Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

AT-11 Belgesi ve Özel Sağlık Sigortası Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Turk ve Alman devlet daireleri: Turk Konsoloslugu'ndaki islemler, yabancilar dairesi, saglik sigortasi, isci vizesi, askerlik, ehliyet...
John

Re: AT-11 Belgesi ve Özel Sağlık Sigortası Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Mesaj gönderen John » Cum Mar 08, 2019 1:12 pm

slnsvd yazdı: Cum Mar 08, 2019 9:08 am Merhabalar,

Deraylı bilgi paylaşımınız için teşekkürler.Yazınızda özel dil kurslarına gidecekler garklı bir vize alacak demişsiniz.Ben şuanda yoğunlaştırılmış dil kursu için evrak hazırlığındayım.Türkiyeden schengen vizem olduğu işin Almanyaya gidip kursa kaydolanileceğimi söylediler ( almanya konsolosluğunun istanbulda yetkilendirdiği kurum).Bende 2018 Kasımda gittim.Kursum Aralık olması gerekirken Ocak ta başladı ve Schengendeki 90 gün süresi nedeni ile Şubatta Türkiyeye döndüm.Ulusal vize almam gerektiği söylendi.Kursum yarıda kaldı.Farklı vize olarak bahsettiğiniz vize nedir?
Dil kursu vizesi alacaksın. Öğrenci vizesi ile dil kursu vizesi farklıdır. Bahsettiğim şey bu.

John

Mesaj gönderen John » Cum Mar 08, 2019 1:15 pm

iLoveCetenija yazdı: Cum Mar 08, 2019 11:50 am Merhaba ayrintili bilgiler icin cok tesekkurler cok bilgilendirici bir konu olmus.

Ben sunu anlayamadim yalniz, okul bana AT11 belgesiyle gidip herhangi bir public sirketten "Befreiung von der Versicherungspflicht" almami ama boyle yaparsam mezun olana kadar AT11'i kullanacagimi soyledi.

Tamam dedim, DAK'i aradim (Saarbrücken'e gidecegim Master icin), DAK'in dedigi biz size Befreiung veririz ama Versicherungbescheinigung veremeyiz! Nasil is bu? Yani emaille alabilirim su an Befreiungu, sorun yok o konuda ama simdi onu alinca bi daha Versicherungbescheinigung vermeyecekler mi simdi?

Forumu genel olarak okuduktan sonra Ausländerbehörde'nin kabul etmemesi olaylari falan kanimi dondurdu biraz acikcasi
Sen hele bir Almanya'ya elinde AT-11 belgesi ile gel, sonra AOK ya da TK'ya gider, gereken tüm belgeleri alırsın. Vermeme gibi bir lüksleri yok, yönetmelik ortada. Aynı anda yasal olarak 2 tane public sağlık sigortası sahibi olamaz bir birey. Emaille alan hiç duymadım, bizzat elinde mühürlü belgenle ofise gitmen gerekiyor. O Ausländerbehörde olayı, yine memur cehaletiyle bağlantılı. Kısmet. Magdeburg hariç, tek tük sorun yaşayan oluyor. Sende sıkıntı olmaz.

zinc

Mesaj gönderen zinc » Cmt Mar 09, 2019 12:04 pm

Merhaba bende 35 yaş üstüyüm erasmus öğrencisi olarak almanyaya gitmeyi planlıyorum şu an halen çalıştığım için bana AT11 belgesi vermediler ama nisanda almanyada olmayı planladığıma göre iş çıkışımın üzerinden 100 gün geçmemiş olacak o halde bana AT11 belgesi vermeyeceklermi özel sağlık sigortası yaptırmak istemiyorum ama şu 90 euroluk özel sağlık sigortası 35 yaş üstü kişiler içinde geçerlimi şimdi. ben normalde Allianz sigortadan eğitim sağlık sigortası yaptırmıştım bana soracak olursanız bunu almanyanın kabul etmesi gerekiyordu ama anladığım problem yaşadıkları için ve kontrol onlarda olduğu için uğraşmak istemiyorlar siz uğraşın diyorlar yoksam bu alliaz sigortda her şey ayrıntılı yazmış konsolosluk kabul etmiş demekki yasal. tıpkı burdaki memurlar gibi oradaki memurlarda problemli ne yapıcam bilemedim şimdi gerçektende pişman oldum erasmusu kazandığıma ve almanyaya gitmek istediğime. şimdi AT11 belgesi alamazsam almanyada 35 yaş üstü birisi olarak en ucuz hangi sigortayı yaptırabilirim 6 ay için

