Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

AT-11 Belgesi ve Özel Sağlık Sigortası Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Turk ve Alman devlet daireleri: Turk Konsoloslugu'ndaki islemler, yabancilar dairesi, saglik sigortasi, isci vizesi, askerlik, ehliyet...
seth93

Re: AT-11 Belgesi ve Özel Sağlık Sigortası Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Mesaj gönderen seth93 » Cum Nis 27, 2018 2:21 pm

John yazdı: Cum Nis 27, 2018 12:33 pm Bir şeyi yanlış anlamışsın sanırım. Hemen düzelteyim. Almanya'ya geldiğinizde public sigorta yaptırabiliyorsunuz. Aylık 90 Euro tutuyor(80-90 Euro civarı bir şey hatırlıyorum.) AT-11'inin süresi bitince bu tutarı aylık ödeyip public sağlık sigortasına sahip olabilirsiniz. Privat sağlık sigortasının tercih edilme sebebi genellikle daha ucuz olması, aylık 30-40 Euro arası değişiyor ama hayatını karartır baştan diyeyim. Eğer özel dil kursu öğrencisiysen bu privat sağlık sigortası en mantıklı seçenek çünkü onlar öğrenci vizesi aldıklarında tekrardan public sağlık sigortası yaptırabiliyorlar. Bunu da zaten açıklamıstım ilk postta.
He şimdi oldu teşekkürler evet ben o kısmı bilmiyordum. Mesajlarınızda bahsetmişsiniz ama emin olmak için soruyorum : eğer ben gidip başta private yaptırırsam public sigortaya geçme hakkımı kaybetmiş olacağım yani başta private yapıp staj dönemim yaklaşınca public geçmek gibi bir şansım olmayacak değil mi?

John

Mesaj gönderen John » Cum Nis 27, 2018 7:45 pm

seth93 yazdı: Cum Nis 27, 2018 2:21 pm He şimdi oldu teşekkürler evet ben o kısmı bilmiyordum. Mesajlarınızda bahsetmişsiniz ama emin olmak için soruyorum : eğer ben gidip başta private yaptırırsam public sigortaya geçme hakkımı kaybetmiş olacağım yani başta private yapıp staj dönemim yaklaşınca public geçmek gibi bir şansım olmayacak değil mi?
Hayır olmayacak, öyle bir uyanıklık yapamazsın. Sen inat eder sonra da bir yolunu bulursan ilerde bizimle de paylaş ki bu sayede biz de "aa bak böyle bir şey varmış, yanlış biliyormuşuz." diyebilelim.
Werkstudent, Praktikum kontratlarında public sigorta kullanılması gerekiyor çünkü 450 Euronun üzerinde genellikle para kazanıyorsun. Minijob için privat sigorta sıkıntı olmuyor çünkü zaten 450 euronun altında para kazanıyorsun. Anca daha bir yerde çalışacağın zaman işçi kontratı imzalaman lazım, ona apayrı bir sigorta yapıyor şirket, o şekilde public kullanabilirsin diye welly275 söylemişti. Gelgelelim öğrenci sigortası dışında başka bir şey kullanmanın okuduğun okul tarafından kabul görmeme riski var. Bunu da welly275 arkadaşımız paylaşmıştı. İlk postta paylaştığım bir linki tekrardan paylaşayım: https://www.studis-online.de/StudInfo/V ... nGroupId=4

burada ekstra bir bilgi istersen privat sigortadan public sigortaya nasıl geçilir diye bulabilirsin.

Not: Bu başlığa 61. postu attığım için de ayrı bir sevindim :)

tipitip

Mesaj gönderen tipitip » Pzt Haz 04, 2018 5:03 pm

wuppi yazdı: Pzt Nis 16, 2018 9:25 am hayir, zaten orjinal belgeyi aok aliyor. at11 aok nin elinde oluyor yani. Ama dedigim gibi aok dan alacagin belgede de 6 aylik oldugu yazicak. at 11 in yaninda olsun olmasin.
aok'nın verdiği belgede hiçbir süre yazmıyor.sadece sigortadan muaf olduğum yazıyor. böyle olunca sigorta belgesini soruyorlar ve at11 belgesini göstermek durumunda kalıyorsunuz. e orada da 6 aylık olduğu yazıyor. sizin at11 ile nasıl 2 yıllık oturum aldığınızı anlayamadım açıkçası.

