Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

AT-11 Belgesi ve Özel Sağlık Sigortası Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Turk ve Alman devlet daireleri: Turk Konsoloslugu'ndaki islemler, yabancilar dairesi, saglik sigortasi, isci vizesi, askerlik, ehliyet...
John

Re: AT-11 Belgesi ve Özel Sağlık Sigortası Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Mesaj gönderen John » Çrş Şub 28, 2018 11:40 pm

ozgun35 yazdı: Çrş Şub 28, 2018 5:01 pm Merhaba John , aynı olayı bende yaşadım Türkiye'de. SGK ya gittiğim de ise bana birde öğrenci belgesi ve çevirisine ek olarak YÖK'ten denklik belgesi gibi birşeyler söylediler.Türkiye'de sigorta için YÖK'ten denklik belgesinide götürmem lazım mı ?
Öncelikle büyükşehirlerdeki SGK yurtdışı işlemleri bürolarını aramanı tavsiye ederim. Onların eğer elinde varsa, bunun bir kopyasını ya da mevcut olduğuna dair bir yazıyı istemelisin. İlk postta bunu zaten açıklamıştım, neyse üstünden geçelim. Eğer cidden kimsenin elinde yoksa (ki bu çok düşük bir ihtimal) o zaman mecburen YÖK denkliğine başvuracaksın. 1 ay sürer aşağı yukarı çıkması.

aytugbas

Mesaj gönderen aytugbas » Pzt Mar 05, 2018 9:00 pm

Merhaba Arkadaslar
At-11 belgesi ile ilgili problemim var. Almanya da Ekim de Mastera basladim ve Sgk dan bu belgeyi aldim. Simdi eve mektup geldi ve belgeyi iptal etmisler kullanamazsiniz diyorlar. Kurumu aradik oradaki görevli master da olmuyormus dedi. Bu belge Master da gecerli degil mi?

hunterqb

Mesaj gönderen hunterqb » Pzt Mar 05, 2018 11:00 pm

aytugbas yazdı: Pzt Mar 05, 2018 9:00 pm Merhaba Arkadaslar
    At-11 belgesi ile ilgili problemim var. Almanya da Ekim de Mastera basladim ve Sgk dan bu belgeyi aldim. Simdi eve mektup geldi ve belgeyi iptal etmisler kullanamazsiniz diyorlar. Kurumu aradik oradaki görevli master da olmuyormus dedi. Bu belge Master da gecerli degil mi?
    Hangi sehirdesinz acaba ?

Masterda gecerlidir.

aytugbas

Mesaj gönderen aytugbas » Pzt Mar 05, 2018 11:21 pm

hunterqb yazdı: Pzt Mar 05, 2018 11:00 pm
      Hangi sehirdesinz acaba ?

Masterda gecerlidir.
      Ben Chemnitz deyim. Bende gecerli diye biliyorum bircok ögrenci yapiyor. Neden böyle iptal ettiler anlamadim.

hunterqb

Mesaj gönderen hunterqb » Sal Mar 06, 2018 1:07 pm

aytugbas yazdı: Pzt Mar 05, 2018 11:21 pm Ben Chemnitz deyim. Bende gecerli diye biliyorum bircok ögrenci yapiyor. Neden böyle iptal ettiler anlamadim.
      Selamlar Chemnitz'de kullanan arkadaslarim vardi neden oyle demisler anlamadim yasin belgeyi aldiktan sonra 25i gecti mi ?

kiss25

Mesaj gönderen kiss25 » Sal Mar 06, 2018 2:28 pm

Benim bir sorum var aklima takildi simdi Almanya da normal geseztliche versicherung yaptirdigimizda Türkiye de ki haklarimiz ölüyor ve Türkiye de doktora gitmek icin Almanya dan AT11 almamiz gerekiyor. Sorum su mesela ben Almanya da okula baslarken baslangicta TK dan sigorta yaptirdim , 2 ay sonra AT11 belgesi aldim Türkiye den ve bunu gidip TK ya verdim ve artik AT11 ile sigortaliyim , bu durumda Türkiye de ki haklarimiz geri normale dönüyor degil mi ? Yani Türkiye ye gelince normal hastaneye falan gidebiliyoruz sikintisiz
      Arkadaslar ben erkegim =)

aytugbas

Mesaj gönderen aytugbas » Sal Mar 06, 2018 3:33 pm

hunterqb yazdı: Sal Mar 06, 2018 1:07 pm Selamlar Chemnitz'de kullanan arkadaslarim vardi neden oyle demisler anlamadim yasin belgeyi aldiktan sonra 25i gecti mi ?
      Selam, hayir daha 24 bile bitmedi. Denilen sey master da olmuyormus. Benim fikrim ya oradaki görevli isi bilmiyor ama koskoca ilde benden baska ögrencilerde bu belgeden almistir diye düsünüyorum yada bilerek problem yapiyorlar.