zinc

Mesaj gönderen zinc » Cmt Mar 09, 2019 1:15 pm

melis87 yazdı: Prş Mar 07, 2019 12:34 am Yok vize almak için sigorta yaptırıcam zaten. Seyahat ve sağlık sigortası 6 aylık. Ama orada hiçbir arkadaşım doktorla işi olmadığı sürece, oturuma da başvurmadıkları için AT11 göstermemişler bile. Dolayısıyla sadece seyahat-sağlık sigortasının yeterli olacağını düşünüyorum. Schengen’deki gibi.

Ya bana diyorlar ki, sen ücretli izindesin, primin yatmayacağı için hiçbir belge veremeyiz ama sadece buradaki sağlık hizmetlerinden yararlanabilirsin. Peki burada yararlandığım sağlık hizmetinden Almanya’da neden yararlanamıyorum, dedim. Tabi açıklayamadılar. Şubenin müdürü de oradaydı, sağolsun bana akıl verdi, bir sürü özel sigorta şirketi var diye :roll: Lanet olsun dedim, çıktım. Kesinlikle bir ayar olması lazım, kimin ne dediği belli değil!
Merhaba sizinle benzer bir durumdayız anlaşılan siz nasıl bir yol izlediniz bana yardımcı olursanız sevinirim

John

Mesaj gönderen John » Cmt Mar 09, 2019 2:33 pm

zinc yazdı: Cmt Mar 09, 2019 12:04 pm Merhaba bende 35 yaş üstüyüm erasmus öğrencisi olarak almanyaya gitmeyi planlıyorum şu an halen çalıştığım için bana AT11 belgesi vermediler ama nisanda almanyada olmayı planladığıma göre iş çıkışımın üzerinden 100 gün geçmemiş olacak o halde bana AT11 belgesi vermeyeceklermi özel sağlık sigortası yaptırmak istemiyorum ama şu 90 euroluk özel sağlık sigortası 35 yaş üstü kişiler içinde geçerlimi şimdi. ben normalde Allianz sigortadan eğitim sağlık sigortası yaptırmıştım bana soracak olursanız bunu almanyanın kabul etmesi gerekiyordu ama anladığım problem yaşadıkları için ve kontrol onlarda olduğu için uğraşmak istemiyorlar siz uğraşın diyorlar yoksam bu alliaz sigortda her şey ayrıntılı yazmış konsolosluk kabul etmiş demekki yasal. tıpkı burdaki memurlar gibi oradaki memurlarda problemli ne yapıcam bilemedim şimdi gerçektende pişman oldum erasmusu kazandığıma ve almanyaya gitmek istediğime. şimdi AT11 belgesi alamazsam almanyada 35 yaş üstü birisi olarak en ucuz hangi sigortayı yaptırabilirim 6 ay için
Hiç bilmiyorum. 35 yaş üzeri hakkında bilgim yok.

zinc

Mesaj gönderen zinc » Cmt Mar 09, 2019 2:57 pm

John yazdı: Cmt Mar 09, 2019 2:33 pm Hiç bilmiyorum. 35 yaş üzeri hakkında bilgim yok.
tamam her şey için teşekkürler. mawistayı araştırdığımda benden aylık 75 euro istiyor şu an buna da razıyım aslında. ama bu sigorta benim orada çalışmama engel mi yada staj ayarlamama çünkü öyle bir planımda vardı eğer olursa tabii. ayrıca kardeşim belçikada şimdi ben ulusal vizemle belçikada kalabilir miyim. resident permit alabilir miyim bankada hesap açtırmamda lazım sonucta

