Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

AT-11 Belgesi ve Özel Sağlık Sigortası Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Turk ve Alman devlet daireleri: Turk Konsoloslugu'ndaki islemler, yabancilar dairesi, saglik sigortasi, isci vizesi, askerlik, ehliyet...
olacakokadar

Re: AT-11 Belgesi ve Özel Sağlık Sigortası Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Mesaj gönderen olacakokadar » Pzt Kas 12, 2018 10:43 pm

olacakokadar yazdı: Cmt Kas 10, 2018 1:02 pm Merhaba, aslında sigortam Mawista gibi özel sigorta o yüzden EHIC'i kullanamam. Pazartesi belli olacak kabul edip etmeyecekleri, burda bilgi vereceğim.
Avusturya'dan yaptırdığım UNIQUA özel sigortayı kabul ettiler. Bilgilerinize arkadaşlar, belki birine yararı dokunur.

efes34

Mesaj gönderen efes34 » Pzt Kas 12, 2018 10:43 pm

ozcartman yazdı: Pzt Kas 12, 2018 10:21 pm At-11 yok maalesef özel sigortalar da 92 gün olayına takılıyor ben napacagimi sasırdım iki tane birbirini takip eden 3’er aylık mi yapsam acaba
yüksek olasılıkla kabul ederler

ozcartman

Mesaj gönderen ozcartman » Sal Kas 13, 2018 10:06 am

efes34 yazdı: Pzt Kas 12, 2018 10:43 pm yüksek olasılıkla kabul ederler
sabah aradım konsolosluğu durumu anlattım 2 tane 92 günlük yaptırın dediler. o şekilde yaptırıp göndericem bugün.

mavisim

Mesaj gönderen mavisim » Sal Kas 13, 2018 9:08 pm

Bilgilendirme için teşekkürler.
Bağkur prim borcu olan ebeveynin 18 yaşını doldurmuş erkek çocuğu AT 11 belgesini alabiliyor mu ,bu konuda deneyimi olan var mıdır?Tşk.ler.
Degismeyen tek sey degisimdir!

John

Mesaj gönderen John » Çrş Kas 14, 2018 11:51 am

mavisim yazdı: Sal Kas 13, 2018 9:08 pm Bilgilendirme için teşekkürler.
Bağkur prim borcu olan ebeveynin 18 yaşını doldurmuş erkek çocuğu AT 11 belgesini alabiliyor mu ,bu konuda deneyimi olan var mıdır?Tşk.ler.
Birinin deneyimine ihtiyacınız yok. Buyrun ilk postta da belirtmişim:
"AT-11 alıp alamayacağınızı lütfen gidip SGK'nın yurtdışı işlemleri birimine sorun. İstanbul Maltepe’deki merkezin telefon numarası: 0216 4574860 daire: 40311."
LÜTFEN, rica ediyorum SGK ile iletişime geçin. Bizim burada sana alabilirsin ya da alamazsın dememiz büyük bir YALAN olur. Çünkü hiçbirimiz memur, devlet dairesi çalışanı veya SGK müdürü değiliz.

anarbjk

Mesaj gönderen anarbjk » Çrş Kas 14, 2018 8:34 pm

Arkadaşlar merhabalar. Almanyaya master okumak için gitmiş birisi çocuğunu da almanyaya goturmek isteyir. Irelide aile birleşmesini deneyecek. ausl. pozitiv cevap vermiş çocuk için.. Amma sigorta şart, kadının kendisi özel sigorta yaptırmış mawistadan. (30 yaş üstü) Mawista aile sigortasini kapsamir. Hangi sigortayi önerirsiniz? (Öğrenci Azerbeycan vatandaşı)

s_dorak18

Mesaj gönderen s_dorak18 » Çrş Kas 14, 2018 9:13 pm

Merhabalar,
Ben 23 yaşında bir kadınım. Berlin'de master öğrencisiyim. Gelmeden önce 4 ay geçerli A/T 11 yaptırdım. 10 Ocak'ta süresi doluyor. Yabancılar Kurumuna gittiğimde bu sigorta çok kısa en az 1 yıl olması lazım diyip gönderdiler. Hem alman hem türk biriyle konuştum ikisi de aynı şeyi söyledi. AOK'ya döndüm ama SGK 1 yıllık A/T11 vermez dediler. 90 euroluk public sigortayı yaptırabilir miyim 1 yıllık dedim, evet ama babanın sgkdan çıkış belgesi alması lazım dedi. Artık türkiyede sigortalı olmaman lazım burda public sigortan olması için dedi. Ben de tamam dedim ama bu belge nasıl alınıyor hiçbir fikrim yok ve biraz acelem var. Googleda ve bu forumda çok aradım ama bulamadım. Bu belgenin resmi adı başka mı ve nasıl alınıyor, 1 günde hallolur mu bilen var ise bilgilendirirseniz çooook sevinirim teşekkürler.

