Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

AT-11 Belgesi ve Özel Sağlık Sigortası Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Turk ve Alman devlet daireleri: Turk Konsoloslugu'ndaki islemler, yabancilar dairesi, saglik sigortasi, isci vizesi, askerlik, ehliyet...
John

Re: AT-11 Belgesi ve Özel Sağlık Sigortası Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Mesaj gönderen John » Çrş Haz 26, 2019 9:37 pm

kaantopkaya26 yazdı: Sal Haz 25, 2019 12:13 pm Merhabalar
Ben Erasmus için Almanyaya gideceğim. Haziranın sonunda vize randevum var. Belgelerimin hepsini hazırladım fakat AT-11 ile ilgili bir sıkıntim var. Eylül ayında Almanyada gidecegim okulun dil kursu var Dönem baslangıcı kabul mektubunda 1 Ekim olarak yazıyor. Bana 1 Ekime 90 günden fazla süre oldugu için su anda Dönem için belge veremeyiz En erken 1 Temmuzda alabilirsin denildi. Dil kursu 1 Eylül olduğu için dil kursuna yönelik 30 günlük 1 Eylulden 30 Eylüle geçerli AT 11 belgesini verdiler. Ben bu 1 aylık AT11 belgesi ile vize başvurusuna gidersem sorun olur mu?
Bu sorunun cevabını bilemeyiz. Konsolosluğa gidip sorman lazım ya da mail at sor.
Daha net cevap: Ne bileyim ben, Bilmiyorum. Sana burada sıkıntı olmaz ya da olur diyen birisi çıkarsa da YALAN KONUŞMUŞ OLUR! Konsolosluğun vereceği kararları biz bilemeyiz. Bende 3 aylık AT-11 vardı ben 6 aylık vize almıştım. Başka bir arkadaşın 3 aylık AT-11'in yanına özel seyahat sağlık sigortası yaptırması istendi 3 aylık, bu şekilde o da 6 aylık aldı(benden bunu istemediler, ondan istemişler). Yani bilemeyiz.
En iyi ihtimalle 1 aylık vize verirler onunla da gidip hemen oturum alman çok zor.(Başka türlü vize süreni uzatamazsın). Yani özel sigorta yolu sana görünüyor, Türkiye'den seyahat sağlık sigortası yaptırıp aradaki gün farkını kapatman lazım. Ya da 3 aylık verecekler sana AT-11'i benim gibi. Ya da direk 6 aylık artık, tamamen memurun elinde bu. SGK'daki memur vermiyorsa ben bir şey yapamam. Allah yolunu açık etsin.

daha önce de böyle cevap verdim bir dengesize, burasının ağası mısın demişti, evet ağasıyım. Bundan sonra böyle. Benden başka cevap veren yok. Çok bilen varsa, devredeyim başlığı o cevap versin.

killbill

Mesaj gönderen killbill » Prş Tem 04, 2019 6:12 pm

melis87 yazdı: Sal Nis 23, 2019 1:19 am Selam John, ben Nisan’ın başında Goethe’ye geldim ve şu ana kadar bir problem yaşamadım. Okul kayıt için sigorta falan istemedi. Yani seyahat-sağlık sigortası vize alırken yeterliydi, kayıtta kabul mektubu ve kayıt parası dışında birşey talep edilmedi. Yalnız bugün ekşi sözlükte Ulusal D tipi vize hakkında okuduğum bir yazı hakkında soru sormak istiyorum. Bildiği kadarıyla bizim multi olduğu için shengen ülkelerinde dilediğimiz gibi gezebiliyoruz ve Türkiye’ye istediğimiz gibi gidip gelebiliriz. Ama orada okuduğum bir yazıya göre Yabancılar Şube’ye gidip oturum izni almazsak 180 gün içerisinde sadece 90 gün kalma hakkımız var. Yani Temmuz’da Türkiye’ye gittiğimde, Almanya dönüşünde alınamayabilirmişim. Yarın Frankfurt’taki Türk konsolosluğuna gidip bir sormak istiyorum ama bildiklerini sanmıyorum. Yani gerçekten bunaldım artık, sürekli birşeyler duyuyorum. Ben 180 gün boyunca istediğimiz gibi giriş çıkış yapabiliriz diye biliyorum. Sanırım sen de benzer birşeyler söylemiştin diye hatırlıyorum, o yüzden bi sormak istedim.

Merhaba, dün ankara konsoloslugunda master icin vize görüsmesine gittim. Bugun konsolosluktan aradilar belgelerim tamam ancak tek bir eksik varmis o da Almanya bunu yenmi istemeye baslamis. Benim sartli kabulum var yani oncelikle unide dil kursu görecegim icin mastera baslayana kadarki sureyi kapsayacak bir sigorta yapmami istediler. Bu sigortayi turkiyedeki acentalar yapmiyor internetten yapmaniz lazim dediler. Google a Incoming HanseMerkur yazin ordan yaptirin dedi. Ben zaman kaybetmemek icin dosyanizi almanyaya gonderiyorum, sizde bu sigortayi yaptirip bize faxlayin dediler.

Simdi bu sigorta turune baktimda 6 aylik yaklasik 225 euro diyor. Ben bunu yapmak zorunda miyim. Ya da 6 aylik yaptirmak zorunda miyim. Goethe B1 im var. Dil kursuna B2 den baslasam 6 ay surer ve gelecek nisan doneminde mastera baslarim. Konsolosluk dil kursu suresini kapsamali dedi. Belki de ben C1 den baslayacam ve 3 ay surecek dil kursum. O zaman yani ne yapmam lazim. Konsoloslugun benden boyle birsey istemesi bana biraz garip geldi. Vize icin turkiyeden aldigim seyahat saglik sigortasi var 6 aylik mart 2020 ye kadar. Vizeyi almak icin bu yeterli degil mi? Ayrica konsolosluk benden niye simdi istiyor. Ben AT 11 belgesi alamiyorum. Eylulde oraya gittigimde mecbur bir sigorta yaptirmak lazim. O istedikleri sey bu olabilir mi yani benden oraya gidince yapa gereken seyi simdi mi istemisler yoksa ben yanlis mi anladim.

