Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

AT-11 Belgesi ve Özel Sağlık Sigortası Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Turk ve Alman devlet daireleri: Turk Konsoloslugu'ndaki islemler, yabancilar dairesi, saglik sigortasi, isci vizesi, askerlik, ehliyet...
John

Re: AT-11 Belgesi ve Özel Sağlık Sigortası Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Mesaj gönderen John » Prş Mar 28, 2019 11:43 pm

efes34 yazdı: Prş Mar 28, 2019 6:28 pm Edit: belge eline az önce ulaştı yarın gidiyor TKya
Panik yapmayın, bakalım yarın ne diyecekler. Duruma göre pazartesi günü ben ararım, bana bilgi verin yarın size mail atayım duruma göre.

efes34

Mesaj gönderen efes34 » Cum Mar 29, 2019 7:53 am

John yazdı: Prş Mar 28, 2019 11:43 pm Panik yapmayın, bakalım yarın ne diyecekler. Duruma göre pazartesi günü ben ararım, bana bilgi verin yarın size mail atayım duruma göre.
Tamam teşekkür ederim . Heber veririm .

zinc

Mesaj gönderen zinc » Cum Mar 29, 2019 1:04 pm

Merhaba dün itibariyle işten ayrıldım. insan kaynaklarıyla konuşmuştum, çıkışım sistemde hemen görünsün diye rica etmiştim. sağ olsunlar hemen halletmişler. bugün gittim at11 belgemi hemde 6 aylık alabildim. sistemde ne zaman işten ayrıldığımı da görüyorlardı.

efes34

Mesaj gönderen efes34 » Cum Mar 29, 2019 1:11 pm

zinc yazdı: Cum Mar 29, 2019 1:04 pm Merhaba dün itibariyle işten ayrıldım. insan kaynaklarıyla konuşmuştum, çıkışım sistemde hemen görünsün diye rica etmiştim. sağ olsunlar hemen halletmişler. bugün gittim at11 belgemi hemde 6 aylık alabildim. sistemde ne zaman işten ayrıldığımı da görüyorlardı.
Öğrencimisiniz almanya da 6 aylık alabildiniz

zinc

Mesaj gönderen zinc » Cum Mar 29, 2019 1:12 pm

efes34 yazdı: Cum Mar 29, 2019 1:11 pm Öğrencimisiniz almanya da 6 aylık alabildiniz
erasmus hibeli öğrencisiyim babam emekli verdiler bana 6 aylık at11 belgesi maltepe şubesinden

efes34

Mesaj gönderen efes34 » Cum Mar 29, 2019 1:14 pm

zinc yazdı: Cum Mar 29, 2019 1:12 pm erasmus hibeli öğrencisiyim babam emekli verdiler bana 6 aylık at11 belgesi maltepe şubesinden
Hayırlı olsun

John

Mesaj gönderen John » Cum Mar 29, 2019 1:33 pm

zinc yazdı: Cum Mar 29, 2019 1:12 pm erasmus hibeli öğrencisiyim babam emekli verdiler bana 6 aylık at11 belgesi maltepe şubesinden
Maltepedekiler çok düzgün insanlar gerçekten. Orada kısa boylu memur bir abimiz var, o işleri bayağı iyi biliyor. Ben kadınların ekstra haklarını falan da ondan öğrenmiştim. Öğrenci dostudur, bir eksik varsa bile git şuradan hallet 2 dakikaya gel belgeni vereyim der. İnşallah değişmemiştir o adam.

efes34

Mesaj gönderen efes34 » Cum Mar 29, 2019 3:24 pm

John yazdı: Prş Mar 28, 2019 11:43 pm Panik yapmayın, bakalım yarın ne diyecekler. Duruma göre pazartesi günü ben ararım, bana bilgi verin yarın size mail atayım duruma göre.
Kızım az önce gitti : memur bir yerleri aramış: sizin at 11i niye kabul etmediler anlayamadım demiş. Okul bittikten sonra Almanya'da kalmayacağına dair bir belge imzalatmışlar. (Almanyada okuduktan sonra turkiyeye donucem,donunce sigortamin durdurulmasini onayliyorum diye) : AT11 in Kopyasını almışlar. Telefon numarasını almışlar : biz sizi önümüzdeki hafta ararız tekrar geleceksiniz demişler.

