Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

AT-11 Belgesi ve Özel Sağlık Sigortası Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Turk ve Alman devlet daireleri: Turk Konsoloslugu'ndaki islemler, yabancilar dairesi, saglik sigortasi, isci vizesi, askerlik, ehliyet...
type

Re: AT-11 Belgesi ve Özel Sağlık Sigortası Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Mesaj gönderen type » Prş Eyl 10, 2020 5:07 pm

Merhabalar, salı günü SGK Kartal'dan at-11 belgemi aldım. Açıkcası daha öncesinde bu başlığa pek bakınmadığım için okul kabul belgesinin ve YÖK okul tanıma belgesinin gerektiğini hiç görmemiştim. İşin garibi belgeyi bana veren kadın da benden bu belgeleri istemedi. Elimde at-11 var ama bu öğrenci vizesi için geçerli olur mu acaba? Yoksa gerekli belgeleri çıkarıp yeni bir at-11 daha mı almalıyım?

nebileyimne

Mesaj gönderen nebileyimne » Prş Eyl 10, 2020 5:15 pm

type yazdı: Prş Eyl 10, 2020 5:07 pm Merhabalar, salı günü SGK Kartal'dan at-11 belgemi aldım. Açıkcası daha öncesinde bu başlığa pek bakınmadığım için okul kabul belgesinin ve YÖK okul tanıma belgesinin gerektiğini hiç görmemiştim. İşin garibi belgeyi bana veren kadın da benden bu belgeleri istemedi. Elimde at-11 var ama bu öğrenci vizesi için geçerli olur mu acaba? Yoksa gerekli belgeleri çıkarıp yeni bir at-11 daha mı almalıyım?
Benden de aynı şekilde okul kabul belgesi veya okul tanıma belgesi istenmedi ve 3 aylık belgemi aldım. (Kayseri) Geçen hafta vize görüşmesine gittim (iData Ankara) ve herhangi bir problem yaşamadım. A/T 11 zaten anladığım kadarıyla sadece bir belge, farklı versiyonları yok. Yalnızca öğrenci olarak gidilince 6 ay uzunluğunda veriliyor, diğer durumlar için 3 aylık. Ve istenilen belgeler de memurun inisiyatifine bağlı biraz, garip bir şekilde.

type

Mesaj gönderen type » Prş Eyl 10, 2020 6:41 pm

nebileyimne yazdı: Prş Eyl 10, 2020 5:15 pm Benden de aynı şekilde okul kabul belgesi veya okul tanıma belgesi istenmedi ve 3 aylık belgemi aldım. (Kayseri) Geçen hafta vize görüşmesine gittim (iData Ankara) ve herhangi bir problem yaşamadım. A/T 11 zaten anladığım kadarıyla sadece bir belge, farklı versiyonları yok. Yalnızca öğrenci olarak gidilince 6 ay uzunluğunda veriliyor, diğer durumlar için 3 aylık. Ve istenilen belgeler de memurun inisiyatifine bağlı biraz, garip bir şekilde.
Çok saol kafama takılmıştı bikaç gündür. Bana 6 aylık vermiş şartlı kabulüm olmasına rağmen. Bir dönem uzunluğunda verebilirim sigorta tarihlerini ona göre ayarla demişlerdi bana.

nebileyimne

Mesaj gönderen nebileyimne » Prş Eyl 10, 2020 8:05 pm

type yazdı: Prş Eyl 10, 2020 6:41 pm Çok saol kafama takılmıştı bikaç gündür. Bana 6 aylık vermiş şartlı kabulüm olmasına rağmen. Bir dönem uzunluğunda verebilirim sigorta tarihlerini ona göre ayarla demişlerdi bana.
Rica ederim. 6 aylık alman çok iyi olmuş, sanırım okul kaydımı yapınca tekrardan dönem sonuna kadar kapsayan AT11 almam gerekecek benim. Çok problemli bir durum değil tabi ama ekstra iş çıkıyo sonuçta. Öyle bir derdin olmaması çok iyi olmuş, sevindim senin adına.

