Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Almanya'da Surucu Ehliyeti

Turk ve Alman devlet daireleri: Turk Konsoloslugu'ndaki islemler, yabancilar dairesi, saglik sigortasi, isci vizesi, askerlik, ehliyet...
zagreus81

Mesaj gönderen zagreus81 » Pzr Kas 29, 2009 9:20 pm

eger almanya\'ya tasinmanizin uzerinden 3 yil gecmemis ve elinizde hali hazirda gecerli bir turk ehliyeti var ise asagidaki adimlar izlenmesi mumkun olan sistem;

oncelikle asagidaki belgeler hazirlanir;

- turk ehliyetinizin yeminli tercumandan almanca cevirisi (yaklasik 10 eur) ve ehliyetin asli
- ehliyet sinavi icin goz testi yapan -ki cogu optik yapmaktadir- bir optikten goz testi (yaklasik 7 eur)
- pasaport fotokopisi
- almanya\'da ilk ikamet ettiginiz sehirden onayli ikametgah belgesi
- 8 saatlik bir "acil yardim kursu" sertifikasi -ki deutsche rote kreuz\'dan alinabilir- (25 eur)
- bir ehliyet kursuna yazildiginiza dair belge (ders almayacaksaniz 75-150 eur arasinda kayit ucreti alirlar muhtemelen)

bu hazirlanan belgeleri, ya surucu kursu ya da siz bizzat surucu kursunun bagli bulundugu kaymakamliga (landratsamt) teslim edip 45-50 eur para yatirirsiniz. is yogunluguna gore kaymakamlik 3-8 hafta arasinda surucu kursuna, ehliyetinizin gercekten gecerli bir ehliyet olduguna ve ders almaksizin sinavlara girebileceginize dair bir yazi gonderir. surucu kursu size durumu bildirir ve hazir oldugunuz zaman ilk once yazili sinavi alabileceginizi soyler.

siz de elinizde bulunan 60 adet 30\'ar sorudan olusan soru kagitlarini bitirdikten sonra, kursu arayip sinava girmek istediginiz tarihi soylersiniz ve sinav merkezinde yer var ise sinava kaydinizi yaparlar (86,10 eur). sinavlar tuv -alman teknik denetim kurulu- merkezlerinde yapilir. sinavda 110 puan uzerinden en fazla 10 hata puani yapma sansiniz vardir. sorular 2-3-4-5 puan olmak uzere onem sirasindadir ve her sorunun altinda sorunun kac puana denk geldigi yazar. 10 hata puani yapip sinavi gecememenin tek bir ihtimali vardir, o da 5 puanlik 2 soruyu yanlis yapmaktir. 5 puanlik sorular en onemli sorulardir ve genel olarak kolay sorular, o yuzden panik yapmamak lazim. bu sinavi en fazla 3 kere alma hakki verirler eger 3 kerede alamazsaniz butun ehliyet alma prosesi en bastan baslar.

yazili sinavdan gecmeniz durumunda onunuzde artik son bir engel kalmistir. pratik sinav (205 eur). bu sinava girmeden once bir tavsiyem, eger turkiye\'de buyuk sehirlerde ozellikle de istanbul\'da araba kullandiysaniz, yaptiginiz tum aliskanliklari unutun ve ben yaparim diyip delikanlilik yapmayin, efendi efendi 1-2 surus dersi (yaklasik 35eur/45 dakika) alin. sinava gireceginiz bolgeyi ogrenin, zorluklari ogrenin, ve ozellikle "dur" tabelasinin onundeki cizgide durmayi ogrenin ve 40 km ile giderken acil fren debriyaj yapmayi ogrenin. pratik sinav 1-45 dakika arasinda bir sure icinde tamamlanir. eger yaya gecidine birileri yaklasirken durmazsaniz, kenara cek lutfen komutu ile 1. dakikada sinaviniz bitebilir ya da ayni sekilde bisikletli birini 1.5 m aciktan sollamazsaniz, ileride sagda musait bir yerde komutunu duyabilirsiniz.

pratik sinavda kesinlikle unutmamaniz gereken seyler;

* sinyal vermeden once aynadan trafigin akisini kontrol etmek- sinyal vermek- dogru seride gecmek- donmeden yaya ya da bisikletli gelip gelmedigine bakmak ve omuz uzerinden kor noktaya bakmak- dondugunuz sokaktaki karsidan karsiya gecen yaya ya da bisikletli kardeslerimize yol vermek