zinc

Mesaj gönderen zinc » Cum Mar 29, 2019 5:18 pm

John yazdı: Cum Mar 29, 2019 1:33 pm Maltepedekiler çok düzgün insanlar gerçekten. Orada kısa boylu memur bir abimiz var, o işleri bayağı iyi biliyor. Ben kadınların ekstra haklarını falan da ondan öğrenmiştim. Öğrenci dostudur, bir eksik varsa bile git şuradan hallet 2 dakikaya gel belgeni vereyim der. İnşallah değişmemiştir o adam.
göremedim öyle kısa boylu birini ama hiç birşey söylemeden bana 6 aylık vermelerinede çok sevindim uğraştırmadılar çok şükür.

John

Mesaj gönderen John » Cum Mar 29, 2019 11:27 pm

efes34 yazdı: Cum Mar 29, 2019 3:24 pm Kızım az önce gitti : memur bir yerleri aramış: sizin at 11i niye kabul etmediler anlayamadım demiş. Okul bittikten sonra Almanya'da kalmayacağına dair bir belge imzalatmışlar. (Almanyada okuduktan sonra turkiyeye donucem,donunce sigortamin durdurulmasini onayliyorum diye) : AT11 in Kopyasını almışlar. Telefon numarasını almışlar : biz sizi önümüzdeki hafta ararız tekrar geleceksiniz demişler.
Böyle bir kağıdın imzalanmasına gerek yoktu, hatta ileride belki de bu bir sorun bile yaratabilir. Abi kusura bakma da niye kızın geçen sefer TK sigortası yaptırmayı kabul ettiğine dair kağıt imzaladı? Şimdi niye böyle bir şey önüne sürülünce imza attı? Yani her önüne gelene itiraz etmeden, araştırmadan niye imza atıyor? Ben ilk defa duyuyorum 500 küsür euro para istendiğini, arkadaşlara sordum yok böyle bir şey dediler, o kız başka bir şeye imza atmış dediler. Şimdi bu çıktı, buna da imza atması komple saçmalık. Ya yönetmelik değişti, ben hiçbir şey bilmiyorum bunla ilgili ve artık işler böyle yürüyor ya da başka bir iş var. Çok acayip. Bakalım bir telefon gelsin neler olacak. Şu an benim yapabileceğim ya da önerebileceğim bir şey yok çünkü ilk defa duyuyorum bunları. Daha önce hiçbir arkadaş da buraya gelip böyle böyle oldu diye bize danışmadı. Allah yardımcınız olsun ama gerçekten kızınıza söyleyin öyle her önüne kağıt uzatıldığında imza atmasın! Kapınıza Almanya'da polis gelse, mahkeme kağıdı olmadan evinize giremez! Yasalar vatandaşı korur burada ama öyle imtiyaz tanırsanız, başınıza iş alırsınız.

efes34

Mesaj gönderen efes34 » Cmt Mar 30, 2019 8:23 am

John yazdı: Cum Mar 29, 2019 11:27 pm Böyle bir kağıdın imzalanmasına gerek yoktu, hatta ileride belki de bu bir sorun bile yaratabilir. Abi kusura bakma da niye kızın geçen sefer TK sigortası yaptırmayı kabul ettiğine dair kağıt imzaladı? Şimdi niye böyle bir şey önüne sürülünce imza attı? Yani her önüne gelene itiraz etmeden, araştırmadan niye imza atıyor? Ben ilk defa duyuyorum 500 küsür euro para istendiğini, arkadaşlara sordum yok böyle bir şey dediler, o kız başka bir şeye imza atmış dediler. Şimdi bu çıktı, buna da imza atması komple saçmalık. Ya yönetmelik değişti, ben hiçbir şey bilmiyorum bunla ilgili ve artık işler böyle yürüyor ya da başka bir iş var. Çok acayip. Bakalım bir telefon gelsin neler olacak. Şu an benim yapabileceğim ya da önerebileceğim bir şey yok çünkü ilk defa duyuyorum bunları. Daha önce hiçbir arkadaş da buraya gelip böyle böyle oldu diye bize danışmadı. Allah yardımcınız olsun ama gerçekten kızınıza söyleyin öyle her önüne kağıt uzatıldığında imza atmasın! Kapınıza Almanya'da polis gelse, mahkeme kağıdı olmadan evinize giremez! Yasalar vatandaşı korur burada ama öyle imtiyaz tanırsanız, başınıza iş alırsınız.
İlk imza bankadan düzenli 90 euro çekilmesine dairdi: yanlış düzenlenen ve 3 aylık olan at11 belgesi yüzünden oldu: 2 kere gitti ikisinde de aynı şeyi söylediler, üniversite öğrencisisiniz , oturma izniniz var at11 geçmez dediler. sigortasız olmamak için imzaladı: bu gidişinde okul bittikten sonra almanyada kalacak mısınız demişler: kalmayacağım demiş: ve o yazıyı imzalatmışlar: sigortasız olmamamak için mecbur imzaladı: hatta beni aradı böyle bir belge imzalamamı istiyorlar ne yapayım dedi imzala dedim.
tekrar teşekkürler ilginiz için