kiss25

Mesaj gönderen kiss25 » Sal Mar 06, 2018 7:37 pm

aytugbas yazdı: Sal Mar 06, 2018 3:33 pm Selam, hayir daha 24 bile bitmedi. Denilen sey master da olmuyormus. Benim fikrim ya oradaki görevli isi bilmiyor ama koskoca ilde benden baska ögrencilerde bu belgeden almistir diye düsünüyorum yada bilerek problem yapiyorlar.
      öyle bir sey yok , birden fazla insanla tanistim master yapipta AT11 alan siz bu konuyu diretin gerekirse müdüre gidin memurlarla ugrasmayin

aytugbas

Mesaj gönderen aytugbas » Sal Mar 06, 2018 10:26 pm

kiss25 yazdı: Sal Mar 06, 2018 7:37 pm öyle bir sey yok , birden fazla insanla tanistim master yapipta AT11 alan siz bu konuyu diretin gerekirse müdüre gidin memurlarla ugrasmayin
      Bende diretme niyetindeyim umarim olumlu sonuclanir. Malesef ülkemizde böyle evrak isleri düzgün islemiyor cogu kez sorun oluyor.

wuppi

Mesaj gönderen wuppi » Çrş Mar 07, 2018 12:32 am

kiss25 yazdı: Sal Mar 06, 2018 2:28 pm Benim bir sorum var aklima takildi simdi Almanya da normal geseztliche versicherung yaptirdigimizda Türkiye de ki haklarimiz ölüyor ve Türkiye de doktora gitmek icin Almanya dan AT11 almamiz gerekiyor. Sorum su mesela ben Almanya da okula baslarken baslangicta TK dan sigorta yaptirdim , 2 ay sonra AT11 belgesi aldim Türkiye den ve bunu gidip TK ya verdim ve artik AT11 ile sigortaliyim , bu durumda Türkiye de ki haklarimiz geri normale dönüyor degil mi ? Yani Türkiye ye gelince normal hastaneye falan gidebiliyoruz sikintisiz
      2 ay cok kisa bir süre. Türkiyedeki sigortan iptal olmamistir muhtemelen. zaten iptal olmus olsa AT11 de alamazdin. Türkiye de sigortanin iptal olma durumu ancak burda At11 kullanip daha sonra özele gecmen gerektiginde yasanan bi durum. Seninki tam tersi. Türkiyede gidersin doktora meraklanma

kiss25

Mesaj gönderen kiss25 » Çrş Mar 07, 2018 2:43 am

wuppi yazdı: Çrş Mar 07, 2018 12:32 am 2 ay cok kisa bir süre. Türkiyedeki sigortan iptal olmamistir muhtemelen. zaten iptal olmus olsa AT11 de alamazdin. Türkiye de sigortanin iptal olma durumu ancak burda At11 kullanip daha sonra özele gecmen gerektiginde yasanan bi durum. Seninki tam tersi. Türkiyede gidersin doktora meraklanma
      cevap icin tesekkürler bu dediklerimi yapmadim ama yapacagim bu ayin sonunda , peki baska bir sorum daha var (yine daha yapmadim ama yapacagim ) ,simdi ben yine mesela TK dangeseztliche versicherung yaptirip okula kaydoldum sonrasinda gidip yabancilar subesinden oturumumu uzattim bu islemleri yaptirdiktan sonrada gidip AT11 alip gidip TK ya verdim bunun sonunda bir sorun cikiyor mu ? Bunu herhangi bir yere bildirmem gerekiyor mu ?

John

Mesaj gönderen John » Çrş Mar 07, 2018 2:32 pm

aytugbas yazdı: Sal Mar 06, 2018 10:26 pm Bende diretme niyetindeyim umarim olumlu sonuclanir. Malesef ülkemizde böyle evrak isleri düzgün islemiyor cogu kez sorun oluyor.
      Dil eğitimi mi görüyorsunuz? AT-11 dil eğitimini kapsamaz onun için soruyorum. Direk üniversite öğrencisi olmanız lazım.