* gobek cikislarinda mutlaka saga sinyal vermek

* stop tabelasinin onunde kesinlikle 4 tekerin sabit sekilde durmasi ve yol musait ise tekrar devam edilmesi

* kirmizi isikta durmadan ve yesil isikta kalkmadan aynadan arkadaki trafigi kontrol etmek

* gecis ustunlugu olmayan yollarda, sagdan sola gecis hakkini unutmamak, her sokak cikisinda sagdan gelen trafigi kontrol etmek icin yavaslamak

* otoyoldan cikmadan 300m once sinyal vermek ve kesik cizgiler basladigi anda sag seride dogru girmeye baslamak

* kornoya basmamak

* ara yoldan ana yola cikarken en az 2 serit bos olmadan trafige dalmamak

bunlara dikkat etmeniz durumunda ehliyeti cebinizde bilebilirsiniz. eger sinavlari basari ile tamamlarsaniz, ya aninda ehliyetinizi alirsiniz ya da size bir belge verir sinavi yapan amca ve ertesi gun tuv\'den alman ehliyetinizi alirsiniz. hayirli olsun.

sefer57

Almanya\'da Surucu Ehliyeti

Mesaj gönderen sefer57 » Pzr Kas 29, 2009 10:33 pm

cokguzel hazirlamissin tesekkur ederiz.:lol

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Pzt Kas 30, 2009 12:02 am

bu 3 yil olayini bilmiyordum bak :S

3 yili gecenlere noluyo acaba

zagreus81

Mesaj gönderen zagreus81 » Pzt Kas 30, 2009 1:12 am

3 yildan sonrasi icin ise herseyi sil bastan tekrarliyorsun... Sanki hic ehliyetin yokmus gibi sifirdan... Ustelik 500-600 Euro halledecegimiz is (YUKARIDA ANLATTIGIM GIBI) bize bu sekilde yani sifirdan alirsan 1500-2000 Euro ya patliyor. Hem maddi hemde manevi olarak ciddi bir zaman ve nakit kaybi...

Bir son bir dipnot olarak ekleyeyim bazi siteler ve kisiler surenin 2 yildan sonrasi oldugunu da yaziyorlar...

deryasiegen

Mesaj gönderen deryasiegen » Pzt Kas 30, 2009 11:01 am

cok guzel bi paylasim tesekkurler..
yalniz bu ne yaa,dunyanin parasi..gozunug sevdigim memleketim,her sey bedeva walla.

romeo-87

Mesaj gönderen romeo-87 » Pzt Kas 30, 2009 4:04 pm

arkadas su almanyada ds olarak hatri bir sayilir bir cogunlugumuz var ama hicbirimizin ehliyeti yok:D su ehliyet isinede bir el atmak lazim sanki :D

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Pzt Kas 30, 2009 5:41 pm

Cok guzel bir paylasim,sabitliyorum..Bence Almanya trafigine alismak icin illaki ehliyet sinavi oncesi denemeler yapmasi lazim.Tanidiginiz varsa ondan rica edebilirsiniz veya araba kiralayip test surusu yapabilirsiniz..Ancak araba kiralamak icinde ehliyeti olan biri gerekli B)

Mechanical

Mesaj gönderen Mechanical » Sal Ara 01, 2009 8:07 pm

benim 2005ten beri ehliyetim var ve ben soyle duymustum almanyaya geldiginiz andan itibaren tr ehliyeti 6 ay gecerliymis.ne derece dogrudur bilemem.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Sal Ara 01, 2009 10:44 pm

tekin kotu bi ornek sakin oyle bisey yapmayin.. yakalanirsaniz hem size surduren hem de siz buyuk ceza alirsiniz..

tr den geldiginizde ehliyet 6 ay bedava ama yabancilar polisinden bi kagit almaniz gerekiyor..

aslinda en bastan basla veya ehliyetin var , maddi olarak pek fazla oynamiyor.. 3 yil icinde yapsaydin erstehilfe mi neyse ilk yardm derslerine katilmak zorunda olmuyordun, tr deki ehliyetin tek ise yaradigi kisim o.. ilk yardim derslerinin ucreti de 150 euro sanirim.. bi de 12 nachtsfahrt sarti var.. yani 12 saat gece araba sureceksiniz ve 1 saati 70 euro.. gunduz ne kadar sureceginiz de size bagli ve 1 saati 50 euro.. daha sonra evraklar , sinav ucreti ( sanirim 300 euro ) derken 1000 euroyu rahat deviriyor ehliyetiniz olsa da olmasada.. ne kadar az olacagi size bagli yani..

zagreus81

Mesaj gönderen zagreus81 » Çrş Ara 02, 2009 12:43 am

Physiker 500-600 civarina mal oluyor (ehliyetin varsa)... Tabii sinavlari ilk denemede verirsen... Cunku iki arkadasim da ayri surucu kurslarina gidiyor da oradan biliyorum,. Ikiside teyit etti anlayacagin 1000 i bulmuyor!!!