John

Mesaj gönderen John » Çrş Kas 14, 2018 9:49 pm

s_dorak18 yazdı: Çrş Kas 14, 2018 9:13 pm Merhabalar,
Ben 23 yaşında bir kadınım. Berlin'de master öğrencisiyim. Gelmeden önce 4 ay geçerli A/T 11 yaptırdım. 10 Ocak'ta süresi doluyor. Yabancılar Kurumuna gittiğimde bu sigorta çok kısa en az 1 yıl olması lazım diyip gönderdiler. Hem alman hem türk biriyle konuştum ikisi de aynı şeyi söyledi. AOK'ya döndüm ama SGK 1 yıllık A/T11 vermez dediler. 90 euroluk public sigortayı yaptırabilir miyim 1 yıllık dedim, evet ama babanın sgkdan çıkış belgesi alması lazım dedi. Artık türkiyede sigortalı olmaman lazım burda public sigortan olması için dedi. Ben de tamam dedim ama bu belge nasıl alınıyor hiçbir fikrim yok ve biraz acelem var. Googleda ve bu forumda çok aradım ama bulamadım. Bu belgenin resmi adı başka mı ve nasıl alınıyor, 1 günde hallolur mu bilen var ise bilgilendirirseniz çooook sevinirim teşekkürler.
T/A 9/1 belgenin adı. Babanız sizin için sigortadan çıkışınızı yaptıracak sonra da bu belgeyi alacak. Yalnız AT-11'inizi niye 6 aylık almadınız? Öğrenci belgeniz ile 6 aylık AT-11 alabilirsiniz bunu da Ausländerbehörde kabul eder. Frankfurt kabul ediyor, Köln kabul ediyor, sizinkilerin de etmesi lazım.

John

Mesaj gönderen John » Çrş Kas 14, 2018 9:51 pm

anarbjk yazdı: Çrş Kas 14, 2018 8:34 pm Arkadaşlar merhabalar. Almanyaya master okumak için gitmiş birisi çocuğunu da almanyaya goturmek isteyir. Irelide aile birleşmesini deneyecek. ausl. pozitiv cevap vermiş çocuk için.. Amma sigorta şart, kadının kendisi özel sigorta yaptırmış mawistadan. (30 yaş üstü) Mawista aile sigortasini kapsamir. Hangi sigortayi önerirsiniz? (Öğrenci Azerbeycan vatandaşı)
Mawista ile görüşmeniz daha doğru olur. Eğer onlar bir çözüm öneremezse AOK ya da TK'yı deneyebilirsiniz. Arkadaş isterse buraya ingilizce ya da almanca da sorabilir, yardımcı oluruz. Sizi boşuna uğraştırmayalım arada.

ozcartman

Mesaj gönderen ozcartman » Prş Kas 15, 2018 9:38 pm

efes34 yazdı: Pzt Kas 12, 2018 10:43 pm yüksek olasılıkla kabul ederler
benimle benzer durumda olan varsa ya da ilerde karşınıza çıkarsa 2 tane 92 günlük kabul etmiyorlar. Mawista ya da benzer bir yerden online yaptırmanız gerekiyor.

