Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

AT-11 Belgesi ve Özel Sağlık Sigortası Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Turk ve Alman devlet daireleri: Turk Konsoloslugu'ndaki islemler, yabancilar dairesi, saglik sigortasi, isci vizesi, askerlik, ehliyet...
efes34

Re: AT-11 Belgesi ve Özel Sağlık Sigortası Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Mesaj gönderen efes34 » Prş Nis 04, 2019 8:27 am

John yazdı: Prş Nis 04, 2019 12:17 am Uzun lafın kısası sizin AT-11iniz var diye size sağlık sigortası yapamayız diyorlar. Zaten bizim en başından anlattığımız olay da buydu. Bu belgeye gerek bile yoktu. Neyse artık gidip sadece doktor için ihtiyaç olan belgeyi ve okula kayıt için gerekli olan belgeleri alıp yolunuza gidebilirsiniz. Kolay gelsin.
Teşekkürler : size de kolay gelsin: Allah yolunuzu açık etsin.

tugce98

Mesaj gönderen tugce98 » Prş Nis 04, 2019 11:13 am

Arkadaşlar bir sorum olucak. Mawistada istediğimiz zaman sigoratıyı iptal edebiliyormuşuz aynı durum care conceptte de var mı? Care concept daha avantajlı geldi ama iptal edilip edilmediğini bilmiyorum.Yardımcı olursanız sevinirim

John

Mesaj gönderen John » Prş Nis 04, 2019 12:12 pm

tugce98 yazdı: Prş Nis 04, 2019 11:13 am Arkadaşlar bir sorum olucak. Mawistada istediğimiz zaman sigoratıyı iptal edebiliyormuşuz aynı durum care conceptte de var mı? Care concept daha avantajlı geldi ama iptal edilip edilmediğini bilmiyorum.Yardımcı olursanız sevinirim
Ediliyor.

tugce98

Mesaj gönderen tugce98 » Prş Nis 04, 2019 5:36 pm

John yazdı: Prş Nis 04, 2019 12:12 pmEdiliyor.
Teşekkürler :)

efes34

Mesaj gönderen efes34 » Cum Nis 05, 2019 11:21 pm

@John her şey için teşekkürler tekrar. Aldık belgeyi
Allah razi olsun. Allah yolunuzu açık etsin.

John

Mesaj gönderen John » Cmt Nis 06, 2019 1:13 am

efes34 yazdı: Cum Nis 05, 2019 11:21 pm @John her şey için teşekkürler tekrar. Aldık belgeyi
Allah razi olsun. Allah yolunuzu açık etsin.
Rica ederim. Allah sizlerin de yolunu açık etsin. Sağlıkla, güzel notlarla mezun olup güzel de bir iş bulur inşallah ileride kızınız.

Hypsia

Mesaj gönderen Hypsia » Cmt Nis 06, 2019 1:56 am

tugce98 yazdı: Prş Nis 04, 2019 11:13 am Arkadaşlar bir sorum olucak. Mawistada istediğimiz zaman sigoratıyı iptal edebiliyormuşuz aynı durum care conceptte de var mı? Care concept daha avantajlı geldi ama iptal edilip edilmediğini bilmiyorum.Yardımcı olursanız sevinirim
Ediliyor. Ama seye dikkat edin eger size vertrag geldiyse 2 hafta icinde cevap vermezseniz otomatik sigortaniz kabul ediliyor. Ve baslaniyor

yagmursanselsevim

Mesaj gönderen yagmursanselsevim » Cmt Nis 06, 2019 6:46 pm

John yazdı: Cmt Nis 06, 2019 1:13 am Rica ederim. Allah sizlerin de yolunu açık etsin. Sağlıkla, güzel notlarla mezun olup güzel de bir iş bulur inşallah ileride kızınız.
Cokk tesekkur ederim John!
Sevgiler
Şansel

bazeroya

Mesaj gönderen bazeroya » Çrş Nis 10, 2019 6:08 pm

Sgk sitesinde bir bilgi bulamadim. Eger daha once sorulmus ve cevaplanmis bir soruysa simdiden ozur dilerim ama: at11 yalnizca sahsen mi aliniyor? Sgk’ya muracaat etsem belgeyi Almanyaya postalar mı? Ya da annem türkiyede benim yerime alabilir mi?
Danke im Voraus 🥺

