Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

AT-11 Belgesi ve Özel Sağlık Sigortası Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Turk ve Alman devlet daireleri: Turk Konsoloslugu'ndaki islemler, yabancilar dairesi, saglik sigortasi, isci vizesi, askerlik, ehliyet...
efes34

Re: AT-11 Belgesi ve Özel Sağlık Sigortası Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Mesaj gönderen efes34 » Sal Mar 05, 2019 8:41 pm

zinc yazdı: Sal Mar 05, 2019 8:36 pm ben Allianz sigortadan 6 aylık eğitim seyahat sağlık sigortası yaptırdım kabul ederler mi acaba.
vizede kabul edilir

Hypsia

Mesaj gönderen Hypsia » Çrş Mar 06, 2019 12:15 am

zinc yazdı: Sal Mar 05, 2019 8:36 pm ben Allianz sigortadan 6 aylık eğitim seyahat sağlık sigortası yaptırdım kabul ederler mi acaba.
Vize kabul eder ama okul etmez. Almanyada sigorta yaptirmanz gerekcek.

melis87

Mesaj gönderen melis87 » Çrş Mar 06, 2019 10:53 am

chipper yazdı: Sal Kas 20, 2018 2:42 pm AOK da yaşadığımız bir problem;
Evliyim ve eşimle birlikte Almanya' da yaşıyoruz. Eşim öğrenci ve aynı zamanda werk student olarak çalışıyor, 6 yıldır Almanya' da öğrenci. Benim dil kursum yeni bitti master a başlayacağım, çalışma iznim olmadığından dolayı çalışamıyorum ve 11 aydır Almanya' dayım. Eşim evlenince AT-11 hakkını kaybetti, benim zaten yaştan dolayı öyle bir şansım yoktu. En başında vize için Klemmer diye bir özel sigortadan işimi görmüştüm. İkimizinde yaşları şuan 30 üzeri.

AOK ya sigortalanmak için gittik. Öğrenci sigortası yaştan dolayı yaptıramıyoruz, tek şansımızın Freiwillige olduğunu söylediler. Bir kişi için aylık 185 € ücret çıkıyor ve eş de Familienversichert olarak bundan yararlanabiliyor. Ücreti biraz fazla bulmamıza rağmen yapacak birşey yok diye tamam dedik ve belgelerimizi aldılar başvurumuzu tamamladık. 20 gün içerisinde haber gelmeyince biz gittik sormaya. Onay almamış. Nedeni de daha önce bilmem kaç ay AOK ya prim ödememiş sigortalı olmamış olmamız.(AT-11 buna sayılmıyormuş) Yani 30 yaşının altında isen problem yok - öğrenci sigortası veya AT-11 ile işini görebiliyorsun. Ancak 30 yaşının üstündeysen evliysen yada değilsen farketmiyor AT-11 kullanamıyorsun ve ücret ödeyerek sigorta yaptırmak istiyorum dediğinde de daha önce bize hiç ücret ödememişsin ki bizde sigortalı olamazsın diye saçma bir cevap alıyorsun. Tüm devlete ait sigortalarda da aynı durum geçerliymiş.

Şuan bizim AOK dan veya TK dan sigortalı olabilmemiz için ikimizden birinin fest sözleşmeli bir işinin olması gerekiyor. Bu yoksa devlet sigortası da yok. Özel sigorta harici başka şansımız gözükmüyor. Bizi ERGO ya yönlendirdiler tabi onlarda 400€ ya yakın bir fiyat çıkardılar daha sonra orda da BIG diye bir firmaya yönlendirildik ordan da 24 ay tahahhütlü 180€ luk bir fiyat aldık.

