Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

AT-11 Belgesi ve Özel Sağlık Sigortası Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Turk ve Alman devlet daireleri: Turk Konsoloslugu'ndaki islemler, yabancilar dairesi, saglik sigortasi, isci vizesi, askerlik, ehliyet...
Kullanıcı avatarı
eylulugvn

Re: AT-11 Belgesi ve Özel Sağlık Sigortası Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Mesaj gönderen eylulugvn » Prş Ağu 08, 2019 9:57 am

kadın ve 24 yaşındayım annemden sgk devam etmesinde 30 yaş sınırı yok diye biliyordum. Ama almanyada varsa için bilmiyorum. Okul AT 11'i ya da kabul etmezse aok da Befreiung konusunda sıkıntı çıkarırsa(malum eyaletine/kafalarına göre kabul ediyorlar) öğrenci için aok/tkdan public sigorta yaptırırım. sonra kayıt işlemlerimden sonra benim at 11im var diye geri isteyebilirim. Ama her dönem Befreiung verirlerse bunu da auslanderbehörde habul ederse bir sorun olmayacak sanırım. İyi senaryolarla beklemedeyim.
Cevap için teşekkürler..
deutsches bier ist gesünder als brokkoli :!:

Kullanıcı avatarı
eylulugvn

Mesaj gönderen eylulugvn » Cum Ağu 09, 2019 1:01 pm

• vizeye başvururken at 11 dışında bir Seyahat sigortası gerekiyor mu? (okul başlangıç tarihinden 4 gün önce gidicem vize çıkarsa gidip hemen kayıt olmayı planlıyorum)
  • bir de master kayıtta öğrenci sağlık sigortası istiyor. at11 i üni tanımıyor di mi? önce aok/tkya onaylatmam mı lazım kayıt öncesi? Hepiniz önce onaylatıp belge alıp sonra mı kayıt yaptırdınız? yoksa public sigorta yapıp paranızı "aa at 11 im varmış benim" diyerek para mı geri aldınız o süreci hızlandırmak için?

Kullanıcı avatarı
fingerspitzengefuehl

Mesaj gönderen fingerspitzengefuehl » Cum Ağu 09, 2019 1:19 pm

eylulugvn yazdı: Cum Ağu 09, 2019 1:01 pm
  • vizeye başvururken at 11 dışında bir Seyahat sigortası gerekiyor mu? (okul başlangıç tarihinden 4 gün önce gidicem vize çıkarsa gidip hemen kayıt olmayı planlıyorum)
  • bir de master kayıtta öğrenci sağlık sigortası istiyor. at11 i üni tanımıyor di mi? önce aok/tkya onaylatmam mı lazım kayıt öncesi? Hepiniz önce onaylatıp belge alıp sonra mı kayıt yaptırdınız? yoksa public sigorta yapıp paranızı "aa at 11 im varmış benim" diyerek para mı geri aldınız o süreci hızlandırmak için?
Eylül, AT-11'inle gidip Befreiung isteyeceksin AOK'dan, onların verdiği belgeyle kayıt işlemini bitirebilirsin.

Seyahat sigortası Almanya'ya varacağın günden, kayıt yapacağın güne kadar ki zamanı kapsamalı. 1 Eylül'de vardın, 16 Eylül'de de kayıt olacaksın diyelim, 15 günlük sigorta yeterli olur, yine de bir gün fazladan yaptırılıyor. 31 Ağustos saat 12:00'den başlıyor diyelim sigortan, 16 Eylül saat 12:00'de son buluyor.
Kölle Alaaf!
Kimim ben? : viewtopic.php?f=2&t=13686

Kullanıcı avatarı
eylulugvn

Mesaj gönderen eylulugvn » Cum Ağu 09, 2019 1:33 pm

cevap için çok teşekkür ediyorum (minnettar emoji) :)

Kullanıcı avatarı
fingerspitzengefuehl

Mesaj gönderen fingerspitzengefuehl » Cum Ağu 09, 2019 2:00 pm

eylulugvn yazdı: Cum Ağu 09, 2019 1:33 pm cevap için çok teşekkür ediyorum (minnettar emoji) :)
[yardımcı olabildiysem ne mutlu emojisi] ^^
Kölle Alaaf!

bariscoskun30

Mesaj gönderen bariscoskun30 » Cmt Ağu 10, 2019 11:35 am

Merhaba, 1 ay 10 gün sonra Almanya'daki vize sürem bitiyor ancak henüz oturum başvurusunda bulunmadım. Bu sürede özel sağlık sigortam da bitiyor. Sağlık sigortasını Türkiye'den alabilir miyim yoksa Almanya'da mı yaptırmam gerekli?

