Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

AT-11 Belgesi ve Özel Sağlık Sigortası Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Turk ve Alman devlet daireleri: Turk Konsoloslugu'ndaki islemler, yabancilar dairesi, saglik sigortasi, isci vizesi, askerlik, ehliyet...
John

Re: AT-11 Belgesi ve Özel Sağlık Sigortası Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Mesaj gönderen John » Prş Şub 28, 2019 2:18 pm

Hypsia yazdı: Çrş Şub 27, 2019 10:50 pm Orasi yerine care concept comforttan yapabilirdiniz. O da gecerli oluyor ve ayda 35 euro.
Özel sağlık sigortası yaptırırlarsa, bir daha public'e dönmesi için işe girip çıkması gerekir. O iş bayağı bir sıkıntılı, en iyisi sadece public yaptırmak.

efes34

Mesaj gönderen efes34 » Prş Şub 28, 2019 5:29 pm

John yazdı: Prş Şub 28, 2019 2:17 pm alırsınız. Memurun adamlığına kalmış biraz ama...vermesi lazım normalde.
Teşekkürler @John
Eylül ayında ilk 3 aylık at11 ibrazında birkaç yere telefon açarak 45 dakika gibi bir sürede halletmişlerdi, aralık ayında 2. 3aylığı götürünce de sorunsuz uzattılar ama kızım o zaman daha okula kayıt yaptırmamıştı, 1 yıllık oturma izni vardı. Şimdi dünkü ve bu günkü 2 memur da telefonla konuşmayı reddetmişler biz hiç bir yerle telefonla görüşemeyiz demişler:
sizin cevabınızı geç gördüm mail uyarısı var ama gözümden kaçmış yoksa yollamazdım tekrar
özetle Türkiye'deki sgk memuru ile almanya daki tk memurlarının adamlığında bir çok şey .
Bir sorum daha olacak
6 aylık tk yı geriye dönük veya gecikmeli aldık diyelim. TK ya ibraz ettiğimizde yine olmaz derlerse mahkeme ya da avukata başvurmak gibi bir seçenek mi ortaya çıkacak. Öyle bir durumda nasıl bir yol izlenir: şundan soruyorum at11iniz 6aylık değil 3 aylık olduğu için olmuyor gibi bir şey de dememişler, telefonla görüşemeyiz diye diretmişler. Şöyle bir ifade sanıyorum öğrenci olduğunuz içn 1 marttan itibaren TKlısınız gibi

John

Mesaj gönderen John » Cum Mar 01, 2019 12:29 am

efes34 yazdı: Prş Şub 28, 2019 5:29 pm Teşekkürler @John
Eylül ayında ilk 3 aylık at11 ibrazında birkaç yere telefon açarak 45 dakika gibi bir sürede halletmişlerdi, aralık ayında 2. 3aylığı götürünce de sorunsuz uzattılar ama kızım o zaman daha okula kayıt yaptırmamıştı, 1 yıllık oturma izni vardı. Şimdi dünkü ve bu günkü 2 memur da telefonla konuşmayı reddetmişler biz hiç bir yerle telefonla görüşemeyiz demişler:
sizin cevabınızı geç gördüm mail uyarısı var ama gözümden kaçmış yoksa yollamazdım tekrar
özetle Türkiye'deki sgk memuru ile almanya daki tk memurlarının adamlığında bir çok şey .
Bir sorum daha olacak
6 aylık tk yı geriye dönük veya gecikmeli aldık diyelim. TK ya ibraz ettiğimizde yine olmaz derlerse mahkeme ya da avukata başvurmak gibi bir seçenek mi ortaya çıkacak. Öyle bir durumda nasıl bir yol izlenir: şundan soruyorum at11iniz 6aylık değil 3 aylık olduğu için olmuyor gibi bir şey de dememişler, telefonla görüşemeyiz diye diretmişler. Şöyle bir ifade sanıyorum öğrenci olduğunuz içn 1 marttan itibaren TKlısınız gibi
AT-11'i ne zaman aldığınızın çok bir önemi yok, geçerlilik süresi önemli. Para iadesi için TK yine olmaz diyebilir ama diretince alınıyor. Kiss25 bununla ilgili tecrübesini bu başlık altında paylaşmıştı. Mahkemede dava açmanın maaliyeti 130 Euro, avukat da zaten gidip 90 euro için uğraşmaz. Yani mevzu memurun cahiliyeti olduğu için, en güzeli verdiğim numarayı arayıp, TK merkezi konuyla ilgili bilgilendirmeniz. Sonra da onlardan bir onay maili talep edin. Elinizde belgeyle TK'ya giderseniz, hiçbir şey diyemezler. Ben böyle bir yol izlerdim. TK merkezi kendiniz arayın bir daha TK'ya gittiğinizde, onlar aramazlarsa dur ben arayayım diyin arayın ve onların önünde sorun.

