Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

AT11 ile Werkstudent olarak Calisilabilir mi?

Turk ve Alman devlet daireleri: Turk Konsoloslugu'ndaki islemler, yabancilar dairesi, saglik sigortasi, isci vizesi, askerlik, ehliyet...
kardelenb

Re: AT11 ile Werkstudent olarak Calisilabilir mi?

Mesaj gönderen kardelenb » Çrş Ara 11, 2019 9:56 pm

kiss25 yazdı: Sal Ara 03, 2019 2:58 am Sigorta sirketi dogruyu söylüyor. AT-11 ile calisamazsin. 1€ bile kazaniyor olsan Almanya'daki bir sigorta sirketinden sigortali olman gerek AT-11 iptal oluyor otomatik o durumda. Üzgünüm ama durum öyle
Ben AT11 ile yaklaşık 2 yıl Minijob yapabildim hiçbir sıkıntı olmadı.

Conquerer

Mesaj gönderen Conquerer » Prş Ara 19, 2019 5:16 pm

Bugün tkya gittim , calismaya basladigin an at11 gecersiz olur , bu yüzden almanyada saglik sigortasi yapman gerek dediler ort.104 euro civari . Bu durum eyalate göre degisiyormu , bayernde basina böyle birsey gelen oldumu ? aok tada durum ayni mi ? iki tane görevli vardi tk da biri at 11 Werkstudent olarak calismiyorsan gecerli olur dedi , 1 hafta sonra gittim bu sefer diger gorevli eger calisiyorsan her halükarda burda sigorta yaptirman gerekiyor dedi .Bu konuda kesin bir bilgisi olan varmi :?:

yahyayildirim

Mesaj gönderen yahyayildirim » Sal Oca 14, 2020 4:00 pm

kiss25 yazdı: Sal Ara 03, 2019 2:58 am Sigorta sirketi dogruyu söylüyor. AT-11 ile calisamazsin. 1€ bile kazaniyor olsan Almanya'daki bir sigorta sirketinden sigortali olman gerek AT-11 iptal oluyor otomatik o durumda. Üzgünüm ama durum öyle
bu olay yeni mi başladı ben de aynı şekilde bir minijobda çalışıcaktım ama technikerdan 105 euroya sigorta yaptırmamı söyledi kadın. Bu durumda 450 euro üstünde para kazanmakla minijob arasındaki fark ne kaldı

yahyayildirim

Mesaj gönderen yahyayildirim » Sal Oca 14, 2020 4:05 pm

kardelenb yazdı: Çrş Ara 11, 2019 9:56 pm Ben AT11 ile yaklaşık 2 yıl Minijob yapabildim hiçbir sıkıntı olmadı.
techniker yada aoktan belge aldın mı

aycayildirim

Mesaj gönderen aycayildirim » Çrş Nis 01, 2020 7:16 pm

Merhabalar, Şubat ayından itibaren Werkstudent olarak çalışıyorum ve bugün AOK'dan mektup aldım. Yaklaşık 4 ay A/T 11 belgemle kayıtlıydım, daha sonra çalıştığım yer ödedi sigortamı. Sonra statümü Şubat ayında Werkstudent olarak değiştirdim. Mektupta ise Şubat ayından beri sigortasız olduğum yazıyor... Şok oldum tabi. E zaten Werkstudent'in kazandığı Minijob'tan azıcık bir şey, sigorta ödeyince Minijob'tan daha aşağıya gidecek. O zaman ne anlamı kalıyor daha çok çalışıp daha az kazanırsak...

Sorum ise şu: Eğer bu 3 aylık sigortayı ödersem, sonrasında Minijob olarak çalışırsam tekrar A/T 11 belgemi kullanabilir miyim? Yardım ederseniz gerçekten çok sevinirim, aşırı derecede strese girdim. Zaten virüs nedeniyle çalışmak imkansız oldu, bir de bu dönemde her ay ekstra yaklaşık 100 Euro ödemek beni bitirecek yoksa.