cnsn159

Mesaj gönderen cnsn159 » Cum Eyl 11, 2020 2:39 pm

Merhaba, biraz sıkıntılı bir soru ama umarım cevap alabilirim. Online kayıt yapmak için hem TK hem AOK'ye AT-11 belgemin fotoğrafını yollayarak kayıt için gerekli olduğunu, sağlık sigorta numaramı gibi bilgileri istediğimi söylemiştim. AOK gerekli bilgileri 2 güne yolladı, bunun üzerine TK'ya mail atarak istemediğimi, AOKnın zaten yollamış olduğunu ilettim ancak görmemiş olmalılar ki TK'da bana birkaç gün sonra ayrı bir sigorta numarası vs yazan bir belgeyi yolladı. Şu an 2 tane sigorta numaram var kısaca. Ne yapmalıyım? Birine yazıp iptal etmeli miyim yoksa zaten oraya bizzat gidip aktifleştirmeden bir sıkıntı yaratmaz mı? Öneriniz veya tecrübeniz varsa paylaşır mısınız

dj24

Mesaj gönderen dj24 » Pzt Eyl 14, 2020 11:22 am

cnsn159 yazdı: Cum Eyl 11, 2020 2:39 pm Merhaba, biraz sıkıntılı bir soru ama umarım cevap alabilirim. Online kayıt yapmak için hem TK hem AOK'ye AT-11 belgemin fotoğrafını yollayarak kayıt için gerekli olduğunu, sağlık sigorta numaramı gibi bilgileri istediğimi söylemiştim. AOK gerekli bilgileri 2 güne yolladı, bunun üzerine TK'ya mail atarak istemediğimi, AOKnın zaten yollamış olduğunu ilettim ancak görmemiş olmalılar ki TK'da bana birkaç gün sonra ayrı bir sigorta numarası vs yazan bir belgeyi yolladı. Şu an 2 tane sigorta numaram var kısaca. Ne yapmalıyım? Birine yazıp iptal etmeli miyim yoksa zaten oraya bizzat gidip aktifleştirmeden bir sıkıntı yaratmaz mı? Öneriniz veya tecrübeniz varsa paylaşır mısınız
Konudan çok bağımsız ama bunu çözebildiniz mi? Bende dün TK'ya mail attım çünkü okula kaydolmam gerekiyor. Sizin mesajınızı gördükten sonra AOK'ya mail atmaktan vazgeçtim. Ama işler hızlansın diye mailde atmak istiyorum bir yandan.

Şimdiden teşekkürler :)

cnsn159

Mesaj gönderen cnsn159 » Pzt Eyl 14, 2020 11:34 am

dj24 yazdı: Pzt Eyl 14, 2020 11:22 am Konudan çok bağımsız ama bunu çözebildiniz mi? Bende dün TK'ya mail attım çünkü okula kaydolmam gerekiyor. Sizin mesajınızı gördükten sonra AOK'ya mail atmaktan vazgeçtim. Ama işler hızlansın diye mailde atmak istiyorum bir yandan.

Şimdiden teşekkürler :)
Sanırım çözdüm. "The certificate I sent you is just proof that you don't have to have health insurance yourself in Germany. It is therefore not a problem if you have also received this confirmation from the AOK." böyle yazdı iptal eder misiniz dediğimde. Problem olmayacaktır sanırım :) AOK her eyalet için farklı email adresi var, benimki oldukça hızlıydı. Ama arkadaş üstte anlattığına göre ona 2 haftada cevap yazmışlar mesela. TK şimdilik yeter bence sizin için :)

dj24

Mesaj gönderen dj24 » Pzt Eyl 14, 2020 4:36 pm

cnsn159 yazdı: Pzt Eyl 14, 2020 11:34 am Sanırım çözdüm. "The certificate I sent you is just proof that you don't have to have health insurance yourself in Germany. It is therefore not a problem if you have also received this confirmation from the AOK." böyle yazdı iptal eder misiniz dediğimde. Problem olmayacaktır sanırım :) AOK her eyalet için farklı email adresi var, benimki oldukça hızlıydı. Ama arkadaş üstte anlattığına göre ona 2 haftada cevap yazmışlar mesela. TK şimdilik yeter bence sizin için :)
Peki bununla halledebiliyorsak almanya'ya gittiğimizdede o zaman birebir ofislerine gitmemize gerek var mı sizce?
Yolladıkları belge yetiyor çünkü okula kayıt olmaya.

