Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

AT-11 Belgesi ve Özel Sağlık Sigortası Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Turk ve Alman devlet daireleri: Turk Konsoloslugu'ndaki islemler, yabancilar dairesi, saglik sigortasi, isci vizesi, askerlik, ehliyet...
John

Re: AT-11 Belgesi ve Özel Sağlık Sigortası Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Mesaj gönderen John » Pzt Tem 23, 2018 9:30 pm

efes34 yazdı: Pzt Tem 23, 2018 9:15 pm Konunun tamamını okudum öncelikle çok teşekkürler elinize klavyenize sağlık ama kafamda netleştiremedim yaşıma verin.
Kızımın yeşil pasapotu var şubat 2020ye kadar geçerli ve bekar 23 yaşında : Emekli sandığından emekli annesinin sigortasından faydalanıyor şu an, sırayla şunları mı yapacağım
1- at11 veya at21 belgesini alacağım kabul gelince (5 üniversiteye başvurduk almanca seviyesi B2: ön kabul bekliyoruz) ama konsolosluğa vermeyeceğim
2-türkiyeden veya fintibadan 3 veya 6 aylık bir seyahat sigortası yaptıracağım vize için
3-Almanyaya gidince publik sigorta yaptırıyorum ve bir süre sonra at11 belgemi ibraz ediyorum.
1) Konsolosluğa aslı götürülür, kopyası verilir vize alırken. Arkalı önlü fotokopi çektirin. AT-21 meselesi daha kesin değil onun için AT-11 alınız. İlk etapta 3 aylık verilir ve vizeniz 6 aylık olur.
2) AT-11 alabiliyorsanız boş yere paranızı harcamayın, hiç gerek yok.
3) Bu mecburi değil ama benim önerim:
Almanya'ya gelince publik sigorta şirketlerinden birine (AOK ya da TK) gidip, öğrenciler için sağlık sigortası yaptırıyorsunuz 90 Euroluk. Daha sonra vizenizi oturuma dönüştürmek için gerekli evrakları alıp Ausländerbehörde'den vizenizi oturuma dönüştürüyorsunuz. Ondan sonra da sigorta yaptırdığınız şirkete gidip "aa benim AT-11'im varmış, bununla para iadesi yapılıyormuş benim haberim yoktu yeni öğrendim." diyerek paranızı iade alıyor ve her 6ayda bir yeni AT-11'i kızına göndererek işinizi hallediyorsunuz. Kızınız da 6 ayda bir AT-11'i vermiş olduğunuz sigorta şirketine giderek yeni güncel AT-11 belgesi ile sağlık sigortasını güncelliyor.

Bu benim önerimdi, ister hiç publik sağlık sigortası yaptırmaz direk AT-11 verirsiniz sigorta şirketine, ister Ausländerbehörde'den oturum almadan para iadesi yollarına gidersiniz, tamamen tercih meselesi. Ben en garanti, en sıkıntısız yolunu yazdım. Allah yolunuzu açık etsin, kolay gelsin.

efes34

Mesaj gönderen efes34 » Pzt Tem 23, 2018 9:35 pm

John yazdı: Pzt Tem 23, 2018 9:30 pm 1) Konsolosluğa aslı götürülür, kopyası verilir vize alırken. Arkalı önlü fotokopi çektirin. AT-21 meselesi daha kesin değil onun için AT-11 alınız. İlk etapta 3 aylık verilir ve vizeniz 6 aylık olur.
Almanya'ya gelince publik sigorta şirketlerinden birine (AOK ya da TK) gidip, öğrenciler için sağlık sigortası yaptırıyorsunuz 90 Euroluk. Daha sonra vizenizi oturuma dönüştürmek için gerekli evrakları alıp Ausländerbehörde'den vizenizi oturuma dönüştürüyorsunuz. Ondan sonra da sigorta yaptırdığınız şirkete gidip "aa benim AT-11'im varmış, bununla para iadesi yapılıyormuş benim haberim yoktu yeni öğrendim." diyerek paranızı iade alıyor ve her 6ayda bir yeni AT-11'i kızına göndererek işinizi hallediyorsunuz. Kızınız da 6 ayda bir AT-11'i vermiş olduğunuz sigorta şirketine giderek yeni güncel AT-11 belgesi ile sağlık sigortasını güncelliyor.

