Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

AT11 ile Werkstudent olarak Calisilabilir mi?

Turk ve Alman devlet daireleri: Turk Konsoloslugu'ndaki islemler, yabancilar dairesi, saglik sigortasi, isci vizesi, askerlik, ehliyet...
nett

AT11 ile Werkstudent olarak Calisilabilir mi?

Mesaj gönderen nett » Sal Şub 06, 2018 9:53 am

Merhaba,

Simdiye kadar AT11 sigortam vardi ancak oturum iznimi uzatirken, ögrenciyken calisacak olursam gecerli bir sigorta yaptirmam icin bir kagit imzalattilar. Görevli de calisirsam AOKtan sigortamin olmasi gerektigini söyledi. Ancak bu yabancilar bürosu daha once de gecerli olabilecek bircok evrakimi gecersiz saydigi icin güvenemiyorum.

Calisirken AT11 evraki gecerli olabiliyor mu yoksa gercekten AOK sigortasi icin para ödemem mi gerekiyor?

Tesekkürler.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Re: AT11 ile Werkstudent olarak Calisilabilir mi?

Mesaj gönderen Physiker » Çrş Şub 07, 2018 10:53 am

Technische Krankasse ye git oraya kayit olup daha sonra AT11 belgeni sun. AT11 belgesinin süresi gecerli oldugu sürece sigortaya para ödemezsin ve AT11 belgesi ile bu sekilde calisma hakkin olur.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

nett

Mesaj gönderen nett » Cum Şub 09, 2018 5:42 pm

iste bu! cok tesekkurler!

nett

Mesaj gönderen nett » Cmt Şub 17, 2018 10:16 am

Merhaba,
Techniker Krankenkasse'ye gittim.
Ayni durumda olanlar icin paylasiyorum söylediklerini.

AT11 kapsami yeni degismis.
Türkiye'den sigortali oldugunuz icin calisirken AT11 gecerli olmuyormus. Werkstudent olsaniz dahi Almanya'dan sigorta yaptirmaniz gerekiyormus.

kiss25

Mesaj gönderen kiss25 » Cmt Şub 17, 2018 11:52 am

illa zorlastircaklar yani isimizi öyle mi her seferinde bir zorluk cikaricaklar yani !!! Ben duymustum bir arkadasimin arkadasi AT11 ile calisiyormus önceden AT11 ile calisanlar calisabiliyor muymus ?
Arkadaslar ben erkegim =)

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Cmt Şub 17, 2018 1:14 pm

werkstudent olarak calisma sigorta zorunlulugu getirmez. ögrenciyken bu sekilde calisilabilir ve ögrencilik icin de ögrenci sigortasi olmali. yani zincirleme reaksiyon. eger ögrencilik icin at11 kabul ediliyosa, werkstudent icin de gecerli olmali.

kiss25

Mesaj gönderen kiss25 » Pzr Şub 18, 2018 3:13 pm

welly275 yazdı: Cmt Şub 17, 2018 1:14 pm werkstudent olarak calisma sigorta zorunlulugu getirmez. ögrenciyken bu sekilde calisilabilir ve ögrencilik icin de ögrenci sigortasi olmali. yani zincirleme reaksiyon. eger ögrencilik icin at11 kabul ediliyosa, werkstudent icin de gecerli olmali.
Peki ögrenciyken TK dan sigorta yaptirdik , 2 ay sonra AT-11 getirdik o 2 aylik paramizi geri alabiliyormuyuz ? Sadece TK degil genel olarak yoksa bu sigorta sirkentine göre degisiyor mu ? Alinabiliyor diye okudum bir kac yerde ama baya sorunla karsilasanda varmis bu konuyla ilgili

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Pzt Şub 19, 2018 1:24 am

eger aldigin belge geriye dönük süreyi kapsiyosa, alinabilir belki. bu konuda pek bilgim yok.