Bu konu hakkinda, HanseMerkur hakkinda, ya da Almanya nin bu incoming sigortasini yeni istemeye basladigi hakkinda bilgisi olan var mi?

heqel

Mesaj gönderen heqel » Pzr Tem 07, 2019 3:16 am

John yazdı: Çrş Haz 26, 2019 9:37 pm Bu sorunun cevabını bilemeyiz. Konsolosluğa gidip sorman lazım ya da mail at sor.
Daha net cevap: Ne bileyim ben, Bilmiyorum. Sana burada sıkıntı olmaz ya da olur diyen birisi çıkarsa da YALAN KONUŞMUŞ OLUR! Konsolosluğun vereceği kararları biz bilemeyiz. Bende 3 aylık AT-11 vardı ben 6 aylık vize almıştım. Başka bir arkadaşın 3 aylık AT-11'in yanına özel seyahat sağlık sigortası yaptırması istendi 3 aylık, bu şekilde o da 6 aylık aldı(benden bunu istemediler, ondan istemişler). Yani bilemeyiz.
En iyi ihtimalle 1 aylık vize verirler onunla da gidip hemen oturum alman çok zor.(Başka türlü vize süreni uzatamazsın). Yani özel sigorta yolu sana görünüyor, Türkiye'den seyahat sağlık sigortası yaptırıp aradaki gün farkını kapatman lazım. Ya da 3 aylık verecekler sana AT-11'i benim gibi. Ya da direk 6 aylık artık, tamamen memurun elinde bu. SGK'daki memur vermiyorsa ben bir şey yapamam. Allah yolunu açık etsin.

daha önce de böyle cevap verdim bir dengesize, burasının ağası mısın demişti, evet ağasıyım. Bundan sonra böyle. Benden başka cevap veren yok. Çok bilen varsa, devredeyim başlığı o cevap versin.
Selam John,
İzninle sana bir şey sormak istiyorum.
Mart ayında Almanya'ya geldim. Ekime kadar hem vizem hem de AT-11 vardı. Mayıs ayında oturum işlemleri için ABH'ye gittim ardından ABH bana direkt 1 senelik oturum verdi ve ekledi, kartını almaya gelirken Ekim ile Mayıs ayı arasını kapsayan bir sigorta yaptır ve onu getir dediler. Babam AT-11 için SGK'ya gitti ve oradaki çalışan nuh dedi peygamber demedi, kısaca AT-11 vermedi. Benden şartlı kabul istiyor ve önceki şartlı kabulümü kabul etmiyor.
Senin eski mesajlarına baktığımda şunu gördüm, Public sigorta yaparsak yani AOK'dan örn. ardından AT-11 belgemizi götürüp para iadesi alabiliyoruz.
Ben Ağustos ayında Türkiye'ye döneceğim ancak şu an iki arada bi derede kaldım. dönmeden önce AOK'dan Ekim-Mayıs arası bir public sigorta yaptırım, kartımı alayım kafam rahat olur diyorum. sonra şartlı kabuller gelince AT-11 alır, AOK'ya gider para iadesi alırım diyorum. Bir yandan da ekime kadar vizem old için hiç para iadesi vs. uğraşmayayım ünilerden kabul gelince türkiyedeki sgk çalışanı AT-11 verecektir, ben de bununla AOK a gider, ardından da oturum kartımı alırım diyorum.
Biraz uzun oldu farkındayım ancak ne yapacağımı gerçekten bilmiyorum. Kartım çıkalı en az 3 hafta oldu. Sağlık sigortam olmadığı için gidip almadım.
Cevaplarsan çok memnun olurum.
Saygılarımla

John

Mesaj gönderen John » Pzr Tem 07, 2019 12:32 pm

heqel yazdı: Pzr Tem 07, 2019 3:16 am Selam John,
İzninle sana bir şey sormak istiyorum.
Mart ayında Almanya'ya geldim. Ekime kadar hem vizem hem de AT-11 vardı. Mayıs ayında oturum işlemleri için ABH'ye gittim ardından ABH bana direkt 1 senelik oturum verdi ve ekledi, kartını almaya gelirken Ekim ile Mayıs ayı arasını kapsayan bir sigorta yaptır ve onu getir dediler. Babam AT-11 için SGK'ya gitti ve oradaki çalışan nuh dedi peygamber demedi, kısaca AT-11 vermedi. Benden şartlı kabul istiyor ve önceki şartlı kabulümü kabul etmiyor.
Senin eski mesajlarına baktığımda şunu gördüm, Public sigorta yaparsak yani AOK'dan örn. ardından AT-11 belgemizi götürüp para iadesi alabiliyoruz.
Ben Ağustos ayında Türkiye'ye döneceğim ancak şu an iki arada bi derede kaldım. dönmeden önce AOK'dan Ekim-Mayıs arası bir public sigorta yaptırım, kartımı alayım kafam rahat olur diyorum. sonra şartlı kabuller gelince AT-11 alır, AOK'ya gider para iadesi alırım diyorum. Bir yandan da ekime kadar vizem old için hiç para iadesi vs. uğraşmayayım ünilerden kabul gelince türkiyedeki sgk çalışanı AT-11 verecektir, ben de bununla AOK a gider, ardından da oturum kartımı alırım diyorum.
Biraz uzun oldu farkındayım ancak ne yapacağımı gerçekten bilmiyorum. Kartım çıkalı en az 3 hafta oldu. Sağlık sigortam olmadığı için gidip almadım.
Cevaplarsan çok memnun olurum.
Saygılarımla
Şimdi şöyle, orada memur haklı sana Ekim-Mayıs arası AT-11 vermemekte çünkü üniversite öğrencisi olsan bile, 6 aylık (semester başına öğrenci belgeni götürerek) AT-11 belgesi alabiliyorsun. Benim düşüncem: Kartın kalsın orada, ekimde yeni AT-11'ini alınca, alırsın. Eğer pasaportunda Aufenthaltstitel sticker şeklinde varsa Türkiye'ye girer çıkarsın. Bir de niye kart alıyorsunuz ki? Ne gereği var? Ekstradan para harcamaktan başka bir işe yaramıyor. Ben hiçbir zaman kart almadım. İlk gittiğimde Magdeburg vermedi, sonra Frankfurt'ta bana sorulduğunda ise ben istemedim. Özellikle belirttim, nur Aufkleber bitte diye çünkü hiçbir işe yaramıyor. Para kaybı.

