Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Almanya'da Surucu Ehliyeti

Turk ve Alman devlet daireleri: Turk Konsoloslugu'ndaki islemler, yabancilar dairesi, saglik sigortasi, isci vizesi, askerlik, ehliyet...
technonur

Almanya\'da Surucu Ehliyeti

Mesaj gönderen technonur » Çrş Mar 25, 2015 2:57 pm

[quote]Chandelier tarafindan yazilan metin:

[quote]technonur tarafindan yazilan metin:

adaca tercume ettirmene gerek yok herhangi bi tercumana tercume ettirmen yeterli[/quote]

Ehliyetlerimizin uzerinde zaten ingilizce yaziyor, neden tercume ettirmeliyiz? Kisaca beglaubigte Kopie teslim edebilseydim zaman ve para tasarrufu olurdu.

Ayrica sadece tercume degil, siniflandirma islemi de yaptirtmak gerekiyormus. Ornegin Turk B sinifi ehliyeti alman B sinifi ehliyetine tekabul ediyor gibisinden. Bu yetkinin tercumanlarda oldugundan emin misin?[/quote]

benden siniflandirma gibi bisey istemediler sadece tercumesini goturdum o kadar tercume icinde 10€ verdim

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Prş Mar 26, 2015 2:22 am

turk ehliyetini kullanmiyorum. nasil anladiysaniz olayi hala cozemedim anlattiklarinizdan.

ben de alman ehliyetine sahibim. sadece tek dedigim turk ehliyetinin uzerine etiket yapistirip geri verdiler. cebimde alman ehliyetinin yaninda o da duruyo. hangi sinif alman ehliyeti aldigima dair etiket var sadece uzerinde. olay bundan ibaret. turk ehliyetini kullanmiyorum yani almanyada.

Chandelier

Mesaj gönderen Chandelier » Prş Mar 26, 2015 11:26 am

Direksiyon sinavini gecenler "vize ani defteri" konusunda oldugunu gibi baslarindan gecenleri anlatsalardi yardimci olabilirdi. Zira yakin zamanda alman ehliyeti alan 2-3 kisi varmis.

yazirous1903

Mesaj gönderen yazirous1903 » Prş Mar 26, 2015 12:32 pm

Direksiyon sinavini gecenler "vize ani defteri" konusunda oldugunu gibi baslarindan gecenleri anlatsalardi yardimci olabilirdi. Zira yakin zamanda alman ehliyeti alan 2-3 kisi varmis.[/quote]
Bence o kadar zorluk derecesi yuksek bir sinav degil gerek yok bir basliga

Chandelier

Mesaj gönderen Chandelier » Prş Mar 26, 2015 12:54 pm

[quote]yazirous1903 tarafindan yazilan metin:

Direksiyon sinavini gecenler "vize ani defteri" konusunda oldugunu gibi baslarindan gecenleri anlatsalardi yardimci olabilirdi. Zira yakin zamanda alman ehliyeti alan 2-3 kisi varmis.[/quote]
Bence o kadar zorluk derecesi yuksek bir sinav degil gerek yok bir basliga[/quote]

Yeni bir basliktan soz etmedim. On bilgi edinerek, gerek direksiyon dersine, gerekse de sinava daha bilincli gitmek adina yararli olacaktir.

Jamir

Mesaj gönderen Jamir » Prş Mar 26, 2015 4:32 pm

evet nasil oluyor direksiyon sinavi bende ogrenmek isterim ne soruyorlar nelere dikkat ediyorlar .
gdld

atalayx6

Mesaj gönderen atalayx6 » Prş Mar 26, 2015 9:19 pm

Direksiyonda soru mu olur?
Adam hadi baslayalim der senin direksiyon tutusunda 10:15 kuralina uyup uymadigina bakar, calistirmadan aynalari kendine gore ayarladin mi ona bakar serit kuralina uyup uymadigina bakar bu gibi seyler.

Sadece surdan don saga gec arabayi solla onun gibi seyler soyler.

Yani en azindan Tr de boyle.
Almanya\'da da tutup su sanzimani indir bakalim demez herhâlde?
Sen Tanri degil misin? Adini yargilatma!
Sana Tanri deyince dinimi sorgulatma!
Ya adam et bunlari ya beraber yasatma!
Kani bozuk olanlar 'Turk'um' diyemesinler..