Teşekkürler

kardelenb

Mesaj gönderen kardelenb » Prş Nis 02, 2020 4:03 pm

yahyayildirim yazdı: Sal Oca 14, 2020 4:05 pm techniker yada aoktan belge aldın mı
calistigima dair aokdan hicbir belge almadim, yani sadece ise basvurdum calistim at11e sormadan, simdi de werkstudent olarak calisiyorum., bilmiyorum bir sorun cikar mi diye simdiye kadar cikmadi

zrncimrv

Mesaj gönderen zrncimrv » Cum Ağu 14, 2020 12:45 am

Merhabalar, Baden-Württemberg eyaletinde yüksek lisans yapıyorum. Semester breakde iş buldum, AT/11 belgem var elimde. İşverenim mitgliedsbescheinigung istedi benden. AOK bana hiçbir şey demeden bu belgeyi verdi. Fakat daha sonra bana AOK'dan bana Gesundheitkarte çıkaracaklarını bunun için foto göndermem gerektiğini söyleyen bir mektup geldi. Daha sonra bana belgeyi yollayan beyefendiye mail attım, benim AT-11 belgem olduğunu ve bu belgede Gesundheitkarte'nin olmadığını doktora gitmeden önce bir belge almamız gerektiğini anlattım ve sigorta tarifimin değişip değişmediğini sordum ya da bundan sonra bir ücret ödeyip ödememem gerektiğini sordum. 2 3 defa böyle mailleştik. En sonunda bana zaten AOK tarafından sigortalı olduğum(AT/11 belgesinin bir anlamı yok AOK tarafından sigortalıysan demeye çalıştı sanırım) işverenimin de mitgliedsbescheinigung belgesini çoktan teslim aldığını ve ayrıca foto yollarsam bana bir kart bile çıkaracaklarını söylediler. Açıkçası kafam karıştı, böyle bir şey yaşayanlar varsa yeşillendirebilir mi? hastaneye gitsem sorun çıkar mı

schwaebisch

Mesaj gönderen schwaebisch » Sal Ağu 18, 2020 4:32 pm

zrncimrv yazdı: Cum Ağu 14, 2020 12:45 am Merhabalar, Baden-Württemberg eyaletinde yüksek lisans yapıyorum. Semester breakde iş buldum, AT/11 belgem var elimde. İşverenim mitgliedsbescheinigung istedi benden. AOK bana hiçbir şey demeden bu belgeyi verdi. Fakat daha sonra bana AOK'dan bana Gesundheitkarte çıkaracaklarını bunun için foto göndermem gerektiğini söyleyen bir mektup geldi. Daha sonra bana belgeyi yollayan beyefendiye mail attım, benim AT-11 belgem olduğunu ve bu belgede Gesundheitkarte'nin olmadığını doktora gitmeden önce bir belge almamız gerektiğini anlattım ve sigorta tarifimin değişip değişmediğini sordum ya da bundan sonra bir ücret ödeyip ödememem gerektiğini sordum. 2 3 defa böyle mailleştik. En sonunda bana zaten AOK tarafından sigortalı olduğum(AT/11 belgesinin bir anlamı yok AOK tarafından sigortalıysan demeye çalıştı sanırım) işverenimin de mitgliedsbescheinigung belgesini çoktan teslim aldığını ve ayrıca foto yollarsam bana bir kart bile çıkaracaklarını söylediler. Açıkçası kafam karıştı, böyle bir şey yaşayanlar varsa yeşillendirebilir mi? hastaneye gitsem sorun çıkar mı
Durumunuz hala aynı mı? Yani bir sorun olmadan AOK'lı olarak mı devam ediyorsunuz?

Acaba ilk kayıtta diğerlerine göre daha farklı bir şey mi yaptınız?