John

Mesaj gönderen John » Çrş Mar 07, 2018 2:40 pm

kiss25 yazdı: Çrş Mar 07, 2018 2:43 am cevap icin tesekkürler bu dediklerimi yapmadim ama yapacagim bu ayin sonunda , peki baska bir sorum daha var (yine daha yapmadim ama yapacagim ) ,simdi ben yine mesela TK dangeseztliche versicherung yaptirip okula kaydoldum sonrasinda gidip yabancilar subesinden oturumumu uzattim bu islemleri yaptirdiktan sonrada gidip AT11 alip gidip TK ya verdim bunun sonunda bir sorun cikiyor mu ? Bunu herhangi bir yere bildirmem gerekiyor mu ?
      TK'dan başka bir yere bildirim yapmanıza gerek yok, sonuçta onlar size para iadenizi yapacak. Ancak TK size bizim böyle bir şeyden haberimiz yok diyebilir. Onlardan Hamburg merkezini aramalarını rica edebilirsiniz. Para iadesi kesinlikle yapılıyor, sizi TK ya da AOK belki uğraştırabilir ama neticesini alırsınız. Bu arada bir ekleme yapayım, ilk oturumu alırken bu taktik işe yarar ancak 1yıl sonra 2. defa Ausländerbehörde'ye gittiğinizde tekrardan vize uzattırmaya TK ya da AOK'dan sigorta yaptırma şansınız olmayacak. Ausländerbehörde de size biz bu AT-11'i ve bununla alacağınız belgeleri tanımayız diyebilir. Bunun riskini almanız gerekiyor. İnşallah hiçbir problem çıkmadan işinizi halledersiniz.

aytugbas

Mesaj gönderen aytugbas » Çrş Mar 07, 2018 4:36 pm

John yazdı: Çrş Mar 07, 2018 2:32 pm Dil eğitimi mi görüyorsunuz? AT-11 dil eğitimini kapsamaz onun için soruyorum. Direk üniversite öğrencisi olmanız lazım.
      Hayir Ekim de Master a basladim ögrenci belgemle ve yök denklik tanima belgesi ile basvurdum At-11 i aldim ama 6 ay sonra iptal ettik kullanamazsiniz diye mektup geldi görevli ile konusuldu Master da olmuyormus dedi. Bende sasirdim diger ögreciler belgeyi alabiliyorken bende sorun oldu ve yas 24 daha onda da problem yok. Tekrar görevliyle görüsme yapmayi düsünüyorduk.

kiss25

Mesaj gönderen kiss25 » Çrş Mar 07, 2018 7:14 pm

John yazdı: Çrş Mar 07, 2018 2:40 pm TK'dan başka bir yere bildirim yapmanıza gerek yok, sonuçta onlar size para iadenizi yapacak. Ancak TK size bizim böyle bir şeyden haberimiz yok diyebilir. Onlardan Hamburg merkezini aramalarını rica edebilirsiniz. Para iadesi kesinlikle yapılıyor, sizi TK ya da AOK belki uğraştırabilir ama neticesini alırsınız. Bu arada bir ekleme yapayım, ilk oturumu alırken bu taktik işe yarar ancak 1yıl sonra 2. defa Ausländerbehörde'ye gittiğinizde tekrardan vize uzattırmaya TK ya da AOK'dan sigorta yaptırma şansınız olmayacak. Ausländerbehörde de size biz bu AT-11'i ve bununla alacağınız belgeleri tanımayız diyebilir. Bunun riskini almanız gerekiyor. İnşallah hiçbir problem çıkmadan işinizi halledersiniz.
      Öncelikle cevap icin tesekkür ederim ancak anlamadim , ne yani ben bir sonraki oturum uzatimina elimde AT11 ile gittigim zaman onu kabul etmeyecekler mi ? Yani evet 2. defa bu olay olmaz ama sonucta sonradan AT11 almisim bana ne gibi bir sorun cikarirlar ki ? Kaldi ki bir sorun cikti tanimayiz dediler sonrasinda ne olacak ? Benim mecbur bir yerden sigorta yaptirmam gerekli sonuc olarak

