Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Ogrenci Dosyasi Actirmak ve Askerlik Erteleme Formu (YENI)

Turk ve Alman devlet daireleri: Turk Konsoloslugu'ndaki islemler, yabancilar dairesi, saglik sigortasi, isci vizesi, askerlik, ehliyet...
Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Çrş Eyl 07, 2011 3:13 am

Ben Dusseldorf ya da Koln Konsoloslugu diye biliyorum.
Postmodern Kommentare fundamentalistischer Mentalitaeten
Fundamentalist zihniyetlerin postmodern yorumlari

GK

Mesaj gönderen GK » Çrş Eyl 07, 2011 4:37 am

sagol abi ikisinide ariyim artik hangisi kabul ederse :)

jaymz

Mesaj gönderen jaymz » Pzt Eki 24, 2011 10:43 pm

ben heinrich heine universitesinde okuyorum.. ogrenci dosyasini essen konsoloslugunda actirmam farketmez di mi ??

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Pzt Eki 24, 2011 10:53 pm

Dusseldorf da actirman gerekiyor.

jaymz

Mesaj gönderen jaymz » Sal Eki 25, 2011 3:03 pm

ben bachelor bitirdim turkiyede.. burda master yapmaya geldim.. ama bachelordan 4 ders alicam bu sene.. sonra mastera baslicam.. 2 defa bachelor okuyanlarin askerligini uzatmiyolarmis bi kere daha.. bu konuda yapabilcegim baska seyler var mi ??

GK

Mesaj gönderen GK » Çrş Eki 26, 2011 12:50 pm

egitim ateseligine gidip durumu anlattinmi master okucagini soledinmi ve okuldan bi kagit cikartirirsan bu dersleri almak zorundadir daha sonrasinda master a baslicak sekilde sorun olmaz burda tanidigim bi turk ogrencide ayni sekilde askerligini uzatti essen den.

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Çrş Eki 26, 2011 7:13 pm

Master kabulunu ve saydirdigin dersleri gostermen kafi olabilir.Eger genede inanmazlarsa okuldan kagit istersin.

jaymz

Mesaj gönderen jaymz » Prş Eki 27, 2011 11:23 am

[quote]FuNdeRSchatteN tarafindan yazilan metin:

Master kabulunu ve saydirdigin dersleri gostermen kafi olabilir.Eger genede inanmazlarsa okuldan kagit istersin.[/quote] Dusseldorf Konsoloslugunu aradim.. durumu anlattim. O belgeyi kabul edemicegini soyledi.. herhangi bir dil kursuna 2 aylik kayit olmami tavsiye etti.. boylece 18 ay yasal uzatma hakkimi kullanabilecegimi soyledi. Simdi bosu bosuna sanirim 2 aylik para yatirmaliyim. Meldebescheinigung almam lazim. Universite okuyorum askerligi uzatmiyolar ama dil kursuna uzatiyolar saka gibi =)

Kullanıcı avatarı
eren_f2007

Mesaj gönderen eren_f2007 » Prş Eki 27, 2011 11:49 am

Cok ilginc gercekten.Ama buradan giderken askerligi tecil ettirmemismiydinhmmm

jaymz

Mesaj gönderen jaymz » Prş Eki 27, 2011 3:57 pm

[quote]eren_f2007 tarafindan yazilan metin:

Cok ilginc gercekten.Ama buradan giderken askerligi tecil ettirmemismiydinhmmm[/quote] ettirmistim 2 senelik.. simdi 1 aralikta suresi doluyor uzatmanin.. o zamana kadar halletmeliyim iste askerlik isini

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Prş Eki 27, 2011 8:19 pm

jaymz

Senin master kabulun var dimi ? Peki universiteden Akademisches Auslandsamt\'dan aslinda master ogrencisi oldugunu ancak ders acigini kapatmak icin bachelor dersleri aldigini belirten bir belge alamazmisin ?

Ben Yabancilar Dairesi vize uzatimi icin buna benzer bir kagit istemistim ve vermislerdi.

Plan B
Universitende varsa ucretsiz Almanca kurslari yada yabanci ogrenciler icin pekistirme kurslarida denilebilir ,bunlara yazilmayi dene ve oradan kagit gotur.

Plan C
4 ders i verme suren ne kadar ? Ve bu kis Turkiye\'ye gidecek misin ?
Eger Turkiye\'ye gitmeyeceksen ve yukarida bahsettigimiz seylerde olmazsa o zaman master\'a gecene kadar bekle askerliginide master\'a gectikten sonra uzatirsin.
Unuttum dersin 1 Aralik tarihinide.

jaymz

Mesaj gönderen jaymz » Prş Eki 27, 2011 10:05 pm

[quote]FuNdeRSchatteN tarafindan yazilan metin:

jaymz

Senin master kabulun var dimi ? Peki universiteden Akademisches Auslandsamt\'dan aslinda master ogrencisi oldugunu ancak ders acigini kapatmak icin bachelor dersleri aldigini belirten bir belge alamazmisin ?

