Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

AT-11 Belgesi ve Özel Sağlık Sigortası Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Turk ve Alman devlet daireleri: Turk Konsoloslugu'ndaki islemler, yabancilar dairesi, saglik sigortasi, isci vizesi, askerlik, ehliyet...
John

AT-11 Belgesi ve Özel Sağlık Sigortası Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Mesaj gönderen John » Cum Şub 23, 2018 1:20 am

Selamlar arkadaşlar,

Bu başlıkta AT-11 Belgesi ve Almanya'da yaptırılan özel sağlık sigortaları hakkında detaylı bir bilgi vermek istiyorum. AT-11 Almanya ile Türkiye arasındaki bir sağlık sigortası anlaşmasıdır.

Bildiğiniz üzere Almanya'da öğrenci oturumu alabilmek için bir sağlık sigortasına ihtiyacınız var. Bunun için AOK ya da TK gibi public sigorta şirketlerinden sigorta yaptırmanız gerekiyor. Aylık 90 euro bedeli olan bu sigorta ile üniversiteye kaydınızı ve oturum işlemlerinizi yapabilirsiniz. Bu sigortayı Almanya'ya geldikten sonra yaptıracaksınız. Vize başvurusu sürecinde ihtiyacınız yok.
Türkiye'de 25 yaşını daha doldurmamış bireylerin anne ya da babasının sağlık sigortasından(2008 öncesi en az 120 gün SSK veya 240 gün Bağ-kur sigorta primi yatmış olmalı) öğrenciliği süresince faydalanma hakkı vardır. Bu hak Türkiye'de geçerli olduğu gibi Almanya'da da acil durumlar için geçerlidir. AT-11 belgesi SGK'nın yurtdışı işlemleri bölümünden alınabilir. Ek olarak bekar hanımlar için düzenlenen yönetmeliğe göre kadınlar Türkiye’de evlenene kadar yaş sınırlaması olmaksızın aile bireyinin sigorta haklarından faydalanabilirler. Bir işe girip çıkma, boşanma durumlarında dahi SGK’ya bilgilendirme yaptıkları takdirde tekrardan aile bireyinin sağlık sigortasından faydalanabilirler. O yüzden AT-11’in öğrenci olma ve 25 yaş sınırı sadece erkekler için geçerlidir, kadınlarda herhangi bir sınır yoktur.

AT-11'i alabilmek için Almanca öğrenci belgenizi SGK'nın yurtdışı işlemleri bölümüne götürmeniz gerekmektedir. Eğer kabul edildiğiniz üniversiteye sizden önce başka birisi kabul edildiyse ve AT-11 belgesi almak için Türkiye'de YÖK'ten denklik aldıysa sizin denklikle falan uğraşmadan direk AT-11'i alma hakkınız vardır. Bazen denklik olsa bile "Bizde yok" falan diyip memurlar sizi uğraştırmaya çalışabiliyorlar. Onun için büyükşehirlerdeki (Istanbul, Ankara gibi) yurtdışı işlemlerini arayarak üniversitenizin hali hazırda ellerinde YÖK denkliği var mı diye sorabilirsiniz.

AT-11 belgeniz genellikle 6 aylık verilir. Yalnızca ilk öğrenci vizesi başvurusunuz için 3 aylık verilir, o da herkesin Turist Vizesi için başvuruda kullanabileceği maksimum süre olduğundan bu şekilde verilir. Her semester yeni öğrenci belgenizi memurlara iletip yenisini almanız gerekmektedir. Sizin yerinize AT-11 belgesini aile üyeleriniz, arkadaşlarınız da alabilir. Kadınlar için tavsiyem, memurlardan lütfen en az 1 yıllık AT-11 belgesi isteyin, öğrenci belgesi göstermenize gerek olmaması gerekiyor ancak bu memurun inisiyatifine kalmış bir durum, ille de öğrenci belgesi göster derlerse yapacak bir şey yok.

AT-11 belgesi Almanya'da oturum alabilmeniz için gerekli olan sağlık sigortasına ihtiyaç duymamanızı sağlar. Bunun için AOK ya da TK'ya güncel AT-11 belgeniz ile giderek "Versicherungsbescheinigung" almanız gerekmektedir. Bu belgede sizlerin public sağlık sigortasından muaf tutulduğunuz yazar. Alacağınız "Versicherungsbescheinigung" ile üniversite kaydınızı ve oturum işlemlerinizi yapabilirsiniz. Bu durumdan habersiz public sağlık sigortasına para vermiş olan arkadaşlarımız geriye dönük AT-11 belgelerini temin ederek ilgili sigorta kurumundan para iadesi başvurusunda bulunabilirler. AT-11 belgesini aldıktan sonra doktora gitmek için ise Abrechnungsschein denilen A5 boyutunda bir kağıt almanız gerekmektedir. Buna diş tedavileri de dahildir ancak gideceğiniz sigorta şirketine Abrechnungsschein almadan önce diş tedavisi göreceğinizi belirtmeniz gerekmektedir. Eczanelerde ise herkesten alınan bir ilaç ücreti sizden de alınır. Ancak check up işlemleri (kan, idrar tahlili) veya bir başka bir tahlil, ultrason gibi kontrol amaçlı işlemler yaptırmak isteyenlerin sağlık masraflarını AT-11 karşılamaz. Ayrıntılı bilgi için: https://community.deutschstudent.comvie ... 53&t=10295 Lokman arkadaşa burada vermiş olduğu bilgiler için teşekkür ederim. AT-11 belgesinin kapsamında olmayan bir konu için doktor muayenesine giden Bilu1 arkadaşımızın yaşamış olduğu deneyimi buradan inceleyebilirsiniz: https://community.deutschstudent.comvi ... 8&t=11650
AT-11 belgesi ile para iadesi başvuru geçekten yapılabiliyor mu diye kuşkusu olanlar ise buraya bakabilir: https://community.deutschstudent.comvie ... =53&t=4980
Ek olarak, Türkiye'ye gittiğinizde sağlık hizmetlerinden faydalanmak için artık dönemlik öğrenci belgenizin Türkçe çevirisinin SGK'ya iletilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde Türkiye'de sağlık hizmetlerinden faydalanamazsınız. Yine tekrar ediyorum bu söylediğim bekar kadınlar için geçerli değildir.