efes34

Mesaj gönderen efes34 » Çrş Nis 10, 2019 6:17 pm

bazeroya yazdı: Çrş Nis 10, 2019 6:08 pm Sgk sitesinde bir bilgi bulamadim. Eger daha once sorulmus ve cevaplanmis bir soruysa simdiden ozur dilerim ama: at11 yalnizca sahsen mi aliniyor? Sgk’ya muracaat etsem belgeyi Almanyaya postalar mı? Ya da annem türkiyede benim yerime alabilir mi?
Danke im Voraus 🥺
Anne babanız yerinize alabilir:
Küçük bir öneri ptt ile yollamayın DHL öneririm
Bizim belge PTT d e kayboldu: aslının aynıdır şeklinde bir belge alabildik DHL express ile gönderdik bir gün sonra Almanyadaydı belge:TK kopyayı kabul etti.

bazeroya

Mesaj gönderen bazeroya » Çrş Nis 10, 2019 6:28 pm

efes34 yazdı: Çrş Nis 10, 2019 6:17 pm Anne babanız yerinize alabilir:
Küçük bir öneri ptt ile yollamayın DHL öneririm
Bizim belge PTT d e kayboldu: aslının aynıdır şeklinde bir belge alabildik DHL express ile gönderdik bir gün sonra Almanyadaydı belge:TK kopyayı kabul etti.
Cok tesekkur ederim bilgilendirme icin de tavsiye icin de :)

melis87

Mesaj gönderen melis87 » Sal Nis 23, 2019 1:19 am

John yazdı: Prş Mar 07, 2019 11:52 am Bir AOK'dan da şansını dene. Onlara hiç özel sigorta durumlarından bahsetme, öğrenci olarak geldim Almanya'da sağlık sigortası yaptırmak istiyorum de. Olmazsa Mawista ya da Careconcept'ten yaptır. Eksileri çok olucak yalnız bu özel sigortanın, demişti dersin.
Selam John, ben Nisan’ın başında Goethe’ye geldim ve şu ana kadar bir problem yaşamadım. Okul kayıt için sigorta falan istemedi. Yani seyahat-sağlık sigortası vize alırken yeterliydi, kayıtta kabul mektubu ve kayıt parası dışında birşey talep edilmedi. Yalnız bugün ekşi sözlükte Ulusal D tipi vize hakkında okuduğum bir yazı hakkında soru sormak istiyorum. Bildiği kadarıyla bizim multi olduğu için shengen ülkelerinde dilediğimiz gibi gezebiliyoruz ve Türkiye’ye istediğimiz gibi gidip gelebiliriz. Ama orada okuduğum bir yazıya göre Yabancılar Şube’ye gidip oturum izni almazsak 180 gün içerisinde sadece 90 gün kalma hakkımız var. Yani Temmuz’da Türkiye’ye gittiğimde, Almanya dönüşünde alınamayabilirmişim. Yarın Frankfurt’taki Türk konsolosluğuna gidip bir sormak istiyorum ama bildiklerini sanmıyorum. Yani gerçekten bunaldım artık, sürekli birşeyler duyuyorum. Ben 180 gün boyunca istediğimiz gibi giriş çıkış yapabiliriz diye biliyorum. Sanırım sen de benzer birşeyler söylemiştin diye hatırlıyorum, o yüzden bi sormak istedim.

deutschinformation

Mesaj gönderen deutschinformation » Sal Nis 23, 2019 2:09 am

John yazdı: Cum Şub 23, 2018 1:20 am

Bildiğiniz üzere Almanya'da öğrenci oturumu alabilmek için bir sağlık sigortasına ihtiyacınız var. Bunun için AOK ya da TK gibi public sigorta şirketlerinden sigorta yaptırmanız gerekiyor.