Bu benim önerimdi, ister hiç publik sağlık sigortası yaptırmaz direk AT-11 verirsiniz sigorta şirketine, ister Ausländerbehörde'den oturum almadan para iadesi yollarına gidersiniz, tamamen tercih meselesi. Ben en garanti, en sıkıntısız yolunu yazdım. Allah yolunuzu açık etsin, kolay gelsin.
Teşekkür ederim. Sizin de Allah yolunuzu açık etsin.

yagmursanselsevim

Mesaj gönderen yagmursanselsevim » Pzt Tem 23, 2018 9:39 pm

John yazdı: Pzt Tem 23, 2018 9:30 pm 1) Konsolosluğa aslı götürülür, kopyası verilir vize alırken. Arkalı önlü fotokopi çektirin. AT-21 meselesi daha kesin değil onun için AT-11 alınız. İlk etapta 3 aylık verilir ve vizeniz 6 aylık olur.

Çok teşekkür ederiz, emeğinize sağlık.
Başarılar

efes34

Mesaj gönderen efes34 » Sal Tem 24, 2018 6:33 pm

Türkiyeden Fintiba ya da başka bir kurum aracılığıyla publik sigorta yani TK ya da AOK sigortası yaptırılabiliyor mu arkadaşlar. Zamanımız kısıtlı AT 11 belgesini almakta gecikebiliriz.

efes34

Mesaj gönderen efes34 » Sal Tem 24, 2018 6:52 pm

Şunu atlamışım özür dilerim
[quote]1) Türkiye'den AOK sigortası yaptıramazsınız. (uzun uzun açıklamadım sebebini ama bir sürü neden var diyelim. İlle de niye diye bilmek isterseniz onu da açıklarız.) [/quote]

efes34

Mesaj gönderen efes34 » Çrş Tem 25, 2018 11:38 am

1. mesajdaki telefonu aradım. Avrupa yakasında ikamet ettiğimiz için Beşiktaş SGK dan belgeyi alabileceğim söylendi. Beşiktaşı aradım ilk belge için öğrencinin kendisi gelsin dediler. (Üniversitenin ön kabul belgesiyle gidecek ve üniversitenin hazırlık kursunu alacak). Pasaport ve Kabul belgesiyle 3 aylık belge verecekler. Sonrasında okula kabul edildiğinde 6şar aylık belge verebilecekler yakınlarına.
Bekar kadın ve annesi emekli sandığı emeklisi olduğu için öğrenci belgesine gerek yok diye bir bilgi var dedim hayır dediler.
Kısaca birilerinin işine yarar diye paylaşmak istedim: Beşiktaşın telefonu: 0212 2523104

efes34

Mesaj gönderen efes34 » Çrş Tem 25, 2018 2:57 pm

edit: Dahili numara 37038

omrll

Mesaj gönderen omrll » Çrş Tem 25, 2018 5:55 pm

Merhaba yarın AT-11 belgesi almaya gidicem.Şimdi kafamda bir soru var ben buradan bu belgeyi alırken türk ismim ile alıcam yada böyle almak zorundayım ama almanya ya gittiğimde o belgeyi aoka ya götürdüğümde kimliğime baktıklarında bulgaristan ismim ile onun arasında farklılık olduğunu görücekler yani isim farklı değil ama Kiril alfabesinden dolayı 2 tane harf farklılığı var.Şimdi bu bir sorun oluşturur mu ?