Almanya'da 2 tür sağlık sigortası vardır, biri public diğeri ise privat diye geçer. Özellikle özel dil kursu öğrencilerinin tercih ettiği privat öğrenci sağlık sigortası bazı firmalarda public'e oranla öğrenciler için daha ucuzdur. Fiyatı 30-50 Euro arası aylık değişir. Özel dil kursu öğrencilerinin AT-11 alma hakları bulunmaz ancak şartlı kabul alan ve bir üniversite bünyesinde dil kursuna giden öğrencilerin AT-11 alma hakları vardır. Yine tekrar ediyorum bekar kadınların aile bireyinin sağlık sigortasından faydalanma hakları olduğu için her durumda AT-11 alma hakları vardır. Özel dil kursu öğrencileri yükseköğretim öğrencilerinden farklı bir vize ile Almanya'ya gelir. Bu sebeple ucuz olduğundan privat sağlık sigortası yaparlar ve bununla oturum alırlar. Ancak bir üniversite'ye başladıkları zaman vize türü değiştiğinden dolayı artık public sağlık sigortası yaptırmaları gerekmektedir. Privat ve public sağlık sigortaları arasındaki en büyük fark ise public sağlık sigortası sahibi bir insan hiçbir şekilde cebinden para çıkarmazken, privat sağlık sigortası sahipleri önce parayı doktora öder, sonra faturayı ilgili sigorta firmasına ileterek para iadesi alır. Örnek firma olarak Care Concept ve Mawista'yı inceleyebilirsiniz.

Altını çizmek gereken önemli bir nokta, eğer öğrenci vizesi sahibi iseniz(dil eğitimi dahil değil) ve özel sağlık sigortası yaptırırsanız, sonrasında public sağlık sigortasına geçmek öğrencilik süresince neredeyse mümkün değildir. Staj yapmak istediğinizde ilgili firma sizin sigortanızı eğer Praktikum veya Werkstudent kontratınız varsa ve aylık 450 eurodan fazla para kazanıyorsanız ödeyemez. Bu da sizlere problem yaratabilir. Üniversite öğrenciliği süresince özel sağlık sigortası yaptırmayı düşünenlerin şu linke bakmalarını öneririm:https://www.studis-online.de/StudInfo/V ... nGroupId=4

Son olarak ben kişisel tecrübelerimi paylaştığım şu başlığa bir bakınız: https://community.deutschstudent.comvie ... 53&t=10256 welly275 arkadaşa desteğinden ötürü teşekkür ederim.
Özet geçecek olursam, AT-11 belgem ile AOK'ya gittim bana hiçbir şekilde "Versicherungsbescheinigung" falan vermediler, şaka gibi bu belge üzerine sadece kaşe vurup geçtiler. Daha sonra ben oturum almak için Ausländerbehörde'ye gidince de biz AT-11'i tanımayız dediler. Gidip TK'dan "Versicherungsbescheinigung" aldım, yine biz kabul etmeyiz, git adam gibi mawista'dan falan sigorta yaptır gel dediler. Ben de onların lafına kanıp mawista'dan privat sağlık sigortası yaptırdım. Vizemi 1 yıl uzattılar. Sonra staj yapmak istediğimde bana "Sen özel sağlık sigortası yaptırdığın için artık sana public sigorta yapılamıyor." dediler. Bu işlem uzun bir süreç olduğundan ve stajım 3 aylık olduğu için stajım yanmadı. Staj bitince TK'ya gittiğimde ise artık public sağlık sigortasından vize türünü değiştirmediğim sürece faydalanamayacağımı söylediler. Üstüne bana Hamburg TK merkezinden bir uzman telefon edip niye AT-11'in Ausländerbehörde tarafından kabul edilmediğini falan sordu. Yasal olarak hakkım olduğunu, eğer bundan sonra problem olursa kendilerini aramamı istediler. Benim tecrübemden yola çıkarak şunu söyleyeyim, sizler her ne kadar yasal hakkınız olsa da Almanya'da işinizi yapan memurun inisiyatifine kalmışsınızdır. Eğer avukat tutacak paranız varsa ancak hakkınızı alırsınız.
Üniversite öğrencisi arkadaşlara tavsiyem, özel sağlık sigortasından uzak durun. Eğer AT-11 ile alacağınız "Versicherungsbescheinigung" kabul edilmezse, gidin "Versicherungsbescheinigung" belgesini almadığınız public sigorta şirketinden sağlık sigortası yaptırın. Vizenizi uzattırınca da AT-11 belgenizi onlara götürüp, benim haberim yoktu aslında AT-11'im varmış vs. diyip para iadesi isteyin. Bu şekilde hem işiniz hallolur, hem de başınız ağrımaz. Hatırlatmakta fayda var, bu işlemin tekrarı yapılamaz. Yani 2.yıl vize uzattırmaya gittiğinizde tekrardan AOK ya da TK’dan sigorta yaptırıp sonra ben bilmiyordum ayağına yatamazsınız.

