Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

AT-11 Belgesi ve Özel Sağlık Sigortası Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Turk ve Alman devlet daireleri: Turk Konsoloslugu'ndaki islemler, yabancilar dairesi, saglik sigortasi, isci vizesi, askerlik, ehliyet...
efes34

Re: AT-11 Belgesi ve Özel Sağlık Sigortası Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Mesaj gönderen efes34 » Sal Ağu 28, 2018 8:38 am

Muriel yazdı: Sal Ağu 28, 2018 2:30 am hayır yaratmaz. ayrıca özel sağlık sigortası değildir o, seyahat sağlık sigortasıdır. 6 aylık olanı 100-150 tl arasında bir rakam olsa gerek.
70 euro civarı

efes34

Mesaj gönderen efes34 » Çrş Ağu 29, 2018 8:40 am

3 aylık At 11 in bitişiyle 3 aylık ek seyahat sigortasının arasında 10 günlük boş kalan atladığımız bir süre var. Dün konsolosluk görüşmemiz vardı : biz size mail göndeririz dediler eksik zaman aralığı için. Bu gün eksik süreninde sigortasını yaptırdık pdf olarak maille konsolosluğa gönderdik. Aslını isterler mi: nasıl bir yol izlenir.?

Muriel

Mesaj gönderen Muriel » Çrş Ağu 29, 2018 1:05 pm

efes34 yazdı: Sal Ağu 28, 2018 8:38 am 70 euro civarı
8 Ağustos 2017 'de 1 yıllık seyahat sigortasını 119,60 tl ye yaptırmışız. O zamanın kuruyla yaklaşık 30 euro.
efes34 yazdı: Çrş Ağu 29, 2018 8:40 am 3 aylık At 11 in bitişiyle 3 aylık ek seyahat sigortasının arasında 10 günlük boş kalan atladığımız bir süre var. Dün konsolosluk görüşmemiz vardı : biz size mail göndeririz dediler eksik zaman aralığı için. Bu gün eksik süreninde sigortasını yaptırdık pdf olarak maille konsolosluğa gönderdik. Aslını isterler mi: nasıl bir yol izlenir.?
pdf yeterli olur diye düşünüyorum, sonuçta vize görüşmesine de çıktı alıp gidiyoruz.

efes34

Mesaj gönderen efes34 » Çrş Ağu 29, 2018 2:00 pm

Muriel yazdı: Çrş Ağu 29, 2018 1:05 pm 8 Ağustos 2017 'de 1 yıllık seyahat sigortasını 119,60 tl ye yaptırmışız. O zamanın kuruyla yaklaşık 30 euro.

pdf yeterli olur diye düşünüyorum, sonuçta vize görüşmesine de çıktı alıp gidiyoruz.
Bilgilendirme için teşekkürler (pdf)
3 aylık seyahat sigortasını (kaza da dahil olabilir bilmiyorum) Groupamadan 30 ya da 40 euroya yaptırdım (maille almamışım aceleye geldi direkt konsolosluğa getirdi acente) . Bu günkü ek 12 günlük için 10 euro ödedim.
İki fiyat arasındaki fark garip? standarttır benim bildiğim

asliasli77

Mesaj gönderen asliasli77 » Çrş Eyl 05, 2018 1:17 pm

John yazdı: Pzt Tem 23, 2018 9:30 pm 1) Konsolosluğa aslı götürülür, kopyası verilir vize alırken. Arkalı önlü fotokopi çektirin. AT-21 meselesi daha kesin değil onun için AT-11 alınız. İlk etapta 3 aylık verilir ve vizeniz 6 aylık olur.
2) AT-11 alabiliyorsanız boş yere paranızı harcamayın, hiç gerek yok.
3) Bu mecburi değil ama benim önerim:
Almanya'ya gelince publik sigorta şirketlerinden birine (AOK ya da TK) gidip, öğrenciler için sağlık sigortası yaptırıyorsunuz 90 Euroluk. Daha sonra vizenizi oturuma dönüştürmek için gerekli evrakları alıp Ausländerbehörde'den vizenizi oturuma dönüştürüyorsunuz. Ondan sonra da sigorta yaptırdığınız şirkete gidip "aa benim AT-11'im varmış, bununla para iadesi yapılıyormuş benim haberim yoktu yeni öğrendim." diyerek paranızı iade alıyor ve her 6ayda bir yeni AT-11'i kızına göndererek işinizi hallediyorsunuz. Kızınız da 6 ayda bir AT-11'i vermiş olduğunuz sigorta şirketine giderek yeni güncel AT-11 belgesi ile sağlık sigortasını güncelliyor.