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Prş Mar 26, 2015 9:57 pm

ufak tefek temel sorular soruyolar gosterge ya da aracla ilgili. mesela bana dortluler nerden acilir dediler. bi arkadasa gostergelerde el freni lambasini gosterip ne oldugunu sormuslar. duydugum kadariyla bazen kaputu actirip soru sormuslar. ama biraz aractan anlayan rahat rahat cevaplar oyle gidip de motorun calisma prensibini anlat dedikleri yok.

ondan sonra da basliyo surus, surus hocasi yanda arkada sinav kontroloru oluyo ve tum komutlar sinav kontrolorunden geliyo. dedigi tek sey saga don sola don, ilerde su yone dogru otobana cikalim gibi komutlar. solla vs gibi seyler soylemiyolar. serit degistirme, sollama suren kisinin inisiyatifi. yanlis yapmadigin surece serbest.

komut gelmedigi takdirde duz devam ediyosun. ozellikle 30luk bolgelere dikkat etmek gerek sinavda. kacirdigin anda ya da hiz limitini astigin anda sinav gecersiz sayilir.

atalayx6

Mesaj gönderen atalayx6 » Prş Mar 26, 2015 11:31 pm

[quote]welly275 tarafindan yazilan metin:

ufak tefek temel sorular soruyolar gosterge ya da aracla ilgili. mesela bana dortluler nerden acilir dediler. bi arkadasa gostergelerde el freni lambasini gosterip ne oldugunu sormuslar. duydugum kadariyla bazen kaputu actirip soru sormuslar. ama biraz aractan anlayan rahat rahat cevaplar oyle gidip de motorun calisma prensibini anlat dedikleri yok.

ondan sonra da basliyo surus, surus hocasi yanda arkada sinav kontroloru oluyo ve tum komutlar sinav kontrolorunden geliyo. dedigi tek sey saga don sola don, ilerde su yone dogru otobana cikalim gibi komutlar. solla vs gibi seyler soylemiyolar. serit degistirme, sollama suren kisinin inisiyatifi. yanlis yapmadigin surece serbest.

komut gelmedigi takdirde duz devam ediyosun. ozellikle 30luk bolgelere dikkat etmek gerek sinavda. kacirdigin anda ya da hiz limitini astigin anda sinav gecersiz sayilir.[/quote]

Sahsen benim sinavimda olmustu onumde yavas ilerleyen araci sollamami soyledi hatta sollarken 4 sinyal verip araci gectikten sonra sinyal vermeden gectigim adamla ayni serite tekrar gectigim icin sinyal vermedin ama olsun demisti 😊
Sen Tanri degil misin? Adini yargilatma!
Sana Tanri deyince dinimi sorgulatma!
Ya adam et bunlari ya beraber yasatma!
Kani bozuk olanlar 'Turk'um' diyemesinler..

Suburban

Mesaj gönderen Suburban » Sal Nis 07, 2015 10:29 pm

[/quote] benim ehliyeti aldigimda 3 yili doldurmustum dolayisiyla ozellikle sordum ve evraklari verdigim kadin 3 yil gibi bir kisitlama yok dedi ve ocak ayindan beride ehliyetim var ... avantajin yukaridada yazdigim gibi ortalama 600 650€ ya ehliyet sahibi oluyorsun egerki tr den ehliyetin yoksa daha fazla araba surmek zorunda kaliyorsun ve ehliyet almanin maliyeti sana 1500 1750 civarina mal oluyor tabikide sorunsuzca gecersen sinavlari .. daha ne gibi avantaji olsun ki ????[/quote]

arkadaslar technonur\'un dedigi gibi ehliyet cevirmede 3 yil diye bir sinirlama olmadigini ogrendim. Hem ilgili resmi sitelerde ve bircok turk surucu kursunun sitesinde boyle bir sart kosulmuyor. Tabi en kesin bicimde ben de belediyeye sorup ogrenecegim.

Zaten 3 yildan sonra ehliyet cevirtme isleminin gecersiz olmasi akla mantiga sigacak bir sey degil. Kimse sinavlardan muaf olmuyor, sadece sart olan derslere girmiyor hepsi bu.

technonur

Mesaj gönderen technonur » Çrş Nis 08, 2015 6:55 am

[quote]Suburban tarafindan yazilan metin:

[/quote] benim ehliyeti aldigimda 3 yili doldurmustum dolayisiyla ozellikle sordum ve evraklari verdigim kadin 3 yil gibi bir kisitlama yok dedi ve ocak ayindan beride ehliyetim var ... avantajin yukaridada yazdigim gibi ortalama 600 650€ ya ehliyet sahibi oluyorsun egerki tr den ehliyetin yoksa daha fazla araba surmek zorunda kaliyorsun ve ehliyet almanin maliyeti sana 1500 1750 civarina mal oluyor tabikide sorunsuzca gecersen sinavlari .. daha ne gibi avantaji olsun ki ????[/quote]

[quote]arkadaslar jamirin dedigi gibi ehliyet cevirmede 3 yil diye bir sinirlama olmadigini ogrendim. Hem ilgili resmi sitelerde ve bircok turk surucu kursunun sitesinde boyle bir sart kosulmuyor. Tabi en kesin bicimde ben de belediyeye sorup ogrenecegim.

