Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

AT-11 Belgesi ve Özel Sağlık Sigortası Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Turk ve Alman devlet daireleri: Turk Konsoloslugu'ndaki islemler, yabancilar dairesi, saglik sigortasi, isci vizesi, askerlik, ehliyet...
wuppi

Re: AT-11 Belgesi ve Özel Sağlık Sigortası Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Mesaj gönderen wuppi » Prş Mar 08, 2018 1:29 am

kiss25 yazdı: Prş Mar 08, 2018 12:45 am ben de simdi önce TK dan sigorta yaptirip okuula kaydolup oturumu uzatip sonra AT11 alacagim , ama seninkini pek anlamadim. Sizin okulda sirf bununla ilgilnene bir AOK görevlisi mi var ? Sen normalde AT11 i AOK ya gidip verdin sonra AOKdan okulaa kaydolcam diyip belge alip onu mu yabancilar subesine götürdün ? Biraz daha acik anlatabilirmisin
Ben tüm belgeleri önce normal merkezdeki Aok ya verdim tabiki. Ama onlarda yabancilar polisi icin evrak almam gerektiginde dedigim gibi hep 6 aylik sigortalidir kagidi veriyorlardi. Bizim okulun icinde evet kücük bir aok daha var ve sirf okul islemleriyle ilgileniyorlar. Ben onlara gidip okula kaydolucam diyip belge alinca onlar ana aok dan sigortali olup olmadigimi teyit edip, bir belge hazirliyolardi. O belgede aok da sigortalidir yaziyor ama hic bir tarih araligi yok. Dogal olarak o belge auslanderbehörde de sorun olmuyor. Sizin okulda da olabilir böyle bir sube tk yada aok nin. Yada bu islemler icin ekstra bi aok yada tk subesi olabilir Hannoverde. Deneyebilirsin sansini.

Daha önce hic AT11 kullanmadiysan almanyada evet önce tk ya kayit yaptirip oturum alip sonra iptal ederek at11 e gecebilirsin. Ama bunun tekrarini yapamazsin. Üste anlattigim sebeplerden

kiss25

Mesaj gönderen kiss25 » Prş Mar 08, 2018 12:25 pm

tesekkür ederim cevaplar icin , wuppi senin okul hangisi ? Hannover de mi ? Eger öyleyse zaten degildir de cünkü benimki TU Darmstadt , birde acaba bu senin okuldan aldigin belgeyi direk TK nin subesinden alsak sorun yaparlar mi acaba
Arkadaslar ben erkegim =)

wuppi

Mesaj gönderen wuppi » Prş Mar 08, 2018 5:49 pm

kiss25 yazdı: Prş Mar 08, 2018 12:25 pm tesekkür ederim cevaplar icin , wuppi senin okul hangisi ? Hannover de mi ? Eger öyleyse zaten degildir de cünkü benimki TU Darmstadt , birde acaba bu senin okuldan aldigin belgeyi direk TK nin subesinden alsak sorun yaparlar mi acaba
Wuppertal da okuyorum ben. Direk Tk yada Aok ya gidince hep sinirli tarihle veriyorlar. Yine bi sansini dene tabi ama yabancilar polisi icin deme hic degilse, okul icin de. Belki o zaman tarih belirtmezler

John

Mesaj gönderen John » Prş Mar 22, 2018 3:21 pm

wuppi yazdı: Prş Mar 08, 2018 1:23 am Cok iyi olur John. En azindan icimiz rahat eder. Suan 25 im 30 a kadar insallah okul biter zaten ama master icin bilgim olmus olur. Simdiden saol :)
İlk postta güncelleme yapıldı, Serhan arkadaşa buradan teşekkür ederim. Tekrardan inceleyebilirsiniz.
Bekar kadınlar herhangi bir yaş sınırlaması olmaksızın aile bireyinin sağlık sigortasından faydalanarak AT-11 alabilirler. Mümkünse 1 yıllık AT-11 belgesi isteyin, sizden öğrenci belgesi göstermenizi istememeleri lazım çünkü yasal olarak sınırsız süre aile bireyinin sağlık sigortasından faydalanabiliyorsunuz. Bekar kadınların AT-11 almak için öğrenci olma zorunluluğu da yoktur.

