Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Okuduğun Şehir Dışında Çalışma-Staj

Turk ve Alman devlet daireleri: Turk Konsoloslugu'ndaki islemler, yabancilar dairesi, saglik sigortasi, isci vizesi, askerlik, ehliyet...
stpaulifc

Okuduğun Şehir Dışında Çalışma-Staj

Mesaj gönderen stpaulifc » Prş Şub 22, 2018 6:39 pm

Herkese Merhaba,

Bildiğiniz gibi yılda 1 kere oturma izni uzatma işlemi yapıyoruz. Benim merak ettiğim, eğer okuduğum şehirden başka bir şehirde part time çalışma ya da staj yapmak istiyorsam, oturma iznimi uzatırken problem oluyor mu? Ekim ayında oturma iznimi aldım, önümüzdeki eylül-ekim ayında tekrar başvurmam gerekiyor. Eğer ben eylül, ekim, kasım, aralık aylarında 3 ay başka bir şehirde staj yapmak istiyorsam nasıl bir yol izlemem en mantıklısı olur?

Teşekkürler şimdiden.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Re: Okuduğun Şehir Dışında Çalışma-Staj

Mesaj gönderen Physiker » Prş Şub 22, 2018 11:22 pm

Bir sorun olmuyor. Anladigim kadariyla zaten gecici bir süre icin baska sehirde bulunacaksin.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

stpaulifc

Mesaj gönderen stpaulifc » Cum Şub 23, 2018 1:18 am

Merhaba, aslında tam olarak öğrenmek istediğim şu, eylül ekim kasım aylarında staj yapacağım şehirdeki Auslanderbehörde'de 1 senelik oturma iznimi uzatabilecek miyim? 1 yıllık kira kontratı veremeyeceğim çünkü 2 ay sonra okuduğum şehre dönmem gerekecek malum.

John

Mesaj gönderen John » Cum Şub 23, 2018 1:35 am

stpaulifc yazdı: Cum Şub 23, 2018 1:18 am Merhaba, aslında tam olarak öğrenmek istediğim şu, eylül ekim kasım aylarında staj yapacağım şehirdeki Auslanderbehörde'de 1 senelik oturma iznimi uzatabilecek miyim? 1 yıllık kira kontratı veremeyeceğim çünkü 2 ay sonra okuduğum şehre dönmem gerekecek malum.
Oturum sıkıntı olabilir, ben mesela Magdeburg'ta öğrenciyim, oturumumu şubat ayında aldım. 3 ay staj için Frankfurt'a geldim. 4 aylık da ev kiraladım(eylül ortası-ocak ortası). Şehri ve Frankfurt insanını sevince, burada kalmak istedim ve Ausländerbehörde'ye gidip oturumumu burada uzatmak istediğimi, başka bir yerde daha staj yapacağımı belirttim (Ocak ayında başlayan başka bir staj yeri daha ayarlamaştım.). Bana senin okulun Magdeburg'ta onun için oturumunu ancak oradan uzatabilirsin, daha sonra geçici süreliğine tekrar Frankfurt'ta yaşayabilirsin dediler. Okuldan eğer sadece teziniz kaldıysa özel bir kağıt alıp bununla oturum başvurusunu başka bir şehirde de yapabilirsiniz diye bir duyum aldım ama yine bunun da kabul edilip edilmeyeceği oradaki memurun insiyatifine kalmış. İnşallah dilediğiniz gibi olur, başarılar dilerim.

stpaulifc

Mesaj gönderen stpaulifc » Cum Şub 23, 2018 9:01 pm

Teşekkür ederim John, tam olarak bu nedenle çekiniyordum ben de, demek ki haklı bir endişeye kapılmışım. Peki tez döneminin 120 tam gün / 240 yarım gün kuralına dahil olup olmadığını biliyor musun acaba? Tezini bir şirket ile yaparsan diyelim, 6 ay sürüyor tez ve şirket 6 ay full time gelmeni isteyecek. Ancak yalnızca 120 gün full çalışma hakkımız var. Bu konuda bir bilgin var mı?

duisburger

Mesaj gönderen duisburger » Cmt Şub 24, 2018 1:12 pm

John temelli tasinmak istemis. Sen 3 ay gecici olarak baska bir sehirde staj yapacaksin hic bir sorun olmaz, ben 2 kez yaptim ayni seyi.