Ben de önümüzdeki dönem Baden Württemberg'de lisans okuyacağım, buradan AT 11 alınca yapmam gerekenler nedir Almanya'da?

pia

Mesaj gönderen pia » Pzr Kas 01, 2020 12:37 am

bu konuyla ilgili bir gelisme var mi acaba? Ben de ayni durumdayim maasim kesintilerden ve sigortadan sonra minijob kadar oluyor :( Bilsem cidden 10 saat calisirdim. Bir cozum bulmus olan var mi?

oigemeel

Mesaj gönderen oigemeel » Çrş Kas 11, 2020 12:45 pm

Merhabalar arkadaslar,
Ben yakin zamanda Bavyera'dan NRW eyaletine tasindim. Iki eyalettede calistigim icin tecrüberimi paylasmak istedim. Bavyerada calisirken AOK'ya gittigimde görevliler 1 cent bile kazanirsam AT11'in gecerliligini yitirecegini söylemisti o yüzden Bavyera'da hep AOK sigortasiyla calistim. Sansima iyide para kazandigim icin her ay 100€ civari para ödemek cok rahatsiz etmiyordu. NRW'ye geldikten sonra calismadan önce hem AOK hemde DAK ile görüstüm ikiside AT11 ile calisabilecegimi yalniz 450€'yu gectigim taktirde AOK, DAK, TK v.b. bir yerden sigorta yaptirmam gerektigini söyledi. 450€'yu yazin 2. ise girdigim icin 1 ayligina gectim.(Gecmez olaydim :D ) O ara DAK ile konustugumda telefonda beni kandirip sigorta yaptilar. :( Ben sadece fiyat karsilastirmasi yapmak istedim, ama arar aramaz DAK'li oldum o yüzden cok dikkat edin. DAK, bana saglik sigortasini her türlü yaptirmam gerektigini fiyatin AOK, TK v.b her yerde ayni oldugunu söylemislerdi. Yinede AOK'nin daha daha ucuz oldugunu bir arkadastan duymustum ama artik cok gecti. Bu duruma gicik olup AOK'ya anlatmamla beraber AOK, DAK'nin bana bunu yapamayacagini söyledi ve rakip firma oldugu icin, birde AOK beni kendine cekmek istedigi icin adete benim adima DAK ile savasa girdi(Avukat tutsam AOK kadar ilgilenmezdi sonucta isin ucunda para var) :D Sonunda AOK, DAK'ya AT11 belgemle gidip, buna haklari olmadigini söylememi istedi. Bende DAK'ya gidip tam 3 saat durumu anlattim. Zaten görevlilerin AT11 ile ilgili hic bi fikri yok sadece dolandirma kismiyla ilgileniyorlar.(Biz bu belgeyi bilmiyoruz, sigorta yaptirmaniz gerekiyordu bizde yaptik diyip konuyu kapatiyorlar) DAK'da kadin isin icinden cikamayinca(benim gibi bir ruh hastasiyla basa cikamayacagini anlayinca), telefonla 40 yeri aradi ve sonunda dediki evet AOK'da, sizde haklisiniz 450€ gecsenizde aslinda sigorta yaptirmaniza gerek yok deyip 2 gün önce postayla gelmis olan saglik kartimi elimden aldi bende böylelikle DAK denen dolandiricidan kurtuldum. Bu arada bastada dedigim gibi aslinda ilk basta AOK'da sigorta yaptirmam gerektigini söylemisti yani onlarda dolandirmak istedi ama ben onlara ikinci kez gittimde beni hatirlamadilar ve o ara coktan DAK üyesiydim ve DAK'yi AOK'ya sikayet edip onlara durumu anlatinca ve DAK'da rakip firma oldugu icin gercekleri farkinda olmadan bana anlattilar. Bir önceki gittimde 450€ gecmeniz taktirde bizle sigorta yaptirmaniz gerekiyor diyen AOK, simdi 450€ gecsenizde ödemenize gerek yok DAK sizi kandirmis diyordu :D AOK'da olan adam utanmazca birde is hallolduktan sonra gülerek sizin icin ne kadar ugrastik artik ögrenciliginiz bitince bizi secersiniz demisti. Bende yalandan minnetarmis gibi yapip tabi kesinlikle diyip cikmistim. :D Arkadaslar bunlar insanlari nasil dolandiracagini sasirmis bazen ne kadar ugrasirsaniz ugrasin olmuyor. Inanin benden her ay 100€ alsalar daha iyiydi cünkü bu durumla ugrasirken akil sagligimi kaybediyordum. Klasik Almanya iste ama yaz tatilinde olmanin verdigi bos vakit ve issizligim sonucu ugrastim. Sonucta yabancilar bürosu denen bir illetle ugrasmis bir Türk genci olarak, dandik bir sigorta firmasiyla ugrasmayacak miydim? Yazi cok uzun olmus ama cok sürükleyici olduguna inaniyor, herkes icin en iyisini diliyorum. Yazim hatam coktur muhtemelen. Durum uzun oldugu icin onunla ugrasamadim ama yazdigimi bi kere okudum, ne demek istedigim hemen hemen anlasiliyor. :D Sevgiler... Tarih:11.11.2020(Tam karnaval günü :D tabi Corona ne karnaval birakti ne baska bisey :( )