John

Mesaj gönderen John » Cmt Mar 09, 2019 3:07 pm

zinc yazdı: Cmt Mar 09, 2019 2:57 pm tamam her şey için teşekkürler. mawistayı araştırdığımda benden aylık 75 euro istiyor şu an buna da razıyım aslında. ama bu sigorta benim orada çalışmama engel mi yada staj ayarlamama çünkü öyle bir planımda vardı eğer olursa tabii. ayrıca kardeşim belçikada şimdi ben ulusal vizemle belçikada kalabilir miyim. resident permit alabilir miyim bankada hesap açtırmamda lazım sonucta
Abi, Abla...bilmiyorum. Beni yanlış anlamanı kesinlikle istemiyorum. Valla yardım etmek istiyorum ama bilmediğim bir şey hakkında yalan konuşup seni yanıltmak istemiyorum. Onun günahı sonra benim boynuma kalır, biri bana ileride söylediğim bir şeyden ötürü bela okusun istemem. Beni sev, nefret et zerre önemli değil, önemli olan şey benim için mağduriyet olmasın.
Özel sağlık sigortasıyla staj yapılmıyor, werkstudent olarak çalışılmıyor. Sadece minijob yapabilirsin. Daha önce bunu söylemiştim. Onun dışında çalışırken zaten sigortanı firma ödüyor.

Masterkomm

Mesaj gönderen Masterkomm » Cmt Mar 09, 2019 3:20 pm

zinc yazdı: Cmt Mar 09, 2019 12:04 pm Merhaba bende 35 yaş üstüyüm erasmus öğrencisi olarak almanyaya gitmeyi planlıyorum şu an halen çalıştığım için bana AT11 belgesi vermediler ama nisanda almanyada olmayı planladığıma göre iş çıkışımın üzerinden 100 gün geçmemiş olacak o halde bana AT11 belgesi vermeyeceklermi özel sağlık sigortası yaptırmak istemiyorum ama şu 90 euroluk özel sağlık sigortası 35 yaş üstü kişiler içinde geçerlimi şimdi. ben normalde Allianz sigortadan eğitim sağlık sigortası yaptırmıştım bana soracak olursanız bunu almanyanın kabul etmesi gerekiyordu ama anladığım problem yaşadıkları için ve kontrol onlarda olduğu için uğraşmak istemiyorlar siz uğraşın diyorlar yoksam bu alliaz sigortda her şey ayrıntılı yazmış konsolosluk kabul etmiş demekki yasal. tıpkı burdaki memurlar gibi oradaki memurlarda problemli ne yapıcam bilemedim şimdi gerçektende pişman oldum erasmusu kazandığıma ve almanyaya gitmek istediğime. şimdi AT11 belgesi alamazsam almanyada 35 yaş üstü birisi olarak en ucuz hangi sigortayı yaptırabilirim 6 ay için
at/11 alamazsan care concept var gayet ucuz. en ucuz tarifesi aylık 28 euro. ancak hizmeti hakkında hiçbir bilgim yok. iyi de olabilir kötü de.

zinc

Mesaj gönderen zinc » Cmt Mar 09, 2019 7:06 pm

John yazdı: Cmt Mar 09, 2019 3:07 pm Abi, Abla...bilmiyorum. Beni yanlış anlamanı kesinlikle istemiyorum. Valla yardım etmek istiyorum ama bilmediğim bir şey hakkında yalan konuşup seni yanıltmak istemiyorum. Onun günahı sonra benim boynuma kalır, biri bana ileride söylediğim bir şeyden ötürü bela okusun istemem. Beni sev, nefret et zerre önemli değil, önemli olan şey benim için mağduriyet olmasın.
Özel sağlık sigortasıyla staj yapılmıyor, werkstudent olarak çalışılmıyor. Sadece minijob yapabilirsin. Daha önce bunu söylemiştim. Onun dışında çalışırken zaten sigortanı firma ödüyor.
Teşekkür ederim bilirsen belki diye sormuştum uzaktan orda bizi ne bekliyor bilmiyorum. çok sağol ama :)