Ben Yabancilar Dairesi vize uzatimi icin buna benzer bir kagit istemistim ve vermislerdi.

Plan B
Universitende varsa ucretsiz Almanca kurslari yada yabanci ogrenciler icin pekistirme kurslarida denilebilir ,bunlara yazilmayi dene ve oradan kagit gotur.

Plan C
4 ders i verme suren ne kadar ? Ve bu kis Turkiye\'ye gidecek misin ?
Eger Turkiye\'ye gitmeyeceksen ve yukarida bahsettigimiz seylerde olmazsa o zaman master\'a gecene kadar bekle askerliginide master\'a gectikten sonra uzatirsin.
Unuttum dersin 1 Aralik tarihinide.[/quote]

oncellikle cok tesekkur ederim ilgilendiginiz icin. plan A : profesorden bu dersleri verince mastera baslayabilir diye bir kagit alabilirim evet. ben mathematik bachelora kayitliyim bu yuzden. bachelordan 4 ders almam gerekiyor.

plan B : ucretsiz almanca kurslarini sormaya baslayayim ben yarindan itibaren.

plan C : bu durumda asker kacagi sayilmis olmuyor muyuz ? master yapmaya baslayinca uzatmaya gittigimde herhangi bir cezasi veya yaptirimi olmuyor mu ?

2ser ders olmak uzere wintersemester ve sommersemester toplam 4 dersim var. bu dersleri basariyla tamamladigimda master anerkennung belgesi alabiliyorum yani mastera baslayabilir belgesi gibi birsey. dil kursu suresi boyunca askerligimi 18 ay uzatabiliyorum. soyle bi olumsuz durum da olabilir mi ? Diyelim ben universiteden bir kagit aldim mastera baslayacak bu dersleri verdiginde diye. bu kagitla uzatilan askerlik 2 arti 1 sene yasal hakkimiz olan master suresini mi kapsayacak ? o zaman master yapmadigim sure bosuna bu sureden kesilmis olacak. bu durumda dil kursu kagidi almam daha mantikli degil mi ?

ama su sorun da aklima takiliyo.. bu 2 somestir da dersleri veremezsem tekrar askerlik uzatmak icin dil kursu yerine dersleri verdiginde master yapabilir kagidi almam yeterli olcak mi ya da olmayacak mi? Dusunceler hep stres getiriyor yani sonucta.

ayrica :D biliyorum cok oluyorum =) ben oturumumu uzatmak icin yabancilar polisine basvurdum onlar randevu vercekmis ve oraya gitmem gerekiyomus.bundan sonraki oturumlar elektronik bi kart gibi yani kredi karti gibi olcakmis. oturum uzatma konusunda bir sikinti olacagini sanmiyorum bachelor universiteye basladigima dair ogrenci kimligim kagitlarim var alman polisi turkiyede bu adam bachelor okudu burda tekrar olmaz diye bakmaz sanirim. ama oturum isi hallolmadan askerlik de uzatilmaz mi ? bi belge mi goturmeliyim ki oturumum su an uzatilmak uzere yabancilar polisinde diye.. 1 aralik son gun askerlik suresinde ve oturum islemleri 6 hafta filan suruyormus.

durumlar sorular karisik.. her tarafta da farkli seyler uygulaniyor bu durumu daha da karisik yapiyor.. simdiden herkese cok cok tesekkur ederim.. umarim almanyada okuyan her ogrenci sonunda basariya hedefledigi yere ulasir.

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Cmt Eki 29, 2011 4:15 am

Valla 2 arti 1 i mi kapsar yoksa uzatmalara mi kalir bilmiyorum :)

Konsoloslugun sana dedigi gibi dil kursu olursa 18 aylik sure veririm dedigi sey her 6 ayda bir askerlik uzatimi olsa gerek..Yani her somester tekrar dil kursu veya uni belgesi ile uzatabilirsin askerligini.
Ogrenci dosyasi actirsan dahi her donem okul belgeni konsolosluga vermek zorundasin bir donem vermezsen dosyan yenilenmiyor.

Oturumla askerlik cok ayri konular.

jaymz

Mesaj gönderen jaymz » Cmt Nis 21, 2012 11:45 pm

Arkadaslar Dusseldorf universitesinde okuyanlar icin bilgi vereyim istedim..