efes34

Mesaj gönderen efes34 » Cum Kas 16, 2018 3:05 pm

ozcartman yazdı: Prş Kas 15, 2018 9:38 pm benimle benzer durumda olan varsa ya da ilerde karşınıza çıkarsa 2 tane 92 günlük kabul etmiyorlar. Mawista ya da benzer bir yerden online yaptırmanız gerekiyor.
bizim 3aylık at 11 üzerine 3 aylık ek özel ss kabul ettiler. hatta arada 1 haftayıda unutmuştum öncedende yazmıştım
almanyada da at11 i ibraz edip tk aldık onunlada 1 yıllık oturma izni aldık(@John un dediği gibi extradan 100 euro ödedik)
önce tk sonra aa bende at11 varmış, şeklinde uğraşmak istemedik. zaten bu şekilde bile uğraştık
kolay gelsin
Başarılar

ozcartman

Mesaj gönderen ozcartman » Cum Kas 16, 2018 4:42 pm

efes34 yazdı: Cum Kas 16, 2018 3:05 pm bizim 3aylık at 11 üzerine 3 aylık ek özel ss kabul ettiler. hatta arada 1 haftayıda unutmuştum öncedende yazmıştım
almanyada da at11 i ibraz edip tk aldık onunlada 1 yıllık oturma izni aldık(@John un dediği gibi extradan 100 euro ödedik)
önce tk sonra aa bende at11 varmış, şeklinde uğraşmak istemedik. zaten bu şekilde bile uğraştık
kolay gelsin
Başarılar
bende AT11 olmaması durumu değiştirmiş olabilir tam bilemiyorum. teşekkürler size de kolay gelsin.

chipper

Mesaj gönderen chipper » Sal Kas 20, 2018 2:42 pm

AOK da yaşadığımız bir problem;
Evliyim ve eşimle birlikte Almanya' da yaşıyoruz. Eşim öğrenci ve aynı zamanda werk student olarak çalışıyor, 6 yıldır Almanya' da öğrenci. Benim dil kursum yeni bitti master a başlayacağım, çalışma iznim olmadığından dolayı çalışamıyorum ve 11 aydır Almanya' dayım. Eşim evlenince AT-11 hakkını kaybetti, benim zaten yaştan dolayı öyle bir şansım yoktu. En başında vize için Klemmer diye bir özel sigortadan işimi görmüştüm. İkimizinde yaşları şuan 30 üzeri.

AOK ya sigortalanmak için gittik. Öğrenci sigortası yaştan dolayı yaptıramıyoruz, tek şansımızın Freiwillige olduğunu söylediler. Bir kişi için aylık 185 € ücret çıkıyor ve eş de Familienversichert olarak bundan yararlanabiliyor. Ücreti biraz fazla bulmamıza rağmen yapacak birşey yok diye tamam dedik ve belgelerimizi aldılar başvurumuzu tamamladık. 20 gün içerisinde haber gelmeyince biz gittik sormaya. Onay almamış. Nedeni de daha önce bilmem kaç ay AOK ya prim ödememiş sigortalı olmamış olmamız.(AT-11 buna sayılmıyormuş) Yani 30 yaşının altında isen problem yok - öğrenci sigortası veya AT-11 ile işini görebiliyorsun. Ancak 30 yaşının üstündeysen evliysen yada değilsen farketmiyor AT-11 kullanamıyorsun ve ücret ödeyerek sigorta yaptırmak istiyorum dediğinde de daha önce bize hiç ücret ödememişsin ki bizde sigortalı olamazsın diye saçma bir cevap alıyorsun. Tüm devlete ait sigortalarda da aynı durum geçerliymiş.

Şuan bizim AOK dan veya TK dan sigortalı olabilmemiz için ikimizden birinin fest sözleşmeli bir işinin olması gerekiyor. Bu yoksa devlet sigortası da yok. Özel sigorta harici başka şansımız gözükmüyor. Bizi ERGO ya yönlendirdiler tabi onlarda 400€ ya yakın bir fiyat çıkardılar daha sonra orda da BIG diye bir firmaya yönlendirildik ordan da 24 ay tahahhütlü 180€ luk bir fiyat aldık.

Olay bana çok iğrenç geldiği için paylaşmak istedim. Belki aynı duruma düşen vardır veya belkide yakın zamanda düşecek vardır. Almanyadasın okul seni kabul etmiş vizen verilmiş öğrenci işin veya stajın veya minijob işin var almanca konuşabiliyorsun ama devlet seni sigortalamıyor. neden? 30 yaşının üzerindesin ve fest bir sözleşmen yok. bakalım daha nelerle karşılaşacağız. .