AT-11 belgesi Almanya'da oturum alabilmeniz için gerekli olan sağlık sigortasına ihtiyaç duymamanızı sağlar. Bunun için AOK ya da TK'ya güncel AT-11 belgeniz ile giderek

"Versicherungsbescheinigung" almanız gerekmektedir. Bu belgede sizlerin public sağlık sigortasından muaf tutulduğunuz yazar. Alacağınız "Versicherungsbescheinigung" ile üniversite kaydınızı ve oturum işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Özet geçecek olursam, AT-11 belgem ile AOK'ya gittim bana hiçbir şekilde "Versicherungsbescheinigung" falan vermediler, şaka gibi bu belge üzerine sadece kaşe vurup geçtiler. Daha sonra ben oturum almak için Ausländerbehörde'ye gidince de biz AT-11'i tanımayız dediler. Gidip TK'dan "Versicherungsbescheinigung" aldım, yine biz kabul etmeyiz, git adam gibi mawista'dan falan sigorta yaptır gel dediler. Ben de onların lafına kanıp mawista'dan privat sağlık sigortası yaptırdım. Vizemi 1 yıl uzattılar. Sonra staj yapmak istediğimde bana "Sen özel sağlık sigortası yaptırdığın için artık sana public sigorta yapılamıyor." dediler. Bu işlem uzun bir süreç olduğundan ve stajım 3 aylık olduğu için stajım yanmadı. Staj bitince TK'ya gittiğimde ise artık public sağlık sigortasından vize türünü değiştirmediğim sürece faydalanamayacağımı söylediler. Üstüne bana Hamburg TK merkezinden bir uzman telefon edip niye AT-11'in Ausländerbehörde tarafından kabul edilmediğini falan sordu. Yasal olarak hakkım olduğunu, eğer bundan sonra problem olursa kendilerini aramamı istediler. Benim tecrübemden yola çıkarak şunu söyleyeyim, sizler her ne kadar yasal hakkınız olsa da Almanya'da işinizi yapan memurun inisiyatifine kalmışsınızdır. Eğer avukat tutacak paranız varsa ancak hakkınızı alırsınız.
Üniversite öğrencisi arkadaşlara tavsiyem, özel sağlık sigortasından uzak durun. Eğer AT-11 ile alacağınız "Versicherungsbescheinigung" kabul edilmezse, gidin "Versicherungsbescheinigung" belgesini almadığınız public sigorta şirketinden sağlık sigortası yaptırın. Vizenizi uzattırınca da AT-11 belgenizi onlara götürüp, benim haberim yoktu aslında AT-11'im varmış vs. diyip para iadesi isteyin. Bu şekilde hem işiniz hallolur, hem de başınız ağrımaz. Hatırlatmakta fayda var, bu işlemin tekrarı yapılamaz. Yani 2.yıl vize uzattırmaya gittiğinizde tekrardan AOK ya da TK’dan sigorta yaptırıp sonra ben bilmiyordum ayağına yatamazsınız.
Öncelikle "AT-11 Belgesi ve Özel Sağlık Sigortası" üzerine karşılık beklemeksizin, ben de dahil olmak üzere birçok insana bu süreçte sağladığınız yardım için kendi adıma teşekkür ediyorum.
Özellikle yukarda alıntıladığım kısımları okudum fakat aklımda netleştiremediğim bir soru var.

AT-11 Sağlık Sigortası ile gelen bir kişinin "Versicherungsbescheinigung" belgesini götürmeden (AT-11'in hem Almanca hem de Türkçe çevirisi olduğundan dolayı) sağlık sigortası belgesi olarak AT-11 belgesini götürerek oturum izni alabilmesi mümkün müdür?

John

Mesaj gönderen John » Sal Nis 23, 2019 10:19 am

deutschinformation yazdı: Sal Nis 23, 2019 2:09 am Öncelikle "AT-11 Belgesi ve Özel Sağlık Sigortası" üzerine karşılık beklemeksizin, ben de dahil olmak üzere birçok insana bu süreçte sağladığınız yardım için kendi adıma teşekkür ediyorum.
Özellikle yukarda alıntıladığım kısımları okudum fakat aklımda netleştiremediğim bir soru var.

