Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

AT-11 Belgesi ve Özel Sağlık Sigortası Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Turk ve Alman devlet daireleri: Turk Konsoloslugu'ndaki islemler, yabancilar dairesi, saglik sigortasi, isci vizesi, askerlik, ehliyet...
schwaebisch

Re: AT-11 Belgesi ve Özel Sağlık Sigortası Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Mesaj gönderen schwaebisch » Prş Eyl 03, 2020 8:56 pm

cnsn159 yazdı: Sal Eyl 01, 2020 9:55 pm Çok teşekkürler, 1 Ekim yazdırdı oradaki görevli at-11 başlangıç zamanına, semester başlangıç tarihi ise 12 Ekim. Her halükarda 1 Ekim'den sonra gideceğimi düşünüyorum. Yani herhangi bir problem olmayacaktır sanırım

https://m.dw.com/tr/almanyada-koronaya- ... a-54721881

Buradaki habere göre korona olmadığınıza dair son 48 saat içinde alınmış test sonucunuz olsa bile 1 ekimden sonraki girişlerde 5 günlük karantina ve sonunda Almanya'da test şartı var. Bilginize..

cnsn159

Mesaj gönderen cnsn159 » Prş Eyl 03, 2020 9:25 pm

schwaebisch yazdı: Prş Eyl 03, 2020 8:56 pm https://m.dw.com/tr/almanyada-koronaya- ... a-54721881

Buradaki habere göre korona olmadığınıza dair son 48 saat içinde alınmış test sonucunuz olsa bile 1 ekimden sonraki girişlerde 5 günlük karantina ve sonunda Almanya'da test şartı var. Bilginize..
Almanya'ya gidelim de sağ salim, kurallar böyleyse yapacak bir şey yok.. Çok teşekkürler :)

redwayyy

Mesaj gönderen redwayyy » Prş Eyl 03, 2020 9:59 pm

İlk kez AT-11 alacak arkadaşlar için deneyimimi paylaşmak istedim. Direkt lisans kabulüm var, Ankara'da yaşıyorum. Bugün Ulucanlar'daki şubeye gittiğimde elimde Almanca ve İngilizce kabul belgesi + akademik takvimi gösteren belgem vardı. Oradaki memur kabul belgesi, akademik takvim ve yök denkliği gerektiğini söyledi. Yök denkliği için e-devletten sorgulama yaptığımda benim okulumun listede olmadığını farkettim. Bunun için yök'e gidip denklik belgesi alman lazım dedi. Bugün bana biraz ters davrandılar ama mecburen yök'e gideceğim. Ankara'da bu belge için gidecekler varsa önceden haber vermek istedim.

exectus

Mesaj gönderen exectus » Prş Eyl 03, 2020 11:31 pm

redwayyy yazdı: Prş Eyl 03, 2020 9:59 pm İlk kez AT-11 alacak arkadaşlar için deneyimimi paylaşmak istedim. Direkt lisans kabulüm var, Ankara'da yaşıyorum. Bugün Ulucanlar'daki şubeye gittiğimde elimde Almanca ve İngilizce kabul belgesi + akademik takvimi gösteren belgem vardı. Oradaki memur kabul belgesi, akademik takvim ve yök denkliği gerektiğini söyledi. Yök denkliği için e-devletten sorgulama yaptığımda benim okulumun listede olmadığını farkettim. Bunun için yök'e gidip denklik belgesi alman lazım dedi. Bugün bana biraz ters davrandılar ama mecburen yök'e gideceğim. Ankara'da bu belge için gidecekler varsa önceden haber vermek istedim.
Hocam hangi okul? Bana çok iyi davranmışlardı demekki size farklı bir görevli denk geldi.

redwayyy

Mesaj gönderen redwayyy » Prş Eyl 03, 2020 11:42 pm

exectus yazdı: Prş Eyl 03, 2020 11:31 pm Hocam hangi okul? Bana çok iyi davranmışlardı demekki size farklı bir görevli denk geldi.
Bana okulun adını bile sormadı. Direkt sormadan denklik al gel bakamayız dediler. HS Rhein-Waal