yaptirmak zorunda oldugun sigorta gesetzliche krankenversicherung. nerdeyse ufak tefek seyler haricinde hepsinde aynidir. gesetzliche krankenversicherung icin gecerli türkiyeyle aradaki anlasma. yani anlasmada ayni anda iki yerde saglik sigortasi primi ödenmemesi ve sigortayi yaptiran kisinin secimine birakildiysa, bu durumda kanaatim hangi sigorta firmasi olursa olsun. kendi ic islerinde nasil kurallar varsa olsun farketmez sana ödeme yapmak zorundadirlar. ama dedigim gibi bilgim yok bu konuda.

nett

Mesaj gönderen nett » Pzr Nis 22, 2018 7:33 pm

kiss25 yazdı: Cmt Şub 17, 2018 11:52 am illa zorlastircaklar yani isimizi öyle mi her seferinde bir zorluk cikaricaklar yani !!! Ben duymustum bir arkadasimin arkadasi AT11 ile calisiyormus önceden AT11 ile calisanlar calisabiliyor muymus ?
Ben bayernden basvurdum; buradaki yabancilar bürosu at11, werkstudent olarak calisirken gecerli degil dedi; calisirken yaptirmam gereken sigorta ile ilgili imzalatilan kagitta da calisirken "gecerli sigorta evraki"nin olmasi gerektigi yaziyor, yani özel/ public/ freiwillig/ almanyadan gibi net bir ifade yok. Onun icin emin olamadim gercekten baska sigorta yaptirmam gerekip gerekmedigine cünkü bayern bu konularda diger bölgelere göre daha cok sorun cikarmayi seviyor. (Baden-Württembergden basvuran bir arkadasimin Türkiyeden yaptirdigi sigortayi kabul ettiler ancak bayernde ayni sigorta evrakini kabul etmediler.)

TKya gittigimde, daha önce yazdigim gibi, önceden AT11 ile werkstudent olarak calisilabildigini ancak cok yeni bir anlasma yapildigini ve artik calisilamadigini söylediler.

Bunun üzerine AOKa gittim, sigorta yaptirmak icin. Oradaki calisan ise is yerin basvurunda AT11 evrakini kabul ettiyse sorun olmamali dedi. Söyle de birsey var AT11iniz varsa freiwillig sigorta yaptiramiyorsunuz; yani AT11i AOK'a gönderdiginiz anda AOKta baska bir sigortaniz varsa da iptal ediliyor. Onun icin benim sigorta basvurumu zaten AT11den dolayi iptal ettiler, hem Türkiyeden hem Almanyadan sigortali olamayacagim icin.

Ek bilgi: AOK kendi yaptirdigim sigorta icin bir kart göndermisti bana posta ile. Sonra arayip, o karti geri göndermemi istediler AT11 ile devam ettigim icin. AOKa iade etmek icin gittigimde ise, hayir bu karti doktora gittiginizde göstermeniz gerekiyor (AT11 de olsa) siz hala AOKtan sigortalisiniz dediler:)

Ben su an ayrica bir sigorta yaptirmadan calisiyorum. Bir sonraki vize basvurumda sorun cikarilirsa, ifadedeki muglakligi gösterip, "gecerli sigorta" yazmissiniz ve AT11 gecerli gibi bir savunma hazirladim kendime :) Ya da sürecin daha kolay oldugu bir sehirden basvurulabilir bence.

Simdiye kadar almanyadaki türklerin yaptiklari kurnazlik hikayelerini dinledigimde kiziyordum ama o kadar cok muglak olay var ki gercekten uyaniklik yapmak gerekiyor.

duisburg35

Mesaj gönderen duisburg35 » Sal Eki 22, 2019 3:04 pm

nett yazdı: Cmt Şub 17, 2018 10:16 am Merhaba,
Techniker Krankenkasse'ye gittim.
Ayni durumda olanlar icin paylasiyorum söylediklerini.