Bu benim önerimdi, ister hiç publik sağlık sigortası yaptırmaz direk AT-11 verirsiniz sigorta şirketine, ister Ausländerbehörde'den oturum almadan para iadesi yollarına gidersiniz, tamamen tercih meselesi. Ben en garanti, en sıkıntısız yolunu yazdım. Allah yolunuzu açık etsin, kolay gelsin.
para iadesi nasıl isteniyor? kesin olur mu? belirli şartları var mı? çok sıkıntılıyım :(

John

Mesaj gönderen John » Çrş Eyl 05, 2018 6:11 pm

asliasli77 yazdı: Çrş Eyl 05, 2018 1:17 pm para iadesi nasıl isteniyor? kesin olur mu? belirli şartları var mı? çok sıkıntılıyım :(
Şahsen para iadesi yoluna gitmedim çünkü bizi aydınlatacak kimse yoktu zamanında. Ama para iadesi aldığını söyleyen bir sürü arkadaşım var. Kesin olmasa zaten olmaz derdik. Şartı olsa onu da paylaşırdık. Ben bildiğim kadar yardımcı olmaya çalışıyorum sigorta memuru falan değilim. Şansınızı deneyin.

hanaprio

Mesaj gönderen hanaprio » Prş Eyl 06, 2018 10:59 pm

Merhaba arkadaşlar. HHU'da master programına kabul aldım. Okula kayıtta AT-11 belgesini sunmak istiyorum.
TK ya da AOK online olarak 'Befreiungsbescheinigung' verebiliyor mu? Çünkü vize işlemlerim biraz uzayacak ve kayıt deadline'ını kaçırmamak için evraklarımı kargoyla göndereceğim. O yüzden AT-11 belgesinin online olarak onaylanması gerekiyor. Bu mümkünse lütfen bilgilendirir misiniz?
Diğer sorum da şu, okulum hem health insurance hem de liability insurance istiyor kayıt için. AT-11 belgesi her ikisini de kapsıyor mu?
Teşekkür ederim.

John

Mesaj gönderen John » Cum Eyl 07, 2018 4:24 pm

hanaprio yazdı: Prş Eyl 06, 2018 10:59 pm Merhaba arkadaşlar. HHU'da master programına kabul aldım. Okula kayıtta AT-11 belgesini sunmak istiyorum.
TK ya da AOK online olarak 'Befreiungsbescheinigung' verebiliyor mu? Çünkü vize işlemlerim biraz uzayacak ve kayıt deadline'ını kaçırmamak için evraklarımı kargoyla göndereceğim. O yüzden AT-11 belgesinin online olarak onaylanması gerekiyor. Bu mümkünse lütfen bilgilendirir misiniz?
Diğer sorum da şu, okulum hem health insurance hem de liability insurance istiyor kayıt için. AT-11 belgesi her ikisini de kapsıyor mu?
Teşekkür ederim.
TK ya da AOK online olarak 'Befreiungsbescheinigung' verebiliyor mu? , bu sorudan anlıyoruz ki ilk postu tam olarak okumamışsın. "Versicherungsbescheinigung" verir TK ya da AOK, ancak online olarak verir mi bunu bilmiyorum. İletişime geçip öğrenebilirsin. Böyle bir şeyle ben karşılaşmadım. Sonra bizleri de aydınlatırsan iyi olur.

Liability insurance dediği kendini finansa edebileceğini gösteren belgedir - diye tahmin ediyorum onun dışında ayrı bir sigorta yok. Bu da garantörlükle ya da bloke hesapla olur. AT-11 sadece sağlığı kapsar. Kolay gelsin.

burningred

Mesaj gönderen burningred » Pzt Eyl 17, 2018 6:38 pm

Merhaba,

AOK ya da TK dan A/T 11 ile üniversiteye kayıt ve oturum almak için versicherungsbescheinigung almak için o kurumlardan randevu almamız gerekiyor mu yoksa direkt gitsek yeter mi? 16 Ekimde gideceğim Almanyaya ve hemen birkaç gün içinde halletmem lazım bu kayıt ve oturum işini. Teşekkür ederim şimdiden.