exectus

Mesaj gönderen exectus » Cum Eyl 04, 2020 12:58 am

redwayyy yazdı: Prş Eyl 03, 2020 11:42 pm Bana okulun adını bile sormadı. Direkt sormadan denklik al gel bakamayız dediler. HS Rhein-Waal
Yök denkliği olduğuna emin misiniz, Yök okul tanıma olmasın? Lisans için farklı mı bilmiyorum ama Yüksek Lisans için Yök okul tanıma isteniyor. Eğer öyleyse okulunuz listede var. https://okultanima.yok.gov.tr/
HS1.PNG
HS1.PNG (7.06 KiB) 2721 kere görüntülendi
HS.PNG

redwayyy

Mesaj gönderen redwayyy » Cum Eyl 04, 2020 1:09 am

exectus yazdı: Cum Eyl 04, 2020 12:58 am Yök denkliği olduğuna emin misiniz, Yök okul tanıma olmasın? Lisans için farklı mı bilmiyorum ama Yüksek Lisans için Yök okul tanıma isteniyor. Eğer öyleyse okulunuz listede var. https://okultanima.yok.gov.tr/

HS1.PNG

HS.PNG
Sanırım benim hatam olmuş şuan kendime kızıyorum. Denklik dediler diye hatırlıyorum ama umarım yanlış duymuşumdur da kendi salaklığıma gülerim :D Ben diğer linke baktığım için okulun listede olmaması çok normal o zaman. Büyük ihtimalle okul tanıma belgesidir çünkü bana lisans ya da yüksek lisans olup olmadığını sormadı. Çok teşekkür ederim.

exectus

Mesaj gönderen exectus » Cum Eyl 04, 2020 1:20 am

redwayyy yazdı: Cum Eyl 04, 2020 1:09 am Sanırım benim hatam olmuş şuan kendime kızıyorum. Denklik dediler diye hatırlıyorum ama umarım yanlış duymuşumdur da kendi salaklığıma gülerim :D Ben diğer linke baktığım için okulun listede olmaması çok normal o zaman. Büyük ihtimalle okul tanıma belgesidir çünkü bana lisans ya da yüksek lisans olup olmadığını sormadı. Çok teşekkür ederim.
Nedemek :) Çünkü genelde herkese Yök okul tanıma sordular. Acaba lisans olduğu içinmi diye emin olamadım ama sizinki de okul tanımadır. Sizi çok iyi anlıyorum ben de okulumu bulamamıştım ilk, küçük çaplı bir kriz yaşamıştım meğersem varmış :) ama çoğu okul var. Kolay gelsin... Diğer Link hangisi merak ettim.

redwayyy

Mesaj gönderen redwayyy » Cum Eyl 04, 2020 2:51 am

exectus yazdı: Cum Eyl 04, 2020 1:20 am Nedemek :) Çünkü genelde herkese Yök okul tanıma sordular. Acaba lisans olduğu içinmi diye emin olamadım ama sizinki de okul tanımadır. Sizi çok iyi anlıyorum ben de okulumu bulamamıştım ilk, küçük çaplı bir kriz yaşamıştım meğersem varmış :) ama çoğu okul var. Kolay gelsin... Diğer Link hangisi merak ettim.
Diğer link dediğim ben bile neye baktığımı hatırlayamadım e-devletten bakmıştım ama artık stresten falan ya bulamamışım ya da başka bi yere baktım vs bişeyler olmuş orda :D Üstteki yazan arkadaşlar da okul tanıma demişler ben nasıl denklik algıladım hiç bi fikrim yok :D Tekrardan teşekkürler baya bir yükten kurtuldum şuan yoksa Bilkent'e gitmek zorundaymışım gibi düşünüyordum. Kolay gelsin size de :)

cnsn159

Mesaj gönderen cnsn159 » Cum Eyl 04, 2020 11:45 am

exectus yazdı: Prş Eyl 03, 2020 8:03 pm Merhaba. Kayıtta "Insurance Number" kısmına 0000000 girmenizi önermem. Çünkü geçerli bir sağlık sigortanız yoksa okul büyük ihtimal kaydınızı yapmaz. Ben TK'ya durumumu açıklayan bir mail attım. Okula kayıt yaptırmam gerektiğini ve A/T11 belgemin Almanyada da geçerli olduğunu yazdım. E-mail yoluyla okul kaydım için gerekli olan belgeleri göndermelerini istedim. Ek kısmına A/T11 belgemi ve ve kabul mektubumu ekledim. Mail Adresi: service@tk.de 4 iş günü içerisinde dönüş yaptılar ve "Versicherungsbescheinigung (Insurance certificate)" adında içerisinde bilgilerimin ve "Krankenversichertennummer (Health insurance number)" bulunduğu 2 adet belge gönderdiler. Bu belgeleri okula gönderdim. AOK belgeleri güvenlik açısından bana gönderemeyeceklerini söyledi ama isterseniz okula göndeririz dediler. Ben her yere mail atmıştım zaman kısıtım vardı :) AOK böyle diyince hemen istemediği söyledim yoksa işler karışacaktı :) Oyüzden TK öneririm. Hem hızlı hemde e-mail ile belgeyi attılar.
Not: Cinsiyetini belirtin benimkini yanlış yazmışlardı düzelttiler.