Para iadesi işinde uğraştırabiliyorlar, kiss25 1 ay kadar uğraştı sonra parasını aldı. Bir de öyle kafana göre AOK'ya ya da TK'ya gittiğinde önceden AT-11'in varsa sana sigorta yapmıyorlar. Gerekçe sunman lazım, 25 yaş üzeri erkek olmak, okulu bitirmek vs. gibi. Çünkü AOK'nın çalışanları da salak değil, para iadesi hakkı olan adama sigorta yapmazlar.(Bazı cahil memurlar hariç, Almanyadaki memurlar da dengesiz olabiliyor örneklerini başlık içerisinde okuyabilirsin.) Allah kolaylık versin.

John

Mesaj gönderen John » Pzr Tem 07, 2019 12:38 pm

killbill yazdı: Prş Tem 04, 2019 6:12 pm Merhaba, dün ankara konsoloslugunda master icin vize görüsmesine gittim. Bugun konsolosluktan aradilar belgelerim tamam ancak tek bir eksik varmis o da Almanya bunu yenmi istemeye baslamis. Benim sartli kabulum var yani oncelikle unide dil kursu görecegim icin mastera baslayana kadarki sureyi kapsayacak bir sigorta yapmami istediler. Bu sigortayi turkiyedeki acentalar yapmiyor internetten yapmaniz lazim dediler. Google a Incoming HanseMerkur yazin ordan yaptirin dedi. Ben zaman kaybetmemek icin dosyanizi almanyaya gonderiyorum, sizde bu sigortayi yaptirip bize faxlayin dediler.

Simdi bu sigorta turune baktimda 6 aylik yaklasik 225 euro diyor. Ben bunu yapmak zorunda miyim. Ya da 6 aylik yaptirmak zorunda miyim. Goethe B1 im var. Dil kursuna B2 den baslasam 6 ay surer ve gelecek nisan doneminde mastera baslarim. Konsolosluk dil kursu suresini kapsamali dedi. Belki de ben C1 den baslayacam ve 3 ay surecek dil kursum. O zaman yani ne yapmam lazim. Konsoloslugun benden boyle birsey istemesi bana biraz garip geldi. Vize icin turkiyeden aldigim seyahat saglik sigortasi var 6 aylik mart 2020 ye kadar. Vizeyi almak icin bu yeterli degil mi? Ayrica konsolosluk benden niye simdi istiyor. Ben AT 11 belgesi alamiyorum. Eylulde oraya gittigimde mecbur bir sigorta yaptirmak lazim. O istedikleri sey bu olabilir mi yani benden oraya gidince yapa gereken seyi simdi mi istemisler yoksa ben yanlis mi anladim.

Bu konu hakkinda, HanseMerkur hakkinda, ya da Almanya nin bu incoming sigortasini yeni istemeye basladigi hakkinda bilgisi olan var mi?
Konsolosluk senden bir şey istediyse, tatava yapma bas geç. Çünkü sana vize verme yetkisi adamlarda. Uğraştırır da uğraştırırlar seni. Normalde Almanya'da özel sağlık sigortası yaptırsan aylık 33-35 Euro gibi bir şeydi. 6'yla çarpsan yine yaklaşık 200 Euro tutacak. 25 Euro için bence uğraşma. Yaptır geç.

Şimdi senin özel seyahat sağlık sigortan varken senden ekstradan bir sigorta daha istenmesi çok tuaf. Bence bunu bi mail at sor. Almanya'ya gelince istediğin türde sigorta yaptırırsın, illa incoming HansMerkur'e gerek yok. Almanya'nın incoming sigortasını ilk defa duyuyorum. Öğrenince şu başlıkta bizleri de bilgilendirirsen sevinirim. Allah kolaylık versin.

killbill

Mesaj gönderen killbill » Pzt Tem 08, 2019 3:27 pm

John yazdı: Pzr Tem 07, 2019 12:38 pm Konsolosluk senden bir şey istediyse, tatava yapma bas geç. Çünkü sana vize verme yetkisi adamlarda. Uğraştırır da uğraştırırlar seni. Normalde Almanya'da özel sağlık sigortası yaptırsan aylık 33-35 Euro gibi bir şeydi. 6'yla çarpsan yine yaklaşık 200 Euro tutacak. 25 Euro için bence uğraşma. Yaptır geç.

Şimdi senin özel seyahat sağlık sigortan varken senden ekstradan bir sigorta daha istenmesi çok tuaf. Bence bunu bi mail at sor. Almanya'ya gelince istediğin türde sigorta yaptırırsın, illa incoming HansMerkur'e gerek yok. Almanya'nın incoming sigortasını ilk defa duyuyorum. Öğrenince şu başlıkta bizleri de bilgilendirirsen sevinirim. Allah kolaylık versin.
Teşekkürler John. Bugün vize bölümüyle tekrr konuştum bu kafamdaki soruşarı sordum dedüm sigortayı yaparken benden adres istiyor. Hangi adresi vereceğim? TR deki adresimi versem almanya da sıkıntı çıkmaz mı? Almanya daki adresim de henüz belli değil. Yani bunu oraya gittiğimde yapmam gerekmiypr mu herkes öyşe yapıyor dedim. Telefondaki memur herkes deme dedi. Senin durumun farklı sen önce dil kursu yapacaksın dedi. Bu yüzden bu sigortayaı yaptırman lazım dedi.

Adres konusunda da maalesef net bir şey söyleyemedi. TR deki adresini ver kabul etmezse garantörünün adresini yazarsın dedi. Açıkçası yine napacagımı bilmiyorum. Mecbur yaptıracagım ama bu adres işi kafamı karıştırıyor. Acaba burada TR deyken bu sigortayı yaptırıp da adresi yazan var mı?

Bu arada Care Concept ten veya Mawista dan yaptıracagım. İkisi arasında bir fark var mı?

