Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Ogrenci Dosyasi Actirmak ve Askerlik Erteleme Formu (YENI)

Turk ve Alman devlet daireleri: Turk Konsoloslugu'ndaki islemler, yabancilar dairesi, saglik sigortasi, isci vizesi, askerlik, ehliyet...
ersin060

Mesaj gönderen ersin060 » Çrş Eki 31, 2012 2:49 am

merhaba Welly bilgi icin tesekkur ederim
asker kacagi degilim cok sukur sadece acikogretimden degil de almanyadan tecil isleini yaptirmak istiyordum oo nedenle sordum. bilgi icin tesekkur ederim.

bugun konsolosluga mail atmistim onlarda oturmunu al dosyayi acariz dedi :) facebook sayfasindan da inceleyecegim tesekkurler

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Prş Kas 15, 2012 4:50 pm

29 yasa kadar askerlik uzatimi hakkinda bilgi notu eklenmistir.
Postmodern Kommentare fundamentalistischer Mentalitaeten
Fundamentalist zihniyetlerin postmodern yorumlari

utkutr

Mesaj gönderen utkutr » Prş Kas 15, 2012 5:19 pm

Askerlik bitince almanyadaki oturma bitmis mi oluyor?

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Prş Kas 15, 2012 5:20 pm

Yok oyle birsey :)

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Çrş Nis 24, 2013 1:05 pm

Yok oyle birsey :)

Jamir

Mesaj gönderen Jamir » Prş May 30, 2013 4:03 pm

Arkadaslar gecen askerligimi erteletmek icin bagli oldugum konsoloslugun egitim ateseligi immatrikulationbescheinigunglarimi gondermemi soylemisti . Neyse onlari gonderdikten sonrada bana bir belge gonderecegini sistemin degistigini artik askerligimin 29 yasina kadar ertelenecegini soyledi belgeyi imzalamami ve tekrar gondermemi soyledi. Aldigim belge Teblig-Tebellug Belgesi ve Taahhutname adinda icinde Almanyada hangi tarihte egitime basladigim gibi askerlik subem vs gibi bilgiler var ve 3 adet ayni belgeden imzalamam gerekiyor . 29 yasini gecirdigim takdirde hakkimda yasal islemlerin baslatilacagi okul kaydi sildirme yada okulu bitirdigim anda kendilerini bundan haberdar etmemin gerektigi gibi seyler yaziyor . Benim sormak istedigim boyle bir belge sizde imzaladinizmi yakin zamanda ? hani ilerde karsimiza cikabilecek yaptirimlardan dolayi biraz boyle seyleri imzalamakta istemiyorum ama imzalamazsam askerligimde ertelenmeyecek sanirim ? siz imzaladinizmi boyle bir belge ?
gdld

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Prş May 30, 2013 5:03 pm

valla turkiyede ben de bi suru belge imzaladim tecil ettirirken, ama bu onlarin arasinda miydi bilmiyorum. hakkinda yasal islem baslatilacak dedigi bakaya ya da asker kacagi olursan artik bu kabahatler kanunu icersinde degerlendirildiginden para cezasi islemi baslatilir. asker kacagi oldugun sureye gore de para cezan kesinlesir. bunun disinda baska bisey yapilamaz mesela hakkinda yakalama karari ya da cumhuriyet savciligina sevk gibi seyler artik hakkinda kesinlesmis para cezasi olmus gecmisse olabiliyo. yani ikinci seferde. bunlarin disinda bi ihtimal gelmiyo aklima. ama o belgeleri imzalamazsan da tecil isleminin gerceklesecegini sanmam.

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Pzt Eki 14, 2013 7:07 pm

Herkes imzaliyor artik o belgeyi , yoksa askerligin tecil edilmiyor...

onra

Mesaj gönderen onra » Sal Kas 19, 2013 5:25 pm

oncelikle selamlar herkese ,,,,,,
Arkadaslar dovizli askerlik konusu forumda varmi bilmiyorum baktim ama goremedim o yuzden en yakin konu diye buraya yazmak istedim,

dovizli askerlik icin ogrenci vizesi ile calistigimiz sureler bu 1095 gune sayiliyormu yoksa sadece isci visezi ile calisilanlarmi buna sayiliyor

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Sal Kas 19, 2013 8:35 pm

YURTDISINDA RESMI BURSLU OÐRENCI (Y.LISANS/DOKTORA DÂHIL) OLARAK EÐITIM GORUYORUM, DOVIZLE ASKERLIK HIZMETINDEN YARARLANMAK ICIN BURSUMU IPTAL ETTIRMEM GEREKIYOR MU?