Zaten 3 yildan sonra ehliyet cevirtme isleminin gecersiz olmasi akla mantiga sigacak bir sey degil. Kimse sinavlardan muaf olmuyor, sadece sart olan derslere girmiyor hepsi bu.[/quote]
bu mesaj sanki jamirin degilde benim mesajimmis gibi geliyor :)

Chandelier

Mesaj gönderen Chandelier » Çrş Nis 08, 2015 8:01 am

3 yil gibi bir kisitlamanin oldugu herhangi yasaya denk gelmedim. Fazladan direksiyon dersi verebilmek icin bazi surucu kurslari bu tarz yalanlar soyluyorlarmis.

Suburban

Mesaj gönderen Suburban » Çrş Nis 08, 2015 12:04 pm

evet ben de Verkehrsamta telefon acip sordum, umschreiben icin 3 yil sinirlamasi yok. Gecmis olsun :)

Jamir

Mesaj gönderen Jamir » Çrş Nis 08, 2015 1:22 pm

bende dun arayip sordum Zulassungstelleye umschreiben yapacaklar zaman siniriyla alakali birsey demedi. bir kac belge istediler onlari goturursem Genehmigung verecekmis onla sinava girebilecekmisim tabi sinavdan once bir Fahrschuleye gidip sinava hazirdir onayi almak lazim bildigim kadariyla. cok iyi araba suremiyorum umarim yolmazlar fahrschulede bakalim = )
gdld

yazirous1903

Mesaj gönderen yazirous1903 » Çrş Nis 08, 2015 1:52 pm

Arkadaslar almanyaya geleli 4 yili gecti ve ehliyetimi 2 ay once cevirdim Zaman kisitlamasi yok bosa endiseye kapilmayin...

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Çrş Nis 08, 2015 3:28 pm

Ilk mesajda bulunan hatirlatmalara hitaben :

Otoparklar haric arabayi islek bir yolda park ettiyseniz, hemen yaninizda bisiklet yolu olsun olmasin , kapiyi sol degil sag el ile acmayi aliskanlik haline getirmeyi tavsiye ederim.
Kapiyi sag elle acarken basiniz hafif sola donuyor ve bu sayede kapiyi acmadan arkadan bisikletli gelip gelmedigini kontrol etmeyi hatirlamis oluyorsunuz.
Sinav sirasinda buda test edilebilir haberiniz olsun.
Postmodern Kommentare fundamentalistischer Mentalitaeten
Fundamentalist zihniyetlerin postmodern yorumlari

Florenzi

Mesaj gönderen Florenzi » Çrş Nis 22, 2015 10:53 pm

Peki motodiklet ehliyeti alaniniz var mi hic? Arabadan once motosiklet almak istiyorum da. Masraf konusunda acaba arabadan daha mi tuzlu?

yazirous1903

Mesaj gönderen yazirous1903 » Prş Nis 23, 2015 10:03 am

daha tuzlu degil ama yakin bir maliyeti var.

death_glory

Mesaj gönderen death_glory » Sal May 26, 2015 11:51 pm

Arkadaslar belki yazildi fakat goremedim kusura bakmayin ocak 15te almanyaya giris yaptim 4-7 haziranda arkadasimin araciyla almanyadan parise seyahat edecegiz. Uzun yol oldugundan kendisine yardimci olmami istiyor. Turkiyeden ehliyetim var ve ilk 6 ay gecerli oldugunu soyluyorlar ancak herhangi biir durumda pasaportumu ve ehliyetimi gostermem yeterli olacak mi? Almanyada gecerli olan kanunlar tum avrupada gecerli mi? Ehliyetimin gecerliligi icin ozel bir islem yapmam gerekli mi? Simdiden tesekkur ederim

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Çrş May 27, 2015 12:53 am

yeterli olur ,
ben Almanya\'ya geldikten 2 yil sonra Isvicre\'de Turk ehliyetimle araba surerken kontrole yakalandim ve hic bir sorun cikmadi.

Turk ehliyeti Almanya\'da en az 6, en fazla ise 12 ay gecerli.
12 ay gecerli olmasi eger Almanya\'da sadece 12 ay kalacaksan gecerli, sacma ama oyle.
Postmodern Kommentare fundamentalistischer Mentalitaeten
Fundamentalist zihniyetlerin postmodern yorumlari