John

Mesaj gönderen John » Pzt Eyl 17, 2018 8:01 pm

burningred yazdı: Pzt Eyl 17, 2018 6:38 pm Merhaba,

AOK ya da TK dan A/T 11 ile üniversiteye kayıt ve oturum almak için versicherungsbescheinigung almak için o kurumlardan randevu almamız gerekiyor mu yoksa direkt gitsek yeter mi? 16 Ekimde gideceğim Almanyaya ve hemen birkaç gün içinde halletmem lazım bu kayıt ve oturum işini. Teşekkür ederim şimdiden.
Gerek yok, evraklarını hazırla git. Banka hesabı, adres bir de pasaportunu falan soracaklar.

burningred

Mesaj gönderen burningred » Pzt Eyl 17, 2018 9:30 pm

John yazdı: Pzt Eyl 17, 2018 8:01 pm Gerek yok, evraklarını hazırla git. Banka hesabı, adres bir de pasaportunu falan soracaklar.
Teşekkürler

hızlıgonzalez

Mesaj gönderen hızlıgonzalez » Sal Eyl 18, 2018 6:52 pm

Arkadaşlar merhaba,

32 yaşındayım ve Bielefeld Üniversitesinde yüksek lisansa hak kazandım. Sağlık sigortası ile ilgili bir problemim var. Üniversitenin websitesinde ve birçok sağlık kuruluşunda 30 yaşın üzerinde olan kişiler için private sağlık sigortası alınması gerektiğini ifade ediyor. Bu başlık altındaki bütün yorumları okudum ve açıkcası hem iş açısından hem de sağlık sigortası açısından biraz kafam karıştı. Eğer 30 yaşın üzerindeki öğrenciler için private almak zorunlu ise, potansiyel sorularım şöyledir.

1. Werkstudent olarak calismak icin public insurance mi yoksa private insurance mi gerekir?

2. Eger ogrenci olarak yuksek lisans boyunca private insurance yaptirip, werkstudent olarak is bulursam private insurance iptal edip public mi yaptirmam gerekir? Eger calisma icin public yaptirmak zorunlu olursa, private dan public’e yil icerisinde gecis mumkun mudur? (30 yas alti icin mumkun olmadigi bazi universite ve sigorta sirketlerinin sayfalarinda okudum.)

3. Eger saglik sigortam private olursa, calisma acisindan werkstudent olarak bir is buldugum takdirde herhangi bir problem ile karsilasirmiyim? Ornek olarak aylik 1000 euro kontratli bir is buldugumu varsayalim. Bu baglamda isveren sigorta primini yatirma konusunda problem yasar mi? Blokta işveren sigorta primini ödeyemez şeklinde bir yorum okudum.

4. Sigortam private insurance oldugu takdirde kanuni calisma iznim olan aylik 80 saatlik ( haftada 20 saat) calisma saatinde herhangi bir kisitlama olur mu?

Şimdiden teşekkür ederim.

John

Mesaj gönderen John » Sal Eyl 18, 2018 7:52 pm

hızlıgonzalez yazdı: Sal Eyl 18, 2018 6:52 pm Arkadaşlar merhaba,

32 yaşındayım ve Bielefeld Üniversitesinde yüksek lisansa hak kazandım. Sağlık sigortası ile ilgili bir problemim var. Üniversitenin websitesinde ve birçok sağlık kuruluşunda 30 yaşın üzerinde olan kişiler için private sağlık sigortası alınması gerektiğini ifade ediyor. Bu başlık altındaki bütün yorumları okudum ve açıkcası hem iş açısından hem de sağlık sigortası açısından biraz kafam karıştı. Eğer 30 yaşın üzerindeki öğrenciler için private almak zorunlu ise, potansiyel sorularım şöyledir.