AT-11 Sağlık Sigortası ile gelen bir kişinin "Versicherungsbescheinigung" belgesini götürmeden (AT-11'in hem Almanca hem de Türkçe çevirisi olduğundan dolayı) sağlık sigortası belgesi olarak AT-11 belgesini götürerek oturum izni alabilmesi mümkün müdür?
Memura göre değişir. Ben mesela Frankfurt'ta ikisini de götürdüm, sadece AT-11'i verdim adamlar tamam bu dedi. Başka bir memur çıkar, şansına der ki Versicherungsbescheinigung nerde? Sonra al başına bela. İstersen şansını dene, memur kıllık yaparsa ama demişti dersin.

John

Mesaj gönderen John » Sal Nis 23, 2019 10:23 am

melis87 yazdı: Sal Nis 23, 2019 1:19 am Selam John, ben Nisan’ın başında Goethe’ye geldim ve şu ana kadar bir problem yaşamadım. Okul kayıt için sigorta falan istemedi. Yani seyahat-sağlık sigortası vize alırken yeterliydi, kayıtta kabul mektubu ve kayıt parası dışında birşey talep edilmedi. Yalnız bugün ekşi sözlükte Ulusal D tipi vize hakkında okuduğum bir yazı hakkında soru sormak istiyorum. Bildiği kadarıyla bizim multi olduğu için shengen ülkelerinde dilediğimiz gibi gezebiliyoruz ve Türkiye’ye istediğimiz gibi gidip gelebiliriz. Ama orada okuduğum bir yazıya göre Yabancılar Şube’ye gidip oturum izni almazsak 180 gün içerisinde sadece 90 gün kalma hakkımız var. Yani Temmuz’da Türkiye’ye gittiğimde, Almanya dönüşünde alınamayabilirmişim. Yarın Frankfurt’taki Türk konsolosluğuna gidip bir sormak istiyorum ama bildiklerini sanmıyorum. Yani gerçekten bunaldım artık, sürekli birşeyler duyuyorum. Ben 180 gün boyunca istediğimiz gibi giriş çıkış yapabiliriz diye biliyorum. Sanırım sen de benzer birşeyler söylemiştin diye hatırlıyorum, o yüzden bi sormak istedim.
Kafana göre girer çıkarsın, sınır yok bir şey yok. Kimse sormaz yani ama oturumsuz Türkiye'ye giriş çıkış olayını ben de bilmiyorum. Tanıdığım kimse erasmusa gelip de sonra Türkiye'ye git gel yapmadı. Hep bu civarlarda kaldı, işte klasik Prag, Amsterdam, Brüksel vs. gibi şehirlere turlar yaptılar. Hiçbiri de bir sıkıntı yaşamadı. Senin öğrenci kartın falan da olacak okuldan, en kötü onu gösterirsin ama Türkiye meselesini bilmiyorum. Konsolosluktakiler yardımcı olmaz baştan diyeyim. Kafanı iyice karıştırırlar. Yok yere azarlayabilirler bile :D bunu en iyi Ausländerbehörde'ye mail atarak öğrenirsin. Onlar da yalnızca Almanca yazışır, sıkıntı olursa ayrı bir başlık aç sana orada çeviri yapalım.

melis87

Mesaj gönderen melis87 » Sal Nis 23, 2019 11:19 am

John yazdı: Sal Nis 23, 2019 10:23 am Kafana göre girer çıkarsın, sınır yok bir şey yok. Kimse sormaz yani ama oturumsuz Türkiye'ye giriş çıkış olayını ben de bilmiyorum. Tanıdığım kimse erasmusa gelip de sonra Türkiye'ye git gel yapmadı. Hep bu civarlarda kaldı, işte klasik Prag, Amsterdam, Brüksel vs. gibi şehirlere turlar yaptılar. Hiçbiri de bir sıkıntı yaşamadı. Senin öğrenci kartın falan da olacak okuldan, en kötü onu gösterirsin ama Türkiye meselesini bilmiyorum. Konsolosluktakiler yardımcı olmaz baştan diyeyim. Kafanı iyice karıştırırlar. Yok yere azarlayabilirler bile :D bunu en iyi Ausländerbehörde'ye mail atarak öğrenirsin. Onlar da yalnızca Almanca yazışır, sıkıntı olursa ayrı bir başlık aç sana orada çeviri yapalım.
Geçen sene gelmiş olan bir arkadaşım ikamet almak için gittiği belediyeden kadının da bu vizemizin aynı zamanda Almanya içi 180 gün oturum izni anlamına geldiğini söylemiş, yani ekstra oturum iznine ihtiyacın yok demiş. Yine birkaç kişiye sordum Türkiye’ye gidip gelmişler sıkıntı yaşanmamış. Ulusal D tipi multi olması Almanya’da 180 gün istediğin kadar giriş çıkış anlamına geliyor dediler. Hatta birisi bana bu durum hakkında konsolosluktan aldığı cevabı da göndermiş:
“sehr geehrte damen und herren,

