Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

AT-11 Belgesi ve Özel Sağlık Sigortası Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Turk ve Alman devlet daireleri: Turk Konsoloslugu'ndaki islemler, yabancilar dairesi, saglik sigortasi, isci vizesi, askerlik, ehliyet...
efes34

Re: AT-11 Belgesi ve Özel Sağlık Sigortası Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Mesaj gönderen efes34 » Cum Tem 27, 2018 8:48 am

BirFacitas yazdı: Prş Tem 26, 2018 11:51 pm Merhaba,ben de bir bilgilendirme yapayim Izmir'deki arkadaslar icin:
Konak YKM'nin arkasinda olan SGK Yurtdisi biriminden sadece kabul belgeniz ile vize icin 3 aylik AT-11 alabilirsiniz.Oradaki memur dosyadan okulunuzun denklik belgesi daha once verilmis mi diye bakar.Zaten bir cok denklik belgesi oldugu icin mutlaka vardir.
Ben dün de Beşiktaştaki servis şefiyle görüştüm: kızım 23 yaşında bekar annesi emekli sandığı emeklisi: ondan faydalanıyor: ben de devlet memuruyum. üniversite belgesi olmadan da 3 aylık veririz, sonra uzatırız dedi : kendisi annesi ya da siz gelin dedi: annesinin vekalet verdiği arkadaşımız için olmaz dedi, kızınız vekalet verirse olur dedi.

ZiggyStardust

Mesaj gönderen ZiggyStardust » Cum Tem 27, 2018 12:24 pm

fejyo yazdı: Prş Tem 19, 2018 3:55 pm SGK'yı aradım. AT/11'den faydalanabiliyorum fakat henüz öğrenci belgem olmadığı için bana ancak 3 aylık AT11 seyahat sigortası verebileceklerini söylediler. Kabul belgem 6 aylık öğrenci sigortası almaya yeterli değilmiş. Şimdi bu 3 aylık sigorta benim vizemin 3 aylık olmasına neden olacaktır muhtemelen. Geri kalan 3 ay için ayrıca başka bir şirketten sigorta yaptırsam 6 aylık vize alabilir miyim sizce?

Merhaba, öncelikle kolay gelsin. Acaba AT-11 belgesini alabildiniz mi? Ben de çalıştığım için sizinle aynı durumdayım fakat maalesef benim alamayacağımı söylemişlerdi gidip Beşiktaş SGK ile görüştüğümde.

ZiggyStardust

Mesaj gönderen ZiggyStardust » Cum Tem 27, 2018 12:26 pm

efes34 yazdı: Prş Tem 26, 2018 6:14 pm Current account diye bir bölüm var: kredi kartı bile alınabiliyor gibi gördüm ama bilgim yok benim de:
https://www.fintiba.com/app/#/module/3/4

TK ya başvuruyu online mı yaptınız Türkiye'den
Evet, okulum sanırım anlaşmalı oldukları bir TK çalışanının iletişim adresini verdi. İşlemleri mail üzerinden başlattım ancak henüz ödemeyi yapamadığım için işlemler tamamlanabilmiş değil. İsterseniz TK'yı bir arayıp sorun, müşteri hizmetleri yardımcı olacaktır. İngilizce müşteri destekleri de var.

efes34

Mesaj gönderen efes34 » Cum Tem 27, 2018 12:39 pm

ZiggyStardust yazdı: Cum Tem 27, 2018 12:26 pm Evet, okulum sanırım anlaşmalı oldukları bir TK çalışanının iletişim adresini verdi. İşlemleri mail üzerinden başlattım ancak henüz ödemeyi yapamadığım için işlemler tamamlanabilmiş değil. İsterseniz TK'yı bir arayıp sorun, müşteri hizmetleri yardımcı olacaktır. İngilizce müşteri destekleri de var.
Tk nın internet sitesine girdim bir pdf dosyası indirtiyor site ve doldurup göndermek gerekiyor öncelikle ama okul kabulü olunca farklı olabilir
teşekkürler.Başarılar