John

Mesaj gönderen John » Çrş Tem 25, 2018 8:19 pm

efes34 yazdı: Çrş Tem 25, 2018 11:38 am 1. mesajdaki telefonu aradım. Avrupa yakasında ikamet ettiğimiz için Beşiktaş SGK dan belgeyi alabileceğim söylendi. Beşiktaşı aradım ilk belge için öğrencinin kendisi gelsin dediler. (Üniversitenin ön kabul belgesiyle gidecek ve üniversitenin hazırlık kursunu alacak). Pasaport ve Kabul belgesiyle 3 aylık belge verecekler. Sonrasında okula kabul edildiğinde 6şar aylık belge verebilecekler yakınlarına.
Bekar kadın ve annesi emekli sandığı emeklisi olduğu için öğrenci belgesine gerek yok diye bir bilgi var dedim hayır dediler.
Kısaca birilerinin işine yarar diye paylaşmak istedim: Beşiktaşın telefonu: 0212 2523104
Beşiktaştaki memurlar tam olarak işe hakim değiller, ben de 1 defa muhatap oldum. Şimdi size "hayır" diyen memurun yüzüne yönetmeliği çarparım. Çalışmayan kadınların her türlü aile bireyinin sağlık sigortasından faydalanma hakkı vardır. 6 ay süreli olmasa bile turist olarak yurtdışına çıkacağım, 3 ay Almanya'da kalacağım deseydiniz yine bu belgeyi 3 aylık vereceklerdi. AT-11'in öğrencilikle bir bağlantısı yoktur, sigortalı olup olmama ile bağlantısı vardır. Erkeklerin 18 yaşından 25 yaşına kadar öğrencilikleri süresince yalnızca aile bireyinin sigortasından faydalanma imkanı olduğu için erkeklerden bu belge zorunlu olarak istenir. O memura bir de şu yönetmeliği sormanızı öneririm. Hatta başka bir bölümden daha yetkili birine gidin ve çalışmayan kadınların sağlık sigortası haklarını öğrenin. Eğer bu şartları sağlıyorsa, o zaman neden AT-11'i ille de öğrenci belgesi ile verebileceklerini de izah etsinler bakalım. Ezbere iş yapıyorlar, kadınlar hakkındaki yönetmeliği de bilmez kesin bunlar, 25 yaştan sonra kadına AT-11 verilmez bile diyebilirler.
Pasaportu benden istememişlerdi, ben TC Kimliğim ve babamın kimlik bilgileri ile almıştım. Şunu da ekleyeyim, bizzat yanımda ilk defa AT-11 belgesi alacak birinin babası gelip aldı. Kişinin bizzat imza atmasını gerektiren bir durum yok, yalnızca bu belgeyi birinin aldığına dair imza atılması lazım.
Telefon numarası için de ayrıca teşekkür ederim, 1. posta güncelleme yaparken onu da ekleyeceğiz.

Beşiktaş iletişim bilgileri: 0212 2523104 - Dahili: 37038
En son John tarafından Çrş Tem 25, 2018 8:23 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 3 kere düzenlendi.

John

Mesaj gönderen John » Çrş Tem 25, 2018 8:20 pm

omrll yazdı: Çrş Tem 25, 2018 5:55 pm Merhaba yarın AT-11 belgesi almaya gidicem.Şimdi kafamda bir soru var ben buradan bu belgeyi alırken türk ismim ile alıcam yada böyle almak zorundayım ama almanya ya gittiğimde o belgeyi aoka ya götürdüğümde kimliğime baktıklarında bulgaristan ismim ile onun arasında farklılık olduğunu görücekler yani isim farklı değil ama Kiril alfabesinden dolayı 2 tane harf farklılığı var.Şimdi bu bir sorun oluşturur mu ?
Hiç böyle bir şeyle karşılaşmadık ama bir problem çıkacağını sanmıyorum. Şansını demeni öneririm.