Biraz karışık olduğu için uzun uzun anlattım. Bizim millet tembel olduğundan bir de sunum şeklinde youtube videosu yapmayı planlıyorum. Bu konudaki düşüncelerinizi de paylaşırsanız sevinirim. Eklemek istediği bir şeyi olan arkadaşlar lütfen çekinmesinler. Bir de bu başlık altında burada açıkladığım bir şeyi okumadan sorarsanız yanıt alamazsınız. Artık bu forumda lütfen "Şartlı kabul aldım, dil kursuna gideceğim, AT-11 alabilir miyim?" gibi bir şey sormayın. AT-11 alıp alamayacağınızı lütfen gidip SGK'nın yurtdışı işlemleri birimine sorun. İstanbul Maltepe’deki merkezin telefon numarası: 0216 4574860 daire: 40311. Almanya'daki işlemlerle ilgili bilgim dahilinde herkese olabildiğince yardımcı olacağım.
Allah yolunuzu açık etsin.

BirFacitas

Re: AT-11 Belgesi ve Özel Sağlık Sigortası Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Mesaj gönderen BirFacitas » Cum Şub 23, 2018 2:36 am

Sanırım daha açık olamazdı,kendi adıma çok teşekkür ederim.
Sizi birer kivilcim olarak gonderiyorum,alevler olarak geri donmelisiniz!
Mustafa Kemal ATATURK

hunterqb

Mesaj gönderen hunterqb » Cum Şub 23, 2018 3:24 pm

John selam cok guzel baslik olmus yukarilarda tutulmasi gerek eline saglik.

extremesut

Mesaj gönderen extremesut » Cum Şub 23, 2018 4:58 pm

Peki Uni de şartlı kabul alıp dil kursu için AT/11 belgesi alınabiliyor mu? 3 aylık seyahat veriliyor deniliyor.Bu vize için yeterli olur mu?

John

Mesaj gönderen John » Cum Şub 23, 2018 7:34 pm

extremesut yazdı: Cum Şub 23, 2018 4:58 pm Peki Uni de şartlı kabul alıp dil kursu için AT/11 belgesi alınabiliyor mu? 3 aylık seyahat veriliyor deniliyor.Bu vize için yeterli olur mu?
Cevap: eğer AT-11 veriyorlarsa sana, yeterli olur. AT-11 alıp alamayacağını da gidip SGK yurdışı işlemleri bölümüne lütfen sor.

Şimdi ben konuyu açıklarken zaten oraya not düşmüşüm lütfen şunu sormayın diye, teşekkür ediyorum yine de hiç okumadan, hiç verilen emeğe saygı göstermeden sorduğun için. Duisburger tarzında bir cevap vereyim sana: sen bu kafayla Almanya'ya gelsen de başarılı olamazsın. En iyisi okumaya geliyorum diye kimseyi kandırmaya çalışma, turist vizesiyle veya kaçak yollardan gel Almanya'ya iltica falan et. Hiç yoktan konsolosluk senin gibi insanları görüp de gelecekte öğrenci vizesine başvuranlara red vermesin.

mert1611

Mesaj gönderen mert1611 » Cum Şub 23, 2018 10:42 pm

Başlık için teşekkürler, ben de bu günlerde bu soruna bir çözüm arıyorum. Hatta aynı senin geçen yıl yaptığın gibi özel bir sigorta yaptırmayı düşünüyordum, iyi ki yazına denk geldim. Yalnız benim durum şöyle: ben geçen dönem AT-11 alıp AOK'ya onaylatmış daha sonra o belgeyle üniversiteye kayıt olmuştum. Hatta vizemi de uzattım. Fakat sorun AT-11 ile vizeyi en fazla 6 aylık uzatabiliyorsun. 6 ayda bir bloke hesapla uğraşmak, Yabancılar dairesine gidip orada dil dökmek istemiyorum açıkçası. ''Vizenizi uzattırınca da AT-11 belgenizi onlara götürüp, benim haberim yoktu aslında AT-11'im varmış vs. diyip para iadesi isteyin.'' Senin dediğin gibi yapayım desem şuanda durumdan habersiz olduğumu iddia edemem sistemden görüyorlardır heralde 6 ay önce AOK ya AT-11 onaylattığımı. Ben yinede AOK ya gidip bir soracağım. Yinede bu konuda fikri veya tecrübesi olanlar paylaşırsa sevinirim.

