Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

AT-11 Belgesi ve Özel Sağlık Sigortası Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Turk ve Alman devlet daireleri: Turk Konsoloslugu'ndaki islemler, yabancilar dairesi, saglik sigortasi, isci vizesi, askerlik, ehliyet...
Hypsia

Re: AT-11 Belgesi ve Özel Sağlık Sigortası Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Mesaj gönderen Hypsia » Prş Eyl 05, 2019 3:33 pm

zeyno1662 yazdı: Cmt Ağu 24, 2019 6:56 pm axa ve mafrree nin poliçelerini direk ben okudum diye hatırlıyorum. sigorta acentalarıyla görüştüm( bütün sigrta şirketleriyle çalışanlar), onlar 92 gün probleminin olduğunu söylediler. yess diye bir poliçe varmış mafreenin onun da teminat tutarları 30000 euro nun altında. böyle yani. tek sorun da bu da değil doğru anladıysam ödemelerin direk hastaneye yapılmasını istiyorlar ve türkiyedekilerin hepsi hastaya ödeme yapıyor. HanseMerkur e bakıcam çok teşekkürleer
Ben mapfree mi ne oradan yaptirdim, 92 gün diye bir yazi yoktu ama, ve 30000€ teminatliydi.

Careconcept kullaniyorum ben, aylik 35€. Bana gore gayet iyi, cünkü bütün masraflarimi odediler su ana kadar.

isarama

Mesaj gönderen isarama » Prş Eyl 05, 2019 3:58 pm

Evet sizinki de iyi gözüküyor, ama 6 aylığı 36 Euro olunca ben AXA'yı seçerim.

güven

Mesaj gönderen güven » Prş Eyl 05, 2019 4:49 pm

zeyno1662 yazdı: Cmt Ağu 24, 2019 6:01 pm CİDDEN DELİRMEK ÜZEREYİM
Sadece dil kursu için 6 aylık almanyaya gidicem inşallah. 12 Eylülde randevum var ve sigorta işini bir türlü halledemiyorum.
Türkiyedeki nerdeyse her sigorta şirketiyle konuştum. Hiçbiri Alman Konsolosluğunun istediklerini yerine getirmiyor. Konsolosluğun kendi sitesinde 01 nolu bilgi notu var. Orda 92 gün kıstası diye bir şey var, yapılacak sigortanın teminat süresinin bütün seyahati kapsaması gerektiğini yazıyor ancak türk sigorta şirketleri sadece 92 gün uzunluğunda yapabiliyor, sonrasında giriş çıkış yapmanız gerekiyor. Ve bir de bütün masrafları size ödüyorlar.
Careconcept gibi sitelere baktım ama genel olarak almnayada bir schengen ülkesinde ikamet etmeniz geretiği yazıyor. şu an daha orda değilim ve açıkçası daha ev adresim de belli değil.

LÜTFEN BİLGİSİ OLAN BİR ŞEYLER YAZSIN İŞİN İÇİNDEN ÇIKAMIYORUM TEŞEKKÜLER
Merhaba,

Ben de dil kursu için (6 aylık) berlin'e gitmek üzere 13 eylülde istanbul başkonsolosluğunda randevum var. At-11 alamıyorum. Sigorta ile ilgili olarak sizinle tamamen aynı sorunları yaşıyorum! Bir kaç sigorta firması ile iletişime geçtim onlarda olaydan tam olarak haberdar değiller diye düşünüyorum.

Konsolosluğa bugün konu ile ilgili mail attım umarım cevap verirler. sorum özetle; " vize başvurusunu seyahat sağlık sigortası (Schengen vizesinde kullanılan-6 aylık) ile yapıp ardından almanya'ya gittiğimde ihtiyacım olan sağlık sigortasını oradan yaptırmam mümkün müdür?"

Değilse hem seyahat sağlık sigortası hemde sağlık sigortası mı yaptırmamız gerekiyor.?