efes34

Mesaj gönderen efes34 » Çrş Tem 25, 2018 8:34 pm

John yazdı: Çrş Tem 25, 2018 8:19 pm Beşiktaştaki memurlar tam olarak işe hakim değiller, ben de 1 defa muhatap oldum. Şimdi size "hayır" diyen memurun yüzüne yönetmeliği çarparım. Çalışmayan kadınların her türlü aile bireyinin sağlık sigortasından faydalanma hakkı vardır. 6 ay süreli olmasa bile turist olarak yurtdışına çıkacağım, 3 ay Almanya'da kalacağım deseydiniz yine bu belgeyi 3 aylık vereceklerdi. AT-11'in öğrencilikle bir bağlantısı yoktur, sigortalı olup olmama ile bağlantısı vardır. Erkeklerin 18 yaşından 25 yaşına kadar öğrencilikleri süresince yalnızca aile bireyinin sigortasından faydalanma imkanı olduğu için erkeklerden bu belge zorunlu olarak istenir. O memura bir de şu yönetmeliği sormanızı öneririm. Hatta başka bir bölümden daha yetkili birine gidin ve çalışmayan kadınların sağlık sigortası haklarını öğrenin. Eğer bu şartları sağlıyorsa, o zaman neden AT-11'i ille de öğrenci belgesi ile verebileceklerini de izah etsinler bakalım. Ezbere iş yapıyorlar, kadınlar hakkındaki yönetmeliği de bilmez kesin bunlar, 25 yaştan sonra kadına AT-11 verilmez bile diyebilirler.
Pasaportu benden istememişlerdi, ben TC Kimliğim ve babamın kimlik bilgileri ile almıştım. Şunu da ekleyeyim, bizzat yanımda ilk defa AT-11 belgesi alacak birinin babası gelip aldı. Kişinin bizzat imza atmasını gerektiren bir durum yok, yalnızca bu belgeyi birinin aldığına dair imza atılması lazım.
Telefon numarası için de ayrıca teşekkür ederim, 1. posta güncelleme yaparken onu da ekleyeceğiz.

Beşiktaş iletişim bilgileri: 0212 2523104 - Dahili: 37038
Teşekkürler yanıtınız için. Normal bir memurla görüştüm ben servis şefi hatta müdür muavinine de ulaşabilirim. Yönetmeliğin ve ilgili maddelerin linki var mı. Onlar elimde olursa daha rahat hallederim.
İlk 3 aylık belgeyi aldıktan sonra sorun değil benim için 6 ayda bir giderim Beşiktaş a . Diğer topikte at-7 yi öğrendim. Onu da Alman makamları sgkdan istiyorlar ve bizim bir şey yapmamıza gerek kalmıyor olarak anladım.
Tekrar teşekkürler başarılar.
viewtopic.php?f=53&t=4980&start=280

yigitcyi

Mesaj gönderen yigitcyi » Çrş Tem 25, 2018 11:28 pm

arkadaşlar selam

Vize istenen belgelerde aşağıdaki not var fakat:
SGK’dan yurt dışı sağlık sigortası (Formül A/T 11).
Bu belgenin ibraz edilemediği durumlarda: Seyahat sağlık sigortası yapıldığına dair belge
(bkz. 20 no’lu Bilgi Notu). Seyahat sağlık sigortası, Almanya’da öğrenci sağlık sigortası
(kayıt yaptırırken ibraz edilecek) yaptırılana dek geçerli olmalıdır.

Burdan benim anladığım bu 25 yaş altı gençler için geçerli. ben 29 yaşımdayım ve yüksek için gidiyorum. dolayısıyla fintiba da yer alan iki sigortayı yaptırmam MAWISTA Visum ve Governmental Health Insurance DAK yeterli olur mu? başka bir sigortaya gerek duymam sanıyorum.

efes34

Mesaj gönderen efes34 » Çrş Tem 25, 2018 11:57 pm

yigitcyi yazdı: Çrş Tem 25, 2018 11:28 pm arkadaşlar selam

Vize istenen belgelerde aşağıdaki not var fakat:
SGK’dan yurt dışı sağlık sigortası (Formül A/T 11).
Bu belgenin ibraz edilemediği durumlarda: Seyahat sağlık sigortası yapıldığına dair belge
(bkz. 20 no’lu Bilgi Notu). Seyahat sağlık sigortası, Almanya’da öğrenci sağlık sigortası
(kayıt yaptırırken ibraz edilecek) yaptırılana dek geçerli olmalıdır.

Burdan benim anladığım bu 25 yaş altı gençler için geçerli. ben 29 yaşımdayım ve yüksek için gidiyorum. dolayısıyla fintiba da yer alan iki sigortayı yaptırmam MAWISTA Visum ve Governmental Health Insurance DAK yeterli olur mu? başka bir sigortaya gerek duymam sanıyorum.
Bence buradan seyahat sigortası yaptırın 3 aylık, gidince de publik sigorta yaptırın: TK ya da AOK (Bunlar Türkiye'den yapılamıyor)

ZiggyStardust

Mesaj gönderen ZiggyStardust » Prş Tem 26, 2018 12:22 pm

Merhaba,

Berlin'den İngilizce yüksek lisans kabulü aldım ve vize başvurumu da tamamladım sonuçlanmasını bekliyorum. Fakat okula tam kayıt için sağlık sigortası gerekiyor, ve ben TK ile iletişime geçip kayıt işlemlerimi başlattım fakat banka hesabım olmadığı için maalesef ödeme yapamıyorum. Banka hesabı için de Almanya'ya gitmeyi beklemek zorundayım haliyle.

