Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Almanya'da Surucu Ehliyeti

Turk ve Alman devlet daireleri: Turk Konsoloslugu'ndaki islemler, yabancilar dairesi, saglik sigortasi, isci vizesi, askerlik, ehliyet...
Herr Ayer

Almanya\'da Surucu Ehliyeti

Mesaj gönderen Herr Ayer » Sal Mar 27, 2012 4:41 am

[quote]technonur tarafindan yazilan metin:

[quote]Herr Ayer tarafindan yazilan metin:

[quote]technonur tarafindan yazilan metin:

[quote]sezercik tarafindan yazilan metin:

Merhaba Arkadaslar

Ben turkiyeden geleli 6 ay oldu.. ehliyetim tr de yoktu ama burada cikarmak istiyorum.. Fahrschule fiyatlarina baktim. gercekten cok yuksek.. cevremdeki arkadaslar Hamburg gibi buyuk sehirlerde turklerin okullari var oldugunu soylediler. fiyatlari yari fiyatina ve 1 veya 2 hafta gibi kisa surede veriyorlarmis.. bunun gerceklik payi varmi arkadaslar...

Tesekkurler..[/quote]

dogru calisacagin soru sayisini az veriyorlar yani cok onemli seylere calisiyorsun atiyorum 30tane fahrschulbogen veriyorlarsa sana intensiv oldugun icin 15tane veriyor dolayisiyla 2 hafta falan suruyor[/quote]

dogru degil ! calisacagin soru sayisi yaklasik 900 bunu kimse degistiremez ve trafikte onemli ,onemsiz soru diye de birsey soz konusu olamaz.fiyati azalticak tek sey eger senin direksiyonun iyi ise az direksiyon dersi alip fiyati azaltabilirsin ama turkiyede ehliyetin yoksa oyle az sureyim diyemiyorsun baya bir kullanacaksin ki bunlarda hep para.sonucta kurs parasi kayit parasi oduceksin 3 asagi 5 yukari heryerde fiyat ayni oluyor.ayrica butun bu olay 2 haftada olucak bir olay degildir imkani yoktur 2 haftada almanin.[/quote]

cok emin konusma istersen...
http://board.gulli.com/thread/1142191-i ... -2-wochen/

http://www.google.de/search?**=f&ix=seb ... p&pdl=300
ayrica turk ehliyet kurslarina git sor onlar daha detayli anlatirlar[/quote]

simdi amac tartisma yaratmak olmasin konuyuda uzatmiyalim burda amacimiz bilgi paylasmak , intensiv kurslar hizlandirmalidir ama pahalidir, arkadas demis zaten fiyat konusunda cok pahali diye birde intensive giderse hepten daha da cok oducek. ayrica sen kursa basvurucan kurs bunu straßenverkersamta gondericek orada basilma hazirlanma suresi sadece 2 ile 4 hafta arasidir bunu hizlandirmanin yoluda var ama her hizlandirma islemide para ,bence degmez , yani acele etmeyin arkadaslar bence sonucta bir ise felan girmiceksiniz keyfi ehliyet almak icin tabiki arastirin sorusturun ama bizim milletimizde sehir efaneleri cok olur :) bende oyle neler neler duymustum ama ,en guzel bilgi benim yazdiklarimda degil ! ehliyet almak isteyen gitsin bir surucu kursuna oturup konussun, zor degil almak sadece masrafli :)

nuray

Mesaj gönderen nuray » Prş Nis 12, 2012 12:07 am

Merhaba Arkadaslar,
benim de bir Alman ehliyetine ihtiyacim var.. Forumdaki ilgili tum yazi-tartismalari okudum.. Bana cok faydasi oldu. Oncelikle emegi gecmis olanlara tesekkur ederim.
Ben Munihte ogrenciyim.. Yasa-yonetmelik eyalete gore degisiyo mu bilmiyorum. Ama yazilanlardan anladigim genel bilgi ve sorularimi asagida yazdim, bilgi ve tecrubenizi paylasabilirseniz cok memnun olurum;