Physio

Mesaj gönderen Physio » Sal Mar 27, 2018 7:31 pm

Detaylı anlatımın için teşekkürler John. Ben de maalesef Mawista özel sigortasına üyeyim. Öğrenci olduğumuz sürece özel sigortadan devlet sigortasına geçiş "neredeyse" yok demişsin. Bu "neredeyse" kelimesi bile bana ufak da bir ihtimalin var olduğu anlamına geldi, eğer biliyorsan yardımcı olur musun ? Bulacağımız mini veya midijob da ne gibi eksisi oluyor, hiç bi firma mı kabul etmiyor özel sigortayı yoksa sadece senin staj yaptığın kurum mu kabul etmedi ? Şimdiden teşekkürler.

John

Mesaj gönderen John » Sal Mar 27, 2018 10:00 pm

Physio yazdı: Sal Mar 27, 2018 7:31 pm Detaylı anlatımın için teşekkürler John. Ben de maalesef Mawista özel sigortasına üyeyim. Öğrenci olduğumuz sürece özel sigortadan devlet sigortasına geçiş "neredeyse" yok demişsin. Bu "neredeyse" kelimesi bile bana ufak da bir ihtimalin var olduğu anlamına geldi, eğer biliyorsan yardımcı olur musun ? Bulacağımız mini veya midijob da ne gibi eksisi oluyor, hiç bi firma mı kabul etmiyor özel sigortayı yoksa sadece senin staj yaptığın kurum mu kabul etmedi ? Şimdiden teşekkürler.
O ufak ihtimali ben belki biri çıkar da bize "şöyle yapınca oluyor" der diye bıraktım, bildiğim her şeyi de ilk postta paylaştım. Mawista eğer 450 euronun üzerinde kazanıyorsan sana sağlık sigortası hizmeti veremez. İş yerleri de Praktikum kontratı yaptıklarında public bir firma ile sigortanı ödemek istiyor. Ancak sen öncesinde özel sağlık sigortasına bağlı olduğundan ödeyemiyorlar. Bu da uzun süreli çalışmada büyük bir sorun oluşturabilir. Minijob zaten çok büyük bir para kazandırmaz onun için 450 euronun altında aylık kazanımlarında Mawista kullanabilirsin. Anca daha normal işçi kontratı ile ya da part time çalışan kontratı ile bir yerle anlaşman gerekiyor, o zaman sigorta türün değişebilir ama bunu da ben denemedim. Sigorta türünün değişmesi durumunda ise üniversiten kaydını uzatmak istersen problem çıkartabilirler, bunu okula sorman gerekiyor. Burayı bir incelemeni öneririm: https://www.studis-online.de/StudInfo/V ... nGroupId=4

bilgee

Mesaj gönderen bilgee » Prş Mar 29, 2018 6:37 pm

merhaba,
ben de seneye 2 dönemliğine almanyaya erasmusa gideceğim ve bu at11 belgesi işlemlerini araştırıyordum da sizin yazınızdan aklıma bir soru takıldı. şimdi 25 yaşının altında ailesinin sigortasından faydalanarak at/11 çıkartmak için yanlış bilmiyorsam çalışan olmamak gerek. çalışan olsan, sigortadan çıksan bile 99 gün sonra ebebeyn sigortasına geçiliyor. ben bu yaz türkiyede zorunlu mühendislik stajımı yaptıktan sonra erasmusa gideceğim ve staj süresince okul tarafından karşılanacak bir sigortam yapılacak. acaba bu durum aile tarafından yaralanacağım sigortayı etkiler mi? yoksa 25 yaşının altında bekar kadın statüsünde olduğum için etkilemez mi? etkileceyecekse bu belgeyi staja başlamadan, sigortam yapılmadan alsam fark edilir mi? eğer sıkıntı çıkacaksa stajı seneye yapayım çünkü bunu hiç düşünmemiştim.
teşekkür ederim şimdiden :/