John

Mesaj gönderen John » Cum Şub 23, 2018 11:40 pm

mert1611 yazdı: Cum Şub 23, 2018 10:42 pm Başlık için teşekkürler, ben de bu günlerde bu soruna bir çözüm arıyorum. Hatta aynı senin geçen yıl yaptığın gibi özel bir sigorta yaptırmayı düşünüyordum, iyi ki yazına denk geldim. Yalnız benim durum şöyle: ben geçen dönem AT-11 alıp AOK'ya onaylatmış daha sonra o belgeyle üniversiteye kayıt olmuştum. Hatta vizemi de uzattım. Fakat sorun AT-11 ile vizeyi en fazla 6 aylık uzatabiliyorsun. 6 ayda bir bloke hesapla uğraşmak, Yabancılar dairesine gidip orada dil dökmek istemiyorum açıkçası. ''Vizenizi uzattırınca da AT-11 belgenizi onlara götürüp, benim haberim yoktu aslında AT-11'im varmış vs. diyip para iadesi isteyin.'' Senin dediğin gibi yapayım desem şuanda durumdan habersiz olduğumu iddia edemem sistemden görüyorlardır heralde 6 ay önce AOK ya AT-11 onaylattığımı. Ben yinede AOK ya gidip bir soracağım. Yinede bu konuda fikri veya tecrübesi olanlar paylaşırsa sevinirim.
orada demişim ki "Versicherungsbescheinigung" belgesini almadığınız public sigorta şirketinden sağlık sigortası yaptırın. Yani AOK'dan eğer aldıysanız, o zaman TK'ya gidin.

Kullanıcı avatarı
erennnsahin

Mesaj gönderen erennnsahin » Cmt Şub 24, 2018 7:03 am

Selam,
Öncelikle başlık için teşekkürler. Şayet ki okurlarsa içinde hemen hemen her bilgiye yer verilmiş.
Benim bu konuda öncelikle başlık sahibine sonrasında konuyla ilgili arkadaşlara ufak bir sorum olacak.

Ben geçtiğimiz hafta FAU ve birkaç farklı üniversiteden kabul aldım. Ama suan hala TU Berlin ve TU Braunschweig dan gelecek haberi bekliyorum. Martın ortası gibi en geç açıklanacağını söylediler. Ama martın ortasında haber gelirse AT 11 i çıkar , vizeyi uzat, ev bul bir sürü sorun yaşayacağım.

Soruma gelecek olursam; işlemleri hızlandırma açısından örnek olarak FAU dan aldığım kabul belgesinin çevirisiyle simdiden AT 11 e başvurup belgeyi aldıktan sonra Tu Berlinde okumak istersem, kayıt yaptırırken veya Ausländerbehörde de vize uzatirken bir sorunla karsilasirmiyim. Yani belgenin üzerinde su üniversiteye aittir gibi bir ibare bulunmakta mı ?

Biraz değişik ve karışık bir soru oldu ama umarım net cevap verebilecek birileri çıkar. Şimdiden teşekkürler. Herkese kolay gelsin

Münsteraner

Mesaj gönderen Münsteraner » Cmt Şub 24, 2018 12:07 pm

Merhaba, çok başarılı ve bilgilendirici bir başlık olmuş, paylaşımınız için teşekkürler. Eklemek istediğim tek bir şey mevcut, benim gibi A/T 11'i çıkaramayan ve üniversite kaydı için acilen sigorta ihtiyacı olan birisi olursa paylaştığım başlığı inceleyebilir, son mesajımda sorunu nasıl çözdüğüme dair bilgilendirme mevcut:

viewtopic.php?f=7&t=11672

John

Mesaj gönderen John » Cmt Şub 24, 2018 1:34 pm

Münsteraner yazdı: Cmt Şub 24, 2018 12:07 pm Merhaba, çok başarılı ve bilgilendirici bir başlık olmuş, paylaşımınız için teşekkürler. Eklemek istediğim tek bir şey mevcut, benim gibi A/T 11'i çıkaramayan ve üniversite kaydı için acilen sigorta ihtiyacı olan birisi olursa paylaştığım başlığı inceleyebilir, son mesajımda sorunu nasıl çözdüğüme dair bilgilendirme mevcut:

viewtopic.php?f=7&t=11672
Acil sigorta ihtiyacı duyan arkadaşlar için güzel bir paylaşım yapmışsınız, ben de size teşekkür ederim. Allah razı olsun, yolunuz açık olsun.

John

Mesaj gönderen John » Cmt Şub 24, 2018 1:40 pm

erennnsahin yazdı: Cmt Şub 24, 2018 7:03 am Selam,
Öncelikle başlık için teşekkürler. Şayet ki okurlarsa içinde hemen hemen her bilgiye yer verilmiş.
Benim bu konuda öncelikle başlık sahibine sonrasında konuyla ilgili arkadaşlara ufak bir sorum olacak.

Ben geçtiğimiz hafta FAU ve birkaç farklı üniversiteden kabul aldım. Ama suan hala TU Berlin ve TU Braunschweig dan gelecek haberi bekliyorum. Martın ortası gibi en geç açıklanacağını söylediler. Ama martın ortasında haber gelirse AT 11 i çıkar , vizeyi uzat, ev bul bir sürü sorun yaşayacağım.

Soruma gelecek olursam; işlemleri hızlandırma açısından örnek olarak FAU dan aldığım kabul belgesinin çevirisiyle simdiden AT 11 e başvurup belgeyi aldıktan sonra Tu Berlinde okumak istersem, kayıt yaptırırken veya Ausländerbehörde de vize uzatirken bir sorunla karsilasirmiyim. Yani belgenin üzerinde su üniversiteye aittir gibi bir ibare bulunmakta mı ?