wuppi

Mesaj gönderen wuppi » Çrş Mar 07, 2018 10:30 pm

kiss25 yazdı: Çrş Mar 07, 2018 2:43 am cevap icin tesekkürler bu dediklerimi yapmadim ama yapacagim bu ayin sonunda , peki baska bir sorum daha var (yine daha yapmadim ama yapacagim ) ,simdi ben yine mesela TK dangeseztliche versicherung yaptirip okula kaydoldum sonrasinda gidip yabancilar subesinden oturumumu uzattim bu islemleri yaptirdiktan sonrada gidip AT11 alip gidip TK ya verdim bunun sonunda bir sorun cikiyor mu ? Bunu herhangi bir yere bildirmem gerekiyor mu ?
      Simdi Almanya ya gelip herhangi bi sigorta firmasindan sigorta yaptirman durumunda, daha sonradan at11 kullanmak istersen bir problem yok. Geriye dönük aylarin ödenmis parasini da alabilirsin hatta. Ama at11 kullanmaya basladiktan sonra bir firmada(TK yada aok gibi) sigorta yaptirmak istersen, onlar at11 kullandigini bildikleri icin öncesinde, sana git bunu türkiyede iptal ettir derler. Dediklerini yaparsan Türkiyede doktora gitmek icin Almanyadan evrak götürmen gerekir SGK ya. Türkiyedeki normal SGK haklarin yanar yani. Türkiyede ki haklarin yanacagindan, geriye dönüp yeni bir At11 alamazsin, dogal olarak ikinci kere at11 kullanmaya dönemezsin.

John almanca kursu sirasinda at11 kullanilmiyor demis; sehirlere yada cinsiyetlere göre bi ayrim var sanirim; cünkü ben almanca kursu sirasinda da kullandim at11 i. 5 senedir kullaniyorum.

Lisans yada master ögrencisi farketmez, kizlarda evli olmadikca sinirsiz, erkeklerde 25 e kadar herkes kullanabiliyor.

Bir baska sorun su; AT11 6 aylik oldugu icin, yabancilar poliside saglik sigortana göre oturum verdiginden, normalde lisansa baslamis kisiler 1 sene yada 2 sene oturum alirken sen 6 aylik oturum alirsin ve her 6 ayda bir oturum derdiyle ugrasirsin. Cogu kisi bu yüzden at11 den vazgecmek durumunda kaliyor.
      Sen naptim diye sorarsan, aslinda biraz ückagitcilik yaptim. Cünkü aok ya gidip yabancilar polisi icin sigorta evragi istedigimde süreli(yani 6 aylik) belge veriyordu. Bende okulun icindeki sirf okul kayitlariyla ilgilenen Aok dan okula kaydolucam deyip belge aldim. Ve o belgede aok da kayitlidir yaziyor ama tarih belirtmiyor. Bunu son 4 yildir yapiyorum(2 yilda bir terminim oldugu icin 2 kere yaptim). Sende böyle bi yol izleyebilirsin eger 6 aylik oturum almak istemiyorsan. Ayda 100 euro sigorta parasi vermektense, bu tarz ückagitciliklara basvuruyor insan malesef.

kiss25

Mesaj gönderen kiss25 » Prş Mar 08, 2018 12:45 am

wuppi yazdı: Çrş Mar 07, 2018 10:30 pm Simdi Almanya ya gelip herhangi bi sigorta firmasindan sigorta yaptirman durumunda, daha sonradan at11 kullanmak istersen bir problem yok. Geriye dönük aylarin ödenmis parasini da alabilirsin hatta. Ama at11 kullanmaya basladiktan sonra bir firmada(TK yada aok gibi) sigorta yaptirmak istersen, onlar at11 kullandigini bildikleri icin öncesinde, sana git bunu türkiyede iptal ettir derler. Dediklerini yaparsan Türkiyede doktora gitmek icin Almanyadan evrak götürmen gerekir SGK ya. Türkiyedeki normal SGK haklarin yanar yani. Türkiyede ki haklarin yanacagindan, geriye dönüp yeni bir At11 alamazsin, dogal olarak ikinci kere at11 kullanmaya dönemezsin.

John almanca kursu sirasinda at11 kullanilmiyor demis; sehirlere yada cinsiyetlere göre bi ayrim var sanirim; cünkü ben almanca kursu sirasinda da kullandim at11 i. 5 senedir kullaniyorum.

Lisans yada master ögrencisi farketmez, kizlarda evli olmadikca sinirsiz, erkeklerde 25 e kadar herkes kullanabiliyor.