vielen dank für ıhre e-mail. ein gültiges multiple visum gewährt ıhnen die mehrmalige einreise.

mit freundlichen grüßen

generalkonsulat der bundesrepublik deutschland ıstanbul

visaabteilung”

Temmuz’da gidip gelmem gerekiyor, umarım bir problem yaşamam.

John

Mesaj gönderen John » Sal Nis 23, 2019 12:08 pm

melis87 yazdı: Sal Nis 23, 2019 11:19 am Geçen sene gelmiş olan bir arkadaşım ikamet almak için gittiği belediyeden kadının da bu vizemizin aynı zamanda Almanya içi 180 gün oturum izni anlamına geldiğini söylemiş, yani ekstra oturum iznine ihtiyacın yok demiş. Yine birkaç kişiye sordum Türkiye’ye gidip gelmişler sıkıntı yaşanmamış. Ulusal D tipi multi olması Almanya’da 180 gün istediğin kadar giriş çıkış anlamına geliyor dediler. Hatta birisi bana bu durum hakkında konsolosluktan aldığı cevabı da göndermiş:
“sehr geehrte damen und herren,

vielen dank für ıhre e-mail. ein gültiges multiple visum gewährt ıhnen die mehrmalige einreise.

mit freundlichen grüßen

generalkonsulat der bundesrepublik deutschland ıstanbul

visaabteilung”

Temmuz’da gidip gelmem gerekiyor, umarım bir problem yaşamam.
Bir sıkıntı olmaz o zaman, takma kafana.

melis87

Mesaj gönderen melis87 » Sal Nis 23, 2019 1:35 pm

John yazdı: Sal Nis 23, 2019 12:08 pm Bir sıkıntı olmaz o zaman, takma kafana.
Umarım inş. ya. Bi gidip geleyim yazarım tekrar👍🏻

deutschinformation

Mesaj gönderen deutschinformation » Çrş Nis 24, 2019 12:37 am

John yazdı: Sal Nis 23, 2019 10:19 am Memura göre değişir. Ben mesela Frankfurt'ta ikisini de götürdüm, sadece AT-11'i verdim adamlar tamam bu dedi. Başka bir memur çıkar, şansına der ki Versicherungsbescheinigung nerde? Sonra al başına bela. İstersen şansını dene, memur kıllık yaparsa ama demişti dersin.
Evet, kesinlikle katılıyorum. Fakat daha önceden böyle bir örnek duymuştum acaba sizin de bir bilginiz var mı diye merak ettim. Riske hiç gerek yok:) Teşekkürler.

kaantopkaya26

Mesaj gönderen kaantopkaya26 » Sal Haz 25, 2019 12:13 pm

Merhabalar
Ben Erasmus için Almanyaya gideceğim. Haziranın sonunda vize randevum var. Belgelerimin hepsini hazırladım fakat AT-11 ile ilgili bir sıkıntim var. Eylül ayında Almanyada gidecegim okulun dil kursu var Dönem baslangıcı kabul mektubunda 1 Ekim olarak yazıyor. Bana 1 Ekime 90 günden fazla süre oldugu için su anda Dönem için belge veremeyiz En erken 1 Temmuzda alabilirsin denildi. Dil kursu 1 Eylül olduğu için dil kursuna yönelik 30 günlük 1 Eylulden 30 Eylüle geçerli AT 11 belgesini verdiler. Ben bu 1 aylık AT11 belgesi ile vize başvurusuna gidersem sorun olur mu?