Hypsia

Mesaj gönderen Hypsia » Sal Mar 12, 2019 7:24 am

:shock:
zinc yazdı: Cmt Mar 09, 2019 7:06 pm Teşekkür ederim bilirsen belki diye sormuştum uzaktan orda bizi ne bekliyor bilmiyorum. çok sağol ama :)
49 yasindaki arkadasim AT11 aldi.

dessaulu

Mesaj gönderen dessaulu » Sal Mar 12, 2019 11:24 am

Merhabalar,
Baya araştırdım ama net bir cevap bulamadım. Özel sağlık sigortası yaptırmayı düşünüyorum , Mawista 1 yıl sonra fiyat artırıyor 2. yıl için ,33 eurodan 55 euro ya çıkıyor. Care concepte de 18 ay sabit 25 euro filan ,sonra o da 55 euroya çıkıyor. Şimdi 6 aylık yaptırsam Mawistadan sonra Care Concepten 18 aylık yaptırsam nasıl olur ? Care Concept yaptıran var mı bir de? Mawistadan bir farkı var mı ?

zinc

Mesaj gönderen zinc » Sal Mar 12, 2019 4:39 pm

Hypsia yazdı: Sal Mar 12, 2019 7:24 am :shock:

49 yasindaki arkadasim AT11 aldi.
ben çalışıyorum henüz işyerinden ayrılmadım ayrılınca almayı düşünüyordum ama okuduğum kadarıyla işten ayrılışın üzerinden 100 geçmeden at11 vermiyorlarmış. 49 yaşındaki arkadaşınız işten ayrıldıktan sonra 100 gün geçmişmiydi.

efes34

Mesaj gönderen efes34 » Sal Mar 12, 2019 7:09 pm

John yazdı: Cum Mar 01, 2019 12:29 am AT-11'i ne zaman aldığınızın çok bir önemi yok, geçerlilik süresi önemli. Para iadesi için TK yine olmaz diyebilir ama diretince alınıyor. Kiss25 bununla ilgili tecrübesini bu başlık altında paylaşmıştı. Mahkemede dava açmanın maaliyeti 130 Euro, avukat da zaten gidip 90 euro için uğraşmaz. Yani mevzu memurun cahiliyeti olduğu için, en güzeli verdiğim numarayı arayıp, TK merkezi konuyla ilgili bilgilendirmeniz. Sonra da onlardan bir onay maili talep edin. Elinizde belgeyle TK'ya giderseniz, hiçbir şey diyemezler. Ben böyle bir yol izlerdim. TK merkezi kendiniz arayın bir daha TK'ya gittiğinizde, onlar aramazlarsa dur ben arayayım diyin arayın ve onların önünde sorun.
Bu gün e-devlete bağlı YÖK ün sitesinden denklik belgesi çıktısını ve okul belgesini alıp Beşiktaş SGK ya gitti eşim: 6 aylık AT11 vermişler ve bir önceki 3 aylık at11 de yaptıkları hatayı farkedip çok üzülmüşler. Eşim emekli: kız onun sgksından faydalanıyor: sigortadan faydalanan aile bireyi kısmında tik işaretlenmemiş daha doğrusu sanki eşimin üzerine at11 çıkarılmış
Velhasıl 6 aylık at11i aldık posta ile yolladık bu gün, 08.03.2018 tarih başlangıçlı. Yalnız hatırlarsanız önceki düzgün olmayan 3 aylık evrakla gittiğinde kızım: siz artık üniversite öğrencisisiniz bu belgeden faydalanamazsınız gibi bir şey demişlerdi. 1 martta okul açıldı bugün ayın 12si hesabında eksilen bir fon transferi yok.
Yeni belgeye ne diyecekler bakalım.
Tekrar teşekkürler yardımlarınız için
(Edit: sadece 90 euro için benim sıkıntım: bundan sonraki süreçte de at11i geçerli sayıp saymayacakları , o yüzden avukat,mahkeme seçeneğini sordum)