Olay bana çok iğrenç geldiği için paylaşmak istedim. Belki aynı duruma düşen vardır veya belkide yakın zamanda düşecek vardır. Almanyadasın okul seni kabul etmiş vizen verilmiş öğrenci işin veya stajın veya minijob işin var almanca konuşabiliyorsun ama devlet seni sigortalamıyor. neden? 30 yaşının üzerindesin ve fest bir sözleşmen yok. bakalım daha nelerle karşılaşacağız. .
Merhaba Chipper, ben de benzer bir durumdayım size ne yaptığınızı sormak istedim. Ben de 30 yaş üzerindeyim, 36 yaşındayım. Erasmus ile Almanya’ya gideceğim. AT11 alamıyorum. Careconcept’e falan baktım 35’e kadar öğrenci ile ilgili işlemleri. Genelde 90 Euro civarı deniliyor Almanya’da sigorta ama yaştan dolayı yararlanamıyor muyum? Zaten çok yıprandım ve Almanya’da da bu zorluklarla karşılaşmak istemiyorum :cry:

dedalus

Mesaj gönderen dedalus » Çrş Mar 06, 2019 2:00 pm

Hypsia yazdı: Sal Mar 05, 2019 5:36 pm Iban yeter sanirim. Transferwisedan da aciliyor hesap
bu arada careconcept’e mail atmıştım Türkiye’den başvuru yapabiliyormuşum ve Türk hesabından transferle ödenebiliyormuş, aylık ödeme ayarlamak istiyorum ben de, Almanya’ya gitmeden yaptırsam orada hemen okula verebilirim herhalde değil mi?

dedalus

Mesaj gönderen dedalus » Çrş Mar 06, 2019 2:01 pm

Hypsia yazdı: Çrş Mar 06, 2019 12:15 am Vize kabul eder ama okul etmez. Almanyada sigorta yaptirmanz gerekcek.
allianz sigortaya yaptıracağım ben de yaptırırken üstte sigortanın eğitim için olduğu yazılmalı diye belirteyim mi? ve nakit ödeniyor değil mi buradaki sigortalar?

Hypsia

Mesaj gönderen Hypsia » Çrş Mar 06, 2019 3:18 pm

dedalus yazdı: Çrş Mar 06, 2019 2:01 pm allianz sigortaya yaptıracağım ben de yaptırırken üstte sigortanın eğitim için olduğu yazılmalı diye belirteyim mi? ve nakit ödeniyor değil mi buradaki sigortalar?
Nakit ya da kredi karti banka karti hepsi oluyor yani.

melis87

Mesaj gönderen melis87 » Çrş Mar 06, 2019 4:04 pm

Ya arkadaşlar benim üniversite kayıt esnasında sigorta ile ilgili bir belge istemediklerini söyledi. Sadece kayıt parası, fotoğraf istediler. Üniversitenin sayfasında oturum izni için sağlık sigortası istendiği söylenmiş. Ama kayıt esnasında oturum izni de istenmiyorsa, bu oturum iznini neden almam gerekiyor? Bu arada Goethe Universitesi, Erasmus için gitmeyi planlıyorum.

John

Mesaj gönderen John » Çrş Mar 06, 2019 4:58 pm

melis87 yazdı: Çrş Mar 06, 2019 4:04 pm Ya arkadaşlar benim üniversite kayıt esnasında sigorta ile ilgili bir belge istemediklerini söyledi. Sadece kayıt parası, fotoğraf istediler. Üniversitenin sayfasında oturum izni için sağlık sigortası istendiği söylenmiş. Ama kayıt esnasında oturum izni de istenmiyorsa, bu oturum iznini neden almam gerekiyor? Bu arada Goethe Universitesi, Erasmus için gitmeyi planlıyorum.
Siz oturum almayacaksınız çünkü vize sürenizi uzatmayacaksınız. Erasmusunuz bitince geri döneceksiniz Türkiye'ye, yani gerek yok. Arkadaşlar durumu karıştırmışlar.

AT-11'i alabilmek için kadınlarda yaş limiti yoktur. Erkekler için 25 yaşına kadar alınabiliyor. Öğrenci belgesi götürün SGK'nın yurtdışı işlemleri bölümüne. Emin olmak için de 1.postun sonundaki telefon numarasını arayıp sorun, alıp alamadığınızı öğrenin. Onun dışında özel sağlık sigortası veya public için kaç para isterler bilmiyorum. Çalışma izniniz olucak, bence bir part-time işe girseniz masraflarınız ciddi anlamda düşer.

Konaklama Frankfurt'ta biraz zordur, inşallah çözebilmişsinizdir(Yurt, WG, akraba yanı vs.). Kendi tecrübemdir, gerçekten zor bulunuyor ev. Allah yardımcınız olsun.

melis87

Mesaj gönderen melis87 » Çrş Mar 06, 2019 5:19 pm

John yazdı: Çrş Mar 06, 2019 4:58 pm Siz oturum almayacaksınız çünkü vize sürenizi uzatmayacaksınız. Erasmusunuz bitince geri döneceksiniz Türkiye'ye, yani gerek yok. Arkadaşlar durumu karıştırmışlar.

