Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Almanya'da Surucu Ehliyeti

Turk ve Alman devlet daireleri: Turk Konsoloslugu'ndaki islemler, yabancilar dairesi, saglik sigortasi, isci vizesi, askerlik, ehliyet...
rdvn

Almanya\'da Surucu Ehliyeti

Mesaj gönderen rdvn » Cum Eyl 18, 2015 8:18 pm

arkadaslar turkiyede alinan ehliyeti almanyada donusturme imkanimiz var mi ?

Kullanıcı avatarı
Informatiker

Mesaj gönderen Informatiker » Cum Eyl 18, 2015 8:25 pm

[quote]rdvn tarafindan yazilan metin:

arkadaslar turkiyede alinan ehliyeti almanyada donusturme imkanimiz var mi ?[/quote]

Keske ilk sayfayi okusaydin soruyu sormadan once.
Georg-August Universität
Angewandte Informatik

oguzkaanslndg

Mesaj gönderen oguzkaanslndg » Pzt Eyl 28, 2015 12:37 am

Arkadaslar cok onemli... bir haftadir bu iki sorunla karsilasiyorum bir suru cevap aldim kafam karisti iki sorum olucak

Ben almanyaya universite okumak , yerlesmek ve oranin vatandasi olmak icin gidecegim burda ehliyet almadan orda almayi planladim bosuna para kaybetmemek ve bir ton olayla gereksiz yere ugrasmamak icin neyse sorularima geleyim

1-Almanyada stajyer ehliyeti vericekler diye biliyorum bu stajyer ehliyeti aldigimda yanimda tecrubeli birisi olmak zorundami?

2-O ehliyet herhalde 2 yil suruyormus ben ilk sene yaz aylarinin bir haftasi arabamla istanbula donmeyi planliyorum(haftalik ziyaret icin) ulke disina stajyer ehliyetle cikmama gibi bir durumla karsilasmam dimi?

Arkadaslar bu arada bir ortagimla gidecegim oda yasitim oda stajyer ehliyet olucak yani dogruysa.

Birde lutfen kesin bilgisi olan cevaplasin simdiden tesekkurler

Kullanıcı avatarı
eren_f2007

Mesaj gönderen eren_f2007 » Pzt Eyl 28, 2015 10:24 am

Ben olsam turkiyede alirdim ehliyeti, yari yariya daha fazla masraf yapiyorsun Almanyada.

oguzkaanslndg

Mesaj gönderen oguzkaanslndg » Pzt Eyl 28, 2015 12:53 pm

[quote]eren_f2007 tarafindan yazilan metin:

Ben olsam turkiyede alirdim ehliyeti, yari yariya daha fazla masraf yapiyorsun Almanyada.[/quote]

Ben orda alacagim.2 soruma cevap lazim sadece

atalayx6

Mesaj gönderen atalayx6 » Pzt Eyl 28, 2015 2:06 pm

[quote]oguzkaanslndg tarafindan yazilan metin:

Ben olsam turkiyede alirdim ehliyeti, yari yariya daha fazla masraf yapiyorsun Almanyada.[/quote]

Ben orda alacagim.2 soruma cevap lazim sadece[/quote]

Bosa para kaybetmemek icin orda alacagim demissin Eren\'de sana hari yariya daha az masrafin olur demis bir sey dememis.

Gereksiz olarak gordugun kucumsedigin memleketinden almadan buraya gelirsen astari yuzunu bir hayli gecer ve stajyer uygulamasi da cabasi.

Insallah dedigin gibi hemen gelir buranin vatandasi olursun Turk vatandasligindan tez zamanda cikarsin.
Sen Tanri degil misin? Adini yargilatma!
Sana Tanri deyince dinimi sorgulatma!
Ya adam et bunlari ya beraber yasatma!
Kani bozuk olanlar 'Turk'um' diyemesinler..

oguzkaanslndg

Mesaj gönderen oguzkaanslndg » Pzt Eyl 28, 2015 2:49 pm

[quote]atalayx6 tarafindan yazilan metin:

Bosa para kaybetmemek icin orda alacagim demissin Eren\'de sana hari yariya daha az masrafin olur demis bir sey dememis.