fejyo

Mesaj gönderen fejyo » Sal Tem 31, 2018 12:18 pm

ZiggyStardust yazdı: Cum Tem 27, 2018 12:24 pm Merhaba, öncelikle kolay gelsin. Acaba AT-11 belgesini alabildiniz mi? Ben de çalıştığım için sizinle aynı durumdayım fakat maalesef benim alamayacağımı söylemişlerdi gidip Beşiktaş SGK ile görüştüğümde.
Merhaba, AT11'i 3 aylık alabildim. Öğrenci belgem olmadığı için 3 aylık seyahat sigortası şeklinde verdiler. Sistemde hala şirketten sigortalı gözüküyorum ama kadın olduğum için ve bu konuda yönetmelik değiştiği için babamın sigortasına bağlı sayılıyormuşum. Bu sebeple AT11'i verdiler. Ama aynı durumdaki erkeklere vermiyorlar maalesef.

Bsktn

Mesaj gönderen Bsktn » Çrş Ağu 01, 2018 12:47 pm

AT11 ile ilgili ek bir bilgi vereyim: evli ve 30 yaş üstü kadınlar da öğrenci olurlarsa eşleri ile sgkya başvurup AT11 alabiliyorlar.

yusuf97

Mesaj gönderen yusuf97 » Cmt Ağu 04, 2018 9:55 am

John yazdı: Cum Şub 23, 2018 1:20 am Selamlar arkadaşlar,

Bu başlıkta AT-11 Belgesi ve Almanya'da yaptırılan özel sağlık sigortaları hakkında detaylı bir bilgi vermek istiyorum. AT-11 Almanya ile Türkiye arasındaki bir sağlık sigortası anlaşmasıdır.

Bildiğiniz üzere Almanya'da öğrenci oturumu alabilmek için bir sağlık sigortasına ihtiyacınız var. Bunun için AOK ya da TK gibi public sigorta şirketlerinden sigorta yaptırmanız gerekiyor. Aylık 90 euro bedeli olan bu sigorta ile üniversiteye kaydınızı ve oturum işlemlerinizi yapabilirsiniz. Bu sigortayı Almanya'ya geldikten sonra yaptıracaksınız. Vize başvurusu sürecinde ihtiyacınız yok.
Türkiye'de 25 yaşını daha doldurmamış bireylerin anne ya da babasının sağlık sigortasından(2008 öncesi en az 120 gün SSK veya 240 gün Bağ-kur sigorta primi yatmış olmalı) öğrenciliği süresince faydalanma hakkı vardır. Bu hak Türkiye'de geçerli olduğu gibi Almanya'da da acil durumlar için geçerlidir. AT-11 belgesi SGK'nın yurtdışı işlemleri bölümünden alınabilir. Ek olarak bekar hanımlar için düzenlenen yönetmeliğe göre kadınlar Türkiye’de evlenene kadar yaş sınırlaması olmaksızın aile bireyinin sigorta haklarından faydalanabilirler. Bir işe girip çıkma, boşanma durumlarında dahi SGK’ya bilgilendirme yaptıkları takdirde tekrardan aile bireyinin sağlık sigortasından faydalanabilirler. O yüzden AT-11’in öğrenci olma ve 25 yaş sınırı sadece erkekler için geçerlidir, kadınlarda herhangi bir sınır yoktur.

AT-11'i alabilmek için Almanca öğrenci belgenizi SGK'nın yurtdışı işlemleri bölümüne götürmeniz gerekmektedir. Eğer kabul edildiğiniz üniversiteye sizden önce başka birisi kabul edildiyse ve AT-11 belgesi almak için Türkiye'de YÖK'ten denklik aldıysa sizin denklikle falan uğraşmadan direk AT-11'i alma hakkınız vardır. Bazen denklik olsa bile "Bizde yok" falan diyip memurlar sizi uğraştırmaya çalışabiliyorlar. Onun için büyükşehirlerdeki (Istanbul, Ankara gibi) yurtdışı işlemlerini arayarak üniversitenizin hali hazırda ellerinde YÖK denkliği var mı diye sorabilirsiniz.