cnsn159

Mesaj gönderen cnsn159 » Pzt Eyl 14, 2020 4:46 pm

dj24 yazdı: Pzt Eyl 14, 2020 4:36 pm Peki bununla halledebiliyorsak almanya'ya gittiğimizdede o zaman birebir ofislerine gitmemize gerek var mı sizce?
Açıkçası fikrim yok ama sanırım ıslak imzalı isterler, ama istemeyedebilirler, sormak lazım

exectus

Mesaj gönderen exectus » Pzt Eyl 14, 2020 5:22 pm

dj24 yazdı: Pzt Eyl 14, 2020 4:36 pm Peki bununla halledebiliyorsak almanya'ya gittiğimizdede o zaman birebir ofislerine gitmemize gerek var mı sizce?
Okula kayıt olmakta yetiyor. Ben kaydımı yaptırdım. Fakat oturum izni için TK yada AOK'a gitmey gerekiyor A/11 belgesi ile.

dj24

Mesaj gönderen dj24 » Pzt Eyl 14, 2020 6:41 pm

cnsn159 yazdı: Pzt Eyl 14, 2020 4:46 pm Açıkçası fikrim yok ama sanırım ıslak imzalı isterler, ama istemeyedebilirler, sormak lazım
exectus yazdı: Pzt Eyl 14, 2020 5:22 pm Okula kayıt olmakta yetiyor. Ben kaydımı yaptırdım. Fakat oturum izni için TK yada AOK'a gitmey gerekiyor A/11 belgesi ile.
Anladım yabancılar dairesine giderken her türlü uğramak gerekecek bu kurumlara. Çok teşekkürler.

dj24

Mesaj gönderen dj24 » Sal Eyl 15, 2020 10:22 pm

cnsn159 yazdı: Pzt Eyl 14, 2020 4:46 pm Açıkçası fikrim yok ama sanırım ıslak imzalı isterler, ama istemeyedebilirler, sormak lazım
exectus yazdı: Pzt Eyl 14, 2020 5:22 pm Okula kayıt olmakta yetiyor. Ben kaydımı yaptırdım. Fakat oturum izni için TK yada AOK'a gitmey gerekiyor A/11 belgesi ile.
Tekrardan selamlar,
Bugün TK'den belgemi yolladılar fakat bu belge istediğim belge mi emin olamadığımdan sizlere danışmak istedim.
Belgenin en altında " ist nicht gesetzlich versichert." ibaresi mevcut. Almancam sıfır olduğundan google translate ile çevirdiğimde yasal olarak sigortalı değil. sonucunu aldım.

Fakat belgede Krankenversichertennummer mevcut.
Bu belgeyle okula kayıt olabilir miyim?

Resim

cnsn159

Mesaj gönderen cnsn159 » Sal Eyl 15, 2020 10:30 pm

dj24 yazdı: Sal Eyl 15, 2020 10:22 pm Tekrardan selamlar,
Bugün TK'den belgemi yolladılar fakat bu belge istediğim belge mi emin olamadığımdan sizlere danışmak istedim.
Belgenin en altında " ist nicht gesetzlich versichert." ibaresi mevcut. Almancam sıfır olduğundan google translate ile çevirdiğimde yasal olarak sigortalı değil. sonucunu aldım.

Resim
Bana yolladıkları belgenin aynısı. Ben de okuduğumda sorgulamıştım hatta üstte yazdığım gibi "I sent you is just proof that you don't have to have health insurance yourself in Germany" bunu yollamışlardı iptal eder misiniz dediğimde. Sanırım AT11 belgesi ve AOK veya TK tarafından bu belgeyi temin etsek yeter diye düşünüyorum. Çünkü SGK tarafından zaten sigortalıyız sanırım bu ona yönelik bir şey, başka bir şeye ihtiyacımız olmadığına dair

exectus

Mesaj gönderen exectus » Çrş Eyl 16, 2020 1:10 am

dj24 yazdı: Sal Eyl 15, 2020 10:22 pm Tekrardan selamlar,

Resim
Bende de aynı cümle vardı aklımı karıştırmıştı, fakat ben o belge ile okuluma kaydımı yaptırdım. Sizde de herhangi bir sıkıntı çıkacağını düşünmüyorum. Diğer arkadaşın da dediği gibi bu sadece bizim sigortadan muaf olduğumuzu gösteren bir belge sanırım.