-6. ayim doldugu icin benim ehliyetimi yenilemem lazim..(15 yildir aktif arac kullaniyordum Turkiye\'de, yani ehliyetim var.. sanirim bu isten 500-600 euroyla siyrilicam :) ..)
-Sinava girecekler, kurs arastiracaklar , iyice arastirsin yazilmis.. Bu memleket siki memleket, e arac kullanmak da sakaya gelmez.. hele burada.. o nedenle hizli veren, proseduru yumusatan vs. olmaz kanimca.. O nedenle IYICE ARASTIRINDAN NE KASTEDILIYOR ANLAMADIM?, ORNEÐIN TURK SURUCU KURSU BULMAK AYRICA ISE YARIYOR MU?
-NIHAYETINDE ALINAN EHLIYET DIÐER AB UYE ULKELERDE DE GECIYOR MU? YOKSA DIYELIM 2 SENE SONRA AVUSTURYAYA TASINDIM, YA DA MESELA ISVICRE .. gecerliligi yok mu? kisaca EHLIYET ULUSLARARASI MI?
-Anladigim .. ve kurs yerlerinin soyledigi Turkce -anadilde de kurs alinabiliyor.. PRATIKSINAVDA DA MI TURK GELIYOR BU DURUMDA? Benim almancam cok az.. ingilizce ve turkcem var ..
-Bulundugum yerde -munih-freising.. birkac kursyeri dolastim.. maalesef ingilizce bileni yok.. yada catpat.. o nedenle tam bilgi alamadim.. Simdi Landrasamt a bir almanca bilen arkadasim gidecek.. yada telefon acacak benim icin, temel bilgileri . proseduru ogrenmek uzere.. (maalesef ordaki konu ile ilgil gorevli memur da ing. bilmiyor)
-egitim seti kurs yerinden mi satinalinmak zorunda..EÐITIM SETINI PRATIKTE EDINMENIN BASKA YOLUNU BILEN VAR MI.. bi arkadasim internetten indir dedi.. ama ben oyle bir dosya falan bulamadim, internette..
-YAZIN IKI AY TURKIYEYE GITTIM, EHLIYETIMI GERI ALAMIYOR MUYUM? YADA ACABA ALMAN EHLIYETI TURKIYEDE DE GECERLI OLUYOR MU?
-Benim surusum iyidir, ama burada yine de kurallar farkli.. bazi ilave dikkat edilecek seyler var, bisikletliler.. seritlerde bazi degisiklikler vs.. ders almadan pratik yapmak istiyorum bi arkadasimin arabasi ile.. ADAC yerleri bunun icin kiralanabiliyor mu?, bir de arac ayarlayamazsam.. pratik yapmak icin arac kiralamaya kalksam.. TURK EHLIYETI ILE ARAC KIRALANABILIYOR MU?

ben biraz bilgi biraz soru karisik yazdim..konu ile ilgili guncel bilgisi/tecrubesi olan varsa.. sorularimin yanitini bilen/yanlis bildigim yerleri duzeltecek olan.. cok sevinirim..

tekrar tesekkur ederim!
;)

technonur

Mesaj gönderen technonur » Prş Nis 12, 2012 12:30 am

[quote]nuray tarafindan yazilan metin:

Merhaba Arkadaslar,
benim de bir Alman ehliyetine ihtiyacim var.. Forumdaki ilgili tum yazi-tartismalari okudum.. Bana cok faydasi oldu. Oncelikle emegi gecmis olanlara tesekkur ederim.
Ben Munihte ogrenciyim.. Yasa-yonetmelik eyalete gore degisiyo mu bilmiyorum. Ama yazilanlardan anladigim genel bilgi ve sorularimi asagida yazdim, bilgi ve tecrubenizi paylasabilirseniz cok memnun olurum;