Ayrıca Careconcept, Mawista gibi sitelerden yapılacak olan sigorta poliçelerinin konsolosluğa imzalı kaşeli nüshalarını mı sunmamız gerekiyor veya online işlem sonucu oluşan sigorta poliçesini sunmamız yeterli olacak mıdır?

Yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

Mnrl89

Mesaj gönderen Mnrl89 » Cum Eyl 06, 2019 4:23 pm

92 gün kıstası nedir arkadaşlar, alacağımız sigorta poliçesini vize başvurusundan sonra en az 92 gün mü kapsaması gerek? Ben lisansa başvurucam 16 Eylül'de, Erasmus veya dil okulu değil.

zeyno1662

Mesaj gönderen zeyno1662 » Pzr Eyl 08, 2019 6:27 pm

güven yazdı: Prş Eyl 05, 2019 4:49 pm Merhaba,

Ben de dil kursu için (6 aylık) berlin'e gitmek üzere 13 eylülde istanbul başkonsolosluğunda randevum var. At-11 alamıyorum. Sigorta ile ilgili olarak sizinle tamamen aynı sorunları yaşıyorum! Bir kaç sigorta firması ile iletişime geçtim onlarda olaydan tam olarak haberdar değiller diye düşünüyorum.

Konsolosluğa bugün konu ile ilgili mail attım umarım cevap verirler. sorum özetle; " vize başvurusunu seyahat sağlık sigortası (Schengen vizesinde kullanılan-6 aylık) ile yapıp ardından almanya'ya gittiğimde ihtiyacım olan sağlık sigortasını oradan yaptırmam mümkün müdür?"

Değilse hem seyahat sağlık sigortası hemde sağlık sigortası mı yaptırmamız gerekiyor.?

Ayrıca Careconcept, Mawista gibi sitelerden yapılacak olan sigorta poliçelerinin konsolosluğa imzalı kaşeli nüshalarını mı sunmamız gerekiyor veya online işlem sonucu oluşan sigorta poliçesini sunmamız yeterli olacak mıdır?

Merhaba,
Biraz geç oldu uzun zamandır bilgisayara bakmıyodum, benimde 12 sinde randevum var sigorta işlemini allianzdan yaprırdım, öğrenci sigortası diye. Yani açıkçası çok emin değilim tam istedikler sigorta olup olmadığından ama artık yapıcak bir şey yok, 60€ civarında bişiydi umarım bunu kabul ederler. Bu eğitim sigortası olduğu için de 92 gün kıstası yokmuş. İnşallah kabul edilir bu evrak ama daha önceden gidenler arkadaşlarım de axa dan falan yaptırmış yada mapfree den. Bide en çok sorduğum soru eğitim sigortasının dil kursununda kapsayıp kapsamadığıydı ama buna çok net bir cevap alamadım ama tek yaptırabildiğim sigorta buydu umarın doğrusudur

Hypsia

Mesaj gönderen Hypsia » Pzr Eyl 08, 2019 11:30 pm

isarama yazdı: Prş Eyl 05, 2019 3:58 pm Evet sizinki de iyi gözüküyor, ama 6 aylığı 36 Euro olunca ben AXA'yı seçerim.
Axa gecerli degil almanyada. Mapfree de gecerli degil. Vize icin gecerliler sadece. Almanyada baska sigorta yaptirmak zorubdasiniz.