yagmursanselsevim

Mesaj gönderen yagmursanselsevim » Cmt Mar 30, 2019 10:35 am

Suana kadarki yardimlariniz icin cok cok tesekkurler, @john
Burda hicbir seyle ilgilenmedigimi dusunuyo olabilirsiniz fakat her seyi birebir takip ediyorum. Babam bu konuyla ozel olarak ilgilenmek istedigi icin islemleri o takip ediyor, ancak ben de her seyle birebir ilgileniyorum buna emin olabilirsiniz.
Imzayla ilgili sozlerinize gelince, ben onume gelen her seyi imzalamayacak farkindaliga sahibim.Onume bu sart kosulunca sigortasiz kalmamak icin imzalamam gereken belgeler oldu, belki bu benim sanssizligim, daha once kimseye denk gelmedi ama ben denk geldigim memurlardan hep bu on sarti, talebi aldim. Guzel sozleriniz icin tesekkur ediyorum ancak sorgulanmasi gereken bir hareket varsa bu bana ait degil,bilin.
Tesekkurler

John

Mesaj gönderen John » Cmt Mar 30, 2019 11:15 am

efes34 yazdı: Cmt Mar 30, 2019 8:23 am İlk imza bankadan düzenli 90 euro çekilmesine dairdi: yanlış düzenlenen ve 3 aylık olan at11 belgesi yüzünden oldu: 2 kere gitti ikisinde de aynı şeyi söylediler, üniversite öğrencisisiniz , oturma izniniz var at11 geçmez dediler. sigortasız olmamak için imzaladı: bu gidişinde okul bittikten sonra almanyada kalacak mısınız demişler: kalmayacağım demiş: ve o yazıyı imzalatmışlar: sigortasız olmamamak için mecbur imzaladı: hatta beni aradı böyle bir belge imzalamamı istiyorlar ne yapayım dedi imzala dedim.
tekrar teşekkürler ilginiz için
Mecbur kalma diye bir şey yok. Ben 2016'da yabancılar dairesiyle ve AOK ile çok sıkıntı yaşadım. Bana da senin sağlık sigortan yok, böyle yaşamak yasa dışı vs. vs. dediler, elimde AT-11 vardı ama kimse tanımıyordu bu belgeyi. En az 6-7 kere hem AOK'ya hem de Ausländerbehörde'ye gittim tam 3 ay boyunca. Sınav zamanı sabah 6'da gider sıra beklerdim ki o gün belki işim hallolur diye. Ben bana orada söylenenleri hiçbir şekilde kabul etmedim. İlk gittiğimde bana public sağlık sigortan yok dediler, var dedim belge gösterdim kabul etmediler. Public sağlık sigortası 2 tane yaptıramıyorum dedim, yasa buna izin vermiyor çünkü, o zaman git mawista'dan (Mawista ismini onlar kağıda yazıp verdi, normalde devlet memurunun sağlık sigortası firması önermesi ya da ille de bundan yaptır demesi yasal değildir!) private sağlık sigortası yaptır dediler. Ben mücadele ettim, adamlar burası Magdeburg Sachsen-Anhalt, beğenmiyorsan git işini Köln'de hallet diyerek önüme dosyamı attılar ve ben mağdur oldum; mecburen 3 ay sonunda mawista sağlık sigortası yaptırdım. Anlatmak istediğim şey mücadele etmeniz