berkai

Mesaj gönderen berkai » Sal Kas 24, 2020 7:58 pm

oigemeel yazdı: Çrş Kas 11, 2020 12:45 pm Merhabalar arkadaslar,
Ben yakin zamanda Bavyera'dan NRW eyaletine tasindim. Iki eyalettede calistigim icin tecrüberimi paylasmak istedim. Bavyerada calisirken AOK'ya gittigimde görevliler 1 cent bile kazanirsam AT11'in gecerliligini yitirecegini söylemisti o yüzden Bavyera'da hep AOK sigortasiyla calistim. Sansima iyide para kazandigim icin her ay 100€ civari para ödemek cok rahatsiz etmiyordu. NRW'ye geldikten sonra calismadan önce hem AOK hemde DAK ile görüstüm ikiside AT11 ile calisabilecegimi yalniz 450€'yu gectigim taktirde AOK, DAK, TK v.b. bir yerden sigorta yaptirmam gerektigini söyledi. 450€'yu yazin 2. ise girdigim icin 1 ayligina gectim.(Gecmez olaydim :D ) O ara DAK ile konustugumda telefonda beni kandirip sigorta yaptilar. :( Ben sadece fiyat karsilastirmasi yapmak istedim, ama arar aramaz DAK'li oldum o yüzden cok dikkat edin. DAK, bana saglik sigortasini her türlü yaptirmam gerektigini fiyatin AOK, TK v.b her yerde ayni oldugunu söylemislerdi. Yinede AOK'nin daha daha ucuz oldugunu bir arkadastan duymustum ama artik cok gecti. Bu duruma gicik olup AOK'ya anlatmamla beraber AOK, DAK'nin bana bunu yapamayacagini söyledi ve rakip firma oldugu icin, birde AOK beni kendine cekmek istedigi icin adete benim adima DAK ile savasa girdi(Avukat tutsam AOK kadar ilgilenmezdi sonucta isin ucunda para var) :D Sonunda AOK, DAK'ya AT11 belgemle gidip, buna haklari olmadigini söylememi istedi. Bende DAK'ya gidip tam 3 saat durumu anlattim. Zaten görevlilerin AT11 ile ilgili hic bi fikri yok sadece dolandirma kismiyla ilgileniyorlar.(Biz bu belgeyi bilmiyoruz, sigorta yaptirmaniz gerekiyordu bizde yaptik diyip konuyu kapatiyorlar) DAK'da kadin isin icinden cikamayinca(benim gibi bir ruh hastasiyla basa cikamayacagini anlayinca), telefonla 40 yeri aradi ve sonunda dediki evet AOK'da, sizde haklisiniz 450€ gecsenizde aslinda sigorta yaptirmaniza gerek yok deyip 2 gün önce postayla gelmis olan saglik kartimi elimden aldi bende böylelikle DAK denen dolandiricidan kurtuldum. Bu arada bastada dedigim gibi aslinda ilk basta AOK'da sigorta yaptirmam gerektigini söylemisti yani onlarda dolandirmak istedi ama ben onlara ikinci kez gittimde beni hatirlamadilar ve o ara coktan DAK üyesiydim ve DAK'yi AOK'ya sikayet edip onlara durumu anlatinca ve DAK'da rakip firma oldugu icin gercekleri farkinda olmadan bana anlattilar. Bir önceki gittimde 450€ gecmeniz taktirde bizle sigorta yaptirmaniz gerekiyor diyen AOK, simdi 450€ gecsenizde ödemenize gerek yok DAK sizi kandirmis diyordu :D AOK'da olan adam utanmazca birde is hallolduktan sonra gülerek sizin icin ne kadar ugrastik artik ögrenciliginiz bitince bizi secersiniz demisti. Bende yalandan minnetarmis gibi yapip tabi kesinlikle diyip cikmistim. :D Arkadaslar bunlar insanlari nasil dolandiracagini sasirmis bazen ne kadar ugrasirsaniz ugrasin olmuyor. Inanin benden her ay 100€ alsalar daha iyiydi cünkü bu durumla ugrasirken akil sagligimi kaybediyordum. Klasik Almanya iste ama yaz tatilinde olmanin verdigi bos vakit ve issizligim sonucu ugrastim. Sonucta yabancilar bürosu denen bir illetle ugrasmis bir Türk genci olarak, dandik bir sigorta firmasiyla ugrasmayacak miydim? Yazi cok uzun olmus ama cok sürükleyici olduguna inaniyor, herkes icin en iyisini diliyorum. Yazim hatam coktur muhtemelen. Durum uzun oldugu icin onunla ugrasamadim ama yazdigimi bi kere okudum, ne demek istedigim hemen hemen anlasiliyor. :D Sevgiler... Tarih:11.11.2020(Tam karnaval günü :D tabi Corona ne karnaval birakti ne baska bisey :( )
İşe girerken sizden KV nummer (Krankenversicherungsnummer) istendi mi?
TK bana KV nummer vermemekte kararlı ve işe girerken sadece sigorta Bescheinigung'unu göstermenin yeterli olup olmayacağını bilmiyorum. Sonuçta benden bir sigorta numarası isteyebilirler, bu konuda bilgisi olan arkadaş var mı?