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Çrş Ara 02, 2009 11:46 pm

hesap ettim sadece :)

12 X 70 sadece nachtsfahrt = 840 ediyo.. sinav parasi vs var daha ilk yardim dersleri belgeler melgeler derken 1000 den asagi kimseye patlamaz :)

ben taksitle yapan bi kurs ariyorum duisburg da mart a kadar acil gerekiyo ehliyet

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Prş Ara 03, 2009 3:41 am

Bende hersey dahil 600\'e buldum yahu ,Frankfurt\'ta ki arkadasim tanidik vasitasiyla 400\'e buldu..
Gurkan 1000 deme yahu kalp var bende..!B)

myanswer

Mesaj gönderen myanswer » Prş Ara 03, 2009 9:45 pm

funderschatten senin Turkiye\'de ehliyetin varmiydi?o yuzden mi 600 oluyo?

denixatorr

Mesaj gönderen denixatorr » Prş Eki 14, 2010 6:50 pm

Arkadaslar Almanya`ya okumak amaciyla geldim.Kaldigim yer okuldan biraz uzak oldugu icin kiytirik bi araba almayi dusunuyorum.Demissiniz ki ehliyetini alman ehliyetine donusturmen lazim.Simdi almanyaya is icin gelmis biri (mesela 1 ay kalacak) burada kendi ehliyeti ile araba kiralayamiyor mu?Neden bunu soruyorum.Cunku bana mantiksiz geldi.Yoksa bu aciklamalar sadece almanya`ya goc edenler icinmi?

romeo-87

Mesaj gönderen romeo-87 » Cum Eki 15, 2010 3:45 pm

trdeki ehliyetleriniz almanyada sadece 6ay gecerli,eger surekli kalicaksaniz ehliyet donusturme diye birsey yok.yine ayni sekilde sinava giriceksiniz yani hem yazili hemde surus testine.ha daha once ehliyeti olanlarin almanyada ehliyet almasi biraz daha uygun fiyata oluyor yani oyle sifirdan baslayan biri gibi fazla ders almiyorsunuz,cunku araba kullanmayi biliyorsunuz.ama bir kac arkadasim trden ehliyet almis olmalarina ragmen yinede en az 1000 euroolari gitti.

Zeynepp

Mesaj gönderen Zeynepp » Cmt Eki 16, 2010 10:01 pm

ben de 1000 euro civarina patladigini duydum hep cevremden. bir de direksiyon sinavinda zorladiklarini biliyorum. genelde 2. deneme oluyormus hep :)

mehmetsah

Mesaj gönderen mehmetsah » Cmt Eki 16, 2010 11:47 pm

yengem suan surucu kursuna gidioo simdiden 1500 euro dioo:)) sanirim abimi batirackk:))

Mechanical

Mesaj gönderen Mechanical » Cmt Eki 16, 2010 11:59 pm

iyi arastirilirsa 300-350 euroya bitiriliyor is.ben bizzat bu isin ustune gittim 315e denk geliyor eger tabi sinavi ve pratigi tam zamaninda yaparsaniz.iyi arastirmak lazim.yakinda almayi planliyorum ehliyet

insa_c

Mesaj gönderen insa_c » Çrş Kas 03, 2010 1:04 pm

Arkadaslar turkiyeye girip cikinca bu 6ay tekrar mi basliyor?

Zeynepp

Mesaj gönderen Zeynepp » Çrş Kas 03, 2010 10:11 pm

Mechanical tarafindan yazilan metin:
iyi arastirilirsa 300-350 euroya bitiriliyor is.ben bizzat bu isin ustune gittim 315e denk geliyor eger tabi sinavi ve pratigi tam zamaninda yaparsaniz.iyi arastirmak lazim.yakinda almayi planliyorum ehliyet
bu 300-350 euroya neler dahil? biraz aciklayabilir misin acaba? bir de direksiyon dersinin ucreti var mi bu paranin icinde?