1. Werkstudent olarak calismak icin public insurance mi yoksa private insurance mi gerekir?

2. Eger ogrenci olarak yuksek lisans boyunca private insurance yaptirip, werkstudent olarak is bulursam private insurance iptal edip public mi yaptirmam gerekir? Eger calisma icin public yaptirmak zorunlu olursa, private dan public’e yil icerisinde gecis mumkun mudur? (30 yas alti icin mumkun olmadigi bazi universite ve sigorta sirketlerinin sayfalarinda okudum.)

3. Eger saglik sigortam private olursa, calisma acisindan werkstudent olarak bir is buldugum takdirde herhangi bir problem ile karsilasirmiyim? Ornek olarak aylik 1000 euro kontratli bir is buldugumu varsayalim. Bu baglamda isveren sigorta primini yatirma konusunda problem yasar mi? Blokta işveren sigorta primini ödeyemez şeklinde bir yorum okudum.

4. Sigortam private insurance oldugu takdirde kanuni calisma iznim olan aylik 80 saatlik ( haftada 20 saat) calisma saatinde herhangi bir kisitlama olur mu?

Şimdiden teşekkür ederim.
Hayırlı olsun. Açıkçası sorduğun sorularla ilgili yeni bir başlık açmanı öneriyorum çünkü bunlar AT-11'i aşan bir durum. Özel sağlık sigortasına gelince: hatırladığım kadarıyla 30 yaş üzeri de public sigorta yaptırabiliyor ancak ücreti farklı oluyor. Şahsen böyle bir deneyimim yok, gidip AOK ya da TK'ya bunu sormalısın.

1) Aylık 450 euronun üzerinde gelir elde ettiğin her iş için, public sigorta yaptırılması gerekiyor çünkü bunu işveren ödemeye başlıyor. Şahsen hiç özel sağlık sigortasına para ödeyen işveren görmedim. Senin özel sağlık sigortan olsa bile problem değil ancak işveren bunu ödemeye başladığında özel sağlık sigortasını da cebinden ödemeye devam etmen gerekiyor. Niye dersen, vize türü değişene kadar sağlık sigortası türü değiştirilemiyor. Parası ödendiği halde yine de o hizmetten size faydalandırmıyor sigorta firması, benim başıma geldi TK kartım vardı. Staj yaparken cildiyeye gitmem gerekti. Cildiyenin sekreteri kadın bir taktı kartı, çalışmıyor. Merkezi aradık, sizin sağlık sigortasınızı aktive edemiyoruz çünkü 1 senedir Almanya'dasınız ve hiç public sağlık sigortası yaptırmamışsınız dediler. Bunun üzerine ben de AT-11'imi alıp TK'ya gittim vs vs vs. işim halloldu. Uzun uzun ne olduğunu yazdım ama baktım sana lazım olmayan bir şey, siliverdim. İsteyen olursa yine açıklarız.

2) Kısmen bu soruyu yanıtladım 1. soruda. 30 yaş üzeri için tam bir bilgim yok, buradan bakabilirsin belki yazmışlardır: https://www.studis-online.de/StudInfo/V ... nGroupId=4

3) Parayı işveren öder, sigorta firması da büyük bir afiyetle kabul eder ancak sana bu sağlık hizmetinden faylandırmazlar. Çok enteresan bir durum, niye böyle ben de bilmiyorum. Benim durumumda TK takır takır parayı almış, bana da diyor ki "Efendim siz sigortadan faydalanamazsınız." Madem öyle aldığınız parayı bana verin. O da yok.

4) Kanuni çalışma hakkın 1 yıl içerisinde 120 tam, 240 yarım gündür. Aylık olarak kendini sınırlandırma çünkü 3 ay full time çalışıp sonra 5 ay hiç çalışmaya da bilirsin. O zaman senin bu 80 saatlik teorinin manası olmaz. Privat sağlık sigortasının çalışma izninle alakası yok.

Tekrar ediyorum, yeni başlık açıp tekrar sormalısın. Belki benden daha iyi bilen biri çıkar, sana daha iyi yardımcı olur. Benden bu kadar, Allah yolunuzu açık etsin.