Gereksiz olarak gordugun kucumsedigin memleketinden almadan buraya gelirsen astari yuzunu bir hayli gecer ve stajyer uygulamasi da cabasi.

Insallah dedigin gibi hemen gelir buranin vatandasi olursun Turk vatandasligindan tez zamanda cikarsin.[/quote]

Dostum yanlis anlamissin arkadas belki haklidir pek bildigim yok memleketimide kucumsemiyorum stajyer hakkinda olan zorunluluklar varmi hen onu merak ediyorum :) ?(tecrubeli birisi,ulke disina cikamama)

atalayx6

Mesaj gönderen atalayx6 » Pzt Eyl 28, 2015 5:01 pm

Insallah dedigin gibi hemen gelir buranin vatandasi olursun Turk vatandasligindan tez zamanda cikarsin.[/quote]

Dostum yanlis anlamissin arkadas belki haklidir pek bildigim yok memleketimide kucumsemiyorum stajyer hakkinda olan zorunluluklar varmi hen onu merak ediyorum :) ?(tecrubeli birisi,ulke disina cikamama)[/quote]

Hayir arkadas sadece sen fazla masrafa gerek yok deyince bu yontemin daha masrafli olacagini izah etmis o kadar.

Kendi kuzenim daha gecen ay aldi ve yaninda normal ehliyeti olan bir kisi yoksa trafige cikamiyor.

Yurtdisi seyahati konusunda da herhangi bir bilgim yok
Sen Tanri degil misin? Adini yargilatma!
Sana Tanri deyince dinimi sorgulatma!
Ya adam et bunlari ya beraber yasatma!
Kani bozuk olanlar 'Turk'um' diyemesinler..

oguzkaanslndg

Mesaj gönderen oguzkaanslndg » Pzt Eyl 28, 2015 5:14 pm

Dostum yanlis anlamissin arkadas belki haklidir pek bildigim yok memleketimide kucumsemiyorum stajyer hakkinda olan zorunluluklar varmi hen onu merak ediyorum :) ?(tecrubeli birisi,ulke disina cikamama)[/quote]

Hayir arkadas sadece sen fazla masrafa gerek yok deyince bu yontemin daha masrafli olacagini izah etmis o kadar.

Kendi kuzenim daha gecen ay aldi ve yaninda normal ehliyeti olan bir kisi yoksa trafige cikamiyor.

Yurtdisi seyahati konusunda da herhangi bir bilgim yok[/quote]

Burda aliyim o zaman ehliyeti bu konu icerisinde zaten gecisler hakkinda cok detayli bilgi mevcut. Baska bir forumda 17 yasindan buyuk isen gerek yok , 2 yil icinde buyuk ceza yemiyceksin dedi kafam epey karisti :)

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Prş Mar 17, 2016 8:14 pm

Arkadaslar cok onemli... bir haftadir bu iki sorunla karsilasiyorum bir suru cevap aldim kafam karisti iki sorum olucak

Ben almanyaya universite okumak , yerlesmek ve oranin vatandasi olmak icin gidecegim burda ehliyet almadan orda almayi planladim bosuna para kaybetmemek ve bir ton olayla gereksiz yere ugrasmamak icin neyse sorularima geleyim

1-Almanyada stajyer ehliyeti vericekler diye biliyorum bu stajyer ehliyeti aldigimda yanimda tecrubeli birisi olmak zorundami?

2-O ehliyet herhalde 2 yil suruyormus ben ilk sene yaz aylarinin bir haftasi arabamla istanbula donmeyi planliyorum(haftalik ziyaret icin) ulke disina stajyer ehliyetle cikmama gibi bir durumla karsilasmam dimi?

Arkadaslar bu arada bir ortagimla gidecegim oda yasitim oda stajyer ehliyet olucak yani dogruysa.

Birde lutfen kesin bilgisi olan cevaplasin simdiden tesekkurler[/quote]

sorulali baya olmus ama ozetlemek adina:

1) 17 yasinda degilsen hayir gerekmiyo.
2) oyle bir durum yok. stajyer durumu ceza yemenle alakali. eger belli bir ceza puanina ulasirsan ehliyetinin alinmasina kadar giden yaptirimlar var. bu sure icersindeki belirli cezalarda da stajyerlik suresi uazar.

death_glory

Mesaj gönderen death_glory » Prş Mar 17, 2016 9:04 pm

1 saat direksiyon kursuna 80€ istediler aman tanrim didim, 30€ verin ben size trabzonda arac kullanmayi ogretiyim didim. ossde bu kadar stres yapmamistim kardesim nedir bu ya!