Hypsia

Mesaj gönderen Hypsia » Pzr Eyl 08, 2019 11:32 pm

güven yazdı: Prş Eyl 05, 2019 4:49 pm Merhaba,

Seyahat saglik sigortasi 3aydan fazla kalcaksaniz gecersiz. Hatta benimkinde 92gün yazmamasina ragmen burda hicbir kurum kabul etmedi. Almanyada yeni sigorta yaptirmaniz gerek. Internetten gonderiyorlar zaten belgeleri, imzali bir sey gondermiyolar postayla. Sigorta yaptirdiginiza dair belgeyi goturmeniz yeterli.

isarama

Mesaj gönderen isarama » Prş Eyl 12, 2019 4:45 pm

Hypsia yazdı: Pzr Eyl 08, 2019 11:30 pm Axa gecerli degil almanyada. Mapfree de gecerli degil. Vize icin gecerliler sadece. Almanyada baska sigorta yaptirmak zorubdasiniz.
Teşekkürler Hypsia, siz zor yoldan öğrenmişsiniz. Öyleyse buradayken bir schengen seyahat sigortasıyla gidip orada tekrardan bir sigorta yaptırmak gerekecek. Bu durumda Schengen sigortasıyla gitmede sakınca yok değil mi?

isarama

Mesaj gönderen isarama » Prş Eyl 12, 2019 4:48 pm

fingerspitzengefuehl yazdı: Prş Eyl 05, 2019 7:56 am Bu sigortanın kapsamı çok dar ve maalesef çalışırken ihtiyacınız olacak sigorta bu değil. Yine de sordurablirsiniz ben çok yüzeysel anlatabilirim, iş tecrübem olmadığından.
Siz erasmusu yaptığınızda AXA ile gidip orada Ausländerbehörde'ye kayıt olabilmiştiniz değil mi? Bu ne kadar zaman önceydi? Şimdi kabul edilmiyormuş AXA ne yazık ki...

isarama

Mesaj gönderen isarama » Prş Eyl 12, 2019 6:51 pm

Başlığı meşgul ediyorum, ama başka bir arkadaşımın durumunu da örnek olarak paylaşayım:

Kendisi iş arama vizesiyle gidiyor, AXA gibi 92 gün ibaresi olmayan bir sigorta alıyor ve Ausländerbehörde'ye sigortayı kabul ettiriyor, dolayısıyla Türkiye'den yaptığı 6 aylık sigortasıyla gidiyor.

Bu durumda kafam karıştı epey. 32 nolu bilgi notuna göre 92 ibaresi olmadığında burada yapılan sigortanın Almanya'da da geçerli olması gerekiyor. Fakat Hypsia'nın durumunda AB sigortayı kabul etmiyor.
Veya fingerspitzengefuehl de AXA ile gidip kabul ettirmiş.

Konsolosluktan bilgi alabilmek için Kültür bölümünü mü arıyoruz?

Kullanıcı avatarı
fingerspitzengefuehl

Mesaj gönderen fingerspitzengefuehl » Prş Eyl 12, 2019 8:12 pm

isarama yazdı: Prş Eyl 12, 2019 4:48 pm Siz erasmusu yaptığınızda AXA ile gidip orada Ausländerbehörde'ye kayıt olabilmiştiniz değil mi? Bu ne kadar zaman önceydi? Şimdi kabul edilmiyormuş AXA ne yazık ki...
Üstüne basa basa AXA Yurtdışı Eğitim Seyahat Sağlık Sigortası, 92 gün gibi bir sınırı yok.
İlk aşamada tek başına AXA'yı tabii ki kabul etmiyor. AOK'ya gidip Befreiung istiyorum dedim. O belgeyi aldım, Ausländerbehörde'ye her iki belgeyle gittim. Kabul edildi ve iki yıl önceydi, Almanya'da sistem aşırı bir durum olmadıkça kolay kolay değişmez, ha benim yüzümden de zora düşmenizi istemem. Mail atabilirsiniz emin olmak istiyorsanız.
Kölle Alaaf!
Kimim ben? : viewtopic.php?f=2&t=13686

efes34

Mesaj gönderen efes34 » Cum Eyl 13, 2019 10:03 am

@John
at 11 ile tk sını 29 şubata kadar uzattılar:
2 yıllık masrafadenk parayı da bankaya yatırdık şimdi yabancılar şubesinde tk nız 28 şubata katar oturma iznini 29 şubata kadar verebiliriz diyorlar
öncesinde tk nın belgesini kabul bile etmediler
bir de 100 euro yatırttılar 2 yıl için,
tkdaki kadın yabancılar şubesindeki kadınla kavga etti
kabul ettiler ama 29 şubat 2020 ye kadar verebiliriz dediler
tk dan bir belge alabilrimiyiz?