Hypsia

Mesaj gönderen Hypsia » Sal Tem 09, 2019 5:19 pm

killbill yazdı: Pzt Tem 08, 2019 3:27 pm Teşekkürler John. Bugün vize bölümüyle tekrr konuştum bu kafamdaki soruşarı sordum dedüm sigortayı yaparken benden adres istiyor. Hangi adresi vereceğim? TR deki adresimi versem almanya da sıkıntı çıkmaz mı? Almanya daki adresim de henüz belli değil. Yani bunu oraya gittiğimde yapmam gerekmiypr mu herkes öyşe yapıyor dedim. Telefondaki memur herkes deme dedi. Senin durumun farklı sen önce dil kursu yapacaksın dedi. Bu yüzden bu sigortayaı yaptırman lazım dedi.

Adres konusunda da maalesef net bir şey söyleyemedi. TR deki adresini ver kabul etmezse garantörünün adresini yazarsın dedi. Açıkçası yine napacagımı bilmiyorum. Mecbur yaptıracagım ama bu adres işi kafamı karıştırıyor. Acaba burada TR deyken bu sigortayı yaptırıp da adresi yazan var mı?

Bu arada Care Concept ten veya Mawista dan yaptıracagım. İkisi arasında bir fark var mı?

Farklari var mi ben bilmiyorum ama careconcept kullaniyorum. 450€ uzeri calisilamayacagi soyleniyor ama ogrenciysen sorun olmuyor. Cunku vergi odemiyorsun ogrenci oldugun surece. Ve privat sigortada sira beklemiyorsun. Termine ihtiyacin yok yani.

ahlatt

Mesaj gönderen ahlatt » Çrş Tem 17, 2019 3:36 am

Hypsia yazdı: Pzt Şub 25, 2019 11:08 pm Arkadasim 49 yasinda ama AT11 aldi, AOK'ta onayladilar.
Hypsia tam olarak nasıl oldu bu biraz daha açabilir misiniz? 30 yaş üstü arkadaşlar için daha fazla ayrıntıya ihtiyaç var.

zeitung

Mesaj gönderen zeitung » Pzr Tem 28, 2019 11:42 pm

Arkadaşlar merhaba, dil kursu için başvuru yapacağım da (dil kursum özel kurs, üniversitenin kursu değil), ilk defa başvuranlar 3 ay mı sigorta yapmalı yoksa 6 ay mı? Bir de sigorta için önerebileceğiniz sigorta şirketi ya da banka var mı? Bir de duyduğum kadarıyla türkiye'de yaptırılan sigortalar almanya'ya gidince bi anlam ifade etmiyormuş, orada ayrı yapmak gerekiyor mu dil için gidenler için.

lamykalem

Mesaj gönderen lamykalem » Pzt Tem 29, 2019 4:19 pm

Bu konu hakkında biligisi olan varmıdır bilmem ama varsa birinin HELAL OLSUN. Geçen sene özel dil kursu için Almanya Aachendaydım. Önceden AT11 almıştıştım. AOK'dan vize uzatma için Versicherungsbescheinigung almıştım. Şimdi RWTH AACHEN dan kabul aldım ve yine AT11 aldım okul kayıt için.
1) Şimdi geçen sene aldığım Versicherungsbescheinigung hala kullanılırmı
2) Hayırsa AT11 ile yeniden almaya gidince sıkıntı çıkar mı?
3)Geçen sene AOK'ta belgeyi alırken benden Anmeldebestatigung(kayıt belgesi) istemişlerdi.Bu zorunlu mu cidden? Çünkü okula kayıt randevum erken baya hemen ev bulup kayıt yaptıramayabilirim.

CEVAPLAYAN OLURSA ŞİMDİDEN TEŞÜKKÜR....

efes34

Mesaj gönderen efes34 » Pzt Tem 29, 2019 6:10 pm

lamykalem yazdı: Pzt Tem 29, 2019 4:19 pm Bu konu hakkında biligisi olan varmıdır bilmem ama varsa birinin HELAL OLSUN. Geçen sene özel dil kursu için Almanya Aachendaydım. Önceden AT11 almıştıştım. AOK'dan vize uzatma için Versicherungsbescheinigung almıştım. Şimdi RWTH AACHEN dan kabul aldım ve yine AT11 aldım okul kayıt için.
1) Şimdi geçen sene aldığım Versicherungsbescheinigung hala kullanılırmı
2) Hayırsa AT11 ile yeniden almaya gidince sıkıntı çıkar mı?
3)Geçen sene AOK'ta belgeyi alırken benden Anmeldebestatigung(kayıt belgesi) istemişlerdi.Bu zorunlu mu cidden? Çünkü okula kayıt randevum erken baya hemen ev bulup kayıt yaptıramayabilirim.

CEVAPLAYAN OLURSA ŞİMDİDEN TEŞÜKKÜR....
evet: belge olmadan giriş çıkışla sadece 3 aylık alabilirsiniz (turist vasfında). okul belgesiyele 6 aylık!

a.ser

Mesaj gönderen a.ser » Çrş Tem 31, 2019 8:49 am

John yazdı: Cum Şub 23, 2018 1:20 am Selamlar arkadaşlar,

Bu başlıkta AT-11 Belgesi ve Almanya'da yaptırılan özel sağlık sigortaları hakkında detaylı bir bilgi vermek istiyorum. AT-11 Almanya ile Türkiye arasındaki bir sağlık sigortası anlaşmasıdır.

Bildiğiniz üzere Almanya'da öğrenci oturumu alabilmek için bir sağlık sigortasına ihtiyacınız var. Bunun için AOK ya da TK gibi public sigorta şirketlerinden sigorta yaptırmanız gerekiyor. Aylık 90 euro bedeli olan bu sigorta ile üniversiteye kaydınızı ve oturum işlemlerinizi yapabilirsiniz. Bu sigortayı Almanya'ya geldikten sonra yaptıracaksınız. Vize başvurusu sürecinde ihtiyacınız yok.
Türkiye'de 25 yaşını daha doldurmamış bireylerin anne ya da babasının sağlık sigortasından(2008 öncesi en az 120 gün SSK veya 240 gün Bağ-kur sigorta primi yatmış olmalı) öğrenciliği süresince faydalanma hakkı vardır. Bu hak Türkiye'de geçerli olduğu gibi Almanya'da da acil durumlar için geçerlidir. AT-11 belgesi SGK'nın yurtdışı işlemleri bölümünden alınabilir. Ek olarak bekar hanımlar için düzenlenen yönetmeliğe göre kadınlar Türkiye’de evlenene kadar yaş sınırlaması olmaksızın aile bireyinin sigorta haklarından faydalanabilirler. Bir işe girip çıkma, boşanma durumlarında dahi SGK’ya bilgilendirme yaptıkları takdirde tekrardan aile bireyinin sağlık sigortasından faydalanabilirler. O yüzden AT-11’in öğrenci olma ve 25 yaş sınırı sadece erkekler için geçerlidir, kadınlarda herhangi bir sınır yoktur.