-6. ayim doldugu icin benim ehliyetimi yenilemem lazim..(15 yildir aktif arac kullaniyordum Turkiye\'de, yani ehliyetim var.. sanirim bu isten 500-600 euroyla siyrilicam :) ..)
-Sinava girecekler, kurs arastiracaklar , iyice arastirsin yazilmis.. Bu memleket siki memleket, e arac kullanmak da sakaya gelmez.. hele burada.. o nedenle hizli veren, proseduru yumusatan vs. olmaz kanimca.. O nedenle IYICE ARASTIRINDAN NE KASTEDILIYOR ANLAMADIM?, ORNEÐIN TURK SURUCU KURSU BULMAK AYRICA ISE YARIYOR MU?
-NIHAYETINDE ALINAN EHLIYET DIÐER AB UYE ULKELERDE DE GECIYOR MU? YOKSA DIYELIM 2 SENE SONRA AVUSTURYAYA TASINDIM, YA DA MESELA ISVICRE .. gecerliligi yok mu? kisaca EHLIYET ULUSLARARASI MI?
-Anladigim .. ve kurs yerlerinin soyledigi Turkce -anadilde de kurs alinabiliyor.. PRATIKSINAVDA DA MI TURK GELIYOR BU DURUMDA? Benim almancam cok az.. ingilizce ve turkcem var ..
-Bulundugum yerde -munih-freising.. birkac kursyeri dolastim.. maalesef ingilizce bileni yok.. yada catpat.. o nedenle tam bilgi alamadim.. Simdi Landrasamt a bir almanca bilen arkadasim gidecek.. yada telefon acacak benim icin, temel bilgileri . proseduru ogrenmek uzere.. (maalesef ordaki konu ile ilgil gorevli memur da ing. bilmiyor)
-egitim seti kurs yerinden mi satinalinmak zorunda..EÐITIM SETINI PRATIKTE EDINMENIN BASKA YOLUNU BILEN VAR MI.. bi arkadasim internetten indir dedi.. ama ben oyle bir dosya falan bulamadim, internette..
-YAZIN IKI AY TURKIYEYE GITTIM, EHLIYETIMI GERI ALAMIYOR MUYUM? YADA ACABA ALMAN EHLIYETI TURKIYEDE DE GECERLI OLUYOR MU?
-Benim surusum iyidir, ama burada yine de kurallar farkli.. bazi ilave dikkat edilecek seyler var, bisikletliler.. seritlerde bazi degisiklikler vs.. ders almadan pratik yapmak istiyorum bi arkadasimin arabasi ile.. ADAC yerleri bunun icin kiralanabiliyor mu?, bir de arac ayarlayamazsam.. pratik yapmak icin arac kiralamaya kalksam.. TURK EHLIYETI ILE ARAC KIRALANABILIYOR MU?

ben biraz bilgi biraz soru karisik yazdim..konu ile ilgili guncel bilgisi/tecrubesi olan varsa.. sorularimin yanitini bilen/yanlis bildigim yerleri duzeltecek olan.. cok sevinirim..

tekrar tesekkur ederim!
;)[/quote]

1) kurslar ayni dil kursu gibi intensiv ve normal olmak uzere ikiye ayriliyor intensivde cok gereksiz sorulardan vs den arindirilarak kurs veriliyo dolayisiyla fark oluyor normalde 3 ay suren sinavi 4Hafta gibi bir surede veren yerler var fiyat farkida oluyor tabiki
2)ehliyetinin benim bildigim butun avrupa ulkelerinde gecerliligi var turkiyede dahil olmak uzere gecerli olmayan ulke sayisi cok azdir
3)bu konuda bir bilgim yok fakat duyduguma gore pratik sinavda turkce gozetmen talebinde bulunabilme hakkin var olmasa bile zaten anlamayicagini dusunmuyorum zaten pratik yaparken hoca soyler neler soyleyebilecegini sana.
4)evet sorular vs kursa kayit oldugun yerden veriyorlar ama internettenden kaynak bulabilirsin mesela android telefonun varsa bununla ilgili bir program var canin sikildikca calisirsan teoride baya faydasi olur diye dusunuyorum
5) ehliyetin tr de gecerli...
6)bir fikrim yok :)

nuray

Mesaj gönderen nuray » Prş Nis 12, 2012 11:47 pm

BILGILER ICIN TESEKKURLER TECHONUR..:)