dj24

Mesaj gönderen dj24 » Çrş Eyl 16, 2020 11:53 am

cnsn159 yazdı: Sal Eyl 15, 2020 10:30 pm Bana yolladıkları belgenin aynısı. Ben de okuduğumda sorgulamıştım hatta üstte yazdığım gibi "I sent you is just proof that you don't have to have health insurance yourself in Germany" bunu yollamışlardı iptal eder misiniz dediğimde. Sanırım AT11 belgesi ve AOK veya TK tarafından bu belgeyi temin etsek yeter diye düşünüyorum. Çünkü SGK tarafından zaten sigortalıyız sanırım bu ona yönelik bir şey, başka bir şeye ihtiyacımız olmadığına dair
exectus yazdı: Çrş Eyl 16, 2020 1:10 am Bende de aynı cümle vardı aklımı karıştırmıştı, fakat ben o belge ile okuluma kaydımı yaptırdım. Sizde de herhangi bir sıkıntı çıkacağını düşünmüyorum. Diğer arkadaşın da dediği gibi bu sadece bizim sigortadan muaf olduğumuzu gösteren bir belge sanırım.
Çok teşekkürler arkadaşlar çok sagolun.

Muffin

Mesaj gönderen Muffin » Pzt Eyl 21, 2020 5:58 pm

Merhaba arkadaslar. Bugun TK’yi aradim Versicherungsbescheinigung icin. Beni geri aradilar ve AT 11’in sadece acil durumlarda gecerli oldugunu ve ya parayla sigorta yaptirmami ya da Turkiye’den ismini unuttugum bir belgeyi daha almami soylediler. Cuma gunu de AOK’ye mail atmistim belgemi, onlar hala cevap vermedi ama ne yapacagimi bilmiyorum. TK bana versicherungsbescheiningung’u vermeyeceklerini soyledi. Ne yapmaliyim sizce?

exectus

Mesaj gönderen exectus » Pzt Eyl 21, 2020 6:12 pm

Muffin yazdı: Pzt Eyl 21, 2020 5:58 pm Merhaba arkadaslar. Bugun TK’yi aradim Versicherungsbescheinigung icin. Beni geri aradilar ve AT 11’in sadece acil durumlarda gecerli oldugunu ve ya parayla sigorta yaptirmami ya da Turkiye’den ismini unuttugum bir belgeyi daha almami soylediler. Cuma gunu de AOK’ye mail atmistim belgemi, onlar hala cevap vermedi ama ne yapacagimi bilmiyorum. TK bana versicherungsbescheiningung’u vermeyeceklerini soyledi. Ne yapmaliyim sizce?
service@tk.de adresine mail attınız mı? Eğer okul kaydı için soruyorsanız Versicherungsbescheinigung belgesini düzenleyip atıyorlar. Ben o şekilde kaydımı yaptırdım. Başka alan arkadaşlar da var.

Muffin

Mesaj gönderen Muffin » Sal Eyl 22, 2020 1:57 pm

exectus yazdı: Pzt Eyl 21, 2020 6:12 pm service@tk.de adresine mail attınız mı? Eğer okul kaydı için soruyorsanız Versicherungsbescheinigung belgesini düzenleyip atıyorlar. Ben o şekilde kaydımı yaptırdım. Başka alan arkadaşlar da var.
Teşekkür ederim. Zaten sonradan fark ettim yanlış anlaşılma olmuş. Ben sürekli A/T 11 belgem var dememe rağmen bana hep T/A 11 belgem varmış da onun için soruyormuşum diye cevapladılar telefonda. O da bizim belgenin tersiymiş.. Şimdi mail atacağım bu sefer.

exectus

Mesaj gönderen exectus » Sal Eyl 22, 2020 4:21 pm

Muffin yazdı: Sal Eyl 22, 2020 1:57 pm Teşekkür ederim. Zaten sonradan fark ettim yanlış anlaşılma olmuş. Ben sürekli A/T 11 belgem var dememe rağmen bana hep T/A 11 belgem varmış da onun için soruyormuşum diye cevapladılar telefonda. O da bizim belgenin tersiymiş.. Şimdi mail atacağım bu sefer.
Kolay gelsin :D

Muffin

Mesaj gönderen Muffin » Çrş Eyl 23, 2020 10:23 am

Maceramin devaminda hem TK hem de AOK’ye AT 11’i gondererek okula kayit icin belge istedim. AOK’den ertesi gunu donus aldim hazirladiklari belge ile. Ama babamdan sigortali oldugum icin babama cikarmislar :D :D Simdi duzelttirmek icin mail atacagim.