AT-11'i alabilmek için Almanca öğrenci belgenizi SGK'nın yurtdışı işlemleri bölümüne götürmeniz gerekmektedir. Eğer kabul edildiğiniz üniversiteye sizden önce başka birisi kabul edildiyse ve AT-11 belgesi almak için Türkiye'de YÖK'ten denklik aldıysa sizin denklikle falan uğraşmadan direk AT-11'i alma hakkınız vardır. Bazen denklik olsa bile "Bizde yok" falan diyip memurlar sizi uğraştırmaya çalışabiliyorlar. Onun için büyükşehirlerdeki (Istanbul, Ankara gibi) yurtdışı işlemlerini arayarak üniversitenizin hali hazırda ellerinde YÖK denkliği var mı diye sorabilirsiniz.

AT-11 belgeniz genellikle 6 aylık verilir. Yalnızca ilk öğrenci vizesi başvurusunuz için 3 aylık verilir, o da herkesin Turist Vizesi için başvuruda kullanabileceği maksimum süre olduğundan bu şekilde verilir. Her semester yeni öğrenci belgenizi memurlara iletip yenisini almanız gerekmektedir. Sizin yerinize AT-11 belgesini aile üyeleriniz, arkadaşlarınız da alabilir. Kadınlar için tavsiyem, memurlardan lütfen en az 1 yıllık AT-11 belgesi isteyin, öğrenci belgesi göstermenize gerek olmaması gerekiyor ancak bu memurun inisiyatifine kalmış bir durum, ille de öğrenci belgesi göster derlerse yapacak bir şey yok.

AT-11 belgesi Almanya'da oturum alabilmeniz için gerekli olan sağlık sigortasına ihtiyaç duymamanızı sağlar. Bunun için AOK ya da TK'ya güncel AT-11 belgeniz ile giderek "Versicherungsbescheinigung" almanız gerekmektedir. Bu belgede sizlerin public sağlık sigortasından muaf tutulduğunuz yazar. Alacağınız "Versicherungsbescheinigung" ile üniversite kaydınızı ve oturum işlemlerinizi yapabilirsiniz. Bu durumdan habersiz public sağlık sigortasına para vermiş olan arkadaşlarımız geriye dönük AT-11 belgelerini temin ederek ilgili sigorta kurumundan para iadesi başvurusunda bulunabilirler. AT-11 belgesini aldıktan sonra doktora gitmek için ise Abrechnungsschein denilen A5 boyutunda bir kağıt almanız gerekmektedir. Buna diş tedavileri de dahildir ancak gideceğiniz sigorta şirketine Abrechnungsschein almadan önce diş tedavisi göreceğinizi belirtmeniz gerekmektedir. Eczanelerde ise herkesten alınan bir ilaç ücreti sizden de alınır. Ancak check up işlemleri (kan, idrar tahlili) veya bir başka bir tahlil, ultrason gibi kontrol amaçlı işlemler yaptırmak isteyenlerin sağlık masraflarını AT-11 karşılamaz. Ayrıntılı bilgi için: https://community.deutschstudent.comvie ... 53&t=10295 Lokman arkadaşa burada vermiş olduğu bilgiler için teşekkür ederim. AT-11 belgesinin kapsamında olmayan bir konu için doktor muayenesine giden Bilu1 arkadaşımızın yaşamış olduğu deneyimi buradan inceleyebilirsiniz: https://community.deutschstudent.comvi ... 8&t=11650
AT-11 belgesi ile para iadesi başvuru geçekten yapılabiliyor mu diye kuşkusu olanlar ise buraya bakabilir: https://community.deutschstudent.comvie ... =53&t=4980
Ek olarak, Türkiye'ye gittiğinizde sağlık hizmetlerinden faydalanmak için artık dönemlik öğrenci belgenizin Türkçe çevirisinin SGK'ya iletilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde Türkiye'de sağlık hizmetlerinden faydalanamazsınız. Yine tekrar ediyorum bu söylediğim bekar kadınlar için geçerli değildir.

Almanya'da 2 tür sağlık sigortası vardır, biri public diğeri ise privat diye geçer. Özellikle özel dil kursu öğrencilerinin tercih ettiği privat öğrenci sağlık sigortası bazı firmalarda public'e oranla öğrenciler için daha ucuzdur. Fiyatı 30-50 Euro arası aylık değişir. Özel dil kursu öğrencilerinin AT-11 alma hakları bulunmaz ancak şartlı kabul alan ve bir üniversite bünyesinde dil kursuna giden öğrencilerin AT-11 alma hakları vardır. Yine tekrar ediyorum bekar kadınların aile bireyinin sağlık sigortasından faydalanma hakları olduğu için her durumda AT-11 alma hakları vardır. Özel dil kursu öğrencileri yükseköğretim öğrencilerinden farklı bir vize ile Almanya'ya gelir. Bu sebeple ucuz olduğundan privat sağlık sigortası yaparlar ve bununla oturum alırlar. Ancak bir üniversite'ye başladıkları zaman vize türü değiştiğinden dolayı artık public sağlık sigortası yaptırmaları gerekmektedir. Privat ve public sağlık sigortaları arasındaki en büyük fark ise public sağlık sigortası sahibi bir insan hiçbir şekilde cebinden para çıkarmazken, privat sağlık sigortası sahipleri önce parayı doktora öder, sonra faturayı ilgili sigorta firmasına ileterek para iadesi alır. Örnek firma olarak Care Concept ve Mawista'yı inceleyebilirsiniz.