AT-11'i alabilmek için kadınlarda yaş limiti yoktur. Erkekler için 25 yaşına kadar alınabiliyor. Öğrenci belgesi götürün SGK'nın yurtdışı işlemleri bölümüne. Emin olmak için de 1.postun sonundaki telefon numarasını arayıp sorun, alıp alamadığınızı öğrenin. Onun dışında özel sağlık sigortası veya public için kaç para isterler bilmiyorum. Çalışma izniniz olucak, bence bir part-time işe girseniz masraflarınız ciddi anlamda düşer.

Konaklama Frankfurt'ta biraz zordur, inşallah çözebilmişsinizdir(Yurt, WG, akraba yanı vs.). Kendi tecrübemdir, gerçekten zor bulunuyor ev.
Teşekkür ederim cevap için. Ben bizzat Beşiktaş’a yurtdışı işler bölümüne gittim ve ağlayarak çıktım maalesef. Aynı zamanda öğretmenim ve ücretsiz izinle geleceğim. Telefonda bana gerekli evrakları getirin size AT11 benzeri belge veriyoruz dediler. Gittim ve cevapları: Ücretsiz izinle gittiğiniz için alamazsınız, Babanızdan da yararlanmazsınız iş çıkışınızın üzerinden 100 gün geçmeli, arkadaş sizi yanlış bilgilendirmiş dediler. Peki oturum da almayacaksam sadece Türkiye’de yaptırdığım seyahat-sağlık sigortası yeterli olur mu? Çünkü kayıtta da istemiyorlar. Goethe bana bu konuda bilgi vermedi, detaylı bilgi için Frankfurt’taki Ausländerbehörde ile görüşün demiş sadece!
Frankfurtta yurt bulmuştum ama bu vize işim kesin olmayınca iptal ettirdim hemen. Doktora öğrencisi olduğum için bize ayrılmış özel yurtlar var orada buldum. Şimdi de bir arkadaşımın babası eğer vize alabilirsem yardımcı olacak umarım.

melis87

Mesaj gönderen melis87 » Çrş Mar 06, 2019 7:52 pm

melis87 yazdı: Çrş Mar 06, 2019 5:19 pm Teşekkür ederim cevap için. Ben bizzat Beşiktaş’a yurtdışı işler bölümüne gittim ve ağlayarak çıktım maalesef. Aynı zamanda öğretmenim ve ücretsiz izinle geleceğim. Telefonda bana gerekli evrakları getirin size AT11 benzeri belge veriyoruz dediler. Gittim ve cevapları: Ücretsiz izinle gittiğiniz için alamazsınız, Babanızdan da yararlanmazsınız iş çıkışınızın üzerinden 100 gün geçmeli, arkadaş sizi yanlış bilgilendirmiş dediler. Peki oturum da almayacaksam sadece Türkiye’de yaptırdığım seyahat-sağlık sigortası yeterli olur mu? Çünkü kayıtta da istemiyorlar. Goethe bana bu konuda bilgi vermedi, detaylı bilgi için Frankfurt’taki Ausländerbehörde ile görüşün demiş sadece!
Frankfurtta yurt bulmuştum ama bu vize işim kesin olmayınca iptal ettirdim hemen. Doktora öğrencisi olduğum için bize ayrılmış özel yurtlar var orada buldum. Şimdi de bir arkadaşımın babası eğer vize alabilirsem yardımcı olacak umarım.
John bütün bilgileri öğrendim :) Senin dediğin gibi oturum almama gerek yokmuş ve hatta orada sigorta yaptırmama da gerek yokmuş. Kayıtta istenmiyor Erasmus için. Oturum almak için gerekliymiş ama zaten oturum almayacağım için ona da gerek yokmuş. Bu arada oturum almadan da ulusal vize ile Avrupa’da geziliyor. Oturum almadan Avrupa’da ulusal vize ile dolaşamazsınız diyenler vardı. Bunların hepsini geçen sene gidip, gelen kişilerden öğrendim. Aynı konuda sorusu olanlara yardımcı olur inş.