Biraz değişik ve karışık bir soru oldu ama umarım net cevap verebilecek birileri çıkar. Şimdiden teşekkürler. Herkese kolay gelsin
"Vizeyi uzat" dediğinize göre şu an Almanya'da olmanız lazım. Hangi vize türüyle buraya geldiğinizi tam anlamadım çünkü henüz üniversite öğrencisi değilsiniz. Yine de şöyle diyeyim, AT-11'in üzerinde hangi okulda okuduğunuz yazmaz. Onun için içinizi rahat tutarak AT-11'inizi SGK'dan alınız. Tahminimce 3 aylık verilecektir çünkü öğrenci belgeniz henüz yok. Daha sonra da okumak istediğiniz okula kayıt yaptırırsınız ve 6 aylık AT-11 almak için öğrenci belgenizi SGK'ya iletirsiniz; ancak eğer siz vizenizi FAU'dan aldığınız kabulle Ausländerbehörde'ye gidip uzatırsanız bu durum ileride size sorun çıkarabilir. AT-11 açısından problem yok.

Kullanıcı avatarı
erennnsahin

Mesaj gönderen erennnsahin » Cmt Şub 24, 2018 3:39 pm

John yazdı: Cmt Şub 24, 2018 1:40 pm "Vizeyi uzat" dediğinize göre şu an Almanya'da olmanız lazım. Hangi vize türüyle buraya geldiğinizi tam anlamadım çünkü henüz üniversite öğrencisi değilsiniz. Yine de şöyle diyeyim, AT-11'in üzerinde hangi okulda okuduğunuz yazmaz. Onun için içinizi rahat tutarak AT-11'inizi SGK'dan alınız. Tahminimce 3 aylık verilecektir çünkü öğrenci belgeniz henüz yok. Daha sonra da okumak istediğiniz okula kayıt yaptırırsınız ve 6 aylık AT-11 almak için öğrenci belgenizi SGK'ya iletirsiniz; ancak eğer siz vizenizi FAU'dan aldığınız kabulle Ausländerbehörde'ye gidip uzatırsanız bu durum ileride size sorun çıkarabilir. AT-11 açısından problem yok.
Bilgi eksikligi icin kusura bakmayin. Evet suan Almanyadayim dilkursu + egitim vizesiyle geldim sartli kabül ile. dil sinavini gectim okullara basvurdum. FAU erkenden yolladi kabul belgesini. Ama ben TU Berlinden haber bekliyorum. Oda biraz gec gelecek. At 11 i erkenden aradan cikarmak icin sormustum. O zaman en mantiklisi simdiden FAU Kabulümle At 11 i halletmeye calisip. Vize uzatirkende sayet kabul edilirken TU Berlinden aldigim belgeyi sunmak. Cevap icin tesekkürler

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Cmt Şub 24, 2018 9:13 pm

özel mesaji kapattigimiz icin anonim olarak bildirim yapan arkadasa atfen(bildirim yapan soruyu soran kisi olmadigi icin anonim tutuyorum) baslik altina cevap vereyim; evet dedigin gibi kimsenin kimseyi azarlamaya hakki yok. fakat kimsenin de kimseye hazir bilgi verme zorunlulugu yok. zorunlulugu olmamasina ragmen arkadas uzun uzun anlatmis. bunun altina da not düsmüs bilmem neyi sormayin diye ve hatta üsenmeyip cevabini da orda vermis.

akademik egitim almanin ilk sarti okudugunu anlama yani idrak yetenegi, arastirma ve birseyi sonuna kadar okumadir. benim anladigim arkadas ilk paragrafi okumus sonra bakmis sıkılmış, bu benle alakali degil, nasil olsa hazir bilgi veren var, sorayim gitsin demis gibi duruyo. bu durumda ben olsam ben de benzer cevap verirdim. belki iltica kismi bi tik ileri gitmis olabilir. o konuda hak verebilirim ve John arkadasimiz da o kisim icin sakinlestikten sonra gerekirse affini isteyecek anlayisli biri gördügüm kadariyla.

bir musibet bin nasihattan iyidir derler. belki bu ilerisi icin onun lehine olumlu bir bi musibet olur. umarim bundan sonra düzgünce okumayi ögrenip, gelir ve egitimini basariyla tamamlar.

John

Mesaj gönderen John » Pzr Şub 25, 2018 3:04 am

@welly275 o bildirimi yapan arkadaş duisburger mi acaba? Eğer oysa başımın üstünde yeri var, john benim üzerimden niye pirim yapıyor diyorsa yorumumu silelim. :) Sonuçta o benim saygı duyduğum bir insan, Almanya'da Türkler anca amele olur algısını doktora yaparak yıkan, bizi gururlandıran az kişiden biri, inşallah Allah başarılarının devamını getirir ve hepimize nasip eder.

Şimdi benim orada kızdığım nokta, arkadaş sanki biz boşa konuşuyormuşuz gibi hiç okumadan sormayın dediğim şeyi sormuş. Valla başta bir şüphelendim, sırf beni kızdırmak için yeni hesap mı açtı birisi, kesin şaka yapıyorlardır falan dedim çünkü hesabın da ilk yorumu bu başlığa yapılmış. Sonra baktım ki eski bir hesap, acaba adminlerin bir oyunu mu derken aynı soruyu facebook grubunda da görünce kayışlar koptu.

Bakın arkadaşlar hepimiz yetişkin insanlarız, belli bir eğitim seviyesine ve zekaya sahibiz diye umuyorum. Tabiki zorluk çektiğiniz, bilmediğiniz bir şeyi soracaksınız. Kimsenin hevesini kırma niyetimiz yok ama önce bir okuyun ne yazmışız. Eğer yanıt bulamazsanız, bir şeyi anlamazsanız "John böyle böyle demişsin ama ben anlamadım, daha açık bir şekilde izah eder misin?" diye sorunuz. Böylesine eyvallah, en azından "aa bu adam okumuş" diyebilelim.