wuppi

Mesaj gönderen wuppi » Prş Haz 07, 2018 9:52 pm

tipitip yazdı: Pzt Haz 04, 2018 5:03 pm aok'nın verdiği belgede hiçbir süre yazmıyor.sadece sigortadan muaf olduğum yazıyor. böyle olunca sigorta belgesini soruyorlar ve at11 belgesini göstermek durumunda kalıyorsunuz. e orada da 6 aylık olduğu yazıyor. sizin at11 ile nasıl 2 yıllık oturum aldığınızı anlayamadım açıkçası.
yukarda acikladim nasil aldigimi. her defasinda ayni seyleri döndür dolas anlatir oldum. sehirden sehire farklilik gösteriyo demek ki aok daki memurlarin ne yaptigi. ben yabancilar polisine hic at 11 in orjinalini götürmedim cünkü o hep aok da oluyo, oraya veriyorum yani. aok dan sigorta kagidi alirkende dedigin gibi sigortadan muaftir gibi bisi yazan belge veriyolar, bu ise yaramayacagi icin yabancilar polisinde(yoksa aok yi arayip 6 aylik sigorta oldugunu ögrenirler, yada at 11 in fotokopisini görüp anlarlar vs.), farkli yollara basvuruyorum. kimisinde okula kaydolucam, okuldan saglik sigortasi kagidi istiyolar diyerek üzerinde herhangi bir süre belirtilmeyen saglik sigortasi aok dandir belgesi aldim ve onu aslinda yabancilar polisine götürdüm, kimisinde de aok ya durumu izah edip aslinda geldigim günden beri düzenli olarak 6 ayda bir evragi aok ya teslim ettigimi belirten ekstra belgeler istedim aok dan. yoksa elbette ki olmaz. kac kere daha yazmam lazim bilmiyorum. aok nin verdigi belgede süre yazmiyor demissin, ben normal sekilde yabancilar polisi icin belge lazim dedigimde üzerinde süre olan ve sigortadan muaftir ibareli belgeler aliyorum. ve isime gelmiyo. bende yan yollardan halletmeye calistim hep ve basarili oldu bu durum.

Raksidelic

Mesaj gönderen Raksidelic » Pzr Tem 08, 2018 1:13 pm

Merhaba,

İlk başta sevgili John'a ve diğer arkadaşlara bu konu hakkında bu kadar detaylı ve güzel bir yazı yazdıkları için teşekkürlerimi sunarım.

Sizlere şöyle bir soru sormak istiyordum:

01.10.2018 - 30.09.2019 tarihleri arasında Almanya'da eğitim amaçlı bulunacağım. SGK'da ne kadar dil döksem de herkese olduğu gibi bana da 6 aylık bir AT-11 belgesi verdiler. Haftaya vize görüşmem var ve bu AT-11 Belgesini orada sunacağım. Aramızda daha önce bu durumu deneyimlemiş arkadaşlarımız varsa acaba bu durumun 1 yıllık vize almam için sorun olup olmayacağını sizlere sormak istiyordum. "Vize alabilmek için sigorta süresinin tüm seyahat süresini kapsaması" gerektiğiyle ilgili bir bilgi sürekli karşıma çıkıyor ama bunu bir türlü teyit edemiyorum.

İlgili sorumun cevabını bulabilmek için uzun uzun yazılanları okumuş olsam da eğer bir anlık dalgınlığımdan ötürü yazılan cevabı göremediysem şimdiden özür dilerim.

Saygılarımla,

Onur.

hunterqb

Mesaj gönderen hunterqb » Pzr Tem 08, 2018 2:08 pm

Raksidelic yazdı: Pzr Tem 08, 2018 1:13 pm Merhaba,

İlk başta sevgili John'a ve diğer arkadaşlara bu konu hakkında bu kadar detaylı ve güzel bir yazı yazdıkları için teşekkürlerimi sunarım.

Sizlere şöyle bir soru sormak istiyordum:

01.10.2018 - 30.09.2019 tarihleri arasında Almanya'da eğitim amaçlı bulunacağım. SGK'da ne kadar dil döksem de herkese olduğu gibi bana da 6 aylık bir AT-11 belgesi verdiler. Haftaya vize görüşmem var ve bu AT-11 Belgesini orada sunacağım. Aramızda daha önce bu durumu deneyimlemiş arkadaşlarımız varsa acaba bu durumun 1 yıllık vize almam için sorun olup olmayacağını sizlere sormak istiyordum. "Vize alabilmek için sigorta süresinin tüm seyahat süresini kapsaması" gerektiğiyle ilgili bir bilgi sürekli karşıma çıkıyor ama bunu bir türlü teyit edemiyorum.

İlgili sorumun cevabını bulabilmek için uzun uzun yazılanları okumuş olsam da eğer bir anlık dalgınlığımdan ötürü yazılan cevabı göremediysem şimdiden özür dilerim.

Saygılarımla,

Onur.
Selam Onur,

AT11 zaten 6 aylık veriyor her dönemi kapsiyacak sekilde herhangi bir problem olmaz.
Bunun yanında 6 aylik özel sağlık sigortasida yaptırmıstim ben cok birsey tutmuyordu sanada yaptirmani tavsiye ederim at11 islemlerini gerceklestirinceye kadar allah korusun neolur ne olmaz bir guvencen olsun.Hayirli ugurlu olsun.