efes34

Mesaj gönderen efes34 » Sal Mar 12, 2019 7:26 pm

*sadece 90 euro için değil olacaktı yanlış yazmışım : editleyemedim

Hypsia

Mesaj gönderen Hypsia » Sal Mar 12, 2019 8:00 pm

zinc yazdı: Sal Mar 12, 2019 4:39 pm ben çalışıyorum henüz işyerinden ayrılmadım ayrılınca almayı düşünüyordum ama okuduğum kadarıyla işten ayrılışın üzerinden 100 geçmeden at11 vermiyorlarmış. 49 yaşındaki arkadaşınız işten ayrıldıktan sonra 100 gün geçmişmiydi.
Arkadasim cevirmenlik yapiyor bir buroda. Yani devam ediyordu isine hala

John

Mesaj gönderen John » Prş Mar 14, 2019 1:21 pm

efes34 yazdı: Sal Mar 12, 2019 7:09 pm Bu gün e-devlete bağlı YÖK ün sitesinden denklik belgesi çıktısını ve okul belgesini alıp Beşiktaş SGK ya gitti eşim: 6 aylık AT11 vermişler ve bir önceki 3 aylık at11 de yaptıkları hatayı farkedip çok üzülmüşler. Eşim emekli: kız onun sgksından faydalanıyor: sigortadan faydalanan aile bireyi kısmında tik işaretlenmemiş daha doğrusu sanki eşimin üzerine at11 çıkarılmış
Velhasıl 6 aylık at11i aldık posta ile yolladık bu gün, 08.03.2018 tarih başlangıçlı. Yalnız hatırlarsanız önceki düzgün olmayan 3 aylık evrakla gittiğinde kızım: siz artık üniversite öğrencisisiniz bu belgeden faydalanamazsınız gibi bir şey demişlerdi. 1 martta okul açıldı bugün ayın 12si hesabında eksilen bir fon transferi yok.
Yeni belgeye ne diyecekler bakalım.
Tekrar teşekkürler yardımlarınız için
(Edit: sadece 90 euro için benim sıkıntım: bundan sonraki süreçte de at11i geçerli sayıp saymayacakları , o yüzden avukat,mahkeme seçeneğini sordum)
Bir hata olduğu belliydi de ben TK hata yapıyor diye düşünmüştüm. 90 Euro'yu almazlar. Hatta şöyle bir durum var:
Ben geçen aralık ayında gönüllü sağlık sigortası yaptırdım 180 euro aylık TK'dan (üniversite mezunu olunca böyle oluyor.). 1 gün sonra da işe girdim. TK benden sadece o 1 günün parasını 1 ay sonra, ocağın 15'inde aldı (5 euro gibi bir şey). Yani siz de o belgeyi hemen verirseniz ve durumu anlatırsanız, sizden para kesmezler. AT-11'in geçerli olduğu tarihler dikkate alınır. Yalnız neden 1 marttan itibaren geçerli değil? O 7 günün parasını alabilirler benden demesi. Daha önceki AT-11'in geçerliliği ne zaman bitiyordu? Arada boşluk kalıyorsa, AT-11in geçerli olmadığı günler varsa, o günlerin parasını alırlar.