O ilticacı yorumunu da izah edeyim. Ben ilticacıların ve mültecilerin en çok tercih ettiği doğu Almanya'da 1 yıl yaşadım. Son 6 aydır da Frankfurt'tayım. Öyle kafası boş insanlarla tanıştım ki Avrupalılar niye Türklere keko gözüyle bakıyorlar anladım ve hak verdim. İlk geldiğimde Türk'üm demekten gurur duyardım, şimdi ise utanır ve saklar oldum. Vaktim olduğunda eğer uygun görülürse Almanya'daki Türk topluluğunu ele alan benden daha tecrübeli ve bilgili arkadaşlarla istişare edebileceğimiz bir başlık açacağım.

tipitip

Mesaj gönderen tipitip » Pzt Şub 26, 2018 8:43 pm

John yazdı: Cum Şub 23, 2018 1:20 am
Ek olarak, Türkiye'ye gittiğinizde sağlık hizmetlerinden faydalanmak için artık dönemlik öğrenci belgenizin Türkçe çevirisinin SGK'ya iletilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde Türkiye'de sağlık hizmetlerinden faydalanamazsınız.
Ben böyle bir şey yapmadım ama trye gittiğimde eskisi gibi normal bir şekilde sağlık hizmeti alıyorum?

John

Mesaj gönderen John » Pzt Şub 26, 2018 11:32 pm

tipitip yazdı: Pzt Şub 26, 2018 8:43 pm Ben böyle bir şey yapmadım ama trye gittiğimde eskisi gibi normal bir şekilde sağlık hizmeti alıyorum?
Almanya'ya geleli 1,5 yıl oluyor. 2015 yılında lisans mezunu oldum. Almanya'da master öğrencisiyim. Geçen yıl mayıs ayında Türkiye'de bir hastaneye gittim ve sigortalı görünmediğimi söylediler. SGK'ya Türkçe çevirisini sundum öğrenci belgemin, sigortam tekrar aktive oldu. Benim gibi 100 farklı öğrencinin öğrenci belgesininin Türkçe çevirisini o dosyanın içinde gördüm. Yani size özel bir torpil mi geçiyorlar bilmiyorum ben yaşadığım deneyimi paylaştım. Yarın öbür gün sorun yaşarsanız eğer ne yapacağınızı bilin ve panik yapmayın diye yazdım.

tipitip

Mesaj gönderen tipitip » Sal Şub 27, 2018 1:51 am

John yazdı: Pzt Şub 26, 2018 11:32 pm Almanya'ya geleli 1,5 yıl oluyor. 2015 yılında lisans mezunu oldum. Almanya'da master öğrencisiyim. Geçen yıl mayıs ayında Türkiye'de bir hastaneye gittim ve sigortalı görünmediğimi söylediler. SGK'ya Türkçe çevirisini sundum öğrenci belgemin, sigortam tekrar aktive oldu. Benim gibi 100 farklı öğrencinin öğrenci belgesininin Türkçe çevirisini o dosyanın içinde gördüm. Yani size özel bir torpil mi geçiyorlar bilmiyorum ben yaşadığım deneyimi paylaştım. Yarın öbür gün sorun yaşarsanız eğer ne yapacağınızı bilin ve panik yapmayın diye yazdım.
ne torpili yahu. haberim bile yok bundan. ilk defa sizden duyuyorum bu uygulamayı. teşekkürler.

John

Mesaj gönderen John » Sal Şub 27, 2018 2:56 am

tipitip yazdı: Sal Şub 27, 2018 1:51 am ne torpili yahu. haberim bile yok bundan. ilk defa sizden duyuyorum bu uygulamayı. teşekkürler.
Soruyu öyle bir sormuşsun ki sanki benim bahsettiğim tercümeye hiç gerek yokmuş, sen onsuz da işlem yaptırabiliyormuşsun diye anladım. Ondan torpil mi var senin için diye bir yorum yaptım. Neyse önemli değil, sonuç olarak şimdi anlaşıldı mesele. Rica ederim güzel kardeşim inşallah bir faydamız dokunmuştur.

wuppi

Mesaj gönderen wuppi » Sal Şub 27, 2018 5:02 pm

John yazdı: Cum Şub 23, 2018 1:20 am Selamlar arkadaşlar,

Bu başlıkta AT-11 Belgesi ve Almanya'da yaptırılan özel sağlık sigortaları hakkında detaylı bir bilgi vermek istiyorum. AT-11 Almanya ile Türkiye arasındaki bir sağlık sigortası anlaşmasıdır.