AT11 kapsami yeni degismis.
Türkiye'den sigortali oldugunuz icin calisirken AT11 gecerli olmuyormus. Werkstudent olsaniz dahi Almanya'dan sigorta yaptirmaniz gerekiyormus.
Ben bir süredir werkstudent olarak calisiyorum. Bugun ws19-20'e ait at11i vermek icin AOK'ya gittigimde, at11 ile calisamayacagimi, normal sigorta yaptirmam gerektigi söylendi. Yakin zamanda basina böyle bir durum gelen varmi? Alman yasalarinda bir degisiklik söz konusu mudur?

selen

Mesaj gönderen selen » Prş Kas 07, 2019 6:19 pm

evet arkadaşlar öğrendim. Öncelikle Kiss in sorusu:

önceden ödediğin paranı geri alabiliyorsun önceki at11 lerini verdiğin zaman, eğer o sigortalı olduğun süre içerisinde çalıştıysan (mini job olmayan bir işte) onu geri ödemiyorlar ve at11 in karşılamadığı hastane masrafın varsa onu normal ekstra ödüyormuşsun.(Ben şahsen 4 sömesterdan beri biriktitriyorum verdim dün hepsini geri alabileceğim paramı =D).

werkstudent mevzusu da şöyle evet malesef yeniden öğrenci sigortası yaptırmak gerekiyormuş. sonra mesela werkstudent çalışman bitti geri at11 inle devam edebiliyorsun bildirip.

Conquerer

Mesaj gönderen Conquerer » Pzt Kas 18, 2019 5:27 pm

Merhaba iyi günler ,
Bu minijobda çalışan biri içinde geçerlimi ?

hunterqb

Mesaj gönderen hunterqb » Sal Kas 19, 2019 9:28 am

Değerli arkadaşlar,

Yaklaşık bir yıla yakın bir süre AT11 ile werkstudent olarak çalıştım. Werkstudent olduğunuzda sigortanızi firma karşılaşmaz, bu yüzden AT11 olsa bile problem çıkmayacaktir çünkü AOK veya TK'da muaf olarak zaten kayitlisinizdir.

Elinizdeki sigorta muaf belgesinde AT11'li olduğunuz yazmaz başka bir sigortanız olduğunuz için Almanyada o süre boyunca muaf olduğunuz yazar.

Bu durum firmadan kimseyi bağlamaz, daha dikkatli olmanızı tavsiye ederim. Çalışmak için at11i bozup paralı sigortaya geçip sonra tekrar at11e gecmek falan forum öğrencisine yakışmaz :)

Selamlar.

selen

Mesaj gönderen selen » Sal Kas 19, 2019 1:41 pm

hunterqb yazdı: Sal Kas 19, 2019 9:28 am Değerli arkadaşlar,

Yaklaşık bir yıla yakın bir süre AT11 ile werkstudent olarak çalıştım. Werkstudent olduğunuzda sigortanızi firma karşılaşmaz, bu yüzden AT11 olsa bile problem çıkmayacaktir çünkü AOK veya TK'da muaf olarak zaten kayitlisinizdir.

Elinizdeki sigorta muaf belgesinde AT11'li olduğunuz yazmaz başka bir sigortanız olduğunuz için Almanyada o süre boyunca muaf olduğunuz yazar.

Bu durum firmadan kimseyi bağlamaz, daha dikkatli olmanızı tavsiye ederim. Çalışmak için at11i bozup paralı sigortaya geçip sonra tekrar at11e gecmek falan forum öğrencisine yakışmaz :)

Selamlar.
bana aokta benim sigortamla ilgilenen (Ansprechpartner) bana öyle dedi: werkstudent olarak çalışacaksan yine öğrenci sigortası yaptırman gerek, yeni çıkmış bu durum. Bir tek minijoblarda at11 yetermiş.

furkanarabul

Mesaj gönderen furkanarabul » Sal Kas 19, 2019 3:55 pm

arkadaşlar werkstudentken AOK'ya ödenen para geri alınabiliyor mu ?

hunterqb

Mesaj gönderen hunterqb » Çrş Kas 20, 2019 12:45 am

selen yazdı: Sal Kas 19, 2019 1:41 pm bana aokta benim sigortamla ilgilenen (Ansprechpartner) bana öyle dedi: werkstudent olarak çalışacaksan yine öğrenci sigortası yaptırman gerek, yeni çıkmış bu durum. Bir tek minijoblarda at11 yetermiş.
Çalışacağın firma senden sigorta belgesi istediginde, elinde resmi doküman tutmak icin talep eder açıkçası bağlı olduğun sigorta şirketini ariyıp at11li olup olmadığını yada belgenin gerçekliğini sormaz diye düşünüyorum.