Yurtdisinda yasayan vatandaslarimizin dovizle askerlik hizmetinden yararlanabilmeleri icin gereken yegâne sart; oturma veya calisma iznine veya vatandaslik hakkina sahip olarak isci-isveren-meslek/sanat mensubu statusunde yabanci ulkelerde ya da bir is sozlesmesi ile yabanci bayrakli gemilerde gemi adami statusunde, Turkiye’de gecen sureler haric toplam en az 3 yil (1095 gun) sure ile calismis olmaktir. Resmi burslu ogrenci olmanizin herhangi bir etkisi yoktur. Onemli olan, yabanci ulke makamlarinca verilen oturma-calisma izninin size yasada ongorulen isci-isveren-meslek/sanat mensubu statulerinden birini saglamasidir. Mevcut izinlerinizin soz konusu statuleri saglayip saglamadiginin tespitine iliskin yetki ve sorumluluk ise, MSYT: 70-4(A) “Dovizle Askerlik Hizmeti Uygulama Esaslari Hakkinda Yonetmelik”in 12/b maddesi uyarinca, ilgili ulkede gorev yapan konsolosluklarimizindir. Konsolosluklar, gerek duyduklari takdirde yabanci ulke makamlari ile yazismak veya yabanci ulke calisma mevzuatini bilen uzmanlardan gorus almak suretiyle statunuzu netlestirebilirler.

http://www.asal.msb.gov.tr/sikcasorulan ... kerlik.htm

Karthus

Mesaj gönderen Karthus » Pzr Ağu 30, 2015 2:19 pm

Essen Konsoloslugu icin gecerlidir

Doktora Ogrencileri icin
Basvuru Belgeleri:
1. Basvuru dilekcesi (form dilekce)
2. Yuksek lisans diplomasi asli (1 adet kopi)
3. Nufus Cuzdani ornegi (1 adet kopi)
4. Vesikalik fotograf (3 adet)
5. Ogrenci kayit belgesi asli (1 adet kopi)
6. Doktora basvuru kabul belgesi asli (1 adet kopi)
7. Askerlik durum belgesi asli (1 adet kopi)
8. Denklik belgesi asli (form) (1 adet kopi)

Master Ogrencileri icin
Basvuru Belgeleri:
2. Lisans diplomasi asli ( Bir adet kopisi )
3. Nufus Cuzdani ( Onlu arkali kopisi )
5. Ogrenci sartli kabul belgesi (zulassung) asli ve bir adet kopisi
6. Askerlik durum belgesi ( Yedek subay aday adayi karari ) ve bir adet kopisi
7. Denklik belgesi ( Lisans diplomasi Yurtdisindan alinmis ise ) ve bir adet kopisi
8. Pasaport ( Islem gormus tum sayfalarin kopisi )
9. Aktuel Ogrenci belgesi ve bir adet kopisi
10. Oturum karti ve Zusatzblat’in asli ve onlu arkali fotokopileri

Lisans Ogrencileri icin
Basvuru Belgeleri:
2. Lise Diplomasi asil ( 1 adet kopi )
3. Nufus Cuzdani (1 adet onlu arkali kopi)
5. Ogrenci kayit belgesi asil (1 adet kopi)
6. Askerlik tecil belgesi asil(1 adet kopi)
7. Pasaport asil ( Islem gormus sayfalarin 1’er adet kopisi
8. Ogrenci belgesi
9. Universiteye giris sinav sonucu ve bir adet kopisi

edit+not:ogrenci dosyasi acmak icin sartli kabul belgesi de yeterlidir.
RASTAFARI

TuncayKokdere

Mesaj gönderen TuncayKokdere » Cum Eki 09, 2015 5:59 pm

Herkese Selam

Az once Frankfurt konsoloslugunu aradim. Askerligi erteletmek icin kabul belgesinin tercumesini istediler. sorun su ki ben ingilizce bir bolum okuyorum ve kabul belgem de ingilizce. tekrar aradim sordum ve Turkiyeden cevirttirsem olur mu diye. Bana dediler ki Tercumanlar Frankfurt konsoloslugunca taninmis olmasi lazim falan dediler. Bana cok sacma geldi. Cunku cevirilen belge Turkiyeye yollanacak. Frankfurt konsoloslugunun tanidigi adamlarda bellidir(konsoloslugun cevresindeki tercumanlar). Bana ortada bir kumpas var gibi geliyor siz ne dusunyorsunuz ?

larinoca

Mesaj gönderen larinoca » Cum Kas 27, 2015 9:47 pm

Merhabalar,

27 yasindayim, Almanya\'daki master egitimime 3 yildir devam etmekteyim. Mezuniyet icin tahminen 2 doneme daha ihtiyacim olacak. Bugun konsolosluktan bana verilen bilgiye gore Turkiyedeki askerlik subesi, konsolosluktan benim adima yapilan tecil basvurusunu 3 yili doldurdugum icin kabul etmemis.

Memurun bana soyledigi, yeni bir dilekce yazip egitimimin uzama nedenini belirtmem. Onlar da tekrar askerlik subesiyle baglantiya gecmeye calisacaklarmis, ama kabul edilecegi konusunda pek emin degiller.