John

Mesaj gönderen John » Sal Eyl 18, 2018 8:04 pm

efes34 yazdı: Çrş Ağu 29, 2018 2:00 pm Bilgilendirme için teşekkürler (pdf)
3 aylık seyahat sigortasını (kaza da dahil olabilir bilmiyorum) Groupamadan 30 ya da 40 euroya yaptırdım (maille almamışım aceleye geldi direkt konsolosluğa getirdi acente) . Bu günkü ek 12 günlük için 10 euro ödedim.
İki fiyat arasındaki fark garip? standarttır benim bildiğim
Bu nasıl iş, benden istememişlerdi. Siz ciddi ciddi 6 aylık sigorta için 3 aya para mı ödediniz? Konsolosluk her sene yeni şeyler çıkarıyor. Bu durumda SGK'nın da öğrencilere 6 aylık AT-11 kağıdı vermesi lazım. Allah yardımcınız olsun, bu ay da kendi telaşemize düştük: tezin sunumu, CV hazırlama, iş başvuruları, askerlik, vize türünün değişmesi, yeni ev arama vs. derken ilk postu güncelleyemiyorum. Bakalım en kısa zamanda şu kanunları bir okuyalım da memurların yüzüne çarpacak bir şey olsun. En azından hanım arkadaşlarımız 6 aylık AT-11 alabilsinler.

hızlıgonzalez

Mesaj gönderen hızlıgonzalez » Sal Eyl 18, 2018 9:21 pm

Çok teşekkür ederim. Yalnız son bir soru daha sormak istiyorum. Sayfanın başında yazarken 450 Euro üzerinde kazanan işler için eğer sağlık sigortası privat olursa işveren sigorta primini ödeyemez bunun için public olması gerektiği şeklinde bir yorum vardı. Sanırım bu konunun 30 yaş üzerindeki kişiler için geçerli değil. İşveren direk sigorta primini ödeyebilir. Doğru mu anlıyorum?

John

Mesaj gönderen John » Sal Eyl 18, 2018 11:29 pm

hızlıgonzalez yazdı: Sal Eyl 18, 2018 9:21 pm Çok teşekkür ederim. Yalnız son bir soru daha sormak istiyorum. Sayfanın başında yazarken 450 Euro üzerinde kazanan işler için eğer sağlık sigortası privat olursa işveren sigorta primini ödeyemez bunun için public olması gerektiği şeklinde bir yorum vardı. Sanırım bu konunun 30 yaş üzerindeki kişiler için geçerli değil. İşveren direk sigorta primini ödeyebilir. Doğru mu anlıyorum?
Hiçbir bilgim yok. Dediğim gibi, özel sağlık sigortası yaptırmadan önce AOK veya TK ile görüşmelisin. Public'ten belki faydalanabiliyorsundur, onlar sana daha düzgün bir bilgi verebilirler. Biz burada ne söylesek ezbere konuşmak olur.

Isil

Mesaj gönderen Isil » Prş Eyl 20, 2018 11:54 am

@john verdigin bilgiler icin cok tesekkurler. ilk mesajdaki hyperlinkler bende acilmiyor malesef. o yuzden kendi sorumu burda soracagim.hikayeyi basindan anlatayim. universiteye basladigimda aok yaptirmistim ancak 2 sene sonra ta11 i ögrenip onu kullanmaya basladim. gecen sene haziran´da da acil olmayan doktor islerim oldugundana tekrar aok´ya gectim. yani 15 aydir aok´dayim. aok´ya bosu bosuna para veriyorum. aok ´dan hemen cikis yapabiliyor muyum?aok dan cikis yapmak icin internette bir yerde 18 aylik üyeligin doldurulmasi gerek yaziyordu ama böyle sseylerde aokýa guvenmiyorum acikcasi onlar kendini dusunur o yuzden netlestirmek istedim. bir bu sorunun cevabini merak ediyorum bir de 15 aylik surecte 2 kere ev doktoruna gittim o kadar. parayi geri almak icin herhangi bir sart var mi? varsa nedir ? bunla ilgili bir link varsa, paylasirsaniz cok sevinirim

