Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Denklikte yeni Dönem Online-Basvuru

Turk ve Alman devlet daireleri: Turk Konsoloslugu'ndaki islemler, yabancilar dairesi, saglik sigortasi, isci vizesi, askerlik, ehliyet...
cglryvz

Denklikte yeni Dönem Online-Basvuru

Mesaj gönderen cglryvz » Prş Şub 08, 2018 5:53 pm

Merhaba arkadaslar,

Lisans egitimimi yeni bitirdigim Almanyada Konsoloslukta ögrenci dosyamin yas dolayisiyla kapandigi ve dolayisiyla askerlik durumumun diploma taninmasi (denklik) süreci icin tecil ettirmek istedigim su günlerde YÖK'e sahsi basvuru yaptirma zorunlulugu oldugunu ögrenmis ve YÖK'ün sart koydugu yapilmasi gereken 18 maddelik kosullarin yerine getirmekte zorlanacagim icin derin düsüncelere dalmistim.

http://yok.gov.tr/denklik-online-basvur ... -tanitildi

Yukaridaki linkle beraber 2 gün önce alinan karar dogrultusunda bu islemler tüm ögrenciler icin söylendigine göre e-basvuru tarzi online yapilcagini belirtmekte ve bunu sizlerle paylasmak istedim.
Az önce bu karari okudum ve direkt Yök cagri merkezini aradim fakat mesai saatleri disinda aradigim icin bilginin asamalarini teyid edemedim.

Eger bu karar gercekten böyleyse kararda belirtildigi gibi Türkiyeye yani Ankara YÖK merkezine gitmedende tanima belgesi yada Denklik basvurularinizi online olarak yapabilecegiz.

Basin Bilgi Notu asagidaki Linkte Mevcut
http://yok.gov.tr/documents/10279/39399 ... i_notu.pdf

Gelismeler dogrultusunda yapilmasi gereken asamalari alicagim bilgi dogrultusunda size özet gececegim.

Saygilar.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Re: Denklikte yeni Dönem Online-Basvuru

Mesaj gönderen Physiker » Cum Şub 09, 2018 11:08 am

Tesekkürler. Konuyu sabitliyorum.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

cglryvz

Re: Denklikte yeni Dönem Online-Basvuru

Mesaj gönderen cglryvz » Cum Şub 09, 2018 6:20 pm

Bugün aldigim yeni bilgilere göre izlenmesi gereken adimlar su sekilde;

1) Öncelikle istenilen bütün belgeleri eksiksiz 16.02.2018 tarihinden itibaren olusturulmasi gereken sisteme yüklemek
2) Yükledikten sonra 15 ila 30 gün icerisinde YÖK belgelerin asillari icin sizi yine ayagina cagirmakta Ankaraya
3) Belge asillarini göstermek icin gittiginiz takdirde asker tecili gerekli olan islemler icin denklik süresince `Islemler devam ediyor` belgesini almak isterseniz orjinallerini götürdügünüz zaman alabilmektesiniz yani önceden alamiyorsunuz.

Neticede bu online basvuru isleminin esprisi sadece su olmakta; Aslinda pratikte ve teorikte birsey degismiyor Sadece YÖK denklik islemlerini hizlandirmak icin sadece belgeleri önceden sistem yapmis oraya yüklememizi istiyor isin özeti bu.

Yani benim icin cok birsey degismedi online basvuru yapsam dahi Ankaraya gitmem gerekiyor yada vekalet verip Türkiyeden herhangi bir kisinin yapmasi gerekiyor.
Zaten bir allahin kuluda vatandasi düsünerek hareket etmemesi beni sasirtmadi. Ben burda herseyi birakip vaktimi ona ayiramadigimdan bu e basvuru islemine sevinmistim. Megerse kendilerini hizlandirmak icinmis.