John

Mesaj gönderen John » Pzr Tem 08, 2018 4:26 pm

Rica ederim Raksidelic - Onur, hoşgeldin foruma. AT-11 belgeni 6aylık alıp, sonra Almanya'da vize süreni uzatman gerekiyor. Bu uzatma için ailenden birisi gidip yeni dönem için yine 6 aylık AT-11 belgesi alabilir ve sana posta yolu ile gönderebilirler. PTT'den çok pahalı değil, 2 hafta içerisinde eline ulaşıyor. Alman konsolosluğu 6 aydan uzun bir süre için zaten vize vermiyor(tanıdıklarımın 100% ü bu şekilde). Kendi fikrim, özel sağlık sigortası yaptırmana gerek yok. Ekstra para harcama. Allah'ın izni ile hiçbir problem yaşamadan vizeni alırsın sonra da oturum süreni Almanya'da uzatırsın. Kolay gelsin.

Bir ekleme yapayım arkadaşlar, yakın bir zamanda ilk postta yine güncelleme yapılacaktır! Şu sıralar tez yazmayla uğraştığım için bu düzenleme ile ilgilenemiyorum. İnşallah en geç eylül ayı gibi daha fazla içerik ile sizlere daha geniş çapta bir bilgi vereceğim. Özellikle 25 yaşını dolduran erkek arkadaşların AT-11 alamadığında ne yapması gerektiğine değineceğim.

Kullanıcı avatarı
Riemann

Mesaj gönderen Riemann » Pzr Tem 08, 2018 5:57 pm

John yazdı: Pzr Tem 08, 2018 4:26 pm Rica ederim Raksidelic - Onur, hoşgeldin foruma. AT-11 belgeni 6aylık alıp, sonra Almanya'da vize süreni uzatman gerekiyor. Bu uzatma için ailenden birisi gidip yeni dönem için yine 6 aylık AT-11 belgesi alabilir ve sana posta yolu ile gönderebilirler. PTT'den çok pahalı değil, 2 hafta içerisinde eline ulaşıyor. Alman konsolosluğu 6 aydan uzun bir süre için zaten vize vermiyor(tanıdıklarımın 100% ü bu şekilde). Kendi fikrim, özel sağlık sigortası yaptırmana gerek yok. Ekstra para harcama. Allah'ın izni ile hiçbir problem yaşamadan vizeni alırsın sonra da oturum süreni Almanya'da uzatırsın. Kolay gelsin.

Bir ekleme yapayım arkadaşlar, yakın bir zamanda ilk postta yine güncelleme yapılacaktır! Şu sıralar tez yazmayla uğraştığım için bu düzenleme ile ilgilenemiyorum. İnşallah en geç eylül ayı gibi daha fazla içerik ile sizlere daha geniş çapta bir bilgi vereceğim. Özellikle 25 yaşını dolduran erkek arkadaşların AT-11 alamadığında ne yapması gerektiğine değineceğim.
Hocam, malum Eylül itibariyle bu dönem için başvuru yapan arkadaşların işi işten geçmiş oluyor. Siz de belli ki meşgulsünüz; ama mümkünse, en azından, şurayı şurayı okuyun, araştırın, arayın vs. diyebileceğiniz bir yer var mı? Çalışmalarınızda başarılar dilerim.

John

Mesaj gönderen John » Prş Tem 12, 2018 9:57 pm

Riemann yazdı: Pzr Tem 08, 2018 5:57 pm Hocam, malum Eylül itibariyle bu dönem için başvuru yapan arkadaşların işi işten geçmiş oluyor. Siz de belli ki meşgulsünüz; ama mümkünse, en azından, şurayı şurayı okuyun, araştırın, arayın vs. diyebileceğiniz bir yer var mı? Çalışmalarınızda başarılar dilerim.
Yeni başvuru yapan arkadaşaları bağlayan bir şey yok ki, eğer 25 yaşın üzerinde erkek iseniz ve çalışmıyorsanız zaten AT-11 alamıyorsunuz. Bu durumda Almanya'ya gelmeden Türkiye'den yurtdışında geçerli özel sağlık sigortası yaptırma imkanınız var 3-6 ay için, konsolosluk ilk vizeyi versin diye buna ihtiyaç duyuluyor, gelince de direk AOK ya da TK'dan public sağlık sigortası yaptıracaksınız(Bu dediğim direk öğrenci olarak kabul alıp da gelenler için, özel dil kursuna gitmek için vize alanlar özel sağlık sigortası da yaptırabilirler.) . Benim bahsettiğim olay, hali hazırda Almanya'da AT-11 ile oturumu olup, 25 yaşını dolduran erkek bireylerin ne yapması gerektiğine dair bir güncelleme. Onu da vaktim olunca başka birkaç detay ile birlikte derleyip toparlayıp ilk postta düzenleme yaparak yazacağım. Şurayı okuyun diye bir şey malesef ben bulamadım, olsa zaten ben de başlık açıp uzun uzun açıklamazdım. O yüzden ya TK/AOK'ya gidip bizzat öğrenmek gerekiyor ya da birisinin çıkıp izah etmesi lazım.

fejyo

Mesaj gönderen fejyo » Çrş Tem 18, 2018 2:32 pm

Arkadaşlar merhaba,

Bu sene part-time çalıştığım için çalıştığım şirket bana sigorta yaptırmıştı ve 5 Ekim'de süresi dolacak. Sonrasında babamın SSK'sından tekrardan faydalanabileceğim. Dolayısıyla şimdi master için kabul aldığım okula kayıt için ve vize için gerekli olan sağlık sigortasını AT/11 ile yapamıyorum.