Genel Bilgi
TK:
mail: service@tk.de
Cevap süresi 4 iş günüydü
E-mail ile belgeleri gönderdiler

AOK:
mail: kontakt@nw.aok.de
Cevap süresi 15 gündü
E-mail ile belgeleri gönderemeyeceklerini söylediler, okula direkt yollayabiliriz dediler.
Telefon ile arayıp : https://www.aok.de/kp/uni/information-f ... tact-form/ adresinde bulunan formu doldurun dediler.

NOT: Bulunduğunuz bölgeye ve çalışana göre işlemler tamamen farklı olabilir. Ör: Münih için AOK cevap süresi çok kısa ve e-mail ile gönderiyolarlar diye biliyorum.

Krankenversichertennummer (Health insurance number)

Merhaba, "Since e-mails might be read, we will send you the certificates, documents or applications by postal mail to protect your personal data." mesajını da içeren otomatik bir mesaj aldım attım mail sonrasında (tk). Sizde de var mıydı bu kısım? Umarım postalamaya kalkmazlar bir miktar acelem var çünkü :/

exectus

Mesaj gönderen exectus » Cum Eyl 04, 2020 12:51 pm

cnsn159 yazdı: Cum Eyl 04, 2020 11:45 am Merhaba, "Since e-mails might be read, we will send you the certificates, documents or applications by postal mail to protect your personal data." mesajını da içeren otomatik bir mesaj aldım attım mail sonrasında (tk). Sizde de var mıydı bu kısım? Umarım postalamaya kalkmazlar bir miktar acelem var çünkü :/
Evet vardı. Eğer mailde durumunuzu yazdıysanız (Almanyada değilim, bu belgeye email yolu ile ihtiyacım var vs) email yolu ile atıyorlar.

cnsn159

Mesaj gönderen cnsn159 » Cum Eyl 04, 2020 2:50 pm

exectus yazdı: Cum Eyl 04, 2020 12:51 pm Evet vardı. Eğer mailde durumunuzu yazdıysanız (Almanyada değilim, bu belgeye email yolu ile ihtiyacım var vs) email yolu ile atıyorlar.
Almanya'da olmadığım kısmını eklemeyi unutmuşum. Ekleyerek tekrar bir e-mail attım. Teşekkür ederiim

exectus

Mesaj gönderen exectus » Cum Eyl 04, 2020 5:07 pm

cnsn159 yazdı: Cum Eyl 04, 2020 2:50 pm Almanya'da olmadığım kısmını eklemeyi unutmuşum. Ekleyerek tekrar bir e-mail attım. Teşekkür ederiim
Kolay gelsin :)

cnsn159

Mesaj gönderen cnsn159 » Pzt Eyl 07, 2020 11:48 am

Merhabalar, at11 belgem mevcut ancak bildiğiniz üzere sadece almanya-turkiye arası geçerli bir sözleşme ve başka ülkelerde geçmez. Oradayken olur da başka ülkelere gidersem gezme vs. birkaç günlük olabilecek (mastera gidiyorum) At11 geçerli olmaması dolayısıyla buradan bankadan 1.5 yıllık başka bir sigorta daha yaptırsam (fiyat gayet makbuldü, 300 lira civarı) hem at11 hem 1.5 yıllık sağlık sigortasına sahip olmam problem yaratır mı sizce? Zaten at11 kaydı olana kadar olan süre için seyahat sağlık sigortası yaptırmam gerekiyordu (1 2 aylık). onun yerine 1.5 yıllık yaptırabilir miyim? At11 ile beraber? Teşekkürler.