Kullanıcı avatarı
fingerspitzengefuehl

Mesaj gönderen fingerspitzengefuehl » Cmt Ağu 10, 2019 11:40 am

bariscoskun30 yazdı: Cmt Ağu 10, 2019 11:35 am Merhaba, 1 ay 10 gün sonra Almanya'daki vize sürem bitiyor ancak henüz oturum başvurusunda bulunmadım. Bu sürede özel sağlık sigortam da bitiyor. Sağlık sigortasını Türkiye'den alabilir miyim yoksa Almanya'da mı yaptırmam gerekli?
Almanya'da yaptırmanız gerekiyor.
Kölle Alaaf!

bariscoskun30

Mesaj gönderen bariscoskun30 » Cmt Ağu 10, 2019 12:26 pm

fingerspitzengefuehl yazdı: Cmt Ağu 10, 2019 11:40 am Almanya'da yaptırmanız gerekiyor.
Bunun yolu nasıl oluyor peki, rica etsem beni aydınlatabilir misiniz? Aşağı yukarı fiyatı nedir, nereden yaptırılıyor vs.

Teşekkür ederim.

Kullanıcı avatarı
fingerspitzengefuehl

Mesaj gönderen fingerspitzengefuehl » Cmt Ağu 10, 2019 12:58 pm

bariscoskun30 yazdı: Cmt Ağu 10, 2019 12:26 pm Bunun yolu nasıl oluyor peki, rica etsem beni aydınlatabilir misiniz? Aşağı yukarı fiyatı nedir, nereden yaptırılıyor vs.

Teşekkür ederim.
Öncelikle oturum uzatma sebebiniz, yaşınız gibi farklı değişkenler var.
Eğer zorunlu sağlık sigortası (public health ins) yerine özel sağlık sigortası yaptırmak istiyorsanız, aşağıdakilerden herhangi biri olabilir:

AON Student insurance
Mawista Student
Hansemerkur Student
Dr.Walter Educare

Bunlar minimum 33 euro (günlük 1.10-1.5 arası değişir) maksimum ise talep ettiğiniz, eklediğiniz özelliklerin kapsamına göre, ayrıca yaşınıza göre de değişiklik gösterebilir. 39 yaş üstü vs.

Not: hepsini online olarak internet üzerinden yapabilirsiniz.
Kölle Alaaf!

idilge

Mesaj gönderen idilge » Sal Ağu 20, 2019 3:57 pm

Merhabalar herkese,
bu sene ekim ayında umarım almanyada 2 yıllık yüksek lisans eğitimime başlayacağım. 29 ağustos'ta vize randevum var.
Bu başlığı detaylı okumadan önce 6 aylık at-11 belgemi (ekimde başlıyor mart sonu bitiyor) sgk'dan almıştım. Fakat başlığı okudukça bir sürü şey aklıma takıldı.
Oraya gittiğimde oturuma başvururken başıma bela olmasından tedirgin olmaya başladım. Bu arada BTU Cottbus'a gideceğim, kadınım ve öğrenimime devam ettikçe sgk'dan at-11 alma hakkım olacak.

1-) Oturum izni için şöyle düşündüm, diyelim ekimden marta kadar altı aylık vize ile gittim. Altıncı aya yaklaşırken oturum iznine başvurdum. Sgk'dan ikinci at-11'imi de aldım ve aok/tk'dan alınan muafiyet belgesiyle ikisini de sundum. Bu senaryo da 1 yıllık oturum için sorun illaki çıkar mı? (Bu çok havada bir soru oldu farkındayım. Kimse bilemez ama kısacası oturum izni konusu çok aklıma takılıyor) Cinsiyetten dolayı at-11 alabilecek olmam, yaş sınırına takılmamam bir kolaylık sağlar mı? Çünkü burda okuduğum bazi olayların yaş ve cinsiyet açısından kimlerin başına geldğini anlayamadım. Hiç bunlarla ilgisi yoksa kusura bakmayın :)

2-) Sigorta işlerine at 11 ile başlanırsa, AOK ya da TK'ya sonradan komple geçiş için türkiye'deki sigorta hakkının olmadığına dair belge istedikleri yazılmış. Burada kasıt Türkiyedeki sgk'dan alınan at 11 belgesini iptal ettirmek mi, komple türkiyedeki sgk haklarından vazgeçmek mi (türkiye'ye dönersem sgk hakkım olmayacak mı) ?

3-) Anladığım kadarıyla bu at 11 belgesi staj ve working student olaylarında da çok işe yaramıyor. Açıkçası böyle bir hakkım olduğu için masraf almamayı tabiki tercih ederim ama bu uzun vadede çok riskli bir yol mu oluyor (hem almanya hem türkiye açısından)?