ipekt

Mesaj gönderen ipekt » Prş Oca 28, 2021 12:44 pm

Arkadaslar merhaba,

butun postlari okudum; fakat hala kafamda soru isaretleri var. AT11 ile 1 yildir sigortaliyim ve werkstudent olarak ocak ayinda calismaya basladim. Calistigim sirket KV numarami istedi ve ben de IKK ile iletisime gectim. Numarami verdikten sonra, AT11 ile werkstudent olarak calissam bile para odemem gerektigi soylendi. bir arkadasima sordugumda o hic para odemedigini belirtti. Nisan'dan itibaren full-time calismaya baslayacagim ve working visa icin saglik sigortasindan konfirme belgesi almam gerek. IKK ya sordugumda tekrar bana bu parayi belirttiler (ben yazmasam donus yapacaklari yoktu). Aacaba baska bir saglik sigortasindan sigorta yaptirirsam full-time calismaya basladigimda, bu olay para odenmeden tamamen kapanir mi, yoksa ben her halukarda bu parayi (120 eur/aylik) odeyecek miyim? Yardimci olursaniz cok sevinirim. :(

Sevgiler

Nur19

Mesaj gönderen Nur19 » Cum Mar 26, 2021 1:50 pm

aycayildirim yazdı: Çrş Nis 01, 2020 7:16 pm Merhabalar, Şubat ayından itibaren Werkstudent olarak çalışıyorum ve bugün AOK'dan mektup aldım. Yaklaşık 4 ay A/T 11 belgemle kayıtlıydım, daha sonra çalıştığım yer ödedi sigortamı. Sonra statümü Şubat ayında Werkstudent olarak değiştirdim. Mektupta ise Şubat ayından beri sigortasız olduğum yazıyor... Şok oldum tabi. E zaten Werkstudent'in kazandığı Minijob'tan azıcık bir şey, sigorta ödeyince Minijob'tan daha aşağıya gidecek. O zaman ne anlamı kalıyor daha çok çalışıp daha az kazanırsak...