Altını çizmek gereken önemli bir nokta, eğer öğrenci vizesi sahibi iseniz(dil eğitimi dahil değil) ve özel sağlık sigortası yaptırırsanız, sonrasında public sağlık sigortasına geçmek öğrencilik süresince neredeyse mümkün değildir. Staj yapmak istediğinizde ilgili firma sizin sigortanızı eğer Praktikum veya Werkstudent kontratınız varsa ve aylık 450 eurodan fazla para kazanıyorsanız ödeyemez. Bu da sizlere problem yaratabilir. Üniversite öğrenciliği süresince özel sağlık sigortası yaptırmayı düşünenlerin şu linke bakmalarını öneririm:https://www.studis-online.de/StudInfo/V ... nGroupId=4

Son olarak ben kişisel tecrübelerimi paylaştığım şu başlığa bir bakınız: https://community.deutschstudent.comvie ... 53&t=10256 welly275 arkadaşa desteğinden ötürü teşekkür ederim.
Özet geçecek olursam, AT-11 belgem ile AOK'ya gittim bana hiçbir şekilde "Versicherungsbescheinigung" falan vermediler, şaka gibi bu belge üzerine sadece kaşe vurup geçtiler. Daha sonra ben oturum almak için Ausländerbehörde'ye gidince de biz AT-11'i tanımayız dediler. Gidip TK'dan "Versicherungsbescheinigung" aldım, yine biz kabul etmeyiz, git adam gibi mawista'dan falan sigorta yaptır gel dediler. Ben de onların lafına kanıp mawista'dan privat sağlık sigortası yaptırdım. Vizemi 1 yıl uzattılar. Sonra staj yapmak istediğimde bana "Sen özel sağlık sigortası yaptırdığın için artık sana public sigorta yapılamıyor." dediler. Bu işlem uzun bir süreç olduğundan ve stajım 3 aylık olduğu için stajım yanmadı. Staj bitince TK'ya gittiğimde ise artık public sağlık sigortasından vize türünü değiştirmediğim sürece faydalanamayacağımı söylediler. Üstüne bana Hamburg TK merkezinden bir uzman telefon edip niye AT-11'in Ausländerbehörde tarafından kabul edilmediğini falan sordu. Yasal olarak hakkım olduğunu, eğer bundan sonra problem olursa kendilerini aramamı istediler. Benim tecrübemden yola çıkarak şunu söyleyeyim, sizler her ne kadar yasal hakkınız olsa da Almanya'da işinizi yapan memurun inisiyatifine kalmışsınızdır. Eğer avukat tutacak paranız varsa ancak hakkınızı alırsınız.
Üniversite öğrencisi arkadaşlara tavsiyem, özel sağlık sigortasından uzak durun. Eğer AT-11 ile alacağınız "Versicherungsbescheinigung" kabul edilmezse, gidin "Versicherungsbescheinigung" belgesini almadığınız public sigorta şirketinden sağlık sigortası yaptırın. Vizenizi uzattırınca da AT-11 belgenizi onlara götürüp, benim haberim yoktu aslında AT-11'im varmış vs. diyip para iadesi isteyin. Bu şekilde hem işiniz hallolur, hem de başınız ağrımaz. Hatırlatmakta fayda var, bu işlemin tekrarı yapılamaz. Yani 2.yıl vize uzattırmaya gittiğinizde tekrardan AOK ya da TK’dan sigorta yaptırıp sonra ben bilmiyordum ayağına yatamazsınız.

Biraz karışık olduğu için uzun uzun anlattım. Bizim millet tembel olduğundan bir de sunum şeklinde youtube videosu yapmayı planlıyorum. Bu konudaki düşüncelerinizi de paylaşırsanız sevinirim. Eklemek istediği bir şeyi olan arkadaşlar lütfen çekinmesinler. Bir de bu başlık altında burada açıkladığım bir şeyi okumadan sorarsanız yanıt alamazsınız. Artık bu forumda lütfen "Şartlı kabul aldım, dil kursuna gideceğim, AT-11 alabilir miyim?" gibi bir şey sormayın. AT-11 alıp alamayacağınızı lütfen gidip SGK'nın yurtdışı işlemleri birimine sorun. İstanbul Maltepe’deki merkezin telefon numarası: 0216 4574860 daire: 40311. Almanya'daki işlemlerle ilgili bilgim dahilinde herkese olabildiğince yardımcı olacağım.
Allah yolunuzu açık etsin.
merhaba, tüm sayfaları tam okuyamadım ama vize randevuma az kaldı sormak istiyorum o yüzden. ben 23 yşındayım, kadınım şuan çalışıyorum. işten ayrılırsam ailemin sigortasına geçiş yapabiliyorum yani normalde ama süresi 100 gün mü bilmiyorum, ben 100 günden önce gidicem. daha işten çıkmadım. çıkarsam at11 verirler mi bana? daha önce böyle bir durum yaşayan duydunuz mu?

ulkuton

Mesaj gönderen ulkuton » Sal Ağu 06, 2019 8:24 pm

a.ser yazdı: Çrş Tem 31, 2019 8:49 am merhaba, tüm sayfaları tam okuyamadım ama vize randevuma az kaldı sormak istiyorum o yüzden. ben 23 yşındayım, kadınım şuan çalışıyorum. işten ayrılırsam ailemin sigortasına geçiş yapabiliyorum yani normalde ama süresi 100 gün mü bilmiyorum, ben 100 günden önce gidicem. daha işten çıkmadım. çıkarsam at11 verirler mi bana? daha önce böyle bir durum yaşayan duydunuz mu?
Ben daha yeni yaşadım. 12 Temmuz'da işten çıktım, (işten çıktığın gün ile sigorta bitiş günü aynı olduğuna emin ol), 1 Ağustosta AT-11 alabildim. Benim gittiğim SGK çok yardımcı oldu, sen de gideceğin yere önceden arayıp durumunu sormalısın. Ben kabul belgemle gittim öğrenci belgemi alınca teslim etmem gerektiğini söylediler. Ama sorduğum başka bir SGK öğrenci belgesi olmak zorunda diye ısrarcı olmuştu

turker99

Mesaj gönderen turker99 » Sal Ağu 06, 2019 8:43 pm

Öncelikle diğer başlığa yazdığım mesajı ekleyeyim;