John

Mesaj gönderen John » Prş Mar 29, 2018 7:03 pm

Stajının etkilememesi lazım. Çalışan olduğunuz süre içinde de olsanız 3 aylık AT-11 alma hakkınız bulunmaktadır. Hanımlar için defalarca tekrar ettiğim, yaş sınırlaması yoktur ibaresine dayanarak, SGK'yı işten çıkışınız durumunda bilgilendirdiğiniz takdirde problem yaşamayacağınızı garanti edebilirim. İsterseniz telefon numarası da bıraktım, SGK'nın yurtdışı işlemleri bölümünü arayıp bizzat sorabilirsiniz. 99 gün ile ilgili yanlış bilinen birkaç şey var http://www.sgk.gen.tr/ssk/isten-ayrildi ... cerli.html lütfen burayı okuyunuz.

selen

Mesaj gönderen selen » Prş Mar 29, 2018 10:49 pm

Merhaba John ,

Şimdi biz okulu bitirene kadar aok tan sigortamızı yaptırsak, en son AT11 i gösterip bize geri ödeme yapsa olmaz mı?

selen

Mesaj gönderen selen » Prş Mar 29, 2018 10:54 pm

Merhaba John,

şimdi biz okul bitirene kadar AOK tan sigorta yapsak, en son AT11 i gösterip paramızı geri alsak, olmaz mı?

John

Mesaj gönderen John » Prş Mar 29, 2018 11:25 pm

selen yazdı: Prş Mar 29, 2018 10:49 pm Merhaba John ,

Şimdi biz okulu bitirene kadar aok tan sigortamızı yaptırsak, en son AT11 i gösterip bize geri ödeme yapsa olmaz mı?
Olur. 2500 euroya yakın bir parayı geri alan birini duymuştum. Geriye yönük AT-11lerinizi toplayın, okul bitince de başvuruda bulunun. Biraz uğraştırabilirler ama hakkınızı alırsınız.

SAYGIN

Mesaj gönderen SAYGIN » Cum Nis 13, 2018 11:22 am

Merhabalar,
Ben su anda almanyada universitede dil kursu aliyorum. Ogrenci vizesi ile geldim ve ogrenci vizem 31.05.2018 de bitiyor ve bana yabancilar ofisi icin 23.05.2018 e randevu ve bir checklist verdiler. Bu listede iki tane sigorta turu yaziyor. Ilki “nachweis über die sicherstellung des lebensunterhaltes“ digeri ise „nachweis über eine gültige Krankenversicherung „. Benim 31.09.2018 e kadat AT11 belgem var ama henuz almanyadaki saglik sigortasi yerine gitmedim. Ben at11 belgenle bu kuruna gidip bahsettiginiz muhafiyet belgesini alırsam yukarda bahsettiğim iki sigorta türünden de muaf oldugum anlamına mı gelir? Yabancılar ofisi aldıgım o belgeyi kabul eder mi?
Randevum ile vize bitim tarihi çok yakın oldugu için oldugu için görüşmede bir sorun çıksın istemiyorum.
Teşekkürler :)

tipitip

Mesaj gönderen tipitip » Cum Nis 13, 2018 3:00 pm

wuppi yazdı: Çrş Mar 07, 2018 10:30 pm
Bir baska sorun su; AT11 6 aylik oldugu icin, yabancilar poliside saglik sigortana göre oturum verdiginden, normalde lisansa baslamis kisiler 1 sene yada 2 sene oturum alirken sen 6 aylik oturum alirsin ve her 6 ayda bir oturum derdiyle ugrasirsin. Cogu kisi bu yüzden at11 den vazgecmek durumunda kaliyor.
Sen naptim diye sorarsan, aslinda biraz ückagitcilik yaptim. Cünkü aok ya gidip yabancilar polisi icin sigorta evragi istedigimde süreli(yani 6 aylik) belge veriyordu. Bende okulun icindeki sirf okul kayitlariyla ilgilenen Aok dan okula kaydolucam deyip belge aldim. Ve o belgede aok da kayitlidir yaziyor ama tarih belirtmiyor. Bunu son 4 yildir yapiyorum(2 yilda bir terminim oldugu icin 2 kere yaptim). Sende böyle bi yol izleyebilirsin eger 6 aylik oturum almak istemiyorsan. Ayda 100 euro sigorta parasi vermektense, bu tarz ückagitciliklara basvuruyor insan malesef.
selam ben bununla ilgili bir şey sormak istiyorum. ben yabancılar dairesine oturum için gittiğimde hep sgkdan verilen kağıdı ve aokun verdiği kağıdı beaber götürüyordum. siz sgkdan verilen kağıdı götürmediniz mi? çünkü orada yazıyor 6 aylık olduğu. sadece aok belgesi yeterliyse ben de bir dahaki sefere sizin gibi yapayım.