2.si aok a geçebilir miyiz

Hypsia

Mesaj gönderen Hypsia » Çrş Eyl 18, 2019 6:52 pm

fingerspitzengefuehl yazdı: Prş Eyl 12, 2019 8:12 pm Üstüne basa basa AXA Yurtdışı Eğitim Seyahat Sağlık Sigortası, 92 gün gibi bir sınırı yok.
İlk aşamada tek başına AXA'yı tabii ki kabul etmiyor. AOK'ya gidip Befreiung istiyorum dedim. O belgeyi aldım, Ausländerbehörde'ye her iki belgeyle gittim. Kabul edildi ve iki yıl önceydi, Almanya'da sistem aşırı bir durum olmadıkça kolay kolay değişmez, ha benim yüzümden de zora düşmenizi istemem. Mail atabilirsiniz emin olmak istiyorsanız.
Cidden saka gibi. Cunku ne uni, ne is, ne aok hicbiri kabul etmedi ve 92 gun ibaresi yoktu. Ve privat yaptirmam gerekti. Bu arada bu olay belki eyaletle alakasi olabilir. Ama jenadaki arkadasimin da kabul edilmedi.

Kullanıcı avatarı
fingerspitzengefuehl

Mesaj gönderen fingerspitzengefuehl » Çrş Eyl 18, 2019 9:14 pm

Hypsia yazdı: Çrş Eyl 18, 2019 6:52 pm Cidden saka gibi. Cunku ne uni, ne is, ne aok hicbiri kabul etmedi ve 92 gun ibaresi yoktu. Ve privat yaptirmam gerekti. Bu arada bu olay belki eyaletle alakasi olabilir. Ama jenadaki arkadasimin da kabul edilmedi.
Gerçekten çok tuhaf, ya benim başvurum sırasında gözden kaçan bir şey oldu ya da ortada bir yanlışlık var.
Diğer Erasmus arkadaşlarım da benzer yolla sigorta çözümüne girişmişlerdi. Acaba kısa süreli, bir dönemlik kalışlar için mi kolaylık sağlanmıştı emin değilim.
Kölle Alaaf!
Kimim ben? : viewtopic.php?f=2&t=13686

merves

Mesaj gönderen merves » Prş Eyl 19, 2019 2:45 pm

Arkadaşlar selamlar herkese, sigorta ile ilgili tüm yazılanları okumaya ve bu karmaşık mevzuyu anlamaya çalıştım fakat özellikle AT11 belgesini almış olan arkadaşlara sorum olacak. Durumumdan bahsedecek olursam; haftaya sigortalı işimden ayrılacağım ve yüksek lisans için vize başvurusunda bulunacağım. AT11 belgesini almaya uygun olup olmadığımı öğrenmek için Beşiktaş sgk'ya gittiğimde bana da 100 gün kuralından bahsettiler, fakat öğrenci belgesini alıp kendilerine gönderdikten sonra belgeyi verebileceklerini ve bu durumda 100 gün kuralının kalkacağını söylediler. Bu sayfada işinden ayrıldıktan sonra 100 gün beklemeden ve sadece kabul belgesiyle bu belgeyi alan arkadaşlar olduğunu okuduktan sonra Maltepe şubesi ile görüştüm ve yine aynı bilgileri verdiler. belgeyi edinenler olduğunu söylediğimde ise yasal olmayan yollarla alınmıştır şeklinde de saçma bir açıklama aldım. bu belgeyi benim durumumda olup da alan arkadaşlardan hangi şubeden aldıklarını ve alırken nasıl bir prosedür izlediklerini sormak istiyorum. belki bu konuda açıklama yapan olmuştur, dün geceden beri sayfaları kurcalıyorum ve gözümden kaçmış olabilir. şimdiden teşekkürler.