Sorum ise şu: Eğer bu 3 aylık sigortayı ödersem, sonrasında Minijob olarak çalışırsam tekrar A/T 11 belgemi kullanabilir miyim? Yardım ederseniz gerçekten çok sevinirim, aşırı derecede strese girdim. Zaten virüs nedeniyle çalışmak imkansız oldu, bir de bu dönemde her ay ekstra yaklaşık 100 Euro ödemek beni bitirecek yoksa.

Teşekkürler
Aynı durumu ben de yaşadım ama minijoba geçtiğimde tekrar aok cirkefce sizin calistiginizi biliyoruz at11iniz geçerli değil dedi, ve ellerinde bunu kanitlayan hiçbir yasa falan da yok. Sizin durumunuz ne oldu acaba?

lilas

Mesaj gönderen lilas » Cum Mar 26, 2021 1:55 pm

Nur19 yazdı: Cum Mar 26, 2021 1:50 pm Aynı durumu ben de yaşadım ama minijoba geçtiğimde tekrar aok cirkefce sizin calistiginizi biliyoruz at11iniz geçerli değil dedi, ve ellerinde bunu kanitlayan hiçbir yasa falan da yok. Sizin durumunuz ne oldu acaba?
Merhaba, başka AOK şubelerine mail atın kesinlikle, bazen farklı sonuçlar alınabiliyor. Çalıştığını biliyorum gibi bir tavır mümkün değil, resmi statünüz neyse o. Senelerce full time çalışıp minijoba bile geçseniz böyle bir iddiası olamaz. Başka şubelerle mailleşip aldığınız olumlu maille birlikte kendi AOK şubenizle görüşmeyi deneyebilirsiniz. Olmayan bir yasayı uygulatamazlar malesef, bilenler mutlaka farklı çözüm yolları da söyleyecektir🍀

Nur19

Mesaj gönderen Nur19 » Cum Mar 26, 2021 1:59 pm

selen yazdı: Sal Kas 19, 2019 1:41 pm bana aokta benim sigortamla ilgilenen (Ansprechpartner) bana öyle dedi: werkstudent olarak çalışacaksan yine öğrenci sigortası yaptırman gerek, yeni çıkmış bu durum. Bir tek minijoblarda at11 yetermiş.

Bana minijoba bile yeterli değil, 1 kuruş kazansan da kendi sigortani yaptirmalisin dediler.

lilas

Mesaj gönderen lilas » Cum Mar 26, 2021 2:01 pm

Nur19 yazdı: Cum Mar 26, 2021 1:59 pm Bana minijoba bile yeterli değil, 1 kuruş kazansan da kendi sigortani yaptirmalisin dediler.
Minijob için AT-11 geçerli. Para almak için şans deniyorlardır.

Nur19

Mesaj gönderen Nur19 » Cum Mar 26, 2021 2:03 pm

lilas yazdı: Cum Mar 26, 2021 1:55 pm Merhaba, başka AOK şubelerine mail atın kesinlikle, bazen farklı sonuçlar alınabiliyor. Çalıştığını biliyorum gibi bir tavır mümkün değil, resmi statünüz neyse o. Senelerce full time çalışıp minijoba bile geçseniz böyle bir iddiası olamaz. Başka şubelerle mailleşip aldığınız olumlu maille birlikte kendi AOK şubenizle görüşmeyi deneyebilirsiniz. Olmayan bir yasayı uygulatamazlar malesef, bilenler mutlaka farklı çözüm yolları da söyleyecektir🍀
Çok teşekkür ederim, deneyeceğim dediğinizi:) Umarım işe yarar.