tesekkurler simdiden

John

Mesaj gönderen John » Prş Eyl 20, 2018 6:04 pm

Isil yazdı: Prş Eyl 20, 2018 11:54 am @john verdigin bilgiler icin cok tesekkurler. ilk mesajdaki hyperlinkler bende acilmiyor malesef. o yuzden kendi sorumu burda soracagim.hikayeyi basindan anlatayim. universiteye basladigimda aok yaptirmistim ancak 2 sene sonra ta11 i ögrenip onu kullanmaya basladim. gecen sene haziran´da da acil olmayan doktor islerim oldugundana tekrar aok´ya gectim. yani 15 aydir aok´dayim. aok´ya bosu bosuna para veriyorum. aok ´dan hemen cikis yapabiliyor muyum?aok dan cikis yapmak icin internette bir yerde 18 aylik üyeligin doldurulmasi gerek yaziyordu ama böyle sseylerde aokýa guvenmiyorum acikcasi onlar kendini dusunur o yuzden netlestirmek istedim. bir bu sorunun cevabini merak ediyorum bir de 15 aylik surecte 2 kere ev doktoruna gittim o kadar. parayi geri almak icin herhangi bir sart var mi? varsa nedir ? bunla ilgili bir link varsa, paylasirsaniz cok sevinirim

tesekkurler simdiden
Linkleri düzelteceğiz, vaktimiz olursa inşallah. Şartı sadece bu sigortalı olduğunuz süreyi kapsayan bir AT-11 belgesi götürmek. Bunu götürün, para iadesi isteyin.

Anlamadığım bir şey var yalnız, AT-11'i AOK'ya verdikten sonra nasıl yeniden size sigorta yapmayı kabul ettiler? Ben mesela TK'ya gidip, paralı sigorta istiyorum dedim, senin AT-11'in var yasal olarak sana bunu yapamayız. Beleşe faydalanabildiğin bir şeye niye para vermek istiyorsun dediler.

Isil

Mesaj gönderen Isil » Prş Eyl 20, 2018 6:19 pm

John yazdı: Prş Eyl 20, 2018 6:04 pm Linkleri düzelteceğiz, vaktimiz olursa inşallah. Şartı sadece bu sigortalı olduğunuz süreyi kapsayan bir AT-11 belgesi götürmek. Bunu götürün, para iadesi isteyin.

dogru mu anladim? simdi benim sigorta okul basindan bu yana aok->sgk->aok seklinde ilerledi. eger sgk´dan aokli oldugum zamanlara dair geriye dönük at11 belgesi alabilirsem aok´ya onlari gösterip parami geri alabiliyorum?

Anlamadığım bir şey var yalnız, AT-11'i AOK'ya verdikten sonra nasıl yeniden size sigorta yapmayı kabul ettiler? Ben mesela TK'ya gidip, paralı sigorta istiyorum dedim, senin AT-11'in var yasal olarak sana bunu yapamayız. Beleşe faydalanabildiğin bir şeye niye para vermek istiyorsun dediler.
aok´nin paragozlulugu olsa gerek. hic de demedi yasal olarak böyle birsey yapilmaz diye. ben bugun aok´ya gittim dediginiz gibi at11 i verince aok´dan direkt cikaracaklar(18ay aok´da kalma muhabbetini acmadi bile memur). zaten 25 yasimi gecince techniker krankenkasse´ye gecicem, aok´yi pek begenmedim

efes34

Mesaj gönderen efes34 » Cum Eyl 21, 2018 8:44 am

Sayın @john öncelikle emekleriniz için teşekkürler, vize işlemlerimiz 28 ağustosta başladı, pazartesi uçuşumuz var, yeşil pasoportu az önce konsolosluktan aldık vize işlemlerimiz devam ediyor bitince mail gelecek. şimdi pazartesi kızım annesiyle uçuyor ve pasaportunu geri gönderecek, aok ve ya tka da gider gitmez tk sigortası yaptırmayı 1 kaç ay sonra at 11 i ibraz etmeyi planlıyoruz. Türk büyükelçiliğinden pasaportunun olmadığı süre için bir belge alabilir miyiz ve tk aok işlerini bu belgeyle yapabilir miyiz? (dil okulu 1 ekimde başlıyor ve oturma iznimiz olmadığı için henüz yeşil pasaportla veya büyükelçilikten alma ihtimali olan bir belgeyle) okuluna devam etmesinde bir sıkıntı olur mu(kaydımız yapıldı internet üzerinden)
teşekkürler