Konuyla ilgili başımdan geçen bir olayı anlatmak ve görüşlerinizi almak istiyorum. 23 Ocak 2019 da işe girdim Minijob olarak ve AT11 im var. Fakat daha sonra boş zamanlarımda daha çok çalışmak istediğimden durumu firmaya anlattım ve istediğim zaman istediğim kadar çalışabileceğimi, fazla çalıştıklarımı "Zeitkonto" ya aktaracaklarını (tabii hepsini değil, genelde max. 15 saatimi attılar.) söylediler. Bende böyle çalışmaya devam ediyordum ayda ortalama 600-700 kazanarak, sigorta için de hiçbir şey yapmadım zaten AT11'im olduğunu düşünerek. Taa ki 1 ay öncesine kadar, TK dan mektup gelmesiyle ortalık biraz karıştı. Mektupta 23 Ocaktan beri çalıştığım ve hiç Beiträge ödemediğim ayrıca gelip bilgilerimi verip "TK-Kunde" olmazsam (yani Ocak - Temmuz dönemi için 90x60€=540€ ödemezsem) aylık 4537,50€ ödemem gerektiği belirtilmiş. Gidip TK ile görüştüğüm de, bana firmanın beni Ocaktan itibaren "Werkstundent" olarak bildirdiği ve AT11 in Werkstudentler için geçerli olmadığını her halükârda 90€ ödemem gerektiği söylendi. Şuan firma ile hâlâ görüşmekteyim benim statümü neden bana haber vermeden değiştirdiklerini, bunun onların suçu olduğunu söyledim ve durumun üstesinden gelmelerini söyledim. Tk'da, ben iş sözleşmemi Minijob olarak imzaladım, firma bana haber vermeden statümde değişiklik yapmış dememe rağmen bedelin ödenmesinin mecburî olduğu da belirtildi. Büyük ihtimal ort. 550€ gibi bir miktar ödemek zorunda bırakılacağım gibi gözüküyor.

Şimdi diğer bir konu ise, ben şuan başka bir firmada teilzeit olarak işe girdim ve ayda ortalama 80 saat çalışıyorum. Buradaki işveren ise sigortamın öğrenci olduğum için ödenmeyeceğini, 90€nun tamamını kendim ödemem gerektiğini bana aktardı. Buradaki statüm yine Werkstudent değil ama büyük ihtimal TK yine de AT11'ime bakmayacak Minijob statüsünde olmadığım için. Durum şuan için böyle...

Durum hâlâ muallakta fakat bugün TK ile tekrar konuştum. Bu sefer dedikleri ise Minijob yapanlar da AT11 olsa bile Beitrag (öğrenciler için ~90€) ödemek zorunda. Ben de diğer arkadaşlarımın Minijob yapıtığı, AT11'leri olduğunu ve Beitrag ödemediklerini söyledim. Dediğine göre Minijob yapanları normalde firmalar, sigorta şirketlerine bildirmiyorlarmış, onların da bu sebepten dolayı haberleri olmuyormuş. Fakat firma bildirirse onlar da ödemek zorundalarmış.

ulkuton

Mesaj gönderen ulkuton » Sal Ağu 06, 2019 9:03 pm

John yazdı: Pzr Tem 07, 2019 12:38 pm Konsolosluk senden bir şey istediyse, tatava yapma bas geç. Çünkü sana vize verme yetkisi adamlarda. Uğraştırır da uğraştırırlar seni. Normalde Almanya'da özel sağlık sigortası yaptırsan aylık 33-35 Euro gibi bir şeydi. 6'yla çarpsan yine yaklaşık 200 Euro tutacak. 25 Euro için bence uğraşma. Yaptır geç.

John merhaba,
Sorucağım soru bu mesajından bağımsız sadece sana sormak istediğim için bunu yanıtlıyorum :) Benim 6 aylık AT-11im var. Almanya'ya gittikten sonraki yapacaklarımı kafamda netleştirmeye çalışıyorum.
1: AOK ya da TK'ya gidebiliriz "Ver...." belgesini alabilmek için. Sen hangisine gitmeyi tavsiye edersin? Atıyorum "AOK süreci daha zorlaştırıyor, TK'ya git" gibi bir şey diyebiliyor musun?
2: İkisinden herhangi birine de gitsem gitmeden randevu almam gerekiyor mu?
3: O belgeyi almanın bir ücreti var mı?
4: Bu AOK ya da TK işlemi AT-11in geçerli olabilmesi için şart sanırım yanılıyor muyum? Yani 6 aylık vizem olsa da, oraya gittikten sonraki 6 ay boyunca geçerli AT-11 verilmiş olsa da AOK yada TKya onaylatmadan geçersiz mi? Ona göre Almanya'ya gittiğim gibi yapacağım işlemlerden biri olsun.
5: Bahsettiğin doktora gitmek için olan A5 belgesini ayrıca mı almam gerekiyor yoksa "Ver..." belgesi ile birlikte veriliyor mu?
Teşekkür ederim.

a.ser

Mesaj gönderen a.ser » Sal Ağu 06, 2019 9:37 pm

ulkuton yazdı: Sal Ağu 06, 2019 8:24 pm Ben daha yeni yaşadım. 12 Temmuz'da işten çıktım, (işten çıktığın gün ile sigorta bitiş günü aynı olduğuna emin ol), 1 Ağustosta AT-11 alabildim. Benim gittiğim SGK çok yardımcı oldu, sen de gideceğin yere önceden arayıp durumunu sormalısın. Ben kabul belgemle gittim öğrenci belgemi alınca teslim etmem gerektiğini söylediler. Ama sorduğum başka bir SGK öğrenci belgesi olmak zorunda diye ısrarcı olmuştu
çok teşekkür ederim. hangi sgkya gittin? istanbulda mı?