melis87

Mesaj gönderen melis87 » Prş Mar 14, 2019 10:57 pm

zinc yazdı: Sal Mar 12, 2019 4:39 pm ben çalışıyorum henüz işyerinden ayrılmadım ayrılınca almayı düşünüyordum ama okuduğum kadarıyla işten ayrılışın üzerinden 100 geçmeden at11 vermiyorlarmış. 49 yaşındaki arkadaşınız işten ayrıldıktan sonra 100 gün geçmişmiydi.
Merhaba Zinc. Ben kendi okulumun uluslarası ofisine sordum Goethe’ye ve bana kayıt için gerekli belgeleri gönderdiler. Kayıtta sigorta istemiyorlar. Hatta kadın bizim sigorta gibi bir talebimiz yok diye üstüne basarak yazmış. Vize başvurumu yaptım ve 6 aylık HDI’dan yaptırdığım sigorta yeterli oldu. Yani vize problem etmediyse ve üniversite de kayıtta istemiyorsa ki 6 ay için zaten yeterliymiş bizim yaptırdığımız, o yüzden problem olmayacağını düşünüyorum. Sen de 6 ay için gidiyorsan durumun senin için de aynı olacağını düşünüyorum ama 6 aydan fazla kalacaksan o zaman orada bir sigortayı isteyebilirler!

Hypsia

Mesaj gönderen Hypsia » Cum Mar 15, 2019 1:17 am

melis87 yazdı: Prş Mar 14, 2019 10:57 pm Merhaba Zinc. Ben kendi okulumun uluslarası ofisine sordum Goethe’ye ve bana kayıt için gerekli belgeleri gönderdiler. Kayıtta sigorta istemiyorlar. Hatta kadın bizim sigorta gibi bir talebimiz yok diye üstüne basarak yazmış. Vize başvurumu yaptım ve 6 aylık HDI’dan yaptırdığım sigorta yeterli oldu. Yani vize problem etmediyse ve üniversite de kayıtta istemiyorsa ki 6 ay için zaten yeterliymiş bizim yaptırdığımız, o yüzden problem olmayacağını düşünüyorum. Sen de 6 ay için gidiyorsan durumun senin için de aynı olacağını düşünüyorum ama 6 aydan fazla kalacaksan o zaman orada bir sigortayı isteyebilirler!
Merhaba, sureyle alakasi yok aslinda. Mesela Erasmus'ta ve oturum izninde mutlaka saglik sigortasi isteniliyor. Erasmus 4ay suren bir program oysa, ama yine de isteniliyor. Vize herhangi sigortayi kabul ediyor, ama Almanya'da gecerli degil o ozel sigortalar. Ben iptal ettim vizemi aldiktan sonra yaptirdigim ozel sigortayi cunku okul kabul etmedi.

Hypsia

Mesaj gönderen Hypsia » Cum Mar 15, 2019 1:18 am

Care concept comfort paketini Erasmus'ta okullar kabul ediyor mu?

zinc

Mesaj gönderen zinc » Cum Mar 15, 2019 4:19 pm

John yazdı: Prş Mar 14, 2019 1:21 pm Bir hata olduğu belliydi de ben TK hata yapıyor diye düşünmüştüm. 90 Euro'yu almazlar. Hatta şöyle bir durum var:
Ben geçen aralık ayında gönüllü sağlık sigortası yaptırdım 180 euro aylık TK'dan (üniversite mezunu olunca böyle oluyor.). 1 gün sonra da işe girdim. TK benden sadece o 1 günün parasını 1 ay sonra, ocağın 15'inde aldı (5 euro gibi bir şey). Yani siz de o belgeyi hemen verirseniz ve durumu anlatırsanız, sizden para kesmezler. AT-11'in geçerli olduğu tarihler dikkate alınır. Yalnız neden 1 marttan itibaren geçerli değil? O 7 günün parasını alabilirler benden demesi. Daha önceki AT-11'in geçerliliği ne zaman bitiyordu? Arada boşluk kalıyorsa, AT-11in geçerli olmadığı günler varsa, o günlerin parasını alırlar.
merhaba,
bu gönüllü sağlık sigortası ne oluyor almanyada şimdi bende gönüllü sağlık sigortası yaptırırsam staj yapabilirmiyim?