efes34

Mesaj gönderen efes34 » Cum Mar 01, 2019 10:29 am

John yazdı: Cum Mar 01, 2019 12:29 am AT-11'i ne zaman aldığınızın çok bir önemi yok, geçerlilik süresi önemli. Para iadesi için TK yine olmaz diyebilir ama diretince alınıyor. Kiss25 bununla ilgili tecrübesini bu başlık altında paylaşmıştı. Mahkemede dava açmanın maaliyeti 130 Euro, avukat da zaten gidip 90 euro için uğraşmaz. Yani mevzu memurun cahiliyeti olduğu için, en güzeli verdiğim numarayı arayıp, TK merkezi konuyla ilgili bilgilendirmeniz. Sonra da onlardan bir onay maili talep edin. Elinizde belgeyle TK'ya giderseniz, hiçbir şey diyemezler. Ben böyle bir yol izlerdim. TK merkezi kendiniz arayın bir daha TK'ya gittiğinizde, onlar aramazlarsa dur ben arayayım diyin arayın ve onların önünde sorun.
Teşekkürler: başarılar dilerim size de

dedalus

Mesaj gönderen dedalus » Pzt Mar 04, 2019 2:10 pm

merhaba ben at11 alamıyorum, vize için türkiyeden seyahat sağlık sigortası yaptıracağım fakat bu okullarda kabul olmuyor diye biliyorum ve Almanya’ya gittiğimde okula kayıt olabilmem için public ya da private sağlık sigortası yaptırmam gerek, bunu da care concept ya da mawista’dan yaptırmayı düşünüyorum, bumlaeı yaptırmak için almanyadaki yurt adresim yewrşi olur mu? sigorta yaptırmadan residence permit de alamam biri olmadan biri olmuyor o yüzden bu sigorta işini halletmem lazım ne yapmam gerek bilmiyorum yardımcı olursanız çok sevinirim

dedalus

Mesaj gönderen dedalus » Pzt Mar 04, 2019 2:20 pm

John yazdı: Prş Şub 07, 2019 11:03 pm BİN KERE AÇIKLADIK ARKADAŞIM. LÜTFEN BİRAZ ARAŞTIRIN! (böyle yazdım ki senden sonra yine bu soruyu soran kişi belki okur.)
Seyahat sağlık sigortası yaptır 6 aylık, vize alman için de bu lazım. Almanya'ya gelince TK ya da AOK'dan öğrenci sağlık sigortası yaptır.
Eğer Almanya'da gösterebileceğin bir adres ve banka hesabı varsa Mawista'dan veya CareConcept'ten(Almanya'da özel sağlık sigorta şirketi) dahi yaptırabilirsin sonra onu gösterirsin. Almanya'ya gider gitmez public sağlık sigortası yaptır, görevlilere özel sağlık sigortasına sahip olduğundan bahsetme. Sıkıntı çıkmaz.
benim de okula kaydolabilmem için hemen sağlık sigortası yaptırmam gerek, mawista ve careconcept’ten residence permit olmadan sadece yurt adresimle yaptırabilir miyim öğrenci sigortasını çünkü tk veya aok daha pahalı onlara kıyasla, sigorta olmadan okula kayıt olamadılım için oturma iznini de alamıyorum yani her şeyden önce sigortayı halletmem gerek, ne yapmalıyım sizce

John

Mesaj gönderen John » Sal Mar 05, 2019 12:14 am

dedalus yazdı: Pzt Mar 04, 2019 2:20 pm benim de okula kaydolabilmem için hemen sağlık sigortası yaptırmam gerek, mawista ve careconcept’ten residence permit olmadan sadece yurt adresimle yaptırabilir miyim öğrenci sigortasını çünkü tk veya aok daha pahalı onlara kıyasla, sigorta olmadan okula kayıt olamadılım için oturma iznini de alamıyorum yani her şeyden önce sigortayı halletmem gerek, ne yapmalıyım sizce
Ben bilemem ki bunu, denemedim. Ben public yaptırırdım, part time da bir yerde işe girerim, firma öder. En kötü ihtimalle Zeitarbeit firmalarına başvur, onlar sana bir iş bulur. Job AG mesela Deutsche Post'la anlaşmalı, yaptırılan iş de çok basit. Bir sürü öğrenci çalışıyor bu şekilde.

dedalus

Mesaj gönderen dedalus » Sal Mar 05, 2019 12:16 am

John yazdı: Sal Mar 05, 2019 12:14 am Ben bilemem ki bunu, denemedim.
buradan yaptıracağım seyahat sağlık sigortasının orada geçerli olup olmadığını nerden öğreneceğimi biliyor musunuz? nereye göstermem gerek?

dedalus

Mesaj gönderen dedalus » Sal Mar 05, 2019 12:19 am

John yazdı: Sal Mar 05, 2019 12:14 am Ben bilemem ki bunu, denemedim. Ben public yaptırırdım, part time da bir yerde işe girerim, firma öder. En kötü ihtimalle Zeitarbeit firmalarına başvur, onlar sana bir iş bulur. Job AG mesela Deutsche Post'la anlaşmalı, yaptırılan iş de çok basit. Bir sürü öğrenci çalışıyor bu şekilde.
private yaptırabiliyormuşum kayıt işleminde kabul ediyorlarmış, çalışmayı düşünmedim o yüzden dikkat etmedim ona, public sigortalar pahalı careconcept gibi erasmus öğrencilerine sigorta yapanlara kıyasla