John

Mesaj gönderen John » Çrş Mar 06, 2019 11:23 pm

melis87 yazdı: Çrş Mar 06, 2019 7:52 pm John bütün bilgileri öğrendim :) Senin dediğin gibi oturum almama gerek yokmuş ve hatta orada sigorta yaptırmama da gerek yokmuş. Kayıtta istenmiyor Erasmus için. Oturum almak için gerekliymiş ama zaten oturum almayacağım için ona da gerek yokmuş. Bu arada oturum almadan da ulusal vize ile Avrupa’da geziliyor. Oturum almadan Avrupa’da ulusal vize ile dolaşamazsınız diyenler vardı. Bunların hepsini geçen sene gidip, gelen kişilerden öğrendim. Aynı konuda sorusu olanlara yardımcı olur inş.
Vize almak için sağlık sigortası isteyecekler, eğer sigortan olmazsa nasıl vize alacaksın onu bilmiyorum. Giden arkadaşlara bir daha sor istersen. Avrupa'da gezilir ulusal vizeyle, zaten sınır yok bir şey yok. Atla trene gez. Bu Beşiktaş'taki SGK'dan bir sürü kişi şikayetçi. Oradaki memurlar biraz işi yokuşa sürüyorlar. Ya çok bilgisizler ya da yardımcı olmak istemiyorlar. Ne yazık ki AT-11 memurun imzasına kalmış bir belgedir. Normalde sigortası olan herkes en az 3 aylık AT-11 alabilme hakkına sahip. Bunu vermek istemiyorlar açıkçası. Kanun, yönetmelik bilen birisinin gidip onları azalarması lazım ki adam olsunlar.

melis87

Mesaj gönderen melis87 » Prş Mar 07, 2019 12:34 am

John yazdı: Çrş Mar 06, 2019 11:23 pm Vize almak için sağlık sigortası isteyecekler, eğer sigortan olmazsa nasıl vize alacaksın onu bilmiyorum. Giden arkadaşlara bir daha sor istersen. Avrupa'da gezilir ulusal vizeyle, zaten sınır yok bir şey yok. Atla trene gez. Bu Beşiktaş'taki SGK'dan bir sürü kişi şikayetçi. Oradaki memurlar biraz işi yokuşa sürüyorlar. Ya çok bilgisizler ya da yardımcı olmak istemiyorlar. Ne yazık ki AT-11 memurun imzasına kalmış bir belgedir. Normalde sigortası olan herkes en az 3 aylık AT-11 alabilme hakkına sahip. Bunu vermek istemiyorlar açıkçası. Kanun, yönetmelik bilen birisinin gidip onları azalarması lazım ki adam olsunlar.

Yok vize almak için sigorta yaptırıcam zaten. Seyahat ve sağlık sigortası 6 aylık. Ama orada hiçbir arkadaşım doktorla işi olmadığı sürece, oturuma da başvurmadıkları için AT11 göstermemişler bile. Dolayısıyla sadece seyahat-sağlık sigortasının yeterli olacağını düşünüyorum. Schengen’deki gibi.

Ya bana diyorlar ki, sen ücretli izindesin, primin yatmayacağı için hiçbir belge veremeyiz ama sadece buradaki sağlık hizmetlerinden yararlanabilirsin. Peki burada yararlandığım sağlık hizmetinden Almanya’da neden yararlanamıyorum, dedim. Tabi açıklayamadılar. Şubenin müdürü de oradaydı, sağolsun bana akıl verdi, bir sürü özel sigorta şirketi var diye :roll: Lanet olsun dedim, çıktım. Kesinlikle bir ayar olması lazım, kimin ne dediği belli değil!

Hypsia

Mesaj gönderen Hypsia » Prş Mar 07, 2019 1:33 am

John yazdı: Çrş Mar 06, 2019 11:23 pm Vize almak için sağlık sigortası isteyecekler, eğer sigortan olmazsa nasıl vize alacaksın onu bilmiyorum. Giden arkadaşlara bir daha sor istersen. Avrupa'da gezilir ulusal vizeyle, zaten sınır yok bir şey yok. Atla trene gez. Bu Beşiktaş'taki SGK'dan bir sürü kişi şikayetçi. Oradaki memurlar biraz işi yokuşa sürüyorlar. Ya çok bilgisizler ya da yardımcı olmak istemiyorlar. Ne yazık ki AT-11 memurun imzasına kalmış bir belgedir. Normalde sigortası olan herkes en az 3 aylık AT-11 alabilme hakkına sahip. Bunu vermek istemiyorlar açıkçası. Kanun, yönetmelik bilen birisinin gidip onları azalarması lazım ki adam olsunlar.