gerektiği. Ne olursa olsun. Sigortasız olmamak diye bir şey olamaz, kızınızın zaten AT-11'i var. Ben AOK'daki memurla tartışıp, sizler cahilsiniz, bilmediğiniz konuda beni oyalıyorsunuz, AT-11'imi geri verin dediğimde (Orjinalini almışlardı bende ise bir kopyası vardı, bu da bir saçmalık ama işte bizi zamanında yönlendirecek burada KİMSE YOKTU!), veremeyiz dediler Fuck Off dedim, ve belgemi vereceksiniz yoksa mahkemeye giderim dedim ve belgemi bana postayla yolladılar. Mevzunun detayı burada: viewtopic.php?f=53&t=10256
yagmursanselsevim yazdı: Cmt Mar 30, 2019 10:35 am Suana kadarki yardimlariniz icin cok cok tesekkurler, @john
Burda hicbir seyle ilgilenmedigimi dusunuyo olabilirsiniz fakat her seyi birebir takip ediyorum. Babam bu konuyla ozel olarak ilgilenmek istedigi icin islemleri o takip ediyor, ancak ben de her seyle birebir ilgileniyorum buna emin olabilirsiniz.
Imzayla ilgili sozlerinize gelince, ben onume gelen her seyi imzalamayacak farkindaliga sahibim.Onume bu sart kosulunca sigortasiz kalmamak icin imzalamam gereken belgeler oldu, belki bu benim sanssizligim, daha once kimseye denk gelmedi ama ben denk geldigim memurlardan hep bu on sarti, talebi aldim. Guzel sozleriniz icin tesekkur ediyorum ancak sorgulanmasi gereken bir hareket varsa bu bana ait degil,bilin.
Tesekkurler
Başta TK size gelin sigorta yapalım dediğinde, niye sizinle yapayım kardeşim gider özel sağlık sigortası yaptırırım daha ucuz diyip çıkıp gitmek daha mantıklıydı. Sonra bize bir sigorta yaptırmadan önce sorardın, böyle oldu ne yapayım diye. Hadi diyelim ki kayıt dönemi işler aceleye bindi, okul belge istiyor, mecburen belge almak için TK'yla sigorta yaptırdın. Sonra yine kağıt uzattılar, benim bunu bir düşünmem lazım diyip imzalamadan çıkıp gitmeliydin, burada sorsaydın bize cuma günü, pazartesiye gerekeni yapardın. 3 Nisana kadar para aktarma deadline'ı var. Ayın 1'inde aktarsan da o para 3'ünde oraya varır. Zaten para ödemene gerek yok ama en kötüyü hesap ediyoruz. Şimdi senin böyle Almanya'da ben mezun olunca kalmayacağım tarzında bir belge imzalamana kesinlikle gerek yoktu ve seni buna MECBUR BIRAKMA HAKLARI YOK!. Bu ileride sana bir sorun oluşturur mu bilmiyorum. İnşallah oluşturmaz. Benim tanıdığım kimseden böyle bir imza istemediler. Bir sürü adam sayarım sana burada, efendi gibi AT-11'lerini götürüp bana şu belgeleri verin diyip tıkır tıkır işlerini yaptıran. Sana gelince niyeyse TK saçmalık üstüne saçmalık yapıyor, 500 euro para istiyor yok imza istiyor vs. Bu çılgınlıktır başka bir tanımı yok bunun.