denizelmas

Mesaj gönderen denizelmas » Prş Kas 29, 2018 10:40 pm

Merhaba,
Ben normalde öğretmenim ve bu yıl FAU Erlangen'de üniversiteye başladım.Daha önce mawista dan sigorta yaptırmıştım oturum için.Sonra iptal ettirdim .Şimdi de Auslaenderbehörde benden sigorta şirketinden onaylı belge sunmamı istedi. Şu an TR deyim derslere hiç giremedim özel durumdan dolayı.Yaşım 30'un üzerinde. :) Bir deneyeyim dedim ve bu hafta AT 11 belgesi aldım 200 tl de çeviri parası ödedim ve arkadaş vasıtasıyla AOK'ya onaylatmaya gönderdim. Oradaki görevli, arkadaşa bu sadece turistler için dedi ve 31 Aralık'a kadar Nationaler Anspruchnachweis diye bir belge verdi,AT 11 'de 01.10-2018-31.03.2019 tarihleri arasında yazmasına rağmen. Bahsettiğim yer Nürnberg.En sorunlu bölge.Benim bunu onaylatmam için ne yapmam gerekir acaba? Bir de öğretmen olarak çalışırken AOK 'da kayıtlıydım zaten Kartım da vardı(AT6 ).Yine aynı kartı mı veriyorlar AT 11'lilere?Yoksa sadece Nationaler Anspruchnachweis diye verdikleri kağıt mı ?

Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

John

Mesaj gönderen John » Cmt Ara 01, 2018 6:45 pm

denizelmas yazdı: Prş Kas 29, 2018 10:40 pm Merhaba,
Ben normalde öğretmenim ve bu yıl FAU Erlangen'de üniversiteye başladım.Daha önce mawista dan sigorta yaptırmıştım oturum için.Sonra iptal ettirdim .Şimdi de Auslaenderbehörde benden sigorta şirketinden onaylı belge sunmamı istedi. Şu an TR deyim derslere hiç giremedim özel durumdan dolayı.Yaşım 30'un üzerinde. :) Bir deneyeyim dedim ve bu hafta AT 11 belgesi aldım 200 tl de çeviri parası ödedim ve arkadaş vasıtasıyla AOK'ya onaylatmaya gönderdim. Oradaki görevli, arkadaşa bu sadece turistler için dedi ve 31 Aralık'a kadar Nationaler Anspruchnachweis diye bir belge verdi,AT 11 'de 01.10-2018-31.03.2019 tarihleri arasında yazmasına rağmen. Bahsettiğim yer Nürnberg.En sorunlu bölge.Benim bunu onaylatmam için ne yapmam gerekir acaba? Bir de öğretmen olarak çalışırken AOK 'da kayıtlıydım zaten Kartım da vardı(AT6 ).Yine aynı kartı mı veriyorlar AT 11'lilere?Yoksa sadece Nationaler Anspruchnachweis diye verdikleri kağıt mı ?

Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.
AT-11lilere 2 ayrı kağıt veriliyor, ilk postta anlattım. Kart verilmiyor. Sizin aldığınız 6 aylık AT-11 sadece turistler için geçerli değil, keşke 1.postu adam gibi okuyup öyle gitseydiniz AOK'ya. Nationaler Anspruchsnachweis, eskiden verilen A5 boyutundaki Abrechnungsschein belgesinin alternatifi. Bu yaz çıktı bu uygulama ben de ondan aldım. Onunla doktora gidebilirsiniz ancak oturum almaya/uzatmaya AT-11'i onunla beraber götürmeniz gerekecek. Benden sadece AT-11 fotokopisi istediler oturum uzatırken. Size bir de "Versicherungsbescheinigung" vermeleri lazım üniye kayıt olmak için. Bir de diş doktoruna giderken götürmeniz gereken ayrı bir A4 kağıdı almanız gerekiyor AOK'dan. Yalnız 31 aralığa kadar geçerli olması memurun hatası, gidin düzelttirin. AT-11 süresince geçerli olması gerekiyor.

AT-11'e çeviri yapıldığını ilk kez duyuyorum çünkü zaten AT-11'in bir tarafında Türkçe bir tarafında Almanca yazar. Siz emin misiniz AT-11 aldığınıza?