John

Mesaj gönderen John » Pzr Nis 15, 2018 8:15 pm

SAYGIN yazdı: Cum Nis 13, 2018 11:22 am Merhabalar,
Ben su anda almanyada universitede dil kursu aliyorum. Ogrenci vizesi ile geldim ve ogrenci vizem 31.05.2018 de bitiyor ve bana yabancilar ofisi icin 23.05.2018 e randevu ve bir checklist verdiler. Bu listede iki tane sigorta turu yaziyor. Ilki “nachweis über die sicherstellung des lebensunterhaltes“ digeri ise „nachweis über eine gültige Krankenversicherung „. Benim 31.09.2018 e kadat AT11 belgem var ama henuz almanyadaki saglik sigortasi yerine gitmedim. Ben at11 belgenle bu kuruna gidip bahsettiginiz muhafiyet belgesini alırsam yukarda bahsettiğim iki sigorta türünden de muaf oldugum anlamına mı gelir? Yabancılar ofisi aldıgım o belgeyi kabul eder mi?
Randevum ile vize bitim tarihi çok yakın oldugu için oldugu için görüşmede bir sorun çıksın istemiyorum.
Teşekkürler :)
Diğer tüm belgelerin tamsa, 1 tane belge vermek için seni aynı hafta içerisinde vizen bitmeden tekrar çağırırlar, problem olmaz. Bazen vizen bittikten 1 -2 hafta sonrasına dahi gün verebiliyorlar. Sen sonuçta ilk görüşmeye zamanında gittiğinden ve onları bilgilendirdiğinden dolayı stres yapma, hiçbir problem çıkmaz.

Şimdi gelelim soruna, ben bu başlığı zaten o muafiyet belgesi yeterli olduğu için açtım. 2 tür sigorta istenmiyor, birisi senin bloke hesapta paran olduğunu ya da garantörün olduğunu gösteren belge "nachweis über die sicherstellung des lebensunterhaltes" , diğeri de sağlık sigortası "nachweis über eine gültige Krankenversicherung" . (Almancam çok iyi değil, yanılıyorsam lütfen arkadaşlar düzeltsin, ben böyle anladım.)

Eğer sağlık sigortası için AT-11 yeterli olmaz derlerse bunun çözümünü de yine yazdım. Eğer lütfen 1 kez daha ilk postun tamamını okursan aradığın sorunun cevabını bulabilirsin. Allah yolunu açık etsin, kolay gelsin.

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Pzt Nis 16, 2018 12:33 am

aynen Johnun dedigi gibi.2 tane sigortadan bahsetmiyo. yasam giderlerinle ilgili kanit diyo ilkinde. ikincisi de gecerli bir saglik sigortasi kaniti demek.

wuppi

Mesaj gönderen wuppi » Pzt Nis 16, 2018 9:25 am

tipitip yazdı: Cum Nis 13, 2018 3:00 pm selam ben bununla ilgili bir şey sormak istiyorum. ben yabancılar dairesine oturum için gittiğimde hep sgkdan verilen kağıdı ve aokun verdiği kağıdı beaber götürüyordum. siz sgkdan verilen kağıdı götürmediniz mi? çünkü orada yazıyor 6 aylık olduğu. sadece aok belgesi yeterliyse ben de bir dahaki sefere sizin gibi yapayım.
hayir, zaten orjinal belgeyi aok aliyor. at11 aok nin elinde oluyor yani. Ama dedigim gibi aok dan alacagin belgede de 6 aylik oldugu yazicak. at 11 in yaninda olsun olmasin.

John

Mesaj gönderen John » Pzt Nis 16, 2018 6:13 pm

welly275 yazdı: Pzt Nis 16, 2018 12:33 am aynen Johnun dedigi gibi.2 tane sigortadan bahsetmiyo. yasam giderlerinle ilgili kanit diyo ilkinde. ikincisi de gecerli bir saglik sigortasi kaniti demek.
Saolasın welly275 arkadaşım. İnşallah bu eylül ayının sonunda C1 sertifikasını alacağım, o zaman ben de almancama güvenerek bilgi verebilirim. Şu an B2.1 için kursa gidiyorum.

