olması gerekiyor. Şansınızı deneyin.

efes34

Mesaj gönderen efes34 » Pzr Eki 28, 2018 1:09 am

John yazdı: Cmt Eki 27, 2018 11:03 pm 1 ve 2'ye toplu cevap vereyim. AT-11 verip vermeme tamamen memurun insiyatifinde bir şey. Yakın bir zamanda bir hanım arkadaşım nasıl olduysa ona söylediğim "kadınlar için ekstra olan" haklarını yurtdışı işlemleri bölümü ve genel sekreterliğe ileterek (1-2 saatlik bir uğraş sonucu) 6 aylık AT-11'ini öğrenci belgesi olmadan almış. Yani artık ben ne desem boş, SGK memuru değilim. Öğrenci belgesi olduğu halde de vermediklerini gördük bu forumda. Şimdi AT-11'i oturumla verebilirler de vermeyebilirler de. Prosedür gereği öğrenci belgeleri istemeleri gerekiyor. TK size 90 euro'ya sigorta yapar mı, orasını da gidip sormak gerekiyor. Sonradan AT-11 aldığınızda size para iadesi yapmaları için, para ödenen sürecin AT-11 kapsamında olması gerekiyor. Şansınızı deneyin.
sALI GÜNÜ sgk da tanıdığım biri var sorayım sonucu yazarım.
Teşekkürler, başarılar

denizelmas

Mesaj gönderen denizelmas » Pzt Eki 29, 2018 12:42 am

Merhaba ,Daha önce Almanya'da MEB tarafından (2013-2018 ) öğretmenlik yaptığımdan 1 Eylül'e kadar oturum iznim vardı .Üniversiteye başvurduktan sonra oturum için başvurdum ve 1 yıllık Fiktionbescheinigung verdiler. Kesin kayıt yaptığımda benden sigorta da istediler.Üniversite kaydı ve oturum izni için mawista dan 1 Ekim itibariyle 1 yıllık sigorta yaptırdım.Oturum izni için istenilen belgeleri mail ile gönderdim. Henüz cevap gelmedi.Sormak istediğim şu : Mawista'dan yaptırdığım sigortayı şimdi iptal edersem bir sorun yaşar mıyım? Salı günü Türkiye'ye gidiyorum. Dönmem uzun sürebilir.Belki orada tiroid tedavisi göreceğim. Türkiye'de olduğum süre içinde sigorta ödemek istemiyorum.Acilen cevaplarsanız çok sevinirim.İlginize şimdiden teşekkürler.

John

Mesaj gönderen John » Pzt Eki 29, 2018 12:27 pm

denizelmas yazdı: Pzt Eki 29, 2018 12:42 am Merhaba ,Daha önce Almanya'da MEB tarafından (2013-2018 ) öğretmenlik yaptığımdan 1 Eylül'e kadar oturum iznim vardı .Üniversiteye başvurduktan sonra oturum için başvurdum ve 1 yıllık Fiktionbescheinigung verdiler. Kesin kayıt yaptığımda benden sigorta da istediler.Üniversite kaydı ve oturum izni için mawista dan 1 Ekim itibariyle 1 yıllık sigorta yaptırdım.Oturum izni için istenilen belgeleri mail ile gönderdim. Henüz cevap gelmedi.Sormak istediğim şu : Mawista'dan yaptırdığım sigortayı şimdi iptal edersem bir sorun yaşar mıyım? Salı günü Türkiye'ye gidiyorum. Dönmem uzun sürebilir.Belki orada tiroid tedavisi göreceğim. Türkiye'de olduğum süre içinde sigorta ödemek istemiyorum.Acilen cevaplarsanız çok sevinirim.İlginize şimdiden teşekkürler.
İptal edebilirsin, kimsenin ruhu duymaz.

denizelmas

Mesaj gönderen denizelmas » Pzt Eki 29, 2018 1:37 pm

John yazdı: Pzt Eki 29, 2018 12:27 pm İptal edebilirsin, kimsenin ruhu duymaz.
Hızlı cevap için teşekkürler.