efes34

Mesaj gönderen efes34 » Cmt Mar 30, 2019 11:46 am

Evet haklısın @John
Sizi de çok uğraştırmışlar,
SGK memurları da , Almanya da ki memurlar da şansımıza hangisi denk gelirse artık,
Bir çok şassızlıklar yaşadık (aileden ilk defa ayrılıyor), hepsiyle de başetti kızım şimdiye kadar: ekim kasım 2ay c2 kursuna gitti (c1 di ama ilk derste hoca sen c2 sınıfına git dedi oradan devam etti: Almanya da girecek C1 ve Tesdaf sınavı bulamadık: Türkiye aklıma geldi 1kasımda türkiyede c1 sınavı vardı ona başvurdu birgünlüğüne istanbula geldi sınava girdi geri döndü, almanyada 2 tane c1 sınavına girdi birinden 59 birinden 63 alarak sınavları geçemedi, Türkiyede girdiği c1 sınavından 79 la geçti ve onunla ön kabul aldığı okula kayıt yaptırdı), en son 2 hafta önce okul açılış etkinlikleri sırasında kimlikleri kredi kartları (oturma izni-ulaşım okul kartı bankamatik kartı vs) , telefonu çalındı hatta okulun etkinklik için ayrılan paralarıda çalındı etkinlikler yarıda kaldı, çantanın başka bir bölümünde bulunan kredi kartıyla yedek telefonuyla işlerini halletti, 2 gün sonrada polis telefon etti bütün hepsi telefon hariç bulunmuş, bir çok bürokratik işten kurtardı bu bizi
Yanlış düzenlenen ve 3 aylık olan at11 belgesi olmasaydı bunlar olmayacaktı
ilk imzayı attırmak istediklerinde sizin özel sigortada yaşadığınız sorunlar aklıma geldi, temmuz ayında topiğin tamamını okumuştum, kızım bana sordu bankadan otomatik paranın çekilmesi için kağıt imzalatmak istiyorlar diye. Ben istedim imzalamasını, okula kayıt için sigorta gerekiyor, sgk dan okul kayıt belgesi olmadan 6aylık belge alamıyorsunuz : iş çıkmaza girdi yani: ayda 90 euroyu gözden çıkardım imzala dedim,
Bakalım önümüzdeki hafta ne olacak
Teşekkürler tekrar, başarılar dilerim.

melis87

Mesaj gönderen melis87 » Cmt Mar 30, 2019 1:33 pm

Hypsia yazdı: Çrş Mar 27, 2019 5:57 pm Siz ne icin geliyordunuz? Ise falan girmeyi dusunmuyorsaniz, oturum almayacaksaniz ve okulunuz da istemiyorsa sigortaya gerek yok sanirim. Ama burada sigortasiz gezmek suc. Bir yerde cikar mi bu bilmiyorum ama sonucta isiniz doktora dusmedikce bir sey olmaz
Erasmus için geliyorum. Seyahat-sağlık sigortam var 6 aylık, umarım problem çıkmaz.

Hypsia

Mesaj gönderen Hypsia » Cmt Mar 30, 2019 2:47 pm

melis87 yazdı: Cmt Mar 30, 2019 1:33 pm Erasmus için geliyorum. Seyahat-sağlık sigortam var 6 aylık, umarım problem çıkmaz.
Gittiginizde bir danisin. O seyahat saglik sigortasi gecersiz Almanyada.

efes34

Mesaj gönderen efes34 » Cmt Mar 30, 2019 3:15 pm

AT11 belgesi alacaklar için bir bilgi paylaşayım, eğer sgk arşivinde okulunuz görünmüyorsa aşağıdak linkten (e-devlet yolula ulaşılıyor) okulun tanınıp tanınmadığını görebiliyorsunuz tanınıyorsa alacağınız pdf çıktısıyla SGK dan 6aylık AT11 alabiliyorsunuz. YÖK e dilekçe vermeye falan gerek yok. Yalnız sitede hata var 1 ay önce de vardı pdf çıktısı alırken bir hata oluştu diyor şu an.

https://www.turkiye.gov.tr/yok-okul-tan ... -sorgulama

efes34

Mesaj gönderen efes34 » Çrş Nis 03, 2019 4:22 pm

@John
Bu gün böyle bir yazı geldi
http://i65.tinypic.com/24yy887.jpg

John

Mesaj gönderen John » Prş Nis 04, 2019 12:17 am

efes34 yazdı: Çrş Nis 03, 2019 4:22 pm @John
Bu gün böyle bir yazı geldi
http://i65.tinypic.com/24yy887.jpg
Uzun lafın kısası sizin AT-11iniz var diye size sağlık sigortası yapamayız diyorlar. Zaten bizim en başından anlattığımız olay da buydu. Bu belgeye gerek bile yoktu. Neyse artık gidip sadece doktor için ihtiyaç olan belgeyi ve okula kayıt için gerekli olan belgeleri alıp yolunuza gidebilirsiniz. Kolay gelsin.