John

Mesaj gönderen John » Cmt Şub 24, 2018 1:55 pm

stpaulifc yazdı: Cum Şub 23, 2018 9:01 pm Teşekkür ederim John, tam olarak bu nedenle çekiniyordum ben de, demek ki haklı bir endişeye kapılmışım. Peki tez döneminin 120 tam gün / 240 yarım gün kuralına dahil olup olmadığını biliyor musun acaba? Tezini bir şirket ile yaparsan diyelim, 6 ay sürüyor tez ve şirket 6 ay full time gelmeni isteyecek. Ancak yalnızca 120 gün full çalışma hakkımız var. Bu konuda bir bilgin var mı?
Eğer okulda asistanlık gibi bir iş yapıyorsan, o zaman çalışma limitin yok diye bir şey okumuştum. Stajını da eğer yıl sonu ve yıl başı yapıyorsan yani benim gibi stajın Ekim-kasım-aralık , ocak-şubat-mart şeklinde 6 ay ise bir sorun olmuyor ama eğer yıl ortasındaysa bu 6 ay o zaman bunu Ausländerbehörde ile konuşup, onlara izah etmeniz gerekiyor, belki size ekstra bir zaman dilimi tanıyabilirler. Bir de benim bildiğim kadarıyla 3 ayın üzerinde gönüllü staj yapıyorsanız werkstudent kontratınız olması lazım. En iyisi bunu gidip Ausländerbehörde'ye kendiniz sorarak bizi de bilgilendirirseniz sevnirim.

Başka şehirde vize uzattırma meselesi biraz karışık, benim okulda 3 tane dersim vardı, onları şimdi Allah'ın izniyle vereceğim, sonuçları bekliyorum. Daha sonra okuldan bir kağıt alacağım, lojistik olarak okulun yakınında bunlunmama gerek olmadığına dair, çünkü benim yalnızca Masterarbeit kaldı. Şimdiden Frankfurt'a geri taşındım. Size de tavsiyem, okuldan hiçbir derse katılım zorunluluğunuzun olmadığına dair bir belge almanız. Bunu transcriptiniz ile Ausländerbehörde'ye götürürseniz belki işe yarayabilir. Şahsen başka bir şehirde oturum süresini uzattırmadım, buradan ötesi hakkında yorum yaparak sizi yanlış yönlendirmek istemem. Allah yardımcınız olsun, inşallah bir çözüm bulursunuz.

stpaulifc

Mesaj gönderen stpaulifc » Pzt Şub 26, 2018 1:52 pm

Arkadaşlar teşekkür ederim bilgilendirmeleriniz için. Şu an asıl kafamı karıştıran başka bir şey oldu, auslenderbehörde'nin yayınladığı kitapçığı okuyorum ve 1 yılda 120 tam iş günü çalışma iznimiz olduğu yazıyor. Ben direk 120/30'dan 4 ay yapar diye düşünmüştüm ancak sadece çalıştığımız günler sayılıyorsa, full time çalışırsak 1 ayda 20 iş günü çalışmış oluyoruz. Yani sorgusuz sualsiz 6 ay full time çalışma izni anlamına gelmiyor mu bu 120 tam gün olayı?