AT-11 belgeniz genellikle 6 aylık verilir. Yalnızca ilk öğrenci vizesi başvurusunuz için 3 aylık verilir, o da herkesin Turist Vizesi için başvuruda kullanabileceği maksimum süre olduğundan bu şekilde verilir. Her semester yeni öğrenci belgenizi memurlara iletip yenisini almanız gerekmektedir. Sizin yerinize AT-11 belgesini aile üyeleriniz, arkadaşlarınız da alabilir. Kadınlar için tavsiyem, memurlardan lütfen en az 1 yıllık AT-11 belgesi isteyin, öğrenci belgesi göstermenize gerek olmaması gerekiyor ancak bu memurun inisiyatifine kalmış bir durum, ille de öğrenci belgesi göster derlerse yapacak bir şey yok.

AT-11 belgesi Almanya'da oturum alabilmeniz için gerekli olan sağlık sigortasına ihtiyaç duymamanızı sağlar. Bunun için AOK ya da TK'ya güncel AT-11 belgeniz ile giderek "Versicherungsbescheinigung" almanız gerekmektedir. Bu belgede sizlerin public sağlık sigortasından muaf tutulduğunuz yazar. Alacağınız "Versicherungsbescheinigung" ile üniversite kaydınızı ve oturum işlemlerinizi yapabilirsiniz. Bu durumdan habersiz public sağlık sigortasına para vermiş olan arkadaşlarımız geriye dönük AT-11 belgelerini temin ederek ilgili sigorta kurumundan para iadesi başvurusunda bulunabilirler. AT-11 belgesini aldıktan sonra doktora gitmek için ise Abrechnungsschein denilen A5 boyutunda bir kağıt almanız gerekmektedir. Buna diş tedavileri de dahildir ancak gideceğiniz sigorta şirketine Abrechnungsschein almadan önce diş tedavisi göreceğinizi belirtmeniz gerekmektedir. Eczanelerde ise herkesten alınan bir ilaç ücreti sizden de alınır. Ancak check up işlemleri (kan, idrar tahlili) veya bir başka bir tahlil, ultrason gibi kontrol amaçlı işlemler yaptırmak isteyenlerin sağlık masraflarını AT-11 karşılamaz. Ayrıntılı bilgi için: https://community.deutschstudent.comvie ... 53&t=10295 Lokman arkadaşa burada vermiş olduğu bilgiler için teşekkür ederim. AT-11 belgesinin kapsamında olmayan bir konu için doktor muayenesine giden Bilu1 arkadaşımızın yaşamış olduğu deneyimi buradan inceleyebilirsiniz: https://community.deutschstudent.comvi ... 8&t=11650
AT-11 belgesi ile para iadesi başvuru geçekten yapılabiliyor mu diye kuşkusu olanlar ise buraya bakabilir: https://community.deutschstudent.comvie ... =53&t=4980
Ek olarak, Türkiye'ye gittiğinizde sağlık hizmetlerinden faydalanmak için artık dönemlik öğrenci belgenizin Türkçe çevirisinin SGK'ya iletilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde Türkiye'de sağlık hizmetlerinden faydalanamazsınız. Yine tekrar ediyorum bu söylediğim bekar kadınlar için geçerli değildir.

Almanya'da 2 tür sağlık sigortası vardır, biri public diğeri ise privat diye geçer. Özellikle özel dil kursu öğrencilerinin tercih ettiği privat öğrenci sağlık sigortası bazı firmalarda public'e oranla öğrenciler için daha ucuzdur. Fiyatı 30-50 Euro arası aylık değişir. Özel dil kursu öğrencilerinin AT-11 alma hakları bulunmaz ancak şartlı kabul alan ve bir üniversite bünyesinde dil kursuna giden öğrencilerin AT-11 alma hakları vardır. Yine tekrar ediyorum bekar kadınların aile bireyinin sağlık sigortasından faydalanma hakları olduğu için her durumda AT-11 alma hakları vardır. Özel dil kursu öğrencileri yükseköğretim öğrencilerinden farklı bir vize ile Almanya'ya gelir. Bu sebeple ucuz olduğundan privat sağlık sigortası yaparlar ve bununla oturum alırlar. Ancak bir üniversite'ye başladıkları zaman vize türü değiştiğinden dolayı artık public sağlık sigortası yaptırmaları gerekmektedir. Privat ve public sağlık sigortaları arasındaki en büyük fark ise public sağlık sigortası sahibi bir insan hiçbir şekilde cebinden para çıkarmazken, privat sağlık sigortası sahipleri önce parayı doktora öder, sonra faturayı ilgili sigorta firmasına ileterek para iadesi alır. Örnek firma olarak Care Concept ve Mawista'yı inceleyebilirsiniz.