Heinrich heine universitesinde bachelora kayit olmama ragmen askerligimi dil kursuna kayit yaptirarak uzattirabildim. Turkiyede lisans egitimi aldigim icin mastera kayitli olmam gerekiyormus. dil kursu yasal hakkim olan 1 yil arti 6 aylik hakki kullanicam. yani 1 yil bittikten sonra tekrar dil kursu kayit belgesi gostermeliyim. bu 18 ay sure icinde mastera baslarsam 2 arti 1 yillik yasal hak olan uzatma suresini kullanabilirim. Ayrica bu 2 arti 1 yil master ne zaman baslarsa o surede o zaman baslayacak. yani bu 18. ay bittikten sonra tekrar gelen 3 yil degil. diyelim 5 ay sonra mastera basladim.5 ay sonrasindan itibaren gecerli olan 3 yil.. 18 aydan sonra gecen 3 yil degil.

Umarim askerligini uzaticak bazi kisiler icin bir bilgi olmustur. Ayrica bi sorum var. Kesin ne zamana kadar uzatildigini bana mail olarak yollayacakmis egitim atesesi. ben bugun islemleri yaptirdim. en gec ne zamana kadar belli olur ??

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Prş Haz 28, 2012 3:32 pm

Askerlik ertelemelerinde doldurulmasi gerekli olan ASKERLIK ERTELEME BASVURU DILEKCESI

http://word.office.live.com/wv/WordView ... A7esi.docx

basliga eklenmistir.

strider

Mesaj gönderen strider » Prş Haz 28, 2012 5:03 pm

Ben askerligimi yaptim yine de actirmam gerekiyor mu acaba?

Tesekkur ederim.

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Prş Haz 28, 2012 6:26 pm

Gerekmiyor.

ekn_oky

Mesaj gönderen ekn_oky » Prş Haz 28, 2012 6:56 pm

bu askerlik konusunda yeni kanun kabul edildi,sebep belirtmeksizin 29 yasina kadar askere gitmeme sansi dogdu bunla ilgili bilgisi olan var mi?

MiTRaLYoZ

Mesaj gönderen MiTRaLYoZ » Çrş Tem 04, 2012 5:12 pm

Su an Turkiye\'deyim(Tatil) , 1 hafta sonra Almanya\'ya donecegim. Askerlik tecili hakkinda henuz bir yere gidip de islem falan yapmadim. Yas 19 ve bu sebeple isin ciddiye bindigini dusunerekten. Ve halihazirda Turkiye\'de bulundugum icin gitmeden once su islemleri yaptirmak istiyorum. Ama burada mi yoksa orada mi yaptirmam gerektigini de bilmedigim icin yardiminizi bekliyorum.

Aklima takilanlar;
1-Ben Tr\'de uni\'ye kaydolup 1 donem kayitli kaldiktan sonra, vize icin konsolosluga gitmeden once okul kaydimi sildirmistim. Bu 1 donemlik surede muhtemelen tecil islemleri olmusmudur ? Ancak kaydim silindigi icin iptal mi olmusdur bunu tam kestiremiyorum. Ama ben o okula halen kayitli olmadigim icin , bunun cok iyi bi durum oldugunu dusunmuyorum.

2- Tekin soyle bisey yazmis \'\' Keske buraya gelmeden yaptirsaydin\'\' bende bu soze maruz kalmamak icin Almanyaya donmeden yaptirmak istiyorum. Ama 2-3 arkadasla konustum. Her halukarda ogrenci dosyasi actirmam gerektigi icin , Almanya\'da yaptir diyorlar.

Su an yanimda tum belgelerim mevcut. Sizce ne yapmaliyim ?

volkan662

Mesaj gönderen volkan662 » Çrş Tem 04, 2012 7:08 pm

1.Soruya cevap olarak sunu diyebilirim...Turkiye\'de kayit yaptirdigin zaman askerlik subesine ogrenci belgen ile kendin basvurup tecil islemi yaptirmadi isen maalesef suan tecilli gorunmuyorsun demektir. Tecil islemini yaptirmaz isen baka kacagi durumuna dusebilirsin.
2-Yurt disinda dil egitimi alanlar icin 18 ay universite icinde yine tecil hakkini kullanabiliyorsun. Yalniz bildigim kadari ile yurt disinda ogrenci olacagin icin tecil islemini M.E.B uzerinden yapiyorsun. Buna da aile bireylerinin basvurusunu kabul etmiyorlar bizzat kendin gidip basvurmalisin diye biliyorum. Milli Egitim Bakanligi Yuksek Ogretim Genel Mudurlugu Yurtdisi Ogrenciligi Tanima Birimine giderek askerligini tecil yapabilirsin.

Onemli: Her hangi bir islem yaptirmadim demissin muayene veya baka kacagi durumuna dusmemek icin bir an once tecilini yaptirmani tavsiye ederim.