Herkese kolaylıklar diliyorum

isarama

Mesaj gönderen isarama » Prş Ağu 22, 2019 4:03 am

Selamlar,

İş arama vizesi için nasıl bir sigorta yaptırmalıyım? Girişten itibaren 15 gün geçerli olan sigorta yetiyor mu? AT-11 yaş dolayısıyla mümkün değil.

zeyno1662

Mesaj gönderen zeyno1662 » Cmt Ağu 24, 2019 6:01 pm

CİDDEN DELİRMEK ÜZEREYİM
Sadece dil kursu için 6 aylık almanyaya gidicem inşallah. 12 Eylülde randevum var ve sigorta işini bir türlü halledemiyorum.
Türkiyedeki nerdeyse her sigorta şirketiyle konuştum. Hiçbiri Alman Konsolosluğunun istediklerini yerine getirmiyor. Konsolosluğun kendi sitesinde 01 nolu bilgi notu var. Orda 92 gün kıstası diye bir şey var, yapılacak sigortanın teminat süresinin bütün seyahati kapsaması gerektiğini yazıyor ancak türk sigorta şirketleri sadece 92 gün uzunluğunda yapabiliyor, sonrasında giriş çıkış yapmanız gerekiyor. Ve bir de bütün masrafları size ödüyorlar.
Careconcept gibi sitelere baktım ama genel olarak almnayada bir schengen ülkesinde ikamet etmeniz geretiği yazıyor. şu an daha orda değilim ve açıkçası daha ev adresim de belli değil.

LÜTFEN BİLGİSİ OLAN BİR ŞEYLER YAZSIN İŞİN İÇİNDEN ÇIKAMIYORUM TEŞEKKÜLER

Kullanıcı avatarı
fingerspitzengefuehl

Mesaj gönderen fingerspitzengefuehl » Cmt Ağu 24, 2019 6:28 pm

zeyno1662 yazdı: Cmt Ağu 24, 2019 6:01 pm CİDDEN DELİRMEK ÜZEREYİM
Sadece dil kursu için 6 aylık almanyaya gidicem inşallah. 12 Eylülde randevum var ve sigorta işini bir türlü halledemiyorum.
Türkiyedeki nerdeyse her sigorta şirketiyle konuştum. Hiçbiri Alman Konsolosluğunun istediklerini yerine getirmiyor. Konsolosluğun kendi sitesinde 01 nolu bilgi notu var. Orda 92 gün kıstası diye bir şey var, yapılacak sigortanın teminat süresinin bütün seyahati kapsaması gerektiğini yazıyor ancak türk sigorta şirketleri sadece 92 gün uzunluğunda yapabiliyor, sonrasında giriş çıkış yapmanız gerekiyor. Ve bir de bütün masrafları size ödüyorlar.
Careconcept gibi sitelere baktım ama genel olarak almnayada bir schengen ülkesinde ikamet etmeniz geretiği yazıyor. şu an daha orda değilim ve açıkçası daha ev adresim de belli değil.

LÜTFEN BİLGİSİ OLAN BİR ŞEYLER YAZSIN İŞİN İÇİNDEN ÇIKAMIYORUM TEŞEKKÜLER
Axa Öğrenci Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası yaptırabilirsin ya da HanseMerkur öneriliyor nedenini bilmiyorum.

Hangi şirketlerle görüştün?
Kölle Alaaf!

zeyno1662

Mesaj gönderen zeyno1662 » Cmt Ağu 24, 2019 6:56 pm

fingerspitzengefuehl yazdı: Cmt Ağu 24, 2019 6:28 pm Axa Öğrenci Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası yaptırabilirsin ya da HanseMerkur öneriliyor nedenini bilmiyorum.

Hangi şirketlerle görüştün?
axa ve mafrree nin poliçelerini direk ben okudum diye hatırlıyorum. sigorta acentalarıyla görüştüm( bütün sigrta şirketleriyle çalışanlar), onlar 92 gün probleminin olduğunu söylediler. yess diye bir poliçe varmış mafreenin onun da teminat tutarları 30000 euro nun altında. böyle yani. tek sorun da bu da değil doğru anladıysam ödemelerin direk hastaneye yapılmasını istiyorlar ve türkiyedekilerin hepsi hastaya ödeme yapıyor. HanseMerkur e bakıcam çok teşekkürleer

Samuel

Mesaj gönderen Samuel » Cmt Ağu 24, 2019 10:52 pm

Okulum 1 ekimde başlıyor, AT 11 belgem 1 eylülden itibaren 6 ay. Vize randevum 10 eylülde. Sizce belgeyi değiştirmeli miyim. Sorun olur mu acaba.