Altını çizmek gereken önemli bir nokta, eğer öğrenci vizesi sahibi iseniz(dil eğitimi dahil değil) ve özel sağlık sigortası yaptırırsanız, sonrasında public sağlık sigortasına geçmek öğrencilik süresince neredeyse mümkün değildir. Staj yapmak istediğinizde ilgili firma sizin sigortanızı eğer Praktikum veya Werkstudent kontratınız varsa ve aylık 450 eurodan fazla para kazanıyorsanız ödeyemez. Bu da sizlere problem yaratabilir. Üniversite öğrenciliği süresince özel sağlık sigortası yaptırmayı düşünenlerin şu linke bakmalarını öneririm:https://www.studis-online.de/StudInfo/V ... nGroupId=4

Son olarak ben kişisel tecrübelerimi paylaştığım şu başlığa bir bakınız: https://community.deutschstudent.comvie ... 53&t=10256 welly275 arkadaşa desteğinden ötürü teşekkür ederim.
Özet geçecek olursam, AT-11 belgem ile AOK'ya gittim bana hiçbir şekilde "Versicherungsbescheinigung" falan vermediler, şaka gibi bu belge üzerine sadece kaşe vurup geçtiler. Daha sonra ben oturum almak için Ausländerbehörde'ye gidince de biz AT-11'i tanımayız dediler. Gidip TK'dan "Versicherungsbescheinigung" aldım, yine biz kabul etmeyiz, git adam gibi mawista'dan falan sigorta yaptır gel dediler. Ben de onların lafına kanıp mawista'dan privat sağlık sigortası yaptırdım. Vizemi 1 yıl uzattılar. Sonra staj yapmak istediğimde bana "Sen özel sağlık sigortası yaptırdığın için artık sana public sigorta yapılamıyor." dediler. Bu işlem uzun bir süreç olduğundan ve stajım 3 aylık olduğu için stajım yanmadı. Staj bitince TK'ya gittiğimde ise artık public sağlık sigortasından vize türünü değiştirmediğim sürece faydalanamayacağımı söylediler. Üstüne bana Hamburg TK merkezinden bir uzman telefon edip niye AT-11'in Ausländerbehörde tarafından kabul edilmediğini falan sordu. Yasal olarak hakkım olduğunu, eğer bundan sonra problem olursa kendilerini aramamı istediler. Benim tecrübemden yola çıkarak şunu söyleyeyim, sizler her ne kadar yasal hakkınız olsa da Almanya'da işinizi yapan memurun inisiyatifine kalmışsınızdır. Eğer avukat tutacak paranız varsa ancak hakkınızı alırsınız.
Üniversite öğrencisi arkadaşlara tavsiyem, özel sağlık sigortasından uzak durun. Eğer AT-11 ile alacağınız "Versicherungsbescheinigung" kabul edilmezse, gidin "Versicherungsbescheinigung" belgesini almadığınız public sigorta şirketinden sağlık sigortası yaptırın. Vizenizi uzattırınca da AT-11 belgenizi onlara götürüp, benim haberim yoktu aslında AT-11'im varmış vs. diyip para iadesi isteyin. Bu şekilde hem işiniz hallolur, hem de başınız ağrımaz. Hatırlatmakta fayda var, bu işlemin tekrarı yapılamaz. Yani 2.yıl vize uzattırmaya gittiğinizde tekrardan AOK ya da TK’dan sigorta yaptırıp sonra ben bilmiyordum ayağına yatamazsınız.