John

Mesaj gönderen John » Sal Mar 05, 2019 12:46 am

dedalus yazdı: Sal Mar 05, 2019 12:16 am buradan yaptıracağım seyahat sağlık sigortasının orada geçerli olup olmadığını nerden öğreneceğimi biliyor musunuz? nereye göstermem gerek?
sana belge gönderiyor firma. Onunla doktora falan gidebiliyorsun. Kayıt için kullanmadım, ondan bilmiyorum ne lazım sana.
dedalus yazdı: Sal Mar 05, 2019 12:19 am private yaptırabiliyormuşum kayıt işleminde kabul ediyorlarmış, çalışmayı düşünmedim o yüzden dikkat etmedim ona, public sigortalar pahalı careconcept gibi erasmus öğrencilerine sigorta yapanlara kıyasla
ne istiyorsan onu yaptır kardeş. 1.postu da bir oku ama yaptırmadan, abi tavsiyesi sadece.

dedalus

Mesaj gönderen dedalus » Sal Mar 05, 2019 1:27 am

John yazdı: Sal Mar 05, 2019 12:46 am sana belge gönderiyor firma. Onunla doktora falan gidebiliyorsun. Kayıt için kullanmadım, ondan bilmiyorum ne lazım sana.

ne istiyorsan onu yaptır kardeş. 1.postu da bir oku ama yaptırmadan, abi tavsiyesi sadece.
okudum zaten private yapınca public'e geçilmediğini biliyorum, bu yüzden okulumun uluslararası ofisine sordum bu privatelar bana yeterli mi falan diye, sağolun

efes34

Mesaj gönderen efes34 » Sal Mar 05, 2019 3:02 am

dedalus yazdı: Sal Mar 05, 2019 1:27 am okudum zaten private yapınca public'e geçilmediğini biliyorum, bu yüzden okulumun uluslararası ofisine sordum bu privatelar bana yeterli mi falan diye, sağolun
Public yaptırın

dedalus

Mesaj gönderen dedalus » Sal Mar 05, 2019 3:16 am

efes34 yazdı: Sal Mar 05, 2019 3:02 am Public yaptırın
okul private kabul ediyor neden böyle dediniz

Hypsia

Mesaj gönderen Hypsia » Sal Mar 05, 2019 1:43 pm

dedalus yazdı: Sal Mar 05, 2019 3:16 am okul private kabul ediyor neden böyle dediniz
Etmiyormus malesef. Public kabul ediyor. Ve trden gelen sigortalari kabul etmiyor.

dedalus

Mesaj gönderen dedalus » Sal Mar 05, 2019 1:46 pm

Hypsia yazdı: Sal Mar 05, 2019 1:43 pm Etmiyormus malesef. Public kabul ediyor. Ve trden gelen sigortalari kabul etmiyor.
trden gelenleri kabul etmediğini biliyorum da orada private yaptıran yani mawista veya careconcept kullanan öğrenciler olmuş sorun yaşamamışlar international office’deki kadın bana öyle dedi

Hypsia

Mesaj gönderen Hypsia » Sal Mar 05, 2019 3:54 pm

dedalus yazdı: Sal Mar 05, 2019 1:46 pm trden gelenleri kabul etmediğini biliyorum da orada private yaptıran yani mawista veya careconcept kullanan öğrenciler olmuş sorun yaşamamışlar international office’deki kadın bana öyle dedi
Aynen ben de careconcept yaptircam

dedalus

Mesaj gönderen dedalus » Sal Mar 05, 2019 5:11 pm

Hypsia yazdı: Sal Mar 05, 2019 3:54 pm Aynen ben de careconcept yaptircam
almanya adresi ve banka hesabı detayları istiyorlar diye biliyorum, kart gelmeden yapabilecek misiniz

Hypsia

Mesaj gönderen Hypsia » Sal Mar 05, 2019 5:36 pm

dedalus yazdı: Sal Mar 05, 2019 5:11 pm almanya adresi ve banka hesabı detayları istiyorlar diye biliyorum, kart gelmeden yapabilecek misiniz
Iban yeter sanirim. Transferwisedan da aciliyor hesap

dedalus

Mesaj gönderen dedalus » Sal Mar 05, 2019 6:18 pm

Hypsia yazdı: Sal Mar 05, 2019 5:36 pm Iban yeter sanirim. Transferwisedan da aciliyor hesap
zaten önce application dolduruluyor ya onlara onaya yolluyorsunuz olursa mail atıyorlar anlaşmayı falan, siz ne zaman dolduracaksınız

zinc

Mesaj gönderen zinc » Sal Mar 05, 2019 8:36 pm

ben Allianz sigortadan 6 aylık eğitim seyahat sağlık sigortası yaptırdım kabul ederler mi acaba.