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Prş Mar 17, 2016 9:20 pm

haha :) ben de o civarda bi ucret odedim

Amedli21

Mesaj gönderen Amedli21 » Cum Mar 18, 2016 9:45 pm

Turkiye de de ayni sistem geldi arkadaslar.Artik ayni sistem uygulaniyor hatta daha zor
Bence cok sacma bir sistem sizce.

technonur

Mesaj gönderen technonur » Cum Mar 18, 2016 11:32 pm

[quote]Amedli21 tarafindan yazilan metin:

Turkiye de de ayni sistem geldi arkadaslar.Artik ayni sistem uygulaniyor hatta daha zor
Bence cok sacma bir sistem sizce.[/quote]

almanyadaki trafik akisini gorursen ne kadar guzel ve gerekli bir sistem oldugunu anlarsin.. daha sari isik yanmadan ilerle diye kornaya basan, sagindan solundan paldir kuldur cikan, makas atmayi marifet sayan adam yok en azindan...

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Cmt Mar 19, 2016 4:57 am

Yahu Turkiye\'de trafik polisi dahi emniyet kemeri takmiyor cogu zaman.
Onunde kirmizida gecsek, cevirmez bile.
TUV-TURK denilen yeni uygulama da Almanya\'dan ithal.
Turkiye\'de cok daha sert ve kati bir surucu ehliyeti proseduru olmali.

EDS kameralari ile kirmizi isiklar, emniyet seritleri, sehirlerarasi otoyollar, ofsayt bolgeleri kontrol edilip, suruculere bu sekilde ceza kesiliyor ve yol guvenligi ve kurallar bu sekilde korunuyor, kontrol ediliyor.

Vatandaslarimiz kameralar olmadan da kurallara uyabilecek seviyeye ve mentaliteye gelmeli.
Icimizde de muhakkak emniyet kemeri takmadan araba suren olmustur.

Umarim daha da zor olur ehliyet almak.
Postmodern Kommentare fundamentalistischer Mentalitaeten
Fundamentalist zihniyetlerin postmodern yorumlari

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Cmt Mar 19, 2016 12:48 pm

[quote]Turkiye de de ayni sistem geldi arkadaslar.Artik ayni sistem uygulaniyor hatta daha zor
Bence cok sacma bir sistem sizce.[/quote]

almanyada misin bilmiyorum ama almanyada trafige cikmamissin hic anlasilan. yaya olarak dahi iki ulke arasinda trafikte daglar kadar fark oldugunu anlarsin :)

ysFF
İletişim:

Mesaj gönderen ysFF » Cmt Mar 19, 2016 5:31 pm

Arkadaslar tr ehliyeti almanyada ilk kac ay gecerli? Sinav olmadan international yapma durumu var mi?

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Cmt Mar 19, 2016 8:39 pm

6 ay. sinav olmadan international yapmakla kastin ne anlamadim. alman ehliyetine degisim diyosan, sinavsiz olmaz. turkiyeden beynelminel surucu ehliyeti almaksa kastin onda zaten sinav yok en son bildigim.

Heroturk1991

Mesaj gönderen Heroturk1991 » Pzt Tem 11, 2016 12:21 pm

Bende yeni ehliyet var arkadaslar almanyada gecerliligi 6 ay mi yoksa suresiz mi

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Pzt Tem 11, 2016 1:06 pm

suresiz diye bisey yok hala 6 ay. bi ulke ehliyet siniflarini ve ehliyet alma surecini degistirdi diye o ulkenin ehliyeti otomatikman diger ulkelerde gecerli olmaz. diger ulkelerin kendi inisiyatifleriyle karsiliksiz kabul etmesi veya karsilikli anlasma yapilmasi gerekir ki gecerli olsun. turkiyedeki vasifsiz habercilerin yaptigi ehliyet uluslararasi gecerli olacak haberine aldanmayin. eskiden neyse hala oyle.