Biraz karışık olduğu için uzun uzun anlattım. Bizim millet tembel olduğundan bir de sunum şeklinde youtube videosu yapmayı planlıyorum. Bu konudaki düşüncelerinizi de paylaşırsanız sevinirim. Eklemek istediği bir şeyi olan arkadaşlar lütfen çekinmesinler. Bir de bu başlık altında burada açıkladığım bir şeyi okumadan sorarsanız yanıt alamazsınız. Artık bu forumda lütfen "Şartlı kabul aldım, dil kursuna gideceğim, AT-11 alabilir miyim?" gibi bir şey sormayın. AT-11 alıp alamayacağınızı lütfen gidip SGK'nın yurtdışı işlemleri birimine sorun. İstanbul Maltepe’deki merkezin telefon numarası: 0216 4574860 daire: 40311. Almanya'daki işlemlerle ilgili bilgim dahilinde herkese olabildiğince yardımcı olacağım.
Allah yolunuzu açık etsin.
Merhaba hocam,
Öncelikle belirtmek isterim çok bilgilendirici bir yazı olmuş, emeğinize sağlık. Fakat, yazınızda detaylı bilgi amaçlı paylaştığınız linklere erişemedim. Saygılar, İyi günler dilerim

emrekpln

Mesaj gönderen emrekpln » Cmt Ağu 04, 2018 3:44 pm

Arkadaşlar merhaba benim şöyle bi sorunum var bazı sebeplerden ötürü at11 belgemi alamadım ve bu hafta vize randevum oldugu için mecbur 6 aylık özel seyahat sağlık sigortası yaptırdım öncelikle bunda vizede bir sorun çıkar mı? Ek olarak Almanyaya gitmeden önce eylül gibi at11 alabilecegim onu alıp gitsem bi problem olur mu vize sürecinde at11 olmadıgı icin. Cünkü oraya gidince Aoktan sigorta yapıp tonla para vermek istemiyorum bi yol gösterirseniz sevinirim.

erdbud

Mesaj gönderen erdbud » Pzt Ağu 06, 2018 1:49 am

Merhaba,

AT11 Sigortasını İstanbul Maltepe şubesinde 3 aylık olarak yaptırdım. Öğrenci belgemi aldıktan sonra her dönem için altı ay olacak şeklinde uzatacaklarını söylediler. Hiç bir YÖK denklik ya da kabul belgesi istenmedi. Ancak, Aydın SGK'da aynı benim gibi master'a gidecek bir arkadaşımdan YÖK denklik belgesi istenmiş ve o şekilde vermişler AT11'i. Benim sorum ise şu, aileme kabul belgesini gönderip, ailem süreyi 6 aya çıkarmak için SGK'ya gittiğinde YÖK'ten denklik yazısı almamışsınız deyip sorun çıkarırlar mı acaba?

w-ingenieur

Mesaj gönderen w-ingenieur » Pzt Ağu 06, 2018 12:50 pm

Merhaba arkadaslar, At-11 belgesi icin 25 yas siniri kalkti mi? Aok'daki calisan bana gecenlerde 28 yasinda birisinin At-11 belgesi aldigini soyledi.

efes34

Mesaj gönderen efes34 » Pzt Ağu 06, 2018 1:17 pm

w-ingenieur yazdı: Pzt Ağu 06, 2018 12:50 pm Merhaba arkadaslar, At-11 belgesi icin 25 yas siniri kalkti mi? Aok'daki calisan bana gecenlerde 28 yasinda birisinin At-11 belgesi aldigini soyledi.
Bayanlarda yaş sınırı yok.