FarukDemir

Mesaj gönderen FarukDemir » Cmt Haz 02, 2012 1:59 pm

Simdi bu 6 aylik gecerlilik hakkindan yararlanabilmek icin yabancilar subesinden bir kagit almama gerek var mi yok mu? Tecrubesi olan biri cevaplarsa sevinirim..
[center]Ihtiyacin olan tek sey; Sonuna kadar inanmak..[/center]

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Cmt Haz 02, 2012 8:52 pm

Emin degilim,benim bildigim yok..Pasaport giris suren yeterli oluyor.
Postmodern Kommentare fundamentalistischer Mentalitaeten
Fundamentalist zihniyetlerin postmodern yorumlari

ctancil

Mesaj gönderen ctancil » Sal Haz 05, 2012 10:01 pm

Motor ehliyeti hakkinda bir kac bisey okudum da, okuduklarim dogru ise araba ehliyetinden 10 15 kat daha zor testleri. Turkiye\'den alinan motor ehliyetinin bir sey degistirip degistirmeyecegini bilmiyorum araba ehliyetinde oldugu gibi.
Bilgisi olan birileri var mi acaba..

strider

Mesaj gönderen strider » Sal Haz 12, 2012 6:45 pm

http://www.uzmantv.com/turkiyeden-aldig ... gecerli-mi

"6 ayin sonunda ulkeye giris cikip yapmak yada ulkenin ehliyetini almak gerekmektedir." diyo adam. Demek ki tatile gidip geldigimiz zaman sure sifirlaniyor ve yeni bir 6 ay daha hakkimiz oluyor demek degil mi bu?

derbederyk

Mesaj gönderen derbederyk » Sal Haz 12, 2012 7:35 pm

guzel yerden yakalamissin ama bunu Strassenverkehramt a sorabilirsin. Gecen ben gittim bu 6 ayi uzatabilir miyim dye? ( Cunku bazi durumlarda Straßenverkehramt bu alti ayi uzatabiliyormus ) Kadin bana dedi olmaz sen buraya geleli 2 yil olmus o yuzden uzatamam dedi. Zaten iki olmasa da uzatmazdi kadin asiri gicik biriydi :S Diyecegim su ki bu 6 ay giris cikis olayini gidip Straßenverkehramt a sorman. Onlar evet 6 sonra giris cikis yapinca tekrar basliyor derse surersin yoksa mecbur yenilemen lazim. Bende yenilememek icin direniyorum gicik etti beni bu almanlar;) Ya da site olarak bu olaya bir el atip ogrencilere bir kolaylik saglamalarini saglamaliyiz ;::)

ersad

Mesaj gönderen ersad » Çrş Haz 13, 2012 1:31 am

[quote]Rockstar tarafindan yazilan metin:

Size sunu soyleyeyim. Ogrenci oldugunuz icin misafir statusunde oluyorsunuz. O zaman TR ehliyeti suresiz gecerli. Burada oturum alarak yasiyorsaniz, o zaman 6 ay fiilen kullanabiliyorsunuz, 3 yil icinde de teorik ve pratik sinava girmek zorundasiniz.
Misafir statusunde istediginiz kadar yil olun, TR ehliyeti gecerlidir. Calismaya baslarsaniz veya evlenirseniz degistirmeniz gerekiyor.[/quote]

nasil yani ? simdi ben burda oturum izni okul bitene kadar ve minijob calisiyorum ben simdi tr ehliyeti mi kullancam ?

ersad

Mesaj gönderen ersad » Çrş Haz 13, 2012 1:38 am

[quote]Herr Ayer tarafindan yazilan metin:

[quote]insa_c tarafindan yazilan metin:

arkadaslar simdi bu 6. aydan itibaren ehliyet gerekiyor ama bu hani girip cikis yaptigimizda bu ay sifirlaniyor mu yoksa farketmiyor mu?[/quote]

giris cikis yapman birseyi degistirmiyor geldigin tarihten itibaren tam 6 ay iznin var daha sonra malesef yeniden alman ehliyeti alman lazim ve turk ehliyetini teslim etmelisin. mfg![/quote]

dostum mesela ben simdi burada 4 yil kaldim ilk geldigimde alman ehliyetini aldim sonrasinda okul bitti almanayada kalmayacam dedim ve geri turkiyeye dondum....simdi ben tr ehliyetimi alman hukumetine verdim artik turkieyede yasarken napcam ? alman ehliyetimi tasiyacam ?