Merhaba, ben de Erasmusa geldim buraya ama TK kabul etmedi ozel sigortayi tabiki. En ucuz hangisini yapabilir public sigortadan? Bu mawista kabul ediliyor mu ?
Bir de oturum izni aldigimizda vizemizi uzatmak icin tekrar bastan mi basvuracagiz?

John

Mesaj gönderen John » Prş Mar 07, 2019 1:54 am

Hypsia yazdı: Prş Mar 07, 2019 1:33 am Merhaba, ben de Erasmusa geldim buraya ama TK kabul etmedi ozel sigortayi tabiki. En ucuz hangisini yapabilir public sigortadan? Bu mawista kabul ediliyor mu ?
Bir de oturum izni aldigimizda vizemizi uzatmak icin tekrar bastan mi basvuracagiz?
Erasmusla geldiysen vizeni niye uzatacaksın ki? Senin oturumla falan işin yok. Mawista özel sigortadır, bunu da yaptırmana gerek yok. Çok param var, biraz saçasım geliyor diyorsan yaptır. Mawista ile minijob harici çalışamazsın ama, böyle bir durum var. Public sigorta niye yapmamışlar onu da anlamadım. Niye yaptırıyorsun onu da hiç anlamadım. AT-11 alsaydın keşke gelirken, yaş kriteri vs. tutuyorsa. Tutmuyorsa da hiçbir şey yaptırmana gerek yok. Erasmus süren bitince zaten Türkiye'ye geri döneceksin. Oturum almak = vize. Aufenthaltstitel almancası, pasaportuna onu basıyorlar. Vize yerine geçiyor.

Hypsia

Mesaj gönderen Hypsia » Prş Mar 07, 2019 8:56 am

John yazdı: Prş Mar 07, 2019 1:54 am Erasmusla geldiysen vizeni niye uzatacaksın ki? Senin oturumla falan işin yok. Mawista özel sigortadır, bunu da yaptırmana gerek yok. Çok param var, biraz saçasım geliyor diyorsan yaptır. Mawista ile minijob harici çalışamazsın ama, böyle bir durum var. Public sigorta niye yapmamışlar onu da anlamadım. Niye yaptırıyorsun onu da hiç anlamadım. AT-11 alsaydın keşke gelirken, yaş kriteri vs. tutuyorsa. Tutmuyorsa da hiçbir şey yaptırmana gerek yok. Erasmus süren bitince zaten Türkiye'ye geri döneceksin. Oturum almak = vize. Aufenthaltstitel almancası, pasaportuna onu basıyorlar. Vize yerine geçiyor.
At11 alamiyordum, o yuzden ozel yaptirmam gerekiyordu. Erasmus donemimi uzatacagim burada. Daha sonra okula normal ogrenci olarak basvurup kalmayi dusunuyorum cunku hakkimiz var. Okul kayit olurken sigorta istiyor. Mecbur bir sigorta yaptirmam gerek

John

Mesaj gönderen John » Prş Mar 07, 2019 11:52 am

Hypsia yazdı: Prş Mar 07, 2019 8:56 am At11 alamiyordum, o yuzden ozel yaptirmam gerekiyordu. Erasmus donemimi uzatacagim burada. Daha sonra okula normal ogrenci olarak basvurup kalmayi dusunuyorum cunku hakkimiz var. Okul kayit olurken sigorta istiyor. Mecbur bir sigorta yaptirmam gerek
Bir AOK'dan da şansını dene. Onlara hiç özel sigorta durumlarından bahsetme, öğrenci olarak geldim Almanya'da sağlık sigortası yaptırmak istiyorum de. Olmazsa Mawista ya da Careconcept'ten yaptır. Eksileri çok olucak yalnız bu özel sigortanın, demişti dersin.