efes34

Mesaj gönderen efes34 » Cum Ağu 10, 2018 12:01 am

Şimdi bir üniversiteden ön kabul aldık, vize başvurusu daha yapılmadı, 28 ağustosta vize randevusu var, önümüzdeki hafta 3 aylık at11 belgesi alacağım (23 yaşında bekar kız emekli annesinin sigortasından faydalanıyor ama beşiktaşa bir türlü sürenin daha uzun olması gerektiğini anlatamadım neyse çokta önemli değil 3 ay sonra 1 daha alırız), sonrasında 6şar aylık veririz dediler,
1- konsolosluğa sunacağım at-11 belgesiyle 3 aylık mı vize alabilirim , garanti olması için 1 yıllık seyahat sigortası yaptırmayı düşünüyorum vize süresine etkisi olur mu? (2020 şubata kadar geçerli yeşil pasaportumuz var bu arada)
2- si Planım gider gitmez at-11 belgemi sunmadan TK sigortası yaptırmak sonrasında 8-9 ay sonra at-11 imi sunmak: TK sigortası yaptırmak için vize olması yeterli mi yoksa oturma izni vs. almamız gerekiyor mu)
3- TK için Bremen'de başvuracağım yer neresi
Teşekkürler

whatshereal

Mesaj gönderen whatshereal » Cum Ağu 10, 2018 3:15 pm

Öncelikle herkese merhabalar,

Çalıştığım yerden iş çıkışım 1 Haziiran 2018 olarak yapıldı. Eylül başında Almanyaya üniversite eğitimim için gideceğim fakat üniversite kaydımı yaptırmak için sağlık sigortasına ihtiyacım var. İş çıkış tarihinden itibaren 90 gün sonra alınabiliyormuş galiba. 19 yaşındayım ve kadınım okuduğuma göre babadan yararlanılarak alınabiliyormuş. AT11 belgesi alabilir miyim sizce, şayet alamazsam alternatif bir çözümü olan var mıdır? 31 apustosta kadar üniversite kaydımı yapmalıyım.
acil yardıma ihtiyacım var konuyla ilgili bilgisi olanlardan yardım bekliyorum
teşekkürler :)

beratbiber

Mesaj gönderen beratbiber » Cum Ağu 10, 2018 4:04 pm

Merhaba, benim bir sorum olacaktı. Herhangi bir okul kabulü göstermeden bu belgeyi almamın bir imkanı var mıdır?

yagmursanselsevim

Mesaj gönderen yagmursanselsevim » Cum Ağu 10, 2018 4:09 pm

_
En son yagmursanselsevim tarafından Cum Ağu 10, 2018 4:11 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.

efes34

Mesaj gönderen efes34 » Cum Ağu 10, 2018 4:38 pm

beratbiber yazdı: Cum Ağu 10, 2018 4:04 pm Merhaba, benim bir sorum olacaktı. Herhangi bir okul kabulü göstermeden bu belgeyi almamın bir imkanı var mıdır?
3 aylık alabilir siniz en az mevzuata göre, ama verecek memur önemli

John

Mesaj gönderen John » Cmt Ağu 11, 2018 3:32 am

efes34 yazdı: Cum Ağu 10, 2018 12:01 am Şimdi bir üniversiteden ön kabul aldık, vize başvurusu daha yapılmadı, 28 ağustosta vize randevusu var, önümüzdeki hafta 3 aylık at11 belgesi alacağım (23 yaşında bekar kız emekli annesinin sigortasından faydalanıyor ama beşiktaşa bir türlü sürenin daha uzun olması gerektiğini anlatamadım neyse çokta önemli değil 3 ay sonra 1 daha alırız), sonrasında 6şar aylık veririz dediler,
1- konsolosluğa sunacağım at-11 belgesiyle 3 aylık mı vize alabilirim , garanti olması için 1 yıllık seyahat sigortası yaptırmayı düşünüyorum vize süresine etkisi olur mu? (2020 şubata kadar geçerli yeşil pasaportumuz var bu arada)
2- si Planım gider gitmez at-11 belgemi sunmadan TK sigortası yaptırmak sonrasında 8-9 ay sonra at-11 imi sunmak: TK sigortası yaptırmak için vize olması yeterli mi yoksa oturma izni vs. almamız gerekiyor mu)
3- TK için Bremen'de başvuracağım yer neresi
Teşekkürler
1) Seyahat sağlık sigortasına gerek yok, 3 aylık AT-11 belgesile 6 aylık vize alınıyor zaten bunu ilk postta yazmıştım, daha sonra soran arkadaşlara da söyledim, size de tekrar edeyim. Paranızı boşa harcamayın. Ben aldım, bizzat tecrübem.
2) TK'dan anmeldung(ikametgah kaydı), Almanya'da geçerli bir banka hesabı(bunu da ikametgah kaydınızı yaptırdığınızda bankaya mail atıyorsunuz ya da şubeye bizzat gidip aktive ettiriyorsunuz. Sonrasında evinize kart, şifre vs. geliyor) ve vizenizi göstererek sağlık sigortası yaptırabilirsiniz. Benim tavsiyem 8-9 ay beklemek değil, ausländerbehörde'den "aufenthaltstitel" yani oturum aldığınız andan itibaren direk TK'ya AT-11 belgesini sunarak para iadesi yoluna gitmeniz. Bu oturumu da sağlık sigortası yaptırdıktan sonra gerekli belgelerinizi hazırlayıp ilk 6 ay içerisinde vizeniz bitmeden almanız lazım.
3) TK Bremen diye google maps'te bakın, örnek olarak link: https://www.google.com/maps/place/Techn ... d8.8144748