- AOK Almanya'da olduğu için ve vize için orijinal belge de gerektiği için sanırım AOK'un sigortasını yaptıramıyorum Türkiye'den değil mi? Eğer yaptırabiliyorsam, 6 aylık mı yaptırmam gerekiyor? Sonrasında AT/11 belgem elime ulaştığında geri ödenecek miktar AT/11 belgesinin geçerlilik tarihinden itibaren benim AOK'un sigortası için ödediğim miktar mı? Örneğin 6 aylık AOK sigortası için ödeme yaptım, AT/11'nin ödemenin 2. ayından itibaren geçerli, yani geri verilen miktar son 4 ay.
- Türkiye'de özel sağlık sigortası yaptırdım diyelim. Bunun süresinin en az 6 aylık (okulun 1 dönemi kadar) mı olması gerekiyor okula kayıt ve vize işlemleri için? Ucuz olması adına daha kısa süreli yaptırsam (3 aylık mesela) ve 5 Ekim'den sonra ailemin Türkiye'de AT/11'i yaptırıp Almanya'ya yollaması mümkün mü? Değilse, her türlü 6 aylık özel sağlık sigortası mı yaptırmam gerekiyor ve bunun AOK gibi bir geri ödemesi olur mu?
- Part-Time Almanya'da da çalışmayı düşünüyorum ama sigortanın public olması gerekiyormuş şirketlerin kabul etmesi için (maaş 450 eurodan fazla olduğunu varsaydım). Özel sağlık sigortası ile AOK'tan public sigorta alabiliyoruz, doğru mu anladım? Privat olunca sonradan public'e geçmek sıkıntılı ve uzun süren bir süreçmiş çünkü.

Kısacası AT/11'i almak istiyorum ama ancak Ekim ayından sonra alabileceğim (vize ve okul kaydı işlemlerinden sonra). Bu durumda sigorta işini en az maliyet ile en sorunsuz bir şekilde nasıl halledebilirim? Tecrübeli arkadaşlar yardımcı olabilirlerse çok sevinirim.

John

Mesaj gönderen John » Çrş Tem 18, 2018 6:29 pm

Öncelikle belirtmediğinizin için erkek olduğunuzu varsayacağım. (kadınlarda herhangi bir problem yok, AT-11 verin dediğinizde çalışsanız da çalışmasanız da vermeleri lazım çünkü yeni yönetmelik bunu gerektiriyor.)

TL DR; Çözüm, Türkiye'den 6 ay geçerli bir sağlık sigortası yaptırın, ilk alacağınız vizenin süresini kapsasın. Almanya'ya gelince de bir public sağlık sigortası (AOK ya da TK) yaptırırsınız(Yalnız önemli bir not, sakın sigorta yaptırdığınız şirkete AT-11'den bahsetmeyin, başınıza durduk yerde iş açarsınız). Daha sonra AT-11'inizi alıp geçerli olduğu süre için de sigorta şirketine teslim eder, para iadesi yoluna gidersiniz. Biraz hızlı yazdım vakit darlığından, anlamadığınız yer olursa tekrar sorunuz. Detaylı anlatım aşağıda:

1) Türkiye'den AOK sigortası yaptıramazsınız. (uzun uzun açıklamadım sebebini ama bir sürü neden var diyelim. İlle de niye diye bilmek isterseniz onu da açıklarız.)
2) AT-11 belgeniz, size geçerli olduğu süreler için AOK'dan geri ödeme yaptırır. Mantıken sizin dediğiniz gibi son 4 ay.
3) Türkiye'den yaptırılan özel sağlık sigortaları hakkında çok fazla bilgi sahibi değilim, ancak temelindeki mantık şudur: size ilk verilen vizenin geçerlilik süresini kapsayacak bir sağlık sigortası yaptırmanız gerekiyor. İlk verilen vize de siz onu oturuma dönüştürünceye kadarki süre hesap edildiğinden 6 aylık veriliyor. Siz illa bana ilk vizeyi 3 aylık verin ben kesin oturumumu 3 ay içinde alırım derseniz, belki konsolosluk size bir kıyak yapar. (Hiç sanmıyorum yapacaklarını, garantiye alın 6 aylık yaptırın.)
4) Soru biraz saçma olmuş, bir yanlış anlaşılma var. Soruyu es geçip konuyla ilgili genel bir bilgi vereyim: Türkiye'den yaptıracağınız özel sağlık sigortası Alman makamlarını bağlamaz ancak Almanya içinde yaptıracağınız Alman özel sağlık sigortası onları bağlar (Tabi bu sağlık sigortası işlemini vize uzatmada falan kullanırsanız o başınızı ileride ağrıtır. Özel sağlık sigortasını yoksa zevk için yaptırıp ekstra para ödeyebilirsiniz :) ). Almanya'ya eğer öğrenci vizesi ile geliyorsanız (özel dil kursu öğrencileri hariç) direk AOK'dan ya da TK'dan public sağlık sigortası yaptırmanızı öneririm, 2 ay sonra da "Aa benim AT-11 belgem varmış, para iadesi istiyorum." diyip salağa yatın paranızı geri alın. Neden bunu önerdiğimi de söyleyeyim:

Almanya'da public sağlık sigortası yaptırdığınızda size bir Krankenversichertennummer veriyorlar, bu numara size fatura kesen doktorun kime fatura kestiğini tespit etmesine yarıyor. Eğer siz direk AT-11 ile hiç para iadesi işlerine girmeden sağlık sigortası işinizi çözmek isterseniz bu numaraya sahip olamıyorsunuz(başka bir alternatif numara veriliyor) ve size bu ileride sorun çıkartabiliyor. Ancak eğer başta bir public sağlık sigortası yaptırıp, 1-2 ay sonra salağa yatar "ben AT-11 belgesi alabiliyormuşum, bunu bilmiyordum, para iadesi alabilir miyim?" diye sorarsanız hem paranızı geri alırsınız hem de bir Krankenversichertennummer sahibi olursunuz. Bu numara bir defa verildi mi bir daha değişmez ya da geri alınamaz. Bu ek bilgiyi daha önce dediğim gibi ilk postta güncelleme yaparken ekleyeceğim, şimdi bahsi geçti anlattım.

fejyo

Mesaj gönderen fejyo » Çrş Tem 18, 2018 11:22 pm

John yazdı: Çrş Tem 18, 2018 6:29 pm Öncelikle belirtmediğinizin için erkek olduğunuzu varsayacağım. (kadınlarda herhangi bir problem yok, AT-11 verin dediğinizde çalışsanız da çalışmasanız da vermeleri lazım çünkü yeni yönetmelik bunu gerektiriyor.)

TL DR; Çözüm, Türkiye'den 6 ay geçerli bir sağlık sigortası yaptırın, ilk alacağınız vizenin süresini kapsasın. Almanya'ya gelince de bir public sağlık sigortası (AOK ya da TK) yaptırırsınız(Yalnız önemli bir not, sakın sigorta yaptırdığınız şirkete AT-11'den bahsetmeyin, başınıza durduk yerde iş açarsınız). Daha sonra AT-11'inizi alıp geçerli olduğu süre için de sigorta şirketine teslim eder, para iadesi yoluna gidersiniz. Biraz hızlı yazdım vakit darlığından, anlamadığınız yer olursa tekrar sorunuz. Detaylı anlatım aşağıda:

1) Türkiye'den AOK sigortası yaptıramazsınız. (uzun uzun açıklamadım sebebini ama bir sürü neden var diyelim. İlle de niye diye bilmek isterseniz onu da açıklarız.)
2) AT-11 belgeniz, size geçerli olduğu süreler için AOK'dan geri ödeme yaptırır. Mantıken sizin dediğiniz gibi son 4 ay.
3) Türkiye'den yaptırılan özel sağlık sigortaları hakkında çok fazla bilgi sahibi değilim, ancak temelindeki mantık şudur: size ilk verilen vizenin geçerlilik süresini kapsayacak bir sağlık sigortası yaptırmanız gerekiyor. İlk verilen vize de siz onu oturuma dönüştürünceye kadarki süre hesap edildiğinden 6 aylık veriliyor. Siz illa bana ilk vizeyi 3 aylık verin ben kesin oturumumu 3 ay içinde alırım derseniz, belki konsolosluk size bir kıyak yapar. (Hiç sanmıyorum yapacaklarını, garantiye alın 6 aylık yaptırın.)
4) Soru biraz saçma olmuş, bir yanlış anlaşılma var. Soruyu es geçip konuyla ilgili genel bir bilgi vereyim: Türkiye'den yaptıracağınız özel sağlık sigortası Alman makamlarını bağlamaz ancak Almanya içinde yaptıracağınız Alman özel sağlık sigortası onları bağlar (Tabi bu sağlık sigortası işlemini vize uzatmada falan kullanırsanız o başınızı ileride ağrıtır. Özel sağlık sigortasını yoksa zevk için yaptırıp ekstra para ödeyebilirsiniz :) ). Almanya'ya eğer öğrenci vizesi ile geliyorsanız (özel dil kursu öğrencileri hariç) direk AOK'dan ya da TK'dan public sağlık sigortası yaptırmanızı öneririm, 2 ay sonra da "Aa benim AT-11 belgem varmış, para iadesi istiyorum." diyip salağa yatın paranızı geri alın. Neden bunu önerdiğimi de söyleyeyim:

Almanya'da public sağlık sigortası yaptırdığınızda size bir Krankenversichertennummer veriyorlar, bu numara size fatura kesen doktorun kime fatura kestiğini tespit etmesine yarıyor. Eğer siz direk AT-11 ile hiç para iadesi işlerine girmeden sağlık sigortası işinizi çözmek isterseniz bu numaraya sahip olamıyorsunuz(başka bir alternatif numara veriliyor) ve size bu ileride sorun çıkartabiliyor. Ancak eğer başta bir public sağlık sigortası yaptırıp, 1-2 ay sonra salağa yatar "ben AT-11 belgesi alabiliyormuşum, bunu bilmiyordum, para iadesi alabilir miyim?" diye sorarsanız hem paranızı geri alırsınız hem de bir Krankenversichertennummer sahibi olursunuz. Bu numara bir defa verildi mi bir daha değişmez ya da geri alınamaz. Bu ek bilgiyi daha önce dediğim gibi ilk postta güncelleme yaparken ekleyeceğim, şimdi bahsi geçti anlattım.
Teşekkür ederim ayrıntılı açıklamalarınız için.

SGK'ya telefon açtığımda 5 Ekim'den önce (tekrar babamın SSK'sına geçmeden önce) AT-11 alamayacağımı söylediler. Umarım işini bilmeyen, bahsettiğiniz yeni yönetmeliği bilmeyen birine denk gelmişimdir. Yarın tekrar telefon açacağım. Netleştirmek için soruyorum:

- AT-11 aldığım takdirde: Almanya'da TK/AOK'a gidip "bende AT-11 var, bana Versicherungsbescheinigung verin" demeyip, TK/AOK'ta ayrıca sigorta yaptırıp, 2 ay sonra gidip "bende AT-11 varmış iade istiyorum" mu demeliyim? Sizin yaşadığınız kötü tecrübeden anladığım bu şekilde.
- AT-11 alamadığım takdirde: TR'de 6 ay yurt dışında geçerli bir sigorta yaptırıp (Axa, Avivasa, Anadolu Sigorta vs. gibi şirketler oluyor mu?), Almanya'ya vardığımda yine TK/AOK'tan sigorta yaptırıp sonrasında AT-11 aldığımda iade mi isteyeceğim? TR'de yaptırdığımız sigortanın aslında hiçbir geçerliliği yok anladığım kadarıyla, sadece vizeyi almak için yaptırıyoruz. Almanya'da her türlü TK/AOK'a gitmek gerekiyor.
- AT-11i gösterip, iadeler yapıldığında TK/AOK'tan Versicherungsbescheinigung belgesini alabiliyorum değil mi? Sonuç olarak ulaşmaya çalıştığımız şey bu belge, Krankenversichertennummer ve Abrechnungsschein mıdır?

Not: Bugün çok fazla post okudum hem burada hem başka sitelerde, pek çok insanla da konuştum bu konu hakkında. Kendimce bazı şeyleri yorumlamış olabilirim, yanlış anlayıp saçma sorular sorabilirim. Mazur görün lütfen.

John

Mesaj gönderen John » Prş Tem 19, 2018 12:33 am

Lütfen İstanbul'daki merkezi bir arayıp görüşün, telefon numaralarını ilk posta bırakmıştım. Şimdi kadınlar için şöyle bir yönetmelik var, çalışan kadın işyerinin yaptırdığı sigortadan faydalanır, çalışmayan ise aile ferdininkinden yaşı ne olursa olsun faydalanabilir. Ancak manuel olarak(yani sigorta sahibi aile yakınınızın sigortasından faydalanacağınıza dair birisi SGK'ya giderek) aile bireyinizin sağlık sigortasından faydalanmak istediğinizi beyan etmeniz lazım. Onlara bu iki bahsettiğim şeyi belirterek sorun ve mümkünse direk yurtdışı işlemleri bölümü ile iletişime geçin.

1) Evet aynen dediğim gibi.
2) İlk 6 aylık vize süresince eğer trafik kazası geçirme gibi uçuk bir şey olursa tüm masraflarınızı sigorta şirketi ödesin diye istenen genel bir seyahat sağlık sigortası yaptırmanız gerekiyor(turist vizesi almak için ihtiyaç olan ile aynı niteliklere sahip olması lazım.). Ancak şahsen bu konuda hiçbir tecrübem yok, bildiğimi söylüyorum. Bu sebeple özellikle bir firma ismi de şahsen bilmiyorum, Fintiba'dan online yaptıran birini gördük bu forumda onu da yine ilk postta paylaştım ama daha uygun fiyat vereni varsa onu yaptırın. Konsolosluğa mail atıp bunu sorabilirsiniz, nasıl bir sağlık sigortası hangi firmadan yaptırmalıyız şeklinde. Bizi de sonrasında bilgilendirirseniz sevinirim çünkü ben yaptırmadığım bir şey hakkında ne kadar konuşsam da eksik kalabilir.
3) Kesinlikle bu 3ünü de alabiliyorsunuz. Vermeyiz, o da neymiş derlerse(ki bunu diyen cahil memur Almanya'da da var.) zaten ilk posta örnek fotoğraf da ekleyeceğim, onları gösterirsiniz. Dediğim gibi eylül ayına kadar vaktim kısıtlı olduğundan düzenleme ile ilgilenemiyorum.