ersad

Mesaj gönderen ersad » Çrş Haz 13, 2012 1:55 am

kusura bakmayin anlamadigim icin soruyorum \'\'turkiyede tatildeyken ehliyetimi kaybettim \'\' diyecegim ehliyet turk ehliyeti mi alman ehliyeti mi ? turk ehliyetiyse eger ehliyetin yok git sifirdan basla demezler mi ? alman ehliyetini turkieyde kaybettim desem ne olur demesem ne olur cidden anlamadigimdan soruyorum

Klementin

Mesaj gönderen Klementin » Çrş Haz 13, 2012 3:38 pm

[quote]ersad tarafindan yazilan metin:

kusura bakmayin anlamadigim icin soruyorum \'\'turkiyede tatildeyken ehliyetimi kaybettim \'\' diyecegim ehliyet turk ehliyeti mi alman ehliyeti mi ? turk ehliyetiyse eger ehliyetin yok git sifirdan basla demezler mi ? alman ehliyetini turkieyde kaybettim desem ne olur demesem ne olur cidden anlamadigimdan soruyorum[/quote]

alman ehliyetini alinca, turk ehliyetine el koyuyorlar. turkiye\'ye gittiginde de turk ehliyetimi kaybettim deyip yenisini istiyorsun. hepsi bu kadar, ali cengiz dusuncelerine gerek yok.

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Prş Haz 14, 2012 4:30 am

[quote]alman ehliyetini alinca, turk ehliyetine el koyuyorlar. turkiye\'ye gittiginde de turk ehliyetimi kaybettim deyip yenisini istiyorsun. hepsi bu kadar, ali cengiz dusuncelerine gerek yok.[/quote]

Yapan oldu mu bunu aranizda ?
Postmodern Kommentare fundamentalistischer Mentalitaeten
Fundamentalist zihniyetlerin postmodern yorumlari

cglryvz

Mesaj gönderen cglryvz » Pzr Tem 15, 2012 6:16 pm

Merhaba arkadaslar, bi soruda benden 3 seneyi doldurdum almanyada suan 4. sene doldu fakat turkiyeden ehliyeti cevirmek icin ilk 3 sene icerisinde yazili sinavi ilk seferde gecemedigimden 2. bir kez giremedim okulda sinav donemi oldugu icin .. Sorum su : ilk 3 sene icerisinde sinava girdigimden islem tarihi neye gore aliniyo ? yada kural soyle mi : ilk 3 senede ehliyeti aldin aldin alamadin yeniden mi ? ve hala bu ehliyet durumu 3 seneyle sinirlimi ? duyduguma gore bu cevirme tarihi genisletilmis ne kadar dogru ?? bilgilendirirseniz sevnirim..

Borumu

Mesaj gönderen Borumu » Prş Ara 27, 2012 4:28 pm

Ehliyet almaya suan icin gerek yok yeni cipli ehliyetler Avrupada gececek.

h0oney

Mesaj gönderen h0oney » Prş Ara 27, 2012 5:52 pm

Ne zaman cikacak haberin var mi? Cunku girdim burada sinavlara karti almadim.

Borumu

Mesaj gönderen Borumu » Prş Ara 27, 2012 8:04 pm

Yaza kadar kesin cikar sanirsam 2010 da cikmasi gerekiyordu aksilikler cikmis suan sonuna gelindi gibi birsey

h0oney

Mesaj gönderen h0oney » Prş Ara 27, 2012 11:00 pm

Bu kadar emin olma :) Hep lafta . Cok agirdan aliyorlar.

Borumu

Mesaj gönderen Borumu » Prş Ara 27, 2012 11:27 pm

2013 de dagitilacagi kesin cunku 2013 butcesinde cipli kimlik- ehliyet icin butce ayrilmis ve bu sene icinde bitirilicegi yaziyor bence en gec yaza kadar degisim baslar.