Hypsia

Mesaj gönderen Hypsia » Prş Mar 07, 2019 11:55 am

John yazdı: Prş Mar 07, 2019 11:52 am Bir AOK'dan da şansını dene. Onlara hiç özel sigorta durumlarından bahsetme, öğrenci olarak geldim Almanya'da sağlık sigortası yaptırmak istiyorum de. Olmazsa Mawista ya da Careconcept'ten yaptır. Eksileri çok olucak yalnız bu özel sigortanın, demişti dersin.
Ya yaptirabiliyorum zaten okulun TK'sinda ama 80-90 euro fiyatlari. TK 80 AOK 90. Tesekkur ederiim:3

John

Mesaj gönderen John » Prş Mar 07, 2019 12:34 pm

Hypsia yazdı: Prş Mar 07, 2019 11:55 am Ya yaptirabiliyorum zaten okulun TK'sinda ama 80-90 euro fiyatlari. TK 80 AOK 90. Tesekkur ederiim:3
Aslanım, tamam public'in fiyatı özelden daha yüksek ama özel yaptırdığında daha sonra staj yaparsan ya da werkstudent olarak çalışmak istersen sıkıntı yaşarsın. Kan testi, MRI vs. yi ödemez özel sigorta. Sana ilaç yazarlarken bir sınırı var 1.3-1.1 diye, her ilacı alamazsın, her tedaviyi uygulamazlar. Muayeneye gidersin, önce para ödersin sonra bunun faturasıyla para iadesi istersin. Zaten bunla ilgili ben başımdan geçenleri anlatmıştım, 3 aylık staj maceramı niye uzatamadığımı da belirttim başka bir başlıkta. Çünkü sigorta primini ödeyemedi firma, TK parayı aldı ama sigortayı yapmadı. Ben gidip sorunca da "siz özel sigorta kullanmışsınız, oturum türünü değiştirene kadar muamele böyle dediler." Şu an iş arama oturumum var, TK kullanıyorum. Özel sağlık sigortası ile minijob harici çalışamazsın (mawista vs.). Sen public yaptır, gir bir işe part-time, kafan rahat olsun. Zeitarbeit firmalarına git, hemen buluyorlar zaten basit bir iş, günde 4 saat çalışırsın sigortanı da onlar öder. Yine de sen bilirsin tabi, burada biz kimiz ki size akıl verelim.

slnsvd

Mesaj gönderen slnsvd » Cum Mar 08, 2019 9:08 am

Merhabalar,

Deraylı bilgi paylaşımınız için teşekkürler.Yazınızda özel dil kurslarına gidecekler garklı bir vize alacak demişsiniz.Ben şuanda yoğunlaştırılmış dil kursu için evrak hazırlığındayım.Türkiyeden schengen vizem olduğu işin Almanyaya gidip kursa kaydolanileceğimi söylediler ( almanya konsolosluğunun istanbulda yetkilendirdiği kurum).Bende 2018 Kasımda gittim.Kursum Aralık olması gerekirken Ocak ta başladı ve Schengendeki 90 gün süresi nedeni ile Şubatta Türkiyeye döndüm.Ulusal vize almam gerektiği söylendi.Kursum yarıda kaldı.Farklı vize olarak bahsettiğiniz vize nedir?

iLoveCetenija

Mesaj gönderen iLoveCetenija » Cum Mar 08, 2019 11:50 am

Merhaba ayrintili bilgiler icin cok tesekkurler cok bilgilendirici bir konu olmus.

Ben sunu anlayamadim yalniz, okul bana AT11 belgesiyle gidip herhangi bir public sirketten "Befreiung von der Versicherungspflicht" almami ama boyle yaparsam mezun olana kadar AT11'i kullanacagimi soyledi.

Tamam dedim, DAK'i aradim (Saarbrücken'e gidecegim Master icin), DAK'in dedigi biz size Befreiung veririz ama Versicherungbescheinigung veremeyiz! Nasil is bu? Yani emaille alabilirim su an Befreiungu, sorun yok o konuda ama simdi onu alinca bi daha Versicherungbescheinigung vermeyecekler mi simdi?

Forumu genel olarak okuduktan sonra Ausländerbehörde'nin kabul etmemesi olaylari falan kanimi dondurdu biraz acikcasi