Nur19

Mesaj gönderen Nur19 » Cum Mar 26, 2021 2:05 pm

lilas yazdı: Cum Mar 26, 2021 2:01 pm Minijob için AT-11 geçerli. Para almak için şans deniyorlardır.

Peki bizim bunu kanitlayacagimiz bir yasa falan var mı, aok'dan alacağımız emailden başka? Onların elinde hiç birşey yok, sadece gerçekten cirkeflikle olayı kapatmaya çalışıyorlar. Kadınin tavrı bile irkciydi.

erasmusstudent

Mesaj gönderen erasmusstudent » Cum Haz 11, 2021 10:45 am

Arkadaşlar bütün yazılanları okudum konuyla ilgili ben de hala ne yapacağımı bilmiyorum, yaklaşık 1 aydır at 11 belgem ile werkstudent olarak çalışıyorum, çalıştığım firma benden sigortamın olup olmadığını sordu ben de AOK' dan olduğunu söylemiştim ve AOK at-11 imin üzerine sadece bir damga basıp orijinalini kendilerine alıp kopyasını bana vermişti yani herhangi bir sağlık sigortası numarası vermemişlerdi bende iş yerime böyle bir numaram olmadığını söyledim onlarda xxx gibi bir şey yazmamı istediler ve yazdım bu şekilde işe başladım. AOK daki kadına ilk gittiğimde demişti ki 1 euro bile kazanacak olursan bana haber ver demişti ben de 110 euro ödemek istemiyorum açıkçası ve haber vermek de hiç içimden gelmiyor böyle şu an devam ediyorum sürece eğer yaptırmazsam ilerde bir şey olur mu bilmiyorum sonuçta 6 ay burada duracağım ve o süre boyunca elimde bir at 11 belgesi var ilerde sen burada çalışmışsın sigorta yaptırmadan sana vize vermiyoruz derler mi ondan şüphe duyuyorum yani ileride bu bir sorun olur mu diye eğer olacaksa tekrar almanyaya gelmek istediğimde bir sorun çıkartırlarsa mecbur bu parayı ödeyeceğim ödemekte bir o kadar mantıksız werkstudent ile çalışırken ama ne yapalım el mahkum şu anlık sadece bekliyorum olurda bana bir yazı vs gelir belki diyerekten.

medizinstu

Mesaj gönderen medizinstu » Sal Ara 21, 2021 2:22 pm

ipekt yazdı: Prş Oca 28, 2021 12:44 pm Arkadaslar merhaba,

butun postlari okudum; fakat hala kafamda soru isaretleri var. AT11 ile 1 yildir sigortaliyim ve werkstudent olarak ocak ayinda calismaya basladim. Calistigim sirket KV numarami istedi ve ben de IKK ile iletisime gectim. Numarami verdikten sonra, AT11 ile werkstudent olarak calissam bile para odemem gerektigi soylendi. bir arkadasima sordugumda o hic para odemedigini belirtti. Nisan'dan itibaren full-time calismaya baslayacagim ve working visa icin saglik sigortasindan konfirme belgesi almam gerek. IKK ya sordugumda tekrar bana bu parayi belirttiler (ben yazmasam donus yapacaklari yoktu). Aacaba baska bir saglik sigortasindan sigorta yaptirirsam full-time calismaya basladigimda, bu olay para odenmeden tamamen kapanir mi, yoksa ben her halukarda bu parayi (120 eur/aylik) odeyecek miyim? Yardimci olursaniz cok sevinirim. :(

Sevgiler
Merhaba! ne yaptigini paylaşabilir misin acaba? olay para ödemeden kapandı mi veya her Krankenkasse nin bizim gecmiste nerede calistigimiza bakma görme hakki var mi? cok teşekkürler!