Merak ettigim, bir tek ben miyim 3 senede mezun olamayip ta askerlik tecilinde sorun yasayan? Sizce ne gibi bir yol izlemeliyim?

Deadly Impact

Mesaj gönderen Deadly Impact » Cmt Kas 28, 2015 4:34 pm

[quote]TuncayKokdere tarafindan yazilan metin:

Herkese Selam

Az once Frankfurt konsoloslugunu aradim. Askerligi erteletmek icin kabul belgesinin tercumesini istediler. sorun su ki ben ingilizce bir bolum okuyorum ve kabul belgem de ingilizce. tekrar aradim sordum ve Turkiyeden cevirttirsem olur mu diye. Bana dediler ki Tercumanlar Frankfurt konsoloslugunca taninmis olmasi lazim falan dediler. Bana cok sacma geldi. Cunku cevirilen belge Turkiyeye yollanacak. Frankfurt konsoloslugunun tanidigi adamlarda bellidir(konsoloslugun cevresindeki tercumanlar). Bana ortada bir kumpas var gibi geliyor siz ne dusunyorsunuz ?[/quote]
Konsoloslugun belgeyi Turkceye cevirin demesi cok komik geldi bana. Bizde askerlik icin ogrenci belgelerimizi verdik Almanca olarak. Konsolosluk diyoruz sonucta bunlarin isi bu . Almanca ingilizce bilmeyip ben bu belgeler onaylamam Turkcesini getir diyen Aptalin orda ne isi varmis

refresh

Mesaj gönderen refresh » Prş Oca 14, 2016 9:35 pm

Merhabalar sevgili deutschestudentseverler, sinav haftasinda kutuphanelerden cikmamaya devam ediyormusunuz?
Ben 3 aydir buradayim henuz bir adres bildirimi yapmadim ve ogrenci dosyasi actirmadim bayanlarda sorun olmuyor demissiniz umarim olmaz. Oturumumu henuz 2 bucuk hafta once aldim. Sorunum sudur ki bircok diploma vs belgelerimin asli yanimda deil.
Fotokopileri ile islem yaparlar mi sizce? Nurnberg konsoloslugu icin bilgi ve deneyimi olanlar varsa memnun olurum. Saglicakla kalin.

bilk

Mesaj gönderen bilk » Cum Oca 15, 2016 12:35 am

pasaport suren uzunsa eger hic gerek yok actirmana ama actirmak icin orjinal evraklar gerekiyor.

refresh

Mesaj gönderen refresh » Pzt Nis 04, 2016 2:27 am

O deilde sgk dan islemlerim var. Burda suanda ise baslama durumum var, 450 eurodan fazla kazaninca yuksek ihtimalle babamdan gelen ayligin kesilmesi gerekecek sgk baya takip ediyormus borclu duruma dusup ceza almak istemiyorum, oyuzden calisma ve sosyal guvenlik ateseligine mail attim. Ozaman cevaba gore hareket edeyim. Cunku borc harc istemiyorum burdaki Turk arkadaslara sordum sosyal guvenlik artik baya takip ediyormus. Bakalim yarin neler olacak :)

zombiebat

Mesaj gönderen zombiebat » Cum Haz 03, 2016 10:19 pm

Studienkolleg yapacaklarda bundan yararlanabiliyor mu?

cglryvz

Re: Ogrenci Dosyasi Actirmak ve Askerlik Erteleme Formu (YENI)

Mesaj gönderen cglryvz » Prş Şub 08, 2018 6:12 pm

Arkadaslar Almanyada lisans egitimini bitirenler denklik basvurulari vs. sürdügü icin `Islemler devam ediyor` belgesiyle Türkiyede askerligini yasa bakilmaksizin 1+1 opsiyonlu yani 2 sene uzatma hakki var diye bagli bulundugum Türkiyedeki askeri subeden ögrendim gecen günlerde bu bilgi dogrultusunda askerligini tecil eden arkadaslar var mi aranizda.

Askeri sube bana cevabini söylemesine ragmen bir türlü güvenemiyorum yazili bir belge bulamadigimdan `sen gel hallederiz` tarzi konusuyor hep. Malum konsolosluklarda cay kahve yaptigindan hicbir bilgi sahibi degiller malesef.

Bilgisi olan yada yapmis olan varsa yesillendirirse sevinirim.

MoYk_

Re: Ogrenci Dosyasi Actirmak ve Askerlik Erteleme Formu (YENI)

Mesaj gönderen MoYk_ » Çrş Şub 14, 2018 3:48 pm

Arkadaşlar merhaba temmuzda mezun olup eylülde aachenda yüksek lisansa başladım. Ancak askerlik tecilinin otomatik yapıldığını sandığımdan askerlik şubesine gitmemiştim. Bugün konsoloslukta öğrenci dosyası açtırmam gerektirdiği söylendi onun dışında yapabileceğim bir şey var mı, şu an asker kaçağıyım sanırım...