Son olarak, en sorunlu bölge Nürnberg demişsin ancak buna kesinlikle katılmıyorum, bi doğu Almanya'da AFD idaresinde Ausländerbehörde gör de öyle konuşalım.

denizelmas

Mesaj gönderen denizelmas » Cmt Ara 01, 2018 9:03 pm

Öncelikle cevabınız için çok teşekkür ederim John.Sorunu yazdığımda üzgün olduğumdan anlatmak istediğimi tam olarak ifade edememişim.SGK benden ,AT 11'i alabilmek için Immatrikulationsbescheinigung ve Studiennachweis'in tercümesini istedi.Nürnberg Ausländerbehörde"den memnun olan Türk tanımadım şu ana kadar :). Erfurt'ta okutman arkadaşım sıkıntılardan bahsetmişti.

John

Mesaj gönderen John » Cmt Ara 01, 2018 9:51 pm

denizelmas yazdı: Cmt Ara 01, 2018 9:03 pm Öncelikle cevabınız için çok teşekkür ederim John.Sorunu yazdığımda üzgün olduğumdan anlatmak istediğimi tam olarak ifade edememişim.SGK benden ,AT 11'i alabilmek için Immatrikulationsbescheinigung ve Studiennachweis'in tercümesini istedi.Nürnberg Ausländerbehörde"den memnun olan Türk tanımadım şu ana kadar :). Erfurt'ta okutman arkadaşım sıkıntılardan bahsetmişti.
Öğrenci belgesinin çevirisi istenir. Ben Istanbulda 40 lira vermiştim, size 200 lira iyi kitlemişler Ankara'da.

Türkler zaten hiçbir şeyden memnun değiller. Almanya bitmiş, geri dönün diyen onlar değil mi? Bak arkadaşım, benim önüme Magdeburg'ta dosya attılar git Köln'de hallet işini diye. Hakkım olanı vermediler, bunlar yüzünden 300 Euro paramı boşa harcadım. Sonra Frankfurt'a taşınınca memurların elini öpesim geldi. Vay be dedim, insan muamelesi görüyoruz. Türkler Frankfurt'u da beğenmezler. Bana Magdeburg'ta dosyama bakmadan dönerci misin, kaçak mı geldin, niye Almanca bilmiyorsun burası Almanya, bir tek İngilizce biliyorsan ingiltereye gitseydin vs. dediler. Yani sen 1-2 ufak sıkıntı yaşadın diye hemen Nürnberg'teki memurları beğenmiyorsun ama beni 3 ay boyunca it gibi git gel yaptırıp oturum vermeyen Magdeburg'tan haberin yok.
Erfurt'ta AFD yok, gel Sachsen ya da Sachsen-Anhalt'a gör. Bu başlığı kimse benim gibi mağdur olmasın diye açtım. Çünkü ben çok çektim oralarda.

peppybird

Mesaj gönderen peppybird » Pzt Ara 03, 2018 1:24 pm

Herkese merhaba,

Öncelikle John tüm aciklamalarin ve ugrasin icin tesekkürler. Hepsini okudum fakat konu altinda herkesin durumu farkli oldugu icin cok yorum olmus, dolayisiyla kendi durumuma net bir cevap bulamadim.

2019 WiSe icin NRW‘da bir okula basvuracagim, okul henüz belli degil o yüzden sehir belirtemiyorum. 27 yasinda bekar bir kadinim ve 2. lisans basvurum olacak. Dil kursu gibi bir durum yok, buradan direkt sertifikayi alip okula baslamak üzere vizeye basvuracagim. Su anda bir isyerinde calisiyorum ve dolayisiyla sigortaliyim.

Fakat Almanya‘ya gitme durumundan dolayi yil sonuna kadar istifa tarihimi bildirmem gerekiyor. SGK ile gidip konustum ve AT-11 alabilmem icin istifamin üzerinden 100 gün gecmesi gerektigini, sonrasinda anne-babamin sigortasindan faydalanabilecegimi söylediler.

Buraya kadar her sey tamam fakat bunu yapabilmek icin benim en gec Nisan sonu-Mayis basi gibi is yerinden cikisimin yapilmasi gerekiyor. Ben bu süreyi biraz olsun uzatabilmek istiyorum, malum bloke hesap icin para biriktirme durumu söz konusu. Bu nedenle konsolosluga basvururken Türkiye‘den yapilmis 6 aylik bir özel saglik sigortasi göstermeyi düsünüyordum. Fakat daha sonra bircok yerde privat-gesetzlich gecisinin zor hatta imkansiz oldugunu okudum. Tabii burada bahsedilen private Versicherung Almanya‘daki sigorta sirketleri icin gecerli olabilir, ama yine de kafamdaki soru isaretlerinin giderilmesi adina sorma ihtiyaci hissediyorum.