a.ser

Mesaj gönderen a.ser » Sal Ağu 06, 2019 9:46 pm

ulkuton yazdı: Sal Ağu 06, 2019 9:03 pm John merhaba,
Sorucağım soru bu mesajından bağımsız sadece sana sormak istediğim için bunu yanıtlıyorum :) Benim 6 aylık AT-11im var. Almanya'ya gittikten sonraki yapacaklarımı kafamda netleştirmeye çalışıyorum.
1: AOK ya da TK'ya gidebiliriz "Ver...." belgesini alabilmek için. Sen hangisine gitmeyi tavsiye edersin? Atıyorum "AOK süreci daha zorlaştırıyor, TK'ya git" gibi bir şey diyebiliyor musun?
2: İkisinden herhangi birine de gitsem gitmeden randevu almam gerekiyor mu?
3: O belgeyi almanın bir ücreti var mı?
4: Bu AOK ya da TK işlemi AT-11in geçerli olabilmesi için şart sanırım yanılıyor muyum? Yani 6 aylık vizem olsa da, oraya gittikten sonraki 6 ay boyunca geçerli AT-11 verilmiş olsa da AOK yada TKya onaylatmadan geçersiz mi? Ona göre Almanya'ya gittiğim gibi yapacağım işlemlerden biri olsun.
5: Bahsettiğin doktora gitmek için olan A5 belgesini ayrıca mı almam gerekiyor yoksa "Ver..." belgesi ile birlikte veriliyor mu?
Teşekkür ederim.
bu soruların bazılarını bremende erasmus yaparken at11 im olduğu için biliyorum
2) bremende okulumdaki aokta randevu falan gerekmiyordu uzun bir işlem değil zaten gittiğimde önümde bir kişi vardı sanırım sonra hemen ilgilenmişlerdi
3) ücret yok
4) evet aoktan belge almadan hiçbir anlamı yok. at11 i hastaneye götürürsen anlamazlar. aok sana belge verecek a6 idi ismi sanırım onunla gidiliyor hastaneye

ulkuton

Mesaj gönderen ulkuton » Sal Ağu 06, 2019 9:50 pm

a.ser yazdı: Sal Ağu 06, 2019 9:46 pm bu soruların bazılarını bremende erasmus yaparken at11 im olduğu için biliyorum
2) bremende okulumdaki aokta randevu falan gerekmiyordu uzun bir işlem değil zaten gittiğimde önümde bir kişi vardı sanırım sonra hemen ilgilenmişlerdi
3) ücret yok
4) evet aoktan belge almadan hiçbir anlamı yok. at11 i hastaneye götürürsen anlamazlar. aok sana belge verecek a6 idi ismi sanırım onunla gidiliyor hastaneye

Teşekkürler cevapların için :) Ben Bursa'da gittim SGK'ya.

Kullanıcı avatarı
eylulugvn

Mesaj gönderen eylulugvn » Çrş Ağu 07, 2019 4:20 pm

Arkadaşlar merhaba, Eski konuşmaları okudum da aklıma takıldı.
  • Wismar'a Mastera gitcem vizeye basvuruyorum. Master 2 yıllık, at11i de 6 aylık verse; Her 6 ayda bir A/T 11 alsak, oturumu/vizeyi devam ettirmek için aok yada tk dan uzatamıyor muyuz her seferinde? Neden herkes privat yada public sigortaya geçiyor? Saçma bir şey sorduysam sorumu bilgisizliğime verin.
  • Son olarak okul kayıdında sağlık sigortası istiyor. Apar topar yetişcem zaten kayıdına deadlineına. AT11 i aok yada tk dan onaylatıp "ver..bilmemne...ung" belgesini almak ne kadar sürüyor sanırım şehirden şehire değişiyor?
  • üniversite kayıtlarında sigorta için hangi belgeyi sundunuz aok/tkdan bizden sigortalıdır kağıdı mı?
  • Birde deneyimlerinize sığınarak soruyorum, 2 yıllık eğitim için sigorta sürecini nasıl yönetmek en mantıklısı olur? başta şunu yap çok faydasını görürsün sonra buna geç gibisinden önerilerinize açığım!!..
deutsches bier ist gesünder als brokkoli :!:

Kullanıcı avatarı
fingerspitzengefuehl

Mesaj gönderen fingerspitzengefuehl » Prş Ağu 08, 2019 2:29 am

eylulugvn yazdı: Çrş Ağu 07, 2019 4:20 pm Arkadaşlar merhaba, Eski konuşmaları okudum da aklıma takıldı.
  • Wismar'a Mastera gitcem vizeye basvuruyorum. Master 2 yıllık, at11i de 6 aylık verse; Her 6 ayda bir A/T 11 alsak, oturumu/vizeyi devam ettirmek için aok yada tk dan uzatamıyor muyuz her seferinde? Neden herkes privat yada public sigortaya geçiyor? Saçma bir şey sorduysam sorumu bilgisizliğime verin.
  • Son olarak okul kayıdında sağlık sigortası istiyor. Apar topar yetişcem zaten kayıdına deadlineına. AT11 i aok yada tk dan onaylatıp "ver..bilmemne...ung" belgesini almak ne kadar sürüyor sanırım şehirden şehire değişiyor?
  • üniversite kayıtlarında sigorta için hangi belgeyi sundunuz aok/tkdan bizden sigortalıdır kağıdı mı?
  • Birde deneyimlerinize sığınarak soruyorum, 2 yıllık eğitim için sigorta sürecini nasıl yönetmek en mantıklısı olur? başta şunu yap çok faydasını görürsün sonra buna geç gibisinden önerilerinize açığım!!..
Eylül,

Bahsettiğin belge muafiyet (Befreiung), benim AOK'da işim toplam 30 dk sürmüştü. Bu bile fazla bir süre.
AT/11 ile ilgili pek bilgim yok, fakat bahsettiğin gibi her 6 ayda bir alıyorsan, her dönem AOK'ya gidip "Bakın ben hala at/11'deyim Befreiung'a ihtiyacım olacak yeniden" demen gerekebilir. Bu özel sigortalar için de böyle. Diyelim ki sigorta muafiyeti eklemedin, kayıt yenileme yapamıyorsun bir sonraki dönem için ve de cezası var. Yine de süre veriyorlar, bir koşu yaptırıp geliyorsun.
2 yıllık süreç için yaş önemli bir kıstas. Eğer bu sürede 30 yaşını dolduracaksan tabii ki özel sigortaya geçeceksin ✓
Üniversite kaydında tabii ki okul ya Befreiung görmek ister ya da Public Health Ins. (AOK, TK vs.). İstersen private insurance yaptırır yine Befreiung yaptırırsın ama bu durumda at/11'i kullan tabii ki.
Kölle Alaaf!
Kimim ben? : viewtopic.php?f=2&t=13686