Bildiğiniz üzere Almanya'da öğrenci oturumu alabilmek için bir sağlık sigortasına ihtiyacınız var. Bunun için AOK ya da TK gibi public sigorta şirketlerinden sigorta yaptırmanız gerekiyor. Aylık 90 euro bedeli olan bu sigorta ile üniversiteye kaydınızı ve oturum işlemlerinizi yapabilirsiniz. Bu sigortayı Almanya'ya geldikten sonra yaptıracaksınız. Vize başvurusu sürecinde ihtiyacınız yok.
Türkiye'de 25 yaşını daha doldurmamış bireylerin anne ya da babasının sağlık sigortasından öğrenciliği süresince faydalanma hakkı vardır. Bu hak Türkiye'de geçerli olduğu gibi Almanya'da da acil durumlar için geçerlidir. AT-11 belgesi SGK'nın yurtdışı işlemleri bölümünden alınabilir.
AT-11'i alabilmek için Almanca öğrenci belgenizi SGK'nın yurtdışı işlemleri bölümüne götürmeniz gerekiyor. Eğer kabul edildiğiniz üniversiteye sizden önce başka birisi kabul edildiyse ve AT-11 belgesi almak için Türkiye'de YÖK'ten denklik aldıysa sizin denklikle falan uğraşmadan direk AT-11'i alma hakkınız var. Bazen denklik olsa bile "Bizde yok" falan diyip memurlar sizi uğraştırmaya çalışabiliyor. Onun için büyükşehirlerdeki (Istanbul, Ankara gibi) yurtdışı işlemlerini arayarak üniversitenizin hali hazırda ellerinde YÖK denkliği var mı diye sorabilirsiniz.
AT-11 belgeniz genellikle 6 aylık verilir. Her semester yeni öğrenci belgenizi memurlara iletip yenisini almanız gerekmektedir. Sizin yerinize AT-11 belgesini aile üyeleriniz, arkadaşlarınız da alabilir.

AT-11 belgesi Almanya'da oturum alabilmeniz için gerekli olan sağlık sigortasına ihtiyaç duymamanızı sağlar. Bunun için AOK ya da TK'ya güncel AT-11 belgeniz ile giderek "Versicherungsbescheinigung" almanız gerekmektedir. Bu belgede sizlerin public sağlık sigortasından muaf tutulduğunuz yazar. Alacağınız "Versicherungsbescheinigung" ile üniversite kaydınızı ve oturum işlemlerinizi yapabilirsiniz. Bu durumdan habersiz public sağlık sigortasına para vermiş olan arkadaşlarımız geriye dönük AT-11 belgelerini temin ederek ilgili sigorta kurumundan para iadesi başvurusunda bulunabilirler. AT-11 belgesini aldıktan sonra doktora gitmek için ise Abrechnungsschein denilen A5 boyutunda bir kağıt almanız gerekmektedir. Buna diş tedavileri de dahildir ancak gideceğiniz sigorta şirketine diş tedavisi göreceğinizi belirtmeniz gerekmektedir. Eczanelerde ise herkesten alınan bir ilaç ücreti sizden de alınır. Ancak check up işlemleri (kan, idrar tahlili) veya bir başka bir tahlil, ultrason gibi kontrol amaçlı işlemler yaptırmak isteyenlerin sağlık masraflarını AT-11 karşılamaz. Ayrıntılı bilgi için: viewtopic.php?f=53&t=10295 Lokman arkadaşa burada vermiş olduğu bilgiler için teşekkür ederim. AT-11 belgesi ile para iadesi başvuru geçekten yapılabiliyor mu diye kuşkusu olanlar ise buraya bakabilir: viewtopic.php?f=53&t=4980
Ek olarak, Türkiye'ye gittiğinizde sağlık hizmetlerinden faydalanmak için artık dönemlik öğrenci belgenizin Türkçe çevirisinin SGK'ya iletilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde Türkiye'de sağlık hizmetlerinden faydalanamazsınız.

Almanya'da 2 tür sağlık sigortası vardır, biri public diğeri ise privat diye geçer. Özellikle dil kursu öğrencilerinin tercih ettiği privat öğrenci sağlık sigortası bazı firmalarda public'e oranla öğrenciler için daha ucuzdur. Fiyatı 30-50 Euro arası aylık değişir. Dil kursu öğrencileri yükseköğretim öğrencilerinden farklı bir vize ile Almanya'ya gelir. Bildiğim kadarıyla da onların semester başına AT-11 alma hakları bulunmaz. Bu sebeple ucuz olduğu için privat sağlık sigortası yaparlar ve bununla oturum alırlar. Ancak bir üniversite'ye başladıkları zaman vize türü değiştiğinden ötürü artık public sağlık sigortası yaptırmaları gerekmektedir. Privat ve public sağlık sigortaları arasındaki en büyük fark ise public sağlık sigortası sahibi bir insan hiçbir şekilde cebinden para çıkarmazken, privat sağlık sigortası sahipleri önce parayı doktora öder, sonra faturayı ilgili sigorta firmasına ileterek para iadesi alır. Örnek firma olarak Care Concept ve Mawista'yı inceleyebilirsiniz.

Altını çizmek gereken önemli bir nokta, eğer öğrenci vizesi sahibi iseniz(dil eğitimi dahil değil) ve özel sağlık sigortası yaptırırsanız, sonrasında public sağlık sigortasına geçmek öğrencilik süresince neredeyse mümkün değildir. Staj yapmak istediğinizde ilgili firma sizin sigortanızı eğer Praktikum veya Werkstudent kontratınız varsa ve aylık 450 eurodan fazla para kazanıyorsanız ödeyemez. Bu da sizlere problem yaratabilir. Üniversite öğrenciliği süresince özel sağlık sigortası yaptırmayı düşünenlerin şu linke bakmalarını öneririm: https://www.studis-online.de/StudInfo/V ... nGroupId=4