Benim vize icin Türkiye‘de yaptirdigim özel saglik sigortasi, oraya gidince AT-11‘den yararlanmama engel olur mu? SGK‘daki görevli „hicbir sorun olmaz, o sizin hakkiniz“ diyor ama tabii ki söz konusu Almanya olunca kafalar iyice karisti.

Yardimlariniz icin simdiden tesekkür ederim.

selen

Mesaj gönderen selen » Pzt Ara 03, 2018 1:36 pm

peppybird yazdı: Pzt Ara 03, 2018 1:24 pm Herkese merhaba,

Öncelikle John tüm aciklamalarin ve ugrasin icin tesekkürler. Hepsini okudum fakat konu altinda herkesin durumu farkli oldugu icin cok yorum olmus, dolayisiyla kendi durumuma net bir cevap bulamadim.

2019 WiSe icin NRW‘da bir okula basvuracagim, okul henüz belli degil o yüzden sehir belirtemiyorum. 27 yasinda bekar bir kadinim ve 2. lisans basvurum olacak. Dil kursu gibi bir durum yok, buradan direkt sertifikayi alip okula baslamak üzere vizeye basvuracagim. Su anda bir isyerinde calisiyorum ve dolayisiyla sigortaliyim.

Fakat Almanya‘ya gitme durumundan dolayi yil sonuna kadar istifa tarihimi bildirmem gerekiyor. SGK ile gidip konustum ve AT-11 alabilmem icin istifamin üzerinden 100 gün gecmesi gerektigini, sonrasinda anne-babamin sigortasindan faydalanabilecegimi söylediler.

Buraya kadar her sey tamam fakat bunu yapabilmek icin benim en gec Nisan sonu-Mayis basi gibi is yerinden cikisimin yapilmasi gerekiyor. Ben bu süreyi biraz olsun uzatabilmek istiyorum, malum bloke hesap icin para biriktirme durumu söz konusu. Bu nedenle konsolosluga basvururken Türkiye‘den yapilmis 6 aylik bir özel saglik sigortasi göstermeyi düsünüyordum. Fakat daha sonra bircok yerde privat-gesetzlich gecisinin zor hatta imkansiz oldugunu okudum. Tabii burada bahsedilen private Versicherung Almanya‘daki sigorta sirketleri icin gecerli olabilir, ama yine de kafamdaki soru isaretlerinin giderilmesi adina sorma ihtiyaci hissediyorum.

Benim vize icin Türkiye‘de yaptirdigim özel saglik sigortasi, oraya gidince AT-11‘den yararlanmama engel olur mu? SGK‘daki görevli „hicbir sorun olmaz, o sizin hakkiniz“ diyor ama tabii ki söz konusu Almanya olunca kafalar iyice karisti.

Yardimlariniz icin simdiden tesekkür ederim.
merhabalar ,
vize başvurusu için tr de yaptırdığınız özel sigortayla almanyaya geldiğinizde at 11 almanızın bir alakası yoktur. Eğer almanyada özelden devlet sağlık sigortasına geçmek zor. Kolay gelsinn

selen

Mesaj gönderen selen » Pzt Ara 03, 2018 1:43 pm

Merhabalr,

yani inşallah sorulmamıştır at 11 ile ilgili tüm sayfalara bakmaya çalıştım ama gözden kaçırmış olabilirim lütfen kusura bakmayın eğer öyleyse.
öğrencilik hayatımdaki en sonki oturma iznini aldıktan sonra(ağustosta) aok a at11 lerimi vereceğim ve paramı inşallah geri alacağım. Şimdi bn parttime çalışmaya başladım eğer 450 eur dan fazla alırsam sigortamda kesintiler olacakmış sanırım( yani aslında bir nevi sigortam değişiyor ve öğrenci sigortası olmuyor sanırım), bu durum at 11 lerimi verdiğim zaman bir sorun yaratır mı? Ya da sadece çalıştığım aylardaki paramı mı geri alamam?
Teşekkürler şimdiden.