John

Mesaj gönderen John » Pzt Nis 16, 2018 6:14 pm

wuppi yazdı: Pzt Nis 16, 2018 9:25 am hayir, zaten orjinal belgeyi aok aliyor. at11 aok nin elinde oluyor yani. Ama dedigim gibi aok dan alacagin belgede de 6 aylik oldugu yazicak. at 11 in yaninda olsun olmasin.
AOK benden de almıştı ama mesela TK'ya giden bir arkadaşıma fotokopisini çekip orjinalini verdiler. Değişebiliyor yerine göre, belki fotokopi alan AOK da vardır.

seth93

Mesaj gönderen seth93 » Cum Nis 27, 2018 2:29 am

John yazdı: Sal Mar 27, 2018 10:00 pm O ufak ihtimali ben belki biri çıkar da bize "şöyle yapınca oluyor" der diye bıraktım, bildiğim her şeyi de ilk postta paylaştım. Mawista eğer 450 euronun üzerinde kazanıyorsan sana sağlık sigortası hizmeti veremez. İş yerleri de Praktikum kontratı yaptıklarında public bir firma ile sigortanı ödemek istiyor. Ancak sen öncesinde özel sağlık sigortasına bağlı olduğundan ödeyemiyorlar. Bu da uzun süreli çalışmada büyük bir sorun oluşturabilir. Minijob zaten çok büyük bir para kazandırmaz onun için 450 euronun altında aylık kazanımlarında Mawista kullanabilirsin. Anca daha normal işçi kontratı ile ya da part time çalışan kontratı ile bir yerle anlaşman gerekiyor, o zaman sigorta türün değişebilir ama bunu da ben denemedim. Sigorta türünün değişmesi durumunda ise üniversiten kaydını uzatmak istersen problem çıkartabilirler, bunu okula sorman gerekiyor. Burayı bir incelemeni öneririm: https://www.studis-online.de/StudInfo/V ... nGroupId=4
Faydalı bir konu ve postlar için teşekkürler.

Benim çok kafama takıldı bu staj olayı aşırı saçma değil mi private varsa resmen staj yalan olacak demektir ya da işveren için tercih edilebilme olasılığım düşüyor. Şimdi ben bu sene 19 Aralık'ta 25 yaşına gireceğim dolayısıyla staj yapacağım dönemlerde %99 private sigortam olacaktır. Yok mudur bu işin bir çaresi AT-11 almadan public sigortalı olmanın bir yolu yok mudur ?

John

Mesaj gönderen John » Cum Nis 27, 2018 12:33 pm

seth93 yazdı: Cum Nis 27, 2018 2:29 am Faydalı bir konu ve postlar için teşekkürler.

Benim çok kafama takıldı bu staj olayı aşırı saçma değil mi private varsa resmen staj yalan olacak demektir ya da işveren için tercih edilebilme olasılığım düşüyor. Şimdi ben bu sene 19 Aralık'ta 25 yaşına gireceğim dolayısıyla staj yapacağım dönemlerde %99 private sigortam olacaktır. Yok mudur bu işin bir çaresi AT-11 almadan public sigortalı olmanın bir yolu yok mudur ?
Bir şeyi yanlış anlamışsın sanırım. Hemen düzelteyim. Almanya'ya geldiğinizde public sigorta yaptırabiliyorsunuz. Aylık 90 Euro tutuyor(80-90 Euro civarı bir şey hatırlıyorum.) AT-11'inin süresi bitince bu tutarı aylık ödeyip public sağlık sigortasına sahip olabilirsiniz. Privat sağlık sigortasının tercih edilme sebebi genellikle daha ucuz olması, aylık 30-40 Euro arası değişiyor ama hayatını karartır baştan diyeyim. Eğer özel dil kursu öğrencisiysen bu privat sağlık sigortası en mantıklı seçenek çünkü onlar öğrenci vizesi aldıklarında tekrardan public sağlık sigortası yaptırabiliyorlar. Bunu da zaten açıklamıstım ilk postta.