Şimdi aklıma takılan bir şey var. Ben full-time çalıştığım için ve işten çıkışım 31 Temmuz'da yapılacağı için Beşiktaş SGK'daki yetkili bana AT-11 için üç ay beklemek zorunda olduğumu söylemişti. (25 yaşında, kadınım.) Şimdi bu başlığa denk geldim ve yeni yönetmelikle bunun değiştiğini öğrendim. Şu durumda eğer AT-11 belgemi alabilirsem okula kayıt işlemimi buradan da tamamlayabileceğim zira TK'daki yetkili AT-11inizi iletirseniz işlemlerinizi yapabiliriz demişti.

Benim durumumda olup AT-11 alabilmiş olan var mı Beşiktaş SGK'dan? Tekrar gidip şansımı denemeli miyim? Maalesef güncel yönetmeliği bulamadım ve şu an hem ev taşıyıp hem de full-time çalıştığım için maalesef iki ayağım bir pabuca girmiş durumda.

Çok teşekkürler şimdiden yardımlarınız için.

efes34

Mesaj gönderen efes34 » Prş Tem 26, 2018 5:32 pm

ZiggyStardust yazdı: Prş Tem 26, 2018 12:22 pm Merhaba,

Berlin'den İngilizce yüksek lisans kabulü aldım ve vize başvurumu da tamamladım sonuçlanmasını bekliyorum. Fakat okula tam kayıt için sağlık sigortası gerekiyor, ve ben TK ile iletişime geçip kayıt işlemlerimi başlattım fakat banka hesabım olmadığı için maalesef ödeme yapamıyorum. Banka hesabı için de Almanya'ya gitmeyi beklemek zorundayım haliyle.
Öncelikle kolay gelsin. Ben de yeni öğreniyorum ve bu topikten çok şey öğrendim , konuya tam hakim olamadığım için henüz yardımcı olamayacağım ama tüm topiği okuyabilirseniz, sizin durumunuzda olan biri vardı diye hatırlıyorum.
Şunu biliyorum yalnız : Fintiba aracılığıyla (Forumda topiği var) Almanya'da Sutorbank dan (blocked account) hesap açılabiliyor, sitesinde başka hesap hatta kredi kartı seçenekleri de var

Almanya'da banka hesabınız olunca internet aracılığıyla TK sigorta yapılabiliyor mu?

ZiggyStardust

Mesaj gönderen ZiggyStardust » Prş Tem 26, 2018 5:49 pm

Teşekkür ederim. Fintiba'dan bloke hesabım var ancak maalesef Fintiba direkt ödemeler için kullanılamıyor. Bloke hesabımı kullanabilmek için de önce başka bir Alman bankasından hesap açtırmam gerekiyor.

Okulun iletişim adresini verdiği TK çalışanı AT-11'imi gönderirsem hallolacağını belirtmişti fakat belki bu sadece benim okuluma özel bir şeydir, açıkçası net bilmiyorum.

efes34

Mesaj gönderen efes34 » Prş Tem 26, 2018 6:14 pm

ZiggyStardust yazdı: Prş Tem 26, 2018 5:49 pm Teşekkür ederim. Fintiba'dan bloke hesabım var ancak maalesef Fintiba direkt ödemeler için kullanılamıyor. Bloke hesabımı kullanabilmek için de önce başka bir Alman bankasından hesap açtırmam gerekiyor.