Nota da cevap: estağfurullah. Bilmemek suç değil, ama hiç okumamak hiç araştırmamak suçtur. Okumuşsunuz bir takım şeyler ama yanlış anlaşılmış olabilir, sorunuzu bu noktada tabiki soracaksınız.

fejyo

Mesaj gönderen fejyo » Prş Tem 19, 2018 3:55 pm

John yazdı: Prş Tem 19, 2018 12:33 am Lütfen İstanbul'daki merkezi bir arayıp görüşün, telefon numaralarını ilk posta bırakmıştım. Şimdi kadınlar için şöyle bir yönetmelik var, çalışan kadın işyerinin yaptırdığı sigortadan faydalanır, çalışmayan ise aile ferdininkinden yaşı ne olursa olsun faydalanabilir. Ancak manuel olarak(yani sigorta sahibi aile yakınınızın sigortasından faydalanacağınıza dair birisi SGK'ya giderek) aile bireyinizin sağlık sigortasından faydalanmak istediğinizi beyan etmeniz lazım. Onlara bu iki bahsettiğim şeyi belirterek sorun ve mümkünse direk yurtdışı işlemleri bölümü ile iletişime geçin.

1) Evet aynen dediğim gibi.
2) İlk 6 aylık vize süresince eğer trafik kazası geçirme gibi uçuk bir şey olursa tüm masraflarınızı sigorta şirketi ödesin diye istenen genel bir seyahat sağlık sigortası yaptırmanız gerekiyor(turist vizesi almak için ihtiyaç olan ile aynı niteliklere sahip olması lazım.). Ancak şahsen bu konuda hiçbir tecrübem yok, bildiğimi söylüyorum. Bu sebeple özellikle bir firma ismi de şahsen bilmiyorum, Fintiba'dan online yaptıran birini gördük bu forumda onu da yine ilk postta paylaştım ama daha uygun fiyat vereni varsa onu yaptırın. Konsolosluğa mail atıp bunu sorabilirsiniz, nasıl bir sağlık sigortası hangi firmadan yaptırmalıyız şeklinde. Bizi de sonrasında bilgilendirirseniz sevinirim çünkü ben yaptırmadığım bir şey hakkında ne kadar konuşsam da eksik kalabilir.
3) Kesinlikle bu 3ünü de alabiliyorsunuz. Vermeyiz, o da neymiş derlerse(ki bunu diyen cahil memur Almanya'da da var.) zaten ilk posta örnek fotoğraf da ekleyeceğim, onları gösterirsiniz. Dediğim gibi eylül ayına kadar vaktim kısıtlı olduğundan düzenleme ile ilgilenemiyorum.

Nota da cevap: estağfurullah. Bilmemek suç değil, ama hiç okumamak hiç araştırmamak suçtur. Okumuşsunuz bir takım şeyler ama yanlış anlaşılmış olabilir, sorunuzu bu noktada tabiki soracaksınız.
SGK'yı aradım. AT/11'den faydalanabiliyorum fakat henüz öğrenci belgem olmadığı için bana ancak 3 aylık AT11 seyahat sigortası verebileceklerini söylediler. Kabul belgem 6 aylık öğrenci sigortası almaya yeterli değilmiş. Şimdi bu 3 aylık sigorta benim vizemin 3 aylık olmasına neden olacaktır muhtemelen. Geri kalan 3 ay için ayrıca başka bir şirketten sigorta yaptırsam 6 aylık vize alabilir miyim sizce?