Son olarak ben kişisel tecrübelerimi paylaştığım şu başlığa bir bakınız: viewtopic.php?f=53&t=10256 welly275 arkadaşa desteğinden ötürü teşekkür ederim.
Özet geçecek olursam, AT-11 belgem ile AOK'ya gittim bana hiçbir şekilde "Versicherungsbescheinigung" falan vermediler, şaka gibi bu belge üzerine sadece kaşe vurup geçtiler. Daha sonra ben oturum almak için Ausländerbehörde'ye gidince de biz AT-11'i tanımayız dediler. Gidip TK'dan "Versicherungsbescheinigung" aldım, yine biz kabul etmeyiz, git adam gibi mawista'dan falan sigorta yaptır gel dediler. Ben de onların lafına kanıp mawista'dan privat sağlık sigortası yaptırdım. Vizemi 1 yıl uzattılar. Sonra staj yapmak istediğimde bana "Sen özel sağlık sigortası yaptırdığın için artık sana public sigorta yapılamıyor." dediler. Bu işlem uzun bir süreç olduğundan ve stajım 3 aylık olduğu için stajım yanmadı. Staj bitince TK'ya gittiğimde ise artık public sağlık sigortasından vize türünü değiştirmediğim sürece faydalanamayacağımı söylediler. Üstüne bana Hamburg TK merkezinden bir uzman telefon edip niye AT-11'in Ausländerbehörde tarafından kabul edilmediğini falan sordu. Yasal olarak hakkım olduğunu, eğer bundan sonra problem olursa kendilerini aramamı istediler. Benim tecrübemden yola çıkarak şunu söyleyeyim, sizler her ne kadar yasal hakkınız olsa da Almanya'da işinizi yapan memurun insiyatifine kalmışsınızdır. Eğer avukat tutacak paranız varsa ancak hakkınızı alırsınız.
Üniversite öğrencisi arkadaşlara tavsiyem, özel sağlık sigortasından uzak durun. Eğer AT-11 ile alacağınız "Versicherungsbescheinigung" kabul edilmezse, gidin "Versicherungsbescheinigung" belgesini almadığınız public sigorta şirketinden sağlık sigortası yaptırın. Vizenizi uzattırınca da AT-11 belgenizi onlara götürüp, benim haberim yoktu aslında AT-11'im varmış vs. diyip para iadesi isteyin. Bu şekilde hem işiniz hallolur, hem de başınız ağrımaz.

Biraz karışık olduğu için uzun uzun anlattım. Bizim millet tembel olduğundan bir de sunum şeklinde youtube videosu yapmayı planlıyorum. Bu konudaki düşüncelerinizi de paylaşırsanız sevinirim. Eklemek istediği bir şeyi olan arkadaşlar lütfen çekinmesinler. Bir de bu başlık altında burada açıkladığım bir şeyi okumadan sorarsanız yanıt alamazsınız. Artık bu forumda lütfen "Şartlı kabul aldım, dil kursuna gideceğim, AT-11 alabilir miyim?" gibi bir şey sormayın. AT-11 alıp alamyacağınızı lütfen gidip SGK'nın yurtdışı işlemleri birimine sorun. Almanya'daki işlemlerle ilgili bilgim dahilinde herkese olabildiğince yardımcı olacağım.
Allah yolunuzu açık etsin.

Bulundugumuz sehirin cok etkisi var sanirim. yaklasik 5 senedir almanyadayim ve ilk günden itibaren at11 kullaniyorum. basiniza gelen talihsizliklere cok üzüldüm. en azindan hallolmus :) NRW de cok fazla türk olmasindan sanirim at11 i burdaki aok biliyordu. ve bu tarz bi sorun yasamadim. birde ben herhangi bir ceviri vs yapmadan her türkiyeye gidisimde normal doktor muayenemi olabiliyorum. 25 yasina kadar kullanilabildigini ben burda ilk kez okudum. 27 yasinda olup at11 almis arkadasta vardi acikcasi kafam karisti. hem türkiyede hem almanyada memurlarin kafalarina göre is yapmalari insanlari böyle arada birakiyor :( mayis ayinda 25 i doldurucam bakalim alabilecek miyim yeni bir at11 yaz sömestrinda. tekrar bi bilgilendirme yaparim o zaman. cok detayli, aciklayici olmus yeni gelecek arkadaslar icin. bravoo :)

ozgun35

Mesaj gönderen ozgun35 » Çrş Şub 28, 2018 5:01 pm

John yazdı: Pzt Şub 26, 2018 11:32 pm Almanya'ya geleli 1,5 yıl oluyor. 2015 yılında lisans mezunu oldum. Almanya'da master öğrencisiyim. Geçen yıl mayıs ayında Türkiye'de bir hastaneye gittim ve sigortalı görünmediğimi söylediler. SGK'ya Türkçe çevirisini sundum öğrenci belgemin, sigortam tekrar aktive oldu. Benim gibi 100 farklı öğrencinin öğrenci belgesininin Türkçe çevirisini o dosyanın içinde gördüm. Yani size özel bir torpil mi geçiyorlar bilmiyorum ben yaşadığım deneyimi paylaştım. Yarın öbür gün sorun yaşarsanız eğer ne yapacağınızı bilin ve panik yapmayın diye yazdım.
Merhaba John , aynı olayı bende yaşadım Türkiye'de. SGK ya gittiğim de ise bana birde öğrenci belgesi ve çevirisine ek olarak YÖK'ten denklik belgesi gibi birşeyler söylediler.Türkiye'de sigorta için YÖK'ten denklik belgesinide götürmem lazım mı ?