cnsn159

Mesaj gönderen cnsn159 » Pzt Eyl 07, 2020 5:01 pm

exectus yazdı: Cum Eyl 04, 2020 5:07 pm Kolay gelsin :)
Merhaba yine ben, sorularım asla bitmiyordu :D dediğiniz gibi hem aok hem tk mail attım.. Aok Sachsen eyaletine attım ve 2 gün içinde cevap aldım ilginç bir şekilde, bana birkaç iş günü içinde bilgileri yollayacaklarını söylediler, birine iletecekmiş maili vsvs. Ancak tkdan da cevap alacağım gibi duruyor söylediğinize göre bilgileri veriyorlarmış hemen. Şimdi işler karışmasın? Tkda dönüş yaparsa iki tane yerden falan olacak diye korktum. Sizce tkya mail atmalı mıyım ben hallettim sağolun gibi? Garip mi olur :?

exectus

Mesaj gönderen exectus » Pzt Eyl 07, 2020 5:24 pm

cnsn159 yazdı: Pzt Eyl 07, 2020 5:01 pm Merhaba yine ben, sorularım asla bitmiyordu :D dediğiniz gibi hem aok hem tk mail attım.. Aok Sachsen eyaletine attım ve 2 gün içinde cevap aldım ilginç bir şekilde, bana birkaç iş günü içinde bilgileri yollayacaklarını söylediler, birine iletecekmiş maili vsvs. Ancak tkdan da cevap alacağım gibi duruyor söylediğinize göre bilgileri veriyorlarmış hemen. Şimdi işler karışmasın? Tkda dönüş yaparsa iki tane yerden falan olacak diye korktum. Sizce tkya mail atmalı mıyım ben hallettim sağolun gibi? Garip mi olur :?
Merhaba. Benim de işler karışmıştı. TK dan belge gelince AOK mesaj atıp okula belgeleri göndericez demişlerdi hemen mesaj yazıp göndermeyin TK'dan aldım belgemi yazdım tamam dediler. Bence AOK kesinse TK'ya mail atın mutlaka.

cnsn159

Mesaj gönderen cnsn159 » Pzt Eyl 07, 2020 6:14 pm

exectus yazdı: Pzt Eyl 07, 2020 5:24 pm Merhaba. Benim de işler karışmıştı. TK dan belge gelince AOK mesaj atıp okula belgeleri göndericez demişlerdi hemen mesaj yazıp göndermeyin TK'dan aldım belgemi yazdım tamam dediler. Bence AOK kesinse TK'ya mail atın mutlaka.
aslında emin değilim yollayacaklarından "thank you for your e-mail and for sending the documents to us. We are glad to help you with the clarification of your request. Your e-mail has been forwarded to the person responsible, Ms. Annett Klix. You'll receive detailed information from Ms. Klix within the next few days. We ask you to be patient." gibi bir mail aldım. acaba sigortanın detayları mı yoksa sonradan okula postalayalım derler mi acaba bilemedim napsam

exectus

Mesaj gönderen exectus » Pzt Eyl 07, 2020 7:11 pm

cnsn159 yazdı: Pzt Eyl 07, 2020 6:14 pm aslında emin değilim yollayacaklarından "thank you for your e-mail and for sending the documents to us. We are glad to help you with the clarification of your request. Your e-mail has been forwarded to the person responsible, Ms. Annett Klix. You'll receive detailed information from Ms. Klix within the next few days. We ask you to be patient." gibi bir mail aldım. acaba sigortanın detayları mı yoksa sonradan okula postalayalım derler mi acaba bilemedim napsam
Valla ben de bilemedim. Keşke TK'dan haber gelseymiş :(

cnsn159

Mesaj gönderen cnsn159 » Sal Eyl 08, 2020 3:36 pm

exectus yazdı: Pzt Eyl 07, 2020 7:11 pm Valla ben de bilemedim. Keşke TK'dan haber gelseymiş :(
AOK bilgileri yolladı, TK'ya da mail attım yollamayın aok yolladı diye umarım görürler :D teşekkür ederimm

exectus

Mesaj gönderen exectus » Sal Eyl 08, 2020 3:54 pm

cnsn159 yazdı: Sal Eyl 08, 2020 3:36 pm AOK bilgileri yolladı, TK'ya da mail attım yollamayın aok yolladı diye umarım görürler :D teşekkür ederimm
İyi haber :) Ne demekk.