Sigorta firmasi bu işe nerden karıştı ben onu anlamadım, siz mi sordunuz bu durumu?

Gennelikle firma versicherungsbescheinigung ister ve olay kapanır.

Selamlar..

selen

Mesaj gönderen selen » Çrş Kas 20, 2019 12:55 pm

hunterqb yazdı: Çrş Kas 20, 2019 12:45 am Çalışacağın firma senden sigorta belgesi istediginde, elinde resmi doküman tutmak icin talep eder açıkçası bağlı olduğun sigorta şirketini ariyıp at11li olup olmadığını yada belgenin gerçekliğini sormaz diye düşünüyorum.

Sigorta firmasi bu işe nerden karıştı ben onu anlamadım, siz mi sordunuz bu durumu?

Gennelikle firma versicherungsbescheinigung ister ve olay kapanır.

Selamlar..
Ben sormadan söyledi açıkçası. Anladım. ben werkstudent durumunda at11 ile onaylanmış aok belgesini veririm, eğer kabul etmezlerse yeniden sigorta yaptırırım o zaman. Teşekkürler.

akaozN

Mesaj gönderen akaozN » Cum Kas 29, 2019 4:35 am

selen yazdı: Çrş Kas 20, 2019 12:55 pm Ben sormadan söyledi açıkçası. Anladım. ben werkstudent durumunda at11 ile onaylanmış aok belgesini veririm, eğer kabul etmezlerse yeniden sigorta yaptırırım o zaman. Teşekkürler.
Son durum ne oldu sizde?

akaozN

Mesaj gönderen akaozN » Cum Kas 29, 2019 4:39 am

Aynı durumdan ben de müzdaripim, aylık 450 euro kazanabileceğim bir mini-job buldum kendime fakat başvuru evraklarının birinde "Social Security Number" soruyor bunuda öğrenmek için sigorta şirketime gittim (TK) onlar bana AT/11 belgesi ile herhangi bir işte çalışamayacağımı normal bir öğrenci sigortası yapmam gerektiğini söylediler bu da aylık olarak ortalama 104 euroya geliyormuş. Benim kazanacağım para zaten 450 euro bunun 104 nü sigortaya verdimi çalışmanın ne anlamı kaldı ki? Bana ne tavsiye edersiniz? Acaba sigorta şirketi para koparmak için yalan söylemiş olabilir mi? Ya da ordaki adam mı tam olarak bilmiyor? Çünkü yukarda birisi AT/11 ile mini-jobda çalışabilirsiniz yazmış.

kiss25

Mesaj gönderen kiss25 » Sal Ara 03, 2019 2:58 am

akaozN yazdı: Cum Kas 29, 2019 4:39 am Aynı durumdan ben de müzdaripim, aylık 450 euro kazanabileceğim bir mini-job buldum kendime fakat başvuru evraklarının birinde "Social Security Number" soruyor bunuda öğrenmek için sigorta şirketime gittim (TK) onlar bana AT/11 belgesi ile herhangi bir işte çalışamayacağımı normal bir öğrenci sigortası yapmam gerektiğini söylediler bu da aylık olarak ortalama 104 euroya geliyormuş. Benim kazanacağım para zaten 450 euro bunun 104 nü sigortaya verdimi çalışmanın ne anlamı kaldı ki? Bana ne tavsiye edersiniz? Acaba sigorta şirketi para koparmak için yalan söylemiş olabilir mi? Ya da ordaki adam mı tam olarak bilmiyor? Çünkü yukarda birisi AT/11 ile mini-jobda çalışabilirsiniz yazmış.
Sigorta sirketi dogruyu söylüyor. AT-11 ile calisamazsin. 1€ bile kazaniyor olsan Almanya'daki bir sigorta sirketinden sigortali olman gerek AT-11 iptal oluyor otomatik o durumda. Üzgünüm ama durum öyle