John

Mesaj gönderen John » Cmt Eyl 21, 2019 10:30 pm

efes34 yazdı: Cum Eyl 13, 2019 10:03 am @John
at 11 ile tk sını 29 şubata kadar uzattılar:
2 yıllık masrafadenk parayı da bankaya yatırdık şimdi yabancılar şubesinde tk nız 28 şubata katar oturma iznini 29 şubata kadar verebiliriz diyorlar
öncesinde tk nın belgesini kabul bile etmediler
bir de 100 euro yatırttılar 2 yıl için,
tkdaki kadın yabancılar şubesindeki kadınla kavga etti
kabul ettiler ama 29 şubat 2020 ye kadar verebiliriz dediler
tk dan bir belge alabilrimiyiz?

2.si aok a geçebilir miyiz
İşten güçten bakamıyorum artık başlığa. Valla 2 yıllık uzatma AT-11 ile zorlu, kabul eden ausländerbehörde var ama düzgün memura denk gelmek şans. Ben hep 1 yıllık uzattırdım. O yüzden bir bilgim yok. TK zaten kullanmıyorsunuz, TK'nın sigortasından değil Türkiye'deki sigortadan faydalanıyor kızınız, o yüzden AOK'ya da gidebilirsiniz. Size farklı bir belge vermeyecekler, ama AOK'daki bazı memurlar AT-11'i tanımadıkları için bazen hiç belge vermiyorlar (magdeburg'ta başıma geldi).

neti

Mesaj gönderen neti » Pzt Kas 04, 2019 11:12 am

Merhaba,
Almanyada master öğrencisiyim. Buraya gelmeden önce hala sigorta çıkışım yapılmadığı için A/T11 belgesini alamamıştım. Şuan çıkışım yapıldı ve annem üzerinde sigortalıyım. Ancak annem SGK ya gittiğinde okul tanıma belgesi istemişler. Ben daha öncesinde Ankaradan sorduğumda onların elinde bir liste vardı ve okulu oradan bulabilmiştim ancak ailem bursada ve bursa SGK okul tanıma belgesi olmadan yapmıyor. E-devlet üzerinde okulu bulamadım bu yüzden dilekçe verip talep etmem gerekiyor sanırım. Konu ile ilgili bilgisi olan var mı? Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim

sudecakir

Mesaj gönderen sudecakir » Pzt Kas 04, 2019 9:35 pm

Merhaba,
Ben vize başvurusu sırasında Allianz sigortadan Avrupa ülkeleri için geçerli olan sigortayı yaptırmıştım ve vizem de kabul oldu. Fakat şuan bunun Almanya!da geçerli olup olmadığını bilmiyorum. AOK ya gidip Allianz sigortamı göstersem bana sigorta muafakiyeti için bir belge verirler mi yoksa burda privat ya da public sigorta yapmam şartmıdır?
Teşekkürler.

Kullanıcı avatarı
dabadee

Mesaj gönderen dabadee » Prş Ara 05, 2019 11:36 am

Bekar kadınlara niye böyle fazla veriyorlar? Doğru. Türkiyede hak, adalet hiçbir zaman yok. Olmayacakta. Şu lanet ülkeden tüm iletişimimi kesmek ve böyle bir ayrımcalığada göz yummamak için gidip public sigorta yaptıracağım. Çok şükür maddi durumum iyi. Herkesede Türkiye'de olan ayrımcalıktan, haksızlıklardan, ülkenin gerçek yüzünden bahsedeceğim. Bence bunu sizde yapın.

meov

Mesaj gönderen meov » Prş Ara 05, 2019 2:36 pm

ayrımcalık değil ayrımcılık