John

Mesaj gönderen John » Pzt Şub 26, 2018 2:18 pm

stpaulifc yazdı: Pzt Şub 26, 2018 1:52 pm Arkadaşlar teşekkür ederim bilgilendirmeleriniz için. Şu an asıl kafamı karıştıran başka bir şey oldu, auslenderbehörde'nin yayınladığı kitapçığı okuyorum ve 1 yılda 120 tam iş günü çalışma iznimiz olduğu yazıyor. Ben direk 120/30'dan 4 ay yapar diye düşünmüştüm ancak sadece çalıştığımız günler sayılıyorsa, full time çalışırsak 1 ayda 20 iş günü çalışmış oluyoruz. Yani sorgusuz sualsiz 6 ay full time çalışma izni anlamına gelmiyor mu bu 120 tam gün olayı?
Evet doğru 6 ay tam zamanlı çalışabiliyorsun. Ben yanlış izah ettim sanırım. Kontrat için gönüllü staj Praktikum kontratıyla aynı firmada maksimum 3 ay yapılabiliyor. 3 aydan fazlası için werkstudent kontratı lazım.

stpaulifc

Mesaj gönderen stpaulifc » Pzt Şub 26, 2018 3:49 pm

Yok sen yanlış izah etmedin, ben olaya yeni olduğum için bu 6 ay olayını bile şimdi fark ettim :) Uzun dönem staj ilanları görüyorum mesela 6 aylık, ama 6 ay çalışma iznim olmadığı için başvuramayacağımı düşünüyordum daha öncesinde. 6 ay full time staj yapabiliyorum şu an ki öğrenci oturma iznimle, eğer werkstudent isem part time olarak tüm yıl çalışabiliyorum yani doğru anlamışım değil mi :)

John

Mesaj gönderen John » Pzt Şub 26, 2018 4:49 pm

Doğru tespit. Şimdi part time ise bütün yıl, fulltime ise 6 ay boyunca çalışabilirsin. Werstudent kontratı ile de 6 ay çalışılıyor full time diye biliyorum.

hunterqb

Mesaj gönderen hunterqb » Pzt Şub 26, 2018 6:47 pm

Buda bilgilendirici guzel bir konu olmus,arkadaslar staj yaparken gittiginiz sehirlerde anmeldung yaptiginizda abh degismiyor mu ?
John hocam bizim yoreleri bilir:) Arkadaslarim Halle'den anmeldung yapip oranin yabancilar dairesinden 2 yil oturum aliyorlar o yuzden sordum.

John

Mesaj gönderen John » Pzt Şub 26, 2018 11:14 pm

hunterqb yazdı: Pzt Şub 26, 2018 6:47 pm Buda bilgilendirici guzel bir konu olmus,arkadaslar staj yaparken gittiginiz sehirlerde anmeldung yaptiginizda abh degismiyor mu ?
John hocam bizim yoreleri bilir:) Arkadaslarim Halle'den anmeldung yapip oranin yabancilar dairesinden 2 yil oturum aliyorlar o yuzden sordum.
Bizim oralar batsın. Evet Ausländerbehörde değişiyor. Şimdi bizim okula halle'den gitmen mümkün onun için vizeni oradan uzatabilirsin ama mesela benim gibi Frankfurt'a taşınırsan (inşallah bir gün Allah nasip eder, güzel bir şehre iyi bir iş bulup geçersin.) o zaman öğrenciliği oradan uzatamazsın. Okula gidip gelmen imkansız olduğu için sana derler git sachsen-anhalt'tan uzat diye. Anca daha tezin kalması lazım ve okulda lojistik olarak bulunma gerekliliğinin olmadığına dair bir belge alacaksın ıslak imzalı, onunla uzatabilirsin dediler. Ben ama daha böyle bir şeyi denemedim.

stpaulifc

Mesaj gönderen stpaulifc » Sal Şub 27, 2018 1:15 pm

Eğer staja kabul edilirsem benim de durumum bu şekilde olacak. Aklıma gelen tek makul yol öğrenci olduğum şehre gelip oturma iznini uzatmak için başvuru yapmak, ancak başvuru esnasında kira kontratı isteniyor, en büyük sıkıntım da bu. O şehirde yaşıyo olmadığım için kira kontratım olmayacak, gelip bir WG bulup, kontratı alıp, oturma iznine başvurduktan sonra iptal etmem gerekecek diye düşündüm. Bu da kolay bir olay değil sanırım.