Okulun iletişim adresini verdiği TK çalışanı AT-11'imi gönderirsem hallolacağını belirtmişti fakat belki bu sadece benim okuluma özel bir şeydir, açıkçası net bilmiyorum.
Current account diye bir bölüm var: kredi kartı bile alınabiliyor gibi gördüm ama bilgim yok benim de:
https://www.fintiba.com/app/#/module/3/4

TK ya başvuruyu online mı yaptınız Türkiye'den

John

Mesaj gönderen John » Prş Tem 26, 2018 10:10 pm

efes34 yazdı: Çrş Tem 25, 2018 8:34 pm Teşekkürler yanıtınız için. Normal bir memurla görüştüm ben servis şefi hatta müdür muavinine de ulaşabilirim. Yönetmeliğin ve ilgili maddelerin linki var mı. Onlar elimde olursa daha rahat hallederim.
İlk 3 aylık belgeyi aldıktan sonra sorun değil benim için 6 ayda bir giderim Beşiktaş a . Diğer topikte at-7 yi öğrendim. Onu da Alman makamları sgkdan istiyorlar ve bizim bir şey yapmamıza gerek kalmıyor olarak anladım.
Tekrar teşekkürler başarılar.
viewtopic.php?f=53&t=4980&start=280
Yönetmeliği bana sistemden memur göstermişti tabi bu kanunun ya da yönetmeliğin hangi maddesi vs. tam olarak bilmiyorum ve açıkçası şu an araştıracak vaktim de yok. Ancak araştırırım tabiki dün akşam şöyle bir baktım sgk'nın sitesinde kanun vs. var hatta aile koruma ve güvencesiyle ilgili çalışmayan ev hanımı olan kadınların eşlerinin sağlık sigortasından faydalanabileceklerini gördüm. 2018 Mart ayında yaptım bu görüşmeyi. At-7'ye gerek yok, Lokman arkadaşımız böyle dedi ama ben onsuz da işlem yapabiliyorum. Şunu sorabilirsiniz açıkçası, çalışmayan kadınların aile bireyi sağlık sigortasından faydalanması şartları nelerdir? Yaş sınırı veya öğrenci olma zorunluluğu var mı şeklinde. Ben bunu sorduğumda oradaki memur yok dedi ve bana bir takım sistemden yazılar gösterdi. Sizin için ama incelemeye alacağım.

John

Mesaj gönderen John » Prş Tem 26, 2018 10:23 pm

ZiggyStardust yazdı: Prş Tem 26, 2018 12:22 pm Merhaba,

Şimdi aklıma takılan bir şey var. Ben full-time çalıştığım için ve işten çıkışım 31 Temmuz'da yapılacağı için Beşiktaş SGK'daki yetkili bana AT-11 için üç ay beklemek zorunda olduğumu söylemişti. (25 yaşında, kadınım.) Şimdi bu başlığa denk geldim ve yeni yönetmelikle bunun değiştiğini öğrendim. Şu durumda eğer AT-11 belgemi alabilirsem okula kayıt işlemimi buradan da tamamlayabileceğim zira TK'daki yetkili AT-11inizi iletirseniz işlemlerinizi yapabiliriz demişti.

Benim durumumda olup AT-11 alabilmiş olan var mı Beşiktaş SGK'dan? Tekrar gidip şansımı denemeli miyim? Maalesef güncel yönetmeliği bulamadım ve şu an hem ev taşıyıp hem de full-time çalıştığım için maalesef iki ayağım bir pabuca girmiş durumda.

Çok teşekkürler şimdiden yardımlarınız için.
3 aylık AT-11 alma hakkınız vardır, fejyo kullanıcı adlı arkadaşımız yakın zamanda alabildiğini teyit etti. 4. sayfadan bakabilirsiniz. Bir telefon edin, bilgi alın.

BirFacitas

Mesaj gönderen BirFacitas » Prş Tem 26, 2018 11:51 pm

Merhaba,ben de bir bilgilendirme yapayim Izmir'deki arkadaslar icin:
Konak YKM'nin arkasinda olan SGK Yurtdisi biriminden sadece kabul belgeniz ile vize icin 3 aylik AT-11 alabilirsiniz.Oradaki memur dosyadan okulunuzun denklik belgesi daha once verilmis mi diye bakar.Zaten bir cok denklik belgesi oldugu icin mutlaka vardir.
Sizi birer kivilcim olarak gonderiyorum,alevler olarak geri donmelisiniz!
Mustafa Kemal ATATURK