Kullanıcı avatarı
fingerspitzengefuehl

Mesaj gönderen fingerspitzengefuehl » Cmt Ağu 24, 2019 11:12 pm

zeyno1662 yazdı: Cmt Ağu 24, 2019 6:56 pm axa ve mafrree nin poliçelerini direk ben okudum diye hatırlıyorum. sigorta acentalarıyla görüştüm( bütün sigrta şirketleriyle çalışanlar), onlar 92 gün probleminin olduğunu söylediler. yess diye bir poliçe varmış mafreenin onun da teminat tutarları 30000 euro nun altında. böyle yani. tek sorun da bu da değil doğru anladıysam ödemelerin direk hastaneye yapılmasını istiyorlar ve türkiyedekilerin hepsi hastaya ödeme yapıyor. HanseMerkur e bakıcam çok teşekkürleer
Erasmus dönemimde Axa'dan faydalanmıştım ve 92 gün problemi yok, ayrıca 1 yıl boyunca kullanmıştım sigortamı, ayrıca ek bir şeye gerek kalmadan.
Şu durum o kadar saçma ve kısıtlayıcı ki, konsolosluğun verdiği bilgi eksik gibi görünüyor, çünkü dillerinde aynı türkü HanseMerkur de bilmem ne, allah allah ya. Çinliler ve Meksikalılar da cehennem azabı yaşıyorlar mı acaba vize sürecinde? Sigorta şirketleri de keza öyle, aynı kanalizasyon kapağının köşelisi. İnanın bıktım artık.
Elimden ne geliyorsa yapacağım, bitti.
Kölle Alaaf!

isarama

Mesaj gönderen isarama » Çrş Eyl 04, 2019 5:18 pm

Teşekkürler arkadaşlar. Ben de iş arama vizesiyle 6 aylığına gidecektim ve 92 gün sınıra takılıyordum. Gördüğüm kadarıyla AXA 6 aylık sigorta yapıyor.

Yalnız 36 Euro fiyatında bir sorun yok değil mi? Almanya'da yaptırmayla kıyaslayınca 1 ay fiyatına 6 ay.

Peki AXA poliçeyi Almanca veya İngilizce olarak veriyor mu?

Kullanıcı avatarı
fingerspitzengefuehl

Mesaj gönderen fingerspitzengefuehl » Prş Eyl 05, 2019 1:39 am

isarama yazdı: Çrş Eyl 04, 2019 5:18 pm Teşekkürler arkadaşlar. Ben de iş arama vizesiyle 6 aylığına gidecektim ve 92 gün sınıra takılıyordum. Gördüğüm kadarıyla AXA 6 aylık sigorta yapıyor.

Yalnız 36 Euro fiyatında bir sorun yok değil mi? Almanya'da yaptırmayla kıyaslayınca 1 ay fiyatına 6 ay.

Peki AXA poliçeyi Almanca veya İngilizce olarak veriyor mu?
İngilizce ve Türkçe dillerinde alabilirsiniz. Ayrıca mail olarak da göndermelerini isteyin, çok faydalı oluyor taratmak yerine.
Maddi kaygınız yoksa ve ileride ihtiyacınız olacağını düşünüyorsanız bir yıllık yaptırın. 70 euro tuttu benim için.
92 gün sınırının ne olduğunu bilmiyorum, detaylandırırsanız belki yardımcı olabilirim.

Bol şans!
Kölle Alaaf!

isarama

Mesaj gönderen isarama » Prş Eyl 05, 2019 4:14 am

fingerspitzengefuehl yazdı: Prş Eyl 05, 2019 1:39 am İngilizce ve Türkçe dillerinde alabilirsiniz. Ayrıca mail olarak da göndermelerini isteyin, çok faydalı oluyor taratmak yerine.
Maddi kaygınız yoksa ve ileride ihtiyacınız olacağını düşünüyorsanız bir yıllık yaptırın. 70 euro tuttu benim için.
92 gün sınırının ne olduğunu bilmiyorum, detaylandırırsanız belki yardımcı olabilirim.

Bol şans!

Teşekkürler cevabınınz için. 92 gün mevzusu Schengen vizesi için geçerli oluyor. 6 aylık geçerliliği olup 3 ay seyahat hakkı veren bir vizeye uygun sadece.
1 yıllık yaptırmak mantıklı, fakat merak ediyorum iş bulduktan sonra da kullanabilir miyim.

Kullanıcı avatarı
fingerspitzengefuehl

Mesaj gönderen fingerspitzengefuehl » Prş Eyl 05, 2019 7:56 am

isarama yazdı: Prş Eyl 05, 2019 4:14 am Teşekkürler cevabınınz için. 92 gün mevzusu Schengen vizesi için geçerli oluyor. 6 aylık geçerliliği olup 3 ay seyahat hakkı veren bir vizeye uygun sadece.
1 yıllık yaptırmak mantıklı, fakat merak ediyorum iş bulduktan sonra da kullanabilir miyim.
Bu sigortanın kapsamı çok dar ve maalesef çalışırken ihtiyacınız olacak sigorta bu değil. Yine de sordurablirsiniz ben çok yüzeysel anlatabilirim, iş tecrübem olmadığından.
Kölle Alaaf!