Bir baska sorun su; AT11 6 aylik oldugu icin, yabancilar poliside saglik sigortana göre oturum verdiginden, normalde lisansa baslamis kisiler 1 sene yada 2 sene oturum alirken sen 6 aylik oturum alirsin ve her 6 ayda bir oturum derdiyle ugrasirsin. Cogu kisi bu yüzden at11 den vazgecmek durumunda kaliyor.
      Sen naptim diye sorarsan, aslinda biraz ückagitcilik yaptim. Cünkü aok ya gidip yabancilar polisi icin sigorta evragi istedigimde süreli(yani 6 aylik) belge veriyordu. Bende okulun icindeki sirf okul kayitlariyla ilgilenen Aok dan okula kaydolucam deyip belge aldim. Ve o belgede aok da kayitlidir yaziyor ama tarih belirtmiyor. Bunu son 4 yildir yapiyorum(2 yilda bir terminim oldugu icin 2 kere yaptim). Sende böyle bi yol izleyebilirsin eger 6 aylik oturum almak istemiyorsan. Ayda 100 euro sigorta parasi vermektense, bu tarz ückagitciliklara basvuruyor insan malesef.
      ben de simdi önce TK dan sigorta yaptirip okuula kaydolup oturumu uzatip sonra AT11 alacagim , ama seninkini pek anlamadim. Sizin okulda sirf bununla ilgilnene bir AOK görevlisi mi var ? Sen normalde AT11 i AOK ya gidip verdin sonra AOKdan okulaa kaydolcam diyip belge alip onu mu yabancilar subesine götürdün ? Biraz daha acik anlatabilirmisin

John

Mesaj gönderen John » Prş Mar 08, 2018 12:57 am

kiss25 yazdı: Çrş Mar 07, 2018 7:14 pm Öncelikle cevap icin tesekkür ederim ancak anlamadim , ne yani ben bir sonraki oturum uzatimina elimde AT11 ile gittigim zaman onu kabul etmeyecekler mi ? Yani evet 2. defa bu olay olmaz ama sonucta sonradan AT11 almisim bana ne gibi bir sorun cikarirlar ki ? Kaldi ki bir sorun cikti tanimayiz dediler sonrasinda ne olacak ? Benim mecbur bir yerden sigorta yaptirmam gerekli sonuc olarak
      Arkadaş da araya girince mevzu biraz karışmış, hemen toparlayalım. Demek istediğim şuydu: 2.yıl vize uzattırmaya gittiğinizde Ausländerbehörde'ye TK ya da AOK'da sigortanız olduğunu ancak bunu AT-11 ile iptal ettirdiğinizi ve para iadesi aldığınızı söyleyeceksiniz. Böyle bir durumda Ausländerbehörde belki size bir problem çıkartabilir. Ben uyarımı bu konuda yaptım. Nasıl bir problem çıkaracağını bilmiyorum, sadece böyle bir şey de aklınızın bir köşesinde bulunsun çözümü için de dediğim gibi TK'dan bir açıklama kağıdı alabilirsiniz ya da uzman birinin telefon numarasını isteyip bu şekilde Ausländerbehörde'yi ikna edebilirsiniz. Yine ikna olmazlarsa, yapacak bir şey yok, onların dediğini benim gibi uygulamanız gerekiyor.

John

Mesaj gönderen John » Prş Mar 08, 2018 1:10 am

wuppi yazdı: Çrş Mar 07, 2018 10:30 pm John almanca kursu sirasinda at11 kullanilmiyor demis; sehirlere yada cinsiyetlere göre bi ayrim var sanirim; cünkü ben almanca kursu sirasinda da kullandim at11 i. 5 senedir kullaniyorum.

Bekar kadınlar için 30 yaş limiti diye bir şey okumuştum, sınırsız değildi. Gel gelelim ben bunun geçirliliğinin doğrudan SGK yurtdışı işlemleri ile iletişime geçilerek öğrenilmesi gerektiğini düşünüyorum. Şu an Istanbul'dayım ve haftaya SGK'ya gidip bunu soracağım. Dil kursu konusunda da yanlış biliyor olabilirim, onu da teyit edeceğim. Haftaya Allah'ın izni ile bir güncelleme yapacağım.

wuppi

Mesaj gönderen wuppi » Prş Mar 08, 2018 1:23 am

John yazdı: Prş Mar 08, 2018 1:10 am Bekar kadınlar için 30 yaş limiti diye bir şey okumuştum, sınırsız değildi. Gel gelelim ben bunun geçirliliğinin doğrudan SGK yurtdışı işlemleri ile iletişime geçilerek öğrenilmesi gerektiğini düşünüyorum. Şu an Istanbul'dayım ve haftaya SGK'ya gidip bunu soracağım. Dil kursu konusunda da yanlış biliyor olabilirim, onu da teyit edeceğim. Haftaya Allah'ın izni ile bir güncelleme yapacağım.
      Cok iyi olur John. En azindan icimiz rahat eder. Suan 25 im 30 a kadar insallah okul biter zaten ama master icin bilgim olmus olur. Simdiden saol :)