Önce bir eve yerleşin, ikametgahınızı alın, TK'ya sonra gideceksiniz ilk gün değil. Telaşa gerek yok, ben Berlin Tegel havalimanından direk Magdeburg'a otobüs vardır diye düşünürek bi gittim, baktım yokmuş. Bavullarla kaldık ortada. Kime ingilizce soru sorsam bavulumdaki THY etiketine bakıp Türkçe sor gardaş ingilizce bilmiyorum diye cevap verdi, sanırsın Atatürk havalimanı. Yönlendirmelerle otobüs garına yani Berlin ZOB'ye gidip oradan otobüsle Magdeburg'a gittim. Cep telefonumda internet yok, kontör yok, anne baba, akraba, arkadaş kimsem yok ama Allah'ın izni ile ortada kalmadım.

Son olarak Beşiktaş'taki memurlar kadın-erkek ayrımı olmaksızın iş yapıyor olabilirler. Çünkü bu onların kolayına geliyordur, "Aa kadınların mevzuatta daha çok hakkı varmış, kadınlar 25 yaşı geçip çalışmasalar bile sağlık sigortaları varmış, eşinin sigortasından faydalanabiliyormuş, bekarsa anne babanın sigortası işe yarıyormuş." falan bunları bilmezler.
En son John tarafından Cmt Ağu 11, 2018 3:36 am tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.

John

Mesaj gönderen John » Cmt Ağu 11, 2018 3:34 am

yusuf97 yazdı: Cmt Ağu 04, 2018 9:55 am Merhaba hocam,
Öncelikle belirtmek isterim çok bilgilendirici bir yazı olmuş, emeğinize sağlık. Fakat, yazınızda detaylı bilgi amaçlı paylaştığınız linklere erişemedim. Saygılar, İyi günler dilerim
o linkleri de düzenleyeceğiz. linklerin sonundaki numarayı copy paste yaparak ulaşabilirsin. Örnek:

https://community.deutschstudent.comvi ... 8&t=11650 burada sondaki numarayı kopyala, asıl olması gereken linkin uzun versiyonunun en sonuna yapıştır:

viewtopic.php?f=7&t=11650

John

Mesaj gönderen John » Cmt Ağu 11, 2018 3:38 am

erdbud yazdı: Pzt Ağu 06, 2018 1:49 am Merhaba,

AT11 Sigortasını İstanbul Maltepe şubesinde 3 aylık olarak yaptırdım. Öğrenci belgemi aldıktan sonra her dönem için altı ay olacak şeklinde uzatacaklarını söylediler. Hiç bir YÖK denklik ya da kabul belgesi istenmedi. Ancak, Aydın SGK'da aynı benim gibi master'a gidecek bir arkadaşımdan YÖK denklik belgesi istenmiş ve o şekilde vermişler AT11'i. Benim sorum ise şu, aileme kabul belgesini gönderip, ailem süreyi 6 aya çıkarmak için SGK'ya gittiğinde YÖK'ten denklik yazısı almamışsınız deyip sorun çıkarırlar mı acaba?
memura bağlı. Bir kere aldıysan, bir daha çıkarmamaları lazım.