John

Mesaj gönderen John » Prş Tem 19, 2018 5:49 pm

fejyo yazdı: Prş Tem 19, 2018 3:55 pm SGK'yı aradım. AT/11'den faydalanabiliyorum fakat henüz öğrenci belgem olmadığı için bana ancak 3 aylık AT11 seyahat sigortası verebileceklerini söylediler. Kabul belgem 6 aylık öğrenci sigortası almaya yeterli değilmiş. Şimdi bu 3 aylık sigorta benim vizemin 3 aylık olmasına neden olacaktır muhtemelen. Geri kalan 3 ay için ayrıca başka bir şirketten sigorta yaptırsam 6 aylık vize alabilir miyim sizce?
İlk postta belirmiştim. O paragrafı da buraya alıntı yapayım:
John yazdı: Cum Şub 23, 2018 1:20 am
AT-11 belgeniz genellikle 6 aylık verilir. Yalnızca ilk öğrenci vizesi başvurusunuz için 3 aylık verilir, o da herkesin Turist Vizesi için başvuruda kullanabileceği maksimum süre olduğundan bu şekilde verilir. Her semester yeni öğrenci belgenizi memurlara iletip yenisini almanız gerekmektedir. Sizin yerinize AT-11 belgesini aile üyeleriniz, arkadaşlarınız da alabilir. Kadınlar için tavsiyem, memurlardan lütfen en az 1 yıllık AT-11 belgesi isteyin, öğrenci belgesi göstermenize gerek olmaması gerekiyor ancak bu memurun inisiyatifine kalmış bir durum, ille de öğrenci belgesi göster derlerse yapacak bir şey yok.
Başka bir şirketten sigorta yaptırıp boşu boşuna paranızı çarçur etmeyin. İlk alacağınız vize AT-11 belgeniz 3 aylık olsa dahi 6 aylık verilir. AT-11'in geçerlilik süresi memura kalmış bir şey, sonuçta kadınların mantıken 1-2 senelik dahi AT-11 alma hakkı olması lazım. Şimdiden vize alım sürecinizde başarılar dilerim. Allah yolunuzu açık etsin.

kiss25

Mesaj gönderen kiss25 » Prş Tem 19, 2018 6:14 pm

John yazdı: Prş Tem 19, 2018 5:49 pm İlk postta belirmiştim. O paragrafı da buraya alıntı yapayım:

Başka bir şirketten sigorta yaptırıp boşu boşuna paranızı çarçur etmeyin. İlk alacağınız vize AT-11 belgeniz 3 aylık olsa dahi 6 aylık verilir. AT-11'in geçerlilik süresi memura kalmış bir şey, sonuçta kadınların mantıken 1-2 senelik dahi AT-11 alma hakkı olması lazım. Şimdiden vize alım sürecinizde başarılar dilerim. Allah yolunuzu açık etsin.
Daha bugün ögrendigim bir sey SGK dan , 1 yillik AT-11 belgesi var ve adida AT-21 mis. Merak edip alacaklar bunu bir sorusturabilir
Arkadaslar ben erkegim =)

fejyo

Mesaj gönderen fejyo » Prş Tem 19, 2018 7:11 pm

John yazdı: Prş Tem 19, 2018 5:49 pm İlk postta belirmiştim. O paragrafı da buraya alıntı yapayım:

Çok teşekkür ederim kafamdaki soru işaretlerini giderdiğiniz için

John

Mesaj gönderen John » Prş Tem 19, 2018 8:05 pm

kiss25 yazdı: Prş Tem 19, 2018 6:14 pm Daha bugün ögrendigim bir sey SGK dan , 1 yillik AT-11 belgesi var ve adida AT-21 mis. Merak edip alacaklar bunu bir sorusturabilir
Enteresan bir bilgi. Bunu hiç duymamıştım, bir soruşturmak lazım içeriği bir farklılık gösteriyor mu falan diye. Sınavlardan sonra Türkiye'ye gideceksen SGK'ya uğrayıp bana bir örnek AT-21 belgesi fotoğrafı atar mısın facebook'tan? Onu da koyarız 1.postu güncellerken. Tabiki isim falan olmasına gerek yok, bilgi amaçlı koyacağız ilerde lazım olunca arkadaşlar neye benzediğini az çok anlasınlar.

kiss25

Mesaj gönderen kiss25 » Cum Tem 20, 2018 12:03 am

John yazdı: Prş Tem 19, 2018 8:05 pm Enteresan bir bilgi. Bunu hiç duymamıştım, bir soruşturmak lazım içeriği bir farklılık gösteriyor mu falan diye. Sınavlardan sonra Türkiye'ye gideceksen SGK'ya uğrayıp bana bir örnek AT-21 belgesi fotoğrafı atar mısın facebook'tan? Onu da koyarız 1.postu güncellerken. Tabiki isim falan olmasına gerek yok, bilgi amaçlı koyacağız ilerde lazım olunca arkadaşlar neye benzediğini az çok anlasınlar.
tamam koyarim yakin zamanda gitmeyi planliyorum bir aksilik cikmazsa atarim sana
Arkadaslar ben erkegim =)

efes34

Mesaj gönderen efes34 » Pzt Tem 23, 2018 9:15 pm

Konunun tamamını okudum öncelikle çok teşekkürler elinize klavyenize sağlık ama kafamda netleştiremedim yaşıma verin.
Kızımın yeşil pasapotu var şubat 2020ye kadar geçerli ve bekar 23 yaşında : Emekli sandığından emekli annesinin sigortasından faydalanıyor şu an, sırayla şunları mı yapacağım
1- at11 veya at21 belgesini alacağım kabul gelince (5 üniversiteye başvurduk almanca seviyesi B2: ön kabul bekliyoruz) ama konsolosluğa vermeyeceğim
2-türkiyeden veya fintibadan 3 veya 6 aylık bir seyahat sigortası yaptıracağım vize için
3-Almanyaya gidince publik sigorta yaptırıyorum ve bir süre sonra at11 belgemi ibraz ediyorum.